TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нимиц ќе излезе со нов предлог

А1 - 15.06.2008

Медијаторот Метју Нимиц ќе излезе со нов предлог за име при неговата посета на Скопје и Атина која се очекува да се случи кон крајот на овој месец, изјавуваат западни дипломати за „Елефтерос типос“. Не сакаат да лицитираат со новото име кое го носи Нимиц во својата актовка, но велат дека тоа ќе ...

Посматрач кај Нимиц

Утрински - 14.06.2008

Поглед Соња Крамарска Од завчера македонската преговарачка страна во спорот со Грција е засилена со уште еден член - Мартин Протоѓер, шеф на Кабинетот на премиерот Никола Груевски и генерален секретар на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ. Засилувањето дојде и очекувано и неочекувано.

Грција уценува во Њујорк

Дневник - 14.06.2008

Наместо преговори, Атина наметнува уцени за името, велат дипломатски кругови Медијаторот Метју Нимиц ги одбил барањата на Атина преговорите за името да бидат прекинати се' додека не биде формирана новата македонска влада и најави дека и покрај грчките противења за десетина дена ќе пристигне во ...

Нимиц доаѓа на Балканот да ги раздвижи преговорите

Утрински - 14.06.2008

Изборите во Македонија не се никаква пречка за процесот, смета медијаторот во спорот со името Димитар Чулев Нимиц планира до крајот на јуни да дојде во регионот и во директни средби со грчкиот и со македонскиот државен врв да ги интензивира напорите за решавање на спорот.

Преговорите за името продолжуваат

Вест - 14.06.2008

НИМИЦ ГИ ОДБИ БАРАЊАТА НА ГРЦИЈА И покрај противењата на Грција и барањата за одложување, преговорите за името ќе продолжат, е заклучокот од средбата во Њујорк помеѓу посредникот Метју Нимиц и преговарачите Никола Димитров и Адамантиос Василакис.

Елефтеротипија: Метју Нимиц носи нов предлог за решавање на грчко македонскиот спор

Канал5 - 14.06.2008

Грчка Елефтеротипија јавува дека специјалниот преговарач за името, Метју Нимиц носи нов предлог за решавање на грчко македонскиот спор. Грчка Елефтеротипија јавува дека специјалниот преговарач за името, Метју Нимиц носи нов предлог за решавање на грчко македонскиот спор.

Изборите во Македонија не се пречка за спорот

Вечер Прес - 14.06.2008

Раководството на земјата е познато, претседателот е претседател, а изборните резултати јасно покажаа кој ќе биде премиер и која е водечка партија во Парламентот, вели медијаторот Метју Нимиц Македонија и Грција се трудат да го решат спорот со името во духот на добрата волја, изјави медијаторот ...

САД инсистираат на решение за името до 9 јули

А1 - 13.06.2008

Македонија и Грција сепак ќе се обидат во наредните неколку недели до 9 јули да најдат заеднички прифатливо решение за името. На ова инсистира американската администрација, која нема намера да се откаже од овој рок, во кој сака Македонија да ја внесе во НАТО заедно со Албанија и Хрватска.

Нимиц доаѓа во Скопје на 25-ти јуни, а ден подоцна оди во Атина

Канал5 - 13.06.2008

Последните денови од јуни треба да му дадат нов импулс на преговарачкиот процес за името. По вчерашната средба без резултати, која едни извори ја коментираат како најтешка досега зашто Грција од позиција на сила го наметнувала својот став, а други извори велат дека била тапкање во место, најавената ...

Нимиц повторно во пинг-понг мисија

Време - 13.06.2008

МЕДИЈАТОРОТ ДОАЃА ВО СКОПЈЕ И ВО АТИНА НА КРАЈОТ ОД ЈУНИ Посредникот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, на крајот од јуни ќе допатува во Скопје и во Атина во обид да ги интензивира преговорите кои загубија темпо поради изборите во Скопје, дознава „Време“ од извори во ООН.

Подготвени сме повторно да му бидеме домаќини на Нимиц

Канал5 - 13.06.2008

Паралелно со преговорите во Њујорк, за името се разговарало и на средбата Милошоски-Рајс во Париз. Македонскиот министер за надворешни работи на американската државна секретарка и рекол дека Македонија е подготвена посредникот Нимиц наскоро да го посети регионот за да се направи обид да се најде ...

