TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанева сама ќе го избере објектот во кој ќе работи

Утрински - 20.09.2015

Министерството за правда и Службата за општи и заеднички работи на Владата се во комуникација со јавната обвинителка Јанева во поглед на обезбедувањето простории потребни за Обвинителството, кое таа ќе го раководи.

Кои се предмети ќе ги работи Катица Јанева?

24 Вести - 20.09.2015

Монструм, А1, апсењето на Љубе Бошковски, рушењето на објектот Космос на Фијат Цаноски, парцелите на Водно, ова се дел од случаите кои чекаат да бидат предмет на истрага на специјалното обвинителство.

(ВИДЕО) 24Вести: Кои се предмети ќе ги работи Катица Јанева?

Репортер - 20.09.2015

Монструм, А1, апсењето на Љубе Бошковски, рушењето на објектот Космос на Фијат Цаноски, парцелите на Водно, ова се дел од случаите кои чекаат да бидат предмет на истрага на специјалното обвинителство.

И аферата „Шише“ е во материјалите што ќе ги добие Јанева

+инфо - 20.09.2015

И аферата „Шише“ е дел од материјалите што ќе ѝ бидат предадени на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, дознава „Слободен печат“. Како што дознаваме од дипломатски извори, документи, транскрипти, аудиоразговори и телефонски пораки поврзани ...

ВИДЕО: Кои се предмети ќе ги работи специјалната обвинителка Катица Јанева?

Либертас - 20.09.2015

Монструм, А1, апсењето на Љубе Бошковски, рушењето на објектот Космос на Фијат Цаноски, парцелите на Водно, ова се дел од случаите кои чекаат да бидат предмет на истрага на специјалното обвинителство, пренесува 24 Вести .

Еве на кои предмети ќе работи обвинителката Катица Јанева

Фактор - 20.09.2015

На масата на специјалното јавно обвинителство ќе бидат ставени сите наводи за криминал кои се поврзани и произлегуваат од неовластеното следење на комуникациите во периодот од 2008 до 2015 година.

Чин трети: конституирано Специјалното обвинителство

Либертас - 20.09.2015

„Добриот коњ има сто маани. Лошиот само една.“ Оваа арапска поговорка, толку мудра колку што е длабока и долга врската меѓу Арапите и коњите, ми се гледа како згодна за опис на проблемот со кој се соочува Никола Груевски во тажната реалност во која ...

Не Јанева, ние сме специјални

Окно - 19.09.2015

Не е обвинителот, туку сите ние, како општество, сме специјални. Дијагнозата „ние сме лудаци“, што во афект ја изрече докторот за финансии, мислејќи само на властодршците, очигледно мора да важи многу пошироко од кругот на фамилијата.

Стилот на KEJTY JAN, македонската специјална обвинителка што ќе дига прашина

Нова ТВ - 19.09.2015

Каков стил негува Катица Јанева, новоизбраната специјална јавна обвинителка во Македонија, а каков нејзината „двојничка“ KEJTY JAN? Која е жената што ќе крева прашина? Неколку фотографии покажуваат дека Катица и KEJTY обожуваат патување, дружење со ...

Крај за недопирливите- името и е Катица Јанева

Нова ТВ - 19.09.2015

Изборот на Катица Јанева за специјална обвинителка предизвика низа психосоматски реакции кај дел од нејзината фела: се соочија најпрво со неверица и сомнеж дека преку ноќ им се зголемил диоптерот кога и го прочитале името, по што се зборува дека ...

(Галерија) Стилот на “двојничките” KEJTY JAN и Катица Јанева

Репортер - 19.09.2015

Каков стил негува Катица Јанева, новоизбраната специјална јавна обвинителка во Македонија, а каков нејзината „двојничка“ KEJTY JAN? Која е жената што ќе крева прашина? Неколку фотографии покажуваат дека Катица и KEJTY обожуваат патување, дружење со ...

Стилот на KEJTY JAN, македонската специјална обвинителка што ќе крева прашина

Либертас - 19.09.2015

Каков стил негува Катица Јанева, новоизбраната специјална јавна обвинителка во Македонија, а каков нејзината „двојничка“ KEJTY JAN? Која е жената што ќе крева прашина? Неколку фотографии покажуваат дека Катица и KEJTY обожуваат патување, дружење со ...

Договорија специјален обвинител за себе, ама не и за заштита на 20.000 прислушувани

Дневник - 18.09.2015

Дали 20.000 граѓани за кои Зоран Заев тврдеше дека се прислушувани и чиј живот тој го има на цедеа, по именувањето на специјалната обвинителка Kатица Јанева ќе можат да бидат сигурни дека никој нема да ги злоупотреби информациите што СДСМ сега ги ...

И овие судии може да бидат специјални

Вест - 18.09.2015

Актуелната дебата за некакви специјални судови кои би ги прифаќале предметите кои ќе ги процесира специјалниот обвинител Катица Јанева е несериозна, изјави вчера за "Вест" претседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова.

Специјалната обвинителка: Приоритет ми е тимот, во него ќе има квалитетни кадри

+инфо - 18.09.2015

„Имам темелен концепт како ќе изгледа мојот тим. Тоа во овој момент ми е приоритет. Во тоа ме поддржуваат сите политички и меѓународни фактори. Се знае кои се критериумите. Обвинителската работа е како занает и во него ќе членуваат квалитетни кадри.

И Груевски и Заев велат дека се подготвени да се соочат со специјалната обвинителка

МКД - 18.09.2015

По изборот на специјалната обвинителка, на новинарски прашања премиерот Никола Груевски во два наврати изјави дека не се плаши од истрагите на обвинителката затоа што „нема причина за такво нешто".

Катица Јанева ќе води истраги од 6-тиот и 7-миот кат на Агенцијата за медиуми

МКД - 18.09.2015

Специјалната јавна обвинителка и нејзиниот тим во наредните 4 години ќе работат во канцелариите на новата зграда на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Владата имаше рок од три дена од изборот да обезбеди канцеларии за работата на ...

Коневски дигна глас против Груевски и Мијалков- не му се допаѓа изборот на Јанева

Репортер - 18.09.2015

Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ деновиве имало жолчни расправии и вербални пресметки, велат очевидци кои ја опишуваат атмосферата што владее во партијата на власт по изборот на специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева.

Јанева: Приоритет ми е тимот, во него ќе има квалитетни кадри

Кирилица - 18.09.2015

„Имам темелен концепт како ќе изгледа мојот тим. Тоа во овој момент ми е приоритет. Во тоа ме поддржуваат сите политички и меѓународни фактори. Се знае кои се критериумите. Обвинителската работа е како занает и во него ќе членуваат квалитетни кадри.

Спасовски: Не исклучувам Груевски да оди избори

Нова ТВ - 18.09.2015

Интервју со Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ: Говори за тоа како се одвивале преговорите за специјален јавен обвинител, зошто се договориле партиите за Катица Јанева, зошто е елиминиран Клајџиев, и која е улогата на странскиот ...

Утрешен Слободен печат: И аферата „Шише“ ќе се најде во материјалите што ќе ги добие специјалната обвинителка

+инфо - 18.09.2015

Во најновото издание на Слободен печат читајте: - И аферата „Шише“ ќе се најде во материјалите што ќе ги добие специјалната обвинителка, дознава Слободен печат - Јанева мудро да ја искористи поддршката од јавноста - интервју со Драган Малиновски - ...

СЛОБОДЕН УДАР: Не Јанева, ние сме специјални

+инфо - 18.09.2015

Не е обвинителот, туку сите ние, како општество, сме специјални. Дијагнозата „ние сме лудаци“, што во афект ја изрече докторот за финансии, мислејќи само на властодршците, очигледно мора да важи многу пошироко од кругот на фамилијата.

Специјалната обвинителка Јанева: Приоритет ми е тимот, во него ќе има квалитетни кадри

Либертас - 18.09.2015

„Имам темелен концепт како ќе изгледа мојот тим. Тоа во овој момент ми е приоритет. Во тоа ме поддржуваат сите политички и меѓународни фактори. Се знае кои се критериумите. Обвинителската работа е како занает и во него ќе членуваат квалитетни кадри.

Од што е Заев „повеќе од задоволен“?

Пулс24 - 18.09.2015

Среде еуфоричната прослава во СДСМ на која недостигаше само огномет, особено отскокна изјавата на Заев, кој рече дека бил „повеќе од задоволен“ од изборот на специјален обвинител. На оваа негова изјава сигурно ќе се потсетиме повторно, најдоцна до ...

Специјалната обвинителка: Приоритет ми е тимот, во него ќе има квалитетни кадри

Бриф - 18.09.2015

Имам темелен концепт како ќе изгледа мојот тим. Тоа во овој момент ми е приоритет. Во тоа ме поддржуваат сите политички и меѓународни фактори. Се знае кои се критериумите. Обвинителската работа е како занает и во него ќе членуваат квалитетни кадри.

Слободен печат: Јанева мудро да ја искористи поддршката од јавноста

Либертас - 18.09.2015

Дел од содржините во најновиот број на „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“: 1. И аферата „Шише“ ќе се најде во материјалите што ќе ги добие специјалната обвинителка, дознава Слободен печат 2. Јанева мудро да ја искористи поддршката од јавноста – интервју со Драган ...

Од што е Заев „повеќе од задоволен“?

Република - 18.09.2015

Ненад Мирчевски Среде еуфоричната прослава во СДСМ на која недостигаше само огномет, особено отскокна изјавата на Заев, кој рече дека бил „повеќе од задоволен“ од изборот на специјален обвинител.

Не гледајте ја бојата на мачката

Н.Македонија - 18.09.2015

На реченицата за бојата на мачката се потсетив деновиве, по обелоденувањето на името на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Откако политичките партии под мониторинг на меѓународните претставници се усогласија за името на обвинителката, ...

Европарламентарци: Потребна е истата посветеност и за другите точки од договорот

24 Вести - 17.09.2015

Групата на социјалисти и демократи во Европскиот парламент, го поздрави именувањето на Катица Јанева за специјална обвинителка. Тие на ова гледаат како на многу важен елемент од договорот, а кој успеа со ангажман на еврокомесарот Јоханес Хан и ...

ФСП: Од новиот специјален обвинител очекуваме разрешување на дилемите

Фокус - 17.09.2015

Тие сметаат дека ова е еден од клучните чекори за разрешување на долгата политичка криза која ја тресе Македонија Форумот на слободоумни патриоти го поздравува донесувањето на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои ...

Тимот - прв индикатор за работата на Јанева

Deutsche Welle - 17.09.2015

Квалитетен тим, гарантирана безбедност и елиминирање на опструкциите, се трите предуслови без кои не е можно непречено функционирање на специјалното обвинителство „Денеска стојам пред Советот и пред вас сама, но за еден месец ќе ме видите со мојот ...

Тортевски: Јанева да бара изземање на скопскиот суд од некои предмети

Алсат-М - 17.09.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева може и треба да бара изземање на Скопскиот основен суд за предметите поврзани со прислушувањата, изјави адвокатот Александар Тортевски во гостувањето во 360 степени на АЛСАТ М.

ВМРО и ДУИ не стравуваат од Специјалниот обвинител

Алсат-М - 17.09.2015

Во врвот на владините партнери, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, велат дека не се плашат од специјалната обвинителка, Катица Јанева. Премиерот Никола Груевски, како и лидерот на ДУИ, Али Ахмети велат дека обвинителката треба слободно да си ја работи нејзината ...

Европарламентарците го поздравија изборот на специјалната обвинителка Јанева

Фокус - 17.09.2015

Тие објаснуваат дека целосно ќе останат посветени на исполнување и на другите точки од договорот Групата на Социјалисти и Демократи во Европскиот парламент, го поздрави именувањето на Катица Јанева за специјална обвинителка.

Груевски: Подготвен сум да се соочам со специјалната обвинителка

24 Вести - 17.09.2015

По вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски дека не се плаши од истрагите на специјалната обвинителка, бидејќи немал причина за такво нешто, денеска рече дека е веќе подготвен да сведочи.

