TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски очекува нови идеи од Њујорк

А1 - 21.09.2008

Премиерот Никола Груевски очекува шефот на државата и министерот за надворешни работи да се вратат од Њујорк со идеи и предлози кои ќе решат спорот за името или ќе го придвижат процесот напред.

Атина да не покаже слабост

А1 - 21.09.2008

Да не се подлегне на американскиот притисок и да не се прифаќаат средби со македонски претставници кои во Скопје и во Вашингтон би можеле да се протолкуваат како знак на слабост на Атина.

Груевски не го кажува ставот на владата за пакетот на Нимиц

Канал5 - 21.09.2008

Во првата изјава по последниот пакет на Метју Нимиц, премиерот Груевски директно не влезе во коментар на содржината на понуденото. Еве го неговиот одговор на прашањето за владиниот став за последниот сет-идеи на медијаторот.

Црвенковски од денеска до 25 септември ќе престојува во Њујорк

Кирилица - 20.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски заминува за Њујорк каде ќе учествува на отворањето на Генералната дебата на 63-то Генерално собрание на Обединетите Нации, кое почнува на 23-ти септември. Претседателот Црвенковски, како што соопшти неговиот кабинет, во Њујорк ќе се задржи до 25 септември.

Црвенковски на Генерално собрание на ОН

Макфакс - 20.09.2008

Македонскиот претседател од денеска до 25 септември ќе престојува во Њујорк, САД каде ќе учествува на отворањето на Генералната дебата на 63-то Генерално собрание на Обединетите нации.

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ НА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ НА ОН

Сител - 20.09.2008

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски од денеска до 25 септември 2008 година ќе престојува во Њујорк, САД каде ќе учествува на отворањето на Генералната дебата на 63-то Генерално собрание на Обединетите нации.

Црвенковски на 63-то Генерално собрание на Обединетите нации

Нетпрес - 20.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски од денеска до 25 септември ќе престојува во Њујорк, САД каде ќе учествува на отворањето на Генералната дебата на 63-то Генерално собрание на Обединетите нации.

Во Њујорк без координација, но со „тактичка предност“

Време - 19.09.2008

На Генералното собрание на Обединетите нации, македонската делегација денеска заминува без претходна координација за последните предлози од посредникот Метју Нимиц за името.

Груевски недостапен за Црвенковски

Дневник - 19.09.2008

Координативните средби за името на државата претседателот ги смета за неопходни, а премиерот за непотребни Прекината е практиката шефот на државата и премиерот да ги усогласуваат ставовите пред средбите со посредникот во спорот за името, Метју Нимиц.

Македонската државна делегација заминува за Њујорк

Кирилица - 19.09.2008

Висока државно владина делегација на Македонија денеска треба да замине за Њујорк на 63 седница на Генералното собрание на ОН што почнува на 23 септември.

Црвенковски и Милошоски во Њујорк

Макфакс - 19.09.2008

Висока државно владина делегација на Македонија денеска треба да замине за Њујорк на 63 седница на Генералното собрание на ОН што започнува на 23 септември.

Црвената линија на Црвенковски

Н.Македонија - 19.09.2008

Врз основа на лажна теза во Македонија, извесно време се одвива политичка диференцијација што ја наметнуваат оние неколкумина заговорници на свиткан ‘рбет како гаранција за просперитетна иднина на нацијата.

Црвенковски: Можно е преговорите да замрзнат

Дневник - 18.09.2008

Црвенковски: Можно е преговорите да замрзнат Преговорите со Грција за решавање на спорот за името Македонија би можеле да бидат замрзнати на една година, со што би се блокирал влезот на земјата во НАТО и во Европската Унија, изјави претседателот Бранко Црвенковски за Ројтерс.

Резултатот од иницијативата на Нимиц ќе се знае идниот месец

Вест - 18.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски смета дека преговорите со Грција за името може да бидат замрзнати една година и со тоа да се блокира македонскиот влез во НАТО и во ЕУ. Според, претседателот, резултатот од последната иницијатива на Нимиц ќе се знае во текот на следниот месец.

Средбите на Црвенковски со Фрид и со Нимиц подготовка за следната преговарачка рунда

Канал5 - 18.09.2008

Средбите на претседателот Црвенковски со високиот дипломат на американскиот Стејт Департмент Даниел Фрид и со медијаторот Метју Нимиц на маргините на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк ќе бидат подготовка за следната преговарачка рунда за името која се оценува за клучна за ...

