TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се крои сценарио за да се наместат лекарите штрајкувачи

А1 On - 25.11.2012

А1 дознава дека е направено сценарио, со кое уште од следнава недела се планира да се уништи штрајкот на лекарите, со тоа што одредени специјалисти треба да бидат компромитирани, па дури и осудени за ...

Власта ќе го минира штрајкот на лекарите и со лажни пациенти

Либертас - 25.11.2012

НОВИОТ БРОЈ НА ДНЕВНИОТ ВЕСНИК ФОКУС ДОНЕСУВА: Власта ќе го минира штрајкот на лекарите и со лажни пациенти „Етничка Албанија“ во Скопје „Радникот“ ги пакува куферите за Црна ...

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Стелт стратегија

Вест - 24.11.2012

Извинете, ама во неделата не можев да се размножувам. Гледав Влада... Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ Вчера на МТВ уште отсабајле изгледав еден многу интересен прилог.

Тодоров го игнорира штрајкот и не одговара на новинарските прашања за него

24 Вести - 24.11.2012

Иако од понеделник лекарите најавија засотрување на штрајкот и затворање на амбулантите во болниците, министерот за здравство не реагира.

Ќе се намалат прегледите, пациентите негодуваат

Дневник - 24.11.2012

Амбулантите на клиниките во Kлиничкиот центар во кои се вршат прегледи на пациенти в понеделник нема да работат, а пациентите ќе бидат упатувани на Ургентен центар или на Kлиника за токсикологија, ...

Од понеделник клуч на амбулантите во клиниките и болниците

Утрински - 24.11.2012

Во знак на револт на игнорантскиот однос на здравствените власти, штрајкот ќе биде порестриктивен - прегледи ќе се вршат само на Хирургија и во Токискологија Штрајкот на лекарите од понеделник ќе ...

Лекарите најавија масовен штрајк, Тодоров не реагира

+инфо - 24.11.2012

Министерто за здравство, Никола Тодоров не реагира за најавениот масовен штрајк на лекарите кои за во понеделник најавија засотрување на штрајкот и затворање на амбулантите во болниците.

Притисок врз медицинските сестри во Штип

Алфа - 24.11.2012

Замрзнати се пристапниците на средниот медицински кадар во самостојниот независен синдикат штипската болница. Ситуацијата настанала, како што велат од синдикатот, поради големиот притисок од страна ...

Лекарите најавуваат заострување на штрајкот, министерот не реагира

Sky - 24.11.2012

Лекарите од понеделник најавуваат заострување на штрајкот и затворање на амбулантите во болниците, а министерот за здравство не реагира, објави 24 Вести.

Лекарите-специјалисти ги затвораат амбулантите, ќе се лекува во ургентни центри

Н.Македонија - 24.11.2012

Лекарите што штрајкуваат најавија дека од понеделник ќе ги затворат амбулантите Од понеделник штрајкот на лекарите се сели пред Влада Итните пациенти прво ќе одат во Ургентниот центар на хируршките ...

Закажани прегледи се одложени поради штрајкот

Дневник - 23.11.2012

Поради штрајкот на лекарите на Kлиничкиот центар во Скопје, закажаните прегледи на пациентите се одложуваат. Протестот на „белите мантили“ секојдневно се одржува по повеќе од половина час.

Синдикалци им се приклучија на лекарите

24 Вести - 23.11.2012

Конфедерацијата на самостојни синдикати се приклучи на штрајкот на лекарите. Од денеска синдикалците заедно со лекарите ќе штрајкуваат пред болниците.

Клуч на болничките амбуланти

Вест - 23.11.2012

Лекарите специјалисти ќе стават клуч на амбулантите на клиниките и на болниците во земјава, со што се радикализира штрајкот, со кој бараат од Министерството за здравство зголемување на платите и ...

Лекарите ќе станат уште повидливи за министерот

Телма - 23.11.2012

Продолжува штрајкот на лекарите. Денеска претседателот на Синдикатот на клинички центри д-р Ставриќ покажа одлука потпишана од министерот за здравство Тодоров, од април годинава, во која се вели дека ...

Амбулантите во болниците под клуч од понеделник

24 Вести - 23.11.2012

Нема веќе тивок штрајк. O д понеделник се затвораат амбулантите во клиниките и болниците а пациентите ќе се пренасочуваат кон клиниките кон урентниот центар и токсикологија кои не штрајкуваат .

