TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нарушено примирјето во Доњецк

Канал5 - 22.03.2015

Силен артилериски оган изби утрово во Доњецк - јави Франс прес. Во текот на ноќта повеќе пати е нарушено примирјето - пренесуваат руски и украински новински агенции. Експлозија се слушнала рано утрово од правецот на аеродромот во Доњецк - јави Франс ...

Обвинувања од Киев и Доњецк за кршење на примирјето во Источна Украина

Алфа - 22.03.2015

Артилериски оган се слуша во близина на Доњецк, додека претставниците на Киев и самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) соопштуваат дека во текот на изминатата ноќ на повеќе парти е регистрирано кршење на примирјето.

Киев и Доњецк се обвинуваат за кршење на примирјето

Телеграф - 22.03.2015

Заменикот командант на штабот на бунтовниците од ДНР Едуард Басурин синоќа ги обвини украинските сили дека зачестиле со кршење на прекинот на огнот по целата линија на фронт Артилериски оган утрово се слуша во близина на Доњецк, додека ...

Обвинувања од Киев и Доњецк за кршење на примирјето во Источна Украина

А1 On - 22.03.2015

Артилериски оган утрово се слуша во близина на Доњецк, додека претставниците на Киев и самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) соопштуваат дека во текот на изминатата ноќ на повеќе парти е регистрирано кршење на примирјето.

Обвинувања од Киев и Доњецк за кршење на примирјето во Источна Украина

Сител - 22.03.2015

Артилериски оган утрово се слуша во близина на Доњецк, додека претставниците на Киев и самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) соопштуваат дека во текот на изминатата ноќ на повеќе парти е регистрирано кршење на примирјето.

Киев и Доњецк се обвинуваат за кршење на примирјето

Вечер Прес - 22.03.2015

Артилериски оган во утринските часови се слушна во близина на Доњецк, додека претставниците на Киев и самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) соопштуваат дека во текот на изминатата ноќ на повеќе парти е регистрирано кршење на примирјето.

Банка на олигархот Коломојски му ги блокира сметките на Порошенко

Локално - 22.03.2015

Украинската “Приватбанк”, сопственост на олигархот Игор Коломојски, му ги блокира сметките на претседателот на Украина Петро Порошенко. Тоа се случило откако шефот на државата јавно го осуди олигархот за навреда на новинари.

Порошенко: Постојат три сценарија за уништувањето на Украина

Локално - 22.03.2015

Претседателот на Украина Петро Порошенко изјави дека постоеле три сценарија за уништувањето на земјата. Според неговите зборови, и сите пропаднале, јави Укринформ. “Непријателите располагаа со три сценарија за уништувањето на Украина: Првото ...

Обвинувања од Киев и Доњецк за кршење на примирјето во Источна Украина

Република - 22.03.2015

Артилериски оган утрово се слуша во близина на Доњецк, додека претставниците на Киев и самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) соопштуваат дека во текот на изминатата ноќ на повеќе парти е регистрирано кршење на примирјето.

Украина соопшти дека за време на вооружениот конфликт во Донбас загинале 1750 војници

Локално - 22.03.2015

Министерство за одбрана на Украина соопшти дека за време на вооружениот конфликт во Донбас загинале 1750 украински војници, пренесе РИА Новости. “Денес Националниот воено-историски музеј на Украина има најмногу целосен извештај и податоци за ...

Обвинувања од Киев и Доњецк за кршење на примирјето во Источна Украина

Н.Македонија - 22.03.2015

Артилериски оган утрово се слуша во близина на Доњецк, додека претставниците на Киев и самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) соопштуваат дека во текот на изминатата ноќ на повеќе парти е регистрирано кршење на примирјето Прес центарот ...

Русија од Германија и Франција бара да го заштитат договорот од Минск

Макфакс - 21.03.2015

Русија во саботата ги повика Германија и Франција, како иницијатори и потписнички на договорот од 12-ти февруари во белоруската престолнина Минск, да влијаат врз Киев да не предизвикува нови насилства во рускојазичниот исток на Украина, со што се ...

Борби во близина на украински Мариупол

Макфакс - 21.03.2015

Борбите не престануваат во близина на стратешкото пристаниште на Азовското Море – Мариупол на украинскиот рускојазичен југоисток, кое е под контрола на силите лојални на Киев, а во последните 24 часа таму се убиени тројца припадници на проруските ...

Русија од Германија и Франција бара да го заштитат договорот од Минск

Точка - 21.03.2015

Русија во саботата ги повика Германија и Франција, како иницијатори и потписнички на договорот од 12-ти февруари во белоруската престолнина Минск, да влијаат врз Киев да не предизвикува нови насилства во рускојазичниот исток на Украина, со што се ...

Украина ќе добие турска помош од 50 милиони долари

Утрински - 20.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека Анкара ќе му одобри на Киев кредит од 50 милиони долари за покривање на буџетскиот дефицит. - Благодарни сме за 10-те милиони долари хуманитарна помош.

Жестока дебата на Бриселскиот форум

А1 On - 20.03.2015

Колку е светот мултиполарен и на работ на реална нова светска војна? Се врати ли Студената војна? Кој е крив за кризата во Украина и ќе ги вооружи ли САД – Украинците? Дали ако врз НАТО биде извршен компјутерски напад, Алијансата ќе врати со ...

Ердоган: Решавањето на украинскиот конфликт е можно само со мирни средства и диломатија

Сител - 20.03.2015

Решавањето на конфликтот во Украина е можно само со мирни средства и активирање на дипломатијата, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган пред денешната официјална посета на Киев, пренесе ТАСС.

Анализа: Русија ја одмерува цената

Макфакс - 20.03.2015

Како дел од аналитчиката методологија, Стратфор повремено спроведува интерни воени симулации, како што е оваа која го обработува сценарието според кое руските и западните сили би влегле во директен воен судир во Украина.

