TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Став - Победата на ПАСОК во Грција - шанса за Македонија?

Време - 09.10.2009

По неделната убедлива победа на ПАСОК на парламентарните избори во Грција, во Македонија како да провејува одреден оптимизам и надеж меѓу дел од македонските ...

Пари - Папандреу ќе ни донесе инвестиции

Време - 09.10.2009

Елена Костовска Македонија може да очекува повеќе грчки инвестиции сега кога на власт дојде Пасок на чело со Георгис Папандреу, сметаат експертите.

Триумф на Папандреу

Форум - 09.10.2009

По изборите во Грција Караманлис до пред само една година имаше водство во анкетите пред Папандреу, и за само една година загуби над 10 проценти од своите ...

„Помалото зло“

Deutsche Welle - 08.10.2009

Исходот од предвремените парламентарни избори во Грција покажува дека стравот од економската криза е поголем отколку недовербата, коментираат германските ...

Прагматичен почеток на Јоргос Папандреу

Утрински - 08.10.2009

Речиси единствени се оцените (не само во грчкиот печат) дека двојната улога што ја одбра за себе Јоргос Папандреу најавува оти враќањето на ...

на Караманлис и на Бакојани

Н.Македонија - 08.10.2009

Лидерот на ПАСОК е нов премиер, но и нов шеф надипломатијата на Грција. Папандреу сака да го подобри имиџот на Грција и им дава огромно значење на ...

Истрошени политичари не го победуваат двопартизмот

Дневник - 08.10.2009

Нова политичка групација ќе се формира за да го разбие монополот на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Ова го најави Тито Петковски.

Папандреу вети транспарентност и модерна јавна администрација

SETimes - 08.10.2009

08/10/2009 AТИНА, Грција -- Новиот премиер Јоргос Папандреу, чија партија ПАСОК имаше убедлива победа на предвремените општи избори на 4-ти октомври, во ...

Грчката партија Нова демократија ќе избира нов лидер на 7 ноември

Кирилица - 08.10.2009

Досегашниот лидер и премиер Костас Караманлис, поднесе оставка, по загубата на изборите Грчката партија Нова демократија, која загуби на парламентарните ...

Папандреу, покрај премиерската ќе ја врши и функцијата министер за надворешни рабoти

Inpress - 08.10.2009

Атина, 8. октомври (ИНПРЕС) Само два дена по изборите, Грција ја доби новата влада. Премиерот Папандреу го претстави својот „тим за обнова“, во кој покрај ...

Став - Време е да се збогуваме со Александар и со Букефал

Време - 07.10.2009

Заврши играњето - енциклопедии, мегаломански проекти со антички нарации и слични инфантилности. Македонија, колку да и е тоа далеку на актуелната политичка ...

Грчката Нова демократија ќе бара замена за Караманлис

Р.С.Европа - 07.10.2009

Грчката партија Нова демократија, која загуби на парламентарните избори, кои се одржаа во неделата, на 7 ноември ќе избира нов лидер.

Папандреу вети пакет стимулации од 3 милијарди евра

Вест - 07.10.2009

Со едната рака на Библијата, лидерот на ПАСОК се заколна за премиер пред архиепископот Ероним на свечената церемонија во претседателската палата АТИНА, 7 ...

Мајката на Караманлис претрпе мозочен удар

Утрински - 07.10.2009

Атина - Мајката на грчкиот премиер во заминување Костас Караманлис претрпела мозочен удар, откако нејзиниот син беше убедливо поразен на неделните ...

Победата на ПАСОК во Грција - шанса за Македонија?

Утрински - 07.10.2009

По неделната убедлива победа на ПАСОК на парламентарните избори во Грција, во Македонија како да провејува одреден оптимизам и надеж меѓу дел од македонските ...

ПАСОК ќе ги анализира извештаите за македонското малцинство

Н.Македонија - 07.10.2009

Партијата на Папандреу преку писмо до грчкиот Хелсиншки комитет ветува дека сериозно ќе ги разгледа извештаите на ООН и Советот на Европа, но во истото се ...