И КСС на помош на лекарскиот штрајк

+инфо - 23.11.2012

Конфедерацијата на самостоини синдикални организации (КСС), која брои 10.000 членови од различни професии, денеска им изразија подршка на лекарите кои 10-ти ден штрајкуваа пред Министерството за ...

Се шири поддршката за штрајкот на лекарите

Алфа - 23.11.2012

Во отсуство на гранковиот, синдикатот на клинички од денеска има поддршка од конфедерацијата на синдикати. Го повикаа министерот да се сретне со лекарите, бидејќи синдикатот на Каранфиловски не може ...

Пациентите гневни, докторите креваат рамена

Курир - 23.11.2012

Бремена жена со болки за докторите на Гинекологија не претставувала итен случај. Докторите кои штрајкуваат поради проектот плата по учинок, ги разгневија пациентите.

Дали бремена жена е итен случај? Докторите и натаму штрајкуваат

Денешен - 23.11.2012

Бремена жена со болки за докторите на Гинекологија не претставувала итен случај. Докторите кои штрајкуваат поради проектот плата по учинок, ги разгневија пациентите.

Едниот синдикат ќе продолжи да штрајкува, другиот почесто ќе преговара

Н.Македонија - 23.11.2012

Гранскиот синдикат на здравство, од понеделник, како што најави претседателот д-р Љубиша Каранфилски, ќе започне интензивни преговори со министерот за здравство Никола Тодоров Самостојниот синдикат ...

Лекарите ќе примаат помалку пациенти

24 Вести - 22.11.2012

Лекарите ќе го заоструваат штрајкот, бидејќи гледаат дека власта сеуште не ги гледа, соопштуваат од самостојниот синдикат на клиничкиот центар.

Тодоров продолжува да го игнорира штрајкот на лекарите

Телма - 22.11.2012

Министерот Тодорв продолжува да го игнорира штрајкот на лекарите, кои протестираат под закрила на Самостојниот синдикат на клинички.

Самостојниот синдикат за здравство преговара со Тодоров

Дневник - 22.11.2012

Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита е во преговори со министерот за здравство Никола Тодоров, при што главна точка е проектот за исплата на платите по учинок.

Вработените во црквата имаат право на штрајк

Deutsche Welle - 22.11.2012

Спорот за правата на вработените во црквата во Германија трае со децении и дури и по пресудата на Сојузниот суд со која се гарантираат работничките права, се‘ уште не е сигурно дали е целосно ...

Гранковиот синдикат од понеделник на преговори со Тодоров

Канал5 - 22.11.2012

Гранковиот синдикат на здравство од понеделник ќе започнат интензивни преговори со министерот за здравство Никола Тодоров. Самостојниот синдикат на Клинички центар најави поригорзни мерки на штрајк.

Лекарите ќе го радикализираат штрајкот - ќе примаат помалку пациенти

24 Вести - 22.11.2012

Штрајкот на лекарите ќе се радикализира и од понеделник специјалистите дополнително ќе го намалат обемот на работата, соопштуваат од Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар.

Едни лекари штрајкуваат, други преговараат

Утрински - 22.11.2012

Лекарите кои штрајкуваат најавуваат уште помал обем на прегледи и операции Двата синдиката во здравство - Клиничкиот и Гранковиот, продолжуваат по различни патишта кои водат до иста цел - да го ...

Самостојниот синдикат за здравство ги интензивира преговорите со министерот Тодоров

Сител - 22.11.2012

Преговорите на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита на Македонија со министерот за здравство се интензивираат со одредена динамика која ќе почне од наредната недела, ...

„Невидливите“ доктори ќе го радикализираат штрајкот

Алфа - 22.11.2012

Лекарите од клинички од следната недела ќе го намалат обемот на работа, доколку и натаму продолжи игнорантскиот однос на министерот.

Интензивирање и на преговорите и на штрајкот во здравството

Р.С.Европа - 22.11.2012

Гранковиот синдикат за здравство од наредната недела ќе ја зголеми динамиката на преговорите со министерот Тодоров, додека, Синдикатот на Клинички ќе го намали обемот на работа.

Синдикатот за здравство ги интензивира преговорите со Тодоров

Press24 - 22.11.2012

Се интензивираат преговорите на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита на Македонија со министерот за здравство Никола Тодоров.