Експерти: Специјалниот обвинител што поскоро да се зафати со материјалите од прислушувањето

24 Вести - 17.09.2015

Различни дефиниции во јавноста за приоритетите на новата специјална обвинителка, Катица Јанева. Дали евентуалните криминали од прислушуваните разговори ќе бидат главна цел на обвинителката или таа ќе открива и кој масовно прислушувал? Називот на ...

Груевски: Подготвен сум да сведочам пред специјалната обвинителка

Фокус - 17.09.2015

Вчера пак, премиерот, рече дека не се плаши од новоизбраната обвинителка, бидејќи, немал за што да се плаши. Премиерот Никола Груевски, денеска, одговарајќи на новинарско прашање дали е подготвен да сведочи доколку тоа од него го побара специјална ...

Назначувањето на обвинителот- значаен чекор кон воспоставување на одговорност во државата

Репортер - 17.09.2015

Групата на Социјалдемкратите во Европскиот парламент го поздрави спроведувањето на договорот од Пржино во неговата прва фаза со назначувањето на специјалниот обвинител Катица Јанева, кој ќе треба да ги процесура кривичните дела поврзани и кои ...

Социјалдемкратите од ЕП го поздравија изборот на Јанева

Кирилица - 17.09.2015

Групата на социјалисти и демократи во Европскиот парламент, го поздрави именувањето на Катица Јанева за специјална обвинителка. Тие на ова гледаат како на многу важен елемент од договорот, а кој успеа со ангажман на еврокомесарот Јоханес Хан и ...

Форум на патриоти: Од Јанева очекуваме брзо и ефикасно решавање на дилемите

Нова ТВ - 17.09.2015

Форумот на слободоумни патриоти го поздравува донесувањето на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и го честита изборот на Катица Јанева за ...

Форум на слободоумни патриоти: Од Јанева очекуваме брзо и ефикасно решавање на дилемите кои ја мачат јавноста

Кирилица - 17.09.2015

Форумот на слободоумни патриоти го поздравува донесувањето на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и сака да и го честита изборот на г-ѓа Катица ...

ФСМ: Од Јанева очекуваме брзо и ефикасно решавање на дилемите кои ја мачат јавноста

+инфо - 17.09.2015

Форумот на слободоумни патриоти (ФСМ) го поздравува донесувањето на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и сака да и го честита изборот на ...

Груевски: Подготвен сум да се соочам со специјалната обвинителка

Кирилица - 17.09.2015

По вчерашната изјава дека не се плаши од истрагите на специјалната обвинителка, бидејќи немал причина за такво нешто, денеска премиерот Никола Груевски изјави дека е подготвен да сведочи. - Да - кусо изјави Груевски на новинарско прашање дали е ...

Случаите кои ќе ги отвори Јанева ќе бидат под меѓународен мониторинг

Репортер - 17.09.2015

Случаите кои ќе ги отвори специјалниот обвинител Катица Јанева ќе бидат под меѓународен мониторинг, од отворањето на истрагата и поднесувањето евентуални обвиненија, па се до до судскиот процес и изрекувањето на пресудата за секој од случаите ...

Европарламентарците: Потребна е истата посветеност за другите точки од договорот

Нова ТВ - 17.09.2015

Групата на Социјалисти и Демократи во Европскиот парламент, го поздрави именувањето на Катица Јанева за специјална обвинителка. Тие на ова гледаат како многу важен елемент од договорот потпишан за разрешување на политичката криза, а кој успеа со ...

Јашари бара празен објект со 25 канцеларии за специјалната обвинителка

+инфо - 17.09.2015

Директорот на владината Служба за општи и заеднички работи Васе Доневски треба до утревечер на Министерот за правда Аднан Јашари да му даде предлог од најмалку два -три објекта во сопственост на Владата, кои ќе одговараат на барањата на специјалниот ...

ФСП: Од новиот специјален обвинител очекуваме ефикасно решавање на дилемите кои ја мачат македонската јавност

А1 On - 17.09.2015

„Форумот на слободоумни патриоти го поздравува донесувањето на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и сака да и го честита изборот на г-ѓа ...

ЈАНЕВА: Секој случај законски ќе биде покриен

Телеграф - 17.09.2015

Понатаму, Јанева вели дека не сака да коментира дали судот има капацитет да ги процесира предметите што ќе бидат формирани од Специјалното обвинителство Еден ден по официјалното преземање на функцијата специјален јавен обвинител , или според ...

Специјалната обвинителка во фокусот на дневниот печат

Р.С.Европа - 17.09.2015

Изборот на Катица Јанева за нов специјален главен обвинител е главна тема во речиси сите дневни весници. Весниците се полни со информации за тоа дека е исполнета една од главните точки на Договорот од Пржино - изборот на специјалниот јавен обвинител.

Јашари бара празен објект со 25 канцеларии за специјалната обвинителка

Репортер - 17.09.2015

Директорот на владината Служба за општи и заеднички работи Васе Доневски треба до утревечер на Јашари да му даде предлог од најмалку два -три објекта во сопственост на Владата, кои ќе одговараат на барањата на специјалниот обвинител, дадени со ...

Обвинителството на Јанева не влегува во член 106 од Уставот

Правдико - 17.09.2015

Законот за посебното јавно обвинителство има два клучни недостатока кои го прават некомпатибилен со Уставот на РМ. Првиот е дека предлогот за избор на посебен јавен обвинител според Законот го дава Собранието на РМ, а според Уставот законодавниот ...

Тимот – прв индикатор за работата на Јанева

Репортер - 17.09.2015

Квалитетен тим, гарантирана безбедност и елиминирање на опструкциите, се трите предуслови без кои не е можно непречено функционирање на специјалното обвинителство, извор дојчевеле „Денеска стојам пред Советот и пред вас сама, но за еден месец ќе ме ...

Груевски: Подготвен сум да се соочам со специјалната обвинителка

+инфо - 17.09.2015

По вчерашната изјава дека не се плаши од истрагите на специјалната обвинителка, бидејќи немал причина за такво нешто, денеска премиерот Никола Груевски изјави дека е подготвен да сведочи. - Да - кусо изјави Груевски на новинарско прашање дали е ...

Тимот – прв индикатор за работата на Јанева

Правдико - 17.09.2015

Квалитетен тим, гарантирана безбедност и елиминирање на опструкциите, се трите предуслови без кои не е можно непречено функционирање на специјалното обвинителство. „Денеска стојам пред Советот и пред вас сама, но за еден месец ќе ме видите со мојот ...

Европарламентарците Социјалдемократи го поздравија изборот на специјалниот обвинтел

Локално - 17.09.2015

Социјалдемкратите на Европскиот парламент го поздравија спроведувањето на договорот од Пржино во неговата прва фаза со назначувањето на специјалниот обвинител Катица Јанева, кој ќе треба да ги процесура кривичните дела поврзани и кои произлегуваат ...

ВИДЕО: Груевски бил подготвен да се соочи со специјалната обвинителка

Либертас - 17.09.2015

По вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски дека не се плаши од истрагите на специјалната обвинителка, бидејќи немал причина за такво нешто, денеска рече дека е веќе подготвен да сведочи, пренесе 24 Вести .

Случаите кои ќе ги отвори Јанева ќе бидат под меѓународен мониторинг и поддршка во текот на целиот процес

Либертас - 17.09.2015

Случаите кои ќе ги отвори специјалниот обвинител Катица Јанева ќе бидат под меѓународен мониторинг, од отворањето на истрагата и поднесувањето евентуални обвиненија, па се до до судскиот процес и изрекувањето на пресудата за секој од случаите ...

Јашари бара празен објект со 25 канцеларии за специјалната обвинителка

Либертас - 17.09.2015

Директорот на владината Служба за општи и заеднички работи Васе Доневски треба до утревечер на Јашари да му даде предлог од најмалку два -три објекта во сопственост на Владата, кои ќе одговараат на барањата на специјалниот обвинител, дадени со ...

На кого личи новата специјалната јавна обвинителка?

Panika.be - 17.09.2015

На социјалните мрежи се прошири информацијата дека новата специјална јавна обвинителка Катица Јанева многу личи на познатата пејачка Биба Додева. Проценете и сами дали е тоа ...

Форум на слободоумни патриоти: Од Јанева очекуваме брзо и ефикасно решавање на дилемите кои ја мачат јавноста

Либертас - 17.09.2015

Форумот на слободоумни патриоти го поздравува донесувањето на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и сака да и го честита изборот на г-ѓа Катица ...

Катица Јанева: Судот ќе го има последниот збор

Фактор - 17.09.2015

„Одлуките ги носи Судот. Јас само во име на РМ ќе поднесувам обвинителни акти до судовите. Ќе внимавам на надлежностите, а Судот во секоја правна држава го има последниот збор“, вели Катица Јанева за академик.мк.

Европарламентарците: Потребна е истата посветеност за другите точки од договорот

Вечер Прес - 17.09.2015

Назначувањето на Катица Јанева до сега доби поддршка како од домашните партии инволвирани во спроведување на договорот, така и од САД и од некои земји од ЕУ Групата на Социјалисти и Демократи во Европскиот парламент, го поздрави именувањето на ...

Груевски: Подготвен сум да се соочам со специјалната обвинителка

Вечер Прес - 17.09.2015

Јанева за дел од порталите коментирајќи го законот по кој ќе работи вели дека секој случај законски ќе биде покриен Премиерот Никола Груевски е подготвен да се соочи со специјалната обвинителка Катица Јанева доколку биде повикан да сведочи за ...

Европските Социјалдемкрати го поздравија изборот на Јанева, бараат итна и независна истрага

Либертас - 17.09.2015

Групата на Социјалдемкратите во Европскиот парламент го поздрави спроведувањето на договорот од Пржино во неговата прва фаза со назначувањето на специјалниот обвинител Катица Јанева, кој ќе треба да ги процесура кривичните дела поврзани и кои ...

Јанева се заколна на непристрасност, совесност и на одговорност

Н.Македонија - 17.09.2015

Во свечената изјава пред Советот на јавните обвинители Јанева се заколна дека во вршењето на функцијата јавен обвинител ќе ги почитува Уставот, законите и меѓународните договори ратификувани во согласност со Уставот и ќе ги заштитува слободите и ...

Катица Јанева и формално ја презеде должноста специјален јавен обвинител

Алсат-М - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. - Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор за ...

Советот на Обвинители едногласно ја назначи Катица Јанева

Телма - 16.09.2015

Советот на Jавни Обвинителите едногласно ја избраа Катица Јанева за прв специјален Обвинител на Република Макеоднија . Гласањето беше со дво третинско мнозинство а повеќето Обвинители кои земаа збор ја пофалија нејзината досегашна работа и и посакаа ...

Советот на јавни обвинители ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител

Канал5 - 16.09.2015

Новоизбраната специјална обвинителка Катица Јанева се очекува денеска да положи заклетва на новата функција, на која ќе треба да ги истражува случаите „Пуч“ и „Прислушување“. Таа треба да даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, кој ...

Обвинителската автономија голема, временските рокови мали!

Deutsche Welle - 16.09.2015

Законскиот рок во кој новото обвинителство во Македонија може да покрене обвинение е краток и ги доведува во прашање искреноста на процесот и борбата против неказнивоста, реагираат правни експерти Законот за специјален обвинител на хартија навистина ...

Специјалната обвинителка Катица Јанева во 11 часот ќе даде заклетва

Фокус - 16.09.2015

Јанева доцна синоќа беше избрана од Советот на јавни обвинители Денеска во 11 часот во Советот на јавни обвинители специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе даде заклетва. Таа доцна синоќа едногласно беше избрана од Советот за прв специјален ...

Катица Јанева денеска ќе даде свечена заклетва

Телма - 16.09.2015

Денеска Катица Јанева ќе даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители и со тоа ќе стане официјално првиот специјален обвинител во земјава. Претседателот Ѓорге Иванов синоќа го потпиша указот на Законот за специјалниот обвинител, откако ...

Јанева даде заклетва:За еден месец ќе ме видите со мојот тим

Телма - 16.09.2015

„За еден месец ќе ме видите со мојот тим“, ова е првата официјална изјава пред медиумите која денеска ја даде специјалната обвинителка Катица Јанева. - Им благодарам на сите политички фактори за мојот избор за специјален обвинител, рече таа денеска ...

