TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Демонстрации во Унгарија за законот за медиуми

А1 - 16.01.2011

Борбата против контроверзниот закон за медиуми во Унгарија продолжува. На последните демонстрации околу 10 илјади граѓани го искажаа својот револт против обидот на власта преку новиот закон да ги ...

Евтини приказни - Колку чини самоубиството на интелектуалците?

Вест - 15.01.2011

Кој е поголем диктатор: унгарскиот или македонскиот премиер?... Пишува Биљана Секуловска Што имаат заедничко Никола Груевски и Виктор Орбан? Тито Петковски тврди дека диктаторството е она што ги ...

Милошоски за Петковски: Некои политичари се поумни кога молчат

Н.Македонија - 14.01.2011

Некои политичари се попаметни кога молчат, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски по изјавата на пратеникот Тито Петковски во која тој направи паралела меѓу националистичките ...

Унгарија да го повлече законот за медиуми

А1 - 13.01.2011

Не стивнуваат реакциите околу контроверзниот закон за медиуми во Унгарија, земјата која во моментов претседава со ЕУ. Европарламентарецот, Мартин Шулц, во отворено писмо до унгарскиот премиер Виктор ...

Пратениците плукаат и кога не треба

Утрински - 13.01.2011

Македонските пратеници, без оглед колку се млади или стари, искусни или неискусни, никако да научат кога, каде и што може да се каже.

Петковски да се извини

Дневник - 13.01.2011

Однесувањето на пратеникот Тито Петковски беше скандалозно и тој треба да се извини, рече вицепремиерот Васко Наумовски, додавајќи дека навредите за унгарскиот премиер можеле да ги нарушат добрите ...

Идолот на Груевски се вика Виктор Орбан

Шпиц - 13.01.2011

Унгарскиот премиер Виктор Орбан отсекогаш бил познат како популист, угледниот магазин „Економист“ во 2007 година го критикува за циничен популизам и авторитарен стил на владеење.

Милошоски:„Петковски подобро во иднина да молчи“

Алсат-М - 13.01.2011

,,Во изјавата на Петковски има политичка калкулација и подобро е тој во иднина да молчи,,. Ова е реакцијата на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски за последната изјава на пратеникот ...

Петковски да им се извини на Унгарците

МРТ - 13.01.2011

Скандалозното однесување на пратеникот Тито Петковски на вчерашната седница на собраниската Комисија за европски прашања, може да ги наруши добрите односи меѓу Скопје и Будимпешта, оцени денеска ...

Милошоски: Изјавата на Петковски и штети на имиџот на Македонија

Сител - 13.01.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски оценувајќи ја последната изјава на пратеникот Тито Петковски во собраниската Комисија за европски прашања во која го обвини унгарскиот премиер Виктор ...

Црвенковски: Изјавата на Петковски е погрешна и штетна

Вечер - 13.01.2011

Понекогаш некои политичари се попаметни кога молчат, смета шефот на дипломатијата Милошоски Штетна и погрешна е изјавата на пратеникот Тито Петковски, во која го критикуваше унгарскиот премиер Виктор ...

Реакција на Кекеши за изјавата на Петковски

Курир - 13.01.2011

Го побаравме унгарскиот амбасадор во Македонија, Ференц Кекеши за негова реакција и коментар за изјавите на пратеникот Тито Петковски, кој го нападна унгарскиот премиер Виктор Орбан нарекувајќи го ...

Милошоски: Изјавата на Петковски е штетна за Македонија

Курир - 13.01.2011

Оценувајќи ја последната изјава на пратеникот Тито Петковски во собраниската Комисија за европски прашања, Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски рече дека таа штети на имиџот што еден ...

Македонија - Груевски и Орбан водат иста политика

Време - 12.01.2011

Игор Чавески Критики кон премиерот на Унгарија Виктор Орбан - дека е националист и автократ кој сака да има целосна контрола во државата - упати вчера пратеникот Тито Петковски, за време на ...

Петковски барајќи помош, го навредуваше унгарскиот премиер

Утрински - 12.01.2011

Владите во Унгарија и во Македонија се на иста бранова должина и поради тоа можат да си помогнат меѓу себе, поради истиот национализам со кој настапуваат, интенцијата да ги контролираат медиумите, ...

Тито ги израмни Орбан и Груевски

Дневник - 12.01.2011

Правењето паралели меѓу владеењето на премиерите, истакнувајќи ја контролата врз медиумите и будењето на национализмот, за претставници на власта е скандал, а за амбасадорот Кекеши непримерна изјава ...

Петковски ги спореди Груевски и Орбан

Н.Македонија - 12.01.2011

Оние што се слични треба меѓу себе да си помагаат, оттука шансите на Македонија за чекор напред во евроатлантските интеграции се големи, вели Петковски чија споредба меѓу Македонија и Унгарија ...

Владата го осуди настапот на Петковски

Форум - 12.01.2011

Владата, преку вицепремиерот за европски прашања, Васко Наумовски го осуди вчерашниот настап во Собранието на пратеникот од НСДП, Тито Петковски, кое според нив е скандалозно и може да ги наруши ...

