TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе им ги расипам бизнисите на сите

Вест - 26.06.2004

МИНИСТЕРОТ БУЏАКУ ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ Министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку се јави во Редакција "Вест" за да даде изјава по повод написот "Список на локации за Буџаку", при што најави дека ќе почне да воведува ред во Министерството.

Буџаку му удри шлаканица на Костов

Дневник - 26.06.2004

КОАЛИЦИСКА ПРЕСМЕТКА Буџаку е еден од најрешителните функционери на ДУИ кога станува збор за борба против корупцијата и криминалот, велат во ДУИ ДУИ не размислува да го повлече министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку поради обвинувањата за скандалот со продажбата на земјиштето на плоштадот ...

Владата бара раскинување на договорот за локацијата на Плоштадот

Време - 25.06.2004

ПО СКАНДАЛОЗНАТА ЗДЕЛКА НА БУЏАКУ Јавното правобранителство ќе покрене постапка за раскинување на договорот за продажба на атрактивната локација на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Владата не била запознаена со непосредната спогодба што Агрон Буџаку, министерот за транспорт и врски, непосредно ја ...

Список на локации за Буџаку

Вест - 25.06.2004

ВЕСТ ВО АКЦИЈА - ДА МУ ПОМОГНЕМЕ НА МИНИСТЕРОТ - УШТЕ НЕ Е С? РАСПРОДАДЕНО ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ "Вест" го објавува списокот на државни локации кои се уште се слободни, барем за јавноста. На име на државата во центарот на Скопје има останато слободно земјиште за продавање од уште околу 60 илјади ...

Костов најави одговорност за Буџаку

Утрински - 25.06.2004

Владата побара поништување на скандалозниот договор со мешовитата фирма „Македонска групација" Премиерот Хари Костов најави дека ќе побара одговорност од министерот за транспорт и врски, Агрон Буџаку, за скандалозната продажба на атрактивна локација во државна сопственост, во најстрогиот центар на ...

Костов: Судот ќе пресече за зделката на Буџаку

Дневник - 25.06.2004

ПРАТЕНИЧКИ ПРАШАЊА Владата го задолжи јавниот правобранител да поведе постапка за раскинување на договорот за непосредна продажба на земјиштето на плоштад "Македонија". На почетокот на јули се закажани судски рочишта за поништување на купопродажбата на таа локација.

Костов не знаел за продажба на градежното земјиште на плоштадот

А1 - 24.06.2004

Премиерот Костов пред пратениците се обврза дека ќе го истурка до крај случајот на продажба во четири очи на ексклузивна локација на плоштадот Македонија за исклучително ниска цена. За валидноста на договорот ќе одлучува Јавното правобранителство со прво судско рочиште закажано за почетокот на ...

Министерот Буџаку ќе стане амбасадор поради скандалот со плоштадот?!

Дневник - 24.06.2004

ВЛАДАТА БАРА безболно РЕШЕНИЕ Лани поранешниот министер Љупчо Балковски доби кривична пријава зашто потпишал договори со непосредна спогодба Можно е министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку да стане амбасадор ако поднесе оставка поради скандалозната продажба на дел од скопскиот плоштад ...

Министер нема дискреционо право да продава со непосредна спогодба

Утрински - 23.06.2004

Експертите тврдат дека Буџаку ја злоупотребил Уредбата за отуѓување градежно земјиште Во Законот за трговски друштва не постои поимот правно лице во мешовита сопственост, па може да се заклучи дека ваквата продажба не е во склад со законските одредби БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА Начинот на кој министерот за ...

Секоја одлука на Буџаку е скандал

Утрински - 23.06.2004

Премиерот размислува за разрешување на министерот за транспорт и врски по серијата злоупотреби За релативно краток период, Министерството за транспорт и врски, односно лично најодговорниот меѓу нив, министерот Агрон Буџаку, се вплетка во три големи скандали од финансиско-коруптивен карактер.