Специјалната обвинителка Јанева даде заклетва: За еден месец ќе ме видите со мојот тим

Фокус - 16.09.2015

Јанева им се заблагодари на политичкиот и меѓународниот фактор за изборот Специјалната обвинителка Катица Јанева , пред малку, пред Советот на јавни обвинители ја даде заклетвата дека професионално и чесно ќе ја извршува новата функција.

Катица јанева ја презеде функцијата специјален јавен обвинител

Канал5 - 16.09.2015

„Функцијата ќе ја вршам совесно, непристрасно и одговорно и дека ќе ги заштитувам слободите и правата на човекот и граѓанинот и интересите на другите правни субјекти“.Првиот специјален јавен обвинител во Македонија Катица Јанева се заколна и дека ќе ...

Сега сум сама, ама по месец дена ќе бидам со тим

Вест - 16.09.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева денес пред Советот на јавни обвинители на РМ даде свечена изјава, со што и официјално почна да работи на функцијата која за првпат се водедува во Македонија.

Катица Јанева даде свечена заклетва и стапи на функцијата специјален јавен обвинител

24 Вести - 16.09.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева вети дека за еден месец ќе го избере тимот со кој ќе работи и тогаш ќе ги побара преметите од обвинителството поврзани со прислушувањето и ќе почне да работи по нив.

Катица Јанева: Ќе работам совесно и одговорно

Утрински - 16.09.2015

Специјалната обвинителка вети дека за еден месец ќе го избере тимот со кој ќе работи и тогаш ќе ги побара предметите од обвинителството поврзани со прислушувањето „Денеска стоев овде пред Советот, сега и седам пред вас сама, но за еден месец ќе ме ...

Груевски: Немам од што да се плашам

24 Вести - 16.09.2015

Премиерот Никола Груевски во одговор на новинарско прашање, рече дека не се плаши од истрагите на специјалната обвинителка, бидејќи нема причина за такво ...

25 канцеларии за специјалниот обвинител

Вест - 16.09.2015

Директорот на владината Служба за општи и заеднички работи Васе Доневски треба до утревечер на Јашари да му даде предлог од најмалку два -три објекта во сопственост на Владата, кои ќе одговараат на барањата на специјалниот обвинител, дадени со ...

Груевски: Не се плашам од специјалната обвинителка

Фокус - 16.09.2015

За тоа кој ја предложил Катица Јанева за специјален обвинител, премиерот рече дека сите страни се согласиле за нејзиниот избор. Премиерот Никола Груевски при денешната посета на Клиничкиот центар рече дека не се плаши и нема зошто да се плаши од ...

ОМ: Катица Јанева нема да потклекне на притисоци

Фокус - 16.09.2015

Тие очекуваат и случајот со нивниот лидер Љубе Бошковски да биде разггледан од страна на специјалната обвинителка. Партијата Обедините за Македонија го поздрави изборот на Катица Јанева за специјална обвинителка и изрази надеж дека ова ќе биде ...

Невладините и независни учители на Јанева

Дневник - 16.09.2015

Лепа Ѓоргиевска Невладиниот сектор, кој важи за близок до опозицискиот блок, завчера излезе со свои претставници на собир пред Собранието за да го поздрави назначувањето на новиот специјален јавен обвинител.

Обвинителството на Јанева не влегува во член 106 од Уставот

Дневник - 16.09.2015

Kако што наведовме во вчерашниот број, Законот за посебното јавно обвинителство има два клучни недостатока кои го прават некомпатибилен со Уставот на РМ. Првиот е дека предлогот за избор на посебен јавен обвинител според Законот го дава Собранието ...

Катица Јанева и формално ја презеде должноста специјален јавен обвинител

Канал5 - 16.09.2015

Денеска стојам пред вас сама, а за еден месец ќе ме видите со мојот тим позади мене како ќе ги преземеме случаите кои се во наша надлежност и ќе почнеме со работа, рече специјалниот јавен обвинител Катица Јанева по дадената свечена заклетва.

(ВИДЕО) Јанева стапи на должноста специјален обвинител

Телма - 16.09.2015

- Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор за специјален јавен обвинител. Му благодарам и на Советот кој ме изгласа за специјален јавен обвинител.

Катица Јанева и формално ја презеде должноста специјален јавен обвинител

Утрински - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. - Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор за ...

Катица Јанева избрана за специјален јавен обвинител

Утрински - 16.09.2015

Советот на јавни обвинителите доцна синоќа на предлог на Собранието едногласно ја избра Катица Јанева за Специјален јавен обвинител, со што се испочитува крајниот рок предвиден со договорот од Пржино за надминување на политичката криза.

Собранието го утврди предлогот Јанева да биде избрана за јавен обвинител

Утрински - 16.09.2015

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва на 69. седница го утврдија предлогот Катица Јанева да биде специјален обвинител за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконско следење на комуникации.

Советот на Јавни обвинители ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител

24 Вести - 16.09.2015

Советот на Јавни обвинителите доцна синоќа на предлог на Собранието едногласно ја избра Катица Јанева за специјален Јавен обвинител, со што се испочитува крајниот рок предвиден со договорот од Пржино за надминување на политичката криза.

Катица Јанева избрана за специјален јавен обвинител

Алсат-М - 16.09.2015

Советот на јавни обвинителите доцна синоќа на предлог на Собранието едногласно ја избра Катица Јанева за Специјален јавен обвинител, со што се испочитува крајниот рок предвиден со договорот од Пржино за надминување на политичката криза.

Новоизбраната специјална Јавна обвинителка положи заклетва

24 Вести - 16.09.2015

Новоизбраната специјална јавна обвинителка Катица Јанева денеска положи заклетва пред Советот за Јавни обвинители, по што ја презема функцијата Јавен обвинител за гонење на кривични дела поврзани со прислушуваните разговори.

Јанева: За еден месец ќе ме видите заедно со мојот тим, кога ќе ги преземеме предметите

Кирилица - 16.09.2015

Сега ме гледате тука сама, но за еден месец ќе ме видите заедно со мојот тим, кога ќе ги преземеме предметите што се во наша надлежност, изјави денеска пред медиумите специјалната обвинителка Катица Јанева при поднесувањето на заклетва пред Советот ...

Катица Јанева се заблагодари на партиите и меѓународниот фактор за изборот

Нова ТВ - 16.09.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева претпладнево даде свечена изјава пред Советот на јавни обвинители, кој синоќа на вонредна седница пред полноќ едногласно ја избра на функцијата, откако ја утврди претходно и собраниската комисија за ...

Јанева: Сега ме гледате сама, но за еден месец ќе ме видите со мојот тим

МКД - 16.09.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители дека професионално и чесно ќе ја извршува новата функција. Таа им се заблагодари на сите за нејзиниот избор - на политичките и меѓународни фактори, ...

Катица Јанева: За еден месец со тим зад мене ќе почнеме со работа

Капитал - 16.09.2015

„Денеска седам пред вас сама, но, за еден месец зад мене ќе го видите мојот тим со кој ќе ги преземам случаите и ќе почнеме со работа“, изјави вчера избраната Специјална обвинителка Катица Јанева откако денеска даде свечена заклетва пред Советот на ...

Села: Само преку специјален обвинител не може да се реши кризата во Македонија

OhridNews - 16.09.2015

Не може само преку обвинител, па дури и да биде специјален, да се реши кризата во Македонија. Функционална правна држава може да има тогаш кога ќе имаме деполитизирано и некорумпирано судство вели градоначалникот на општина Струга, Зијадин Села, ...

Катица Јанева ја презеде должноста специјален јавен обвинител

МРТ - 16.09.2015

Денеска стојам пред вас сама, а за еден месец ќе ме видите со мојот тим позади мене како ќе ги преземеме случаите кои се во наша надлежност и ќе почнеме со работа, рече специјалниот јавен обвинител Катица Јанева по дадената свечена заклетва...

13 факти за специјалниот јавен обвинител

Капитал - 16.09.2015

Од изборот до свечената заклетва на Катица Јанева не поминаа ни 24 часа, што ја покажува одлучноста на меѓународната заедница, проектот специјален јавен обвинител, да успее. Ова се 13 најважни факти што треба да се знаат за функциите и надлежностите ...

(ФОТО) ЈАНЕВА ДАДЕ СВЕЧЕНА ЗАКЛЕТВА: Функцијата специјален обвинител ќе ја вршам совесно, непристрасно и одговорно

Академик - 16.09.2015

„Денеска седам пред вас сама, а за еден месец ќе ме видите со мојот тим позади мене со кој ќе ги преземеме случаите кои се во наша надлежност, односно во надлежност на Специјалното јавно обвинителство и ќе почнеме со работа“, изјави Јанева по ...

ШТО ЈА ЧЕКА ЈАНЕВА: Ѕид од политички притисоци пред обвинителката

Телеграф - 16.09.2015

Експертите се задоволни од изборот на Катица Јанева и нагласуваат дека ја чека многу работа, ако се знае тежината на случаите што ќе треба да се истражуваат. Изборот на Јанева вчера беше поздравен од лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ Добро е што ...

Јанева: За еден месец ги преземаме предметите

Р.С.Европа - 16.09.2015

Експертите сметаат дека прво треба да се состави тимот и укажуваат дека тоа треба да бидат искусни обвинители. Сам човек во ваква комплицирана и сериозна ситуација не може да излезе на крај.

Јанева даде заклетва: За еден месец ќе ме видите со мојот тим

Репортер - 16.09.2015

„За еден месец ќе ме видите со мојот тим“, ова е првата официјална изјава пред медиумите која денеска ја даде специјалната обвинителка Катица Јанева. – Им благодарам на сите политички фактори за мојот избор за специјален обвинител, рече таа денеска ...

Шкариќ: Јанева ги има сите професионални перформанси, сега е потребно да покаже храброст!

+инфо - 16.09.2015

Добро е што специјалната обвинителка потекнува од редовите на Обвинителството, вели во интервју за порталот Фактор, професорот Светомир Шкариќ. - Од биографијата се гледа дека има искуство, поминала низ специјализирана едукација во странство за дела ...

Јанева: За еден месец ќе ги преземеме случаите

OhridNews - 16.09.2015

Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева, денес, даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители. Во својата кратка изјава Јанева им се заблагодари на сите политички и меѓународни фактори кои застанале зад нејзиниот избор за специјален ...

Која е Катица Јанева, специјалниот обвинител за „Пуч“ и „Прислушување“

Правдико - 16.09.2015

За заменик-обвинител во Гевгелија е избрана 2003 година, а минатата година е реизбрана на функцијата обвинител во гевгелиското обвинителство. Педесетгодишната Катица Јанева, јавен обвинител на Основното јавно обвинителство Гевгелија, ќе биде ...

Косовска телевизија: Специјалниот обвинител ќе работи и на „кумановскиот случај“

Макфакс - 16.09.2015

Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева ќе работи и на случајот со вооружената група во Куманово, односно лицата кои беа уапсени по кумановскиот инцидент во којшто загинаа осум македонски полицајци и десет членови на вооружената група, јавува ...

И кумановскиот случај ќе биде дел од истрагата на специјалниот обвинител

МКД - 16.09.2015

Катица Јанева, специјалниот јавен обвинител ќе работи и на случајот со вооружената група во Куманово кога загунаа 8 македонску полицајци и 10 членови на вооружената група, јавува Радио телевизија Косово.

Специјалната обвинителка ја презеде должноста

МРТ - 16.09.2015

Шефот на државава Ѓорге Иванов го потпиша указот за назначување на Катица Јанева за специјален јавен обвинител. Изборот на Јанева е договор на политичките партии, а овој предлог го утврди Собранието...

ОМ: Очекуваме процесот со Бошковски да биде повторно разгледан

А1 On - 16.09.2015

Обединети за Македонија го поздравуваат изборот на Катица Јанева за Специјален јавен обвинител: Изразуваме голема надеж дека со денешната нејзина свечена изјава ќе се отвори нова страница во македонската историја и дека конечно ќе профункционира ...