Синдикатот на здравството не ги поддржува лекарите штрајкувачи

+инфо - 22.11.2012

Штрајкот на лекарите остана без поддршка од своите колеги во Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита откако денеска нивните претставници категорично рекоа дека одлуките на ...

Тодоров на преговори со Гранковиот синдикат- другиот синдикат ќе го радикализира штрајкот

Макфакс - 22.11.2012

Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита на Македонија од понеделник ќе започнат преговори со министерот за здравство, Никола Тодоров.

Синдикатот нуди втор колективен за „Мермерен комбинат“

+инфо - 22.11.2012

По тридневен штрајк, вработените во „Мермерниот комбинат“ од Прилеп се вратија на работа, без да започнат преговори со менаџерскиот тим.

Лекарите најавуваат радикализирање, Тодоров преговара со паралелниот синдикат

А1 On - 22.11.2012

Состојбите во здравствот стануваат се потензични. Наместо приближување на ставовите лекарите најавуваат радикализирање на штрајкот, а министерот наместо на преговори со самостојниот, седна да се ...

Колку лекарски вистини толку синдикати: почнаа нови преговори со Тодоров

МКД - 22.11.2012

Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита почна преговори со министерот за здравство Никола Тодоров во врска со проектот исплата на платите по учинок.

Гранковиот синдикат за здраство не штрајкува, ќе преговара

Сител - 22.11.2012

Поголема плата на здравствените работници и измени во проектот плаќање по учинок. Со овие две барања Самостојниот синдикат за здравство најави интезивирање на преговорите со министерот Тодоров.

Стотина лекари планираат колективна оставка

+инфо - 22.11.2012

Штрајкот на лекарите од понеделник ќе се интензивира и ќе се намали обемот на работа така што ќе се третираат само итните пациенти на кои им е загрозено здравјето, а сите други ќе бидат вратени, ...

Колективна оставка планираат стотина лекари

Sky - 22.11.2012

Лекарите најавуваат интензивирање на протестите од понеделник. Според денеѓните најави од понеделни ќе се третираат само итните пациенти а сите други ќе бидат вратени.

Тодоров на преговори со Гранковиот синдикат- другиот синдикат ќе го радикализира штрајкот

Пулс24 - 22.11.2012

Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита на Македонија од понеделник ќе започнат преговори со министерот за здравство, Никола Тодоров.

Самостојниот синдикат за здравство ги интензивира преговорите Тодоров

Денешен - 22.11.2012

Преговорите на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита на Македонија со министерот за здравство се интензивираат со одредена динамика која ќе почне од наредната недела, ...

Тодоров попушти, ги здогледа лекарите! А и неколкумина од нив го виделе Министерот

Фактор - 22.11.2012

Од идната седмица ќе почнат преговори меѓу Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита на Македонија со министерот за здравство, соопшти претседателот на Синдикатот, Љубиша ...

Селмани ги построи лекарите специјалисти

Вечер Прес - 22.11.2012

Скандалозно: над 200 болни од рак 10 дена чекаат за операција! Директорот на Ургентниот центар д-р Реџеп Селмани, вчера имаше вонреден состанок, а како што дознаваме дека целта била да се ...

Синдикатот на здравството не го поддржува штрајкот

Sky - 22.11.2012

Самостојниот синдикат за здравство не го подржува штрајкот на лекарите. Претставниците на Синдикатот денеска категорично рекоа дека одлуките на штрајкувачкиот одбор не се во согласност со нивните ...

Аргентина парализирана од генерален штрајк

Deutsche Welle - 21.11.2012

Народот долго трпеш, но чашата очигледно е прелеана. Милиони луѓе ја прекинаа работата за да протестираат меѓу другото и поради високите даноци во државата.

Вработените во Мермерен комбинат бараат 30 отсто повисоки плати

Утрински - 21.11.2012

Работниците се незадоволни зашто веќе 10 години не добиле ниту денар повеќе од просечната плата, која изнесува 20.000 денари Прилеп - Околу 400 вработени во прилепскиот Мермерен комбинат протестираат ...

Лекари - професори подготвуваат колективна оставка

Утрински - 21.11.2012

Ако и натаму бидат невидливи за министерот за здравство Никола Тодоров, од понеделник лекарите планираат да штрајкуваат пред Владата Стотина лекари - професори од клиниките, се подготвуваат да ...

