TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бачев: Шацимаркакис и Кацин да се прогласат за persona non grata во Македонија

Нетпрес - 25.09.2011

Народното движење за Македонија на денешната прес конференција ја обелодени Иницијативата за прогласување на европратениците Јорго Шацимаркакис и Јелко Кацин за persona non grata – непожелни личности ...

Бачев: Шацимаркакис и Кацин-Persona Non Grata во Македонија

Курир - 25.09.2011

Народно движење на Македонија на денешната прес конференција ја обелодени Иницијативата за прогласување на европратениците Јорго Шацимаркакис и Јелко Кацин за persona non grata – непожелни личности ...

НДМ: Шацимаркакис и Кацин да бидат прогласени за персона нон грата

Сител - 25.09.2011

Шацимаркакис и Кацин да бидат прогласени за персона нон грата, бара Народното движење за Македонија. Партијата ваква иницијатива ќе достави до Владата, бидејќи смета дека двајцата европратеници ...

Малакас

Вечер Прес - 25.09.2011

Зборот "малакас" го употребуваат Грците, кога сакаат некого долно да навредат. По нашки, тоа би било: педериште, дркаџија, кретен...

ЗНМ си остана Здружение на наемни политички работници

Дневник - 24.09.2011

Да го кренеш гласот во одбрана на своЈата држава од странските и домашните неприЈатели во срцето на Европа да ти било исто со тоа да бидеш омаловажуван од странец!? Нападот врз тројца македонски ...

Балкански синдром

Утрински - 24.09.2011

Тодор Пендаров Во Словенија, спроти нејзиното осамостојување, еден многу познат новинар испрати писмо до сите медиуми и побара новинарите и медиумите да го покажат својот патриотизам и да не се ...

ЗНМ се плаши од напади врз новинари, МВР чека пријави

Утрински - 24.09.2011

Полицијата вели дека нема ингеренции да влијае за начинот на кој медиумите се навредуваат меѓу себе Здружението на новинари на Македонија стравува од можни физички напади врз новинарите кои деновиве ...

Слободата на изразувањето е исклучок

Дневник - 24.09.2011

Скандалот во Брисел беше спектакл на десетина новинари, а со поголемиот дел од нив ретко кој новинар може да се гордее и тие никако не можат да ги претставуваат интересите на новинарите.

А сега, марш назад во реалноста

Н.Македонија - 24.09.2011

Дали Европскиот парламент е подобар од Јоргос Шацимаркакис? Дали и парламентот, како пратеникот во него, има низок праг на толеранција? Такви ли се тие? Кому му одговараше да ескалира до ваков степен ...

Нов докторат од Шацимаркакис

Дневник - 23.09.2011

Испробајте го електронското издание на „Дневник“ Никој од нас не очекуваше дека некогаш ќе биде сведок на грубост и на пцости од политичар пред кој стои знамето на ЕУ.

Брисел посочи извршувачи и поддржувачи на скандалот

Утрински - 23.09.2011

„Македонското Собрание нема да биде како ЕП, во него новинарите ќе земаат збор“, вели Антонио Милошоски Европската комисија се огласи околу инцидентот со македонските новинари во Европскиот ...

ФОТО: Јелко Кацин на митинг на СДСМ

Курир - 23.09.2011

Јелко Кацин е човекот кој во Брисел застана до Шацимаркакис да ја „оправа“ состојбата со новинарите во Република Македонија.

Одговор на МВР за барањата на ЗНМ

МРТ - 23.09.2011

Министерството за внатрешни работи во целост ја споделува загриженоста околу поттикнувањето на насилство, употребувањето на говор на омраза, заканите и вербалниот линч.

Мвр му одговори на ЗНМ - Ќе постапи крајно сериозно по сите поплаки и наводи

Inpress - 23.09.2011

Скопје, 23. септември 2011 (ИНПРЕС) Министерството за внатрешни работи во целост ја споделува загриженоста околу поттикнувањето на насилство, употребувањето на говор на омраза, заканите и вербалниот ...

МВР одговори на барањето на ЗНМ

Курир - 23.09.2011

Министерството за внатрешни работи во целост ја споделува загриженоста околу поттикнувањето на насилство, употребувањето на говор на омраза, заканите и вербалниот линч.