Украина ќе добие турска помош од 50 милиони долари

+инфо - 20.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека Анкара ќе му одобри на Киев кредит од 50 милиони долари за покривање на буџетскиот дефицит. - Благодарни сме за 10-те милиони долари хуманитарна помош.

Дали ако врз НАТО биде извршен сајбер-напад ќе одговори со бомбардирање и украинската криза?

+инфо - 20.03.2015

Колку е светот мултиполарен и на работ на реална нова светска војна? Се врати ли Студената војна? Кој е крив за кризата во Украина и ќе ги вооружи ли САД - Украинците? Дали ако врз НАТО биде извршен компјутерски напад, Алијансата ќе врати со ...

Украина ќе добие турска помош од 50 милиони долари

А1 On - 20.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека Анкара ќе му одобри на Киев кредит од 50 милиони долари за покривање на буџетскиот дефицит. - Благодарни сме за 10-те милиони долари хуманитарна помош.

Ердоган: Решавањето на украинскиот конфликт е можно само со мирни средства и диломатија

Денешен - 20.03.2015

Решавањето на конфликтот во Украина е можно само со мирни средства и активирање на дипломатијата, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган пред денешната официјална посета на Киев, пренесе ТАСС.

Порошенко: Крим се уште е украинска територија

Фактор - 20.03.2015

Крим се уште е украинска територија. Тоа го изјавил украинскиот претседател Петро Порошенко во интервјуто за „The Wall Street Journal“. „Крим се уште е украинска територија и е наша заедничка одговорност, на Киев и на остатокот од светот, да ја ...

Consortiumnews: Украинските власти “додадоа отров” на договорот од Минск

Локално - 20.03.2015

Усвојувањето на амандмани на законот за посебниот статус на Донбас, од украинската Рада, го поткопува договорот во од Минск и е сигнал за капитулација до сепаратистите , што се заканува со повторна војна во Украина, а исто така и поттик кон ...

Украина ќе добие турска помош од 50 милиони долари

Локално - 20.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека Анкара ќе му одобри на Киев кредит од 50 милиони долари за покривање на буџетскиот дефицит. – Благодарни сме за 10-те милиони долари хуманитарна помош.

Порошенко: Крим уште е украинска територија

Локално - 20.03.2015

Крим се уште е украинска територија. Тоа го изјави украинскиот претседател Петро Порошенко во публикација за The Wall Street Journal. “Крим уште е украинска територија и е наша заедничка одговорност – на Киев и на остатокот од светот, да ја ...

Британски воени специјалци обучуваат украински војници

Телма - 19.03.2015

Британски воени инструктори почнаа со обука на војници од украинската армија во градот Николаев, јави Би-Би-Си. Триесет и пет британски специјалци ги обучуваат украинските војници за одбранбена тактика и пружање на медицинска помош.

Порошенко го потпиша Законот за посебен статус на Донбас

Алсат-М - 19.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска го потпиша Законот за посебен статус на Донбас, со кој се предвидува дека посебниот статус ќе биде доделен откако ќе се спроведат локални избори според украинските закони и под контрола на ...

Бајден и Порошенко разговараа за санкциите кон Русија

Утрински - 19.03.2015

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден и украинскиот претседател Петро Порошенко се согласија дека прашањето за санкциите за Русија мора да се поврзат со целосната примена на Договорот од Минск, соопшти Белата куќа.

Европарламентот одобри 1,8 милијарди евра за Украина

Утрински - 19.03.2015

Комисијата за меѓународна трговија на Европскиот парламент го одобри денеска предлогот на Европската комисија за Украина да и бидат доделени дополнителни 1,8 милијарди евра финансиска помош.

Европарламентот одобри 1,8 милијарди евра за Украина

24 Вести - 19.03.2015

Комисијата за меѓународна трговија на Европскиот парламент го одобри денеска предлогот на Европската комисија за Украина да и бидат доделени дополнителни 1,8 милијарди евра финансиска помош.

Европарламентот одобри 1,8 милијарди евра за Украина

Телма - 19.03.2015

- Комисијата за меѓународна трговија на Европскиот парламент го одобри денеска предлогот на Европската комисија за Украина да и бидат доделени дополнителни 1,8 милијарди евра финансиска помош.

Британските војници започнаа со обука на украинската војска

Канал5 - 19.03.2015

Околу 30 припадници на британската војска стигнаа во Украина за да помогнат во медицинската и тактичката обука на украинските сили, изјавија денес официјални лица на британското министерство за одбрана.

Клаус: Русија нема одговорност за кризата во Украина

Алфа - 19.03.2015

Русија нема одговорност за кризата во Украина и земјата со тоа сама треба да се справи, изјави поранешниот претседател на Чешка, Вацлав Клаус. Русија нема одговорност за кризата во Украина и земјата со тоа сама треба да се справи, изјави поранешниот ...

Британски воени специјалци обучуваат украински војници

А1 On - 19.03.2015

Британски воени инструктори почнаа со обука на војници од украинската армија во градот Николаев, јави Би-Би-Си. Триесет и пет британски специјалци ги обучуваат украинските војници за одбранбена тактика и пружање на медицинска помош.

Бајден и Порошенко за кризата во Украина

Р.С.Европа - 19.03.2015

Американскиот потпретседател Џо Бајден и украинскиот претседател Петро Порошенко се согласиле дека санкциите против Русија мора да бидат поврзани со целосното спроведување на договорот што во минатиот месец беше постигнат во Минск.

Бајден и Порошенко разговараа за санкциите кон Русија

А1 On - 19.03.2015

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден и украинскиот претседател Петро Порошенко се согласија дека прашањето за санкциите за Русија мора да се поврзат со целосната примена на Договорот од Минск, соопшти Белата куќа.