„Политичкиот заговор“ на белите мантили

Утрински - 21.11.2012

Нано Ружин На 6 август 1660 година во парискиот Пале-Роајал била одржана премиерата на Молиеровата пиеса „Доктор и покрај тоа што не сака да биде“, која доживеала огромен успех.

Тодоров се уште молчи за штрајкот

Алфа - 21.11.2012

И по осум дена од стартот на штрајкот на лекаритте –специјалисти , министерот за здравство Тодоров продолжува да ги игнорира.

ВМРО-НП: Лекарите до крај да издржат во своите барања

+инфо - 21.11.2012

Владеачката партија на секаков можен начин сака да го задуши штрајкот на лекарите. Тоа е главата карактеристика која ДПМНЕ ја покажа пред јавноста, својот диктаторски и недемократски стил на ...

ВМРО – Народна партија целосно го поддржува штрајкот на лекарите

А1 On - 21.11.2012

„Откако целосно го уништија здравството во Охрид, откако оставија над 50 000 охриѓани без здравствена заштита, сега владеачката партија не секаков можен начин сака да го задуши штрајкот на лекарите.

Лекарите не губат надеж по ставот на Груевски дека ќе си легнат на брашното

+инфо - 21.11.2012

По синоќешната изјава на премиерот Никола Груевски, кога за време на пратеничките прашања рече дека лекарите штрајкувачи со тек на време ќе го прифатат моделот „плаќање по успешност“ и ќе сфатат дека ...

Шокантно: Штрајкот ги одложи и операциите на болните од рак!

Вечер Прес - 21.11.2012

Стопирани се најголемиот број од операциите на пациенти кои боледуваат од канцер. На Хируршките клиники се прават листи на чекање, оти специјалистите штрајкуваат и за нив канцерот не е итен.

ВМРО-НП: Лекарите да издржат во своите барања

Sky - 21.11.2012

Владеачката партија на секаков можен начин сака да го задуши штрајкот на лекарите, велат од ВМРО-НП. Ова е главата карактеристика која ДПМНЕ ја покажа пред јавноста, својот диктаторски и ...

Протест во прилепскиот мермерен комбинат

Н.Македонија - 21.11.2012

Работниците во прилепскиот мермерен комбинат го продолжуваат штрајкот со барање за зголемување на платата од 30 отсто, што, како што велат, не се случило десет години Според управата на комбинатот, ...

Штрајкот на лекарите ќе се сели пред Владата

Н.Македонија - 21.11.2012

Реформите не секогаш се широко прифатени. Некогаш треба да се препознае позитивното, да се објасни максимално и да се издржат критиките, рече Груевски Лекарите-специјалисти, членови на Самостојниот ...

Тридневен штрајк на 400 работници во Мермерскиот комбинат во Прилеп

Дневник - 20.11.2012

Околу 400 раотници во рудникот Сивец и во фабриката за преработка на Мермерскиот комбинат од Прилеп ги запреа машините, барајќи зголемување на платите за 30 отсто.

Продолжува штрајкот во мермерниот комбинат во Прилеп

Канал5 - 20.11.2012

Лани прикажана е добивка од 5 илјади евра. А годинава за 9 месеци само илјада евра. Кого лажат грчките газди - прашуваат синдикалците, кога само од еден тон необработен мермер чистиот приход е илјада ...

Штрајкот во здравството се помасовен

24 Вести - 20.11.2012

Платото пред министерството за здравство станува претесно за лекарите кои штрајкуваат незадоволни од проектот за плаќање по учинок и ниските плати.

Oхридските и струшките лекари се приклучија на штрајкот

Телма - 20.11.2012

Штрајкот на лекарите поддршка доби и од медицинскиот персонал во охридските и струшките болници. Вработени во Заводот за нефрологија и градската болница во Струга се солидаризираа со колегите од ...

Видливоста на Лекарите расте

Телма - 20.11.2012

Лекарите ќе бараат нов простор за штрајкување бидејки нивниот број се зголемува, а просторот пред Министерството за здравство е тесен.

Од понеделник лекарите ќе штрајкуваат пред Влада

Вест - 20.11.2012

Лекарите специјалисти повторно излегоа пред Министерството за здравство и најавија дека од понеделник ќе го радикализираат штрајкот, со кој бараат промена на проектот за плаќање по учинок и ...