МВР: Немаме ингеренции за начинот на кој новинарите пишуваат или навредуваат свои колеги

Press24 - 23.09.2011

МВР одговори на барањето на ЗНМ за полициска заштита за новинарите од Брисел. Министерството за внатрешни работи во целост ја споделува загриженоста околу поттикнувањето на насилство, употребувањето ...

Одговор на МВР за барањата на ЗНМ

Сител - 23.09.2011

Министерството за внатрешни работи во целост ја споделува загриженоста околу поттикнувањето на насилство, употребувањето на говор на омраза, заканите и вербалниот линч.

МВР нема ингеренции околу начинот на кој медиумите информираат и изнесуваат навреди

Нетпрес - 23.09.2011

Министерството за внатрешни работи во целост ја споделува загриженоста околу поттикнувањето на насилство, употребувањето на говор на омраза, заканите и вербалниот линч.

МВР се огласи на повикот на ЗНМ да ги заштити новинарите

+инфо - 23.09.2011

Во целост ја споделуваме загриженоста околу поттикнувањето на насилство, употребувањето на говор на омраза, заканите и вербалниот линч.

МВР: Им стоиме на располагање на сите на кои им е загрозена личната безбедност

Кајгана - 23.09.2011

Министерството за внатрешни работи(МВР) во целост ја споделува загриженоста околу поттикнувањето на насилство, употребувањето на говор на омраза, заканите и вербалниот линч.

МВР нема ингеренции околу начинот на кој медиумите информираат и изнесуваат навреди

Точка - 23.09.2011

Министерството за внатрешни работи во целост ја споделува загриженоста околу поттикнувањето на насилство, употребувањето на говор на омраза, заканите и вербалниот линч.

Шацимаркакис вели "малака" кога зборува сам со себе?!

Вечер Прес - 23.09.2011

Европратеникот вели дека никој не може да му забрани да користи зборови кои изразуваат гнев, бидејќи бил лут и не бил навикнат на вакви ситуации во европарламентот Германскиот европратеник со грчко ...

Сите си ги мијат рацете

Н.Македонија - 23.09.2011

Милошоски: Настанот во Брисел нема да придонесе за подобра репутација и углед на европратеникот Шацимаркакис, како копретседавач на мешовитиот парламентарен комитет Македонија - ЕУ Шацимаркакис и ...

ЗНМ: Двете групи новинари во Брисел ја посрамотија професијата

Дневник - 22.09.2011

Двете групи македонски новинари кои вчера учествуваа на панел-дискусијата во Брисел целосно ја посрамотија и дискредитираа професијата, оцени вчера Здружението на новинарите на Македонија кое се ...

Милошоски: Дебатата во Брисел нема да придонесе за подобра репутација на Шацимаркакис

Вест - 22.09.2011

Настанот на дебатата во Брисел за состојбата во македонското новинарство нема да придонесе за подобра репутација и углед на европратеникот Јоргос Шацимаркакис, како копретседавач на Мешовитиот ...

Милошоски: Нестанот не оди во прилог на угледот на Шацимаркакис

Дневник - 22.09.2011

Испробајте го електронското издание на „Дневник“ Настанот на дебатата во Брисел за состојбата во македонското новинарство нема да придонесе за подобра репутација и углед на европратеникот Јоргос ...

ЗНМ бара полициска заштита на новинарите

Вест - 22.09.2011

Веруваме дерка полиција нема да го игнорира фактот дека во земјата се создава атмосфера на јавен линч на новинари, се вели во писмото на ЗНМ Здружението на новинарите на Македонија бара од ...

Милошоски: Шацимаркакис ја нарушува својата репутација

Канал5 - 22.09.2011

Инцидентот во Брисел со германскиот европратеник со грчко потекло, Јорго Шацимаркакис ја разочара македонската јавност, смета екс шефот на дипломатијата Антонио Милошоски.

Бранувања по инцидентот со новинарите во Брисел

Телма - 22.09.2011

Непримерното однесување на германскиот европратеник Jоргос Шацимаркакис го нарушува и неговиот и угледот на мешовитиот македонско-европски парламентарен комитет со кој копретседава.