Папандреу положи заклетва

Н.Македонија - 07.10.2009

Јоргос Папандреу вчера положи заклетва како нов премиер на Грција, по убедливиот триумф на неговата партија ПАСОК на вонредните парламентарни избори во земјата.

Мајката на Караманлис претрпе мозочен удар по изборниот пораз

А1 - 06.10.2009

Мајката на грчкиот премиер во заминување Костас Караманлис претрпела мозочен удар, откако нејзиниот син беше убедливо поразен на неделните парламентарни избори.

Кочница за македонските аспирации останува спорот со името

А1 - 06.10.2009

Изборот на новата грчката Влада и позитивниот исход од Ирскиот референдум на дел од политичките партии им дава за право да се надеваат дека во наредниот период ...

Вторник, 6 октомври

BBC - 06.10.2009

Денешните весници во Македонија најмногу се занимаваат со исходот од изборите во Грција. ДНЕВНИК коментира дека дека новата влада во Атина е шанса за нов ...

ПАСОК извојува историска победа над Нова демократија

Бизнис24 - 06.10.2009

Опозициското Сегрчко социјалистичко движење (ПАСОК) победи на предвремени парламентарните парламентарни избори во Грција со освоени 43,96 отсто од гласовите, ...

Грција со години не може да ја достигне целта

Deutsche Welle - 06.10.2009

Во Грција наизменично на власт доаѓаат две политички партии, кои никако да се изборат со главната болка на општеството - непотизам, корупција, огромни државни ...

Македонија - Друг ќе ја црта црвената линија

Време - 06.10.2009

Лидерот на ПАСОК, Јоргос Папандреу, кој убедливо триумфираше на изборите во Грција, најверојатно покрај премиерската, ќе ја врши функцијата министер за ...

Дали Македонија е подготвена за компромис со Грција?

Р.С.Европа - 06.10.2009

По победата на ПАСОК во Грција аналитичарите очекуваат можно затоплување на односите со Македонија.

Ма­ке­до­ни­ја оче­ку­ва суш­тин­ски раз­го­во­ри за име­то

Вест - 06.10.2009

СКОПЈЕ, 6 октомври (МИА) - Македонските пратеници очекуваат интензивирање на разговорите и побрзо решавање на спорот за името по победата на ПАСОК на Јоргос ...

Па­пан­дреу ќе ја спа­су­ва Гр­ци­ја

Вест - 06.10.2009

Папандреу можеби ќе биде и премиер и министер за финансии или за надворешни работи за да потенцира колку сериозно ја сфаќа кризата АТИНА, 6 октомври (Ројтерс) ...

Петте минути на Папандреу

Утрински - 06.10.2009

Иако свесен дека спектакуларно победи на неделните избори во Грција - 160 пратеници во парламентот, можност за формирање влада без приврзоци и одврзани раце, ...

Историски промени на грчката сцена

Утрински - 06.10.2009

Од нашиот известувач Триумф на ПАСОК. Како што беше очекувано, Јоргос Папандреу, лидерот на социјалистичка партија извојува лична победа над Костас Караманлис ...

Нема многу оптимизам околу Папандреу

Утрински - 06.10.2009

Триумфот на ПАСОК и на неговиот лидер Јоргос Папандреу јуниор се дочекани со нескриена љубопитност во Скопје.

Стејт департментот и грчката заедница во САД ја поздравија победата на Папандреу

Кајгана - 06.10.2009

Стејт департментот на САД и организацијата на американските Грци го поздравија Јоргос Папандреу за победата на неговата Социјалистичка партија ПАСОК на ...

Може ли ПАСОК да попушти?

Н.Македонија - 06.10.2009

Најсериозни кандидати за наследници на Дора Бакојани се Андреас Ловердос, поранешен заменик-министер за надворешни работи, и Евангелос Венизелос, поранешен ...