Нема средба на државниот врв за предлогот на Нимиц

Утрински - 18.09.2008

Нема средба на државниот врв за предлогот на Нимиц Последниот предлог на медијаторот од ОН, Метју Нимиц, за решавање на спорот со името е во полза на Македонија, констатираа медиумите во Македонија и во Грција, но засега и официјално Скопје и официјална Атина молчат за одговорот што го подготвуваа ...

Нема координација меѓу Црвенковски и Груевски за името

Макфакс - 18.09.2008

Нема да има координативна средба меѓу претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски, на која требаше да се разгледаат последните предлози од медијаторот за името Метју Нимиц.

Можно замрзнување на преговорите со Грција

Н.Македонија - 18.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски за Ројтерс изјавил дека преговорите со Грција за решавање на спорот за името Македонија би можеле да бидат замрзнати на една година, со што би се блокирало влегувањето на земјата во НАТО и Европската Унија.

Нема средба на државниот врв пред Њујорк

А1 - 17.09.2008

Македонската делегација в петок заминува на Генералното собрание на Обединетите нации без вообичаената координативна средба на која ќе се разгледаат последните предлози од медијаторот за името Метју Нимиц.

Кој има храброст да го соопшти новото име

Утрински - 17.09.2008

Дебатата „Дијалози за Македонија“ исфрли на површина можни лоши сценарија за иднината на земјата Соња Крамарска Членството во ЕУ и во НАТО, кое се' уште е недостижно за Македонија, полека станува клучна тема на аналитичарите, интелектуалците и оние политички кругови кои изразуваат несогласување со ...

Концепт без ЕУ и НАТО е борба за преживување

Дневник - 17.09.2008

Никој нема мандат да ги редефинира клучните приоритети на оваа држава, да се откаже од стратегиските определби и проектираната иднина, е пораката од вчерашната дебата „Република Македонија, ЕУ, НАТО - интеграција или изолација“ Алтернативно сценарио на евроатлантските интеграции што нуди сестран ...

Дојде време за план Б

Време - 17.09.2008

Три недели пред објавувањето на извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија, станува извесно дека тој ќе биде неповолен и без датум за преговори со Европската унија, е констатацијата на учесниците во вчерашната трибина „Дебата за Македонија: ЕУ и НАТО - интеграција или ...

МОЖНО ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ СО ГРЦИЈА НА ЕДНА ГОДИНА

Сител - 17.09.2008

МОЖНО ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ СО ГРЦИЈА НА ЕДНА ГОДИНА Претседателот Бранко Црвенковски за Ројтерс изјавил дека преговорите со Грција за решавање на спорот околу името Македонија, би можеле да бидат замрзнати на една година, со што би се блокирал влезот на земјата во НАТО и Европската унија.

Црвенковски: Можно замрзнување на преговорите со Грција

Нетпрес - 17.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски за Ројтерс изјавил дека преговорите со Грција за решавање на спорот околу името Македонија, би можеле да бидат замрзнати на една година, со што би се блокирал влезот на земјата во НАТО и Европската унија.

Црвенковски: Можно е „замрзнување“ на преговорите за името со Грција

Кирилица - 17.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски во интервју за Ројтерс изјавил дека преговорите со Грција за решавање на спорот околу името, би можеле да бидат замрзнати на една година, со што би се блокирал влезот на Македонија во НАТО и Европската унија.

Црвенковски распалува опасни провокации

Вечер Прес - 17.09.2008

Дека Претседателот Црвенковски од државна функција, со државни пари, тера партиска политика за рехабилитација на СДСМ, и подготовка за своето шефување со партијата, не е ново. Тој и самиот го потенцира тоа.

Најдоброто сценарио е влегувањето во ЕУ и во НАТО

Н.Македонија - 17.09.2008

Интеграцијата на Македонија во ЕУ и во НАТО е најдобра можна опција за напредок на државата. Нема друго сценарио што нуди сестран економски и демократски развој.

Дебата: ЕУ интеграција или изолација

А1 - 16.09.2008

Интеграцијата во Европската унија и НАТО нема алтернатива, се друго не е концепт за развој, туку концепт за преживување и изолација. Овој став претседателот Црвенковски го повтори и на денешната дебата од циклусот дијалози за Македонија.

Дијалози за Македонија – интеграција или изолација

Канал5 - 16.09.2008

Секој концепт што не не внесува во Европската Унија е концепт за опстанок, а не за развој – вакви беа мнозинството ставови на учесниците на трибината – Македонија – НАТО и ЕУ – интеграција или изолација.

ДИЈАЛОЗИ ЗА МАКЕДОНИЈА - ЕУ ИНТЕГРАЦИЈА ИЛИ ИЗОЛАЦИЈА ?