ЗНМ бара полициска заштита за новинарите

Утрински - 22.09.2011

Здружението на новинарите на Македонија бара од Министерството за внатрешни работи да делува превентивно и да ги заштити колегите - новинари кои деновивие се изложени на невиден вербален линч, закани ...

Милошоски - Скандалот нема да придонесе за угледот на Шацимаркакис

Утрински - 22.09.2011

Настанот на дебатата во Брисел за состојбата во македонското новинарство нема да придонесе за подобра репутација и углед на европратеникот Јоргос Шацимаркакис, како копретседавач на Мешовитиот ...

Талибанци и „малака“ во Европскиот парламент

Утрински - 22.09.2011

Инцидент без преседан со македонски новинари во Брисел. Расправата за состојбата во медиумите во Македонија се претвори во скандал Од нашиот известувач Брисел – „Шок“ и „настан без преседан во ...

Поделбите дома ги покажаме и во Брисел

Утрински - 22.09.2011

Кавгите и скандалите не им одат во прилог на новинарите, туку на политиката, се наведува во реакцијата на Здружението на новинари Веста за скандалозниот инцидент што се случи во Брисел за време на ...

Шацимаркакис ја опцу европската демократија

Дневник - 22.09.2011

Испробајте го електронското издание на „Дневник“ Уште пред десетина дена разбравме дека за 20 септември во Европарламентот е закажан т.н.

Шацимаркакис ќе заработи тужба

Курир - 22.09.2011

Европратеникот Јоргос Шацимаркакис ќе заработи тужба од македонските новинари кои во Брисел ги навреди со зборот „малака“.

Бриселскиот инцидент и последиците

Р.С.Европа - 22.09.2011

Сите знаеме дека станува збор за организирана група финансирана од власта која го направи инцидентот, вели бившиот македонски амбасадор во Брисел Нано Ружин за случката во Европскиот Парламент.

Борјан Јовановски: Она што го приредија Мирка, Миленко и Нонковиќ е срам за Македонија!

+инфо - 22.09.2011

По скандалозниот инцидент кој завчера во ходникот на Европскиот парламент се случи меѓу група новинари од провладините медиуми и европскиот пратеник Јоргос Шацимаркакис, јавноста е на нозе.

Милошоски: Инцидентот во Брисел негативно ќе влијае на угледот на Шацимаркакис

Press24 - 22.09.2011

Без да навлегувам во содржината на настанот или да заземам една или друга страна, моето мислење е дека овој настан нема да придонесе за подобра репутација и углед на европратеникот Шацимаркакис, ...

Милошоски: Постапката на Шацимаркакис нема да го подобри неговиот углед

Кајгана - 22.09.2011

Постапката на европратеникот Јоргос Шацимаркакис на завчерашната панел-дискусија за состојбите во македонското новинарство нема да го подобри неговиот углед во македонската јавност, смета Антонио ...

Борјан Јовановски - Она што го приредија Мирка, Миленко и Нонковиќ е срам за Македонија!

Inpress - 22.09.2011

Скопје, 22. септември 2011 (ИНПРЕС) Сеуште една од најкоментираните теми во македонските медиуми е скандалозниот инцидент кој завчера во се случи во Европскиот парламент меѓу група новинари ...

Милошоски: Постапката на Шацимаркакис нема да го подобри неговиот углед

Нетпрес - 22.09.2011

Постапката на европратеникот Јоргос Шацимаркакис на завчерашната панел-дискусија за состојбите во македонското новинарство нема да го подобри неговиот углед во македонската јавност, смета Антонио ...

ЗНМ реагираше до МВР и СРД за инцидентот со новинарите во Брисел

Нетпрес - 22.09.2011

Здружението на новинари на Македонија по повод инцидентот со македонските новинари на панел дискусијата во Брисел, реагираше и до Министерството за внатрешни работи и до Советот за радиодифузија.

ЗНМ побара од полицијата да ги заштити новинарите

+инфо - 22.09.2011

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) преку писма до Министерството за внатрешни работи (МВР) заштита и до Советот за радиодифузија (СРД) побара заштита на новинарите кои се изложени на невиден ...

Шацимаркакис повторно не зборува вистина

Сител - 22.09.2011

Обидот на европратеникот Шацимаркакис да го релативизира скандалот едноставно не соодветствува со реалноста од снимката.