Груевски: Не се плашам од специјалниот обвинител

МКД - 16.09.2015

Премиерот Никола Груевски изјави дека нема зошто да се плаши од специјалниот обвинител. Прашањето за можен криминал на лица од ВМРО-ДПМНЕ поврзан со аферата „Маѓар телеком“ го отфрли велејќи дека во 2006 година Владата избра трет мобилен оператор.

Груевски: Нема зошто да се плашам од специјалната обвинителка

Нова ТВ - 16.09.2015

Нема зошто да се плашам од специјалната обвинителка, и нема криминал на ВМРО-ДПМНЕ во однос на „Маѓар Телеком“, изјави денеска премиерот Никола Груевски при посетата на Клиничкиот центар. - Се разбира не се плашам, нема зошто да се плашам, кусо ...

Груевски: Не се плашам од специјалната обвинителка

+инфо - 16.09.2015

Не се плашам од специјалната обвинителка, изјави премиерот Никола Груевски по денешната посета на Клиничкиот центар на која одговараше на новинарски прашања. - Се разбира не се плашам, нема зошто да се плашам - кусо одговори Груевски и посочи дека ...

Обвинителската автономија голема, временските рокови мали!

Правдико - 16.09.2015

Законскиот рок во кој новото обвинителство во Македонија може да покрене обвинение е краток и ги доведува во прашање искреноста на процесот и борбата против неказнивоста, реагираат правни експерти.

Катица Јанева избрана за специјален јавен обвинител

Курир - 16.09.2015

Советот на јавни обвинителите доцна синоќа на предлог на Собранието едногласно ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител, со што се испочитува крајниот рок предвиден со договорот од Пржино за надминување на политичката криза, пишува МИА.

Специјалната јавна обвинителка даде заклетва- за еден месец ќе оформи свој тим

Сител - 16.09.2015

Со полагање на свечената заклетва пред Советот на јавни обвинители Катица Јанева и официјално стапи на функцијата специјален обвинител. Во своето прво појавување пред медиумите, новата специјална обвинителка им се заблагодари на сите политички ...

Кои ќе бидат потезите на специјалната обвинителка до избори?

Нова ТВ - 16.09.2015

Дебата на профeсорката Мирјана Најчевска и адвокатот Ѕвонко Давидовиќ: За поддршката и критиките кон специјалната обвинителка Катица Јанева, како и за пропустите во новиот Закон за јавен ...

Јанева: За еден месец ќе бидам со тим и ги превземаме предметите

Алфа - 16.09.2015

Катица Јанева даде свечена заклетва пред Советот на јавните обвинители - Функцијата специјален обвинител ќе ја вршам совесно, непристрасно и одговорно. Катица Јанева даде свечена заклетва пред Советот на јавните обвинители - Функцијата специјален ...

Бетмен велит: Правници со специјални јавни потреби

Телеграф - 16.09.2015

Возгордените експерти како двојбено ценетиот Калајџиев како најголеми алапачи ја земаа во уста нашата нова специјална Катица, резилејќи се себе си и интегритетот, паѓајќи во калта на суетата Катица Јанева не успеа ни да закаже на фризер откако се ...

Катица Јанева и официјално стана Специјален јавен обвинител

Нетпрес - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор за ...

Утрешен Слободен печат: Катица Јанева: За еден месец ќе ме видите со мојот тим

+инфо - 16.09.2015

Во најновото издание на Слободен печат читајте: - Катица Јанева: За еден месец ќе ме видите со мојот тим - Специјалната обвинителка положи заклетва - Жерновски открива нов скандал - На местото на бараките на Град Скопје во Градскиот Парк ќе се гради ...

Тасевски, Малиновски и Петровски: Обвинителката Катица Јанева се соочува со голем предизвик!

+инфо - 16.09.2015

Поранешниот судија Боро Тасевски, поранешниот антикорупционер Драган Малиновски и поранешниот обвинител, Миле Петровски сметаат дека Законот за специјален јавен обвинител е донесен под присила на политички договор и дека има многу недоследности.

Катица Јанева и формално ја презеде должноста специјален јавен обвинител

Сител - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. - Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор за ...

Катица Јанева и формално ја презеде должноста специјален јавен обвинител

Курир - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност, пренесе МИА. - Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад ...

Јанева: За еден месец ќе ги преземеме случаите

Кајгана - 16.09.2015

Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева, во вторник даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители и ја даде својата прва изјава. Во кратката изјава им се заблагодари на сите политички и меѓународни фактори кои ја избрале.

Јанева денеска стапува на функција

Репортер - 16.09.2015

Советот на јавни обвинители пред полноќ едногласно ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител. Тројца од членовите зедоа збор и ја образложија нејзината биографија по што беше заклучено дека достоинствено ќе ја врши функцијата.

Новиот Специјален јавен обвинител Катица Јанева ќе положи заклетва

Макфакс - 16.09.2015

Новиот Специјален јавен обвинител Катица Јанева во среда треба да даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што официјално стапува на оваа должност. Советот на јавни обвинителите во вторник вечер на предлог на Собранието едногласно ...

Катица Јанева и формално ја презеде должноста специјален јавен обвинител

Алфа - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред ...

Специјалниот обвинител Јанева денеска стапува на функција

+инфо - 16.09.2015

Советот на јавни обвинители пред полноќ вчера едногласно ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител. Тројца од членовите зедоа збор и ја образложија нејзината биографија по што беше заклучено дека достоинствено ќе ја врши функцијата.

Собранието го утврди предлогот Јанева да биде избрана за јавен обвинител

Press24 - 16.09.2015

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва на 69. седница го утврдија предлогот Катица Јанева да биде специјален обвинител за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконско следење на комуникации.

Катица Јанева избрана за специјален јавен обвинител

Репортер - 16.09.2015

– Советот на јавни обвинителите доцна синоќа на предлог на Собранието едногласно ја избра Катица Јанева за Специјален јавен обвинител, со што се испочитува крајниот рок предвиден со договорот од Пржино за надминување на политичката криза.

(ВИДЕО_ОБНОВЕНО) Катица Јанева: За еден месец почнуваме со работа со мојот тим

Репортер - 16.09.2015

Новоизбраната специјална јавна обвинителка Катица Јанева денеска положи заклетва пред Советот за Јавни обвинители, по што ја презема функцијата Јавен обвинител за гонење на кривични дела поврзани со прислушуваните разговори.

Новата македонска кралица: Катица Јанева 24 часа владееше со „Гугл“

Репортер - 16.09.2015

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која утринава положи заклетва и официјално ја презеде функцијата, вчера беше вистинска енигма затоа што на пребарувачот „Гугл“ можеа да се најдат само скудни информации за нејзината биографија, а слика ...

ОМ: Јанева нема да потклекне на притисок

Нова ТВ - 16.09.2015

Партијата Обединети за Македонија го поздравува изборот на Катица Јанева за Специјален јавен обвинител изразувајќи надеж дека со денешната нејзина свечена изјава, ќе се отвори нова страница во македонската историја и дека конечно ќе профункционира ...

Обединети за Македонија: Специјалниот обвинител да го разгледа и случајот на Љубе Бошковски

+инфо - 16.09.2015

Обединети за Македонија го поздравува изборот на Катица Јанева за специјален јавен обвинител и очекува таа да го разгледа и случајот на лидерот на партијата, Љубе Бошковски. „Изразуваме голема надеж дека со денешната нејзина свечена изјава ќе се ...

РТ Косово: Случајот “Куманово” оди во рацете на специјалната обвинителка

Репортер - 16.09.2015

Специјалниот обвинител на Македонија, Катица Јанева, најверојатно, ќе продолжи да го работи случајот Куманово против членовите на вооружената група, кои беа уапсени во Куманово. Обвинителите доделени на случајот, по собирањето на докази, изјавиле ...

Груевски: Нема зошто да се плашам од специјалниот обвинител

А1 On - 16.09.2015

Се разбира не се плашам, нема зошто да се плашам од специјалниот обвинител, кусо одговори премиерот, Никола Груевски на новинарско прашање за време на денешната посета на Клиничкиот центар.

Груевски не се плаши од специјалниот обвинител

Макфакс - 16.09.2015

Премиерот Никола Груевски вели дека нема зошто да се плаши од специјалниот обвинител, а прашањето за можен криминал на лица од ВМРО-ДПМНЕ во аферата „Маѓар телеком“ го отфрли велејќи дека во 2006 година Владата избрала трет мобилен оператор „Се ...

RTK: Специјалниот обвинител ќе работи и на „кумановскиот случај“

А1 On - 16.09.2015

Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева ќе работи и на случајот со вооружената група во Куманово, односно лицата кои беа уапсени по кумановскиот инцидент во којшто загинаа осум македонски полицајци и десет членови на вооружената група, јавува ...

Груевски не се плаши од специјалниот обвинител

Кајгана - 16.09.2015

Премиерот Никола Груевски вели дека нема зошто да се плаши од специјалниот обвинител, а прашањето за можен криминал на лица од ВМРО-ДПМНЕ во аферата „Маѓар телеком“ го отфрли велејќи дека во 2006 година Владата избрала трет мобилен оператор.

Јанева денеска стапува на функција

А1 On - 16.09.2015

Советот на јавни обвинители пред полноќ едногласно ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител. Тројца од членовите зедоа збор и ја образложија нејзината биографија по што беше заклучено дека достоинствено ќе ја врши функцијата.

(ВИДЕО) Тортевски за „360 степени“: Да бев Катица Јанева денеска ќе замрзнев имот на 50-тина луѓе и 30-тина фирми

Репортер - 16.09.2015

Адвокатот Александар Тортевски вели дека прва работа што би ја направил кога тој би бил на местото на специјалната обвинителка Катица Јанева би биле мерки за да нема истекување на капитал од лицата и фирмите засегнати со опозициските „бомби“.

Советот на јавни обвинители едногласно ја избра Катица Јанева за Специјален јавен обвинител

Капитал - 16.09.2015

Доцна вечерва, но сепак во рокот предвиден со Договорот од Пржино (15 септември), Катица Јанева и официјално стана Специјален јавен обвинител. Советот на јавни обвинители едногласно ја избра за функцијата, а свечената заклетва Јанева најверојатно ќе ...

Советот ја избра Јанева за специјален јавен обвинител

Р.С.Европа - 16.09.2015

Пратениците во Собранието на Македонија синоќа го утврдија предлогот Катица Јанева да биде специјален обвинител за случаите „Прислушување“ и „Пуч“. За предлогот, за кој претходно позитивно се изјасни и собраниската Комисија за прашања на изборите и ...

Доцна синоќа Советот на oбвинители едногласно ја назначи Катица Јанева

МКД - 16.09.2015

Советот на јавни обвинителите синоќа едногласно ја избраа Катица Јанева за прв специјален обвинител на Република Макеоднија. Обвинителите кои дискутираа ја пофалија нејзината досегашна работа и рекоа дека Катица Јанева достојно ќе ја извршува ...

Катица Јанева денска стапува на функција Специјален обвинител

Нетпрес - 16.09.2015

Катица Јанева и официјално е специјален јавен обвинител . Советот на јавни обвинители доцна синоќа на предлог на Собранието едногласно ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител.

Специјалниот јавен обвинител Катица Јанева денеска ќе положи заклетва

Кајгана - 16.09.2015

Специјалниот јавен обвинител Катица Јанева денеска треба да даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што официјално стапува на оваа должност. Советот на јавни обвинителите во вторник вечер на предлог на Собранието едногласно ја ...

Јанева ќе положи свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители

Телеграф - 16.09.2015

Според Законот, во периодот што следува Јанева треба да ги избере своите соработници со кои ќе ја истражуваат содржината од прислушуваните разговори За денеска во 11 часот е закажана свечената заклетва, која пред Советот на јавни обвинители треба да ...

Обвинителката Јанева попладне ќе даде свечена заклетва

Нова ТВ - 16.09.2015

Обвинителка Катица Јанева денеска ќе даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители и со тоа ќе стане официјално првиот специјален обвинител во земјава. Претседателот Ѓорге Иванов синоќа го потпиша указот на Законот за специјалниот ...

Шкариќ: Јанева ги има сите професионални перформанси, сега е потребно да покаже храброст!

