TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали е подобро да се јаде црно или бело грозје?

Локално - 15.09.2019

Грозјето делува како природен тоник на организмот, го забавува стареењето, односно спречува деменција и дегенеративни заболувања на очите. И црното и белото претставуваат еликсир на младоста, но за добар сон заслужно е само едно од нив.

Писмо до Нина и Трајан: Прво фонд за грозје, па фонд за земјоделски производи (6)

МКД - 14.09.2019

Нема пазар доколку нема информации. Дајте ги информациите за пазарот на грозје. Почитувана г-ѓа Ангеловска, г-дине Димковски Во мое прво писмо до г-ѓа Ангеловска дадов и едно мое очекување во однос на формирање на фонд за исплата на грозје, а потоа ...

„Тиквешките лозаро – овоштари” бараат три денари субвенции, лозарите сметаат дека протестите се задоцнети: Касно стига ...

Фокус - 13.09.2019

По мирниот протест кој што во средата се одржа во Неготино, регионалното здружение ,,Тиквешки лозаро – овоштари” вчера го блокираше патот Градско – Прилеп, и најавија низа на протести во наредниот период.

Тиквешките лозари на предупредувачки протест: Доколку власта не ги исполни нашите барања ќе го блокираме целиот регион!

Курир - 13.09.2019

Ние како земјоделци сме робови во сопствената држава, нашиот труд и мака никој не го цени, а уште помалку соодветно да ги вреднува, затоа младите ни бегаат и затоа производството се повеќе ни се намалува, со вакви откупни цени на праските, кајсиите, ...

Протест на лозарите во Кавадарци (ФОТО)

Курир - 13.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко денеска го блокираа центарот на Кавадарци, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. Ние како земјоделци сме робови во сопствената држава, нашиот труд и мака никој не го цени, а уште помалку соодветно да ги ...

„Лозарите или ќе станат почитувани или ќе ги ископачиме лозјата”

Антропол - 13.09.2019

Од иницијативата „Тиквешки лозаро-овоштари” вчера одржаа блокада на патот Градско-Прилеп, со цел да го изразат револтот против ниските цени во земјоделството и оваа година. Од таму потенцираа дека доколку владата и винариите и понатаму останат глуви ...

Тиквешките лозари на предупредувачки протест

Нетпрес - 13.09.2019

Ние како земјоделци сме робови во сопствената држава, нашиот труд и мака никој не го цени, а уште помалку соодветно да ги вреднува, затоа младите ни бегаат и затоа производството се повеќе ни се намалува, со вакви откупни цени на праските, кајсиите, ...

Здружение „Напредни лозари“: Политиката да се тргне од лозарството

Опсервер - 13.09.2019

Од Здружението на лозари од тиквешкиот регион „Напредни лозари” вечерва апелираа политиката да се тргне од лозарството. Истакнуваат дека се оградуваат од сите обиди на борбата за лозарството да и се даде политичка димензија и истакнуваат дека ...

СДСМ: Лозарите не потпаѓаат под манипулациите на фантомски здруженија блиски до ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1 - 13.09.2019

Денеска нема протест на лозароовоштарите туку уште еден очаен и неуспешен обид на ВМРО-ДПМНЕ со нивни членови и симпатизери да ја искриви сликата за мерките што го унапредуваат земјоделството и обезбедуваат повисок животен стандард за земјоделците, ...

Целиот регион под блокади: Лозарите го бараат достоинството назад – мора да се исполнат ветувањата

Магазин - 13.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко вчера го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, при ...

Здружение „Напредни лозари“: Политиката да се тргне од лозарството

MakPress - 13.09.2019

Од Здружението на лозари од тиквешкиот регион „Напредни лозари” вечерва апелираа политиката да се тргне од лозарството. Истакнуваат дека се оградуваат од сите обиди на борбата за лозарството да и се даде политичка димензија и истакнуваат дека ...

СДСМ: Лозарите не потпаѓаат под манипулациите на фантомски здруженија блиски до ВМРО-ДПМНЕ, проблемите се решени

Канал5 - 12.09.2019

Денеска нема протест на лозароовоштарите туку уште еден очаен и неуспешен обид на ВМРО-ДПМНЕ со нивни членови и симпатизери да ја искриви сликата за мерките што го унапредуваат земјоделството и обезбедуваат повисок животен стандард за земјоделцитe.

Лозароовоштарите го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман

Канал5 - 12.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, ...

Лозароовоштари го блокираа патот Градско – Прилеп кај Росоман

+инфо - 12.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, ...

Лозарите излегоа на протести

Курир - 12.09.2019

Регионалното здружение „Тиквешки лозаро овоштари“денес од 17 до 18 часот го блокира патот Градско – Прилеп- Кавадарци кај клучката во Росоман, во близина на бензинската „Црна Река“. Во организација на истото здружение вчера се одржа протест и во ...

Здружение „Напредни лозари“: Политиката да се тргне од лозарството

А1 On - 12.09.2019

Од Здружението на лозари од тиквешкиот регион „Напредни лозари” вечерва апелираа политиката да се тргне од лозарството. Истакнуваат дека се оградуваат од сите обиди на борбата за лозарството да и се даде политичка димензија и истакнуваат дека ...