Папандреу вети преродба за 100 дена

Н.Македонија - 06.10.2009

ПАСОК успеа да ги придобие гласачите во Грција советувањата зацврста економија, нови работниместа, покачување на платите ипензиите во јавниотсектор и ...

Лоши денови за семејството Караманлис во Грција

Алсат-М - 06.10.2009

Мајката на довчерашниот грчки премиер Костас Караманлис , претрпе мозочен удар. Вчера вечер осумдесет и деветгодишната Алики Караманлис веднаш била ...

Мајката на Караманлис претрпе мозочен удар по изборниот пораз

Форум - 06.10.2009

Мајката на грчкиот премиер во заминување Костас Караманлис претрпела мозочен удар, откако нејзиниот син беше убедливо поразен на неделните парламентарни избори ...

Папандреу положи заклетва

Алфа - 06.10.2009

- Се колнам во името на светото тројство дека ќе го чувам уставот и законите. Со рака врз библијата и заклетва дадена пред поглаварот на грчката црква Јоргос ...

Папандреу доби мандат да формира нова влада

SETimes - 06.10.2009

06/10/2009 AТИНА, Грција -- Претседателот Каролос Папуљас во понеделникот (5-ти октомври) му даде на водачот на социјалистичката партија ПАСОК, Јоргос ...

Победата на ПАСОК има регионални импликации

SETimes - 06.10.2009

06/10/2009 Грчкиот мандатор има глобален поглед, најверојатно, ќе се обиде да ја зајакне улогата на својата земја во Југоисточна Европа и ЕУ, велат ...

Стејт департментот и грчката заедница во САД го поздравија Папандреу за победата на изборите

Кирилица - 06.10.2009

Стејт департментот на САД и организацијата на американските Грци го поздравија Јоргос Папандреу за победата на неговата Социјалистичка партија ПАСОК на ...

Папандреу доби мандат за составување нова влада на Грција

Кирилица - 06.10.2009

Грчкиот претседател Карлос Папуљас му го врачи вчера мандатот на лидерот на ПАСОК Јоргос Папандреу за составување нова влада на Грција Социјалистите, кои ...

Стејт департментот и грчката заедница во САД го поздравија Папандреу за победата на изборите

Сител - 06.10.2009

Стејт департментот на САД и организацијата на американските Грци го поздравија Јоргос Папандреу за победата на неговата Социјалистичка партија ПАСОК на ...

Четворица во игра за грчкото мнр

Сител - 06.10.2009

Јоргос Папандреу и официјално стана нов грчки премиер. Денеска во претседателскиот дворец во присуство на архиепископот Јероним, поглавар на Грчката ...

Мајката на Караманлис претрпе мозочен удар по изборниот пораз

МРТ - 06.10.2009

Мајката на премиер от во заминување Костас Караманлис претрпела мозочен удар, откако нејзиниот син беше убедливо поразен на неделните парламентарни избори.

Мајка му на Караманлис доби мозочен удар!

Вечер - 06.10.2009

Мајката на грчкиот премиер во заминување Костас Караманлис претрпела мозочен удар, откако нејзиниот син беше убедливо поразен на неделните парламентарни избори.

Мајката на Караманлис претрпе мозочен удар по изборниот пораз

Макфакс - 06.10.2009

Атина / 06.10.09 / 14:31 Мајката на грчкиот премиер во заминување Костас Караманлис претрпела мозочен удар, откако нејзиниот син беше убедливо поразен на ...

Караманлис поднесе оставка, Папандреу вети преобразба

А1 - 05.10.2009

Јоргос Папандреу, лидерот на грчките социјалисти кои победија на предвремените парламентарни избори вчера, изјави дека претстои многу работа за преобразба на ...

„Ројтерс“: Грчките конзервативци се казнети

А1 - 05.10.2009

Изборниот триумф на ПАСОК и падот на владејачката Нова демократија во фокусот на странските медиуми.

