TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ајде сега на кратко околу „лицемерието“

Антропол - 20.11.2022

Неуспешните детективи кои ме напаѓаа овој период минатата година, во отсуство на материјал, им преостана да шират лаги, закани, притисоци, да прават лажни профили за погрдни зборови и слично.

(видео)Јован Јанев: Проблемот со студенскиот оброк само ја прели чашата полна со студенски маки

ММС - 19.11.2022

Предлог-законот зо студенскиот оброк само ја прели чашата. Студентите се организираа затоа што имаат куп проблеми, но пред тоа како да имаше страв да се реагира и да се побараат правата кои што се есенцијални и загарантирани со уставот, кажа Јован ...

(видео)Славчо Темелковски: Ако сакаме успех потребно е единствено студентско собрание за сите Универзитети, кое ќе биде ...

ММС - 19.11.2022

Студентите немаат доверба во ниту една политичка партија, ниту во институциите коишто ја водат државата. Таа недоверба е креирана благодарение на некои погрешни политики коишто се носени во изминатите триесетина години, посебно во изминатите две ...

Собранието ги усвои измените, студентите ќе добиваат студентски оброк од 120 денари

Сител - 18.11.2022

Измените на законот за субвенциониран оброк го поминаа собранискиот филтер. Со 58 гласа за пратениците изгласаа, студентите до март следната година да земаат по 120 денари дневно или 2.400 денари секој месец пари за оброк, а потоа да се најде друго ...

Гласот на студентите не се слушна докрај

24 Вести - 18.11.2022

Со 58 гласа „за“ и 21 „воздржан“ Собранието ја изгласа измената на Законот за субвенциониран студентски оброк. Се предвидува до 15 март идната година на секој студент да му се исплаќаат по 120 денари за оброк или 2.400 денари месечно.

Изгласан Законот за студентскиот оброк

Телма - 18.11.2022

До 15 март наредната година, студентите ќе добиваат по 120 денари за дневен оброк, односно 2.400 денари месечно. Под истите услови, субвенциите ќе важат и за месеците септември и октомври.

Темелковски за „Студио 10“: Итно подобрување на условите на студентите

24 Вести - 18.11.2022

Целта на студентскиот марш е студентите да ги искажат своите барања и ставови јасно и гласно пред институциите. Ваквата пракса и овој студентски марш би сакале да биде иницијална точка која ќе премине во традиција што ќе се применува во наредните ...

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

Сител - 18.11.2022

– Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

Студентскиот оброк пред пратениците

Телма - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк се ...

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

24 Вести - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

Пратениците ќе расправаат за студентскиот оброк

МКД - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

Сител - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Во Собрание помина субвенционираниот студентски оброк – по 120 денари за оброк или 2.400 денари месечно

Слободен Печат - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за” и со 21 „воздржан”, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

Фокус - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Пaрламентот изгласа субвенционираниот студентски оброк да изнесува 120 денари

МКД - 18.11.2022

Со 58 гласа „за" и со 21 „воздржан" глас, Собранието на Македонија го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка. Со измените на Законот за субвенциониран студентски оброк се ...

Собранието ги усвои измените за Законот за субвенциониран оброк, студентите до март ќе добиваат по 120 денари

360 степени - 18.11.2022

Со измените на Законот за субвенциониран студентски оброк се предвидува до 15 март идната година на секој студент во државата да му се исплаќаат по 120 денари за оброк или 2 400 денари месечно.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за продолжување на исплата за студентски оброк

Макфакс - 18.11.2022

Пратениците од мнозинството предводено од СДСМ денеска во Собранието ги изгласаа дополнувањата на Законот за субвенциониран студентски оброк. Законското решение е согласно договорот постигнат со претставниците на студентските собранија и предвидува ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за продолжување на исплата за студентски оброк

А1 On - 18.11.2022

Пратениците од мнозинството предводено од СДСМ денеска во Собранието ги изгласаа дополнувањата на Законот за субвенциониран студентски оброк. Законското решение е согласно договорот постигнат со претставниците на студентските собранија и предвидува ...

СТУДЕНТСКИОТ ОБРОК ЌЕ „ПРЕЖИВЕЕ“ ДО 15 МАРТ Студентите ќе добиваат по 2.400 денари месечно за храна

+инфо - 18.11.2022

Студентите треба да добијат посебни платежни картички кои ќе можат да ги користат само за студентски оброк во одредени локали. Ќе има ретроактивна исплата на субвенција за студентски оброк од 15 септември до сега, а ќе бидат вклучени и ...

ПАРИТЕ ЗА СУБВЕНЦИОНИРАН ОБРОК НА ТРАНСАКЦИСКА ДО МАРТ: МОН толку време има да го изготви системот на микроплаќање

Фактор - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка уште денеска може да се најде на пленарна седница пред пратениците и да биде изгласан, а според предлагачите, со оглед дека по измените и ...