ЗНМ бара полициска заштита за новинарите од инцидентот во Брисел

Press24 - 22.09.2011

Здружението на новинари на Македонија по повод инцидентот со македонските новинари на панел дискусијата во Брисел, реагираше и до Министерството за внатрешни работи и до Советот за радиодифузија.

Филе жали за инцидентот

Р.С.Европа - 22.09.2011

Група поединци од ПЈРМ се обидоа да ја нарушат јавната дебата во ЕП пропуштајќи вредна шанса да учествуваат во неа, смета еврокомесарот Штефан Филе.

Инцидентот ќе го намали угледот на Шацимаркакис

Курир - 22.09.2011

Претседателот на собраниската Комисија за надворешна политика Антонио Милошоски оценува дека инцидентот во Брисел за состојбата во македонското новинарство нема да придонесе за подобра репутација и ...

Милошоски - Инцидентот во Брисел негативно ќе влијае на угледот на Шацимаркакис

Inpress - 22.09.2011

Скопје, 22. септември 2011 (ИНПРЕС) Без да навлегувам во содржината на настанот или да заземам една или друга страна, моето мислење е дека овој настан нема да придонесе за подобра репутација и углед ...

ЗНМ: Новинарите во Брисел ја посрамотија и дискредитираа професијата

Нетпрес - 22.09.2011

Здружението на новинарите на Македонија се оградува и го осудува однесувањето на новинарите кои вчера во Брисел на панел-дискусија за состојбите во новинарството во Македонија целосно ја посрамотија ...

ЗНМ бара заштита од полицијата за новинарите од А1, кои се предмет на говор на омраза и закани

Sky - 22.09.2011

Новинарите кои дискутираа за слободата во медиумите во Македонија се наоѓаат под силен притисок, закани за линч и говор на омраза емитуван на неколку провладини медиуми полнети со буџетски пари.

Велиновска, Неделковски и Нонковиќ ќе го тужат Шацимаркакис

Вечер Прес - 22.09.2011

Македонските новинари ќе поднесат тужба против европратеникот за навреда и физички контакт. Велиновска смета дека со изјавата дека навредите биле за обезбедувањето, Шацимаркакис најавил како ќе се ...

ЗНМ реагираше до МВР и СРД за инцидентот со новинарите во Брисел

Точка - 22.09.2011

Здружението на новинари на Македонија по повод инцидентот со македонските новинари на панел дискусијата во Брисел, реагираше и до Министерството за внатрешни работи и до Советот за радиодифузија.

ЗНМ: Новинарите во Брисел ја посрамотија и дискредитираа професијата

Точка - 22.09.2011

Здружението на новинарите на Македонија се оградува и го осудува однесувањето на новинарите кои завчера во Брисел на панел-дискусија за состојбите во новинарството во Македонија целосно ја ...

Милошоски: Постапката на Шацимаркакис нема да го подобри неговиот углед

Точка - 22.09.2011

Постапката на европратеникот Јоргос Шацимаркакис на завчерашната панел-дискусија за состојбите во македонското новинарство нема да го подобри неговиот углед во македонската јавност, смета Антонио ...

ЗНМ со осуда за вчерашниот инцидент во Брисел

Канал 77 - 22.09.2011

Здружението на новинари на Македонија го осуди и се огради од вчерашното однесување на македонските новинари на панел-дискусијата организирана во Европскиот Парламент.

Замолчување на дебатата за новинарството

Н.Македонија - 22.09.2011

Во Брисел, на дебатата со сугестибилен наслов „Замолчување на медиумите“, во организација на пратеничката група на либералдемократите, како говорници останаа само официјално најавените од ...

ЗНМ бара полициска заштита за новинарите

eReporter - 22.09.2011

Здружението на новинарите на Македонија бара од Министерството за внатрешни работи да делува превентивно и да ги заштити колегите - новинари кои деновивие се изложени на невиден вербален линч, закани ...

Реакција на ЗНМ за скандалот во Брисел

Идивиди - 22.09.2011

Скопје, 21 септември 2011 (МИА) - Здружението на новинарите на Македонија во пишана реакција го осуди однесувањето на европратеникот Јоргос Шацимакакис, кој вчера во Брисел на дебата за состојбата на ...