Репортер - 16.09.2015

Добро е што специјалната обвинителка потекнува од редовите на Обвинителството, вели во интервју за порталот Фактор, професорот Светомир Шкариќ. Од биографијата се гледа дека има искуство, поминала низ специјализирана едукација во странство за дела ...

Катица Јанева избрана за специјален обвинител

МРТ - 16.09.2015

Во согласност со процедурата, шефот на државава Ѓорге Иванов го потпиша указот за назначување на Катица Јанева за специјален јавен обвинител, потврдија за МРТ од Кабинетот на претседателот. Изборот на Јанева е договор на политичките партии.

Шкариќ: Јанева е одличен професионалец, сега е потребно да покаже и храброст!

Кирилица - 16.09.2015

Јанева има диплома од Правниот факултет во Скопје кога студиите на Универзитетот беа на високо стручно ниво. Ги има сите професионални перформанси. Ако покрај нив покаже достоинство и етика, што е клучно за извршување на функцијата, тогаш e на ...

(ВИДЕО) Топ тема на Телма: Обвинителката Катица Јанева се соочува со голем предизвик!

Репортер - 16.09.2015

Поранешниот судија Боро Тасевски, поранешниот антикорупционер Драган Малиновски и поранешниот обвинител, Миле Петровски сметаат дека Законот за специјален јавен обвинител е донесен под присила на политички договор и дека има многу недоследности.

(ВИДЕО) Катица Јанева: За еден месец почнуваме со работа со мојот тим

А1 On - 16.09.2015

Новоизбраната специјална јавна обвинителка Катица Јанева денеска положи заклетва пред Советот за Јавни обвинители, по што ја презема функцијата Јавен обвинител за гонење на кривични дела поврзани со прислушуваните разговори.

ФОТО: Специјалната обвинителка Јанева ја положи заклетвата

Press24 - 16.09.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева тукушто ја положи својата заклетва, пред советот на јавни обвинители. Со ова Јанева и официјално стапи на функцијата обвинител за дела кои се поврзани и произлегуваат од прислушувањето.

Јанева: За еден месец ќе ги преземеме случаите

Макфакс - 16.09.2015

Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева, во вторник даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители и ја даде својата прва изјава. Во кратката изјава им се заблагодари на сите политички и меѓународни фактори кои ја избрале.

Специјалниот обвинител Катица Јанева стапи на должност (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 16.09.2015

Благодарам на сите политички сили кои застанаа зад мене и ме предложија. Сега ме гледате сама, ама за еден месец ќе ме гледате со мојот тим со кој ќе работиме, рече обвинителката Катица Јанева, која претпладнево во Советот на јавни обвинители ја ...

ЈАНЕВА: Денеска седам сама, за еден месец ќе бидам со тим зад себе

Телеграф - 16.09.2015

Денеска седам пред вас сама, но за еден месец зад мене ќе го видите мојот тим со кој ќе ги преземам случаите и ќе почнеме со работа. Ова го истакна специјалната обвинителка Катица Јанева по положувањето свечена заклетва пред Советот на јавните ...

Советот на oбвинители едногласно ја избра Катица Јанева за специјален обвинител

Академик - 16.09.2015

Специјалниот обвинител ќе има задача да ги гони кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконско следење на комуникации. Пратениците во Собранието на Република Македонија, претходно синоќа по итна постапка го утврдија ...

Катица Јанева избрана за специјален јавен обвинител

Денешен - 16.09.2015

Советот на јавни обвинителите доцна синоќа на предлог на Собранието едногласно ја избра Катица Јанева за Специјален јавен обвинител, со што се испочитува крајниот рок предвиден со договорот од Пржино за надминување на политичката криза.

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска ќе даде свечена заклетва

Либертас - 16.09.2015

Советот на јавни обвинителите доцна синоќа на предлог на Собранието едногласно ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител, со што се испочитува крајниот рок предвиден со договорот од Пржино за надминување на политичката криза.

Косовска телевизија: Специјалниот обвинител ќе работи и на "кумановскиот случај"

Точка - 16.09.2015

Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева ќе работи и на случајот со вооружената група во Куманово, односно лицата кои беа уапсени по кумановскиот инцидент во којшто загинаа осум македонски полицајци и десет членови на вооружената група, јавува ...

Попладне и официјано заклетва на специјалниот обвинител Јанева

Локално - 16.09.2015

Денеска попладне Катица Јанева ќе даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители и со тоа ќе стане официјално првиот специјален обвинител во земјава. Претседателот Ѓорге Иванов синоќа го потпиша указот на Законот за специјалниот обвинител, ...

МАЛИНОВСКИ: Јанева има слаби точки, но потребна е несебична поддршка за неа!

Фактор - 16.09.2015

Поранешниот антикорупционер Драган Малиновски смета дека Јанева треба да добие несебична поддршка од фелата, иако гледа и слаби точки во нејзиното целокупно портфолио. Тој за Фактор одговори на три клучни прашања, што мисли за Јанева, што мисли за ...

(ВИДЕО) Тасевски, Малиновски и Петровски: Обвинителката Катица Јанева се соочува со голем предизвик!

Либертас - 16.09.2015

Поранешниот судија Боро Тасевски, поранешниот антикорупционер Драган Малиновски и поранешниот обвинител, Миле Петровски сметаат дека Законот за специјален јавен обвинител е донесен под присила на политички договор и дека има многу недоследности.

Премиерот не се плашел од специјалната обвинителка

Фактор - 16.09.2015

Премиерот Никола Груевски вели дека немало зошто да се плаши од новата специјална обвинителка Катица Јанева. – Се разбира не се плашам, нема зошто да се плашам, кусо одговорил Груевски при посетата на Клиничкиот центар.

Советот на Обвинители едногласно ја назначи Катица Јанева за специјален обвинител, утре ќе даде заклетва

Либертас - 16.09.2015

Советот на Jавни Обвинителите едногласно ја избраа Катица Јанева за прв специјален Обвинител на Република Макеоднија, пренесе Телма . Гласањето беше со двотретинско мнозинство а повеќето Обвинители кои зедоа збор ја пофалија нејзината досегашна ...

Катица Јанева: За еден месец почнуваме со работа со мојот тим

Локално - 16.09.2015

Новоизбраната специјална јавна обвинителка Катица Јанева денеска положи заклетва пред Советот за Јавни обвинители, по што ја презема функцијата Јавен обвинител за гонење на кривични дела поврзани со прислушуваните разговори.

ОМ: Го поздравуваме изборот на Јанева, очекуваме повторно да биде разгледан и процесот со Бошковски

Либертас - 16.09.2015

Обединети за Македонија го поздравуваат изборот на Катица Јанева за Специјален јавен обвинител. „Изразуваме голема надеж дека со денешната нејзина свечена изјава ќе се отвори нова страница во македонската историја и дека конечно ќе профункционира ...

Катица Јанева и формално ја презеде должноста специјален јавен обвинител

Денешен - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. – Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор за ...

Катица Јанева e официјално специјален обвинител, утре ќе положи заклетва

Бриф - 16.09.2015

На предлог на парламентот, Советот на јавни обвинители вечерва едногласно ја избра Јанева за специјален јавен обвинител, информира Плусинфо. Таа не присуствуваше на изборот. Заклетва ќе положи во текот на утрешниот ден.

Специјалниот обвинител Катица Јанева за еден месец ќе го формира својот тим

еМагазин - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. - Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор за ...

Груевски: Не се плашам од специјалниот обвинител

Бриф - 16.09.2015

Одговарајќи на новинарско прашање, премиерот Никола Груевски рече дека не се плаши од специјалниот обвинител. – Се разбира не се плашам, нема зошто да се плашам – рече Груевски. Тој не одговори на прашањето чиј бил предлогот Катица Јанева да биде ...

ОМ: Го поздравуваме изборот на Јанева, очекуваме повторно да биде разгледан и процесот со Бошковски

Локално - 16.09.2015

Обединети за Македонија го поздравуваат изборот на Катица Јанева за Специјален јавен обвинител. „Изразуваме голема надеж дека со денешната нејзина свечена изјава ќе се отвори нова страница во македонската историја и дека конечно ќе профункционира ...

ОМ: Го поздравуваме изборот на Јанева, очекуваме повторно да биде разгледан и процесот со Бошковски

Бриф - 16.09.2015

Обединети за Македонија го поздравуваат изборот на Катица Јанева за Специјален јавен обвинител. „Изразуваме голема надеж дека со денешната нејзина свечена изјава ќе се отвори нова страница во македонската историја и дека конечно ќе профункционира ...

Катица Јанева: За еден месец ќе ме видите со мојот тим

Република - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. – Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор за ...

Груевски не се плаши од специјалниот обвинител

Точка - 16.09.2015

Премиерот Никола Груевски вели дека нема зошто да се плаши од специјалниот обвинител, а прашањето за можен криминал на лица од ВМРО-ДПМНЕ во аферата "Маѓар телеком" го отфрли велејќи дека во 2006-тата година Владата избрала трет мобилен оператор.

Катица почнува со работа, нема да крева слушалка

Вечер Прес - 16.09.2015

Специјалниот јавен обвинител и формално ја презеде должноста. За еден месец ќе формира и тим од јавни обвинители кој ќе има задача да ги гони кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконско следење на комуникации "Денеска ...

Специјалниот обвинител Катица Јанева со новинарите ќе комуницира преку мејл

еМагазин - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. Таа посочи дека денеска нема да одговара на новинарски прашања, воопшто нема да одговара ...

(ВИДЕО) Катица Јанева даде заклетва: Денеска стојам сама, за еден месец ќе ме видите со мојот тим

Бриф - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. – Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор за ...

Доцна синоќа Советот на oбвинители едногласно ја назначи Катица Јанева

Тера - 16.09.2015

Советот на јавни обвинителите синоќа едногласно ја избраа Катица Јанева за прв специјален обвинител на Република Макеоднија. Обвинителите кои дискутираа ја пофалија нејзината досегашна работа и рекоа дека Катица Јанева достојно ќе ја извршува ...

Груевски: Нема зошто да се плашам од специјалниот обвинител

Локално - 16.09.2015

Одговарајќи на новинарско прашање, премиерот Никола Груевски рече дека не се плаши од специјалниот обвинител. – Се разбира не се плашам, нема зошто да се плашам – рече Груевски. Тој не одговори на прашањето чиј бил предлогот Катица Јанева да биде ...

Косовска телевизија: Специјалниот обвинител ќе работи и на „кумановскиот случај“

Либертас - 16.09.2015

Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева ќе работи и на случајот со вооружената група во Куманово, односно лицата кои беа уапсени по кумановскиот инцидент во којшто загинаа осум македонски полицајци и десет членови на вооружената група, јавува ...

Со Јанева не по телефон, со електронска пошта

Тера - 16.09.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева денес пред Советот на јавни обвинители на РМ даде свечена изјава, со што и официјално почна да работи на функцијата која за првпат се водедува во Македонија.

Новиот Специјален јавен обвинител Катица Јанева ќе положи заклетва

Точка - 16.09.2015

Новиот Специјален јавен обвинител Катица Јанева во среда треба да даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што официјално стапува на оваа должност. Советот на јавни обвинителите во вторник вечер на предлог на Собранието едногласно ...

Новиот Специјален јавен обвинител Катица Јанева ќе положи заклетва

Вечер Прес - 16.09.2015

Новиот Специјален јавен обвинител Катица Јанева во среда треба да даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што официјално стапува на оваа должност. Советот на јавни обвинителите во вторник вечер на предлог на Собранието едногласно ...

Советот на јавни обвинители ја избра Јанева за специјален јавен обвинител

Република - 16.09.2015

Советот на јавни обвинители вечерва едногласно ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител на предлог на парламентот. Јанева заклетва ќе положи утре. Претходно, Собранието на Република Македонија го утрврди предлогот со поддршка на сите ...

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева и формално ја презеде должноста специјален јавен обвинител

Пулс24 - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност, пренесе МИА. - Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад ...

Јанева: За еден месец ќе ги преземеме случаите

Точка - 16.09.2015

Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева, во вторник даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители и ја даде својата прва изјава. Во кратката изјава им се заблагодари на сите политички и меѓународни фактори кои ја избрале.

