TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Потпишан договорот за името Република Северна Македонија

Призма - 17.06.2018

Двете страни порачаа дека ова е договор со кој сите можат да бидат задоволни | Фото: ФБ страница на З. Заев Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Преспа го потпишаа договорот за ставање крај на спорот за името, ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

Канал5 - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија. Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој ...

СДСМ: Денеска е потпишан договор којшто обединува и гради пријателство

Фокус - 17.06.2018

СДСМ им честита на македонските граѓани. Македонија се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран, македонската иднина обезбедена, реагираа од владејачката СДСМ.

СДСМ: Преку договорот се отвораат перспективите на македонија за членство во ЕУ и НАТО

Канал5 - 17.06.2018

СДСМ им го честита на граѓаните потпишувањето на договорот со оценката дека Македонија се издигнала над политиките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран, македонската иднина обезбедена.

Клучните точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името

Фокус - 17.06.2018

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска од министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Хронологија на настани/изјави до потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за конечно решавање на спорот за ...

Канал5 - 17.06.2018

Хронологија на настани и изјави до дотпишувањето на Договорот меѓу Скопје и Атина. 12 јуни - Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот ...

Договорот ни донесе пријател за кој ни велеа дека ни е непријател, рече Заев пред потпишување на договорот со Грција

Сакам да кажам - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев, пред потпишувањето на договорот со Грција во Псарадес (Нивице) на грчката страна во Преспа, рече дека овој договор на нашата земја и донел пријател и оти е горд што избравме решение кои нè обединува.

Избравме решение што нѐ обединува, Сега и засекогаш да остане така, им рече Заев на противниците на договорот со Грција

Сакам да кажам - 17.06.2018

По говорот на домаќинот, премиерот на Грција Алексис Ципрас, македонскиот премиер Зоран Заев, непосредно пред потпишување на договорот со Грција во Псарадес (Нивици) на грчката страна на Преспа, им се обрати на противниците на договорот за решавање ...

Светски агенции за договорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 17.06.2018

Грција и Македонија потпишаа историски договор за ставање крај на спорот за името. Франс Прес: Грција и Македонија потпишаа историски договор за ставање крај на спорот за името Грција и Македонија потпишаа историски прелиминарен договор за ...

Македонија и Грција ја запеаја песната на мирот

Deutsche Welle - 17.06.2018

Македонија и Грција денеска го потпишаа Преспанскиот договор со кој треба да му се стави крај на повеќедеценискиот спор за името. Премиерите Заев и Ципрас најавија отворање нова страница во историјата на двете земји.

Ретроспектива на спорот за името со Грција

24 Вести - 17.06.2018

На почетокот беше независноста. По неа дојде и спорот. Тој меѓу двете земји пламна одеднаш по прогласувањето на независноста на Македонија при распадот, на сега веќе поранешна Југославија.

По потпишувањето на договорот за името Северна Македонија, треба уште многу работа за да се оствари

Сакам да кажам - 17.06.2018

Македонската и грчката влада предводени од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во грчкиот дел на Преспа, во селото Псарадес (Нивици) го потпишаа договорот со кој, ако биде ратификуван во Парламентите на двете земји, ќе се реши ...

Усвојување во Собранието; Следен чекор од договорот со Грција

Алсат-М - 17.06.2018

Законот за ратификација на договорот меѓу Македонија и Грција утре се очекува да поминe на владина седница по што ќе биде доставен на усвојување во Собранието. За да помине во парламентот потребно е просто мнозинство – односно најмалку 61 пратеник ...

Анкета; Граѓаните поделени во однос на договорот со Грција

Алсат-М - 17.06.2018

Со свеќи во рацете, дваесетина демонстранти пред Собранието во Скопје повторно протестираа против договорот за името меѓу Македонија и Грција, кој претпладнето се потпиша во Преспа. Според нив, станува збор за предавнички чин.

На потег е Собранието – таму ќе се ратификува договорот со Грција

24 Вести - 17.06.2018

На потег е Собранието – таму ќе се ратификува договорот со Грција. За ратификација е потребно просто мнозинство – но останува прашањето што понатаму – претседателот Иванов ќе треба да го потпише указот.

Хронологија на настани и изјави до потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за конечно решавање на спорот за ...

Сител - 17.06.2018

Хронологија на настани и изјави до дотпишувањето на Договорот меѓу Скопје и Атина. 12 јуни - Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

МКД - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

СДСМ: Македонија се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран

Стандард - 17.06.2018

„Македонија се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран, македонската иднина обезбедена. Преку Договорот се отвораат перспективите на Македонија за членство во ЕУ и НАТО.

СДСМ: Македонија се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран

Независен - 17.06.2018

Македонија се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран, македонската иднина обезбедена. Преку Договорот се отвораат перспективите на Македонија за членство во ЕУ и НАТО.

СДСМ: Македонија се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран

Слободен Печат - 17.06.2018

„СДСМ им честита на македонските граѓани. Македонија се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран, македонската иднина обезбедена. Преку Договорот се отвораат перспективите на Македонија за членство во ЕУ и НАТО.

Димитров и Коѕијас ќе го потпишат договорот - најавени масовни протести

Press24 - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на меѓународната заедница треба да ги стават ...

СДСМ: Македонија се издигна над политките на изолација и поделби

+инфо - 17.06.2018

Конечниот Договор за решавање на спорот со Грција еднаш засекогаш го обезбедува и гарантира нашиот, македонски идентитет, кој веќе никој нема да може да го оспорува или негира. Македонски јазик, Македонци, Македонски, Македонец, Македонка, се ...

Што следи по потпишувањето на договорот за името?

+инфо - 17.06.2018

По денешното потпишување на договорот за името следат ница акртивности кои треба да ги реализира Владата. Од утре, како што информираа од Владата, на владина седница треба да се усвои законот за ратификација на договорот, по што треба да биде ...

Владата го испраќа Договорот со Грција на ратификација во Собранието

Слободен Печат - 17.06.2018

Владата на Република Македонија на денешната 74. седница го разгледа и усвои Предлог – законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) ...

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство

Стандард - 17.06.2018

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска од министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Владата го испраќа Договорот со Грција на ратификација во Собранието

Независен - 17.06.2018

Владата на Република Македонија на денешната 74. седница го разгледа и усвои Предлог - законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) ...

Владата го усвои договорот со Грција, ќе го достави на ратификација во Собранието

Сител - 17.06.2018

Владата на Република Македонија на денешната 74. седница го разгледа и усвои Предлог – законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) ...

СДСМ: Македонија се издигна над политките на изолација и поделби

Макфакс - 17.06.2018

Македонија се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран, македонската иднина обезбедена. Ваква порака испрати владејачката СДСМ, по потпишувањето на Договорот со Грција.

Во Преспа ќе се стават потписите на конечниот договор за името

Кајгана - 17.06.2018

Скопје, 17 јуни 2018 (МИА) - Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на ...

Почнува спроведувањето на Договорот со Грција

+инфо - 17.06.2018

По вчерашното потпишување на Договорот меѓу Македонија и Грција за ставање крај на 27-годишниот спор за името, од денеска почнуваат чекорите за негова импелемнтација. Македонската Влада се очекува денеска на седница да го усвои законот за ...

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името

Независен - 17.06.2018

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името, и очекува отворање преговори за членство во Европската унија. - Министерството за надворешни работи го поздравува договорот за името меѓу Република Македонија и Грција.

Хрватска очекува Македонија да отвори преговори за членство во ЕУ

+инфо - 17.06.2018

На тој пат како и досега, Македонија ќе има целосна хрватска поддршка. Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името, и очекува отворање преговори за членство во Европската унија.

Хрватска очекува Македонија да отвори преговори за членство во ЕУ

Слободен Печат - 17.06.2018

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името, и очекува отворање преговори за членство во Европската унија. „Министерството за надворешни работи го поздравува договорот за името меѓу Република Македонија и Грција.

„Нова демократија“: Тажен ден за Грција, ова е „Ден на срамот“

А1 On - 17.06.2018

Главната опозициска партија во Грција „Нова Демократија“ жестоко го критикуваше договорот за решавање на спорот за името, пишува електронското издание на грчкиот весник „Катимерини“. Партијата издаде соопштение во врска со потпишувањето, во кое вели ...

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името

Факултети - 17.06.2018

– Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска од министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Во Преспа ќе се стават потписите на конечниот договор за името

Сител - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на меѓународната заедница треба да ги стават ...

Хронологија на настаните до потпишувањето на договорот меѓу Грција и Македонија

МКД - 17.06.2018

Настани и изјави до потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за конечно решавање на спорот за името и до неговото денешено потпишување. 12 јуни - Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во ...

Договорот за решавање на спорот со името потпишан на роденденот на Нимиц

Кајгана - 17.06.2018

Псарадес, 17 јуни 2018 (МИА) – Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во ...

ВО ЖИВО: Следете го потпишувањето на договорот за новото име на Македонија

Press24 - 17.06.2018

Следете го во живо потпишувањето на Договорот за името Република Северна Македонија. Договорот се потпишува во Преспа под засилени безбедносни ...