Новинари не добија можност да учествуваат на трибина во Брисел

Дневник - 21.09.2011

Новинари од Македонија не добија можност во Брисел да учествуваат на дискусија на тема „Притисок врз новинарите“. Влез во салата не им бил овозможен на новинарите Бобан Нонковиќ, Мирка Велиновска и ...

ЕКСКЛУЗИВНО - Талибанци и „малака“ во Европскиот парламент

Утрински - 21.09.2011

Инцидент без преседан со македонски новинари во Брисел Од нашиот известувач Слободанка Јовановска Брисел – „Шок“ и „настан без преседан во Европскиот парламент“, беа двете реакции вчера во Брисел по ...

Шацимаркакис избегнува да го објасни инцидентот во Брисел

Канал5 - 21.09.2011

Јоргос Шацимаркакис избегнува да објасни зошто вчера навреди македонски новинар во Европскиот парламент. Канал 5 се обиде да го праша лично германскиот пратеник со грчко потекло зошто на новинарот ...

Ускратена можноста на новинарите слободно да се изразат во Европскиот парламент - реакција на европратеници

Вест - 21.09.2011

21.09.2011, 16:43 Длабоко жалам за овие случувања, особено што на новинарите им е ускратена можноста слободно да се изразат во Европскиот парламент кој претставува центар на европската демократија и ...

Интервју со Шацимаркакис: Немам потреба да се извинам, навредата ја изговорив испровоциран од обезбедувањето

Канал5 - 21.09.2011

Шацимаркакис тврди дека тој не го изговорил навредливиот збор кон македонските новинари кои се пожалија на негово недолично однесување, туку навредата ја изговорил изнервиран од задоцнетата реакција ...

Инцидент во Брисел за време на дебата за медиумите во Македонија

Телма - 21.09.2011

Срам и осуда за синоќешниот инцидент во Европскиот парламент во Брисел на дебатата за медиумите во Македонија. Новинарите Мирка Велиновска, Миленко Неделковски и Бобан Нонковиќ пред да почне дебатата ...

Велиновска: Кога ќе ви се одземе правото на слобода, природно е да реагирате

Канал5 - 21.09.2011

Тема на вчерашната панел дискусија во Европскиот парламент, најмалку беше новинарството во Македонија, тврдат новинарите Мирка Велиновска и Бобан Нонковиќ, кои гостуваа во вестите на Канал 5 во 19 ...

ЗНМ го осуди вчерашниот инцидент во Брисел

Утрински - 21.09.2011

Здружението на новинарите на Македонија во писмена реакција се оградува и го осудува однесувањето на новинарите кои вчера во Брисел на панел-дискусија за состојбите во новинарството во Македонија ...

Реакција на ЗНМ за панелот во Брисел за состојбите во македонското новинарство

Вест - 21.09.2011

Здружението на новинарите на Македонија во пишана реакција го осуди однесувањето на европратеникот Јоргос Шацимакакис, кој вчера во Брисел на дебата за состојбата на медиумите во Македонија ...

ВИДЕО: Велиновска: Целта ни беше да направиме скандал

+инфо - 21.09.2011

Ние решивме, бидејќи таква е ситуацијата и сценариото, да ја растуриме дебатата за состојбите во медиумите во Македонија, така што ќе направиме скандал, со оглед на тоа дека оваа панел дискусија беше ...

Последици по скандалот во Брисел

Р.С.Европа - 21.09.2011

Од кабинетот на Кацин најавуваат дека сите европски институции ќе бидат известени и се очекуваат последици за скандалот во Брисел предизвикан од група македонски новинари.

СПМ: Ваквите новинари работат против Македонија

Курир - 21.09.2011

Социјалистичката партија на Македонија, револтирана од случувањата и скандалот на панел дискусијата на Европскиот парламент за слобода на медиумите, излезе со прес-конференција на која потенцираше ...

Шацимаркакис: „Малака“ се однесуваше на обезбедувањето

Курир - 21.09.2011

Германскиот европратеник со грчко потекло Јоргос Шацимаркакис одби да им се извини на македонските новинари за вчера упатените навреди на панел дискусијата за слободата на македонското новинарство во ...

СПМ го осуди скандалозното однесување на Шацимаркакис

Сител - 21.09.2011

Врв и отворен атак против интересите на нашата држава. Вака Социјалистичката партија на Македонија го оцени скандалозното однесување на грчкиот европратеник Јоргос Шацимаркакис на панел дискусијата ...