Советот на обвинители ја избра Катица Јанева

Фактор - 16.09.2015

Советот на јавни обвинители пред полноќ едногласно ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител. Беше заклучено дека достоинствено ќе ја врши функцијата. Денеска претпладне(среда) се очекува таа да даде заклетва во Советот по што ќе ја ...

Шкариќ: Јанева ги има сите професионални перформанси, сега е потребно да покаже и храброст!

Бриф - 16.09.2015

Добро е што специјалната обвинителка потекнува од редовите на Обвинителството, вели во интервју за порталот Фактор, професорот Светомир Шкариќ. Од биографијата се гледа дека има искуство, поминала низ специјализирана едукација во странство за дела ...

И Советот на обвинители си ја изгласа- уште заклетвата на Катица Јанева

Локално - 16.09.2015

Откако помина едногласно на парламентот, и Советот на јавни обвинители синоќа едногласно ја избраа Катица Јанева за прв специјален јавен обвинител на Македонија. Таа не присуствуваше на изборот.

Катица Јанева 24 часа владееше со „Гугл“

Локално - 16.09.2015

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која утринава положи заклетва и официјално ја презеде функцијата, вчера беше вистинска енигма затоа што на пребарувачот „Гугл“ можеа да се најдат само скудни информации за нејзината биографија, а слика ...

Катица Јанева ќе ја преземе новата должност

еМагазин - 16.09.2015

Советот на јавни обвинителите доцна синоќа на предлог на Собранието едногласно ја избра Катица Јанева за Специјален јавен обвинител, со што се испочитува крајниот рок предвиден со договорот од Пржино за надминување на политичката криза.

Катица Јанева и официјално стана Специјален јавен обвинител

Точка - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор за ...

РТ Косово: Случајот “Куманово” оди во рацете на специјалната обвинителка

Локално - 16.09.2015

Специјалниот обвинител на Македонија, Катица Јанева, најверојатно, ќе продолжи да го работи случајот Куманово против членовите на вооружената група, кои беа уапсени во Куманово. Обвинителите доделени на случајот, по собирањето на докази, изјавиле ...

СТАВ ГОРДАН КАЛАЈЏИЕВ: Јанева не е спремна за борба со октоподот!

Фактор - 16.09.2015

„Можеби сите оние кои беа вклучени во преговроите се задоволни, меѓутоа мислам дека јавноста не е многу среќна со кадровското решение. Разговарав со 10 тина респектирани правници. Сите беа изненадени од изборот на личноста која ќе ги истражува ...

(ВИДЕО) Груевски: Нема зошто да се плашам од специјалниот обвинител

Либертас - 16.09.2015

Одговарајќи на новинарско прашање, премиерот Никола Груевски рече дека не се плаши од специјалниот обвинител. – Се разбира не се плашам, нема зошто да се плашам – рече Груевски. Тој не одговори на прашањето чиј бил предлогот Катица Јанева да биде ...

Катица Јанева од денеска и официјално на должност Специјален обвинител

Република - 16.09.2015

Советот на јавни обвинителите доцна синоќа на предлог на Собранието едногласно ја избра Катица Јанева за Специјален јавен обвинител, со што се испочитува крајниот рок предвиден со договорот од Пржино за надминување на политичката криза.

ИНТЕРВЈУ ШКАРИЌ: Јанева е одличен професионалец, сега е потребно да покаже и храброст!

Фактор - 16.09.2015

“Добро е што Специјалниот обвинител има целосна автономија и овластувања за постапување и не е под капата на државниот јавен обвинител”, но истовремено се избегнуваат уставните принципи на единственост, хиерархија и субординација на обвинителството.

(ВИДЕО) Катица Јанева даде заклетва: Денеска стојам сама, за еден месец ќе ме видите со мојот тим

Либертас - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. – Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор за ...

Косовски РТК: Јанева ќе го води и случајот со кумановската група

Кумановски м. - 16.09.2015

Новоизбраната специјална обвинителка Катица Јанева најверојатно ќе го води и случајот на приведените членови на т.н Кумановска група, пренесува косовскиот медиум РТК. Обвинителите кои досега работеа на случајот според косовски РТК, по собирањето на ...

(ВИДЕО) Тортевски за „360 степени“: Да бев Катица Јанева денеска ќе замрзнев имот на 50-тина луѓе и 30-тина фирми

Либертас - 16.09.2015

Адвокатот Александар Тортевски вели дека прва работа што би ја направил кога тој би бил на местото на специјалната обвинителка Катица Јанева би биле мерки за да нема истекување на капитал од лицата и фирмите засегнати со опозициските „бомби“.

Шкариќ: Јанева ги има сите професионални перформанси, сега е потребно да покаже и храброст!

Либертас - 16.09.2015

Добро е што специјалната обвинителка потекнува од редовите на Обвинителството, вели во интервју за порталот Фактор, професорот Светомир Шкариќ. Од биографијата се гледа дека има искуство, поминала низ специјализирана едукација во странство за дела ...

И официјално избран специјален јавен обвинител: Која е Катица Јанева?

Идивиди - 16.09.2015

Катица Јанева и официјално е специјален јавен обвинител. Советот на јавни обвинители доцна синоќа на предлог на Собранието едногласно ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител. Со оваа одлука беше испочитуван крајниот рок предвиден со ...

Катица Јанева и формално ја презеде должноста специјален јавен обвинител

Lider - 16.09.2015

Новоизбраниот специјален обвинител Катица Јанева денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. – Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор за ...

Катица Јанева избрана за специјален јавен обвинител

Lider - 16.09.2015

Советот на јавни обвинителите доцна синоќа на предлог на Собранието едногласно ја избра Катица Јанева за Специјален јавен обвинител, со што се испочитува крајниот рок предвиден со договорот од Пржино за надминување на политичката криза.

САД и ЕУ упатија честитки за договорот за специјалниот обвинител

Идивиди - 16.09.2015

САД денеска упатија честитки до политичките партии за договорот за специјалниот обвинител и за именувањето на Катица Јанева на оваа функција. Им честитаме на партиите за договорот што го постигнаа денеска за воведување на јавен обвинител за гонење ...

Катица Јанева и формално ја презеде должноста специјален јавен обвинител

Идивиди - 16.09.2015

Скопје, 16 септември 2015 (МИА) - Новоизбраниот специјален обвинител денеска даде свечена заклетва пред Советот на јавни обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. - Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа ...

Собранието го утврди предлогот Јанева да биде избрана за јавен обвинител

Lider - 16.09.2015

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва на 69. седница го утврдија предлогот Катица Јанева да биде специјален обвинител за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконско следење на комуникации.

Јанева со неограничен буџет и право да ги избира соработниците

Призма - 15.09.2015

Една од работите договорени ноќеска е и во објаснувањето за изборот на специјалниот обвинител да се оди со формулацијата „заеднички предлог“ за да се избегне партизирањето на функцијата во самиот старт.

САД: Назначувањето на специјален обвинител е значаен чекор за утврдување на одговорност за прислушувањето

Фокус - 15.09.2015

„Им честитаме на партиите за договорот што го постигнаа денес за воведување на јавен обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и за именување на Катица Јанева на оваа ...

Која е Катица Јанева - специјален обвинител?

24 Вести - 15.09.2015

Според информациите Катица Јанева е Гевгеличанка, потекнува од семејство на познатиот судија Делаџаков, кој бил и претседател на основниот суд во Гевгелија. Учествувала на многу меѓународни тренинзи и обуки.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да ја опструираме работата на обвинителот

Телма - 15.09.2015

ВМРО- ДПМНЕ е задоволен од персоналното решение за специјален обвинител и од содржината на законот. Како што информираат, Катица Јанева е професионалец во својата област, од која очекуваат транспарентно и непристрасно работење.

Катица Јанева, обвинителка од Гевгелија, ќе биде специјален обвинител

Канал5 - 15.09.2015

Изборот Катица Јанева да биде специјален обивинител падна утрово кога работните групи на полтичките партии се договорија токму обинителката од Гевгелија да го спроведе договореното од Пржино.

Биографија на Катица Јанева

Телма - 15.09.2015

Катица Јанева е родена на 09.02.1965 година. Студирала на Правен факултет на Универзитетот Св. Кирил и Методиј од 1983 до 1989 година, а правосуден испит положила во 1996 година. Во 1998 година се вработила како професионален соработник во Основен ...

Специјален обвинител како заеднички предлог

Телма - 15.09.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева самата ќе го одредува бројот и составот на своите помошници. Во рок од 30 дена, таа ќе поднесе општ, персонален и финансиски предлог. Потоа, Советот на обвинители ќе ги избере помошниците обвинители, Владата ќе ...

Што мислат гевгеличани за Катица Јанева

Телма - 15.09.2015

Катица Јанева е веројатно најспоменуваното име денеска, откако рано утрово е избрана за специјален обвинител кој ќе ги води случаите „Прислушување“ и „Пуч“. Непозната личност за пошироката јавност, но во фелата важи за голем професионалец.

Катица Јанева: Дојде тивко, ќе влезе ли во легендите?

Deutsche Welle - 15.09.2015

Идната специјална обвинителка е непозната за пошироката јавност, но не и во правосудните кругови: колегите ја сметаат за одговорна и коректна личност, без никаква партиска припадност. Која е Катица Јанева? Ќе може ли оваа жена која не е филмски ...

Која е Катица Јанева, специјалниот обвинител за „Пуч“ и „Прислушување“

Утрински - 15.09.2015

За заменик-обвинител во Гевгелија е избрана 2003 година, а минатата година е реизбрана на функцијата обвинител во гевгелиското обвинителство Педесетгодишната Катица Јанева, јавен обвинител на Основното јавно обвинителство Гевгелија, ќе биде ...

САД им честитаат на политичките партии за договорот

Утрински - 15.09.2015

„Им честитаме на партиите за договорот што го постигнаа за воведување на јавен обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и за именување на Катица Јанева на оваа функција.

Катица Јанева - единствено име што се поклопило меѓу предлозите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

24 Вести - 15.09.2015

Катица Јанева утрово е најбараното име на интернет и најозборуваното во земјава. Обвинителката која до ноќеска ја знаеја нејзините соседи во Гевгелија и сигурно и колегите во фелата, ноќеска ги остави без спиење преговарачите на најголемите партиите ...

Калајџиев: Разочаран сум од изборот на обвинителката

24 Вести - 15.09.2015

Законското решение нуди доволна гаранција дека специјалната обивнителка ќе има можност и ресурси независно да ги истржи случаите поврзани со прислушвањето, согласни се експертите, но тие се со поделени мислења околу изборот на личноста.

Катица Јанева е школувана во Италија и во САД

Вест - 15.09.2015

Специјалниот обвинител Катица Јанева од Гевгелија, од истражителското место во обвинителство со основна мала надлежност, влегува во борба со организираниот криминал и корупција во највисоките структури на власта.

Задоволни сите гласаа „за“ за Закон за специјален обвинител

Телма - 15.09.2015

Со 111 гласови „за“, ниту еден „воздржан“ и „против“, Собранието го усвои Законот за специјален јавен обвинител. Политичките партии задоволни од неговата содржина. За СДСМ постигнатиот договор е повеќе од она што го барала партијата.

Пет години странска поддршка за специјалниот обвинител

Вест - 15.09.2015

Случаите кои ќе ги отвори специјалниот обвинител Катица Јанева ќе бидат под меѓународен мониторинг, од отворањето на истрагата и поднесувањето евентуални обвиненија, па се до до судскиот процес и изрекувањето на пресудата за секој од случаите ...

Заев го поздрави договорот за Специјален обвинител

Алсат-М - 15.09.2015

Лидерот на опозицијата го поздрави договорот за специјален обвинител. Зоран Заев вели дека е презадоволен од законското решение кое, според него, му обезбедува целосна автономија на обвинителот.

Авион одлета до Црна Гора по потписот од Иванов

Телма - 15.09.2015

Утврдувањето на предлогот Катица Јанева да биде избрана за специјален јавен обвинител заглави во процедурите. Наместо како што се очекуваше да се гласа за предлогот на собраниска седница околу 20 часот, таа седница се очекува околу 22 часот.

