TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЗОИ 2018. Антонио Ристевски не ја заврши трката во велеслалом

ТВ21 - 18.02.2018

Македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломската трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Нашиот скијач не успеа да ја заврши патеката, останувајќи без пласман на ова натпреварување.

Ристевски остана без пласман во велеслалом

24 Вести - 18.02.2018

Антонио Ристевски остана без пласман во олимпискиот велеслалом, откако излета од патеката уште во првата трка. На првиот мерен пункт тој оствари 72. време во тој момент, но до второто - не ни стигна.

ЗОИ 2018, Ристевски не успеа да ја заврши велеслаломската трка

Алсат-М - 18.02.2018

Македонскиот скијач, Антонио Ристевски не успеа да ја заврши првата трка во Велеслалом на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Инаку, победник на трката беше Марсел Хиршер, пред Хенрик Кристоферсон од Норвешка и Французинот, Алекс Пинтуро.

Второ злато за Марсел Хиршер во Пјонгчанг

Сител - 18.02.2018

Австрискиот скијач Марсел Хиршер триумфираше на трката во велеслалом на ЗОИ во Пјонгчанг. Тој до златниот медал стигна за време од 2.18,4 минути Втор трката ја заврши Хенрик Кристоферсен од Норвешка, додека третопласиран беше Французинот Алекси ...

Антонио Ристевски не ја заврши трката во велеслалом

+инфо - 18.02.2018

Нашиот скијач не успеа да ја заврши патеката, останувајќи без пласман на ова натпреварување. Македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломската трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Истрага во Пјонгчанг – продавале кучешко месо покрај салите каде се одржуваат ЗОИ

Курир - 18.02.2018

Организациониот комитет на Олимписките игри во Пјонгчанг истражува сигнали за ширење на кучешко месо покрај спортските капацитети. Сон Пек Ју објасни дека во провинцијата Канвондо, каде што се одржуваат игрите, има околу 200 кучешки фарми кои ...

Антонио Ристевски не ја заврши трката во велеслалом

Нетпрес - 18.02.2018

Македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломската трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Нашиот скијач не успеа да ја заврши патеката, останувајќи без пласман на ова натпреварување.

Истрага во Пјонгчанг – продавале кучешко месо покрај салите каде се одржуваат ЗОИ

Press24 - 18.02.2018

Организациониот комитет на Олимписките игри во Пјонгчанг истражува сигнали за ширење на кучешко месо покрај спортските капацитети. Сон Пек Ју објасни дека во провинцијата Канвондо, каде што се одржуваат игрите, има околу 200 кучешки фарми кои ...

Истрага во Пјонгчанг – продавале кучешко месо покрај салите каде се одржуваат ЗОИ

Нетпрес - 18.02.2018

Организациониот комитет на Олимписките игри во Пјонгчанг истражува сигнали за ширење на кучешко месо покрај спортските капацитети. Сон Пек Ју објасни дека во провинцијата Канвондо, каде што се одржуваат игрите, има околу 200 кучешки фарми кои ...

Антонио Ристовски не ја заврши трката во велеслалом

Таратур - 18.02.2018

Македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломската трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Нашиот скијач не успеа да ја заврши патеката, останувајќи без пласман на ова натпреварување.

Антонио Ристевски острана без пласман во велеслалом

Сител - 18.02.2018

Македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломската трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Нашиот скијач не успеа да ја заврши патеката, останувајќи без пласман на ова натпреварување.

ЗОИ 2018: Норвежаните го освоија златото во штафета

Слободен Печат - 18.02.2018

Машката репрезентација на Норвешка го освои златото во штафета на четири по десет километри во скијачко трчање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Норвежаните во текот на целата трка беа втори, но шампионот од спринтот во Пјонгчанг, Јоханес ...

Антонио Ристевски по својот најдобар резултат на Олимпијадите!

SportSport - 18.02.2018

Денес со почеток во 10:00 часот (02:00 часот по македонско време) на Олимписката патека во ПјонгЧанг, ќе започне велеслаломската трка на која ќе учествува и најдобриот македонски алпски скијач Антонио Ристевски (стартен број 87).

Ристевски не ја заврши трката во велеслаломот во Пјонгчанг

SportSport - 18.02.2018

Нашиот скијач Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломската трка на Олимписките игри во Пјонгчанг. Ристевски не успеа да ја заврши патеката. По првото мерно време имаше време од 17,94 секунди, што беше заостанување од 1,24 секунди од ...

Антонио Ристевски не ја заврши велеслаломската трка во Пјонгчанг

Екипа - 18.02.2018

Македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломот на ЗОИ во Пјонгчанг откако нашиот претставник не успеа да ја заврши првата од двете трки, останувајќи без пласман на ова натпреварување.

ЗОИ: „Мајсторот“ Хиршер со второ злато во Кореја

TopSport - 18.02.2018

Марсел Хиршер, конечно, својата доминација на пренесе и на олимписките патеки. Австриската алпска ѕвезда доминираше во велеслаломската трка за да го победи големиот ривал Хенрик Кристоферсен во велеслаломската трка со огромни 1.27 секунди предност.

Ристевски без пласман на велеслаломот во Пјонгчанг

Спортклуб - 18.02.2018

По Ставре Јада и Викторија Тодоровска својот настап на Зимските Олимписки Игри (ЗОИ) 2018 година во Пјонгчан го имаше и нашиот скијач Антонио Ристевски. Најискусниот наш олимпиец за жал не усепа да ја заврши првата трка од велеслаломот откако ...

Антонио Ристевски излета уште на првата велеслаломска трка

Sport 1 - 18.02.2018

Третиот и последен македонски претставник на ЗОИ во Пјонгчанг не успеа да оствари пласман во неговото прво појавување на снегот. Антонио Ристевски остана без пласман во олимпискиот велеслалом, откако излета од патеката уште во првата трка.

Златното момче Клаебо и Норвешка до златото во штафетната трка 4х10 километри

Екипа - 18.02.2018

Нордиската репрезентација на Норвешка стигна до златниот медал во штафетната трка 4х10 километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Норвежаните до олимписката титула стигнаа со време од 1:33.04.9 часа, за 9 секунди подобро од селекцијата на ...

Антонио Ристевски не ја заврши трката во велеслалом

Курир - 18.02.2018

Македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломската трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Нашиот скијач не успеа да ја заврши патеката, останувајќи без пласман на ова натпреварување.

Трагедија во Пјонгчанг: Пронајден мртов во својата соба

Спортклуб - 18.02.2018

Во олимпиското село на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг утрово е пронајдено мртво лице. Организаторите соопштија дека почина 53-годишене државјанин на Јужа Кореја кој работел како преведувач за јапонса радио станица.

Антонио Ристевски не ја заврши велеслаломската трка

МКД - 18.02.2018

Македонскиот претставник во велеслалом, Антонио Ристовски не го заврши своето прво појавување на патеките во Пјонгчанг. Нашиот олимпиец излета од патеката уште во првата трка. На првата мерна станица тој имаше 72.

Хиршер триумфираше и во велеслалом

+инфо - 18.02.2018

Тој до златниот медал стигна за време од две минути, 18 секунди и четири стотинки. Австрискиот скијач Марсел Хиршер триумфираше на трката во велеслалом на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Норвежаните најбрзи во штафетата во крос-кантри!

Sport 1 - 18.02.2018

Норвежаните ја потврдија својата доминација во крос-кантри, освојувајќи злато во машката штафета 4х10 километри, со што се качи на првото место на табелата со медали на ЗОИ во Пјонгчанг. Цела трка беа втори, постојано тактизираа и само чекаа да ...

ЗОИ Пјонгчанг: Клаебо за нова прекрасна норвешка победа (видео)

TopSport - 18.02.2018

Јоханес Хесфлот Клаебо обезбеди нова прекрасна победа за норвешкиот нордиски тим во Пјонгчанг, откако ја предводеше својата репрезентација до победа на 4х10 километри за Норвешка да стигне до петто злато во осум дисциплини во крос кантри скијање.

Хиршер го обезбеди и второто олимписко злато во Пјонгчанг

Дерби - 18.02.2018

Марсел Хиршер победи на олимпискиот велеслалом во Пјонгчанг и со тоа стигна до вториот златен медал на оваа зимска олимпијада. Фантастичниот Австриец повторно се погрижи да го совлада најголемиот ривал Хенрик Кристоферсен од Норвешка (со предност од ...

Ристевски не ја заврши трката во велеслалом

СуперСпорт - 18.02.2018

И третиот македонски претставник на ЗОИ во Пјонгчанг, Антонио Ристевски немаше успешен настап. Нашиот најискусен олимпиец не успеа да ја заврши првата трка во велеслаломот и остана без пласман во ова натпреварување.

Ристевски поради грешка не ја заврши велеслаломската трка во Пјонгчанг

Дерби - 18.02.2018

Марсел Хиршер ја потврди доминацијата и успеа да победи и на велесаломската трка во Пјонгчанг, за која вреди да се напомене дека дел од истата беше и нашиот Антонио Ристевски кој за жал не успеа да ја заврши првата од двете предвидени трки.

Хиршер триумфираше, Ристовски не ја заврши трката во велеслалом

Спортски - 18.02.2018

Македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломската трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Нашиот скијач не успеа да ја заврши патеката, останувајќи без пласман на ова натпреварување.

Норвежаните го освоија златото во штафета

+инфо - 18.02.2018

Олимпијците од Русија го освоија среброто, а Франција се пласираше на третото место пред Финска и Шведска. Машката репрезентација на Норвешка го освои златото во штафета на четири по десет километри во скијачко трчање на Зимските олимписки игри во ...

За успехот на Ледецка биле заслужни скиите на Шифрин!

Sport 1 - 18.02.2018

Олимпијката од Чешка, Естер Ледецка направи сензација на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг благодарение на скиите, кои претходно ги користеше најдобрата скијачка Микаела Шифрин, а тоа го потврди тренерот на новата олимписка шампионка во ...

Руски олимпиец позитивен на допинг-тест во Пјонгчанг

Екипа - 18.02.2018

Руската експедиција преполовена допатува во Пјонгчанг поради суспензиите за систематски допинг, но и на овие Олимписки Игри сме сведоци на случај на допинг од страна на натпреварувач од оваа држава.