Телма - 16.09.2008

ДИЈАЛОЗИ ЗА МАКЕДОНИЈА - ЕУ ИНТЕГРАЦИЈА ИЛИ ИЗОЛАЦИЈА ? Панта Џамбазоски Интеграцијата во ЕУ и во НАТО нема алтернатива, зашто се друго е бегство од стратегиските интереси на државата и е концепт за преживување и изолација, изјави претседателот Бранко Црвенковски на денешната шеста дебата од ...

Црвенковски: Пакетот на Нимиц делумно има разбирање за некои наши позиции

Канал5 - 16.09.2008

Во пресрет на координацијата за последниот пакет на Метју Нимиц на која државно-владиниот врв ќе ја договара официјалната позиција на Македонија за предложените идеи, претседателот Црвенковски излезе со своја првична оценка за понуденото, без да навлегува во детали за пакетот на Нимиц:   - ...

ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ СО ПОГОЛЕМО РАЗБИРАЊЕ ЗА МАКЕДОНИЈА

Сител - 16.09.2008

ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ СО ПОГОЛЕМО РАЗБИРАЊЕ ЗА МАКЕДОНИЈА Стигна и првата официјална реакција на Македонија по последниот предлог на Нимиц. Иако во дипломатска форма, претседателот Црвенковски, сепак, јавно обелодени – во некои делови на предлогот има поголемо разбирање за македонската страна.

Црвенковски:Македонија стои во место

Форум - 16.09.2008

Грција не е единствената пречка за влез на Македонија во Европската унија. Ова го изјави Претседателот Бранко Црвенковски на денешната дебата која тој ја организираше на тема "Македонија, Европа, НАТО – изолација или интеграција".

Црвенковски: Треба да ги модифицираме идеите на Нимиц

Кирилица - 16.09.2008

Во последните предлози може да констатираме поголемо разбирање за некои од битните прашања за позициите на РМ, ја пренесе Канал 5 изјавата на претседателот Бранко Црвенковски дадена в пресрет на координацијата за последниот пакет на Метју Нимиц на која државно-владиниот врв ќе ја договара ...

Ванковска: Секоја земја мора да има план Б

Вечер Прес - 16.09.2008

Ванковска: Секоја земја мора да има план Б Во пакетот идеи презентирани во Њујорк, посредникот Метју Нимиц има поголемо разбирање за некои од позициите на Македонија, рече вчера претседателот Бранко Црвенковски додавајќи дека земјава треба активно да учествува во процесот на преговори под ...

Грците рекоа „не“ за македонскиот јазик

Време - 15.09.2008

Властите во Атина се крајно разочарани и најверојатно ќе го одбијат најновиот пакет-идеи на посредникот Метју Нимиц за спорот со името, бидејќи предлогот содржел референци за македонскиот јазик и етникум.

Елементи од пакетот на Нимиц

Канал5 - 15.09.2008

В среда или в четврток е можна координација на државно-владиниот врв за последниот пакет идеи на медијаторот Метју Нимиц. Ќе се чека враќањето на Премиерот Груевски од посетата на Италија.

Пакетот на Нимиц е последен

Дневник - 15.09.2008

Веруваме дека ќе се најде решение без победници и поразени, изјави вчера во Брисел шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани Скопје и Атина од посредникот Метју Нимиц го добија веројатно последниот пакет со идеи за решавање на спорот за името, но за да се оди понатаму, до конечно решение, двете ...

Атина незадоволна од „промакедонскиот“ предлог на Нимиц

Утрински - 15.09.2008

Грција е најнезадоволна од делот на предлогот на Нимиц кој се однесувал на „македонскиот јазик и етникум“ Тамара Грнчароска Атина е разочарана од последната рунда разговори за името поради „сетот од идеи“ што ги презентираше медијаторот Метју Нимиц пред преговарачите од двете страни во спорот - ...

ГРЦИЈА СЕ ПОГЛАСНО СЕ ЖАЛИ НА ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ

Сител - 15.09.2008

Грција се погласно се жали на најновиот Нимицов предлог. Иако официјална Атина се уште молчи, атинските медиуми како гласници на грчката Влада се почесто пишуваат за сиви зони во предлогот на медијаторот.

И Никола и Бранко пред нов рамковен договор

Н.Македонија - 15.09.2008

Една од најголемите забелешки што бирократите во Брисел упорно во форма на критика или загриженост ѝ ја упатуваат на Македонија е лошата интерпартиска комуникација. И по 17 години плурално-пазарен амбиент, политичките елити комуницираат преку нишан.