Фото: Македонската делегација пристигна на потпишување на договорот

Press24 - 17.06.2018

Македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев пристигна на потпишувањето на Договорот со ...

Владата го усвои договорот со Грција, ќе го достави на ратификација во Собранието

Курир - 17.06.2018

Владата на Република Македонија на денешната 74. седница го разгледа и усвои Предлог – законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) ...

Заев со порака до сите кои не го поддржуваат Договорот со Грција

Press24 - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев упати порака до оние кои не го поддржуваат Договорот со Грција. - Нашите општества се дел од европскиот систем на вредности и го заслужуваат мирот, демократијата и слободата и треба да застанат позади еднаквоста и солидарноста.

Светски агенции за договорот меѓу Македонија и Грција

Слободен Печат - 17.06.2018

Франс Прес: Грција и Македонија потпишаа историски договор за ставање крај на спорот за името Грција и Македонија потпишаа историски прелиминарен договор за преименување на малата балканска нација Република Северна Македонија, завршувајќи го спорот ...

Заев: Со конечниот договор поместивме планини

Независен - 17.06.2018

Колку убав, величествен и историски ден. Нека ни е со среќа, е поздравот со кој премиерот Зоран Заев се обрати пред потпишувањето на Договорот за името со грчкиот премиер, Алексис Ципрас. Тој парафразира две мисли од славниот грчки филозоф ...

Би-Би-Си: Премиерите гледаат како министрите потпишуваат историски договор за името

Press24 - 17.06.2018

Спор за името во Македонија: премиерите гледаат како министрите потпишуваат историски договор Грција и Македонија потпишаа договор кој има за цел да се реши деценискиот спор околу името на Македонија.

Светски агенции за договорот меѓу Македонија и Грција

Сител - 17.06.2018

Франс Прес: Грција и Македонија потпишаа историски договор за ставање крај на спорот за името Грција и Македонија потпишаа историски прелиминарен договор за преименување на малата балканска нација Република Северна Македонија, завршувајќи го спорот ...

Следете во живо: Што се случува по потпишаниот договор

Press24 - 17.06.2018

Средбата по потпишаниот договор за името. Следете што се случува во ...

Ројтерс: Грција и Македонија потпишаа договор за промена на името на поранешна југословенска република

Press24 - 17.06.2018

Ројтерс пишува за договорот со Грција: Грција и Македонија потпишаа договор за промена на името на поранешна југословенска република Договорот, потпишан на Преспанското езеро во северна Грција, кое се граничи со Македонија и со Албанија, е надеж ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

Слободен Печат - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Сите детали од денешната средба Заев - Ципрас

Независен - 17.06.2018

Денешниот ден е историски бидејќи Македонија и Грција го потпишаа Договорот со кој го решаваат 27-годишниот спор околу името. Со договорот е предвидено ерга омнес име за земјава, Република Северна Македонија.

Светски агенции за договорот меѓу Македонија и Грција

А1 On - 17.06.2018

Франс Прес: Грција и Македонија потпишаа историски договор за ставање крај на спорот за името Грција и Македонија потпишаа историски прелиминарен договор за преименување на малата балканска нација Република Северна Македонија, завршувајќи го спорот ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

А1 On - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

СДСМ: Денеска е потпишан Договор којшто обединува и гради пријателство

А1 On - 17.06.2018

„СДСМ им честита на македонските граѓани. Македонија се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран, македонската иднина обезбедена. Преку Договорот се отвораат перспективите на Македонија за членство во ЕУ и НАТО.

Потпишувањето на договорот главна вест во светските медиуми

Сител - 17.06.2018

Во фокусот на светските медиуми се најде потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција.Според Франс Прес Грција и Македонија потпишаа историски прелиминарен договор за преименување на малата балканска нација Република Северна Македонија, ...

Албански медиуми: „Ципрас и Заев ставија печат за името: заедно кон Европа“

Press24 - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Aлбански медиуми: Потпишан историски договор

+инфо - 17.06.2018

Според порталот Албеу со „многу насмевки и прегратки“ надминат е речиси тридеценискиот конфликт меѓу двете држави. Во веста стои дека од денес „Македонија ќе се признава под името Северна Македонија“.

Од Преспа пораки за поместени планини и песни на мирот

Р.С.Европа - 17.06.2018

Македонско - грчкиот договор за името е потпишан, но долг е патот до неговата реализација. И додека договорот наидува на широка меѓународна подршка опозицијата во Македонија и Грција протестира.

Што следува по потпишувањето на договорот за името

Слободен Печат - 17.06.2018

По денешното потпишување на договорот за името следат ница активности кои треба да ги реализира Владата. Од утре, како што информираа од Владата, на владина седница треба да се усвои законот за ратификација на договорот, по што треба да биде ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

Сител - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името

А1 On - 17.06.2018

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името, и очекува отворање преговори за членство во Европската унија. – Министерството за надворешни работи го поздравува договорот за името меѓу Република Македонија и Грција.

Грчката опозиција го нарече потпишувањето на договорот „Ден на срамот“

Макфакс - 17.06.2018

Главната опозициска партија во Грција „Нова Демократија“ жестоко го критикуваше договорот за решавање на спорот за името, пишува електронското издание на грчкиот весник „Катимерини“. Партијата издаде соопштение во врска со потпишувањето, во кое вели ...

Во Преспа ќе се стават потписите на конечниот договор за името

Бриф - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на меѓународната заедница треба да ги стават ...

Историски потпис! За добро или лошо, ќе покаже иднината!

Поглед - 17.06.2018

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, кои го објавија договорот за конечно решение на спорот за името, денеска ќе имаат и официјална средба и ќе бидат сведоци на потпишувањето на истиот од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и ...

Светски агенции за договорот меѓу Македонија и Грција

Локално - 17.06.2018

Франс Прес: Грција и Македонија потпишаа историски договор за ставање крај на спорот за името Грција и Македонија потпишаа историски прелиминарен договор за преименување на малата балканска нација Република Северна Македонија, завршувајќи го спорот ...

Во Преспа ќе се стават потписите на конечниот договор за името

Локално - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на меѓународната заедница треба да ги стават ...

Светски агенции за договорот меѓу Македонија и Грција

Либертас - 17.06.2018

Франс Прес: Грција и Македонија потпишаа историски договор за ставање крај на спорот за името Грција и Македонија потпишаа историски прелиминарен договор за преименување на малата балканска нација Република Северна Македонија, завршувајќи го спорот ...

Хронологија на настани/изјави до потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за конечно решавање на спорот за ...

Локално - 17.06.2018

Хронологија на настани и изјави до дотпишувањето на Договорот меѓу Скопје и Атина. 12 јуни – Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот ...

Договорот меѓу Македонија и Грција, топ-вест во светските новински агенции

CivilMedia - 17.06.2018

Грција и Македонија потпишаа историски договор за ставање крај на спорот за името Грција и Македонија потпишаа историски прелиминарен договор за преименување на малата балканска нација Република Северна Македонија, завршувајќи го спорот што ги отру ...

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство

Вечер Прес - 17.06.2018

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско­-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска од министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Хронологија на настани/изјави до потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за конечно решавање на спорот за ...

Либертас - 17.06.2018

Хронологија на настани и изјави до дотпишувањето на Договорот меѓу Скопје и Атина. – Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на ...

Медиумите во Албанија: Потпишан е историски договор

CivilMedia - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Македонија и Грција потпишаа Договор за решавање на спорот со името

Вечер Прес - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско­грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран ...

Ретроспектива: Како се почна… пламна и заврши со здравица

Вечер Прес - 17.06.2018

На почетокот беше независноста. По неа дојде и спорот. Тој меѓу двете земји пламна одеднаш по прогласувањето на независноста на Македонија при распадот, на сега веќе поранешна Југославија.

Македонија и Грција ја запеаја песната на мирот

Локално - 17.06.2018

Македонија и Грција денеска го потпишаа Преспанскиот договор со кој треба да му се стави крај на повеќедеценискиот спор за името. Премиерите Заев и Ципрас најавија отворање нова страница во историјата на двете земји.

СДСМ: Македонија се издигна над политките на изолација и поделби

Sky - 17.06.2018

Македонија се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран, македонската иднина обезбедена. Ваква порака испрати владејачката СДСМ, по потпишувањето на Договорот со Грција.

(ВИДЕО) Премиерите Заев и Ципрас во Преспа: Достоинствено решение за пријателство за големи придобивки за граѓаните на ...

Бриф - 17.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, и членови на владата во состав замениците претседатели на Владата на РМ, министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска, министерот за европски прашања Бујар Османи, министерот за ...

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство

Либертас - 17.06.2018

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска од министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Светски агенции: Грција и Македонија потпишаа договор за ставање крај на најапсурдниот спор

еМагазин - 17.06.2018

Што објавија светски агенции за договорот меѓу Македонија и Грција: Франс Прес: Грција и Македонија потпишаа историски договор за ставање крај на спорот за името Грција и Македонија потпишаа историски прелиминарен договор за преименување на малата ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

Локално - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името

Либертас - 17.06.2018

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името, и очекува отворање преговори за членство во Европската унија. Во него се додава дека „на тој пат како и досега, Македонија ќе има целосна хрватска ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

Либертас - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Патриотски договор за нова надеж и ново раѓање (Фото, видео)

Sky - 17.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, и членови на владата во состав замениците претседатели на Владата на РМ, министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска, министерот за европски прашања Бујар Османи, министерот за ...