Лекарите штрајкуваа пред Министерството

Дневник - 20.11.2012

Медицинарите од клиниките вчера го преселија штрајкот пред Министерството за здравство, за, како што изјавија, да може да ги види министерот Никола Тодоров.

Охридски лекари се приклучија кон штрајкот

Сител - 20.11.2012

Членовите на охридскиот огранок на Самостојниот синдикат на лекари денеска се приклучија кон штрајкот на лекарите од Кллиничкиот центар во Скопје, кои преку протест го спорат моделот на плата по ...

Штрајк пред очи широко затворени

Р.С.Европа - 20.11.2012

Министерот може да го игнорира штрајкот, но тоа е само затварање очи пред реалноста, тоа во психологијата се вика негација.

Лекарите и денеска пред Министерството за здравство

Press24 - 20.11.2012

Лекарите најавија дека до петок ќе штрајкуваат пред Министерството за здравство, а ако ова не вроди со плод, ќе реземат поригорозни мерки.

Вработените во Амнести на штрајк

Р.С.Европа - 20.11.2012

Неколку стотици вработени во Амнести Интенешнл денеска излегоа на штрајк во Лондон поради најавените рестриктивни мерки за штедење кои може да резултираат со отпуштање на 500 вработени.

Самостојниот синдикат на лекари од Охрид се приклучи на колегите кои штрајкуваат

Inpress - 20.11.2012

Охрид, 20. ноември 2012 (ИНПРЕС) Самостојниот синдикат на лекари од Охрид, денеска се приклучи кон штрајкот на лекарите од останатите јавни здравствени установи од државава кои сметаат дека моделот ...

Охридски лекари се приклучија кон штрајкот

А1 On - 20.11.2012

Членовите на охридскиот огранок на Самостојниот синдикат на лекари денеска се приклучија кон штрајкот на лекарите од Кллиничкиот центар во Скопје, кои преку протест го спорат моделот на плата по ...

Охридски лекари се приклучија кон штрајкот

Алфа - 20.11.2012

Членовите на охридскиот огранок на Самостојниот синдикат на лекари денеска се приклучија кон штрајкот на лекарите од Кллиничкиот центар во Скопје, кои преку протест го спорат моделот на плата по ...

Лекарите од понеделник ќе штрајкуваат пред влада

Р.С.Европа - 20.11.2012

Независниот сидникат на лекарите најавија дека од понеделник штрајкот ќе го преселат пред Владата, затоа што дворот на министертвото за здравство им е мал за да го собере сите што штрајкуваат.

И по една недела од штрајкот, Тодоров не ги гледа лекарите

Алфа - 20.11.2012

Лекарите најавуваат дека ќе го радикализираат штрајкот доколку и натаму министерот Тодоров ги игнорира и тврди дека нема штрајк.

И лекарите од Охрид и Струга на штрајк

Алфа - 20.11.2012

Околу 150 лекари од Охрид и од Струга, се солидаризираа со колегите, поддржувајќи го штрајкот. Во здравството не смее да има норми, оти ние не шиеме кошули, туку спасуваме животи, порачуваат лакарите ...

Штрајкот може да се радикализира, лекарите сè побројни

+инфо - 20.11.2012

На седмиот ден од штрајкот на докторите, претседателот на Самостојниот синдикат на здравствени работници Дејан Ставриќ, рече дека видливоста на лекарите расте, што е одразено и во се поголемата ...

Продолжува штрајкот во „Мермерен комбинат“, Прилеп

+инфо - 20.11.2012

Над 400 вработени од „Мермерниот комбинат“ во Прилеп, штрајкуваат и денеска, откако менаџментот на комбинатот вчера не прифати да преговара со нивни претставници и со синдикатот.

Штрајкот на лекарите може да се радикализира

Sky - 20.11.2012

Денеска е седми ден од штрајкот на лекарите. Претседателот на Самостојниот синдикат на здравствени работници Дејан Ставриќ истакна дека видливоста на лекарите расте и бројот на лекари кои штрајкуваат ...

Лекарите сложни: Ако не сака да не види Тодоров, ќе не гледа Груевски!

Фактор - 20.11.2012

Доколку и натаму министерот Тодоров ги игнорира и тврди дека нема штрајк лекарите најавуваат дека ќе го радикализираат штрајкот, и дека ќе одат пред Владата од понеделник.