СДСМ: Лозарите не потпаѓаат под манипулациите на фантомски здруженија блиски до ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 12.09.2019

Денеска нема протест на лозароовоштарите туку уште еден очаен и неуспешен обид на ВМРО-ДПМНЕ со нивни членови и симпатизери да ја искриви сликата за мерките што го унапредуваат земјоделството и обезбедуваат повисок животен стандард за земјоделците.

Лозарите го блокираа патот Градско – Прилеп

ММС - 12.09.2019

Eден час, доцна попладнево лозари го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, во знак на револт поради ниската цена на грозјето. Протестот го организира регионалното здружение „Тиквешки лозаро овоштари“, но на повикот за протест се одзваа одвај ...

Грозјето прави чуда за здравјето: Може да ви го препороди телото

Курир - 12.09.2019

Овошјето богато со антиоксиданти, како што е грозјето, превентивно дејствува врз одредени видови на рак. Кардиоваскуларните заболувања, ракот и дијабетесот погодуваат најголем број луѓе денес, а еве како ова популарно сезонско овошје може да помогне ...

Лозароовоштари го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман

Нетпрес - 12.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, ...

Здружение „Напредни лозари“: Политиката да се тргне од лозарството

Нетпрес - 12.09.2019

Од Здружението на лозари од тиквешкиот регион „Напредни лозари” вечерва апелираа политиката да се тргне од лозарството. Истакнуваат дека се оградуваат од сите обиди на борбата за лозарството да и се даде политичка димензија и истакнуваат дека ...

Лозароовоштари го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман

Сител - 12.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, ...

Лозароовоштари го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман

А1 On - 12.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, ...

Лозарите започнаа предупредувачки протести за повисока цена на грозјето

ММС - 12.09.2019

Незадоволни од откупната цена на грозјето, дел од лозарите од синоќа започнаа со серија на предупредувачки протести. На протестот во Неготино излегоа со земјоделска механизација. Организатор е регионалното здружение „Тиквешки лозаро овоштари“ што се ...

СДСМ: Лозарите не потпаѓаат под манипулациите на фантомски здруженија блиски до ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 12.09.2019

Денеска нема протест на лозароовоштарите туку уште еден очаен и неуспешен обид на ВМРО-ДПМНЕ со нивни членови и симпатизери да ја искриви сликата за мерките што го унапредуваат земјоделството и обезбедуваат повисок животен стандард за земјоделците.

Здружение „Напредни лозари“: Политиката да се тргне од лозарството

Либертас - 12.09.2019

Од Здружението на лозари од тиквешкиот регион „Напредни лозари” вечерва апелираа политиката да се тргне од лозарството. Истакнуваат дека се оградуваат од сите обиди на борбата за лозарството да и се даде политичка димензија и истакнуваат дека ...

Лозароовоштари го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман

Вечер Прес - 12.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, ...

Лозароовоштари го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман

4NEWS - 12.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, ...

Лозароовоштари го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман

24Инфо - 12.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, ...

Лозароовоштари го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман

Опсервер - 12.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, ...

Поради цената на грозјето и праските денеска блокиран патот кај Росоман

Денешен - 12.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, ...

Здружение „Напредни лозари”: Политиката да се тргне од лозарството

24Инфо - 12.09.2019

Од Здружението на лозари од тиквешкиот регион „Напредни лозари” вечерва апелираа политиката да се тргне од лозарството. Истакнуваат дека се оградуваат од сите обиди на борбата за лозарството да и се даде политичка димензија и истакнуваат дека ...

Лозарите не потпаѓаат под манипулациите на фантомски здруженија блиски до ВМРО-ДПМНЕ, проблемите се решени, грижата за ...

24Инфо - 12.09.2019

Денеска нема протест на лозароовоштарите туку уште еден очаен и неуспешен обид на ВМРО-ДПМНЕ со нивни членови и симпатизери да ја искриви сликата за мерките што го унапредуваат земјоделството и обезбедуваат повисок животен стандард за земјоделците.

Здружение „Напредни лозари” : Политиката да се тргне од лозарството

Вечер Прес - 12.09.2019

Од Здружението на лозари од тиквешкиот регион „Напредни лозари” вечерва апелираа политиката да се тргне од лозарството. Истакнуваат дека се оградуваат од сите обиди на борбата за лозарството да и се даде политичка димензија и истакнуваат дека ...

Лозароовоштари го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман

Либертас - 12.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, ...

Лозароовоштари го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман

MakPress - 12.09.2019

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски. – Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, ...

Да се прогласи елементарна непогода и да се добие отштета од државата, побараа лозарите на мирен протест во Неготино

Канал5 - 11.09.2019

Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата, побараа производители на грозје на мирен протест во Неготино. Протестот беше организиран на градскиот плоштад од новоформираното регионално Здружение на лозароовоштари.

Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата, побараа лозарите на мирен протест во ...

Сител - 11.09.2019

Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата, побараа производители на грозје на мирен протест во Неготино. Протестот беше организиран на градскиот плоштад од новоформираното регионално Здружение на лозароовоштари.

Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата, побараа лозарите на мирен протест во ...

ММС - 11.09.2019

Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата, побараа производители на грозје на мирен протест во Неготино. Протестот беше организиран на градскиот плоштад од новоформираното регионално Здружение на лозароовоштари.

Лозарите бараат да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата

Слободен Печат - 11.09.2019

Протестот беше организиран на градскиот плоштад од новоформираното регионално Здружение на ...

Лозарите со барање: Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата

Независен - 11.09.2019

Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата, побараа производители на грозје на мирен протест во Неготино. Протестот беше организиран на градскиот плоштад од новоформираното регионално Здружение на лозароовоштари.

„Да се прогласи елементарна непогода-суша и да се добие отштета од државата“-бараат производители на грозје (ВИДЕО)

Курир - 11.09.2019

Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата, побараа производители на грозје на мирен протест во Неготино. Протестот беше организиран на градскиот плоштад од новоформираното регионално Здружение на лозароовоштари.

Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата, побараа лозарите на мирен протест во ...

Либертас - 11.09.2019

Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата, побараа производители на грозје на мирен протест во Неготино. Протестот беше организиран на градскиот плоштад од новоформираното регионално Здружение на лозароовоштари.

Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата, побараа лозарите од Неготино

Вечер Прес - 11.09.2019

Да се прогласи елементарна непогода – суша и да се добие отштета од државата, побараа производители на грозје на мирен протест во Неготино. Протестот беше организиран на градскиот плоштад од новоформираното регионално Здружение на лозароовоштари.

Грозјето прави чуда за здравјето: Може да ви го препороди телото

Денешен - 11.09.2019

Овошјето богато со антиоксиданти, како што е грозјето, превентивно дејствува врз одредени видови на рак. Кардиоваскуларните заболувања, ракот и дијабетесот погодуваат најголем број луѓе денес, а еве како ова популарно сезонско овошје може да помогне ...

Тиквешките лозари ќе протестираат со земјоделска механизација во Неготино

Фокус - 10.09.2019

Во текот на утрешниот ден (18 часот), во центарот на Неготино тиквешките лозари ќе протестираат поради ниските цени на грозјето. Регионалното здружение Тиквешки лозаро овошатари порача на сите лозари да донесат и земјоделска механизација на ...

Димовски: Измените на законот за виното се нова уцена за лозарите

Нетпрес - 10.09.2019

На денешната собраниска комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство пратеникот од пратеничкта групна на ВМРО-ДПМНЕ и колицијата, Љупчо Димовски истакна дека новите измени на законот за виното претставуваат нова уцена за лозарите.

Грозје: вистина, убавина, здравје

Деца - 10.09.2019

Грозјето е плод на виновата лоза и се огледува низ целиот свет. Уште во античко време Египќаните, Феникијците, Грците и Римјаните одгледувале винова лоза, исклучиво заради лековитото дејство на неферментираниот сок од грозје.

Димковски: Со конкретни мерки создаваме услови за развој на лозарството

Градина - 10.09.2019

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, присуствуваше на традиционалната манифестација Тиквешки гроздобер, со којашто официјално се означува почетокот на бербата на грозје.

Димовски: Измените на закон за виното преставуваат нова уцена за лозарите

Курир - 10.09.2019

На денешната собраниска комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство пратеникот од пратеничкта групна на ВМРО-ДПМНЕ и колицијата, Љупчо Димовски истакна дека новите измени на законот за виното претставуваат нова уцена за лозарите.

Лозарите од Неготино незадоволни од власта утре излегуваат на протест: „Време е да ни се слушне гласот, време е да ...

Курир - 10.09.2019

Регионалното здружение „Тиквешки лозаро овоштари“ денеска повикаа на сенароден протест против овогодинешната цена на грозјето. Имено тие информираат дека протестот ќе се одржи утре на ден 11 септември во 18 часот во центарот на Неготино.

Лозарите од Неготино утре на протест: „Време е да ни се слушне гласот, време е да почнат да не почитуваат“

Република - 10.09.2019

Регионалното здружение „Тиквешки лозаро овоштари“ денеска повикаа на сенароден протест против овогодинешната цена на грозјето. Имено тие информираат дека протестот ќе се одржи утре на ден 11 септември во 18 часот во центарот на Неготино.

Димковски: Со конкретни мерки создаваме услови за развој на лозарството

Бизнис Вести - 10.09.2019

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, присуствуваше на традиционалната манифестација Тиквешки гроздобер, со којашто официјално се означува почетокот на бербата на грозје.

Димковски: Континуирано се следи бербата и откупот на грозјето

Фактор - 09.09.2019

„Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, континуирано ја следи бербата и откупот на грозјето и ќе преземе соодветни мерки со цел лозарите да имаат рентабилно производство“ истакна министерот за земјоделство, шумарство и ...