Нимиц одби запирање на преговорите

А1 - 12.06.2008

Медијаторот на ОН и формално ги одби барањата на Атина преговорите за името да запрат се додека не биде избрана новата влада во Скопје. По двочасовната средба со Василакис и македонската делегација, во која покрај Димитров беше и шефот на кабинетот на премиерот Груевски, Мартин Протоѓер, Нимиц со ...

Средбата во Њујорк е една од најтешките

А1 - 12.06.2008

Според последните информации до кои дојде А1 од добро информирани дипломатски извори блиски до процесот на преговори, денешната средба се оценува како една од најтешките досега. Македонските претставници Протоѓер и Димитров остро протестирале за сето тоа што Грција го направи во последниве неколку ...

Грција сака да ги одложи преговорите

А1 - 12.06.2008

Потврдени информациите на А1, Грција се обидува да ги одложи преговорите за името со Македонија. На средбата меѓу грчкиот преговарач Василакис и медијаторот Нимиц, грчкиот претставник на специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН му ја пренел официјалната порака на Атина: Се до формирањето ...

Грците купуваат време, ние не им го даваме

Дневник - 12.06.2008

Атиначекада се формира новата македонска влада, ние инсистираме да не се проблематизира македонскиот идентитет и јазик Македонија ќе ги продолжи преговорите со Грција, но ќе остане на ставот дека не може да се чепка по македонскиот идентитет и јазик.

Грците не веруваат во компромис за името до 9 јули

Утрински - 12.06.2008

Атина не се согласува на компромис за кој во Скопје би се организирал референдум Грција нема да прифати никаков предлог доколку тој не биде конечен, а нема да се согласи ниту со компромис за кој Скопје би организирал референдум и би немало можност за промена на Уставот.

Грција бара конечно решение за името

Вест - 12.06.2008

ОДДЕЛНА СРЕДБА НА ВАСИЛАКИС СО НИМИЦ Само конечно и веднаш применливо решение за името е целта на Грција и само во такви предуслови може да се дојде до компромис во македонско - грчкиот спор за името. Ваква теза грчкиот преговарач Адамантиос Василакис му претставил на посредникот во спорот со името ...

Дали присуството на Протоѓер во Њујорк е израз на недоверба на Груевски кон Димитров

Канал5 - 12.06.2008

Дали присуството на шефот на кабинетот на Груевски - Мартин Протоѓер на преговорите за името во Њујорк е израз на недоверба на премиерот Груевски кон преговарачот Димитров – владиниот портпарол Боцевски одговори дека и досега имало владини претставници на овие средби, но Димитров избирал тие да ...

Македонската позиција во преговорите е јасна

Вечер Прес - 12.06.2008

Постои волја за преговори, изнаоѓање на решение за замена на референцата ФИРОМ, но притоа не смее да се задира во националниот идентитет Во Њујорк денеска средба на Метју Нимиц, посредник во спорот со Грција, со македонскиот и грчкиот преговарач Никола Димитров и Адамантиос Василакис.

Димитров кај Нимиц во Њујорк

Вест - 11.06.2008

ПО ПАУЗА ОД ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ, ПРОДОЛЖУВААТ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО Македонскиот преговарач во спорот со името Никола Димитров денеска во Њујорк ќе се сретне со посредникот на ОН во спорот за името помеѓу Македонија и Грција Метју Нимиц.

Нимиц и Василакис разговараа за проверка на основата

Канал5 - 11.06.2008

Средбата на посредникот Нимиц со грчкиот преговарач Василакис синоќа во Њујорк беше состанок за проверка на основата – каде сме во моментот и како понатаму, изјави портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи Јоргос Кумуцакос.

Димитров замина за Њујорк, грчките медиуми песимисти дека ќе се најде решение до 9 јули

Канал5 - 11.06.2008

Македонскиот преговарач за името Никола Димитров по добиените насоки и инструкции од државниот врв замина за Њујорк на средба со посредникот на ОН Метју Нимиц и грчкиот преговарач Адамантиос Василакис. Скопје, 11 јуни (МИА) - Македонскиот преговарач за името Никола Димитров по добиените насоки и ...