Порошенко потпиша Закон за посебен статус на Донбас

Нетпрес - 19.03.2015

Претседателот на Украина Петро Порошенко потпиша Закон за посебниот статус на Донбас, кој предвидува областа да го добие посебниот статус откако ќе се спроведат локалните избори по украинските закони и под контрола на набљудувачите од меѓународнте ...

Британски воени специјалци обучуваат украински војници

Сител - 19.03.2015

Британски воени инструктори почнаа со обука на војници од украинската армија во градот Николаев, јави Би-Би-Си. Триесет и пет британски специјалци ги обучуваат украинските војници за одбранбена тактика и пружање на медицинска помош.

Песков: Испраќањето западни воени инструктори во Украина не помага за решенија

Макфакс - 19.03.2015

Присуството на странските воени инструктори во Украина не придонесува за разрешување на ситуацијата и надминување на конфликтот на истокот од земјата, предупреди во четвртокот портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

Европарламентот одобри 1,8 милијарди евра за Украина

Алфа - 19.03.2015

Комисијата за меѓународна трговија на Европскиот парламент го одобри денеска предлогот на Европската комисија за Украина да и бидат доделени дополнителни 1,8 милијарди евра финансиска помош.

ЕП ќе ѝ даде 1,8 милијарда евра на Украина

Телеграф - 19.03.2015

Информацијата е објавена на официјалната веб-страница на Европскиот парламент Комисијата за меѓународна трговија на Европскиот парламент го одобри денеска предлогот на Европската комисија за Украина да ѝ бидат доделени дополнителни 1,8 милијарда ...

Кремљ го коментираше доаѓањето на британските воени инструктори во Украина

Руска реч - 19.03.2015

Испраќањето воени инструктори од западните земји во Украина нема да придонесе за зајакнување на довербата, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков. „Тоа без сомнение нема да придонесе за јакнење на довербата, ниту за попуштање на ...

Лавров повика на нови преговори за украинската криза

Р.С.Европа - 19.03.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, повика да се одржи нова средба на групата Нормандија составена од четири нации, за да посредуваат за договор за мир во Украина. Лавров денеска изјави дека веќе стапил во контакт со министрите за ...

Европарламентот одобри 1,8 милијарди евра за Украина

А1 On - 19.03.2015

Комисијата за меѓународна трговија на Европскиот парламент го одобри денеска предлогот на Европската комисија за Украина да и бидат доделени дополнителни 1,8 милијарди евра финансиска помош.

Клаус: Русија нема одговорност за кризата во Украина

Сител - 19.03.2015

Русија нема одговорност за кризата во Украина и земјата со тоа сама треба да се справи, изјави поранешниот претседател на Чешка, Вацлав Клаус. Тој истакна дека украинската криза не е увезена. - Украина е полураспадната држава. Држава поделена на две.

Бајден и Порошенко разговараа за санкциите кон Русија

Алфа - 19.03.2015

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден и украинскиот претседател Петро Порошенко се согласија дека прашањето за санкциите за Русија мора да се поврзат со целосната примена на Договорот од Минск, соопшти Белата куќа.

Европарламентот одобри 1,8 милијарди евра за Украина

+инфо - 19.03.2015

Комисијата за меѓународна трговија на Европскиот парламент го одобри денеска предлогот на Европската комисија за Украина да и бидат доделени дополнителни 1,8 милијарди евра финансиска помош.

Порошенко го потпиша Законот за посебен статус на Донбас

+инфо - 19.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска го потпиша Законот за посебен статус на Донбас, со кој се предвидува дека посебниот статус ќе биде доделен откако ќе се спроведат локални избори според украинските закони и под контрола на ...

Порошенко го потпиша Законот за посебен статус на Донбас

Алфа - 19.03.2015

Законот за посебниот статус на Донбас вчера беше потпишан од претседателот на украинскиот Парламент, Владимир Гројсман. Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска го потпиша Законот за посебен статус на Донбас, со кој се предвидува дека ...

Британија почна со обука на украинските војници

Телеграф - 19.03.2015

Првпат една западна земја врши обука на украинската армија Британски воени инструктори почнаа со обука на војници од украинската армија во градот Николаев, јави Би-Би-Си. Триесет и пет британски специјалци ги обучуваат украинските војници за ...

Британски воени специјалци обучуваат украински војници

+инфо - 19.03.2015

Британски воени инструктори почнаа со обука на војници од украинската армија во градот Николаев, јави Би-Би-Си. Триесет и пет британски специјалци ги обучуваат украинските војници за одбранбена тактика и пружање на медицинска помош.

Британски воени специјалци обучуваат украински војници

Нетпрес - 19.03.2015

Британски воени инструктори почнаа со обука на војници од украинската армија во градот Николаев, објави МИА. Триесет и пет британски специјалци ги обучуваат украинските војници за одбранбена тактика и пружање на медицинска помош.

Клаус: Русија нема одговорност за кризата во Украина

+инфо - 19.03.2015

Русија нема одговорност за кризата во Украина и земјата со тоа сама треба да се справи, изјави поранешниот претседател на Чешка, Вацлав Клаус. Тој истакна дека украинската криза не е увезена. - Украина е полураспадната држава. Држава поделена на две.

Порошенко го потпиша Законот за посебен статус на Донбас

Сител - 19.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска го потпиша Законот за посебен статус на Донбас, со кој се предвидува дека посебниот статус ќе биде доделен откако ќе се спроведат локални избори според украинските закони и под контрола на ...

Британски воени специјалци обучуваат украински војници

Press24 - 19.03.2015

Британски воени инструктори почнаа со обука на војници од украинската армија во градот Николаев, јави Би-Би-Си. Триесет и пет британски специјалци ги обучуваат украинските војници за одбранбена тактика и пружање на медицинска помош.