„Ништо нема да се смени за Македонското малцинство во Грција“

А1 - 05.10.2009

Со победата на пасок ништо нема да се смени за македонското малцинство во грција, вели павле Васкопулос од партијата Виножито.

На грчките избори Папандреу го победи Караманлис

BBC - 05.10.2009

Опозициската Социјалистичка партија на Грција доби комотно мнозинство на општите избори кои се одржаа вчера.

Промена на власта во Грција

Deutsche Welle - 05.10.2009

Социјалистите на Јоргос Папандреу победија на предвремените избори и најверојатно ќе можат самите да формираат влада.

Конструктивно решение без разлика на изборниот резултат

Deutsche Welle - 05.10.2009

Македонија ќе бара конструктивно решение за спорот со името без оглед на резултатите од грчките избори.

Караманлис го призна поразот и поднесе оставка

Р.С.Европа - 05.10.2009

Лидерот на Нова демократија Костас Караманлис си поднесе оставка од местото лидер на партијата откако во телефонски разговор со лидерот на ПАСОК Јоргос ...

Убедлива изборна победа на ПАСОК

Р.С.Европа - 05.10.2009

Грчките социјалисти освоија убедлива изборна победа над конзервативците на премиерот Костас Караманлис.

ПАСОК нема да донесе решение за името?

Р.С.Европа - 05.10.2009

Домашните експерти не очекуваат решение за спорот со името, по победата на грчката социјалистичка партијата ПАСОК.

Политичарите очекуваат интензивирање на преговорите со Грција

Р.С.Европа - 05.10.2009

По победата на ПАСОК, македонските политички партии очекуваат интензивирање и суштински разговори за спорот со името.

Папандреу го доби мандатот за состав на нова грчка влада

Р.С.Европа - 05.10.2009

Лидерот на ПАСОК Јоргос Папандреу, денеска од грчкиот претседател Карлос Папуљас го доби мандатот за составување нова влада на Грција.

Грција гласаше за смена на власта

Утрински - 05.10.2009

Од нашиот известувач СОЛУН - Пет минути по затворањето на гласачките места на вчерашните парламентарни избори во Грција, телевизиите веќе ги прогласија ...

Странските медиуми за изборите во Грција

Телма - 05.10.2009

Изборниот триумф на Сегрчкото социјалистичко движење ПАСОК и падот на владејачката Нова демократија во Грција се во фокусот на странските медиуми.

ПАСОК ОСТВАРИ УБЕДЛИВА ПОБЕДА -Известува Сања Васиќ

Телма - 05.10.2009

САЊА ВАСИЌ, СПЕЦИЈАЛЕН ИЗВЕСТУВАЧ НА ТЕЛМА ОД АТИНА ПРВИОТ ДЕН ПО ВОНРЕДНИТЕ ИЗБОРИ ВО ГРЦИЈА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДРЖАВАТА ПАПУЉАС МУ ГО ДАДЕ МАНДАТОТ НА НОВИОТ ...

Папандреу вети преобразба, Караманлис поднесе оставка

Идивиди - 05.10.2009

Атина, 5 октомври (МИА) - Јоргос Папандреу, лидерот на грчките социјалисти кои победија на предвремените парламентарни избори вчера, изјави дека претстои многу ...

ПАСОК победи на грчките избори, Караманлис поднесе оставка

Кајгана - 05.10.2009

Јоргос Папандреу, лидерот на грчките социјалисти кои победија на предвремените парламентарни избори вчера, изјави дека претстои многу работа за преобразба на ...

Социјалистите победија изборите во Грција, Караманлис поднесе оставка

Тотал - 05.10.2009

Грчкиот премиер Костас Караманлис доцна синоќа поднесе оставка на местото претседател на Нова Демократија, откако неговата партија постигна најлош резултат на ...