„АЈДЕ“ со поддршка, но и со задолженија за Јанева

Телма - 15.09.2015

Уште неизгласана специјалната обвинителка, граѓанските организации и ја дадоа поддршката но и задолженијата за неа. Додека во собранието се дебатираше за предлог обвинителката, тие и порачаа дека очекуваат таа и неговиот тим, да работат целосно ...

Иванов во Црна Гора го потпиша указот на законот

Телма - 15.09.2015

Претседателот Ѓорге Иванов вечерва го потпиша указот на Законот за специјалниот обвинител, откако текстот на законот му беше испратен по авион во Подгорица, Црна Гора, каде тој беше во посета.

Законот за специјален обвинител донесен, указот со авион испратен на потпис кај Иванов во Црна Гора

24 Вести - 15.09.2015

Со 111 гласови „за“, ниту еден „воздржан“ и „против“, Собранието попладнето го усвои Законот за специјален јавен обвинител. За да се запазат роковите, партиски извори велат дека, указот на законот со авион е пратен на потпис кај претседателот Ѓорге ...

Експертите со големи очекувања од специјалниот обвинител

Телма - 15.09.2015

Поранешниот судија Боро Тасевски, поранешниот антикорупционер Драган Малиновски и поранешниот обвинител, Миле Петровски, кој вечерва гостуваа во Топ тема, сметаат дека обвинителката која доаѓа од гевгелиското Основно Обвинителство се соочува со ...

Собранието гласаше Jанева да биде специјален обвинител

Телма - 15.09.2015

Собранието на Македонија вечерва, по 22 часот ја утврди кандидатурата на Катица Јанева и на Советот на јавни обвинители му предложи таа да биде избрана за специјален јавен обвинител. Предлогот на четирите најголеми партии кои утрово постигнаа ...

Опозицискиот НВО-сектор веднаш почна со притисок врз обвинителот

Дневник - 15.09.2015

Платформата за граѓанска политика „Ајде“, која важи за блиска до СДСМ, вчера попладне требаше со собир пред Собранието да му даде поддршка на новиот специјален јавен обвинител кој ќе работи на прислушуваните материјали на СДСМ, но и да му даде ...

Катица Јанева за НОВА: Моите дела ќе бидат мојата биографија

Фокус - 15.09.2015

Специјалната обвинителка рекла дека сепак не сака да зборува за себе по телефон, туку тоа би го направила на кафе-муабет. -Моите дела ќе бидат биографија, кусо по СМС порака прокоментирала новоизбраната специјална обвинителка Катица Јанева за ...

Договорен е специјален обвинител – се избира денеска во собранието

Канал5 - 15.09.2015

Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, ќе биде специјален јавен обвинител. Таков договор постигнаа четирите партии по маратонските преговори што траеја до раните утрински часови. Постигнат е договор и за закон за специјално обвинителство.

Падна договор - Катица Јанева ќе биде Специјален обвинител

Утрински - 15.09.2015

Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, ќе биде Специјален јавен обвинител. Таков договор постигнаа четирите партии по маратонските преговори што траеја до раните утрински часови. Постигнат е договор и за Закон за специјално обвинителство.

ЕУ го поздрави договорот за избор на Специјален обвинител

Телма - 15.09.2015

Европската унија денеска го поздрави договорот што по три дена преговори беше постигнат меѓу главните политички партии во Република Македонија за донесување Закон за избор на Специјален обвинител што ќе се справи со случаите „Прислушување“ и „Пуч“.

ЕУ го поздрави договорот за избор на Специјален обвинител

Канал5 - 15.09.2015

Европската унија денеска го поздрави договорот што по три дена преговори беше постигнат меѓу главните политички партии во Република Македонија за донесување Закон за избор на Специјален обвинител што ќе се справи со случаите „Прислушување“ и „Пуч“.

ЕУ го поздрави договорот за избор на Специјален обвинител

Утрински - 15.09.2015

Европската унија денеска го поздрави договорот што по три дена преговори беше постигнат меѓу главните политички партии во Република Македонија за донесување Закон за избор на Специјален обвинител што ќе се справи со случаите „Прислушување“ и „Пуч“.

ЕУ го поздрави договорот за избор на Специјален обвинител

Алсат-М - 15.09.2015

Европската унија денеска го поздрави договорот што по три дена преговори беше постигнат меѓу главните политички партии во Република Македонија за донесување Закон за избор на Специјален обвинител што ќе се справи со случаите „Прислушување“ и „Пуч“.

ЕУ го поздрави договорот за избор на специјален обвинител

24 Вести - 15.09.2015

Европската унија денеска го поздрави договорот што беше постигнат меѓу главните политички партии во Република Македонија за донесување закон за избор на специјален обвинител што ќе се справи со случаите „Прислушување“ и „Пуч“.

Заев: Јанева ја има поминато програмата Фалконе во Сицилија

Утрински - 15.09.2015

Се работи за обвинител кој нема никаква партиска припадност. Ја има поминато програмата Фалконе во Сицилија, што е многу значајно за борба против криминалот, едукатор е во програмата на новиот Кривичен законик, била на студиски патувања во САД околу ...

САД им честитаа на партиите за договорот

Телма - 15.09.2015

САД денеска упатија честитки до политичките партии за договорот за воведување на специјалниот обвинител и за именувањето на Катица Јанева на оваа функција. - Им честитаме на партиите за договорот што го постигнаа денеска за воведување на јавен ...

САД им честитаа на партиите за договорот

Канал5 - 15.09.2015

САД денеска упатија честитки до политичките партии за договорот за воведување на специјалниот обвинител и за именувањето на Катица Јанева на оваа функција. - Им честитаме на партиите за договорот што го постигнаа денеска за воведување на јавен ...

ЕУ и САД го поздравија договорот за Специјален обвинител

Алсат-М - 15.09.2015

Брисел и Вашингтон го поздравија договорот за прашањето за Специјалниот обвинител. „Го поздравуваме договорот до кој стигнаа политичките партии. Тој е е важен елемент од поширокиот политички договор што го олеснуваше еврокомесарот Хан и неколку ...

Ексклузивно: Катица Јанева нов Специјален обвинител

Алсат-М - 15.09.2015

Актуелната обвинителка од Гевгелија Катица Јанева ќе биде новиот Специјален обвинител, дознава Алсат М. Вака одлучи работната група на неколку часа од истекот на финалниот рок од Пржинскиот договор, откако во Клубот на пратениците се појавија и ...

Падна договор-Катица Јанева, специјален обвинител, законот договорен

24 Вести - 15.09.2015

Катица Јанева, актуелната обвинителка од Гевгелија ќе биде новиот јавен специајлен обвинител, партиите во 5 часот утрово се договорија за име и за законот по кој ќе работи новисот специјален обвинител, тврдат за 24 вести изввори од преговорите.

Катица Јанева ќе биде Специјален обвинител

Телма - 15.09.2015

Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, ќе биде Специјален јавен обвинител. Таков договор постигнаа четирите партии по маратонските преговори што траеја до раните утрински часови. Постигнат е договор и за Закон за специјално обвинителство.

Катица Јанева е специјален обвинител

Фокус - 15.09.2015

Јанева ќе има тешка задача, да истражува и покренува обвиненија во случајот прислушување и случајот ПУЧ. Катица Јанева, актуелна обвинителка од Гевгелија е новиот Специјален Обвинител. Ова име било договорено во раните утрински часови, откако ...

Која е Катица Јанева?

Телма - 15.09.2015

Катица Јанева , која со договорот на четирите политички партии, ќе биде специјалниот обвинител задолжен за истражување на случаите “Пуч”и “Прислушување, во моментов е јавен обвинител во Гевгелија. Таа се смета за професионален и искусен обвинител.

Шефот на гевгелиското обвинителство Катица Јанева е кандидатот за специјален обвинител

Вест - 15.09.2015

Шефот на Јавното обвинителство Гевгелија Катица Јанева, на која мандатот годинава Советот на Јавни обвинители го продолжи на уште четири години, е кандидатот за специјалниот обвинител на РМ. Договорот меѓу партиите паднал утрово околу пет часот.

Законот за специјалниот обвинител пред пратениците

Телма - 15.09.2015

Во 13 часот во Собранието ќе се одржи седница на која треба да биде донесен Законот за специјалниот обвинител. На координативната средба кај спикерот Трајко Вељаноски ќе биде договорен текот на седницата.

108 ГЛАСА „ЗА“: Собранието ја предложи Јанева за специјален обвинител

Телеграф - 15.09.2015

На седницата за збор се јави пратеникот Зоран Илиоски, претседател на Комисијата за прашања на законите и именувањата кој истакна дека предлогот за Катица Јанева едногласно поминал на Комисијата Со 108 гласа „за“ Собранието вечерва го утврди ...

(Видео) Калајџиев : Разочаран сум од изборот на обвинителката

Репортер - 15.09.2015

Законското решение нуди доволна гаранција дека специјалната обивнителка ќе има можност и ресурси независно да ги истржи случаите поврзани со прислушвањето, согласни се експертите, но тие се со поделени мислења околу изборот на личноста, извор ...

САД: Им честитаме на партиите за договорот и именувањето на јавниот обвинител Катица Јанева

Кирилица - 15.09.2015

Амбасадата на САД попладнево им честита на партиите за, како што вели, договорот што го постигнаа денеска за воведување на јавен обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ...

Собранието го изгласа законот за специјален обвинител

Р.С.Европа - 15.09.2015

Обвинителката Катица Јанева од Гевгелија е предложена за нов специјален обвинител. Со 111 гласа за, односно сите присутни, пратениците денеска го изгласа Законот за јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од ...

Едногласно е избрана специјалната обвинителка Катица Јанева

МКД - 15.09.2015

Со 108 гласа „за“ пратениците вечерва едногласно ја избраа Катица Јанева да биде специјален обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконско следење на комуникации.

Катица Јанева e официјално специјален обвинител, утре ќе положи заклетва

+инфо - 15.09.2015

На предлог на парламентот, Советот на јавни обвинители вечерва едногласно ја избра Јанева за специјален јавен обвинител. Таа не присуствуваше на изборот. Заклетва ќе положи во текот на утрешниот ден.

ЕПИЛОГ ОД ДОЛГИОТ ДЕН: Јанева е првиот специјален обвинител во Македонија

Телеграф - 15.09.2015

Половина час пред истекот на договорениот датум, 15 септември, Советот на јавни обвинители едногласно ја избра Катица Јанева за прв специјален јавен обвинител во земјава. Свечената заклетва, таа се очекува да ја даде утре претпладне На половина час ...

Катица Јанева го помина собранискиот филтер, на потег Советот на јавни обвинители

Кирилица - 15.09.2015

Пратениците на пленарна седница вечерва по 22 часот со 108 гласа „за“ го потврдија предлогот на Комисијата за избори и именувања, Катица Јанева да се избере за специјален јавен обвинител за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од ...

Советот на јавни обвинители едногласно ја избра Јанева за специјален јавен обвинител!

Кирилица - 15.09.2015

Советот на јавни обвинители вечерва едногласно ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител. Таа не присуствуваше на изборот. Заклетва ќе положи во текот на утрешниот ...

САД со честитка до партиите за постигнатиот договор

Курир - 15.09.2015

САД денеска упатија честитки до политичките партии за договорот за воведување на специјалниот обвинител и за именувањето на Катица Јанева на оваа функција. - Им честитаме на партиите за договорот што го постигнаа денеска за воведување на јавен ...

(Видео) Катица Јанева- единственото име за кое се согласиле ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Репортер - 15.09.2015

Катица Јанева утрово е најбараното име на интернет и најозборуваното во земјава. Обвинителката која до ноќеска ја знаеја нејзините соседи во Гевгелија и сигурно и колегите во фелата, ноќеска ги остави без спиење преговарачите на најголемите партиите ...

САД им честитаа на партиите за договорот

Сител - 15.09.2015

САД денеска упатија честитки до политичките партии за договорот за воведување на специјалниот обвинител и за именувањето на Катица Јанева на оваа функција. - Им честитаме на партиите за договорот што го постигнаа денеска за воведување на јавен ...