Клаус: Русија нема одговорност за кризата во Украина

Press24 - 19.03.2015

Русија нема одговорност за кризата во Украина и земјата со тоа сама треба да се справи, изјави поранешниот претседател на Чешка, Вацлав Клаус. Тој истакна дека украинската криза не е увезена. - Украина е полураспадната држава. Држава поделена на две.

Клаус: Русија нема одговорност за кризата во Украина

А1 On - 19.03.2015

Русија нема одговорност за кризата во Украина и земјата со тоа сама треба да се справи, изјави поранешниот претседател на Чешка, Вацлав Клаус. Тој истакна дека украинската криза не е увезена. - Украина е полураспадната држава. Држава поделена на две.

Русија не е одговорна за кризата во Украина, смета Клаус

Телеграф - 19.03.2015

Тој истакна дека Западот е одговорен за заострување на украинската криза Русија нема одговорност за кризата во Украина, изјави поранешниот претседател на Чешка, Вацлав Клаус. Тој истакна дека украинската криза не е увезена.

Британски воени специјалци обучуваат украински војници

Денешен - 19.03.2015

Британски воени инструктори почнаа со обука на војници од украинската армија во градот Николаев, јави Би-Би-Си. Триесет и пет британски специјалци ги обучуваат украинските војници за одбранбена тактика и пружање на медицинска помош.

Клаус: Русија нема одговорност за кризата во Украина

Република - 19.03.2015

-Русија нема одговорност за кризата во Украина и земјата со тоа сама треба да се справи – изјави поранешниот претседател на Чешка, Вацлав Клаус. Тој истакна дека украинската криза не е увезена. - Украина е полураспадната држава.

Британски воени специјалци обучуваат украински војници

Република - 19.03.2015

Британски воени инструктори почнаа со обука на војници од украинската армија во градот Николаев, јави Би-Би-Си. Триесет и пет британски специјалци ги обучуваат украинските војници за одбранбена тактика и пружање на медицинска помош.

Европскиот парламент одобри 1,8 милијарди евра за Украина

Република - 19.03.2015

Европскиот парламент одобри 1,8 милијарди евра за Украина, пренесоа агенциите. Денес Комисијата за меѓународна трговија во органот на законодавната власт на Европската унија, го одобри предлогот за кредит на Европската комисија.

Британски воени специјалци обучуваат украински војници

Точка - 19.03.2015

Британски воени инструктори почнаа со обука на војници од украинската армија во градот Николаев, објави МИА. 35 британски специјалци ги обучуваат украинските војници за одбранбена тактика и пружање на медицинска помош.

Порошенко го потпиша Законот за посебен статус на Донбас

Вечер Прес - 19.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска го потпиша Законот за посебен статус на Донбас, со кој се предвидува дека посебниот статус ќе биде доделен откако ќе се спроведат локални избори според украинските закони Петро Порошенко Украинскиот ...

Порошенко потпиша Закон за посебен статус на Донбас

Точка - 19.03.2015

Претседателот на Украина Петро Порошенко потпиша Закон за посебниот статус на Донбас, кој предвидува областа да го добие посебниот статус откако ќе се спроведат локалните избори по украинските закони и под контрола на набљудувачите од меѓународнте ...

Песков: Испраќањето западни воени инструктори во Украина не помага за решенија

Тера - 19.03.2015

Присуството на странските воени инструктори во Украина не придонесува за разрешување на ситуацијата и надминување на конфликтот на истокот од земјата, предупреди во четвртокот портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

Порошенко го потпиша Законот за посебен статус на Донбас

Локално - 19.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска го потпиша Законот за посебен статус на Донбас, со кој се предвидува дека посебниот статус ќе биде доделен откако ќе се спроведат локални избори според украинските закони и под контрола на ...

Порошенко го потпиша Законот за посебен статус на Донбас

Република - 19.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска го потпиша Законот за посебен статус на Донбас, со кој се предвидува дека посебниот статус ќе биде доделен откако ќе се спроведат локални избори според украинските закони и под контрола на ...

Русија нема одговорност за кризата во Украина

Вечер Прес - 19.03.2015

Украина е полураспадната држава. Држава поделена на две. Земја која не може да го реализира преодниот процес од тоталитаризмот. Европската унија и САД, како и Русија треба да ја остават Украина самостојно да ги решава своите проблеми, посочи Клаус ...

Русија ја обвини Украина за кршење на договорот од Минск

Р.С.Европа - 18.03.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, вели дека украинскиот закон за статусот на источните региони кои се под контрола на проруските бунтовници е „фрапантно кршење“ на договорот за прекин на огнот од Минск.

Stratfor: Како би се одвивала руската офанзива во Украина?

Макфакс - 18.03.2015

Како дел од аналитчиката методологија, Стратфор поверемено спроведува интерни воени симулации, како што е оваа која го обработува сценарието според кое руските и западите сили би влегле во директен воен судир во Украина.

Како Русите да продолжат со животот во Украина?

Руска реч - 18.03.2015

Украина денес е најголема територија на рускиот свет надвор од Русија и сериозните проблеми што се појавуваат на овој или на оној начин се типични за постсоветските простори. По Евромајданот речиси да не останаа руски организации кои активно и ...

Украинскиот парламент одобри закон за посебен статус на бунтовничките области

Правдико - 18.03.2015

Украинските пратеници одобрија предлог закон за да им се даде посебен статус на областите кои ги држат проруските бунтовници на истоткот на земјата. Врховната Рада денеска го одобри предлог законот.

Украина- најголем предизвик за ОБСЕ

МРТ - 18.03.2015

ОБСЕ успева да се справи со предизвиците во Украина и не е потребно да има и набљудувачка мисија на Обединетите нации, е заклучокот од „Деновите на безбедноста“ што се одржа надвор од седиштето во Виена, во главниот американски град.