Какви патишта го очекуваат сега договорот?

Фактор - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот за името помеѓу Македонија и Грција, договорот оди на освојување во Владата. Според најавите договорот на седница на Влада треба да се најде веќе во понеделник.

СДСМ им го честита договорот на граѓаните

еМагазин - 17.06.2018

СДСМ им честита на македонските граѓани. Македонија се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран, македонската иднина обезбедена, се вели во соопштението на владејачката СДСМ по потпишувањето на договорот за името ...

Ретроспектива на спорот за името со Грција

iPortal - 17.06.2018

На почетокот беше независноста. По неа дојде и спорот. Тој меѓу двете земји пламна одеднаш по прогласувањето на независноста на Македонија при распадот, на сега веќе поранешна Југославија.

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство

МК News - 17.06.2018

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска од министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Која е процедурата по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција

еМагазин - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот за името помеѓу Македонија и Грција, договорот оди на освојување во Владата. Според најавите договорот на седница на Влада треба да се најде веќе во понеделник.

Македонија и Грција го фаќаат патот заедно

Локално - 17.06.2018

Денес, треба да биде потпишан договорот што ќе стави крај на 27-годишниот спор меѓу Атина и Скопје за името на Македонија. На церемонијата на Преспанското Езеро лоцирано на границата помеѓу Македонија, Грција и Албанија, на грчка територија , ...

Eве што пишуваат светските и регионални медиуми за договорот за името

Фактор - 17.06.2018

Во светските медиуми денеска се најде и веста за потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција. Вашингтон пост, Ројтерс , Би-Би-Си и ДПА наведуваат дека договорот има за цел да го реши деценискиот спор меѓу двете земји, но и дека треба да биде ...

Одгласи од потпишувањето на Договорот во Преспа во светските медиуми

Н.Македонија - 17.06.2018

Светските агенции со посебно внимание ја пренесоа веста за потпишувањето на Договорот со кој Македонија и Грција го решија 27 годишниот спор за името. Грција и Македонија потпишаа историски договор за ставање крај на спорот за името, пишува Франс ...

Потпишан договорот за името

Н.Македонија - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Преспа го потпишаa договорот постигнат меѓу двете земји во врска со името. Според постигнатиот договор, официјалното име на земјава за севкупна ...

Конечниот договор за името се парафира во Преспа

Н.Македонија - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа треба да го потпишат договорот постигнат меѓу двете земји во врска со името.

Владата го усвои предлог-законот за ратификација на Договорот со Грција

1tv - 17.06.2018

По вчерашното потпишување на Договорот меѓу Македонија и Грција за ставање крај на 27-годишниот спор за името, од денеска почнуваат чекорите за негова импелемнтација. Македонската Влада го усвои законот за ратификација на Договорот, и го прати во ...

Хронологија на 27-годишниот спор меѓу Македонија и Грција (Видео)

1tv - 17.06.2018

Македонија и Грција пишуваат нова историја, по повеќе од 20 години нерешлив спор за името се става потпис за затворање на едно од најгорливите прашања во македонско-грчките односи. Со прогласувањето на независност на Република Македонија, по ...

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство

Денар - 17.06.2018

Клучни точки од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска од министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Светски агенции за договорот меѓу Македонија и Грција (Фото)

1tv - 17.06.2018

Франс Прес: Грција и Македонија потпишаа историски договор за ставање крај на спорот за името Грција и Македонија потпишаа историски прелиминарен договор за преименување на малата балканска нација Република Северна Македонија, завршувајќи го спорот ...

СДСМ: На референдумот граѓаните ќе кажат ДА за македонската иднина

1tv - 17.06.2018

СДСМ во соопштение упатија честитки до граѓаните на Македонија, кои, како што се вели во текстот, се издигнале над политиките на изолација и поделби. Идентитетот е загарантиран, иднината е обезбедена, пишува во соопштението.

Изминатите неколку дена до потпишувањето на Договорот за името меѓу Македонија и Грција

1tv - 17.06.2018

12 јуни – Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.Тоа го соопшти на прес-конференција ...

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името

1tv - 17.06.2018

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името, и очекува отворање преговори за членство во Европската унија. – Министерството за надворешни работи го поздравува договорот за името меѓу Република Македонија и Грција.

Пред собраниската ратификација и претседателскиот параф на договорот – Шекеринска во „Печат на неделата“

1tv - 17.06.2018

Договорот со Грција е најдобрата верзија од сите што биле преговарани до сега, вели вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска. Очекува пречки од претседателот Ѓорѓе Иванов, но, вели дека ќе му биде и нему многу тешко да објасни ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот се брише името Македонија и националниот идентитет

Канал5 - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како македонци ние ќе ги ословуваме како славо македоци. Почитувани, Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во ...

Договорот за името од понеделник пред пратениците

Телма - 16.06.2018

Откако утре во Преспа, Македонија и Грција ќе го потпишат договорот за името,во понеделник наутро Владата на веќе закажана седница треба да го усвои законот за негова ратификација по што документот ќе биде испратен во парламентот.Откако пратенциите ...

Утре потпишување на договорот за името

Канал5 - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името.

Под силно обезбедување утре ќе се потпише Договорот со Грција - ова се деталите

Press24 - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

Заев, Шекеринска и Димитров избришаа сè македонско

Курир - 16.06.2018

Македонската јавност е вчудоневидена што сè прифатија предавниците со прифаќањето на договорот. Додека Зоран Заев, Радмила Шекеринска и Никола Димитров лажат дека го „зајакнале“ македонскиот идентитет, во договорот децидно стои дека се ништо повеќе ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со договорот освен бришење на името Македонија, го загрозува и националниот идентитет на Македонците

Макфакс - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како македонци ние ќе ги ословуваме како славо македоци, ќе потсетам на пишана изјава на Јоргос Катругалос, алтернативен ...

Утре потпишување на договорот за името

Сител - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

(ВИДЕО) Стоилковски: Договорот за капитулација кој што го преговараше Зоран Заев не преставува никаква заштита за ...

А1 On - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како македонци ние ќе ги ословуваме како славо македоци, рече на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум ...

Стоилковски: Заев со договорот освен бришење на името Македонија, го загрозува и националниот идентитет на Македонците

Курир - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како Македонци ние ќе ги ословуваме како Славомакедоци. Ова денеска на прес-конференција го истакна портпаролот на ...

ВО ЖИВО од потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција

Нова ТВ - 16.06.2018

Договорот за спорот за името ќе се потпише во преспанското село Нивици или Псарадес на грчки. Потпис на договорот за решавање на 27 годишниот спор за името, ќе стават македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи Никола Димитров и Никос ...

Заев со договорот освен бришење на името Македонија, го загрозува и националниот идентитет на Македонците

Сител - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како македонци ние ќе ги ословуваме како славо македоци. Ќе потсетам на пишана изјава на Јоргос Катругалос, алтернативен ...

Утре потпишување на договорот за името

А1 On - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот се брише името Македонија и националниот идентитет (ВИДЕО)

Стандард - 16.06.2018

„Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како македонци ние ќе ги ословуваме како славо македоци. Ќе потсетам на пишана изјава на Јоргос Катругалос, алтернативен ...

Потпишан договорот за името

Р.С.Европа - 16.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас го потпишаа договорот за името во селото Псерадес во Грција на брегот на Преспанското Езеро. Договорот предвидува ерга омнес име за земјава, Република Северна ...

Утре потпишување на договорот за името

Слободен Печат - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

Утре потпишување на договорот за името

Стандард - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

Утре Димитров и Коѕијас ќе го потпишат договорот за името, за Заев оваа спогодба е во европски манир

МКД - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

Утре потпишување на договорот за името

CivilMedia - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

Стоилковски: Заев со договорот освен бришење на името Македонија, го загрозува и националниот идентитет на Македонците

МК News - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како Македонци ние ќе ги ословуваме како Славомакедоци. Ова денеска на прес-конференција го истакна портпаролот на ...

Утре потпишување на договорот за името и протести и во Македонија и во Грција

Либертас - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

Заев, Шекеринска и Димитров избришаа сè македонско

Република - 16.06.2018

Македонската јавност е вчудоневидена што сè прифатија предавниците со прифаќањето на договорот. Додека Зоран Заев, Радмила Шекеринска и Никола Димитров лажат дека го „зајакнале“ македонскиот идентитет, во договорот децидно стои дека се ништо повеќе ...

Што следува после потпишувањето на договорот во Преспа – на потег Собранието

Либертас - 16.06.2018

Откако утре министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас ќе го потпишат договорот за името во Преспа, потпишаниот договор оди на ратификација, односно прифаќање во македонското Собрание.

Грчкиот премиер пред голем предизвик: Дали е навистина возможен договорот со Македонија?