Владата бара Петковски да им се извини на Унгарците

Алсат-М - 12.01.2011

Владата остро го осуди настапот на Тито Петковски на вчерашната седница на собраниската Комисија за европски прашања во кој тој унгарскиот премиер Виктор Орбан го нарече националист и автократ ...

Петковски не смета дека неговиот настап е проблематичен

Алсат-М - 12.01.2011

Лидерот на НСДП, Тито Петковски и понатаму смета дека неговиот настап во парламентарната Комисија за европски прашања каде унгарскиот премиер го нарече „автократ“, не е скандалозен како што ...

Наумовски: Петковски веднаш да му се извини на Орбан

Канал5 - 12.01.2011

Тито Петковски јавно да му се извини на унгарскиот премиер Виктор Орбан, за вербалниот напад вчера во Парламентот. Вицепремиерот Наумовски бара од Петковски што поскоро јавно да изрази жалење за ...

Наумовски: Петковски да им се извини на Унгарците

Сител - 12.01.2011

Скандалозното однесување на пратеникот Тито Петковски на вчерашната седница на собраниската Комисија за европски прашања, може да ги наруши добрите односи меѓу Скопје и Будимпешта, оцени денеска ...

Европската десница го предупреди Орбан за унгарските малцинства во странство

Сител - 12.01.2011

Шефот на пратеничката група на Европската народна партија во Европарламентот Жозеф Дол го предупреди денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан дека нема да биде прифатливо доколку неговата земја им ...

Наумовски: Петковски да им се извини на Унгарците

Кирилица - 12.01.2011

Скандалозното однесување на пратеникот Тито Петковски на вчерашната седница на собраниската Комисија за европски прашања, може да ги наруши добрите односи меѓу Скопје и Будимпешта, оцени денеска ...

Петковски да им се извини на Унгарците

Вечер - 12.01.2011

Добрите односи меѓу Скопје и Будимпешта можат да бидат нарушени со скандалозното однесување на пратеникот Тито Петковски, смета вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко Наумовски.

Можеби Петковски имал скриени намери

Вечер - 12.01.2011

Сакам да потенцирам загриженост за интервенцијата на господинот Петковски. Унгарија е демократски стабилна земја, со легално избрана Влада.

Европската десница го предупреди Орбан за унгарските малцинства во странство

МРТ - 12.01.2011

Шефот на пратеничката група на Европската народна партија во Европарламентот Жозеф Дол го предупреди денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан дека нема да биде прифатливо доколку неговата земја им ...

Наумовски: Петковски да се извини и да покаже висока политичка свест

Курир - 12.01.2011

Вчерашните обвинувања на пратеникот Тито Петковски упатени кон унгарскиот премиер Орбан, денес беа критикувани од страна на вицепремиерот за евроинтеграции Васко Наумовски.

За Владата скандалозен е настапот на Петковски

Журнал - 12.01.2011

Скопје, 12 јануари - Скандалозен е настапот на пратеникот Тито Петковски од НСДП, во однос на премиерот на Унгарија, оцени Владата, преку вицепремиерот за европски прашања, Васко Наумовски.

Наумовски: Петковски треба да му се извини на Орбан

Нетпрес - 12.01.2011

Вицепремиерот за европски интеграции, Васко Наумовски ги оцени како инцидент и несакан настан, обвинувањата што пратеникот Тито Петковски ги упати вчера кон унгарскиот премиер Виктор Орбан пред ...

Навредите на Петковски – смислено сценарио?

Курир - 12.01.2011

Имајќи го во предвид долгогодишното политичкото искуство на пратеникот Тито Петковски, се поставува прашањето дали вчерашните навреди кои ги упати кон унгарскиот премиер Виктор Орбан и тоа во ...

Наумовски побара од Петковски да се извини на унгарскиот премиер

еФакт - 12.01.2011

Скопје - Вицепремиерот Васко Наумовски го повика Тито Петковски да се извини на унгарскиот премиер Виктор Орбан за неговите вербални напади кон него, пренесе Канал 5.

Тема на денот: Тито и европската политика

еФакт - 12.01.2011

Лидерот на НСДП Тито Петковски упати критики кон премиерот н Унгарија Виктор Орбан, истакнувајќи дека води националистичка политика.

Наумовски - Скандалот на Петковски може да влијае на македонско - унгарските односи

Inpress - 12.01.2011

Скопје, 12. јануари 2011 (ИНПРЕС) Обвинувањата што пратеникот Тито Петковски ги упати вчера кон унгарскиот премиер Виктор Орбан пред унгарскиот амбасадор Ференц Кекеши на вчерашната седница на ...

Тито Петковски го обвини унгарскиот амбасадор

Утрински - 11.01.2011

Претседателот на НСДП, Тито Петковски на денешната седница на Комисијата за европски прашања за приоритетите на унгарското претседателство со Европската унија направи голем скандал обвинувајќи го ...

Петковски гледа голема сличност меѓу Орбан и Груевски

Телма - 11.01.2011

Пратеникот Тито Петковски пред парламентарната Комисијата за европски прашања, на која излагање имаше Кекеши, амбасадор на Унгарија, земја претседаавач со ЕУ, направи споредба помеѓу премиерите на ...