Јацењук: Украина има намера по секоја цена да ја преземе контролата во Донбас

Нетпрес - 18.03.2015

Украина има намера да го врати мирот и да ја превземе контролата во југо-источниот регион Донбас, по секоја цена, изјави денес премиерот на Украина Арсениј Јацењук, пренесе ТАСС. Тој рече дека во Доњецк и Луганск треба да се одржат локални избори.

66% од Украинците сакаат во ЕУ

Фактор - 18.03.2015

Ако во Украина се одржи референдум за пристапување кон Европската унија, 66% од учесниците во него ќе го поддржат ова решение. Ова го покажуваат податоците од анкетата, пренесува „Интерфакс“.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Украински тенк прегази 8-годишно девојче

МК News - 18.03.2015

8-годишното девојче починало на самото место, во рацете на својата мајка. Украинската полиција добила налог да пука во луѓето поради големите нереди кои избиле во градот Константиновки на истокот на Украина.

Јацењук: Украина има намера по секоја цена да ја преземе контролата во Донбас

Точка - 18.03.2015

Украина има намера да го врати мирот и да ја превземе контролата во југо-источниот регион Донбас, по секоја цена, изјави денес премиерот на Украина Арсениј Јацењук, пренесе ТАСС. Тој рече дека во Доњецк и Луганск треба да се одржат локални избори.

Украина го крши договорот од Минск

Вечер Прес - 18.03.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, вели дека украинскиот закон за статусот на источните региони кои се под контрола на проруските бунтовници е „фрапантно кршење" на договорот за прекин на огнот од Минск.

Врховната рада побара од ОН и ЕУ испраќање мировници во Украина

Утрински - 17.03.2015

Украинскиот парламент денеска побара од Советот за безбедност на ОН и од ЕУ да испратат мировни сили во Украина. Како што јави ТАСС, за ваквото барање, чиј иницијатор е украинскиот претседател Петро Порошенко, се изјаснија 341 пратеник во ...

Kонстантиновка се запали откако украински војници прегазија осумгодишно девојче

Дневник - 17.03.2015

Двајца војници ја загубиле контрола над оклопното возило и го усмртиле девојчето, по што локалното население излезе на протести кои прераснаа во судири - потоа полицијата доби овластување да пука во оние што со оружје се спротивставуваат на законите ...

Нови жртви во источна Украина - не се почитува примирјето

24 Вести - 17.03.2015

Тројца украински војници загинаа, а петмина се повредени во последните 24 часа во Источна Украина, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко. Во меѓувреме, проруските сепаратисти од така наречената Доњецка ...

Украинската набљудувачка мисија „слепило“

Deutsche Welle - 17.03.2015

Договорот од Минск нема алтернатива, изјави украинскиот претседател Порошенко по средбата со канцеларката Меркел. Сепак, на терен главните точки од договорот не се спроведуваат Александер Хуг има вознемирувачка вест: бунтовниците, како и украинската ...

Тенк згази дете во Украина

Утрински - 17.03.2015

Осумгодишно девојче загина во украинскиот град Константиновка откако тенк на украински армија ја загуби контролата и покоси неколку луѓе. Градот што се наоѓа во регионот Донбас, северно од Донецк, по несреќата беше зафатен од немири предизвикани од ...

Врховната рада побара од ОН и ЕУ испраќање мировници во Украина

+инфо - 17.03.2015

Украинскиот Парламнет денеска побара од Советот за безбедност на ОН и од ЕУ да испратат мировни сили во Украина. Како што јави ТАСС, за ваквото барање, чиј иницијатор е украинскиот претседател Петро Порошенко, се изјаснија 341 пратеник во ...

Украина побара од ОН и ЕУ да испратат мировни сили

Нетпрес - 17.03.2015

Украинскиот Парламнет денеска побара од Советот за безбедност на ОН и од ЕУ да испратат мировни сили во Украина, објави МИА. Како што јави ТАСС, за ваквото барање, чиј иницијатор е украинскиот претседател Петро Порошенко, се изјаснија 341 пратеник ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Украински тенк прегази 8-годишно девојче, на улиците беснее војна

Курир - 17.03.2015

8-годишното девојче починало на самото место, во рацете на својата мајка. Украинската полиција добила налог да пука во луѓето поради големите нереди кои избиле во градот Константиновки на истокот на Украина.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Украински тенк прегази 8-годишно девојче, на улиците беснее војна

Press24 - 17.03.2015

Украински тенк прегази осумгодишно девојче. Девојчето починало на самото место во рацете на нејзината мајка. Украинската полиција добила налог да пука во луѓето поради големите нереди кои избиле во градот Константиновки на истокот на Украина.

ФОТО: Дали Јаценјук се подготвува за војна во Украина?

Press24 - 17.03.2015

Премиерот на Украина побарал војската да се стави во целосна борбена готовност. -Ситуацијата во зоната на судирите во Донбас, бара од министерството за одбрана и Генералштабот да ги стават вооружените сили во целосно борбена готовност", изјавил ...

ВИДЕО: Тенк на украинската војска згазил девојче

А1 On - 17.03.2015

Украинското Минстерство за внатрешни работи соопшти дека во градот Константиновка во регионот на Донбас, северно од Доњецк, тенк на украинската војска изгубил контрола, покосил една жена и бебе и усмртил осумгодишно девојче.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО (+18): Девојче прегазено од оклопно возило на истокот на Украина

Нетпрес - 17.03.2015

Во градот Константиновка на истокот на Украина дошло до конфликт помеѓу војската и локалното население откако осумгодишно девојче беше прегазено од оклопно возило на украинската војска. Украинското Министерство за внатрешни работи соопшти дека до ...

ФОТО: Дали Јаценјук се подготвува за војна во Украина?