Од Нимиц не се очекува нов предлог за името

Вечер Прес - 11.06.2008

Во Њујорк утре средба Нимиц-Димитров-Василакис на која според најавите не се очекува нов предлог од медијаторот, туку разгледување на идеи и сугестии во врска со преговарачкиот процес, како и прецизирање на деталите за скорешната посета на Нимиц на Скопје и Атина Македонија во процесот на преговори ...

Вечерва ќе се сретнат Василакис и Нимиц

А1 - 10.06.2008

Најновата рунда консултации за името започнува доцна вечерва со средба меѓу грчкиот преговарач Василакис и медијаторот Нимиц. Според грчки извори, се очекува грчкиот претставник на Нимиц да му го пренесе ставот на Атина дека се уште е рано за вистински разговори за името поради состојбата во Скопје ...

Нема промена на ставот за името

А1 - 10.06.2008

Нема промена во ставот на државниот врв пред најновите преговори за името што официјално започнуваат во четврток, а неофицијално уште вечерва со тет-а-тет средба меѓу грчкиот преговарач Василакис и специјалниот пратеник на Обединетите Нации, Метју Нимиц.

Преговорите за името продолжуваат задутре во Њујорк

Канал5 - 10.06.2008

Специјалниот потсредник на генералниот секретар на Обединетите нации за спорот меѓу Атина и Скопје за употребата на уставното име на Македонија Метју Нимиц на 12 јуни ќе одржи нова средба во централата на Светската организација во Њјуорк со претставниците на двете земји Никола Димитров и Адамандиос ...

Атина ни токми есенско вето

Дневник - 10.06.2008

Дипломати за „Дневник“ изјавуваат дека е малку веројатно да се постигне решение во рокот до 9 јули, што го спомена генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, ако сака земјава да фати приклучок со Албанија и со Хрватска за да се зачлени во алијансата Не се очекува нов, конкретен предлог од ...

Никола Димитров патува на преговори за името во Њујорк

Утрински - 10.06.2008

Грција ја затегнува националистичката славина и со провокации сака да изнуди „омекнување“ на Скопје Димитар Чулев Грчкиот премиер Костас Караманлис уште еднаш потврди дека Грција нема да ја менува својата позиција во однос на името на северниот сосед, а министерот за надворешни работи Антонио ...

Состанок на Црвенковски, Груевски и Димитров

Канал5 - 10.06.2008

Пред утрешната средба на преговарачот Димитров со медијаторот Нимиц во Њујорк и задутрешниот заеднички состанок на посредникот со претставниците од двете земји, попладнево од 18 часот во кабинетот на шефот на државата ќе се одржат консултации на претседателот Црвенковски и премиерот Груевски.

Димитров и Василакис на консултации кај Нимиц во Њујорк

Вест - 09.06.2008

ПРОДОЛЖУВА ПРЕГОВАРАЧКИОТ ПРОЦЕС Како што се очекуваше, по завршувањето на изборите во Македонија продолжува процесот на преговори за името помеѓу Македонија и Грција. Посредникот Метју Нимиц ги повика на консултации во Њујорк преговарачите Никола Димитров и Адамантиос Василакис.

Утре во Њујорк консултации Нимиц-Василакис, в среда Нимиц-Димитров, в четврток заедничка средба

Канал5 - 09.06.2008

Новата рунда разговори за името стартува утре во Њујорк со одделни консултации на медијаторот Нимиц со грчкиот преговарач Василакис. В среда посредникот ќе има средба и со македонскиот претставник Димитров пред заедничкиот состанок со двајцата преговарачи в четврток.

Неделава нова рунда преговори за името

Време - 09.06.2008

ПО РЕЧИСИ ДВА И ПОЛ МЕСЕЦА Во Њујорк е закажан првиот заеднички собир на преговарачката тројка Нимиц - Димитров - Василакис, по речиси два и пол месеца, кога се одржа состанокот на кој медијаторот го понуди неговиот последен предлог пред самитот во Букурешт.

Преговорите со Грција продолжуваат

Вечер Прес - 09.06.2008

Европратеникот Мејер: Наместо до 2012 ( со Хрватска и Србија) Македонија би влегла во ЕУ две години подоцна, во 2014 година, доколку наскоро не дојде до договор за името меѓу Македонија и Грција. Ако двете страни не се договорат, тогаш Грција исто како и во случајот со НАТО во Букурешт, во недоглед ...