Петковски со споредбата на Орбан и Груевски, предизвика реакции на власта

Форум - 11.01.2011

Споредбата на практикувањето на власта од унгарскиот и македонскиот премиер, Виктор Обран и Никола Груевски, во наводното контролирање на медиумите, што ја направи пратеникот Тито Петковски покрена ...

Петковски со обвинувања кон унгарскиот премиер

Идивиди - 11.01.2011

>Скопје, 11 јануари 2011 (МИА) - Пратеникот Тито Петковски на денешната седница на собраниската Комисија за европски прашања, на која беше презентирана Програмата на Унгарија за шестмесечното ...

Петковски со обвинувања кон унгарскиот премиер, реагираа амбасадорот Кекеши и пратеници од власта

Алсат-М - 11.01.2011

Пратеникот Тито Петковски на денешната седница на собраниската Комисија за европски прашања, на која беше презентирана Програмата на Унгарија за шесмесечното претседавање со ЕУ, изнесе оценки за ...

Гаф или провокација?

Алфа - 11.01.2011

Ненамерен гаф или свесно направена провокација? Тито Петковски предизвика жестоки реакции од власта со настапот пред собраниската Комисија за европски прашања и пред унгарскиот амбасадор во земјава ...

Петковски го обвини унгарскиот премиер дека е националист

Кирилица - 11.01.2011

Пратеникот Тито Петковски на денешната седница на собраниската Комисија за европски прашања, на која беше презентирана Програмата на Унгарија за шесмесечното претседавање со ЕУ, го обвини унгарскиот ...

Скандал: Тито Петковски го нападна унгарскиот Премиер

Сител - 11.01.2011

Тито Петковски го нападна унгарскиот Премиер. Националист кој се бори за Голема Унгарија, автократ кој контролира се во државата и ја руши слободата на медиумите.

Тито Петковски вербално го нападна унгарскиот премиер Виктор Орбан

Канал5 - 11.01.2011

Скандал, непримерно однесување на пратеник, смислена провокација или гаф. Тито Петковски вербално го нападна унгарскиот премиер во македонскиот парламент.

Тито Петковски не избрука сите пред Европа!

Вечер - 11.01.2011

Бранко Црвенковски, СДСМ и група политичари и партии покрај нив прават се да ја оцрнат Македонија пред Европската унија поради сопствени политички интереси.

Криза на Балканот ако не се приближи до ЕУ

Журнал - 11.01.2011

Будимпешта, 11 јануари – Доколку Балканот не се приближи до Европската унија, балканските земји може да се соочат со тешка криза која ќе ја чини Европа поскапо отколку процедурата за нивно ...

Петковски со обвинувања кон унгарскиот премиер

Курир - 11.01.2011

Претседателот на НСДП Тито Петковски на денешната седница на Комисијата за европски прашања за приоритетите на унгарското претседателство со Европската унија направи голем скандал обвинувајќи го ...

Скандалозни изјави на Петковски за унгарскиот премиер?

Журнал - 11.01.2011

Скопје, 11 јануари - На денешната седница на Комисијата за европски прашања, на која се претставуваа приоритетите на Унгарското претседателство со ЕУ во присуство на дипломатскиот кор, пред ...

Изјавите на Петковски осудени од пратениците

Курир - 11.01.2011

Обвинувањата на Тито Петковски упатени кон унгарскиот премиер Орбан дека е националист и дека се бори за голема Унгарија, наидоа на остра осуда кај пратениците во Собранието на Република Македонија.

Собрание: Унгарците за претседавањето со ЕУ, Петковски им го критикува премиерот, ВМРО обвини за саботажа

eReporter - 11.01.2011

Претставувањето на унгарското претседавње со ЕУ во македонското собрание, мина со критики за премиерот Виктор Орбан испратени од пратеникот Тито Петковски, на што реагираа унгарскиот амбасадор и ...

Контрола врз медиумите во Унгарија

Deutsche Welle - 10.01.2011

По критиките за законот за контрола врз медиумите во Унгарија, премиерот Виктор Орбан и министерот за надворешни работи Јанош Мартоњи даваат поумерени изјави.

Став - Заедничкото за Унгарија и за Македонија

Време - 10.01.2011

Од први јануари 2011 година Унгарија го презеде претседавањето со Европската унија. Таа држава денеска се соочува со остри критики и со најави за евентуална политичка изолација во ЕУ.

Лов на расни коњи

Дневник - 10.01.2011

Слободата на медиумите е нешто што е свето во Европа - е пораката што претседателот на Европската комисија, Жозе Баросо, им ја упати на властите во Унгарија .

Будимпешта призна

Дневник - 10.01.2011

Ова е лош почеток, кој би сакал да почнува така, призна унгарскиот премиер Виктор Орбан на почетокот на претседавањето со ЕУ.

Громогласен молк

Дневник - 10.01.2011

Пред слободата на печатот стојат тажни денови. Унгарија, земјата на чело на ЕУ, ги крши фундаменталните вредности на Унијата преку укинување на слободата на печатот без која не може да има ...