Нов скандал во Пјонгчанг: Руски спортист паднал на допинг тест?!

Sport 1 - 18.02.2018

Голем број руски и светски медиуми пишуваат дека еден од рускте олимпијци, кој се натпреварува на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг, паднал на допинг тест. Олимпискиот тим на Русија добиле известување од Меѓународниот олимписки комитет дека ...

ЗОИ 2018. Антонио Ристевски не ја заврши трката во велеслалом

Слободен Печат - 18.02.2018

Македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломската трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Нашиот скијач не успеа да ја заврши патеката, останувајќи без пласман на ова натпреварување.

Стох: Не сакам да се разбудам од овој прекрасен сон!

Sport 1 - 18.02.2018

Полскиот ски скокач, Камил Стох беше воодушевен затоа што успешно го одбрани олимпиското злато на големата скокалница на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Стох на претходните Олимписки игри, пред четири години во Сочи, беше несопирлив и на ...

Руски олимпиец освојувач на медал во Пјонгчанг паднал на допинг тест!

МКД - 18.02.2018

Медиумите пишуваат за нов паднат допинг тест на Зимските Олимписки игри, натпреварувач од Русија кој освоил бронза бил позитивен на мелдониум Русија е обвинета за систематски допинг спонзориран од државата па „Зборнајата“ беше суспендирана за ЗОИ ...

Шведска нанижа уште една победа, Германија славеше по пенали

Sport 1 - 18.02.2018

Четири натпревари во хокеј во третото коло од групната фаза беа одиграни на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Во дербито на група Ц, Шведска беше подобра од Финска и славеше со 3-1 за трета победа на ЗОИ во групната фаза од натпреварување.

Роботите се поголема закана за работниците во Источна Европа

Телефони.мк - 18.02.2018

Поради процесите на миграција и преселба на младите кадри кон западноевропските држави во делови од Источна Европа постои голем недостиг на работна сила која се повеќе ќе се заменува со роботи.

Истрага во Пјонгчанг – продавале кучешко месо покрај салите каде се одржуваат ЗОИ

Република - 18.02.2018

Организациониот комитет на Олимписките игри во Пјонгчанг истражува сигнали за ширење на кучешко месо покрај спортските капацитети. Сон Пек Ју објасни дека во провинцијата Канвондо, каде што се одржуваат игрите, има околу 200 кучешки фарми кои ...

Источна Европа се свртува кон роботизација поради недостигот на работници

Фактор - 18.02.2018

По економската криза во 2008 година, земјите од Источна Европа се соочија со недостаток на работна сила. Ројтерс објави дека единствениот излез за локалните бизниси е роботиката. Во 2017 година, претпријатијата од Централна и Источна Европа ...

Смрт во Пјонгчанг-почина 53 годишен маж

Фактор - 18.02.2018

53 годишен маж е пронајден мртов во Пјонгчанг. Организаторите на Зимските Олимписки Игри соопштија дека се работи за срцев удар. Тој бил од Јужна Кореја и работел како преведувач за јапонска радио станица.

ЗОИ 2018: Хиршер триумфираше и во велеслалом

Кумановски м. - 18.02.2018

loading... Австрискиот скијач Марсел Хиршер триумфираше на трката во велеслалом на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Тој до златниот медал стигна за време од две минути, 18 секунди и четири стотинки.

ЗОИ 2018: Норвежаните го освоија златото во штафета

Кумановски м. - 18.02.2018

loading... Машката репрезентација на Норвешка го освои златото во штафета на четири по десет километри во скијачко трчање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Норвежаните во текот на целата трка беа втори, но шампионот од спринтот во Пјонгчанг, ...

Трагедија на ЗОИ: Пронајден мртов во својата соба

Република - 18.02.2018

Во олимпиското село на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг утрово е пронајдено мртво лице. Организаторите соопштија дека почина 53-годишене државјанин на Јужа Кореја кој работел како преведувач за јапонса радио станица.

ЗОИ 2018: Норвежаните го освоија златото во штафета

Sky - 18.02.2018

(МИА) – Машката репрезентација на Норвешка го освои златото во штафета на четири по десет километри во скијачко трчање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Норвежаните во текот на целата трка беа втори, но шампионот од спринтот во Пјонгчанг, ...

Истрага во Пјонгчанг – продавале кучешко месо покрај салите каде се одржуваат ЗОИ

Локално - 18.02.2018

Организациониот комитет на Олимписките игри во Пјонгчанг истражува сигнали за ширење на кучешко месо покрај спортските капацитети. Сон Пек Ју објасни дека во провинцијата Канвондо, каде што се одржуваат игрите, има околу 200 кучешки фарми кои ...

ЗОИ 2018: Хиршер триумфираше и во велеслалом

Sky - 18.02.2018

2018 (МИА) – Австрискиот скијач Марсел Хиршер триумфираше на трката во велеслалом на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Тој до златниот медал стигна за време од две минути, 18 секунди и четири стотинки.

Хиршер со втор златен медал на ЗОИ

Локално - 18.02.2018

Марсел Хиршер продолжува да забележува триумфи во ски-алпските дисциплини на Олимписките игри во Пјонгчанг По освојувањето на златниот медал во комбинација, денес Австриецот стана шампион во велеслалом.

Антонио Ристевски не ја заврши трката во велеслалом

Република - 18.02.2018

Македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломската трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Нашиот скијач не успеа да ја заврши патеката, останувајќи без пласман на ова натпреварување.

ЗОИ: Русите со „лекција“ за Американците, Словенците со важна победа

TopSport - 17.02.2018

Поранешната НХЛ мега-ѕвезда, Илја Ковалчук го предводеше рускиот хокеарски тим во Пјонгчанг до импресивна 4:0 победа над САД за да го обезбедат првото место во групата Б и директно место во четврт-финалето на олимпискиот турнир, додека Американците ...

Штох е по трет пат олимписки шампион!

SportSport - 17.02.2018

Полскиот скокач ја одбрани титулата на олимписки шампион на големата скокалница на Игрите во Пјонгчанг, и дојде до третото злато... После четврттото место на малата скокалница, една недела подоцна Камил Штох покажа зошто е голем шампион.

Табела на медали: Германија, Норвешка и Холандија на врвот

Екипа - 17.02.2018

Германија и Норвешка и натаму се најуспешните две нации на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Само четири земји досега имаат двоцифрен број освоени медали, меѓу кои и натаму на врвот е Германија со 15 медали од кои 9 златни.

Норвежанките до злато на крос-кантри трката 4х5 километри

Екипа - 17.02.2018

Репрезентативките на Норвешка во нордијско скијање стигнаа до златниот медал на крос-кантри трката 4х5 километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Норвежанките, во состав Остберг, Јакобсен, Хага и Бјорген победија со вкупно време од 51:24.3 ...

Злато за Анастасија Кузмина во биатлон на 12,5 километри

Sport 1 - 17.02.2018

Анастасија Кузмина од Словачка триумфираше во биатлон на трката на 12,5 километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Таа стигна до својот трет медал во Јужна Кореја, прв златен по двата сребрени во другите дисциплини.

ЗОИ Пјонгчанг: Кузмина доминантна на 12,5 километри

TopSport - 17.02.2018

Анастасија Кузмина од Словачка ја освои титулата во бијатлонската трка со масовен старт на 12,5 километри на Игрите во Кужна Кореја. Кузмина во досегашниот тек од ЗОИ во Пјонгчанг освои две сребра, а денес го дочека својот момент на слава.

Херој на ЗОИ: Првпат застана на скии лани, а кога ја мина целта го пречекаа посебни лица! (ВИДЕО)

Sport 1 - 17.02.2018

Герман Мадразо, 43-годишниот Мексиканец, го оствари најлошиот резултат во историјата на зимските олимписки игри, но без оглед на тоа, тој е јунак на ЗОИ во Пјонгчанг и звучи како доказ на олимпискиот дух.

Хокеарките од Финска си закажаа полуфинале со САД

Екипа - 17.02.2018

Хокеарките на Финска ќе играат во полуфиналето на ЗОИ 2018 во Пјонгчанг против селекцијата на САД откако во четвртфиналната пресметка славеа против Шведска со 7-2. Финска на тој начин и се реваншираше на Шведска за поразот во четвртфиналето на ...

Штох златен на големата скокалница

Сител - 17.02.2018

Златниот медал на голема скокалница во машка конкуренција поединечно му припадна на Кампл Штох. Полјакот кој две години во низа триумфираше на турнејата Четири Новогодишни скокалници, го освои златниот медал на Олимпијадата во Пјонгчанг, ...

Тотална доминација - Стох леташе најдолго и во Пјонгчанг!

Sport 1 - 17.02.2018

Најдоминантниот ски-скокач во оваа сезона, Камил Стох, успеа да стигне до златото на Зимските олимписки игри. Полскиот ас, момчето кое ги освои сите четири стани на Новогодишната турнеја и убедливо води во Светскиот куп, славеше во Пјонгчанг на ...

Камил Стох со ново злато на Олимписките игри

Спортклуб - 17.02.2018

Полскиот ски-скокач го одбрани златото со победа на големата скокалница на ЗОИ во Пјонгчанг. Најдоминантниот ски-скокач оваа сезона, Камил Стох, успеа повторно да дојде до златен медал на Зимските олимписки игри! Полскиот ас, човекот кој ги освои ...

Камил Штох го одбрани олимпиското злато од Сочи

Екипа - 17.02.2018

Полскиот ски-скокач Камил Штох го освои златниот медал на големата скокалница на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг. Тој ја одбрани титулата што и пред четири години ја освои во Сочи, и го повтори успехот на легендарниот „летечки Финец“, Мати ...

ЗОИ Пјонгчанг: Стох ја одбрани титулата на големата скокалница

TopSport - 17.02.2018

Камил Стох од Полска ја одбрани титула на големата скокалница во Пјонгчамг и го освои третот злато во кариерата на Зимските олимписки игри. Стох, кој на малата скокалница, го освои четвртото место, во саботата со скоковите од 135 и 136,5 метри ја ...

Стох неприкосновено го одбрани олимпиското злато во Пјонгчанг

Спортски - 17.02.2018

Камил Стох го одбрани златото на големата скокалница на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Полскиот скијач повторно успеа да дојде до златниот медал со летови од 135 и 136,5 метри. Тој убедливо го има водството во Светскиот Куп, а ги освои и ...

Задоцни речиси пола час зад победникот, а влезе во целта како шампион (Видео)

SportSport - 17.02.2018

Герман Мадразо кој има 43 години го оствари најлошиот резултат во историјата на ЗОИ, но и покрај тоа е херојот во Пјонгчанг и тоа е доказ дека олимпискито дух уште живее. Позитивно расположениот Мадзаро до пред две години, никогаш немал стапнато на ...

Неприкосновениот Стох го одбрани и златниот медал на Олимписките игри

Дерби - 17.02.2018

Камил Стох на перфектен начин стигна до победа на новогодишната турнеја „Четири скокалници“, а дека во овој момент е ендоставно неприкосновен и најдобар ски-скокач во светот ни потврди и денеска на големата скокалница во Пјонгчанг.

ЗОИ 2018: Стох го одбрани златото од Сочи

Кумановски м. - 17.02.2018

loading... Полскиот ски-скокач Камил Стох го освои златото на големата скокалница на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Полјакот ја одбрани шампионската титула од Сочи и е прв натпреварувач, кој освојува две едноподруго олимписки злата на ...

ЗОИ 2018: Стох го одбрани златото од Сочи

Sky - 17.02.2018

2018 (МИА) – Полскиот ски-скокач Камил Стох го освои златото на големата скокалница на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Полјакот ја одбрани шампионската титула од Сочи и е прв натпреварувач, кој освојува две едноподруго олимписки злата на ...

Маер синот влезе во алпската олимписка историја...

Н.Македонија - 17.02.2018

Матијас Маер славеше во супервелеслаломот на ЗОИ во Пјонгчанг, а со златниот медал на ЗОИ 2014 во спуст стана само вториот алпски скијач со олимписки титули во двете брзински трки (прв по Свиндал, кој ја отвори оваа категорија со триумфот во спустот ...

Стох го одбрани златото од Сочи...

Н.Македонија - 17.02.2018

Стох го одбрани златото од Сочи Полскиот ски-скокач Камил Стох го освои златото на големата скокалница на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Полјакот ја одбрани шампионската титула од Сочи и е прв натпреварувач, кој освојува две едноподруго ...

Највпечатливите моменти од Игрите во Пјонгчанг...

Н.Македонија - 17.02.2018

Највпечатливите моменти од Игрите во Пјонгчанг Низ фотографии се прикажани највпечатливите моменти од изминатите седум дена на Зимските олимписки игри во ...

ЗОИ 2018: Поради вирус, Шифрин нема да настапи во Супер-Г

24 Вести - 16.02.2018

Микаела Шифрин нема да настапи во Супер-Г утре на Олимпијадата во Пјонгчанг. Двократната олимписка шампионка беше четврта во слалом утринава, а по трката се пожалила на „симптомите на норовирусот“.

Табела на медали на ЗОИ 2018: Германците и натаму неприкосновени – 15 медали, 9 златни!

Екипа - 16.02.2018

Германија и натаму е најдобрата нација на Зимските олимписки игри кои се одржуваат во Пјонгчанг, и по шесттиот ден на најголемиот спортски настан оваа година. Германците по шест дена натпреварување имаат 15 медали од кои 9 златни, што ги сместува на ...

Шифрин остана без медал, Хансдотер златна

SportSport - 16.02.2018

Женската трка во слалом донесе шок. Неприкосновената Микаела Шифирин остана без медал во својата најдобра дисциплина. Олимпиското злато и припадна на Фрифа Хансдотер од Шведска (1:38.63 минути) која за пет стотинки беше подобра од Швајцарката Венди ...

Мајер ја прекина норвешката доминација: Злато во „Супер-Џи“!

Екипа - 16.02.2018

Австриецот Матијас Мајер ја прекина норвешката доминација на норвешките скијачи на Олимписките игри во Супер-Џи која трае од 2002 година од Солт лејк сити, тримфирајќи на трката во Пјонгчанг.

ЗОИ Пјонгчанг: Маер го освои супервелеслаломот (видео)

TopSport - 16.02.2018

Австриецот Матијас Маер победи на трката во супервелеслалом што се одржа на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Маер кој и пред трката беше во кругот на фаворити за освојување на медал, трката ја заврши за 1:24.44 минути што му беше доволно за да ...

Шифрин без медал, Хансдотер до златото во слалом

Екипа - 16.02.2018

Шведската скијачка Фрида Хансдотер го освои златото на слаломската трка во Пјонгчанг приредувајќи вистинско изненадување за љубителите на алпското скијање. Хансдотер дојде до златото со вкупно време по двете трки од 1:38.63 минути, пред Швајцарката ...

Мајер славеше во супервелеслалом, Хансдотер сензационално до златото во слалом

Sport 1 - 16.02.2018

Утринава на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг беа поделени медали во две алпски дисциплини. Во машка конкуренција, Австриецот Матијас Мајер дојдед до златниот медал во супервелеслалом и ја прекина 16-годишната доминација на Норвежаните во оваа ...

ЗОИ 2018: Неуспех на Шифрин во слалом, Хансдотер го зеде златото

Слободен Печат - 16.02.2018

Големата фаворитка во слаломот на Олимпијадата во Пјонгчанг, Микаела Шифрин од САД шокантно не стигна дури до медал во својата најдобра ...

Мајер и Хансдотер со олимписки злата во Супер-џи и слалом

SportSport - 16.02.2018

Австриецот Матијас Мајер и шведската скијачка Фрида Хансдотер ги освоија златните медали во Супер-џи и во слалом на Зимските олимписки Игри во Пјонгчанг. Мајер со време од 1:24.44 минути ја прекина неверојатната доминација на норвешките скијачи на ...

ЗОИ: Освојувачи на медали - Шифрин остана без медал во слалом

Сител - 16.02.2018

На седмиот натпреварувачки ден на ЗОИ во Пјонгчанг својот втор воедно и последен настап на Олимпијадата го имаше македонскиот знаменосец Ставре Јада. Јада го освои 99-тото место во конкуренција на 119 натпреварувачи на трката од 15.км. крос-кантри.

Наместо на спортските борилишта, туристите во Пјонгчанг се во „Паркот на пенисите“ (ФОТО)

Sport 1 - 16.02.2018

Олимписките игри во Пјонгчанг разочараа по бројот на посетители на терените. Публиката не ужива во магијата на зимските спортови туку моменти на забава се обидува да најде на други, многу поинтересни места.

ЗОИ 2018: Тодоровска дебитираше со симболичен настап

МРТ - 16.02.2018

Најбрзо 10-те километри ги мина Рагхнилд Хага со време од 25:00.5 минути, пред Швеѓанката Шарлот Кала со 25:20.8 и Норвежанката Марит Бјорген со 25:32.4 Македонската скијачка Викторија Тодоровска денеска го имаше своето деби на Зимски олимписки игри ...

Хансдотер златна во слалом, Шифрин без медал

TopSport - 16.02.2018

Вистинска сензација се случи на женската трка во слалом на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Американката Микаела Шифрин во својата најсилна дисциплина остана без медал. Олимпиското злато го освои Швеѓанката Фрида Хандсдотер која за пет стотинки ...

Свиндал - најстар освојувач на олимписко злато во алпско скијање...

Н.Македонија - 16.02.2018

Свиндал - најстар освојувач на олимписко злато во алпско скијање Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал триумфира во дисциплината спуст на ЗОИ во Пјонгчанг, со што стана најстариот носител на олимписко злато во алпско скијање во историјата.

„Билд“: Игри на духови во Пјонгчанг...

Н.Македонија - 16.02.2018

„Билд“: Игри на духови во Пјонгчанг Игри на духови, така германскиот дневен таблоид „Билд“ ги опишува Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Според него, ЗОИ во Јужна Кореја засега разочараа.

Дебитантката Тодоровска 85-та во трката на 10 км...

Н.Македонија - 16.02.2018

Тодоровска (17), патеката ја мина за 32:52,06 минути, односно заостана за 7:57,01 минути зад освојувачката на златниот медал, Норвежанката Рагхнилд Хага Македонската нордиска скијачка, Викторија Тодоровска (17), во деби-настапот на Зимските ...

Свиндал најстар златен олимпијец во алпско скијање, Шифрин најдобра во велеслалом

24 Вести - 15.02.2018

Дека годините не се мерило ниту во зимските спортови, најдобро говори Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал, кој на свои 35 години стана најстариот освојувач на златен олимписки медал во историјата на алпското скијање.

ЗОИ 2018: Блумен шампион на 10.000 метри брзо лизгање со нов олимписки рекорд

ТВ21 - 15.02.2018

Натпреварувачот за Канада, Тед-Јан Блумен ја освои олимписката титула во брзо лизгање на 10.000 метри на ЗОИ во Пјонгчанг. Натурализираниот Холанѓанец триумфираше со нов олимписки рекорд од 12:39,77 минути.

ЗОИ 2018: Двојна победа за Норвежаните на машкиот спуст

Канал5 - 15.02.2018

Норвешка ги освои златниот и сребрениот бедал во најбрзата алпска дисциплина на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Првото место му припадна на Аксел Лунд Свиндал, додека второто на Кјетил Јансурд. Бронзениот медал е за Беат Фојц од Швајцарија.

Младата Тодоровска 85. на трката на 10 километри на своето олимписко деби

Сакам да кажам - 15.02.2018

Македонската нордиска скијачка Викторија Тодоровска го зазеде 85. место на трката на 10 километри на своето олимписко деби во Пјонгчанг. Седумнаесетгодишната Тодоровска ја помина оваа делница со слободен стил за време од 32 минути, 57 секунди и шест ...

Уште еден очаен настап за Македонија на ЗОИ во Пјонгчанг

24 Вести - 15.02.2018

Вториот наш претставник, Викторија Тодоровска, заврши на 85-тото место од вкупно 90 олимпијци во трката на 10 км слободно, во нордиско скијање. Тодоровска со време од 32:57.06, беше за седум минути и 57 секунди побавна од победничката Рагнхилд Хага ...

Викторија Тодоровска заврши 85. од 90 натпреварувачи на трката 10 километри слободно

МКД - 15.02.2018

И вториот настап на македонските претставници на Зимските Олимписки игри беше само симбиличен, Викторија Тодоровска заврши на 85. место во трката 10 километри слободно Македонската нордиска скијачка, 17 годишната Викторија Тодоровска утрово го имаше ...

Свиндал со историско злато за Норвешка

Стандард - 15.02.2018

Аксел Лунд Свиндал го донесе првото злато во Норвешка во спуст на мажите на Зимските олимписки игри. 35-годишниот петкратен светски шампион заврши прв на 2,965-километарска патека во Пјонгчанг со време 1: 40.25 минути.

ЗОИ 2018: Шифрин најбрза во велеслаломот

Слободен Печат - 15.02.2018

Со извонредно возење во втората трка, Американката Микаела Шифрин ги остави конкурентките зад себе на денешната велеслаломска трка но Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Таа со вкупно време 2:20.02 минути стигна до златниот медал, пред ...

ЗОИ 2018: Двојна победа за Норвежаните на машкиот спуст

Слободен Печат - 15.02.2018

Норвешка ги освои златниот и сребрениот бедал во најбрзата алпска дисциплина на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Првото место му припадна на Аксел Лунд Свиндал, додека второто на Кјетил Јансурд. Бронзениот медал е за Беат Фојц од Швајцарија.

ЗОИ: Тодоровска дебитираше со 85 позиција од 90 натпреварувачки

Спортски - 15.02.2018

По лошиот настап на Ставре Јада, денес своето деби го имаше и скијачката Викторија Тодоровска. Тодорвска не се прослави и од 90 натпреварувачи заврши на 85 место на трката на 10 километри.

ЗОИ: Ветеранот Свиндал со спуст лекција за ривалите, Шифрин најдобра во велеслалом

Дерби - 15.02.2018

Аксел Лунд Свиндал покажа дека волјата и посветеноста знаат да бидат посилни од годините, па така 35-годишниот Норвежанец ова утро им одржа лекција на ривалите и го запиша своето име во историјата на Олимписките игри како највозрасен освојувач на ...

ЗОИ Пјонгчанг: Еберг ја победи Далмајер

TopSport - 15.02.2018

Швеѓанката Хана Еберг го освои златниот медал во бијатлон, во индивидуалната трка на 15 километри. Младата 22-годишна Еберг трчаше и пукаѓе совршено, поради што успеа да приреди големо изнендување и воедно да стене првата Швеѓанка со најсјано ...

Тодоровска заврши на 85.место на 10.км крос-кантри

Сител - 15.02.2018

Македонската скијачка Викторија Тодоровска денеска го имаше своето деби на Зимски олимписки игри во Прјонгчанг. 17-годишната Тодоровска настапи во трката на 10.км крос-кантри. Во конкуренција на 90 натпреварувачки, Македонката се пласира на 85.место.

Тодоровска заврши 85-та од 90 натпреварувачи во трката на 10 километри

Стандард - 15.02.2018

Викторија Тодоровска денеска заврши на 85-тото место од вкупно 90 олимпијци во крос-кантри трката на 10 километри. Тодоровска со време од 32:57.06, беше за седум минути и 57 секунди побавна од победничката Рагнхилд Хага од Норвешка.

Златен медал за Американката Шифрин во велеслалом

Глас на Америка - 15.02.2018

Шифрин ја победи Рагхилд Моинкел од Норвешка со четири десетини од секундата Американската скијачка Микаела Шифрин го освои златниот медал на женскиот голем слалом, попознат како велеслалом во четвртокот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг во ...

ЗОИ: Тежок пад на скијачката од Хрватска, ја чека долга пауза (Видео)

Спортски - 15.02.2018

Хрватската Леона Поповиќ доживеа страшна повреда на својот прв настап на Зимскиот олимписки игри. 20 годишната скијачка незгододна падна на првата трка на велеслаломот и веднаш беше пренесена во болница, а по деталните прегледи се покажа дека ...

Шифрин го освои златото во велеслалом

Сител - 15.02.2018

Американката Микаела Шифрин ги остави конкурентките зад себе на денешната велеслаломска трка но Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Таа со вкупно време 2:20.02 минути стигна до златниот медал, пред Норвежанката Ранхилд Мовинкел која заврши на ...

ВИДЕО: Хана Еберг ја победи фаворитката Далмајер за прво шведско злато во бијатлон

Gol.mk - 15.02.2018

Хана Еберг од Шведска е нова олимписка победничка во бијатлон, во индивидуалната трка на 15 километри. Таа стана првата Швеѓанка со бијатлон злато, а сензацијата е потполна, откако ја победи Лаура Далмајер, која важеше за апсолутен фаворит.

Златен медал за Канада во брзо лизгање, Блумен стигна до нов рекорд на ЗОИ!

Sport 1 - 15.02.2018

Победник на трката во брзо лизгање на 10,000 метри и освојувач на златниот медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг е канадскиот лизгач со потекло од Холандија, Тед-Жан Блумен, кој постави олимписки рекорд.

ВИДЕО: Канаѓанецот Блумен златен со олимписки рекорд на 10.000 метри

Gol.mk - 15.02.2018

Канадскиот лизгач Тед-Жан Блумен со време на нов олимписки рекорд го освои својот прв златнен медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Тој победи на делницата на 10.000 метри и го оствари најдобриот резултат и најбрзото време во кариерата.

Една од најубавите бајки на ЗОИ: Вистинска сензација во бијатлон!

Sport 1 - 15.02.2018

Швеѓанката Хана Еберг сензационално стигна до победата во бијатлон на 15 километри на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг, а веднаш зад неа стигнаа Анастазија Кузмина од Словачка и Германката Лауре Далмајер.

За историја: Скијањето го доби најстариот освојувач на злато на ОИ

Спортски - 15.02.2018

Аксел Лунд Свиндал со денешната победа во спустот на ЗОИ во Пјонгчанг стана највозрасниот освојувач на златен медал во алпските дисциплини во историјата на Олимписките игри. 35-годишниот Норвежанец триумфираше во машкиот спуст со резултат 1:40.25, ...

Освојувачи на медали по шестиот ден на ЗОИ

+инфо - 15.02.2018

Македонската скијачка Викторија Тодоровска денеска настапи во крос-кантри трката на 10 километри, која ја заврши на 85-та позиција. По комплетираните 9 финални натпреварувања на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг денеска, репрезентацијата на ...

ЗОИ: Освојувачи на медали

Сител - 15.02.2018

На шестиот натпреварувачки ден на ЗОИ во Пјонгчанг беа комплетираните 9 финални натпреварувања, а свое деби имаше и нашата репрезентативка Викторија Тодоровска Македонската скијачка Викторија Тодоровска денеска го имаше своето деби на Зимски ...

Крос-кантри на ЗОИ 2018: Тодоровска заврши на 85 место на 10 километри

Нова ТВ - 15.02.2018

Нов настап во рамки на очекувањата на македонските крос-кантри претставници на Зимските олимписки игри. На патеката во „Алпенсија центар“ во Пјонгчанг денеска се појави Викторија Тодоровска (17) во трката на 10 километри.

ЗОИ: ТОП кациги на скелетон тркачите во Пјонгчанг (галерија)

TopSport - 15.02.2018

Натпреварувањето во скелетон на Олимпијадата во Пјонгчанг предизвика мали контроверзи околу аеродинамичките трикоа на британскиот тим (кој има фаворити за златото), меѓутоа за фотографите во Пјонгчанг очигледно вистинска инспирација беа заштитните ...

Зошто НХЛ ѕвездите не се во Пјонгчанг?

SportSport - 15.02.2018

Победите на Словенија против САД, но и на Словачка против Русија, се можеби и најголемите сензационални резултати во досегашниот тек на Олимписките игри во Јужна Кореја. И додека онаа на Словаците против Русија, и во некои „нормални околности" може ...

За историја: Скијањето го доби најстариот освојувач на злато на ОИ

Таратур - 15.02.2018

Аксел Лунд Свиндал со денешната победа во спустот на ЗОИ во Пјонгчанг стана највозрасниот освојувач на златен медал во алпските дисциплини во историјата на Олимписките игри. 35-годишниот Норвежанец триумфираше во машкиот спуст со резултат 1:40.25, ...

Блумен шампион на 10.000 метри брзо лизгање со нов олимписки рекорд

+инфо - 15.02.2018

Најуспешниот олимпиец во брзо лизгање, Свен Крамер остана далеку од медалите и заврши на разочарувачкото шесто место. Натпреварувачот за Канада, Тед-Јан Блумен ја освои олимписката титула во брзо лизгање на 10.000 метри на ЗОИ во Пјонгчанг.

ЗОИ Пјонгчанг: Шифрин „златна“ во велеслалом

TopSport - 15.02.2018

Американката Микаела Шифрин победи на олимпискиот велеслалом во Пјонгчанг. За Шифрин ова е второ злато во кариерата откако пред четири години во Сочи освои злато во слалом. Шифрин по двете возења во Пјонгчанг имаше вкупно време од 2:20:02 минути.

ЗОИ Пјонгчанг: Норвежаните доминираа во спуст

TopSport - 15.02.2018

Норвешките скијачи доминираа на спуст трката што се одржа на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. На трката победија Аксел Лунд Свиндал и Четил Јансурд. Ова е прв злато за Норвешка во спуст по пауза од 70 години и Игрите кои се одржале во 1948 ...

Распределба на медали по петтиот ден: Холандија ја следи Германија во чекор

Екипа - 15.02.2018

Германија и натаму, и по петтиот ден на ЗОИ 2018, е најуспешната нација според бројот на освоени медали во Пјонгчанг. Германците сега не се само најдобри според бројот на златните медали, но и по бројот на вкупно освоени одликувања.

Свиндал победи во спустот – најстар освојувач на олимписко злато во алпско скијање!

Екипа - 15.02.2018

Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал е победник во спустот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, на тој начин станувајќи најстариот освојувач на златен олимписки медал во историјата на алпското скијање.

Втор олимписки трофеј за Шифрин: Златна во велеслаломот во Пјонгчанг!

Екипа - 15.02.2018

Американката Михаела Шифрин го освои златниот медал во велеслаломската трка на ЗОИ 2018 во Пјонгчанг. Шифрин до вториот златен олимписки медал стигна со резултат од 2:20.02 минути, откако во второто возење надополни заостанување од 0,20 секунди зад ...

За историја: Во Пјонгчанг го даде најстариот освојувач на медал

SportSport - 15.02.2018

Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал е победник во спустот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и стана најстариот освојувач на олимписко злато во алпско скијање. 35-годишниот Свиндал победи со време 1:40.25 минути, зад него беше неговиот сонародник ...

ЗОИ: Тодоровска на 85. место од 90 олимпијки на 10 километри крос-кантри (ФОТО)

Екипа - 15.02.2018

Најдобрата македонска нордиска скијачка, Викторија Тодоровска се пласираше на 85. место од вкупно 90 олимпијки кои ја завршија трката на 10 километри крос-кантри на Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг.

ЗОИ 2018: Блумен шампион на 10.000 метри брзо лизгање со нов олимписки рекорд

Слободен Печат - 15.02.2018

Натпреварувачот за Канада, Тед-Јан Блумен ја освои олимписката титула во брзо лизгање на 10.000 метри на ЗОИ во Пјонгчанг. Натурализираниот Холанѓанец триумфираше со нов олимписки рекорд од 12:39,77 минути.

Клаебо освои олимписко злато и го предизвика Болт

Екипа - 15.02.2018

Новата ѕвезда на норвешкото крос-кантри скијање, 21-годишниот Јоханес Клаебо, освои олимписко злато во Пјонгчанг и го предизвика на двобој Усеин Болт! Светскиот рекордер на 100 метри и осумкратниот олимписки шампион, вети шише шампањ со автограм за ...

И Тодоровска на опашката од пласманот во Пјонгчанг!

Sport 1 - 15.02.2018

Вториот македонски претставник на ЗОИ во Пјонгчанг, Викторија Тодоровска, заврши на 85. место во трката на 10 километри слободно, во нордиско скијање. Тодоровска оствари време 32:57.06, што беше за седум минуди и 57 секунди побавно од победничкото и ...

Свиндал стана најстариот олимписки шампион во алпско скијање

Sport 1 - 15.02.2018

Аксел Лунд Свиндал и на 35 години покажува дека е најдобар во брзите алпски дисциплини, освојувајќи го златото во машкиот спуст на ЗОИ во Пјонгчанг. Норвежанецот триумфираше со резултат 1:40.25 и стана највозрасниот освојувач на златен медал во ...

Има „напредок“ за нашите на ЗОИ: Тодоровска на 85. место од 90 натпреварувачки

Спортклуб - 15.02.2018

По Ставре Јада кој мина неславно на ЗОИ во Пјонгчанг откако заврши на последното место, денес свој деби настап на Олимпијадата имаше и Викторија Тодоровска Нашата нордијка во трката на 10 километри слободно, во конкуренција на 90 натпреварувачи го ...

Младата Тодоровска заврши на 85.место на 10 км слободно на ЗОИ (Фото)

Дерби - 15.02.2018

Македонија повторно заврши меѓу последните места на Зимските Олимписки Игри во ПјонгЧанг овој пат во во трката на 10 километри слободно, во нордиско скијање каде беше претставена преку Викторија Тодоровска.

Микаела Шифрин им покажа на сите кој е најдобар во светот

Sport 1 - 15.02.2018

Водечката во Светскиот куп во алпско скијање, Микаела Шифрин, го освои златото на велеслаломската трка во Пјонгчанг. Шифрин го заслужи најсјајниот трофеј со извонредно второ возење, откако во првото доцнеше 20 стотинки зад Италијанката Мануела Мелг.

ЗОИ Пјонгчанг: Солидно издание на Тодоровска, златото за Хага

TopSport - 15.02.2018

Норвежанката Рагнхилд Хага го освои златниот медал во крос-кантри трката на 10 километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. На оваа трка настапи и македонската репрезентативка Викторија Тодоровска која го освои 85. место.

ЗОИ 2018: Тодоровска 85-та на 10 км. слободно ФОТО

Слободен Печат - 15.02.2018

Македонската репрезентативка во нордиски дисциплини Виктрија Тодоровска го освои 85. место во дисциплината 10 километри слободно на Зимските олимписки игри што се одржуваат во Пјонгчанг, Јужна Кореја.

Уште еден незабележителен настап на македонските претставници на ЗОИ

СуперСпорт - 15.02.2018

Младата македонска нордиска скијачка, Викторија Тодоровска го освои 85. место од вкупно 90 натпреварувачи на трката во дисциплината 10 километри крос-кантри на Зимските Олимписки игри кои се одржуваат во ПјонгЧанг.

ЗОИ: Свиндал напиша историја

Сител - 15.02.2018

Не само што освои златен медал туку и напиша историја како најстар освојувач на олимписко злато во алпско скијање. Тоа е 35-годишниот Аксел Лунд Свиндал од Норвешка кој триумфираше во спуст на ЗОИ во Пјонгчанг.

Тодоровска дебитираше на ЗОИ со 85. место на 10 километри крос-кантри

SportSport - 15.02.2018

Македонската нордиска скијачка, Викторија Тодоровска дебитираше на Зимски Олимписки Игри со пласман на 85. место на 10 километри крос-кантри во Пјонгчанг. Златниот медал го освои Норвежанката Рагхнилд Хага со време од 25:00.5 минути, пред Швеѓанката ...

Крос-кантри на ЗОИ 2018: Тодоровска заврши на 85 место на 10 километри

Република - 15.02.2018

Нов настап во рамки на очекувањата на македонските крос-кантри претставници на Зимските олимписки игри. На патеката во „Алпенсија центар“ во Пјонгчанг денеска се појави Викторија Тодоровска (17) во трката на 10 километри.

Тодоровска 85. на 10 километри на ЗОИ во Пјонгчанг

Тера - 15.02.2018

Македонската репрезентативка во нордиски дисциплини Виктрија Тодоровска го освои 85. место во дисциплината 10 километри слободно на Зимските олимписки игри што се одржуваат во Пјонгчанг, Јужна Кореја.

Тодоровска дебитираше со 85 позиција од 90 натпреварувачки во Пјонгчанг

Локално - 15.02.2018

Скијачката Викторија Тодоровска денеска го имаше своето деби на ЗОИ 2018 во Пјонгчанг. Во трката на 10 километри, Тодорвска заврши на 85 место од 90 натпреварувачи. Македонката запиша време од 32 минути, 52 секунди и 6 стотинки.

Тодоровска дебитираше на ЗОИ во Пјонгчанг со симболичен настап

Република - 15.02.2018

Македонската скијачка Викторија Тодоровска денеска го имаше своето деби на Зимски олимписки игри во Јужна Кореја. Како што се очекуваше, Тодоровска крос-кантри трката на 10 километри ја заврши со пласман во долниот дел, беше 85-та со седум минути и ...

Младата Тодоровска заврши на 85-тото место на 10 км слободно на ЗОИ

Точка - 15.02.2018

Македонија повторно заврши меѓу последните места на Зимските Олимписки Игри во ПјонгЧанг овој пат во во трката на 10 километри слободно, во нордиско скијање каде беше претставена преку Викторија Тодоровска.

Шифрин најбрза во велеслаломот...

Н.Македонија - 15.02.2018

Шифрин најбрза во велеслаломот Со извонредно возење во втората трка, Американката Микаела Шифрин ги остави конкурентките зад себе на денешната велеслаломска трка но Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Тодоровска заврши на 85-то место во нејзиното олимписко деби...

Н.Македонија - 15.02.2018

Тодоровска заврши на 85-то место во нејзиното олимписко деби Македонската нордиска скијачка Викторија Тодоровска (17) заврши на 85-та позиција на трката на 10 километри во нејзиното деби на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг.

Блумен шампион на 10.000 метри брзо лизгање со нов олимписки рекорд...

Н.Македонија - 15.02.2018

Блумен шампион на 10.000 метри брзо лизгање со нов олимписки рекорд Натпреварувачот за Канада, Тед-Јан Блумен ја освои олимписката титула во брзо лизгање на 10.000 метри на ЗОИ во Пјонгчанг.

Тодоровска дебитираше со симболичен настап...

Н.Македонија - 15.02.2018

Тодоровска дебитираше со симболичен настап Македонската скијачка Викторија Тодоровска денеска го имаше своето деби на Зимски олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Тодоровска крос-кантри трката на 10 километри ја заврши со пласман на 85-та позиција, со ...

ЗОИ 2018: Двојна победа за Норвежаните на машкиот спуст

Идивиди - 15.02.2018

Норвешка ги освои златниот и сребрениот бедал во најбрзата алпска дисциплина на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Првото место му припадна на Аксел Лунд Свиндал, додека второто на Кјетил Јансурд. Бронзениот медал е за Беат Фојц од Швајцарија.

ЗОИ 2018: Хокеарите на Словенија ги изненадија САД во Пјонгчанг

24 Вести - 14.02.2018

Хокеарската репрезентација на Словенија направи изненадување на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако по продолжение ги совладаа САД со 3:2 во првото коло од Групата Б. Иако Американците по две третини имаа предност од два гола, сепак ...

ЗОИ 2018: Ветерот го одложи и женскиот слалом

Sport M - 14.02.2018

По машкиот спуст и женскиот велеслалом, на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг не се одржа според планираното ниту женскиот слалом. Причина за тоа е силниот ветар. Почетокот на првата трка беше закажана за 10:15 часот по локално време, потоа беше ...

Во Пјонгчанг започна машкиот турнир во хокеј без најдобрите, причината е едноставна – ПАРИ

МКД - 14.02.2018

Денеска на програмата на Зимските Олимписки игри се првите натпревари од машкиот турнир во хокеј, во Пјонгчанг сепак ќе ги нема најдобрите откако НХЛ издаде забрана За прв пат по Олимпијадата во Лилехамер во 1994 на машкиот турнир во хокеј ќе ги ...

ВИДЕО: Стравичен пад на 16-годишен Јапонец во Пјонгчанг

Спортклуб - 14.02.2018

Јуто Тотсука, сноубордер од Јапонија доживеа тежок пад за време на својот настап на Зимските Олимписки Игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Младиот 16-годишен натпреварувач за време на изведување на својот настап и скокот, наиде на налет на ветер кој му попречи ...

Чудо во Пјонгчанг: Олимпискиот турнир во хокеј почна со две огромни изненадувања!

Sport 1 - 14.02.2018

Турнир во хокеј на мраз во машка конкуренција на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг почнаа со две огромни изненадувања, односно со порази на двете најголеми велесили – САД и Русија. Американците загубија во пресметката со Словенија со 2-3 и тоа ...

Хокеарите на Словенија ги изненадија САД во Пјонгчанг

+инфо - 14.02.2018

На другиот натпревар од оваа група Словачка по пресврт ја победи Русија исто така со резултат од 3:2. Хокеарската репрезентација на Словенија направи изненадување на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако по продолжение ги совладаа САД со 3:2 ...

И нам би ни било непријатно: Моменти од ЗОИ 2018. кои спортистите би сакале да ги заборават

Press24 - 14.02.2018

Во спортот најчесто се прават гримаси кои настануваат во делче од секунда, а гледачите пред малите екрани не ги забележуваат. Но, фотографите тоа секако умеат да го „уловат“. Во продолжение погледнете неколку фотографии од смешни изрази на лицето од ...

Роботи приредија вистинско шоу на патеките во Пјонгчанг (ВИДЕО)

USB - 14.02.2018

Една група роботи направи вистинско шоу на патеките во Пјонгчанг, недалеку од Олимпиското село. Осум екипи се натпреваруваа со нивните сајбер-скијачи. За да учествуваат во трката, роботите мораа да исполнат одредени услови – да се високи најмалку 50 ...

Се нема среќа на ЗОИ: Одложен и слаломот за жени

Екипа - 14.02.2018

Поради безбедносни причини, како за гледачите така и за самите натпреварувачи, организаторите на ЗОИ 2018 мораа да го откажат и слаломот во женска конкуренција кој беше закажан на денешната програма во Пјонгчанг.

Освојувачи на медали по 4. ден на ЗОИ: Германците и натаму број 1!

Екипа - 14.02.2018

После четвртиот ден на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг во водство по бројот на освоени медали е Германија. Олимпијците на Германија освоија досега пет златни медали откако вчера триумфираа и во санкање во женска конкуренција.

ЗОИ Пјонгчанг: Одложен женскиот слалом

TopSport - 14.02.2018

Организаторите на трките во алпско скијање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг имаат големи проблеми со организацијата на натпреварите. Откако ги одложија машкиот спуст и женскиот велеслалом, во средата ја одложија и слаломската трка во женска ...

Трето одложување на алпските дисциплини: Женскиот слалом ќе се вози во петок

Sport 1 - 14.02.2018

Трката во слалом во женска конкуренција на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг е одложена за во петок, поради ужасните временски услови. Силниот ветер и густата магла ги примораа организаторите да ја поместат трката од денеска за во петок.

На Зимските олимписки игри во Кореја се натпреваруваат и роботи

Иновативност - 14.02.2018

Зимските олимписки игри, кои годинава се одржуваат во Јужна Кореја, ги обележаа ниските температури и силниот ветар, но овие игри се посебни по уште нешто – секојдневно се користи секаква нова технологија и постојано се претставува некоја нова.

ЗОИ: Поради силен ветер слаломот одложен за петок

Сител - 14.02.2018

Една од најактрактивните дисциплини на ЗОИ, слаломската трка во женска конкуренција е одложена за во петок иако требаше да се вози денеска поради силен ветер. Ова е нов проблем за организаторот откако претходно имаше одложување на трките во спуст и ...

Поради лошите временски услови, затворен Олимпискиот парк

Локално - 14.02.2018

Олимпискиот парк во Канон беше затворен во средата поради силните ветришта, велат организаторите на Олимпијадата во Пјонгчанг. Пристапот до паркот беше ограничен за остатокот од денот, а гледачите беа советувани да останат во затворен простор.

ЗОИ 2018: Ветрот прави проблеми, евакуирана и публиката

Локално - 14.02.2018

Натпреварот во биатлон за жени, што требаше да се одржи на Зимските олимписки игри во Пјонгченг, откажан е поради ветар. Одложувањето беше неопходно бидејќи силниот ветар им оневозможување на натпреварувачките да пукаат.

Зимски олимписки игри за роботи - скијачи!

Точка - 14.02.2018

Зимските олимписки игри кои што се одржуваат во Јужна Кореја можеби се досега најнапредните кога станува збор за употребувањето на технологијата. Досега беа претставени бројни технологии и иновации кои што им помагаат на спортистите, гледачите на ТВ ...

Половина дузина ЗОИ за Иван Лесевски...

Н.Македонија - 14.02.2018

Генерално, сами по себе, сите ЗОИ се исти или многу слични. Од искуство, многу поубаво и порелаксирано е кога сте само гледач отколку непосреден учесник, вели за своите олимписки искуства Лесевски, кој првиот допир со ЗОИ го има од 1984 година во ...

Злато за Хиршер во алпска комбинација...

Н.Македонија - 14.02.2018

Злато за Хиршер во алпска комбинација Австрискиот скијач Марсел Хиршер се закити со златен медал во алпска комбинација на ЗОИ во Пјонгчанг. Во трките во спуст и слалом, Хиршер оствари вкупно време од 2:06,52 минути, што беше доволно да го освои ...

Турнирот во хокеј почна со изненадувања и пресврти...

Н.Македонија - 14.02.2018

Турнирот во хокеј почна со изненадувања и пресврти Хокеарската репрезентација на Словенија направи изненадување на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако ги совладаа САД со 3-2 по продолжениja, во првото коло од групата Б.

Јапонецот Саито прв допингуван спортист во Пјонгчанг...

Н.Македонија - 14.02.2018

Не бев мотивиран да посегнам кон „ацетазоламидот“ и одговорно тврдам дека сосема случајно го внесов во своето тело, изјави суспендираниот Саито Јапонскиот натпреварувач во брзо лизгање Кеи Саито (21), кој е специјалист за кратки патеки, е првиот ...

ИOK: Игрите во Пјонгчанг нема да бидат продолжени...

Н.Македонија - 14.02.2018

ИOK: Игрите во Пјонгчанг нема да бидат продолжени Портпаролот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), Марк Адамс, истакна дека ЗОИ во Пјонгчанг нема да бидат продолжени. Поради лошите временски услови, а пред сѐ силниот ветар, организаторите ...

ЗОИ 2018: Хиршер победник во првата алпска дисциплина во Пјонгчанг

24 Вести - 13.02.2018

Австриецот Марсел Хиршер го освои златниот медал во првата алпска дисциплина од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг - алпска комбинација. За шесткратниот освојувач на светскиот куп, ова е прв медал на олимпијадите и прв за Австрија во алпска ...

Натпревар во спуст за роботи

Deutsche Welle - 13.02.2018

Додека многу натпревари во алпско скијање на ЗОИ во Пјонгчанг страдаат поради силните ветришта, такви проблеми немаше за група роботи кои возеа спуст во блиското место Дунае. Роботи во сите форми и големини тргнуваа од стартот на патеката за спуст ...

Паралелно со олимпијадата, во Јужна Кореја скијаа И роботи

Сакам да кажам - 13.02.2018

Среде Зимските олимписки игри, Јужна Кореја организираше едно сосема поинакво скијачко натпреварување – за роботи. Необичната трка се одржа во зимскиот центар Вели Хили во Хонсонг, на еден час возење од Пјонгчанг, и осумте тимови од универзитети, ...

ЗОИ 2018, се откри првиот случај на допинг

Алсат-М - 13.02.2018

Најдобриот скијач во светот Марсел Хиршер, стана олимписки шампион во дисциплината алпска комбинација. За 28 – годишниот Австриец, ова е втор олимписки медал после сребрениот освоен во Сочи.

Откриен првиот позитивен допинг тест на ЗОИ

24 Вести - 13.02.2018

Јапонскиот натпреварувач во брзо лизгање, Кеи Саито, е првиот олимпиец кој доби суспензија за настап на ЗОИ во Пјонгчанг, откако неговиот допинг – тест се покажа позитивен. Со оглед дека Саито се уште нема настапено на игрите, нема потреба и за ...

Падна првиот олимпиец на допинг во Пјонгчанг

Екипа - 13.02.2018

Јапонскиот натпреварувач во брзо лизгање, Кеи Саито, е првиот олимпиец кој доби суспензија за настап на ЗОИ во Пјонгчанг, откако неговиот допинг – тест се покажа позитивен. Во неговата крв е откриена супстанцата „ацеталозамид“.

ЗОИ Пјонгчанг: Јапонец позитивен на допинг

TopSport - 13.02.2018

Јапонскиот репрезентативец во брзо лизгање Кеи Саито падна на допинг тестот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, што е прв случај на допинг на Игрите во Јужна Кореја. Кеи Саито, кој се натпреварува во брзо лизгање на кратки патеки, бил тестиран ...

Прв случај на допинг на ЗОИ: Јапонија го има првиот допингуван спортист

Дерби - 13.02.2018

Натпреварувачот во брзо лизгање на кратки патеки од Јапонија, Кеи Саито кој беше најавуван како еден од можните освојувачи на медал од ЗОИ, паднал на допинг тест. Тој откако пристигнал веднаш бил подложен на тест, а во крвта било регистрирано ...

Роботите имаат свои Зимски олимписки игри

Кајгана - 13.02.2018

Овогодинешната Зимска олимпијада во Пјонгчанг е преполна со роботи кои работат прекувремено за да ја направат организацијата комплетна, помагаат во чистењето, ги насочуваат гостите и се натпреваруваат во скијачки турнири.

Хиршер слави: Конечно го тргнав овој глупав прашалник од мојата кариера!

Sport 1 - 13.02.2018

Алпската програма, конечно, почна на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг, со трките во комбинацијата, а највисоко на пиедесталот стигна Марсел Хришер. Најдобриот скијач на денешницава го освои своето прво злато на Олимписките игри и ја збогати ...

Првиот случај на допингуван спортист на ЗОИ

Нова ТВ - 13.02.2018

Јапонскиот лизгач Кеи Саито е првиот учесник на ЗОИ во Јужна Кореја кај кого е откриено користење недозволени супстанци. Саито кој се натпреварува во брзо лизгање падна на допинг тестот спроведен ден по неговото пристигнувањето во Пјонгчанг.

ЗОИ: Јапонец е првиот спортист суспендиран поради допинг во Пјонгчанг

Спортски - 13.02.2018

Јапонскиот репрезентативец во брзо лизгање на кратки патеки Кеи Саито (21) поради позитивен допинг тест е првиот суспендиран на ЗОИ во Пјонгчанг. Судскиот арбитражен суд задолжен за процесирање на допинг случаевите порача дека Кеи Саито бил ...

ЗОИ Пјонгчанг: Јапонец падна на допинг тестот

Press24 - 13.02.2018

Јапонскиот репрезентативец во брзо лизгање Кеи Саито падна на допинг тестот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, што е прв случај на допинг на Игрите во Јужна Кореја. Кеи Саито, кој се натпреварува во брзо лизгање на кратки патеки, бил тестиран ...

ЗОИ: Падна и првата допинг „жртва“

Сител - 13.02.2018

На ЗОИ во Пјонгчан се спроведуваат брзи и строги допинг-тестови и веќе на тестот падна и првиот спортист тоа е Кеи Саито од Јапонија кој е спринтер во брзо лизгање и еден од фаворитите за меда.

Фристајлерот од Швацарија кој го изнасмеа цел Пјонгчанг

Оff.net - 13.02.2018

Сте виделе ли како Швајцарец се качува на ескалатор и што користи во замена за боб санка? Зимските Олимписки игри од една друга перспектива на правење лудории во слободно ...

Норвежаните направија урнебесна пародија - Пјонгчангнам стајл! (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Еден од најпрепознатливите амбасадори на Јужна Кореја е песната „Гангнам стајл“, која стана светски хит број еден и своевремено беше најгледаниот видео-клуп на Јутјуб. Беше интонирана и на свеченото отворање на ЗОИ во Пјонгчанг, а норвешкиот ...

[Видео] И роботите се скијаа на Олимписки предизвик во Јужна Кореја

Радио МОФ - 13.02.2018

„Побрзо, повисоко, посилно“ не е олимпиското мото само за учесниците на Олимписките игри во Јужна Кореја. Покрај Зимската олимпијада во Пјонгчанг, земјата е домаќин и на многу поинакво натпреварување во скијање. За роботи.

Прв случај на допиниг во Пјонгчан, натпреварувач од Јапонија е испратен дома

МКД - 13.02.2018

21 годишниот Кеи Саито е првиот натпреварувач кој на ЗОИ во Пјонгчанг падна на допиниг тест, Јапонецот си ги спакува куферите и го напушти Олимпиското село Прв случај на допинг во Пјонгчан и тоа од натпреварувач од Јапонија, земја која гордее на ...

ЗОИ 2018: Хиршер победник во првата алпска дисциплина во Пјогчанг

Слободен Печат - 13.02.2018

Австриецот Марсел Хиршер го освои златниот медал во првата алпска дисциплина од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг – алпска комбинација. Хиршер утрово извози солиден спуст, по што беше одличен во слаломот создавајќи недостижна предност (2:06.52 ...

(ВИДЕО) Каков лудак: Екстремните спортисти и на ескалатор наоѓаат забава

Спортклуб - 13.02.2018

Швајцарскиот олимпиец Фабијан Беш уште не излегол на борилиштата во Пјонгчанг, а веќе е една од ѕвездите на Игрите. Причина за тоа е видеото што се појави на Инстаграм на кое се гледа на кој начин го користи ескалаторот.

ЗОИ 2018: Првиот случај на допингуван спортист

Слободен Печат - 13.02.2018

Јапонскиот лизгач Кеи Саито е првиот учесник на ЗОИ во Јужна Кореја кај кого е откриено користење недозволени супстанци. Саито кој се натпреварува во брзо лизгање падна на допинг тестот спроведен ден по неговото пристигнувањето во Пјонгчанг.

ЗОИ: На скијачот Бош навистина му е досадно (видео)

TopSport - 13.02.2018

Олимпијците во Пјонгчанг имаат две опции – или го чекаат своето натпреварување или се натпреваруваат. Швајцарскиот фристајл-скијач, Фабијан Бош реши да ги „размрда работите“. Бош реши да го искористи ескалаторот во олимпиското село на уникатен ...

На Швајцарецот Беш му е досадно во Пјонгчанг па измисли нов начин за качување по ескалатор (ВИДЕО)

МКД - 13.02.2018

Лидерот на швајцарскиот тим во слободен стил скијање, Фабиан Беш стана хит на социјалните мрежи откако измисли нов начин за качување по ескалатор додека чека да му почнат обврските на Зимските Олимписки игри Фабиан Беш дури во недела ќе го има ...

Швајцарски скијач постави нови стандарди во Пјонгчанг: Ова е најлудиот начин за искачување по ескалатор (Видео)

Дерби - 13.02.2018

Зимската олимпијада во Пјонгчанг ќе донесе многу интересни моменти на борилиштата, но ќе има и настани кои нема да бидат директно поврзани со натпреварите, а ќе се изборат за место во медиумите.

Спасени кучиња кои требале да бидат зготвени за време на ЗОИ!

Скопје24 - 13.02.2018

Дури 90 кучиња биле спасени од фарма, која се наоѓа блиску од Зимското олимписко село во Јужна Кореја. Несреќните кучиња биле чувани во мали кафези на ладно, а требало да бидат зготвени и продавани во локални ресторани.

Скандал на ЗОИ, откриен прв случај на допингуван спортист

Курир - 13.02.2018

Јапонскиот лизгач Кеи Саито е првиот учесник на ЗОИ во Јужна Кореја кај кого е откриено користење недозволени супстанци. Саито кој се натпреварува во брзо лизгање падна на допинг тестот спроведен ден по неговото пристигнувањето во Пјонгјанг.

Скандал на ЗОИ, откриен прв случај на допингуван спортист

Нетпрес - 13.02.2018

Јапонскиот лизгач Кеи Саито е првиот учесник на ЗОИ во Јужна Кореја кај кого е откриено користење недозволени супстанци. Саито кој се натпреварува во брзо лизгање падна на допинг тестот спроведен ден по неговото пристигнувањето во Пјонгјанг.

Прв случај на допингуван спортист на ЗОИ 2018

+инфо - 13.02.2018

Саито кој се натпреварува во брзо лизгање падна на допинг тестот спроведен ден по неговото пристигнувањето во Пјонгчанг. Јапонскиот лизгач Кеи Саито е првиот учесник на ЗОИ во Јужна Кореја кај кого е откриено користење недозволени супстанци.

Олимписките фаворити на Античка Македонија

Окно - 13.02.2018

Нашата екипа во боб санкање на ЗОИ Александар Дојранлиев на својот Фејсбук профил објави духовити монтажи и илустрации на кои ги прикажува спортистите-фаворити од Античка Македонија кои учествуваат на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја.

Откриен првиот позитивен допинг-тест на ЗОИ во Пјонгчанг

Gol.mk - 13.02.2018

Кеј Саито од Јапонија, кој се натпреварува во шорт-трек е првиот позитивен олимпиец на допинг тестот во Пјонгчанг. 21-годишниот Саито е само резерва во јапонската штафета на 5.000 метри, а финалето во дисциплината е закажано за 22 февруари.

Тука можете да следите колку олимписки медали освоила секоја земја

Факултети - 13.02.2018

Веќе се поделија првите медали на овогодишните Зимски олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја. Следењето кај која земја одат медалите ќе биде прилично епска задача. Затоа компанијата за мапирање „Естри“ создаде интерактивна мапа со која ви ...

Прв допинг-скандал на ЗОИ: Јапонец бил позитивен на тест!

Sport 1 - 13.02.2018

Јапонецот Кеи Сато, кој се натпреварува на Зимските Олимписки Игри (ЗОИ) во Пјонгчанг во брзо лизгање паднал на допинг тест, откако бил позитивен на истиот, објави новинската агенција Кјодо, повикувајќи се на низа извори.

ЗОИ 2018: Хиршер победник во алпска комбинација

Сител - 13.02.2018

Австрискиот скијач Марсел Хиршер го освои првиот олимписки медал во Пјонгчанг во алпските дисциплини. Воедно ова за него е и прв златен медал на Олимписките игри. Очекувано Хиршер беше најдобар во слаломот откако по првата трка во спуст беше ...

Австриецот Хиршер до златото во алпска комбинација

Екипа - 13.02.2018

Конечно, по двете претходни одложувања на натпреварите во алпско скијање, Австриецот Марсел Хиршер стигна до првото злато во алпските дисциплини. Неверојатно звучи податокот дека шесткратниот освојувач на Големиот кристален глобус стигна до првото ...

ЗОИ Пјонгчанг: Хиршер „златен“ во комбинација

TopSport - 13.02.2018

Австриецот Марсел Хиршер се закити со златниот медал во алпска комбинација на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и на тој начин дојде до својата прва олимписка титула во кариерата. Еден од најдобрите скијачи во историјата до златото дојде со време ...

Скандал на ЗОИ, откриен прв случај на допингуван спортист

Република - 13.02.2018

Јапонскиот лизгач Кеи Саито е првиот учесник на ЗОИ во Јужна Кореја кај кого е откриено користење недозволени супстанци. Саито, кој се натпреварува во брзо лизгање, падна на допинг тестот спроведен ден по неговото пристигнувањето во Пјонгјанг.

ЗОИ 2018: Откриен прв случај на допингуван спортист

Канал 77 - 13.02.2018

Јапонскиот лизгач, Кеи Саито е првиот учесник на ЗОИ во Јужна Кореја кај кого е откриено користење недозволени супстанци. Саито кој се натпреварува во брзо лизгање падна на допинг тестот спроведен ден по неговото пристигнувањето во Пјонгјанг.

Скандал на ЗОИ, откриен прв случај на допингуван спортист

Вечер Прес - 13.02.2018

Јапонскиот лизгач Кеи Саито е првиот учесник на ЗОИ во Јужна Кореја кај кого е откриено користење недозволени супстанци. Саито кој се натпреварува во брзо лизгање падна на допинг тестот спроведен ден по неговото пристигнувањето во Пјонгјанг.

Роботи направија вистинско шоу на патеките во Пјонгчанг (ВИДЕО)

Локално - 13.02.2018

Една група роботи направи вистинско шоу на патеките во Пјонгчанг, недалеку од Олимпиското село. Осум екипи се натпреваруваа со нивните сајбер-скијачи. За да учествуваат во трката, роботите мораа да исполнат одредени услови – да се високи најмалку 50 ...

Хиршер победник во првата алпска дисциплина во Пјонгчанг...

Н.Македонија - 13.02.2018

Хиршер победник во првата алпска дисциплина во Пјонгчанг Австриецот Марсел Хиршер го освои златниот медал во првата алпска дисциплина од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг - алпска комбинација.

ЗОИ 2018: Првиот случај на допингуван спортист...

Н.Македонија - 13.02.2018

ЗОИ 2018: Првиот случај на допингуван спортист Јапонскиот лизгач Кеи Саито е првиот учесник на ЗОИ во Јужна Кореја кај кого е откриено користење недозволени супстанци. Саито кој се натпреварува во брзо лизгање падна на допинг тестот спроведен ден по ...

Во комшилук на Олимпијадата: Првата трка во роботско скијање (видео)

365 - 13.02.2018

Зимска Олимпијада, учесници од цел свет и сé тоа… фино е, ама малку е досадно ко за 2018-та. Затоа во неделата во Јужна Кореја, во Хонгсонг во близина на Пјонгчанг, се одржа „Edge of Robot“ – трка во ски слалом за роботи.

ЗОИ 2018: Првиот случај на допингуван спортист

Идивиди - 13.02.2018

Јапонскиот лизгач Кеи Саито е првиот учесник на ЗОИ во Јужна Кореја кај кого е откриено користење недозволени супстанци. Саито кој се натпреварува во брзо лизгање падна на допинг тестот спроведен ден по неговото пристигнувањето во Пјонгчанг.

Љубовни приказни на мраз И снег во Пјонгчанг

Сакам да кажам - 12.02.2018

Многу познати двојки кои се запознале и вљубиле преку спортот се поддржуваат еден со друг на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Германскиот нордиски скијач Фабијан Рисел и крос-кантри скијачката Сандра Рингвалд се среќни што за првпат заедно се ...

ДОЈРАНЛИЕВ Погледнете кои се нашите фаворити на ЗОИ (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.02.2018

Александар Дојранлиев на неговиот Фејсбук профил објави креативни илустрации со мотиви од Зимските олимписки игри и од Античка Македонија. Како би изгледал наш натпреварувач во Ски скокови на ЗОИ Доколку имавме натпреварувач во дисциплината ...

ЗОИ 2018: Силниот ветар го одложи женскиот велеслалом

Sport M - 12.02.2018

Велеслалом кај жените на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг што требаше да се вози ноќеска е одложен поради силен ветар. Првиот старт беше закажан во 2 часот и 15 минути по македонско време, но условите не дозволуваа нормалното одржување на ...

Поради силен ветар одложен женскиот велеслалом

Алфа - 12.02.2018

Организаторот на Игрите се соочува со проблем околу одржувањето на трките во алпските дисциплини. Откако поради силен ветар беше одложено натпреварувањето во спуст од исти причини не се одржа и за денеска предвидената борба за медали во велеслалом ...

Најомилениот пар во Холандија кој им донесе 6 олимписки злата

Оff.net - 12.02.2018

Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг уште не почнати, а репрезентацијата на Холандија веќе има најмногу медали. Имаат три злата, две сребра и две бронзи а најзаслужен за повеќето одличја е неверојатниот Свен ...

Тренинг за златен медал: Вежбај како олимпиец

Кајгана - 12.02.2018

Во тек се Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг и целата таа спортска атмосфера и натпреварувачки дух го будат шампионот во секој од нас. И вие можете да вежбате како олимпиец, па ова е совршена прилика да внесете мала промена во вашата неделна ...

ЗОИ 2018: Освојувачи на медали

Сител - 12.02.2018

Третиот натпреварувачки ден на ЗОИ во Пјонгчанг донесе големи возбудувања, Германката Лаура Дахлмајер се закити и со второто олимписко злато на игрите во Пјонгчанг. Откако претходно таа победи на спринтерската трка од 7,5.км, денеска триумфира и во ...

Спасени кучиња кои требале да бидат зготвени за време на ЗОИ!

Sport 1 - 12.02.2018

Дури 90 кучиња биле спасени од фарма, која се наоѓа блиску од Зимското олимписко село во Јужна Кореја. Несреќните кучиња биле чувани во мали кафези на ладно, а требало да бидат зготвени и продавани во локални ресторани.

Откриен првиот позитивен допинг тест на ЗОИ 2018

Стандард - 12.02.2018

Јапонскиот натпреварувач во „шорт-трек“ (брзо лизгање), Кеј Саито даде позитивен допинг примерок, објави Кјодо, цитиран од агенциите. 21-годишниот спортист е резерва во јапонската штафета на 5.000 метри, а финалето во дисциплината е закажано за 22 ...

ЗОИ 2018: Силниот ветар го одложи женскиот велеслалом

+инфо - 12.02.2018

Првиот старт беше закажан во 2 часот и 15 минути по македонско време, но условите не дозволуваа нормалното одржување на трката. Велеслалом кај жените на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг што требаше да се вози ноќеска е одложен поради силен ветар.

Силниот ветар го одложи женскиот велеслалом

Курир - 12.02.2018

Велеслалом кај жените на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг што требаше да се вози ноќеска е одложен поради силен ветар. Првиот старт беше закажан во 2 часот и 15 минути по македонско време, но условите не дозволуваа нормалното одржување на трката.

ЗОИ 2018: Силниот ветар го одложи женскиот велеслалом

Нова ТВ - 12.02.2018

Велеслалом кај жените на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг што требаше да се вози ноќеска е одложен поради силен ветар. Првиот старт беше закажан во 2 часот и 15 минути по македонско време, но условите не дозволуваа нормалното одржување на трката.

Силниот ветар го одложи женскиот велеслалом

Скопје24 - 12.02.2018

Велеслалом кај жените на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг што требаше да се вози ноќеска е одложен поради силен ветар. Првиот старт беше закажан во 2 часот и 15 минути по македонско време, но условите не дозволуваа нормалното одржување на трката.

Број на медали по вториот ден: Германците најуспешни, Норвешка со 8 одликувања

Екипа - 12.02.2018

Нема значајно поместување на табелата на најдобрите земји, според освоените медали, по вториот ден на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Најмногу медали имаат Норвежаните, дури осум за два дена, но од тоа само едно злато.

„Хорор“ време во Пјонгчанг: По спустот откажан и велеслаломот!

Екипа - 12.02.2018

Нема крај на проблемите за натпреварувачкиот дел во алпско скијање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Поради силниот ветар и ниските температури, по машкиот спуст утрово беше откажан е и женскиот велеслалом.

ЗОИ Пјонгчанг: Одложен женскиот велеслалом

TopSport - 12.02.2018

Силниот ветер продолжува да им прави проблеми на организаторите на Зимската олимпијада во Пјонгчанг. Лошите временски услови го одложија денежниот велеслалом во женска конкуренција. Претходно организаторот ја одложи машката спуст трка, а не с ...

Невреме во Пјонгчанг - откажана и трката во велеслалом

Sport 1 - 12.02.2018

Поради силниот ветар и неповолните временски услови, одложен е и велеслаломот во женска конкуренција на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Ветарот веќе со денови им прави проблеми на организаторите во Пјонгчанг, каде најпрвин беа одложени ...

Од Северна во Јужна Кореа дошле и навивачки кои прекрасно пеат

Оff.net - 12.02.2018

Најнеобична поддршка на ЗОИ во Пјонгчанг се 230 навивачки на Северна Кореа кои дошле на Игрите облечени во исти палта и црни ...

ЗОИ Пјонгчанг: Историска победа на Далмајер

TopSport - 12.02.2018

Германската бијатлонка Лаура Далмајер го освои златниот медал во потерата на 10 километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Далмајер претходно стана олимписка шампионка и во спринт.

Силниот ветар го одложи и женскиот велеслалом

Слободен Печат - 12.02.2018

Алпските скијачи воопшто немаат среќа со временските услови во Пјонгчанг, откако одложен беше и женскиот спуст, а причината повторно беше силниот ветар. Првиот старт беше закажан во 2 часот и 15 минути по македонско време, но условите не дозволуваа ...

Незабележано: Второ злато за Германката Далмајер – ги обедини светската и олимписката титула!

Екипа - 12.02.2018

Германката Лаура Далмајер го освои и вториот златен медал на Олимписките игри во Пјонгчанг. По првото злато во кариерата во спринтот на 7,5 километри, Германката триумфираше во потерата на десет километри што е незабележано досега во историјата на ...

Германката Далмајер го освои второто злато во Пјонгчанг и испиша историја на ЗОИ

МКД - 12.02.2018

24 годишната Лаура Далмајер креираше историја откако денеска освои злато во потера на десет километри и стана првата која на ЗОИ ги обединила титулите од спринт и потера Во саботата Лаура Далмајер победи во спринтот на 7,5 километри, а денеска се ...

Силниот ветар го одложи женскиот велеслалом во Пјонг Чанг

Пулс24 - 12.02.2018

Велеслалом кај жените на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг што требаше да се вози ноќеска е одложен поради силен ветар. Првиот старт беше закажан во 2 часот и 15 минути по македонско време, но условите не дозволуваа нормалното одржување на трката.

Еве ги атлетичарите кои бараат секс на Олимпијадата во Пјонгчанг! (ФОТО)

Локално - 12.02.2018

Сексот на Олимпијада дефинитивно е доста распространет, а учесниците на Игрите во Пјонгчанг не се исклучок. Откако добија рекордни количества кондоми (по 37 на човек), извори од Олимпијадата открија како се случува наоѓање на соодветен партнер.

Прв позитивен тест за допинг во Пјонгчанг

Локално - 12.02.2018

Кеј Саито, јапонски натпреварувач во шорт-трек (брзо лизгање), даде позитивен допинг тест, објави ТАСС. 21-годишниот спортист се смета за резерва во јапонската штафета од 5000 метри, а финалето во дисциплината е закажано за 22-ри февруари.

Силниот ветар го одложи женскиот велеслалом...

Н.Македонија - 12.02.2018

Силниот ветар го одложи женскиот велеслалом Велеслалом кај жените на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг што требаше да се вози ноќеска е одложен поради силен ветар. Првиот старт беше закажан во 2 часот и 15 минути по македонско време, но условите ...