Европратеникот Звер го осуди однесувањето на Шацимаркакис

Курир - 21.09.2011

Европратеник Милан Звер изрази жалење поради тоа што на новинарите им беше ускратена можноста слободно да се изразат во Европскиот парламент кој претставува центар на европската демократија и ...

ЗНМ: Новинарите во Брисел ја посрамотија професијата

+инфо - 21.09.2011

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) се огради од вчерашното однесување на новинарите во Европскиот парламент за време на дебатата за медиумите во земјава, кога тројца новинари беа исфрлени од ...

ЗНМ со осуда за вчерашниот инцидент во Брисел

Кајгана - 21.09.2011

Здружението на новинари на Македонија го осуди и се огради од вчерашното однесување на македонските новинари на панел-дискусијата организирана во Европскиот Парламент.

Европратеникот Звер го осуди однесувањето на Шацимаркакис

Inpress - 21.09.2011

Брисел, 21. септември 2011 (ИНПРЕС) Европратеникот Милан Звер изрази жалење поради тоа што на новинарите им беше ускратена можноста слободно да се изразат во Европскиот парламент кој претставува ...

ЗНМ го осуди вчерашниот инцидент во Брисел

Р.С.Европа - 21.09.2011

Здружението на новинарите на Македонија во писмена реакција се оградува и го осудува однесувањето на новинарите кои вчера во Брисел на панел-дискусија за состојбите во новинарството во Македонија ...

Реакција на ЗНМ за мегаскандалот во Брисел

Сител - 21.09.2011

Здружението на новинарите на Македонија во пишана реакција го осуди однесувањето на европратеникот Јоргос Шацимакакис, кој вчера во Брисел на дебата за состојбата на медиумите во Македонија ...

ЗНМ го осуди однесувањето на Шацимаркакис

Курир - 21.09.2011

Здружението на новинарите на Македонија во пишана реакција го осуди однесувањето на европратеникот Јоргос Шацимакакис, кој вчера во Брисел на дебата за состојбата на медиумите во Македонија ...

Македонски новинари против интересите на Македонија

Сител - 21.09.2011

Обид македонското новинарство да се прикаже во најлошо светло и да се добијат максимално ниски оценки во престојниот извештај за напредок.

Инцидент во Брисел

Алфа - 21.09.2011

Германскиот европарламентарец Шацимаркакис се извинува за синоќешниот инцидент, но не и за погрдните зборови. Во изјава за АЛФА тој тврди дека не биле упатени кон новинарите.

Шацимаркакис се правда: Го навредив обезбедувањето

Кирилица - 21.09.2011

Во интервју за ТВ Канал 5, европратеникот Шацимаркакис несмасно се обидува да се извлече за вчерашниот инцидент велејќи дека навредите изречени од негова страна биле упатени кон обезбедувањето ...

Шацимаркакис: Зборот „малака“ беше за обезбедувањето

Press24 - 21.09.2011

Германскиот европратеник тврди дека навредливиот збор го кажал изнервиран поради задоцнетата реакција на обезбедувањето Германскиот европратеник со грчко потекло одби да им се извини на македонските ...

Миленко, Мирка и Нонковиќ ќе го тужат Шацимаркакис?

+инфо - 21.09.2011

Како што објавува една провладина телевизија, тројцата новинари кои синоќа беа дел од инцидент во просториите на Европскиот парламент на панел дискусијата во Брисел, ќе покренат тужба против ...

Шацимаркакис: Не ги навредив новинарите!

+инфо - 21.09.2011

Во интервју за „Канал 5“ европратеникот Јоргос Шацимаркакис објаснува дека навредите кои вчера ги изнел не биле наменети за групата новинари блиски до власта, туку дека биле упатени кон ...

ВИДЕО: Инцидентот на Шацимаркакис со македонските новинари во Брисел

Press24 - 21.09.2011

Видео материјал од дебатата во Брисел по која германскиот европратеник со грчко потекло на грчки јазик ги навредува македонските ...

Фото: Мирка Велиновска овековечена во Брисел

+инфо - 21.09.2011

Дека скандалот што денес изби во просториите на Европарламентот во Брисел бил навистина тензичен, говори и оваа фотографија снимена денес во текот на дебатата на тема „Притисок врз новинарите“.

