TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еден-два победа на Ферари во Белгија

А1 - 16.09.2007

Кими Раиконен, возачот на Ферари, победи на денешната трка во Формула 1 за Големата награда на Белгија и така, барем теоретски, остана во трката за шампионската титула сезонава. Ова е трета победа по ред на Раиконен во Белгија, а овој пат зад него беше клупскиот колега Фелипе Маса, кој заостана 4,6 ...

Раиконен со пол позицијата на Спа

А1 - 15.09.2007

По триумфот на суд, Ферари го победи Мекларен и на на пистата во Спа Франкошамп, освојувачки ги двете први стартни места на денешниот квалификациски тренинг, пред утрешната трка за големата награда на Белгија. Кими Раиконен ќе ја има најдобрата позицијата во 14-та трка за светското првенство во Ф1, ...

Мекларен остана без бодови и ќе плати 100 милиони долари

Дневник - 15.09.2007

Натпреварувачите за досегашниот лидер кај конструкторите Хамилтон и Алонсо, кои водат во поединечна конкуренција остана со бодовите поради што се незадоволни конкурентите „Мекларен е виновен“ и „Мекларен осуден само половично“ се насловите во италијанските спортски весници „Газета дело спорт“, ...

Драконска казна за Мекларен

Утрински - 15.09.2007

Лидерот кај конструкторите остана без бодовите и ќе плати сто милиони долари На Мекларен, кој води на конструкторската табела во Формула 1, му се бришат сите бодови освоени сезонава и ќе мора да плати сто милиони американски долари како казна за вмешаноста во шпионскиот скандал со доверливите ...

Кими Раиконен најбрз на првиот тренинг

Време - 15.09.2007

ГН НА БЕЛГИЈА Возачот на Формула 1, Финецот Кими Раиконен постигна најбрзо време на првиот тренинг во пресрет на неделната трка за Големата награда на Белгија, која ќе се вози на патеката Спа. Пилотот на Ферари, Фелипе Маса, не ја заврши трката, откако имаше безопасен судир на утринскиот тренинг во ...

Мекларен казнет со 100 милиони долари, бодовите му се бришат

Време - 15.09.2007

ФИА ЈА СООПШТИ КАЗНАТА ЗА ШПИОНСКАТА АФЕРА Тимот на Мекларен Мерцедес е казнет со 100 милиони долари и одземање на бодовите што ги имаше освоено во конкуренција на конструктори годинава, поради шпионскиот скандал што ја потресе Формула 1.

Мекларен без бодови и 100 милиони долари

Вест - 15.09.2007

Разрешен шпионскиот скандал во Формула 1 Челниците на Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) одлучија драстично да ја казнат екипата на Мекларен -Мерцедес поради поседување на украдени технички информации од таборот на најголемиот свој ривал, Ферари.

Берни го спасил Мекларен од суспензија?

Вечер Прес - 15.09.2007

Британската екипа е избришана од табелата на конструкторите и казнета со 100 милиони долари На второто сослушување на Мекларен пред Советот за моторспорт на ФИА беа презентирани таканаречени нови докази, според кои првичната пресуда дека Мекларен е виновен за поседување туѓа интелектуална ...

Кафлан му се извини на Ферари

Утрински - 14.09.2007

Жешка дебата на сослушувањето за шпионскиот скандал „Степнигејт“, во кој на тапет е Мекларен Мајк Кафлан се извини за својата вмешаност во скандалот „Степнигејт“, велејќи дека „искрено жали“ што ги прифатил тајните на Ферари.

Оптимизмот "извира" во Спа

Вечер Прес - 14.09.2007

Никој не сакаше да дава изјави за медиумите пред да се слушне резултатот од судењето во Париз, па на официјалните прес конференции новинарите иронично прашуваа што мислат возачите за војната во Ирак Сончево и ветровито време ги пречека пилотите на Формула 1 во Белгија, која е проследена од страна ...

Мекларен казнет со 100 милиони долари и поените

А1 - 13.09.2007

Тимот на Мекларен во Формула 1, казнет е со 100 милиони долари и одземање на сите поени во конкуренција на конструктори, поради шпиунскиот скандал поврзан со екипата на Ферари. Не се казнети Луис Хамилтон и Фернандо Алонсо, двајцата возачи на екипата, кои моментално ги држат првите две места во ...

Ако Мекларен биде казнет, Ф1 ќе ги загуби спонзорите?

Време - 13.09.2007

ДЕНЕСКА ВО ПАРИЗ РАЗВРСКА НА ШПИОНСКАТА АФЕРА Светскиот автомобилски совет денеска во Париз ќе ги разгледа новите докази во врска со шпионската афера што ја тресе Формула 1 веќе неколку месеци, а се однесува на тимот на Мекларен-Мерцедес, кој успеал да стигне до техничките податоци на тимот на ...

Мекларен без 10 до 50 бода?

Дневник - 13.09.2007

Луис Хамилтон и Фернандо Алонсо, наводно ќе ги задржат поените Тимот на Мекларен нема да биде казнет со исклучување од шампионатот или пак во наредната сезона, дознава шпанската „Марка“, пред денешното сослушување што ќе го одржи Светскиот мотоспорт совет во Париз.

Ферари оди на суд?

Вечер Прес - 12.09.2007

По трауматичниот 1-2 пораз на домашен терен, шефот на Ферари најави дека доколку ФИА сепак одлучи да не го казни Мекларен, кого веќе го прогласила за виновен, тие ќе ја побараат правдата пред граѓанските судови. - За нас оваа работа е мошне важна и ние ќе продолжиме со акција во судовите на Италија ...

Алонсо повторно среќен во Мекларен

Дневник - 11.09.2007

Двократниот шампион во Формула 1, Фернандо Алонсо, е повторно среќен во тимот на Мекларен, истакнувајќи го своето задоволство во разговорот за „Ас“, по победата во Монца, домашното гран при на ривалот Ферари. - Првпат во мојата кариера победив во Монца, а триумфот беше исполнет со многу чувства, ...

Лажната преписка го расплака Рон Денис

Вечер Прес - 11.09.2007

Не само еден-два победата, туку и признанието за лажната емаил комуникација, го вратија Мекларен во живот Новинарот на Ла Газета дело спорт, Пино Алиеви, изјавил за новинската агенција АП дека дијалогот меѓу Педро де ла Роса и Фернандо Алонсо го измислил самиот тој, обидувајќи се слободно да ...

Алонсо победи во Монца и сега е на -3 од Хамилтон

Утрински - 10.09.2007

Еден-два победа на Мекларен во домашната трка за Ферари, кој уште повеќе заостана зад Англичаните по откажувањето на Маса Бранителот на титулата Фернандо Алонсо ја искористи најдобрата стартна позиција и победи во трката за Големата награда на Италија во Формула 1, намалувајќи ја разликата на само ...

Мекларен го победи коњчето на негов терен

Дневник - 10.09.2007

Алонсо и Хамилтон комплетираа „еден-два“ триумф токму на патеката во Монца Се чини дека актуелниот шампион во Формула 1, Фернандо Алонсо, го откажа Ферари од борбата за титулите во двете конкуренции, откако со Луис Хамилтон ја комплетираа „еден-два“ победата на Мекларен на теренот на својот ...

Ферари тужи, Мекларен победува

Вечер Прес - 10.09.2007

Со новата еден-два победа Мекларен покажа дека е вистински лидер, додека Ферари повторно остана без еден болид Фернандо Алонсо ја забележа својата 19 победа во кариерата на убедлив начин, поведувајќи од пол позиција и не испуштајќи го водството во ниеден момент од трката.