Курир - 17.03.2015

Премиерот на Украина побарал војската да се стави во целосна борбена готовност. Премиерот на Украина ги изненадил сите со своето барање. -Ситуацијата во зоната на судирите во Донбас, бара од министерството за одбрана и Генералштабот да ги стават ...

КОЈ ПРВ ПОЧНА: Заемни обвинувања за прекршување на примирјето во Украина

Телеграф - 17.03.2015

Тројца украински војници загинаа, а петмина се повредени во последните 24 часа во источна Украина Тројца украински војници загинаа, а петмина се повредени во последните 24 часа во источна Украина, изјави портпаролот на Советот за национална ...

Украинската полиција доби дозвола да пука и убива демонстранти откако тенк прегази 8-годишно девојче (ВИДЕО)

МКД - 17.03.2015

Полицијата наводно добила дозвола да користи боева муниција откако се разгорела ситуацијата во источниот град Константиновка, каде осумгодишно девојче било прегазено од оклопно возило на украинските безбедносни сили, а војниците избегале од местото ...

Взаемни обвинувања за прекршување на примирјето во Источна Украина

А1 On - 17.03.2015

Тројца украински војници загинаа, а петмина се повредени во последните 24 часа во Источна Украина, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко. Во меѓувреме, проруските сепаратисти од така наречената Доњецка ...

Украинскиот парламент одобри закон за посебен статус на бунтовничките области

Р.С.Европа - 17.03.2015

Украинските пратеници одобрија предлог закон за да им се даде посебен статус на областите кои ги држат проруските бунтовници на истоткот на земјата. Врховната Рада денеска го одобри предлог законот.

Лавров: Германија и Франција активно да се вклучат во имплементирање на Минските договори

А1 On - 17.03.2015

Русија побара од Германија и Франција активно да се вклучат во безусловно спроведување на договорите од Минск, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој, исто така, нагласи дека поднесениот предлог-закон во украинскиот ...

Украина бара ОН и ЕУ да испратат мировни сили

А1 On - 17.03.2015

Украинската Врховната рада денеска побара од Советот за безбедност на ОН и од ЕУ да испратат мировни сили на истокот на Украина кои ќе бидат распоредени долж линијата на разграничување меѓу украинските и проруските сили.

Лавров: Германија и Франција активно да се вклучат во имплементирање на Минските договори

Сител - 17.03.2015

Русија побара од Германија и Франција активно да се вклучат во безусловно спроведување на договорите од Минск, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој, исто така, нагласи дека поднесениот предлог-закон во украинскиот ...

Врховната рада побара од ОН и ЕУ испраќање мировници во Украина

А1 On - 17.03.2015

Украинскиот Парламнет денеска побара од Советот за безбедност на ОН и од ЕУ да испратат мировни сили во Украина. Како што јави ТАСС, за ваквото барање, чиј иницијатор е украинскиот претседател Петро Порошенко, се изјаснија 341 пратеник во ...

Заемни обвинувања за кршење на примирјето во Украина

Sky - 17.03.2015

Најмалку тројца украински војници се убиени, а пет се ранети во последното деноноќие на истокот на Украина, соопштија украинските власти, обвинувајќи ги проруските сили за кршење на примирјето.

Русија планира нов круг гасни преговори со Украина

Фактор - 17.03.2015

Русија ќе одржи нов круг преговори со Украина за гас со посредство на Европската унија во Брисел. Ова се наметнува, бидејќи рокот на важење на моменталниот договор истекува. Информациите ги соопшти АФП, повикувајќи се на Министерството за енергија ...

Взаемни обвинувања за прекршување на примирјето во источна Украина

Република - 17.03.2015

Тројца украински војници загинаа, а петмина се повредени во последните 24 часа во источна Украина, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко. Во меѓувреме, проруските сепаратисти од така наречената Донецка ...

Лавров: Германија и Франција да се вклучат во имплементирање на Минските договори

Република - 17.03.2015

- Русија побара од Германија и Франција активно да се вклучат во безусловно спроведување на договорите од Минск – изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој, исто така, нагласи дека поднесениот предлог-закон во украинскиот ...

Вознемирувачко видео: Крвави улици: Украински тенк прегазил 8-годишно девојче, на улиците беснее војна!

Точка - 17.03.2015

Детето починало во рацете на својата мајка. Полицијата добила налог да пука со вистинка муниција во народот кој сака да ја истера правдата за инцидентот. Украинската полиција добила налог да пука во луѓето поради големите нереди кои избиле во градот ...

Взаемни обвинувања за прекршување на примирјето во Источна Украина

Денешен - 17.03.2015

Тројца украински војници загинаа, а петмина се повредени во последните 24 часа во Источна Украина, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко. Во меѓувреме, проруските сепаратисти од така наречената Доњецка ...

Украински тенк прегази 8-годишно девојче во Константиновка

Пулс24 - 17.03.2015

Украинската полиција доби налог да пука во луѓето поради големите нереди кои избиле во градот Константиновка, на истокот на Украина. Во вчерашните нереди, оклопно возило на украинската војска покосило пешаци на улица и прегазило 8-годишно девојче ...

Украински тенк прегази 8-годишно девојче, големи нереди избија во градот Константиновки (видео)

Република - 17.03.2015

Украинската полиција добила налог да пука во луѓето поради големите нереди кои избиле во градот Константиновки на истокот на Украина.Во вчерашните нереди оклопно возило на украинската војска покосило пешаци на улица и прегазило 8-годишно девојче, ...

ОН: Хуманитарната криза во Украина ескалира

Локално - 17.03.2015

ОН забележува влошување на хуманитарната ситуација во источна Украина. Според последниот извештај светската организација има недостиг на снабдување со храна и медицински препарати. Извештајот се фокусира на влошувањето на ситуацијата во источна ...

