TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рамадани бара од Тачи да го даде на Суд

Утрински - 20.04.2002

Се вжештува конфликтот во албанскиот политички блок САШО ЧОЛАКОВСКИ Можностите на Тачи сега да ме носи на Суд се големи. Кај него е власта и тоа тој може да го направи секој момент, да ми прати полиција в зори да ме приведат и слично.

За Тачи припадниците на ОНА беа српски агенти и криминалци

Дневник - 20.04.2002

ПДП БАРА ИЗВИНУВАЊЕ ОД ДПА И ОБВИНУВА Кога функционерите од ДПА јавно ќе објават дека ќе се оградат од околу 2.000 свои изјави против ОНА, ПДП и НДП, јас ќе бидам првиот што ќе каже дека нападот врз седиштето на ДПА во Тетово не бил резултат на криминал и со тоа ќе ја повлечам мојата изјава, порача ...

ДПА ги обвини ПДП и НДП за финансиски малверзации со донациите за ОНА

Утрински - 19.04.2002

Партијата на Џафери се огласи со соопштение Скопје - Судирот меѓу главните партии на Албанците во Македонија, почнат по нападот врз алтернативното седиште на ДПА во Тетово, продолжува со нови соопштенија со спротивставени оцени и ставови.

Алити и Рамадани со луѓе на Милошевиќ шверцувале нафта и кафе?

Дневник - 19.04.2002

ДПА ОТКРИВА ГОЛЕМ СКАНДАЛ ВО КОНКУРЕНТСКАТА ПДП Рамадани ги демантираше тврдењата на ДПА и рече дека е подготвен, ако биле вистинити обвинувањата, да се појави пред истражен судија и да одговара, додека Алити не коментира ништо Пратениците на Партијата за демократски просперитет, Исмет Рамадани и ...

Тачи е спремен да стане лидер на ДПА

Дневник - 19.04.2002

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДПА НЕ СЕ ПОВЛЕКУВА Демократската партија на Албанците (ДПА) не е во криза и не верувам дека ќе се смириме со ПДП и со НДП додека тие не се оградат и не ги осудат политичките атентати што се извршени со оружје.

Продолжува расколот меѓу ДПА и ПДП преку соопштенија

А1 - 18.04.2002

Антагонизмот во албанскиот политичи блок продолжува. Доцна синоќа ДПА со нов и директен напад врз ПДП и НДП, но овојпат со квалификација дека покрај Адеми и Биљали, и Рамадани и Алити се поврзани со наводни нивни криминални активности.

Џафери и Тачи нема да се повлечат од своите функции

Утрински - 18.04.2002

Според портпаролот на ДПА, Ернад Фејзулаху ПДПА-НДП ги отфрла информациите дека странските претставници во Македонија побарале повлекување на лидерот и потпретседателот, Арбен Џафери и Мендух Тачи. "Тоа се само нечии пусти желби.

Ахмети ќе ги смирува Џафери и Имери со декларација за ненапаѓање

Дневник - 18.04.2002

КООРДИНАТИВНИОТ СОВЕТ СЕ БОРИ ЗА ОПСТАНОК Работите не можат да се решат со една декларација, вели Илјаз Халими, делегат на ДПА во Координативниот совет Али Ахмети, претседател на координативниот совет на Албанците, предложи раководствата на ПДП, ДПА и НДП да донесат заедничка изјава со која ќе се ...

ПРЕПУКУВАЊА

Капитал - 18.04.2002

Албански политички блокПРЕПУКУВАЊАВо секое зло има и по некое добро. Така и во случајот на Координативниот совет. Ако се покаже дека инцидентите што се случија околу него се доволни тој да згасне или да не продолжи да постои онака како што беше замислен, тогаш тука нема ништо трагично.

Компромисна заедничка изјава на албанскиот кампус

А1 - 17.04.2002

Спорот меѓу трите партии членки на Координативниот совет на Албанците, започнат со неколку изјави на претставниците на партиите, може да заврши со компромисна заедничка изјава на сите партии, со која тие би се дистанцирале од сите меѓусебно дадени изјави и обвиненија, пишува денеска скопскиот ...