Точка - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се соочи денес со гласање за доверба поради договорот со Македонија кој што означува пресвртница во деценискиот спор околу името на нашата држава. Гласање за доверба во премиерот и неговата влада побара ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со договорот освен бришење на името Македонија, го загрозува и националниот идентитет на Македонците

Точка - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како македонци ние ќе ги ословуваме како славо македоци, ќе потсетам на пишана изјава на Јоргос Катругалос, алтернативен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот се брише името Македонија и националниот идентитет

Локално - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како македонци ние ќе ги ословуваме како славо македонци, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот се брише името Македонија и националниот идентитет

Либертас - 16.06.2018

Прес конференција на Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувани, Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како македонци ние ќе ги ословуваме како ...

Неколку поенти околу договорот со Грција – зошто сум ЗА

Либертас - 16.06.2018

Има неколку поенти околу договорот со Грција на кои сакам да се осврнам. 1. Со договорот Македонија дала се’ што можела да даде, како: уставното име со земјите кои веќе не’ признале така; употребата на формата “на Северна Македонија” за јавните ...

Утре потпишување на договорот за името

Локално - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

Што следува после потпишувањето на договорот во Преспа – на потег Собранието

iPortal - 16.06.2018

Oткако утре министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас ќе го потпишат договорот за името во Преспа, потпишаниот договор оди на ратификација, односно прифаќање во македонското Собрание.

ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот се брише името Македонија и националниот идентитет

Вечер Прес - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како Mакедонци ние ќе ги ословуваме како Cлавомакедонци, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Договорот на Заев за капитулација не го штити националниот идетитет, туку напротив го загрозува

Република - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како Македонци ние ќе ги ословуваме како Славомакедоци, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, потсетувајќи ...

Неколку поенти околу договорот со Грција – зошто сум ЗА

iPortal - 16.06.2018

Има неколку поенти околу договорот со Грција на кои сакам да се осврнам. 1. Со договорот Македонија дала се’ што можела да даде, како: уставното име со земјите кои веќе не’ признале така; употребата на формата “на Северна Македонија” за јавните ...

Договорот за името ќе се потпише утре

Н.Македонија - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

Утре потпишување на договорот за името

1tv - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

По потпишувањето на договорот во Преспа – на потег Собранието

1tv - 16.06.2018

Откако утре министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас ќе го потпишат договорот за името во Преспа, потпишаниот договор оди на ратификација, односно прифаќање во македонското Собрание.

Заев: Во Преспа ќе завериме дека сме свои на своето!

Призма - 15.06.2018

Имаме целосна поддршка од нашите пријатели во ЕУ и во ООН, вели Заев | Фото: Роберт Атанасовски Раздвижено беше денеска (15.6) во зградата на македонската влада. Премиерот Заев, иако зафатен со куп обврски, состаноци и телефонски разговори, сепак ...

Протест во Атина: На Скопје му дадовте сѐ што е македонско - и јазик и идентитет!

Deutsche Welle - 15.06.2018

Нема да одобриме наш потпис на срамен договор, со кој во Скопје ќе се нарекуваат „Македонци“ а нивниот јазик „македонски“, соопштија организаторите на денешниот протест во Атина и закажаа нов, во недела во Преспа Комитетот за заштита на грчкиот ...

Критичарите на договорот земаат залет

Deutsche Welle - 15.06.2018

Противниците на договорот во Грција се спротивставуваат на употребата на името „Македонија“. Критичарите во Македонија, пак, сметаат дека секоја модификација на името на земјата е закана за националниот идентитет.

Потпишувањето во Преспа, неизвесно од која страна на границата

Канал5 - 15.06.2018

Попладнево треба да биде познато кога и каде ќе се потпишува Договорот со Грција за името. За власта добар, за опозицијата катастрофален. Непроменети си ставовите на политичките елити по објавувањето на договорот со Грција околу името.

СДСМ: Договорот го гарантира и зајакнува македонскиот идентитет

Канал5 - 15.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ треба конечно да ја напушти матрицата на изолација, поделби и деструктивност и да го поддржи договорот којшто става крај на 25 годишниот спор што ја влечеше Македонија надолу и го зајакнува и зацврстува македонскиот идентитет.

Договорот ќе го потпишат во Преспа во Грција Димитров и Коѕијас, Заев и Ципрас ќе се сретнат во Преспа во Македонија

Сакам да кажам - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во недела во Преспа на грчката страна. Потоа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе имаат средба во македонската страна на Преспа, ...

СДСМ: Договорот го гарантира македонскиот идентитет

Фокус - 15.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ треба конечно да ја напушти матрицата на изолација, поделби и деструктивност и да го поддржи договорот којшто става крај на 25 годишниот спор што ја влечеше Македонија надолу и го зајакнува и зацврстува македонскиот идентитет, се наведува ...

Договорот не е капитулација, пораз и трагедија. Напротив.

Окно - 15.06.2018

Не знам дали е ова конечната верзија на договорот но секој може да го прочита. Има 19 страници, првиот дел се однесува на името, вториот дел на економска соработка, добрососедски односи итн. Клучен е првиот дел.

СДСМ: Граѓаните последниот збор ќе го имаат на референдум!

Независен - 15.06.2018

Конечниот Договор за решавање на македонско-грчкиот спор, што од денеска е на увид и пред сите наши граѓани, ги штити врвните национални и државни интереси. Нема дилеми, договорот го гарантира и го зајакнува македонскиот идентитет, сметаат во СДСМ.

Стартува имплементацијата на договорот: „Северна“ ќе се вградува од Преспа до Брисел

Независен - 15.06.2018

Стартува процесот на имплементација на договорот за името што го заокружија премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Двајцата шефови на влади треба и да се сретнат повторно во наредните денови за да стават потпис на ...

За Името Македонија, за договорот

+инфо - 15.06.2018

На застапниците на грчката екстремна националистичка идеологија не им се допаѓа овој договор - токму затоа што во името на државата е сочувано името Македонија. Токму затоа што е сочувана определбата на македонскиот јазик и македонскиот национален ...

За името Македонија, за договорот

Окно - 15.06.2018

Многумина во Република Македонија пред два дена небаре се разбудија од длабок сон. Некои беа толку погодени од предлог-договорот за промена на државното име, што мигум се предадоа на апокалиптички сценарија.

СДСМ: Договорот го гарантира и зајакнува македонскиот идентитет

А1 On - 15.06.2018

„ВМРО-ДПМНЕ треба конечно да ја напушти матрицата на изолација, поделби и деструктивност и да го поддржи договорот којшто става крај на 25 годишниот спор што ја влечеше Македонија надолу и го зајакнува и зацврстува македонскиот идентитет.

Грчкото писмо до Брисел за деблокирање треба да стаса пред 26 јуни

Нова ТВ - 15.06.2018

Грчкото писмо до Брисел за деблокирање на евро-атлантската интергација на Македонија треба да стаса во ЕУ и НАТО пред 26 јуни. На тој ден во Брисел се одржува Советот на министрите за надворешни работи.

СДСМ: Договорот за името го гарантира и го зајакнува македонскиот идентитет

Макфакс - 15.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ треба конечно да ја напушти матрицата на изолација, поделби и деструктивност и да го поддржи договорот којшто става крај на 25 годишниот спор што ја влечеше Македонија надолу, велат денеска од СДСМ како реакција на соопштението на ...

СДСМ: Договорот го гарантира и зајакнува македонскиот идентитет

МКД - 15.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ треба конечно да ја напушти матрицата на изолација, поделби и деструктивност и да го поддржи договорот којшто става крај на 25 годишниот спор што ја влечеше Македонија надолу и го зајакнува и зацврстува македонскиот идентитет, реагираат ...

Вo недела ќе бидат ставени потписи на договорот за иметo

Локално - 15.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вo недела во регионот на Преспа на грчка страна ќе го потпишан конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратешко партнерство меѓу двете ...

СДСМ: Договорот е достапен, граѓаните последниот збор ќе го имаат на референдум!

iPortal - 15.06.2018

Конечниот Договор за решавање на македонско-грчкиот спор, што од денеска е на увид и пред сите наши граѓани, ги штити врвните национални и државни интереси. Нема дилеми, договорот го гарантира и го зајакнува македонскиот идентитет, сметаат во СДСМ.

Грчкото писмо до Брисел за деблокирање треба да стаса пред 26 јуни

Вечер Прес - 15.06.2018

Грчкото писмо до Брисел за деблокирање на евро-атлантската интергација на Македонија треба да стаса во ЕУ и НАТО пред 26 јуни, објави Република.мк. На тој ден во Брисел се одржува Советот на министрите за надворешни работи.

Го признава ли Грција со договорот македонскиот идентитет?

еМагазин - 15.06.2018

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, со свои аргументи, толкување на договорот, го повика грчкиот парламент да не го поддржи предлогот на Нова демократија за недоверба на владата, предлог за кој рече дека е политичко самоубиство ...

За името Македонија, за договорот

iPortal - 15.06.2018

Многумина во Република Македонија пред два дена небаре се разбудија од длабок сон. Некои беа толку погодени од предлог-договорот за промена на државното име, што мигум се предадоа на апокалиптички сценарија.