Буџаку прашува со кој авион да лета

Вест - 23.06.2004

МИНИСТЕРОТ ЗА ТРАНСПОРТ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА "ВЕСТ" На прашањето дали размислува за оставка поради злоупотреба на минстерското дискреционо право и срамниот договор за Шпанското чудо на Плоштадот, министерот Буџаку одговори: "Одговор на ова прашање ви е мое Министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку ...

Буџаку лета

Вест - 22.06.2004

СКАНДАЛИТЕ ЌЕ ГО ЛИЗНАТ МИНИСТЕРОТ ЗА ТРАНСПОРТ И ВРСКИ Како наследници на министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку се споменуваат две имиња - Скендер Османи, сегашен државен секретар во Министерството за транспорт и врски, и Абдул Касаби, кадар на ДУИ од Тетово Министерот за транспорт и врски ...

НА ПРИВАТНИОТ ТЕНДЕР НА БУЏАКУ СЕ ПРОДАВА И ЗЕМЈИШТЕТО НА КЕЈОТ НА ВАРДАР СПРОТИ ВЛАДАТА

Канал5 - 22.06.2004

Атрактивниот брег на Вардар спроти Владата во сопственост на државата, со површина од околу 80.000 метри квадратни е предмет на продажба од страна на Министерството за транспорт, тврди Одборот за спас на спортско рекреативниот центар Кале.

Буџаку ќе одговара ако бесправно продавал земјиште

Време - 22.06.2004

ВЛАДАТА БАРА ОТЧЕТ ОД МИНИСТЕРОТ ЗА ТРАНСПОРТ И ВРСКИ Владата на вчерашната седница побара отчет од министерот Агрон Буџаку за сите непосредни спогодби што Министерството за транспорт и врски ги склучило за продажба на државно земјиште. Ако се откријат неправилности, Буџаку ќе одговара за нив.

Укинато дискреционото право за делење локации

Утрински - 22.06.2004

Владата вчера донесе одлука за начинот на доделување државно градежно земјиште Буџаку на седницата информирал дека во тек се дополнителни анализи за состојбите со доделувањето градежното земјиште Владата на вчерашната седница предложи да се укине дискреционото право за доделување градежно земјиште, ...

Буџаку се лизна на скопскиот плоштад

Дневник - 22.06.2004

продаЖбата на дрЖавно земЈиште под лупа на владата Владата ги побарала сите договори за продажба на земјиште со непосредна спогодба од ноември 2002 година Можно е Владата да побара одговорност од министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку, кој и продал 2.000 квадратни метри од плоштадот ...

Буџаку треба да даде отчет за продажбата на градежно земјиште

А1 - 21.06.2004

Министерот за Транспорт и врски Агрон Буџаку на денешната владина седница бил задолжен во рок од една недела да достави извештај за сите склучени непосредни спогодби за продажба на градежно земјиште. Ова барање следува откако беше објавено дека Буџаку за исклучително ниска цена продал атрактивна ...

Скандалот со локацијата на градскиот плоштад, до темел му ја разниша фотељата на Буџаку

Канал5 - 21.06.2004

Скандалот со атрактивната локација кај плоштадот Македонија, која министерот за транспорт Агрон Буџаку за багателна цена од 25 евра за квадратен метар му ја продал на директорот на ОРКА холдинг Јордан Камчев и која се води на име на мешовита фирма со сопс Скандалот со атрактивната локација кај ...

Шпанско чудо со директор Албанец

Вест - 21.06.2004

ДИСКРЕЦИОНО ПРАВО - БУЏАКУ ГО РАСПРОДАВА ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ Атрактивната локација на плоштадот Македонија, до зградата на "Метропол", министерот за транспорт Агрон Буџаку, со директна спогодба и за смешни 25 евра по квадрат, и ја продал на мешовита македонско-странска фи Атрактивната локација на ...