Ахмети преговара со ДПА за враќање во Советот

Утрински - 17.04.2002

Според Исмет Рамадани од ПДП ?Партијата за демократски просперитет има јасен став дека Координативниот совет на Албанците ќе продолжи да работи и без ПДПА-НДП, особено кога станува збор за имплементирање на Рамковниот договор", изјави вчера Исмет Рамадани, член на Координативниот совет на Албанците ...

Тачи заминува со паричникот, Џафери размислува за фондација, а Ахмети ќе биде главен

Дневник - 17.04.2002

ПРЕВИРАЊА ВО ПОЛИТИЧКИОТ ВРВ НА АЛБАНЦИТЕ Според дипломатски извори, Џафери признал дека е разнишан угледот на ДПА, но избегнал да го посочи виновникот за тоа Високи претставници на меѓународната заедница "нежно" му сугерирале на лидерот на ДПА, Арбен Џафери, пријателски да го убеди Мендух Тачи да ...

Нелегални трансакции во вредност од 2 милијарди долари

А1 - 16.04.2002

Изминатите три-четири години во Македонија со нелегални трансакции е стекнат профит на црно од 2 милијарди долари со помош на илегалната приватизација, нелегалното работење на царината, како и шверцот со цигари алкохол, соопштија извори од ПДП, додавајќи дека за тоа имаат цврсти докази.

Тачи си оди

Вест - 16.04.2002

РАЗВРСКА НА СУДИРОТ ВО АЛБАНСКИОТ ПОЛИТИЧКИ БЛОК Се согласувам дека јас и некои други раководители на ДПА се доближуваме до крајот на нашата политичка кариера, која завршува со промовирање нова млада екипа која ќе ја води партијата, рекол потпретседател Потпретседателот на Демократската партија на ...

Докази дека на црно се свртени 2 милијарди долари

Утрински - 16.04.2002

ПДП тврдат дека имаат документи за корупцијата и за сивата економија во Македонија "Имаме цврсти докази дека во изминатите три-четири години во државава се свртени на црно две милијарди долари. Станува збор за профит стекнат од илегалната приватизација, преку нерегуларно работење на царината, ...

ПДПА-НДП не попушта, другите бараат извинување

Утрински - 16.04.2002

Се заострува конфликтот во блокот на Албанците САШО ЧОЛАКОВСКИ ПДПА-НДП и понатаму останува на соопштениот став дека го замрзнува нивното учество во Координативниот совет на Али Ахмети поради внатреалбанските подметнување кои дојдоа директно од политичките опоненти, но исто така и партиципиенти во ...

На ДПА ќе и остане само ЈНА

Вест - 15.04.2002

ПДП ГО ШИРИ ФРОНТОТ И УШТЕ ПООСТРО НАПАЃА Просперитетот не само што нема да се откаже од обвинувањата дека потпретседателот на ДПА Мендух Тачи е вмешан во корупциски афери во Македонија, туку фронтот на нападите против ДПА ќе го прошири и изостри толку Демократската партија на Албанците веќе не е ...

ПДП и ПДПА-НДП во пресметка со соопштенија

Утрински - 15.04.2002

Се продлабочува политичкиот судир во албанскиот политички кампус ТЕТОВО - Различните партиски видувања за оружените напади на седиштето на Сеалбанскиот координативен совет во Мала Речица и на ресторанот "Дора" во Тетово, како алтернативно седиште на ПДПА-НДП, практично обелоденија силен ...

„Не може да има посебни зони за принцовите" од ДПА

Утрински - 15.04.2002

Мерсел Биљали за Координативниот совет на Ахмети и за состојбите во албанската заедница Соња Крамарска Господине Биљали, што Ве поттикна да излезете со оцена дека зад нападите врз кафеаната на Мендух Тачи стојат криминални пресметки? - Прво, да кажам дека тоа е намерно искривено од страна на ДПА, ...

Полицијата по налог на ДПА го уапсила "атентаторот" на Тачи

Дневник - 15.04.2002

РАСКОЛОТ ВО АЛБАНСКИОТ ПОЛИТИЧКИ БЛОК СЕ ПРОДЛАБОЧУВА На преминот Ќафасан бил уапсен Албанец што раководството на ДПА го посочило како виновник за настаните во "Дора" Македонската полиција во саботата на граничниот премин "Ќафасан" уапсила едно лице осомничено за неодамнешниот обид за атентат врз ...