Грчкото писмо до Брисел за деблокирање треба да стаса пред 26 јуни

Република - 15.06.2018

Грчкото писмо до Брисел за деблокирање на евро-атлантската интергација на Македонија треба да стаса во ЕУ и НАТО пред 26 јуни. На тој ден во Брисел се одржува Советот на министрите за надворешни работи.

Заев, Шекеринска и Димитров – модерни домашни aндарти

Република - 15.06.2018

Заев, Шекеринска и Димитров се целосно свесни за предавството, буквално опишано во говорот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој што нагласи дека со ваков договор на Грција и се дава отворена карта врз Македонците во Македонија ...

СДСМ: Договорот за името го гарантира и го зајакнува македонскиот идентитет

Sky - 15.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ треба конечно да ја напушти матрицата на изолација, поделби и деструктивност и да го поддржи договорот којшто става крај на 25 годишниот спор што ја влечеше Македонија надолу, велат денеска од СДСМ како реакција на соопштението на ...

Последниот збор за името ќе го имаат граѓаните на референдумот

Вечер Прес - 15.06.2018

За власта добар, за опозицијата катастрофален. Непроменети си ставовите на политичките елити по објавувањето на договорот со Грција околу името. Ист е и ставот на претседателот Иванов, кој и од Софија потврди дека нема да го потпише договорот и и ...

Има ли шанси договорот со Грција: ВМРО-ДПМНЕ не дава амин за уставните промени, кој ќе го подржи Ципрас

еМагазин - 15.06.2018

Како и што се очекуваше ВМРО-ДПМНЕ нема да даде подршка за уставните промени за промена на уставното име на Македонија, најави по завршувањето на седницата на Извршниот комет, лидерот на партијата, Христијан Мицкоски.

СДСМ: Договорот за името го гарантира и го зајакнува македонскиот идентитет

Точка - 15.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ треба конечно да ја напушти матрицата на изолација, поделби и деструктивност и да го поддржи договорот којшто става крај на 25 годишниот спор што ја влечеше Македонија надолу, велат денеска од СДСМ како реакција на соопштението на ...

Генимата со забелешки за договорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 14.06.2018

- Договорот што го претстави владата е еден чекор, но не и комплетно решение. Доколку во ревизијата на Уставот се вклучи и прилагодување на националноста и јазикот согласно со новото име и доколку поканата за интеграција во НАТО се достави по ...

Договорот за спорот со името денеска ќе се декласифицира и објави

Фокус - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Владата ќе го усвои а потоа и ќе го објави договорот со Грција

Канал5 - 14.06.2018

Во договорот стои дека прифатеното име Република Северна Македонија е ерга омнес и дека краткиот назив ќе биде Северна Македонија. Идентитетот македонски, во патните документи да стои граѓани на Република Северна Македонија.

Што носи содржината на договорот со Грција?

Канал5 - 14.06.2018

По грчката влада и македонската излезе со свој нон пејпер во кој се објаснува договорот и што земјава добива со истиот. Според владата нај голем успех е тоа дека со овој договор се успеало да се зачува достоинството, националниот, културниот и ...

Владата го декласифицира договорот за името

24 Вести - 14.06.2018

Со потпишување на договорот, како што стои во член 1 од документот, тој станува конечен и по стапувањето во сила, престанува важноста на привремената спогодба потпишана во Њујорк на 13 септември 1995 година.

Детали од договорот за името помеѓу Македонија и Грција

Алсат-М - 14.06.2018

Конечниот договор е на 19 страници и има 20 члена кои се поделени во три дела. Во првиот, кој е пообемен, освен предлогот за ново уставно име Република Северна Македонија се предвидува и следното: – Државјанство; Македонец / граѓанин на Република ...

Катругалос: Политичко самоубиство за Нова демократија е предлогот за гласање недоверба на владата

Канал5 - 14.06.2018

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, со свои аргументи, толкување на договорот, го повика грчкиот парламент да не го поддржи предлогот на Нова демократија за недоверба на владата.

Грчките партии реагираат на признавањето македонски јазик и македонска националност во договорот

Фокус - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Анализа: Грчките партии за договорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Грчките партии за договорот меѓу Македонија и Грција

Телма - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

СДСМ: Дилемите се одамна затворени, граѓаните на референдум ќе го имаат последниот збор

Канал5 - 14.06.2018

Конечниот Договор за решавање на македонско-грчкиот спор, што од денеска е на увид и пред сите наши граѓани, ги штити врвните национални и државни интереси. Нема дилеми - Договорот го гарантира и го зајакнува македонскиот идентитет.

Катругалос: Договорот не може да се занимава со националноста, тоа е прашање кое е поврзано со свеста и ...

Фокус - 14.06.2018

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, со свои аргументи, толкување на договорот, го повика грчкиот парламент да не го поддржи предлогот на Нова демократија за недоверба на владата, предлог за кој рече дека е политичко самоубиство ...

Нон-пејпер: Суштинската основа на договорот за решавање на спорот со Грција

Фокус - 14.06.2018

Достоинството, националниот, културниот и севкупниот идентитет на македонскиот народ се заштитени со договорот постигнат меѓу Република Македонија и Грција, јави МИА повикувајќи се на владин нон-пејпер во кој имаше увид.

Договорот за владите позитивен, за опозициите штетен

Канал5 - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното.

Нон-пејпер: Суштинската основа на договорот за решавање на спорот со Грција

Канал5 - 14.06.2018

Достоинството, националниот, културниот и севкупниот идентитет на македонскиот народ се заштитени со договорот постигнат меѓу Република Македонија и Грција Достоинството, националниот, културниот и севкупниот идентитет на македонскиот народ се ...

Нон-пејпер: Суштинската основа на договорот за решавање на спорот со Грција

24 Вести - 14.06.2018

Достоинството, националниот, културниот и севкупниот идентитет на македонскиот народ се заштитени со договорот постигнат меѓу Република Македонија и Грција, јави МИА повикувајќи се на владин нон-пејпер во кој имаше увид.

СДСМ: Договорот го гарантира македонскиот идентитет и ги отвора перспективите за членство во ЕУ и НАТО

А1 On - 14.06.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на изјавата на Христијан Мицкоски. „Конечниот Договор за решавање на македонско-грчкиот спор, што од денеска е на увид и пред сите наши граѓани, ги штити врвните национални и државни интереси.

СДСМ: Дилемите се затворени, граѓаните на референдум ќе го имаат последниот збор

Слободен Печат - 14.06.2018

Конечниот Договор за решавање на македонско-грчкиот спор, што од денеска е на увид и пред сите наши граѓани, ги штити врвните национални и државни интереси, соопшти СДСМ. Нема дилеми – Договорот го гарантира и го зајакнува македонскиот идентитет.

СДСМ: Договорот го гарантира и го зајакнува македонскиот идентитет, граѓаните на референдум ќе го имаат последниот збор

Стандард - 14.06.2018

„Конечниот Договор за решавање на македонско-грчкиот спор, што од денеска е на увид и пред сите наши граѓани, ги штити врвните национални и државни интереси“, соопштуваат од СДСМ. „Нема дилеми – Договорот го гарантира и го зајакнува македонскиот ...

Ципрас не очекува проблеми во парламентот за договорот со Македонија

Р.С.Европа - 14.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави синоќа дека не очекува проблеми во парламентот при усвојувањето на договорот со Македонија околу името. Според него, пратениците ќе го ратификуваат договорот со „големо мнозинство“, без оглед што партнерот во ...

ММДЧП: Осуда за напорите на предавникот Заев за промена на името на Македонија

А1 On - 14.06.2018

„Каков проблем мисли предавникот Заев дека решава со додавање на географска одредница пред името на Република Македониа? Единствениот одговор кој го дава нелегитимниот „Премиер“ Заев засега е неговата опсесија со тоа „да не ја навреди Грција“ – ...

Нон-пејпер: Суштинската основа на договорот за решавање на спорот со Грција

А1 On - 14.06.2018

Достоинството, националниот, културниот и севкупниот идентитет на македонскиот народ се заштитени со договорот постигнат меѓу Република Македонија и Грција, јави МИА повикувајќи се на владин нон-пејпер во кој имаше увид.

Иванов не го потпишува Договорот - за Владата не одлучува тој туку граѓаните

Press24 - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното, а македонскиот ...

Договорот со Грција денеска на маса во македонската Влада

Press24 - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Еве го Договорот за името што треба да го потпишат Заев и Ципрас

Слободен Печат - 14.06.2018

Порталот Мкд.мк објавува превод на македонски јазик на Договорот за решевање на спорот со името кој се очекува во сабота во Преспа да го потпишат премиерите на двете држави Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Прочитајте го договорот на македонски јазик

+инфо - 14.06.2018

Порталот МКД.мк објави целосен превод на договорот според содржината објавена во грчкиот весник Катимерини. Македонската Влада денеска се очекува да го објави договорот со Грција, кој е најавено дека ќе се потпише во следните неколку дена, а според ...