Осмелете се да избркате еден лекар, сите си заминуваме!

Sky - 20.11.2012

Доколку режимот се обиде да избрка еден лекар кој учествува во штрајкот, најверојатно сите лекари ќе си поднесат оставки и ќе си заминат со што државното здравство ќе биде оставено само на министерот ...

Грчките газди се правдаат: Кризата ни ги намали приходите!

Вечер Прес - 20.11.2012

Тридневниот штрајк на 380-те вработени од Прилепскиот мермерен комбинат со барање за повисоки плати за 30%, или зголемување на бодот од 10 на 13 денари, за Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ...

Вработените во прилепскиот мермерен комбинат, втор ден на штрајк

Фактор - 20.11.2012

И денеска работниците во прилепскиот „Мермерски комбинат“ продолжија со штрајкот. Тие остануваат на своето барање за зголемување на платите за 30%, бидејќи веке 10 години немаат никаккво покачување, ...

Вработените во `Мермерен комбинат` и денеска штрајкуваат

Sky - 20.11.2012

Штрајкот на вработените во `Мермерниот комбинат`- Прилеп продолжува и денеска. Вчера менаџментот на комбинатот не прифати да преговара со претставници на работниците и со синдикатот.

На шестиот ден од штрајкот лекарите пред Министерство за здравство

Н.Македонија - 20.11.2012

На шестиот ден од штрајкот на лекари-специјалисти некои од нив вчера се собраа пред Министерство за здравство, за време на паузата од 10 до 10.30 часот Претседателот на Самостојниот синдикат на ...

До петок пред министерството, од понеделник пред Влада

Н.Македонија - 20.11.2012

Лекарите до петок ќе штрајкуваат пред министерството за здравство, а доколку и натаму бидат невидливи за институцијата ќе преземат поригорозни мерки, и за понеделник најавуваат протестите да ...

Штрајк во прилепскиот Мермерен комбинат

Канал5 - 19.11.2012

Над 400 вработени од Мермерниот комбинат во Прилеп денеска ја прекинаа работата. Бараат зголемување на платата за 30 отсто, информираат од синдикатот. „Просечната плата од 20 илјади денари е мала.

Дел од докторите штрајкуваа пред зградата на Министерството за здравство

Канал5 - 19.11.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров, рече дека неговиот став е веќе познат и дека нема ништо да коментира. Дел од докторите кои го поддржуваат штрајкот на Самостојниот синдикат на Клинички центар ...

Новинарите на Би-Би-Си најавија штрајк за божиќните празници

24 Вести - 19.11.2012

Новинарите во Би-Би-Си најавија одржување на штрајк за Божиќните празници, незадоволни од најновото скратување на работните места во оваа јавна, британска медиумска компанија.

Лекарите се преместија пред Министерството за здравство

Утрински - 19.11.2012

Лекарите своето незадоволство наместо во кругот на Клиничкиот центар во Скопје од денеска го искажуваат пред Министерството за здравство.

Тодоров не одговара на „негативни прашања“!

24 Вести - 19.11.2012

Наместо пред болниците, лекарите пред вратата на Тодоров. Од самостојниот синдикат објаснуваат - дошле пред министерството за здравство за да ги види министерот.

Штрајк во мермерскиот Комбинат - прилеп

Телма - 19.11.2012

Околу 400 вработени во прилепскиот Мермерски Комбинат денеска ја прекинаа работата во знак на незадоволство, зашто како што тврдат 10 години не им е зголемена платата.

„Невидливите се тука“

Телма - 19.11.2012

Штрајкот на лекарите денеска се прессели пред зградата на Министерството за здравство. Од Синдикатот на клинички центри велат дека на овој начин сакаат да му покажат на министерот за здравство Никола ...

Новинарите на Би-Би-Си најавија штрајк за Божик

Утрински - 19.11.2012

Новинарите во Би-Би-Си најавија одржување на штрајк за Божиќните празници, незадоволни од најновото скратување на работните места во оваа јавна, британска медиумска компанија.

Лекарите се преселија пред министерството за здравство за Тодоров да види дека има штрајк

24 Вести - 19.11.2012

Штрајкот од пред болниците, лекарите го преселија пред министерството за здравство. Откако Тодоров изјави дека штрајк нема, лекарите решија да застанат пред него за подобро да ги види.