Брисел на раздорот!

Inpress - 21.09.2011

Скопје, 21. септември 2011 (ИНПРЕС) Само што не израдуваа кошаркарите, повторно се враќаме на нашите традиционални секојдневни мини-војни.

Скандал во Брисел: Скопје малака!

Кирилица - 21.09.2011

На панел дискусија што ја организираше Европскиот парламент за состојбата во македонските медиуми, германскиот европратеник со грчко потекло Шацимаркакис избрка и навреди на грчки јазик дел од ...

Инцидент на трибината за македонското новинарство во Брисел

Алфа - 21.09.2011

Вчера на трибината симболично наречена „Замолчувајќи го пресот во Европскиот парламент во Брисел“, се случи инцидент. Тројца новинари од Македонија, Мирка Велиновска и Миленко Неделковски и Бобан ...

Видео: Што се случи вчера во Брисел?

Курир - 21.09.2011

Скандал се случи синоќа на панел дискусијата за состојбите во македонското новинарство која се одржа во Брисел во организација на Европскиот парламент.

Скандал на панел дискусија за македонското новинарство во Брисел

Кајгана - 21.09.2011

Германскиот европратеник Јоргос Шацимаркакис дојде во судир со неколку македонски новинари на панел дискусија за состојбите во македонското новианрство, што вчера попладне се одржа во Европскиот ...

СМК: Шацимаркакис и Кацин недостојни за европратеници

Нетпрес - 21.09.2011

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) го оценува за срамно и скандалозно однесувањето на германскиот европратеник од грчко потекло Јоргос Шацимаркакис со македонските новинари на панел дискусијата за ...

ВИДЕО: Инцидент со македонски новинари на панел дискусија во Брисел

Нетпрес - 21.09.2011

Вчера на трибината симболично наречена “Замолчувајќи го пресот во Европскиот парламент во Брисел“, се случи инцидент со македонските новинари.

Кој се самопрогласи за „новинарски експерт“?

Курир - 21.09.2011

На вчерашната дебата за состојбата со македонското новинарство кое се одржа во Брисел, учествуваа следниве лица, познати по се друго, освен по професионално новинарство.

СМК: Шацимаркакис и Кацин недостојни за Европратеници!

Курир - 21.09.2011

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) го оценува за срамно и скандалозно однесувањето на германскиот европратеник од грчко потекло Јоргос Шацимаркакис со македонските новинари на панел дискусијата за ...

Скандалот во Брисел - Видео

Канал 77 - 21.09.2011

Скандалот кој го предизвикаа провладините медиуми во Брисел. Зборовите криминалци и предавници беа, оние заради кои настана големата мешаница, по што лицата кои го извалкаа образот на Македонија беа ...

Видео од скандалот во Брисел

Sky - 21.09.2011

Скандалот кој го предизвикаа провладините медиуми во Брисел. Зборовите криминалци и предавници беа, оние заради кои настана големата мешаница, по што лицата кои го извалкаа образот на Македонија беа ...

СМК: Шацимаркакис и Кацин недостојни за европратеници

Точка - 21.09.2011

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) го оценува за срамно и скандалозно однесувањето на германскиот европратеник од грчко потекло Јоргос Шацимаркакис со македонските новинари на панел дискусијата за ...

Борјан Јовановски: Велиновска, Неделковски и Нонковиќ ги навредуваа присутните

Sky - 21.09.2011

Борјан Јовановски за сајтот "Плусинфо" изјави дека новинарите Мирка Велиновска, Миленко Неделковски и Бобан Нонковиќ иако биле присутни како гости, добиле дозвола од Јелко Кацин да земат учество во ...

Скандалот во Брисел ќе предизвика негативни оценки?

Sky - 21.09.2011

Негативни се оценките на Европските дипломати по повод скандалот кој се случи вчера во Брисел, каде македонски новинари влегоа во конфликт со европратеникот Шацимаркакис, но и со повеќемина новинари ...

ВИДЕО: Инцидент со македонски новинари на панел дискусија во Брисел

Точка - 21.09.2011

Вчера на трибината симболично наречена “Замолчувајќи го пресот во Европскиот парламент во Брисел“, се случи инцидент со македонските новинари.