Валери Жискар Д`Естен: Местото на Украина не е ниту во ЕУ ниту во НАТО

Локално - 17.03.2015

Украина треба да има државно уредување како на една Швајцарија, таа нема место ниту во Европската унија, ниту во НАТО, нејзиното место е меѓу ЕУ и Русија. Тоа го изјави во интервју за списанието “Меѓународна политика” поранешниот француски ...

Украина бара ОН и ЕУ да испратат мировни сили

Sky - 17.03.2015

Украинската Врховната рада денеска побара од Советот за безбедност на ОН и од ЕУ да испратат мировни сили на истокот на Украина кои ќе бидат распоредени долж линијата на разграничување меѓу украинските и проруските сили.

Прекршено примирјето во Украина, големи воени вежби во Русија

Вечер Прес - 17.03.2015

Тројца украински војници загинаа, а петмина се повредени во последните 24 часа во Источна Украина, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко Тројца украински војници загинаа, а петмина се повредени во последните ...

Украинските бомби и политичката криза во Македонија

Н.Македонија - 17.03.2015

Се чини дека Украина донела исправна одлука кога се откажа од советското нуклеарно оружје. Актуелното украинско раководство се чини дека го дели овој став. Валери Чали, висок претставник на украинската администрација, во октомври минатата година ...

Јацењук бара целосна борбена готовност на војската

Идивиди - 17.03.2015

Киев, 16 март 2015 (МИА) - Украинскиот премиер Арсениј Јацењук побара од Министерството за одбрана ставање на војската во состојба на целосна борбена готовност. - Поради ситуацијата во зоната на конфликтот во Донбас потребно е Министерството за ...

Взаемни обвинувања за прекршување на примирјето во Источна Украина

Идивиди - 17.03.2015

Киев, 17 март 2015 (МИА) - Тројца украински војници загинаа, а петмина се повредени во последните 24 часа во Источна Украина, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко.

Порошенко предлага Донбас да добие специјален статус по локалните избори

Утрински - 16.03.2015

Предлог-законот за измени во украинскиот закон за специјален политички и економски статус на „некои реони од Донецката и Луганската област“, контролирани од проруските сепаратисти, предвидува „специјалниот поредок на локалното самоуправување“ да ...

Јацењук бара целосна борбена готовност на војската

24 Вести - 16.03.2015

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук побара од Министерството за одбрана ставање на војската во состојба на целосна борбена готовност. - Поради ситуацијата во зоната на конфликтот во Донбас потребно е Министерството за одбрана и Генералштабот да ...

Јацењук бара целосна борбена готовност на војската

Сител - 16.03.2015

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук побара од Министерството за одбрана ставање на војската во состојба на целосна борбена готовност. - Поради ситуацијата во зоната на конфликтот во Донбас потребно е Министерството за одбрана и Генералштабот да ...

Јацењук бара целосна борбена готовност на војската

А1 On - 16.03.2015

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук побара од Министерството за одбрана ставање на војската во состојба на целосна борбена готовност. - Поради ситуацијата во зоната на конфликтот во Донбас потребно е Министерството за одбрана и Генералштабот да ...

Украина ги повика сојузниците да размислат за бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија

А1 On - 16.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко ги повика сојузниците на Киев да размислат за можен бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија во 2018 година, ако Москва не ja повлече сета војска од Источна Украина, изјави тој во интервју за ...

Лавров: Вооружувањето на Украина од страна на САД е против договореното од Минск

+инфо - 16.03.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека плановите на САД за испорака на оружје за Украина ги поткопуваат постигнатите договори од Минск. - Голем број Европејци го сметаат ваквиот план за многу опасен, но во ЕУ има и такви што ...

Јацењук бара целосна борбена готовност на војската

+инфо - 16.03.2015

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук побара од Министерството за одбрана ставање на војската во состојба на целосна борбена готовност. - Поради ситуацијата во зоната на конфликтот во Донбас потребно е Министерството за одбрана и Генералштабот да ...

Украина ги повика сојузниците да размислат за бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија

Сител - 16.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко ги повика сојузниците на Киев да размислат за можен бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија во 2018 година, ако Москва не ja повлече сета војска од Источна Украина, изјави тој во интервју за ...

Украина повикува на бојкот на СП во Русија

Курир - 16.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко ги повика сојузниците на Киев да размислат за можен бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија во 2018 година, ако Москва не ja повлече сета војска од Источна Украина, изјави тој во интервју за ...

Порошенко: Донбас ќе има специјален статус по локалните избори

Нетпрес - 16.03.2015

Предлог-законот за измени во украинскиот закон за специјален политички и економски статус на „некои реони од Доњецката и Луганската област“, контролирани од проруските сепаратисти, предвидува „специјалниот поредок на локалното самоуправување“ да ...

Лавров: Плановите на САД за испорака на оружје за Украина го поткопуваат договорот од Минск

Нетпрес - 16.03.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека плановите на САД за испорака на оружје за Украина ги поткопуваат постигнатите договори од Минск, пренесе МИА. – Голем број Европејци го сметаат ваквиот план за многу опасен, но во ЕУ ...

Лавров: Плановите на САД за вооружување на Украина ги поткопуваат договорите од Минск

А1 On - 16.03.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека плановите на САД за испорака на оружје за Украина ги поткопуваат постигнатите договори од Минск. - Голем број Европејци го сметаат ваквиот план за многу опасен, но во ЕУ има и такви што ...

Украина ги повика сојузниците да размислат за бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија

Алфа - 16.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко ги повика сојузниците на Киев да размислат за можен бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија во 2018 година, ако Москва не ja повлече сета војска од Источна Украина Украинскиот претседател Петро ...