Генимата со забелешки за договорот меѓу Македонија и Грција

А1 On - 14.06.2018

Доколку во ревизијата на Уставот се вклучи и прилагодување на националноста и јазикот согласно со новото име и доколку поканата за интеграција во НАТО се достави по завршувањето на процесот, тогаш договорот би можел да биде прифатен, вели лидерката ...

Декласификација на договорот со Грција

Р.С.Европа - 14.06.2018

Македонската Влада денеска го декласифицира Договорот за решавање на спорот со Грција, чија содржина веќе е објавена во јавноста. Според најавите се очекува договорот да биде потпишан во Преспа, но се уште нема официјална информација кога точно тоа ...

Анализа: Грчките партии за договорот меѓу Македонија и Грција

А1 On - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

СДСМ: Дилемите се одамна затворени, граѓаните на референдум ќе го имаат последниот збор

Сител - 14.06.2018

Конечниот Договор за решавање на македонско-грчкиот спор, што од денеска е на увид и пред сите наши граѓани, ги штити врвните национални и државни интереси. Нема дилеми - Договорот го гарантира и го зајакнува македонскиот идентитет.

За името Македонија, за договорот

Нова ТВ - 14.06.2018

Пишува Кица Колбе Многумина во Република Македонија пред два дена небаре се разбудија од длабок сон. Некои беа толку погодени од предлог-договорот за промена на државното име, што мигум се предадоа на апокалиптички сценарија.

Иванов го штити Уставот со тоа што го прекршува

Слободен Печат - 14.06.2018

Пишува: Мартин Богатиноски Претседателот Ѓорге Иванов нема да може да го спречи процесот на ратификација на договорот помеѓу Македонија и Грција, објаснуваат политичките аналитичари и тврдат дека неговиот потпис е потребен, но не и неопходен.

Светската јавност го фали лидерството на Заев и Ципрас

Независен - 14.06.2018

Крај на 27-годишниот спор – тоа е суштината на огромниот број текстови во светските медиуми по објавувањето на договорот меѓу Македонија и Грција. Текстовите се прецизни, без во нив да се нагласува дали договорот е причина за триумф на Атина или ...

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Сител - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Договорот за владите позитивен, за опозициите штетен

Независен - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното, а македонскиот ...

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Кајгана - 14.06.2018

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) - Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

СДСМ: Дилемите се затворени, граѓаните на референдум ќе го имаат последниот збор

+инфо - 14.06.2018

Конечниот Договор за решавање на македонско-грчкиот спор, што од денеска е на увид и пред сите наши граѓани, ги штити врвните национални и државни интереси, соопшти СДСМ. Нема дилеми – Договорот го гарантира и го зајакнува македонскиот идентитет.

Владата ќе го објави договорот со Грција

+инфо - 14.06.2018

Неофицијално како датум во грчките медиуми се споменува 16 јуни. Заев и Ципрас би се сретнале в сабота во Преспа (на грчка територија), а договорот ќе го потпишат шефовите на двете дипломатии Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Владата ќе го објави договорот со Грција

Слободен Печат - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Нон-пејпер: Суштинската основа на договорот за решавање на спорот со Грција

Press24 - 14.06.2018

Достоинството, националниот, културниот и севкупниот идентитет на македонскиот народ се заштитени со договорот постигнат меѓу Република Македонија и Грција, јави МИА повикувајќи се на владин нон-пејпер во кој имаше увид.

Што пишува во нон-пејперот за договорот меѓу Македонија и Грција?

+инфо - 14.06.2018

Доколку не го надминевме спорот со Грција, вратата за членство во ЕУ ќе останеше затворена. Во иднина нема да има повеќе оспорување на нашето име, на нашата припадност, на нашиот јазик и идентитет.

Владата ќе го декласифицира договорот со Грција

Независен - 14.06.2018

Договорот за решавање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Генимата со забелешки за договорот меѓу Македонија и Грција

Press24 - 14.06.2018

Доколку во ревизијата на Уставот се вклучи и прилагодување на националноста и јазикот согласно со новото име и доколку поканата за интеграција во НАТО се достави по завршувањето на процесот, тогаш договорот би можел да биде прифатен, вели лидерката ...

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

А1 On - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Анализа: Грчките партии за договорот меѓу Македонија и Грција

Независен - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Договорот за владите позитивен, за опозициите штетен

Сител - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното, а македонскиот ...

Нон-пејпер: Суштинската основа на договорот за решавање на спорот со Грција

Сител - 14.06.2018

Достоинството, националниот, културниот и севкупниот идентитет на македонскиот народ се заштитени со договорот постигнат меѓу Република Македонија и Грција, јави МИА повикувајќи се на владин нон-пејпер во кој имаше увид.

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Курир - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Грчката опозиција против македонски јазик и македонска националност

МКД - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Катругалос: Политичко самоубиство за Нова демократија е предлогот за гласање недоверба на владата

Стандард - 14.06.2018

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, со свои аргументи, толкување на договорот, го повика грчкиот парламент да не го поддржи предлогот на Нова демократија за недоверба на владата, предлог за кој рече дека е политичко самоубиство ...

Катругалос: Политичко самоубиство за Нова демократија е предлогот за гласање недоверба на владата

Сител - 14.06.2018

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, со свои аргументи, толкување на договорот, го повика грчкиот парламент да не го поддржи предлогот на Нова демократија за недоверба на владата, предлог за кој рече дека е политичко самоубиство ...

Катругалос: Политичко самоубиство за Нова демократија е предлогот за гласање недоверба на владата

Press24 - 14.06.2018

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, со свои аргументи, толкување на договорот, го повика грчкиот парламент да не го поддржи предлогот на Нова демократија за недоверба на владата, предлог за кој рече дека е политичко самоубиство ...

Катругалос: Политичко самоубиство за Нова демократија е предлогот за гласање недоверба на владата

А1 On - 14.06.2018

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, со свои аргументи, толкување на договорот, го повика грчкиот парламент да не го поддржи предлогот на Нова демократија за недоверба на владата, предлог за кој рече дека е политичко самоубиство ...

Катругалос: Политичко самоубиство за Нова демократија е предлогот за гласање недоверба на владата

Слободен Печат - 14.06.2018

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, со свои аргументи, толкување на договорот, го повика грчкиот парламент да не го поддржи предлогот на Нова демократија за недоверба на владата, предлог за кој рече дека е политичко самоубиство ...

Катругалос: Политичко самоубиство за Нова демократија е предлогот за гласање недоверба на владата

+инфо - 14.06.2018

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, со свои аргументи, толкување на договорот, го повика грчкиот парламент да не го поддржи предлогот на Нова демократија за недоверба на владата, предлог за кој рече дека е политичко самоубиство ...

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Пулс24 - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Има 19 страни: Објавен целиот договор помеѓу Македонија и Грција

еМагазин - 14.06.2018

Грчкиот весник Катимерини го објави целосниот договор што македонската и грчката влада го постигнаа за името. Договорот е на 19 страни, а како што е познато со него Македонија прифати ново име за севкупна употреба-Северна Македонија.

Генимата со забелешки за договорот меѓу Македонија и Грција

Локално - 14.06.2018

Доколку во ревизијата на Уставот се вклучи и прилагодување на националноста и јазикот согласно со новото име и доколку поканата за интеграција во НАТО се достави по завршувањето на процесот, тогаш договорот би можел да биде прифатен, вели лидерката ...

Македонскиот јазик и македонската националност главни забелешки за договорот во Грција

еМагазин - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Сите детали: Грчки нон-пејпер, што прифатила Македонија?

еМагазин - 14.06.2018

Достоинството, националниот, културниот и севкупниот идентитет на македонскиот народ се заштитени со Договорот постигнат меѓу Македонија и Грција. Согласно со тоа, ние имаме право да се определуваме како Македонци без какви било ограничувања, јави ...

Договорот за владите позитивен, за опозициите штетен

Локално - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното, а македонскиот ...

СДСМ вечерва со жестоко соопштение до ВМРО ДПМНЕ

Sky - 14.06.2018

Вечерва СДСМ излезе со соопштение реагирајќи на прес конференцијата на лидерот на ВМРО ДПМНЕ: Конечниот Договор за решавање на македонско-грчкиот спор, што од денеска е на увид и пред сите наши граѓани, ги штити врвните национални и државни интереси.

Договорот помеѓу Македонија и Грција на македонски јазик

еМагазин - 14.06.2018

Целиот договор помеѓу Македонија и Грција според најавите за македонската јавност, на македонски јазик, треба да биде објавен денеска, по седницата на Владата. Вчера договорот на англиски јазик, го објави грчкиот весник Катимерини, а МКД , го ...

Катругалос: Мицотакис штотуку изврши политичко самоубиство

Република - 14.06.2018

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, со свои аргументи, толкување на договорот, го повика грчкиот парламент да не го поддржи предлогот на Нова демократија за недоверба на владата, предлог за кој рече дека е политичко самоубиство ...

Нон-пејпер: Суштинската основа на договорот за решавање на спорот со Грција

Локално - 14.06.2018

Достоинството, националниот, културниот и севкупниот идентитет на македонскиот народ се заштитени со договорот постигнат меѓу Република Македонија и Грција, јави МИА повикувајќи се на владин нон-пејпер во кој имаше увид.