ЗНМ: Новинарите во Брисел целосно ја посрамотија професијата

eReporter - 21.09.2011

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) се оградува и го осудува вчерашното однесување на новинарите во Брисел. ЗНМ во денешната реакција посочува дека новинарите, вчера во Брисел на панел – ...

Шацимаркакис не се извинува за погрдните зборови, не биле упатени кон новинарите

eReporter - 21.09.2011

Германскиот европратеник Јоргос Шацимаркакис во изјава за телевизија Алфа рече дека се извинува за вчерашниот инцидент во Брисел, но не и за погрдните зборови, затоа што тврди дека тие не биле ...

Македонски јавни личности и грчки европратеници предизвикаа скандал во Брисел!

Канал5 - 20.09.2011

Скандалозно однесување на европратеникот Јорго Шацимаркакис, кој со погрдно име им се обратил на македонските новинари Мирка Велиновска и Миленко Неделковски дојдени во Брисел да присуствуваат на ...

Мега скандал во Брисел!

Курир - 20.09.2011

На панел дискусијата за состојбите во македонското новинарство која се одржа во Брисел во организација на Европскиот парламент, пукна скандал.

Неделковски: Бевме буткани од Шацимаркакис

Курир - 20.09.2011

Познатиот новинар Миленко Неделковски во однос на скандалот кој изби во Брисел поврзан со трибината посветена на македонското новинарство за Курир изјави дека организаторот на панел дискусијата ...

Јелко Кацин: Скандалот со новинарите во Брисел нема да помине без последици

+инфо - 20.09.2011

Европарламентарецот Јелко Кацин во врска со скандалот со новинарите Мирка Велиновска, Миленко Неделковски и Бобан Нонковиќ во Брисел, се произнесе дека е тоа голема злоупотреба на институцијата ...

Новинарите отстранети од салата во Брисел заради зборот „предавници“?

+инфо - 20.09.2011

- Јас прашав по кој критериум се одбрани претставниците од македонските новинари во Брисел, а колегата Бобан Нонковиќ од Дневник ги нарече предавници, па и ние бевме избркани.

Шацимаркакис им рекол "Малака" на новинарите Мирка Велиновска и Миленко Неделковски

Press24 - 20.09.2011

Новинарите сведочат за скандалозно однесување на грчкиот европратеник. Новинарите Мирка Велиновска, Миленко Неделковски и Бобан Нонковиќ тврдат дека биле избркани, избуткани и безобразно навредувани ...

Македонски новинари ја оцрнуваат државата во Брисел

Курир - 20.09.2011

Мега скандал во Брисел. Борјан Јовановски, Билјана Секуловска, Цаца Николовска и Слободанка Јовевска го бранеле ставот на европратеникот Јоргос Шацимаркакис кој со погрдни зборови ги навредил ...

Мегаскандал во Брисел, македонските новинари избркани

Сител - 20.09.2011

Скандал во Брисел. Европскиот парламент организира панел дискусија за состојбите во македонското новинарство. Но, наместо дискусија и размена на повеќе мислења, европратеникот Јорго Шацимаркакис ...

Скандал во Брисел: Македонски новинари се навредуваа со Шацимаркакис

+инфо - 20.09.2011

Скандал изби во Брисел на денешната панел дискусија за состојбите во македонските медиуми. Како што објавуваат провладините медиуми европратеникот Јорго Шацимаркакис во ходникот пред салата се ...

Зборот "Предавници" клучен за отстранувањето на новинарите?

Sky - 20.09.2011

Зборот "Предавници", го користел еден од провладините новинари во Брисел, кон своите колеги од медиумите кои беа затворени од државата.

Провладините медиуми дел од секоја манџа

Sky - 20.09.2011

Дека се решени да замолчат се што е против нив, покажува и денешниот обид да се блокира панел дискусијата за слободата во медиумите во земјава, која се одржуваше во Брисел.

Јелко Кацин: Скандалот нема да помине без последици

Sky - 20.09.2011

Скандалот кој денеска го предизвикаа повеќемина провладини медиуми, испраќајќи новинари кои се обидоа да ја запрат дискусијата за слободата на медиумите во земјава, ќе стигне до Брисел велат ...