ФОТО: „Невидливите се тука“ - лекарите штрајкуваа пред Министерството за здравство

Press24 - 19.11.2012

Штрајкот на лекарите денеска се пресели пред Министерстворо за здравство. Штрајкувачите со овој чекор, како што велат, сакаат да му покажат на министерот Тодоров дека штрајкот постои и е се помасовен.

„Канал5:“ Штрајк во Мермерен комбинат, Прилеп

+инфо - 19.11.2012

Над 400 вработени од Мермерниот комбинат во Прилеп денеска ја прекинаа работата и побараа зголемување на платата за 30 отсто, информираат од синдикатот, а пренесе „Канал5.

Новинарите на Би-Би-Си најавија штрајк за божиќните празници

МРТ - 19.11.2012

Новинарите во Би-Би-Си најавија одржување на штрајк за Божиќните празници, незадоволни од најновото скратување на работните места во оваа јавна, британска медиумска компанија.

Штрајк во Мермерниот комбинат во Прилеп

Сител - 19.11.2012

Повеќе од 400 вработени во Мермерниот комбинат во Прилеп од денеска се во штрајк и бараат зголемување на платата за 30 отсто. „Просечната плата од 20 илјади денари е мала.

Штрајк во Мермерниот комбинат во Прилеп

МКД - 19.11.2012

Повеќе од 400 вработени во Мермерниот комбинат во Прилеп од денеска се во штрајк и бараат зголемување на платата за 30 отсто. „Просечната плата од 20 илјади денари е мала.

Жерновски: Разбудете се, лекарите од мака штрајкуваат

+инфо - 19.11.2012

Разбудете се и отворете ги очите, штрајк има, има и незадоволство, но вие треба да седнете и со лекарите да најдете заеднички јазик.

Стетоскопите не се пушки!

А1 On - 19.11.2012

Велат, за една држава да функционира онака како што треба, потребно е да биде поставена на здрави темели. Тоа пред сé подразбира функционалност на државните институции и владеење на правото.

ЛДП бара власта да не го игнорира штрајкот на лекарите

Макфакс - 19.11.2012

Либерално демократската партија најостро реагира на игнорантскиот и понижувачки однос на премиерот Никола Груевски и министерот за здравство Никола Тодоров , но за жал и на дел од медиумите, кон ...

„Невидливите“ лекари се преселија пред министертво за здравство

Р.С.Европа - 19.11.2012

Лекарите денеска своето незадоволство го искажаа пред Министертвото за здравство со порака „невидливите се тука“. Синдикалниот лидер д-р Дејан Ставриќ изјави дека одлучиле да дојдат пред ...

Штрајкот на лекарите најкоментиран

Р.С.Европа - 19.11.2012

Се чини дека граѓаните се прилично негативно расположени кон лекарската фела, ако се суди според коментарите на текстовите за штрајкот на лекарите на нашата интернет страна.

Вработените од прилепскиот Мермерен комбинат, од денеска, во тридневен штрајк

Сител - 19.11.2012

Речиси една деценија не зголемените плати, од денеска, причина за тридневен предупредувачки штрајк на близу 400-те вработени од прилепскиот Мермерен комбинат, со чиј мнозински пакет акции управува ...

За да ги види Тодоров, лекарите штрајкуваа пред министерството

Алфа - 19.11.2012

Получасовниот протест од денеска лекарите го преселија пред министерството за здравство. Наместо во кругот на клинички, тие дојдоа пред врата кај Тодоров, за како што велат, тој уште еднаш да види ...

Штрајк на вработените во Мермерен комбинат - Прилеп

Алфа - 19.11.2012

Вработените од припелскиот Мермерен комбинат денеска почнаа тридневен штрајк барајќи повисоки плати за триесет отсто или зголемување на бодот од 10 на 13 денари.

И штипските медицински сестри во синдикатот на Ставриќ

Алфа - 19.11.2012

Од денеска и медицинските сестри од штипската болница почнаа да преминуваат во самостојниот независен синдикат на Дејан Ставриќ.

ГАЛЕРИЈА „Невидливите“ штрајкувачи му се покажаа на Тодоров

+инфо - 19.11.2012

Штрајкот на лекарите денеска се премести пред Министерството за здравство откако голем дел од лекарите се собраа пред зградата за да му покажат на министерот дека штрајкот постои и е сé помасовен, ...