Украина ги повика сојузниците да размислат за бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија

+инфо - 16.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко ги повика сојузниците на Киев да размислат за можен бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија во 2018 година, ако Москва не ja повлече сета војска од Источна Украина, изјави тој во интервју за ...

Порошенко повика на бојкот на СП 2018 во Русија

Руска реч - 16.03.2015

Претседателот на Украина Петро Порошенко смета дека СП 2018 во фудбал во Русија треба да се бојкотира сѐ додека конфликтот на југоистокот на Украина не биде регулиран. „Мислам дека треба да се зборува за бојкот на тоа светско првенство.

Порошенко: Русија не познава црвени линии

МРТ - 16.03.2015

Украинскиот претседател, Петро Порошенко кој е на состанок со Ангела Меркел во Берлин, изјавил дека Договорот од Минск не функционира. Побарал продолжување на санкциите до крајот на годината затоа што „Русија не познава црвени линии“ и води војна со ...

Порошенко предлага Донбас да добие специјален статус по локалните избори

Press24 - 16.03.2015

Предлог-законот за измени во украинскиот закон за специјален политички и економски статус на „некои реони од Доњецката и Луганската област“, контролирани од проруските сепаратисти, предвидува „специјалниот поредок на локалното самоуправување“ да ...

Лавров: Германија и Франција активно да се вклучат во имплементирање на Минските договори

+инфо - 16.03.2015

Русија побара од Германија и Франција активно да се вклучат во безусловно спроведување на договорите од Минск, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој, исто така, нагласи дека поднесениот предлог-закон во украинскиот ...

Учебниците по историја во Украина надополнети со дел за „руско-украинската војна“

Руска реч - 16.03.2015

Во Министерството за образование и наука на Украина изработено е дополнение на учебникот по историја за учениците во 11 клас. Дополнението содржи информација за „настаните на Мајдан“ и „руско-украинската војна“, информира прес-службата на ...

Лавров: Плановите на САД за испорака на оружје за Украина го поткопуваат договорот од Минск

Точка - 16.03.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека плановите на САД за испорака на оружје за Украина ги поткопуваат постигнатите договори од Минск, пренесе МИА. – Голем број Европејци го сметаат ваквиот план за многу опасен, но во ЕУ ...

Лавров: Плановите на САД за вооружување на Украина ги поткопуваат договорите од Минск

Денешен - 16.03.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека плановите на САД за испорака на оружје за Украина ги поткопуваат постигнатите договори од Минск. – Голем број Европејци го сметаат ваквиот план за многу опасен, но во ЕУ има и такви што ...

Јаценјук се подготвува за војна: Премиерот на Украина побарал војската да се стави во целосна борбена готовност!

Точка - 16.03.2015

Премиерот на Украина ги изненадил сите со своето барање. Премиерот на Украина, Арсениј Јаценјук, побарал вооружените сили да се стават во целосна борбена подготвеност, јавува RIA Novosti .

Меркел: Целта е Крим да и се врати на Украина

Sky - 16.03.2015

По разговорот во Берлин со украинскиот претседател Петро Порошенко, германската канцеларка Ангелка Меркел рекла дека анексијата на Крим од 19-ти март 2014 година била кршење на меѓународното право, кое го доведе во прашање мирниот поредок во Европа.

Порошенко: Донбас ќе има специјален статус по локалните избори

Точка - 16.03.2015

Предлог-законот за измени во украинскиот закон за специјален политички и економски статус на "некои реони од Доњецката и Луганската област", контролирани од проруските сепаратисти, предвидува "специјалниот поредок на локалното самоуправување" да ...

Донбас со специјален статус по локалните избори

Вечер Прес - 16.03.2015

Предлог-законот за измени во украинскиот закон за специјален политички и економски статус на „некои реони од Доњецката и Луганската област", контролирани од проруските сепаратисти, предвидува „специјалниот поредок на локалното самоуправување" да ...

Плановите на САД за вооружување на Украина ги поткопуваат договорите од Минск

Република - 16.03.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека плановите на САД за испорака на оружје за Украина ги поткопуваат постигнатите договори од Минск. - Голем број Европејци го сметаат ваквиот план за многу опасен, но во ЕУ има и такви што ...

Јацењук бара целосна борбена готовност на војската

Република - 16.03.2015

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук побара од Министерството за одбрана ставање на војската во состојба на целосна борбена готовност. - Поради ситуацијата во зоната на конфликтот во Донбас потребно е Министерството за одбрана и Генералштабот да ...

Украина ги повика сојузниците на бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија

Либертас - 16.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко ги повика сојузниците на Киев да размислат за можен бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија во 2018 година, ако Москва не ja повлече сета војска од Источна Украина, изјави тој во интервју за ...

Јацењук бара целосна борбена готовност на војската

Н.Македонија - 16.03.2015

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук побара од Министерството за одбрана ставање на војската во состојба на целосна борбена готовност - Поради ситуацијата во зоната на конфликтот во Донбас потребно е Министерството за одбрана и Генералштабот да ...

Лавров: Плановите на САД за вооружување на Украина ги поткопуваат договорите од Минск

Н.Македонија - 16.03.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека плановите на САД за испорака на оружје за Украина ги поткопуваат постигнатите договори од Минск - Голем број Европејци го сметаат ваквиот план за многу опасен, но во ЕУ има и такви што ...

Порошенко: Да се размисли за бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија

Н.Македонија - 16.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко ги повика сојузниците на Киев да размислат за можен бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија во 2018 година, ако Москва не ја повлече сета војска од Источна Украина, изјави тој во интервју за ...

Украина повикува на бојкот на СП во фудбал во Русија

Lider - 16.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко ги повика сојузниците на Киев да размислат за можен бојкот на Светското првенство во фудбал во Русија во 2018 година, ако Москва не ja повлече сета војска од Источна Украина, изјави тој во интервју за ...