Грчките партии реагираат на признавањето македонски јазик и македонска националност во договорот

iPortal - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Грција ќе го поддржи договорот, ако националноста и јазикот на нашата земја се прилагодат согласно со новото име

Република - 14.06.2018

Доколку во ревизијата на Уставот се вклучи и прилагодување на националноста и јазикот согласно со новото име и доколку поканата за интеграција во НАТО се достави по завршувањето на процесот, тогаш договорот би можел да биде прифатен, вели лидерката ...

Клучни елементи од Договорот со Грција

Локално - 14.06.2018

Согласно членот 1 од Договорот, официјалното име за севкупна употреба ќе биде „Република Северна Македонија“ или скратено „Северна Македонија“. Договорот предвидува превод на името Република Северна Македонија на сите јазици.

Катругалос: Политичко самоубиство за Нова демократија е предлогот за гласање недоверба на владата

Либертас - 14.06.2018

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, со свои аргументи, толкување на договорот, го повика грчкиот парламент да не го поддржи предлогот на Нова демократија за недоверба на владата, предлог за кој рече дека е политичко самоубиство ...

Владата ќе го разгледа и ќе го објави договорот со Грција

CivilMedia - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Владата ќе го разгледа договорот со Грција

Точка - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Генимата со забелешки за договорот меѓу Македонија и Грција

Либертас - 14.06.2018

Доколку во ревизијата на Уставот се вклучи и прилагодување на националноста и јазикот согласно со новото име и доколку поканата за интеграција во НАТО се достави по завршувањето на процесот, тогаш договорот би можел да биде прифатен, вели лидерката ...

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Либертас - 14.06.2018

Договорот за решaвање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

НЕ за промена!

Поглед - 14.06.2018

Република Северна Македонија: 1. Побивање на било каква историја или поврзаност со историјата. Александар, Самоил, Илиндени и слично… 2. Бришење на македонски малцинства во соседни држави. Се со цел да се добијат ПРИСТАПНИ преговори со ЕУ и НАТО.

Анализа: Грчките партии за договорот меѓу Македонија и Грција

Локално - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Македонското ткиво обезличено и распарчено

Н.Македонија - 14.06.2018

Ако евентуално ние Македонците што живееме во нашата држава се согласиме и одлучиме да го промениме нашиот национален идентитет во северномакедонци тоа ќе значи и де јуре и де факто разлика меѓу нас и меѓу македонскиот народ што живее во Грција, но ...

Честитки од меѓународната заедница

Н.Македонија - 14.06.2018

Веднаш по објавувањето на договорот за решавање на спорот за името во Скопје и во Атина, пристигнаа и првите реакции и честитки за двајцата премиери, Заев и Ципрас, но и со ветувања дека патот за Македонија кон ЕУ и кон НАТО сега е осигурен.

Грчките медиуми го објавија целиот договор на англиски јазик

1tv - 14.06.2018

Грчките медиуми го објавија целиот договор за спорот за името од кој се истакнува новиот назив на нашата земја како Република Северна Македонија со ерга омнес принципот, односно за севкупна употреба со прифатени уставни ревизии.

Анализа: Грчките партии за договорот меѓу Македонија и Грција

1tv - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Договорот за името меѓу Македонија и Грција објавен на македонски јазик

AKO - 14.06.2018

Порталот МКД.мк го објави целосниот договор за името на нашата држава, постигнат меѓу владите на Република Македонија и Република Грција. Ви пренесуваме дел од него: Целиот договор на ...

Хронологија на настаните за денешниот постигнат договор со Грција за Република Северна Македонија

Фокус - 13.06.2018

18:30 – Грчкиот премиер Алексис Ципрас објави дека Атина и Скопје постигнале историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името. – Стигнавме до договор со премиерот на Поранешната Југословенска Република Македонија, му рече грчкиот ...

Македонија на референдум ќе гласа за името Република Северна Македонија

Сакам да кажам - 13.06.2018

Република Северна Македонија е заемно прифатливото решение за спорот за името, на коешто по 27 години преговори се согласија Скопје и Атина, објави премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција.

Што договорија премиерите Заев и Ципрас за решавање на спорот за името

Сакам да кажам - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денес во 10 часот ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името. Со предложеното решение за спорот за името, што го договорија ...

За ЕУ и НАТО веќе нема пречки за евроатлантските интеграции на Македонија

Сакам да кажам - 13.06.2018

Постигнатиот договор за спорот за името меѓу премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев беше едногласно поздравен од ЕУ и НАТО. Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и соседска ...

„Заев има причина да триумфира“: Зачуван македонскиот идентитет

Deutsche Welle - 13.06.2018

Заштитата на македонските идентитетски прашања создадоа нервоза кај грчката опозиција, а дел од медиумите нотираат дека во оваа клучна сфера „Скопје извојувало победа“. Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска ...

Македонската и грчката опозиција без подршка за договореното

Телма - 13.06.2018

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вчера го оцени договорот постигнат меѓу Заев и Ципрас како капитулација. Тој го обвини Заев дека на шверцерски начин го постигнал договорот со Грција, порачувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да подржи промена на ...

Северна, ти калеша неверна

Deutsche Welle - 13.06.2018

Во основа, компромисот од двете страни изгледа јасен и едноставен: ние добиваме идентитет, а даваме опсег (каде се вклучени и уставните промени). Грција добива erga omnes, а признава дека постои македонски идентитет...

Грчките медиуми објавија делови од договорот меѓу Македонија и Грција

Телма - 13.06.2018

Голем дипломатски успех е прифаќањето на ерга омнес, оценуваат грчките медиуми, кои објавија 16 точки од договорот. Ова значи дека нашите соседи не само што ќе го користат договореното име во нивните меѓународни односи, меѓународни организации, ...

Договорот за името – толкувања наместо објавување

Телма - 13.06.2018

Македонската и грчката Влада најверојатно во исто време официјално ќе го објават текстот на целиот Договор за името, можеби и во текот на утрешниот ден. Во меѓувреме се појавија делови од овој договор во грчките медиуми како нон-пејпер доставен од ...

Ципрас: Спорот со Македонија ме измори како да сум играл шах со повеќе противници

Канал5 - 13.06.2018

Се чувствувам како да сум играл шах на повеќе маси истовремено, вели Ципрас. Исцрпен, но задоволен. Ден по постигнатиот договор, грчкиот премиер Ципрас, накусо го информираше директорот на европскиот стабилизациски механизам, Клаус Реглинг за спорот ...

Иванов нема да го потпише договорот за името со Грција

Deutsche Welle - 13.06.2018

Според македонскиот претседател договорот меѓу премиерите Заев и Ципрас е штетен за земјата и значи напуштање на изградените суштински државни позиции: неменување на Уставот и неприфаќање на име за севкупна употреба.

Катимерини го објави целосниот договор за името

Алсат-М - 13.06.2018

Грчкиот весник “Катимерини” попладнево го објавиво целост договорот за името помеѓу Скопје и Атина. Целиот договор од 19 страници можете да го прочитате на следниот линк. ...

Објавен целиот договор меѓу Македонија и Грција

Фокус - 13.06.2018

Грчкиот весник Катимерини вечерва го објави целосниот договор што македонската и грчката влада го постигнаа за името. Договорот можете да го прочитате на овој ...

Објавен целиот договор помеѓу Македонија и Грција

ТВ21 - 13.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ го објави целиот документ за договорот помеѓу Македонија и Грција околу решението за проблемот со името. Во документот се наведува дека договореното име е Република Северна Македонија за севкупна употреба.

Заев и Димитров ќе го информираат Иванов за договорот со Грција

Канал5 - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот на заедничка средба во вилата „Водно“ ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името.

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

Канал5 - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји.

Решен четвртвековниот спор

+инфо - 13.06.2018

„Веќе не постои спор“, лапидарно се пренесува дел од изјавата на премиерот Зоран Заев. Угледниот чешки дневен весник „Лидове новини“ во своето утринско издание денеска ја објавува веста на агенцијата ЧТК под наслов: „Спорот решен? Северна ...

„Катимерини“ пренесува дел од договорот - уставната ревизија е голема победа за Грција

Press24 - 13.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ пренесува извадок од договорот меѓу Македонија и Грција како и оценката на Кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас дека се работи за успех. Со завршувањето на преговорите и постигнување спогодба со ПЈРМ, Грција си ја ...

МД „Илинден” е против промената на името

Сител - 13.06.2018

Македонско друштво „Илинден” со седиште во Тирана и огранок за Голо Брдо, преку соопштение, најостро се спротивставува на потпишување договор со Грција за промена на името на Република Македонија и идентитетот на македонската нација.

МД „Илинден” не ја прифаќа промената на името

+инфо - 13.06.2018

Бараме, се вели во соопштението, од името на сите Македонци кои живеат во Албанија а не има над 120 илјади, да не се потпишува договорот со Грција за промена на името на државата и иденитетот на нацијата.