Папандреу вети преобразба, Караманлис поднесе оставка

Алфа - 05.10.2009

Јоргос Папандреу, лидерот на грчките социјалисти кои победија на предвремените парламентарни избори вчера, изјави дека претстои многу работа за преобразба на ...

Караманлис поднесе оставка поради изборниот пораз

Форум - 05.10.2009

Јоргос Папандреу, лидерот на грчките социјалисти кои победија на предвремените парламентарни избори вчера, изјавил дека претстои многу работа за преобразба на ...

И официјално потврдена победата на ПАСОК на изборите во Грција

Алфа - 05.10.2009

Опозициското Сегрчко социјалистичко движење (ПАСОК) победи на вчерашните предвремени парламентарни избори во Грција со освоени 43,96 отсто од гласовите, ...

Странските медиуми за изборите во Грција

Алсат-М - 05.10.2009

Изборниот триумф на Сегрчкото социјалистичко движење ПАСОК и падот на владејачката Нова демократија во Грција се во фокусот на странските медиуми.

И Папандреу и Караманлис убедени во изборната победа

Н.Македонија - 05.10.2009

Околу десет милиони Грци вчера на предвремените парламентарни избори одлучуваа кој ќе ја извлекува Грција од тешката економска криза, при што главната битка се ...

Убедлива победа на ПАСОК

Алсат-М - 05.10.2009

Новиот грчки Парламент ќе има силно мнозинство. Убедлива победа на социјалистичкиот Пасок на неделните вонредни избори во Грција покажаа денешните резултати од ...

Папандреу доби мандат за составување нова влада на Грција

Алсат-М - 05.10.2009

Грчкиот претседател Карлос Папуљас му го врачи денеска мандатот на лидерот на ПАСОК Јоргос Папандреу за составување нова влада на Грција.

Караманлис замина во историјата

Алфа - 05.10.2009

Се демонтира власта на Неа Демократија. Караманлис си заминува. Папандреу е новиот грчки премиер. Ова е конечниот исход од вонредните парламентарни избори.

Папандреу – премиер со исти позиции, но со поинаков пристап за името

Алфа - 05.10.2009

Папандреу ќе биде премиер кој ќе ја води истата грчка политика за името, но ќе со поинаков пристап.

Шанса за нов почеток

Дневник - 05.10.2009

Баросо и Рен од вчера релаксирано ги мерат зборовите во извештајот за Македонија. Ќе можат, без Бакојани да им дише во врат, да го реализираат тоа што го ...

Во време на економски тешкотии, грчките социјалисти постигнаа голема победа

SETimes - 05.10.2009

05/10/2009 „Имаме голема одговорност да го промениме курсот на земјата“, рече водачот на социјалистите Јоргос Папандреу, прогласувајќи победа во неделата.

Папандреу вети преобразба на земјата, Караманлис поднесе оставка од местото претседател на Нова демократија

Кирилица - 05.10.2009

Јоргос Папандреу, лидерот на грчките социјалисти кои победија на предвремените парламентарни избори вчера, изјави дека претстои многу работа за преобразба на ...

Странските медиуми за изборите во Грција

Кирилица - 05.10.2009

Изборниот триумф на Сегрчкото социјалистичко движење ПАСОК и падот на владејачката Нова демократија во Грција се во фокусот на странските медиуми Агенцијата ...

Папандреу вети преобразба на земјата, Караманлис поднесе оставка од местото претседател на Нова демо

МРТ - 05.10.2009

Јоргос Папандреу, лидерот на социјалисти те кои победија на предвремените парламентарни избори вчера, изјави дека претстои многу работа за преобразба на ...

И официјално потврдена победата на ПАСОК на изборите во Грција

Сител - 05.10.2009

Опозициското Сегрчко социјалистичко движење (ПАСОК) победи на вчерашните предвремени парламентарни избори во Грција со освоени 43,96 отсто од гласовите, ...