Заев: Имаме закон што гарантира целосна автономија

Кирилица - 15.09.2015

Јас сум повеќе од задоволен, имаме закон што гарантира целосна автономија на специјалниот обвинител, вели во изјава за Радио Слободна Европа претседателот на СДСМ Зоран Заев. - Специјалниот обвинител има целосно автономно право тој да ги предлага и ...

Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, е избрана за специјален обвинител

Нова ТВ - 15.09.2015

Актуелната обвинителка од Гевгелија Катица Јанева ќе биде новиот Специјален обвинител, јавуваат медиумите. Вака одлучи работната група на неколку часа од истекот на финалниот рок од Пржинскиот договор, откако во Клубот на пратениците се појавија и ...

САД упатија честитки за договорот за специјалниот обвинител

Нетпрес - 15.09.2015

САД денеска упатија честитки до политичките партии за договорот за специјалниот обвинител и за именувањето на Катица Јанева на оваа функција. Им честитаме на партиите за договорот што го постигнаа денеска за воведување на јавен обвинител за гонење ...

Заев: Презадоволен од законското решение за обвинителот

Репортер - 15.09.2015

Лидерот на опозицијата го поздрави договорот за специјален обвинител. Зоран Заев вели дека е презадоволен од законското решение кое, според него, му обезбедува целосна автономија на обвинителот.

„Ајде“: Обвинителке, многу работа Ве чека!

Кирилица - 15.09.2015

Граѓанските активисти од иницијативата „Ајде“, денеска се собраа пред Собранието, каде пратениците го гласаа законот за специјалното обвинителство, по согласноста на четирите партии за законското решение како и за личноста која е избрана – Катица ...

(Видео) Јанева- Непозната личност за пошироката јавност, но во фелата важи за голем професионалец

Репортер - 15.09.2015

Катица Јанева е веројатно најспоменуваното име денеска, откако рано утрово е избрана за специјален обвинител кој ќе ги води случаите „Прислушување“ и „Пуч“, извор телма Непозната личност за пошироката јавност, но во фелата важи за голем ...

Калајџиев: Разочаран сум од изборот на обвинителката

Кирилица - 15.09.2015

Законското решение нуди доволна гаранција дека специјалната обивнителка ќе има можност и ресурси независно да ги истржи случаите поврзани со прислушвањето, согласни се експертите, но тие се со поделени мислења околу изборот на личноста.

Јанева за НОВА: Делата ќе бидат моја биографија

Репортер - 15.09.2015

Порталот НОВА објави дека по обидот телефонски да исконтактираат со новата специјална обвинителка Катица Јанева, искомуницирале со смс пораки. Во смс комуникацијата таа најавила дека првата изјава како специјален обвинител ќе ја даде во текот на ...

Катица Јанева едногласно избрана за специјален обвинител во Собранието

Репортер - 15.09.2015

Пратениците во македонското Собрание вечерва едногласно на седница го утврдија предлогот Катица Јанева да биде специјален обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконско следење на комуникации.

Заев: Имаме закон што гарантира целосна автономија

А1 On - 15.09.2015

Лидерот на СДСМ , Зоран Заев изрази задоволство од изборот на Катица Јанева на функцијата специјален јавен обвинител. Јас сум повеќе од задоволен, имаме закон што гарантира целосна автономија на специјалниот обвинител, вели во изјава за Радио ...

Заев: Задоволен сум од законот за специјален обвинител

Макфакс - 15.09.2015

Повеќе од задоволен сум, имаме закон што гарантира целосна автономија на специјалниот обвинител, изјави за Радио Слободна Европа претседателот на СДСМ Зоран Заев. „Специјалниот обвинител има целосно автономно право тој да ги предлага и во број и ...

ЕУ го поздрави договорот за избор на специјален обвинител

+инфо - 15.09.2015

Европската унија денеска го поздрави договорот за донесување Закон за избор на специјален обвинител. - Ние го поздравуваме договорот што беше постигнат од политичките партии утринава во Скопје за избор на специјален обвинител, што, како што знаете е ...

Избран специјален јавен обвинител

Правдико - 15.09.2015

Катица Јанева, актуелната обвинителка од Гевгелија ќе биде новиот јавен специајлен обвинител, партиите во 5 часот утрово се договорија за име и за законот по кој ќе работи новисот специјален обвинител, тврдат за 24 вести изввори од преговорите.

ЕУ е задоволна од добрата вест за договорото за специјален обвинител

МКД - 15.09.2015

Eвропската ската унија денеска го поздрави договорот што по три дена преговори беше постигнат меѓу главните политички партии во Република Македонијаза донесување закон за избор на специјален обвинител што ќе се справи со случаите „Прислушување“ и ...

ЕУ го поздрави договорот за избор на специјален обвинител за аферата „Пуч“

А1 On - 15.09.2015

Европската унија денеска го поздрави договорот за избор на специјален обвинител, кој беше постигнат меѓу четирите најголеми политички партии во Република Македонија. „Ние го поздравуваме договорот што беше постигнат од политичките партии утринава во ...

ЕУ го поздрави договорот за избор на Специјален обвинител

Курир - 15.09.2015

Европската унија денеска го поздрави договорот што по три дена преговори беше постигнат меѓу главните политички партии во Република Македонија за донесување Закон за избор на Специјален обвинител што ќе се справи со случаите „Прислушување“ и „Пуч“.

Катица Јанева ќе биде Специјален јавен обвинител

Кајгана - 15.09.2015

Катица Јанева, обвинителка од Гевгелија, ќе биде специјален јавен обвинител, што ќе ги расчистува случаите „Пуч“ и „Прислушување“, се договорија претставниците на четирите партии по долгите преговори што траеја до раните утрински часови во вторник.

ЕУ го поздрави договорот за избор на Специјален обвинител

Репортер - 15.09.2015

Европската унија денеска го поздрави договорот што по три дена преговори беше постигнат меѓу главните политички партии во Република Македонија за донесување Закон за избор на Специјален обвинител што ќе се справи со случаите „Прислушување“ и „Пуч“.

Има договор: денеска пратениците ќе гласаат Катица Јанева да биде нов специјален обвинител и за нов закон

МКД - 15.09.2015

До 5 часот утрово траеле преговорите за исполнување на рокот за договор за специјален јавен обвинител. Неофицијално, било договорено Катица Јанева, обвинителка од Гевгелија, да биде специјален обвинител, а денеска во Собрание наводно ќе се гласа нов ...

Специјалниот обвинител Јанева според анкетинот лист тежи 250.000 евра

Капитал - 15.09.2015

Судијката Маргарита Цаца Николовска во изјава за „Капитал“ во тек на преговорите за специјалниот обвинител, како еден од критериумите што треба да се имаат предвид при изборот на личноста за функцијата ја издвои потребата од материјална ситуираност ...

Катица Јанева нов специјален обвинител

Нетпрес - 15.09.2015

Денес истекува рокот за избор на специјален обвинител , а неофицијално Катица Јанева, актуелната обвинителка од Гевгелија ќе биде новиот јавен специајлен обвинител, партиите во 5 часот утрово се договорија за име и за законот по кој ќе работи ...

МИЛОШОСКИ: Падна договор, имаме обвинител!

Телеграф - 15.09.2015

Неофицијално, како што објавија дел од домашните медиуми, Катица Јанева, јавна обвинителка од Гевгелија ќе биде новиот специјален јавен обвинител во земјава. Таа ќе треба да ги испита сомневањата во случаите „Пуч“ и „Прислушување“ Падна договор, ...

Катица Јанева, обвинителка од Гевгелија- Специјален јавен обиинител

А1 On - 15.09.2015

Актуелната обвинителка од Гевгелија Катица Јанева, како што дознава А1он од партиски информации ќе ја понесе одговорната задача, заедно со тимот, за кој самата ќе одлучува, да се справи со жешкиот костен, аферата „Пуч“.

Катица Јанева ќе биде специјален обвинител - договор постигнат рано утрово

+инфо - 15.09.2015

Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, ќе биде Специјален јавен обвинител, се договориле четирите партии по долгите преговори што почнаа вчера попладне и траеја до раните утрински часови, се дознава од партиски извори.

Заев: Задоволен сум од законот за специјален обвинител

Репортер - 15.09.2015

Повеќе од задоволен сум, имаме закон што гарантира целосна автономија на специјалниот обвинител, изјави за Радио Слободна Европа претседателот на СДСМ Зоран Заев. „Специјалниот обвинител има целосно автономно право тој да ги предлага и во број и ...

Договорен специјалниот јавен обвинител

Р.С.Европа - 15.09.2015

Актуелната обвинителка од Гевгелија Катица Јанева ќе биде новиот Специјален обвинител. Ова го јавуваат дел од македонските медиуми, повикувајќи се на извори од партиските работни групи за спроведување на договорот од Пржино за надминување на ...

Специјален јавен обвинител е Катица Јанева

Макфакс - 15.09.2015

Катица Јанева, обвинителка од Гевгелија, ќе биде специјален јавен обвинител, што ќе ги расчистува случаите „Пуч“ и „Прислушување“, се договорија претставниците на четирите партии по долгите преговори што траеја до раните утрински часови во вторник.

Јанева е голем професионалец без никаква дамка во кариерата

Капитал - 15.09.2015

„Неслучајно токму Катица Јанева е предложена за специјален обвинител од страна на меѓународните претставници во преговорите меѓу четирите партии. Не знам што точно имале предвид тие кога ја предложиле, но, за Јанева можам да кажам дека е голем ...

ЧЕКОР НАПРЕД: Обвинителот договорен, на ред е Собранието

Телеграф - 15.09.2015

Иако сѐ уште нема официјална потврда, нов специјален обвинител е Катица Јанева, обвинителка од Гевгелија за која во јавноста малку се знае. Најверојатно на неа ќе биде оставено да го бира бројот на соработници, за што неколку дена се кршеа ...

ЕУ очекува специјалниот обвинител да добие поддршка за да си ја исполни задачата

Телеграф - 15.09.2015

Европската унија го поздрави договорот, кој по три дена преговори беше постигнат меѓу главните политички партии во Република Македонија Европската унија денеска го поздрави договорот, кој по три дена преговори беше постигнат меѓу главните политички ...

Специјалниот обвинител Катица Јанева важи за почитувана во професијата

+инфо - 15.09.2015

Според информации на еМагазин , Специјалниот обвинител Катица Јанева, важи за почитувана во својата професија, иако за пошироката јавност е непозната, а според некои информации, до сега работела на мали предмети, па случаевите „прислушување„ и „Пуч“ ...

Катица Јанева нов Специјален обвинител!

Кирилица - 15.09.2015

Катица Јанева, oбвинителка од Гевгелија, е специјалниот јавен обвинител. Ова е договорот од маратонските преговори помеѓу четирите партии, потписнички на Договорот од Пржино, кои траеја до утринските часови, дознава „Мета“.

Постигнат договор за специјален јавен обвинител

МРТ - 15.09.2015

Катица Јанева, oбвинителката од Гевгелија, ќе биде специјален јавен обвинител. Таков договор постигнаа четирите партии по маратонските преговори што траеја до раните утрински часови... Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, ќе биде специјален ...

Кај Катица Јанева „жешкиот костен“, аферата „Пуч“

А1 On - 15.09.2015

Ова е новата специјална обвинителка Катица Јанева, личноста, која со договорот на четирите политички партии, ќе биде специјалниот обвинител, и која ќе треба да се справи со случаите „Пуч” и „Прислушување“. Податоци на пребарувачот нема.

НОВАТА ОБВИНИТЕЛКА: Има 30 години старо „рено“ и куќа од родителите

Телеграф - 15.09.2015

Според Анкетниот лист, Јанева како свој имот пријавила возило марка „рено 5“ од 1985 година, со вредност од 4.000 евра. Како и банкарски депозити во Тутунска банка и во Стопанска банка, кои се во висина од околу 500 евра Името Катица Јанева од ...

Катица Јанева непозната во јавноста, но почитувана во професијата

Кирилица - 15.09.2015

Според информации на еМагазин, Специјалниот обвинител Катица Јанева, важи за почитувана во својата професија, иако за пошироката јавност е непозната, а според некои информации, до сега работела на мали предмети, па случаевите „прислушување„ и „Пуч“ ...