Опозициските партии и во двете земји не го подржаа постигнатиот договор

Press24 - 13.06.2018

Договорот, кој вчера беше постигнат помеѓу Грција и Македонија не беше подржан од опозициските партии и во двете земји. Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вчера го оцени договорот постигнат меѓу Заев и Ципрас како капитулација.

МД „Илинден”: Секоја промена на името на државата Македонија и идентитетот на македонската нација ќе го загрози ...

Курир - 13.06.2018

Македонско друштво „Илинден” со седиште во Тирана и огранок за Голо Брдо, преку соопштение, најостро се спротивставува на потпишување договор со Грција за промена на името на Република Македонија и идентитетот на македонската нација.

Денеска Заев и Димитров ќе го информираат Иванов за договорот со Ципрас

МКД - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот што оваа земја го има со уставното име на Македонија.

Заев и Димитров ќе го информираат претседателот за договорот со Грција

Макфакс - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот што оваа земја го има со уставното име на Македонија.

Од референдум за самостојност до референдум за името

Независен - 13.06.2018

Кога на 8 септември 1991 година Македонија прогласи независност по одржаниот референдум, ретко кој можеше да предвиди дека ќе чека цели 27 години за да добие име признаено од јужниот сосед и од целокупната меѓународна заедница.

Чешка, Словачка и Полска: Решен четвртвековниот спор меѓу Грција и Македонија

Слободен Печат - 13.06.2018

Прага – Угледниот чешки дневен весник ,,Лидове новини” во своето утринско издание денеска ја објавува веста на агенцијата ЧТК под наслов: ,,Спорот решен? Северна Македонија”. Во веста се вели дека ,,Грција и Македонија се договорија да го окончаат ...

Грчки реакции по договорот со Македонија

Р.С.Европа - 13.06.2018

Историски договор. Ова е оценката на претставници на меѓународната заедница, но и на светските медиуми во врска со постигнатиот договор за спорот со името меѓу Македонија и Грција. Грчките граѓани, дел од владата и опозицијата пак остануваат на ...

Грчки извори: До крајот на годината да се завршат ратификацијата, референдумот, уставните измени

Слободен Печат - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

Македонците малцинства колатерална штета: За само една година Заев се откажа од Егејските Македонците и од Македонците ...

Курир - 13.06.2018

Премиерот на Република Македонија вчера ја информираше јавноста дека Република Македонија и Република Грција постигнале договор околу новото име на нашата држава, договорено е името Република Северна Македонија да биде за севкупна употреба, т.е.

Грција слави, Македонија депримирана по договорот Заев- Ципрас

Курир - 13.06.2018

По договорот на двајцата премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас, Грција слави, а Македонија е депримирана. Прифаќањето на ерга- омнес е голем дипломатски успех за Грција. Од друга страна пак, Македонија и нејзините граѓани се депримирани бидејќи ...

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

Кајгана - 13.06.2018

Атина, 13 јуни 2018 (МИА) - До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу ...

МД „Илинден” е против промената на името

Стандард - 13.06.2018

Македонско друштво „Илинден” со седиште во Тирана и огранок за Голо Брдо, преку соопштение, најостро се спротивставува на потпишување договор со Грција за промена на името на Република Македонија и идентитетот на македонската нација.

Честитки за Грција

Оff.net - 13.06.2018

„Владата ги започна преговорите во меѓународен статус кво во кој терминот „Македоnија“ веќе се користеше како име на соседот во меѓународните организации и сите меѓународни форуми... Освен тоа, преку 140 земји (вклучувајќи ги САД, Кина и Русија) ја ...

Жестоки реакции на социјалните мрежи по договорот за промена на името меѓу Заев и Ципрас

Курир - 13.06.2018

Решението за спорот со името со Република Грција кои преку телефон го договорија премиерите на двете држави, Зоран Заев и Алексис Ципрас предизвика жестоки реакции во јавноста, особено на социјалните мрежи.

Грчки владини извори: Прифаќањето на ерга омнес е голем дипломатски успех за Грција

Стандард - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

Македонија прифати ново име - ерга омнес, а Грција македонски идентитет и јазик

Кајгана - 13.06.2018

Скопје, 13 јуни 2018 (МИА) - Република Северна Македонија, ерга омнес, промена на Уставот и постепено воведување на новото име во внатрешноста на земјата, зачувување на македонскиот идентитет и македонскиот јазик, е содржаното во договорот, кој ...

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми

Стандард - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед, јави дописничката на МИА од Атина. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на ...

Одисеја за името Македонија: Вести кои ни требаат

Нова ТВ - 13.06.2018

Пишува Димитар Бечев Балканските народи сакаат меѓусебно да се расправаат. Без разлика дали се работи за несогласувања од минатото или борби од сегашноста, постојат многу работи кои можат да ги скараат тамошните соседи.

Ципрас: Победа на Грција, си ја враќаме и древната македонска историја и културно наследство

Курир - 13.06.2018

Што наскоро во Преспа ќе потпишат македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот колега Алексис Ципрас? Ви ги пренесуваме сите точки од договореното претставени од Ципрас вчера во Атина. Клучно е што македонската страна ги прифатила сите главни грчки ...

Историски или проблематичен - Грчките медиуми за договорот за името

Р.С.Европа - 13.06.2018

Договор што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас е главната тема во грчките медиуми кои се поделени во оценките - за дел од нив договорот е историски, а за другите проблематичен.

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

Независен - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

Хронологија на следните дипломатски чекори по вчерашниот договор

А1 On - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.

Бачев: Ниту ќе дојде до промена на името ниту Македонија ќе стане членка на НАТО

Макфакс - 13.06.2018

Единствена Македонија одржа прес-конференција, за како што беше речено, приватната забава на Заев и Ципрас за некаков договор за промена на името. На прес-конференцијата, претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев, изјави дека марионетската ...

МД „Илинден” е против промената на името

А1 On - 13.06.2018

Македонско друштво „Илинден” со седиште во Тирана и огранок за Голо Брдо, преку соопштение, најостро се спротивставува на потпишување договор со Грција за промена на името на Република Македонија и идентитетот на македонската нација.

Владата и Претседателот на различни линии за Северна Македонија

Глас на Америка - 13.06.2018

Напната политичка атмосфера во земјата по обелоденувањето на намерите на владата за договорот со Грција. Премиерот и шефот на дипломатијата дојдоа кај претседателот Иванов за само по неколку минути да си заминат.

Колкави се шансите за спроведување на договореното меѓу владите на Заев и Ципрас?

Глас на Америка - 13.06.2018

Меѓународната заедница со честитки за храброста на лидерите, властите во Грција и во Македонија се еуфорични околу „историскиот договор“, но опозицијата во двете држави е децидно против договорот за надминување на деценискиот спор околу името.

И Владата на Ципрас е „предавничка“, опозицијата ќе бара гласање недоверба?

+инфо - 13.06.2018

Неофицијално, во новинарските кругови во Грција, се споменува можноста, лидерот на опозициската Нова демократија до претседателот на грчкиот парламент да достави барање за гласање на недоверба на владата.

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми: „Направивме компромис со Северна Македонија“

Курир - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед, јави дописничката на МИА од Атина. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на ...

Атина го објави договорот за името

Независен - 13.06.2018

Попладнево грчкиот весник „Катимерини“ го објави договорот меѓу Македонија и Грција. Договорот има 19 страници. Неговата содржина можете да го прочитате во линкот подолу: ...

„Катимерини“ го објави договорот меѓу Македонија и Грција

Макфакс - 13.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ попладнево објави докумет, за кој тврди дека е договорот меѓу Македонија и Грција. Во текстот се наведува дека името „Република Северна Македонија“ ќе се користи за севкупна употреба – „ерга омнес“, нацоналноста е ...

Грчките медиуми го објавија договорот: Поддршката за членство во НАТО условена од целосно исполнување на договорот

А1 On - 13.06.2018

Грчките медиуми го објавија договорот за решавање на спорот за името, кој што македонскиот и грчкиот премиер треба да го потпишат. Во договорот на 19 страници, пишува дека официјалното име на Македонија ќе биде „Republic of North Macedonia“ ...

Клучни елементи од Договорот со Грција

Нова ТВ - 13.06.2018

Согласно членот 1 од Договорот, официјалното име за севкупна употреба ќе биде „Република Северна Македонија“ или скратено „Северна Македонија“. Договорот предвидува превод на името Република Северна Македонија на сите јазици.

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми

Press24 - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед, јави дописничката на МИА од Атина. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на ...

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми

Независен - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед, јави дописничката на МИА од Атина. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на ...

Грчки Катимерини го објави целиот Договор со Грција за името

Press24 - 13.06.2018

Грчкиот весник “Катимерини” попладнево го објави во целост договорот за името помеѓу Скопје и Атина. Договорот меѓу Заев и Ципрас може да го прочитате на овој ...

Нова демократија ќе бара гласање на недоверба на владата на Ципрас?

Слободен Печат - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед, јави дописничката на МИА од Атина. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на ...

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми

А1 On - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на порталите, во весниците, новинарите во ...

Заев и Ципрас се договорија за името - што е следно?

Кајгана - 13.06.2018

Атина, 13 јуни 2018 (МИА) - До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција.