TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гасната турбина конечно тргна за Скопје

Утрински - 22.11.2008

Конвојот со дваесетина возила вчера помина седум километри. ДОЈРАН - По седумдневен престој во меѓуграничниот простор кај Стар Дојран, вчера изутрина околу девет часот стартуваше специјалниот превоз на гасната турбина за топланата „Скопје - Север“. Конвојот со дваесетина возила долг 500 метри вчера помина седум километри.

Големиот товар

Утрински - 22.11.2008

Алелуја! Тргна големиот товар од Стар Дојран кон Скопје. Деловите за гасната турбина тешка 600 тони, откако една недела окапаа од чекање на меѓуграничниот премин, го започнаа патот полн со предизвици кој треба да го изодат во наредните 20 дена. Специфичниот товар, кој беше најавен како најголем тест за источната магистрала, уште не влезен во земјава, за малку ќе се сопнеше уште на првата препрека.

Тешкиот товар пролази

Време - 22.11.2008

Од меѓуграничниот простор Стар Дојран вчера конечно тргна конвојот со товарот тежок 600 тони. На почетокот претставниците на турскиот транспортер „Анатолија логистик“ изјавија дека сите царински формалности биле завршени и се надеваат дека патот долг 200 километри ќе го поминат без проблеми.

Најголемиот товар продолжува да се транспортира

Нетпрес - 22.11.2008

Специјалниот транспорт (вонредниот превоз) од страна на фирмата "Анатолија Логистик" од Турција, денес во 08.00 часот, ќе започне со движење од Паркинг плацот пред “ Гранд Хотел“ Стар Дојран и ќе се движи по регионалниот пат се до крстосницата со Валандово Струмица, соопштуваат од МВР.

Чудото од товар конечно тргна за Скопје

А1 - 21.11.2008

Денеска околу девет часот од меѓуграничниот простор кај Стар Дојран,конечно тргна конвојот со товарот тежок близу 600 тони кон Скопје. На стартот, претставниците на турскиот транспортер „Анатолија логистик“ изјавија дека сите царински формалности биле завршени и се надеваат дека патот долг 200 километри ќе го поминат без проблеми.

Тешкиот конвој окапа кај Дојран

Утрински - 21.11.2008

Гасната турбина се' уште ја чека ЦЕМТ дозволата за транспорт од Турција. Дозвола за транспорт е причина зошто гасната турбина од 600 тони цела недела окапа на царинскиот терминал во Стар Дојран. Засега не се знае кога тешкиот конвој ќе го почне патот низ Македонија со крајна дестинација Скопје. Транспортерите од Турција се надеваат дека документот ќе го добијат уште денес.

Конечно тргна конвојот со деловите за гасната централа

Канал5 - 21.11.2008

Конвојот со деловите за скопската гасна централа утрово го напушти граничниот премин Стар Дојран. Колоната од шест камиони специјализирани за транспорт на товари со екстремна тежина познати како возови со полициска придружба буквално го блокираа патот од граничниот премин до Нов Дојран. - Не можеме да го блокираме сообраќајот цел ден.

Тешкиот товар се одлепи од Дојран

Време - 21.11.2008

Гасната турбина, тешка 600 тони, според најавите, денеска треба да тргне по утврдената маршрута од Стар Дојран до Скопје. Товарот завчера заглави на меѓуграничниот премин затоа што македонската царина побара дозвола за превоз од трета држава, а турската фирма „Анатолија логистик“ ја немаше набавено. - Царинските власти на граничниот премин Стар Дојран бараат оригинален документ.

Гасната турбина денес ќе го почне своето патување за Скопје

Нетпрес - 21.11.2008

Гасната турбина денес ќе го почне своето патување за Скопје Гасната турбина за топланата Скопје-Север денеска ќе ја започне маршрутата од Стар Дојран до Скопје. Како што соопштува Министерството за внатрешни работи, турската компанија „Анатолиа логистикс“ ја обезбедила потребната документација и дозволи околу опремата за топланата и со тоа ќе запопочне транспортот по трасата Стар Дојран до Скопје ...

Скопје: Денеска почнува транспортот на опремата за гасната централа

Р.С.Европа - 21.11.2008

Транспортот за опремата наменет за топланата Скопје Север која се наоѓа на македонско-грчката граница, ќе започне денеска во 8 часот по трасата за која јавноста веќе е информирана отккао турската компанија „Анатолија Лоцистикс“ ја обезбеди потребната документација и дозволи за опремата, соопшти МВР.

Почна транспортот на гасната турбина

Вечер Прес - 21.11.2008

Почна транспортот на гасната турбина. Конвојот со гасната турбина тешка над 500 тони, која треба да се вгради во првата гасна централа ТЕ-ТО во земјава, вчераутро, по подолго чекање, тргна кон Скопје. Ивица Секованиќ, директор на компанијата ТЕ-ТО, која е задолжена за изградба на овој енергетски објект, вели дека товарот ќе преноќи кај Нов Дојран, а денеска ќе го продолжи патот кон Струмица.

Гасната турбина трет ден на царина

А1 - 20.11.2008

Гасната турбина тешка 600 тони ни утрово не ја започна маршутата кон Скопје. Царинските власти од граничниот премин Стар Дојран, сега бараат оригинал од документот кој луѓето од турската фирма “Анатолија логистик“ им го доставија. По два залудно потрошени дена Турците сфатија дека документ мора тие да го обезбедат, а не македонското министерство за транспорт и врски како што претходно изјавуваа.

Чудото товар заглави во Дојран

Време - 20.11.2008

Чудото товар тежок 600 тони и вчера остана заглавен на меѓуграничниот простор кај Стар Дојран. Петте камиони натоварени со генератори не можат да ја поминат границата затоа што македонската царина од турскиот транспортер „Анатолија логистик“ бара дозвола за превоз од трета држава. Според надлежните, тие требало да го обезбедат документот од турските власти.

Дозволата за превоз ја заглави гасната турбина кај Стар Дојран

Утрински - 20.11.2008

Tурскиот транспортер не достави дозвола за превоз на товарот тежок 600 тони. СТАР ДОЈРАН - И по една недела откако пристигна во меѓуграничниот простор кај Стар Дојран, никако да започне транспортот на гасната турбина тешка близу 600 тони, наменета за потребите на новата гасна централа во „Скопје-Север“.

Утре почнува специјалниот транспорт низ Македонија

Форум - 20.11.2008

Турската компанија „Анатолиа Логистик" ја обезбеди потребната документација и дозволи околу опремата наменета за топланата Скопје-Север па утре во осум (08.00) часот ќе започне транспортот на опремата по трасата за која јавноста веќе е информирана. Истовремено тоа ќе значи воведување посебен сообраќаен режим по делниците по кој што ке се врши транспортот.

Гасната турбина никако да тргне

А1 - 19.11.2008

Транспорт на големата гасна турбина, тешка 600 тони, не е започнат. Камионите со товарот неможат да ја поминат царината на граничниот премин Стар Дојран. Надлежните им бараат документ на претставниците на турската фирма „Анадолија логистик“, кои се задолжени за транспортот. Според нив тој документ, којшто им го бара царината, треба да им го издаде Министерството за транспорт и врски.

Гасната турбина остана кај Дојран

Утрински - 19.11.2008

Незавршените формалности и сообраќајка причини зошто товарот не тргна за Скопје. СТАР ДОЈРАН - Најавениот транспорт на товарот тежок близу 600 тони вчера не можеше да тргне од меѓуграничниот простор кај Стар Дојран. Незавршените царински формалности и сообраќајката на два камиона беа причините поради кои петте камиони-влекачи, натоварени со гасна турбина, ротор со сечила и термален блок останаа ...

Транспортот на гасната турбина одложен за денеска

Макфакс - 19.11.2008

Специјален транспорт на големата гасна турбина, тешка околу 500 тони, што требаше да започне вчера по регионалниот пат Нов Дојран-Валандово, ќе започне денеска, соопшти Министерството за внатрешни работи. Според истиот извор, до одложување на транспортот дошло поради незавршени административни работи на преминот Стар Дојран и на една сообраќајна несреќа на патот по кој требаше да се одвива ...

Стартот на турбината тешка 600 тони одложен за утре

А1 - 18.11.2008

Специјален конвој со делови тешки 600 тони за потребите на топланата што се гради во Скопје не тргна од граничниот премин Стар Дојран. Иако почетокот беше планиран за утрото во 6:30 часот, тргнувањето е одложено за утре. „Првата причина зошто не се тргна според планираното се царинските формалности и сообраќајната несреќа, која се случи меѓу Стар и Нов Дојран“, изјави Јан Питер, претставник на ...

Tурбина тешка 600 тони, ќе помине ли низ источната магистрaла

А1 - 18.11.2008

Источната магистрала пред најголем предизвик досега. Ќе го издржи ли транспортот на товарот тежок близу 600 тони, три пати поголем од носивоста на некој од вкупно 80-на мостови на патот од Стар Дојран преку Струмица, Радовиш, Штип, Велес, до Скопје?. Мостовите за кои анализите покажале дека нема да го издржат товарот ќе бидат засилени.

Тргна на долг пат досега најтешкиот транспорт

Телма - 18.11.2008

Специјален транспорт на големата гасна турбина, тешка околу 500 тони, започне денеска по регионалниот пат Нов Дојран-Валандово. Сообраќајот на регионалниот пат Нов Дојран – Валандово ќе биде етапно затворен и тоа почнувајќи од 08,30 часот до 17,00 часот. Најавено е дека транспортот до Скопје ќе трае околу 20 дена и ќе се одвива исклучиво преку ден и само во денови со добра видливост.

Започнува транспортот на гасната турбина

Макфакс - 18.11.2008

Специјален транспорт на големата гасна турбина, тешка околу 500 тони, треба да започне денеска по регионалниот пат Нов Дојран-Валандово, соопшти Министерството за внатрешни работи. Според истиот извор, до одложување на транспортот може да дојде единствено ако не бидат обезбедени сите неопходни мерења и потребни дозволи.

Почнува транспортот на тешкиот товар по источната магистрала

Сител - 18.11.2008

Специјален конвој со делови тешки над 550 тони за потребите на топланата што се гради во Скопје денеска тргнува од граничниот премин Стар Дојран. Автомотосојузот на Македонија со соопштение ги предупреди возачите дека од шест часот и 30 минути утрово неколку камиони-влекачи натоварени со многу тешка опрема дваесетина дена ќе патуваат од Дојран до Скопје.

Почнува транспортот на тешкиот товар по источната магистрала

Кирилица - 18.11.2008

Тие ќе возат со околу 10 километри на час, само дење и по нормална видливост, поминувајќи преку Валандово - Струмица - Радовиш - Штип - Велес - Скопје. Во моментот кога камионите ќе поминуваат, полицијата ќе ги блокира сите споредни патишта и крстосници.

Конвојот со турбините на Те-То заглави во Стар Дојран

Вечер Прес - 18.11.2008

Опремата за гасната централа во Скопје остана заглавена на граничниот премин Стар Дојран, поради сообраќајната незгода што се случи помеѓу два товарни камиона. Специјалниот транспорт на гасните турбини, тешки над 500 тона, кои треба да се вградат во првата гасната централа Те-То што се гради во Скопје, вчера уште при првиот ден од најавениот старт наиде на проблеми.

Започнува најризичниот транспорт на источната магистрала

А1 - 17.11.2008

Утре започнува транспортот на турбината тешка 600 тони потребите на топланата Скопје-Север. Со пет камиони влекачи за 20 дена товарот треба да помине 200 километри од Стар Дојран преку Струмица, Радовиш, Штип, Велес, па се до Скопје. Не е исклучена можноста, ваквата динамика на движење да предизвика хаос во сообраќајот на источната магистрала.

Југоисточната магистрала пред тест да издржи товар од 600 тони

Утрински - 17.11.2008

Во наредните 20 дена од Дојран кон Скопје ќе се транспортира гасна турбина. СТАР ДОЈРАН - Југоисточната магистрала од Стар Дојран до Скопје од утре е пред најголемиот предизвик што воопшто го имала досега. Треба да издржи товар од близу 600 тони.

Товар тежок над 550 тони ќе се транспортира по источната магистрала

Канал5 - 17.11.2008

Скопје, 17 ноември (МИА) - Специјален конвој со делови тешки над 550 тони за потребите на топланата што се гради во Скопје утре треба да тргне од граничниот премин Стар Дојран. До Скопје треба да се транспортираат генератор долг 44,5 метри, широк 3,86 и висок 5,27 метри, ротор со сечила со должина од 40,8 и ширина од 4,3 метри и термален блок долг 32,5, широк 5,40 и висок 4,20 метри.

Товар тежок над 550 тони ќе се транспортира по источната магистрала

Сител - 17.11.2008

Специјален конвој со делови тешки над 550 тони за потребите на топланата што се гради во Скопје утре треба да тргне од граничниот премин Стар Дојран. До Скопје треба да се транспортираат генератор долг 44,5 метри, широк 3,86 и висок 5,27 метри, ротор со сечила со должина од 40,8 и ширина од 4,3 метри и термален блок долг 32,5, широк 5,40 и висок 4,20 метри.

Товар тежок над 550 тони ќе се транспортира по источната магистрала

Кирилица - 17.11.2008

Во петокот на меѓуграничниот простор пристигна елементот од 176 тони натоварен на приколка со 22 оски, а во текот на викендот требаше да се групираат и преостанатите четири елементи тешки 120, 95, 83 и 82 тони. Ова е најголема операција од ваков тип досега реализирана во Македонија со оглед на големината на товарот кој што ќе биде транспортиран.

Специјален транспорт од вторник од Дојран до Скопје

Форум - 17.11.2008

Секторот за сообраќајни работи при МВР, ќе започне со асистенција за безбедно спроведување на вонреден превоз на релација од ГП „Стар Дојран“ до Скопје, преку Дојран, Струмица, Радовиш, Штип и Велес. Ова е најголема операција од ваков тип досега, што ќе се реализира во Македонија, со оглед на големината на товарот што ќе биде транспортиран, соопштува МВР.