Папандреу вети преобразба на земјата, Караманлис поднесе оставка од местото претседател на Нова демократија

Канал5 - 05.10.2009

Јоргос Папандреу, лидерот на грчките социјалисти кои победија на предвремените парламентарни избори вчера, изјави дека претстои многу работа за преобразба на ...

Папандреу доби мандат да се бори против корупцијата и економската криза во Грција

Кирилица - 05.10.2009

Од борбата против корупцијата која беше исклучително важен сегмент од ветувањата на Јоргос Папандреу, ќе зависи и оценката за успешноста и подршката за ...

И официјално потврдена победата на ПАСОК на изборите во Грција

Кирилица - 05.10.2009

Опозициското Сегрчко социјалистичко движење (ПАСОК) победи на вчерашните предвремени парламентарни избори во Грција со освоени 43,96 отсто од гласовите, ...

Победата на ПАСОК - надеж за решение на спорот, сметаат партиите

Кирилица - 05.10.2009

Се надеваме дека новата власт ќе рефлектира со позитивна енергија што се однесува до спорот со Македонија и да се најде решение Македонските пратеници ...

Нешто повеќе од 10% е разликата меѓу ПАСОК и Неа Демократија

Канал5 - 05.10.2009

Нешто повеќе од 10% е разликата меѓу ПАСОК и Неа Демократија. Партијата на Панандреу со 43. 92 % победи на предвремените парламентарни избори во Грција.

Папандреу доби мандат за составување нова влада на Грција

Сител - 05.10.2009

Грчкиот претседател Карлос Папуљас му го врачи денеска мандатот на лидерот на ПАСОК Јоргос Папандреу за составување нова влада на Грција.

Нова шанса - и за Грција и за нас!

Вечер - 05.10.2009

Тоа што може да се очекува по убедливата победа на ПАСОК и поразот на Нова демократија која имаше крајно тврди ставови по прашањето за името е дека не може да ...

Социјалистите победија на изборите во Грција

Нетпрес - 05.10.2009

Грчката опозициона партија ПАСОК ги доби предвремените парламентарни избори што се одржаа вчера.

Социјалистите победија, Караманлис поднесе оставка

Макфакс - 05.10.2009

Атина / 05.10.09 / 08:18 Грчкиот премиер Костас Караманлис доцна синоќа поднесе оставка на местото претседател на Нова Демократија, откако неговата партија ...

Убедлива победа на Пасок

Макфакс - 05.10.2009

Атина / 05.10.09 / 10:09 Убедлива победа на социјалистичкиот Пасок на неделните вонредни избори во Грција покажаа првичните резултати од гласањето.

Папуљас на Папандреу му го врачи мандатот да состави влада

Макфакс - 05.10.2009

Атина / 05.10.09 / 14:51 Лидерот на грчката социјалистичка партија -Пасок, Јоргос Папандреу, чија партија победи на парламентарните избори го доби мандатот за ...

Караманлис го призна поразот

Inpress - 05.10.2009

Атина, 5. октомври (ИНПРЕС) Синоќа, грчкиот премиер и председател на Нова демократија, Костас Караманлис, на лидерот на Социјалистичката партија - ПАСОК, ...

Папандреду премиер - Караманлис во оставка во партијата

Inpress - 05.10.2009

Атина, 5 октомври (ИНПРЕС) Вчерашните избори ја сменија политичката карта во Грција, многу повеќе отколку тоа го прогнозираа и најсмелите.

Караманлис поднесе оставка од функцијата лидер на Нова демократија

Inpress - 05.10.2009

Атина, 5. октомври (ИНПРЕС) Грчкиот премиер Костас Караманлис поднесе оставка од функцијата лидер на Нова демократија, по поразот на вчерашните предвремените ...

Папандреу - ни треба нов почеток

Inpress - 05.10.2009

Атина, 5. октомври (ИНПРЕС) Победата на ПАСОК на Јоргос Папандреу, на предвремените парламентарни избори во Грција, предизвика големо внимание во светскиот ...