„Невидливите“ доктори се појавија пред Тодоров

А1 On - 19.11.2012

„Невидливите се тука“, му порачаа лекарите кои денска штрајкуваа пред зградата на Министерството за здравство, во која се наоѓа и канцеларијата на министерот Никола Тодоров.

Штрајк на вработените од Мермерскиот комбинат во Прилеп

МРТ - 19.11.2012

Вработените од Припелскиот мермерски комбинат денеска почнаа тридневен штрајк барајќи повисоки плати за триесет отсто или зголемување на бодот од 10 на 13 денари.

Лекарите се невидливи само за Тодоров

МКД - 19.11.2012

Лекарите денеска протестираат пред Министерството за здравство за да му покажат на министерот Никола Тодоров дека сепак има протести кои стануваат се помасовни и дека напразно тој се обидува да го ...

Лекарите штрјакуваат пред Министерството за здравство

Sky - 19.11.2012

Лекарите го продолжија штрајкот и денеска но пред Министерството за здравство. Голем дел од лекарите се собраа пред зградата за да му покажат на министерот дека штрајкот постои и е сé помасовен.

Штрајк на вработените во Мермерниот комбинат во Прилеп

Фактор - 19.11.2012

Околу 400 вработени во Мермерниот комбинат во Прилеп денеска со штрајк побараа зголемување на платите за 30 отсто. Како што појаснуваат вработените, просечната плата од 20 илјади денари е мала, ...

Новинарите на Би-Би-Си ќе штрајкуваат за божиќните празници

Денешен - 19.11.2012

Новинарите во Би-Би-Си најавија одржување на штрајк за Божиќните празници, незадоволни од најновото скратување на работните места во оваа јавна, британска медиумска компанија.

Лекарска Буна пред вратите на Тодоров!

Фактор - 19.11.2012

Со натписите „Јас сум тука“ и „Невидливите се тука“ лекарите застанаа пред министерството за здравство, наместо пред болниците со цел да му покажат на министерот Тодоров дека се видливи и дека ...

Жерновски: Премиере, лекарите ви покажаа дека не се невидливи!

Sky - 19.11.2012

Најостро реагираме на игнорантскиот и понижувачки однос на премиерот Никола Груевски и министерот за здравство Никола Тодоров , но за жал и на дел од медиумите, кон штрајкот на лекарите, изјави ...

Штрајкуваат вработените во Мермерен комбинат- Прилеп

Sky - 19.11.2012

Вработените во Мермерниот комбинат во Прилеп бараат повисока плата за 30%. Како што пренесува Канал5, според информациите на синдикатот 400 вработени ја прекинале работата.

Штрајк на вработените во прилепскиот Мермерен Комбинат

Канал 77 - 19.11.2012

Штрајкот солидарно го подржа и ССМ, предводен од претседателот Живко Митревски, според кој барањата се легитимни бидејќи станува збор за профитабилна компанија: -Штрајкот е реализиран денес и трае 3 ...

„Невидливите доктори“ му се покажаа на Тодоров

Либертас - 19.11.2012

„Невидливите се тука“, му порачаа лекарите кои денска штрајкуваа пред зградата на Министерството за здравство, во која се наоѓа и канцеларијата на министерот Никола Тодоров.

Штрајк на вработените од Мермерскиот комбинат во Прилеп

Вечер Прес - 19.11.2012

Вработените од Припелскиот мермерски комбинат вчера почнаа тридневен штрајк барајќи повисоки плати за 30%, или зголемување на бодот од 10 на 13 денари.

Штрајк: Лекарите му се покажаа на Министерот

Фактор - 19.11.2012

Лекарите и денеска излегоа на штрајк против моделот за плаќање по учинок, но наместо во кругот на своите работни места, голем дел од нив се собраа пред Министерството за здравство, за како што велат ...

„Невидливите доктори“ штрајкуваа пред министерот Тодоров

Н.Македонија - 19.11.2012

„Невидливите се тука“, му порачаа лекарите кои денска штрајкуваа пред зградата на Министерството за здравство, во која се наоѓа и канцеларијата на министерот Никола Тодоров Протестот на лекарите од ...

Докторите штрајкуваат под прозорот на Тодоров, за да ги види

eReporter - 19.11.2012

Штрајкот на лекарите денеска се одржува пред зградата на Министерството за здравство, со цел министерот Никола Тодоров, да уочи дека штрајк навистина постои.