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

Бриф - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

Гаси струја

Либертас - 18.11.2022

Во исто време додека во Владата смислуваат како да потрошат 5 милиони евра од буџетот за да си купат љубов од телевизиите, смислија и како да го намалат бројот на студенти корисници на субвенциониран оброк.

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

Бриф - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

ТВ21 - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

OhridNews - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за продолжување на исплата за студентски оброк

24Инфо - 18.11.2022

Пратениците од мнозинството предводено од СДСМ денеска во Собранието ги изгласаа дополнувањата на Законот за субвенциониран студентски оброк. Законското решение е согласно договорот постигнат со претставниците на студентските собранија и предвидува ...

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

еМагазин - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Законот е усвоен: Еве по колку пари ќе добиваат студентите за студентски оброк

Скопје инфо - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

24Инфо - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

(Интервју) Славчо Темелковски: Студентите не веруваат во ниту една политичка партија

MTM - 18.11.2022

Во најкусо време да се постават конкретни рокови по однос на прашањата за условите во студентските домови, за ова, како што информираше во интервју за „Макфакс“ Славчо Темелковски, претседател на студентското собрание при УКИМ, се разговарало ...

Собранието одлучи: До март следната година по 2.400 денари месечно за секој студент

Press24 - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, до март идната година ќе добиваат по 120 ...

Н.Македонија - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Собранието ги усвои законските измени, студентите до 15 март ќе добиваат по 120 денари за оброк

Република - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

Независен - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

Пратениците ќе расправаат за предлог-законот за субвенциониран студентски оброк

Скопје инфо - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

Независен - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

До март 2023 по 2.400 денари месечно за секој студент, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за висината на оброкот и ...

Курир - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Студентскиот оброк денес пред пратениците

Република - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на , по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк се предвидува до 15 март идната ...

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

Lider - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

Нетпрес - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

24Инфо - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за” и со 21 „воздржан”, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

До март 2023 по 2.400 денари месечно за секој студент, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за висината на оброкот и ...

Lider - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

Курир - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

Во Центар - 18.11.2022

– Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

До март 2023 по 2.400 денари месечно за секој студент, предлага ВМРО-ДПМНЕ, и реновирање на студентските домови

Нетпрес - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

Press24 - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

Во Центар - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за продолжување на исплата за студентски оброк

Press24 - 18.11.2022

Пратениците од мнозинството предводено од СДСМ денеска во Собранието ги изгласаа дополнувањата на Законот за субвенциониран студентски оброк. Законското решение е согласно договорот постигнат со претставниците на студентските собранија и предвидува ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за продолжување на исплата за студентски оброк

MTM - 18.11.2022

Пратениците од мнозинството предводено од СДСМ денеска во Собранието ги изгласаа дополнувањата на Законот за субвенциониран студентски оброк. Законското решение е согласно договорот постигнат со претставниците на студентските собранија и предвидува ...

Собранието ги усвои законските измени, студентите до 15 март ќе добиваат по 120 денари за оброк

Денешен - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

Кајгана - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

Факултети - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Законот за субвенциониран студентски оброк помина во Собрание

Мета - 18.11.2022

Собраниските пратеници ги изгласаа дополнувањата на Законот за субвенциониран студентски оброк, со што се овозможи исплата на оваа мерка за студентите и во тековната академска година. Законското решение кое помина на 91-вата собраниска седница е ...

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

MakPress - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

CivilMedia - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна ...

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

Опсервер - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

Опсервер - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

Собранието ги усвои измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

4NEWS - 18.11.2022

Собранието денеска во рамки на продолжението на 91. седница со 58 гласа „за“ и со 21 „воздржан“, го донесе Законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, што се носеше по скратена постапка.

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

Бизнис Вести - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за продолжување на исплата за студентски оброк

Локално - 18.11.2022

Пратениците од мнозинството предводено од СДСМ денеска во Собранието ги изгласаа дополнувањата на Законот за субвенциониран студентски оброк. Законското решение е согласно договорот постигнат со претставниците на студентските собранија и предвидува ...

Власта го проследи Законот за субвенциониран оброк, ама и покрај инфлацијата студентите ќе добиваат по 120 денари

MakPress - 18.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

MakPress - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски ...

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

Frontline - 18.11.2022

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран ...

Марш на отпор: Студентите им покажаа 'жолти картони' на политичарите

Deutsche Welle - 17.11.2022

„Ајде да го замениме нашиот бајат леб со вашите топли оброци. Престанете да кратите од нас кога едвај врзуваме крај со крај“, порачаа студентите на маршот во Скопје. Отпорот ќе трае до исполнување на нивните барања „Без образование нема држава“ - ...

Студентски марш за подобар стандард: Политичките елити да не мислат само на себе и да се хранат со октоподи и бифтеци

А1 On - 17.11.2022

Поради актуелните последни случувања кои се поврзани со мерката субвенциониран студентскси оброк и студентскиот стандард воопшто, сме видно загрижени како студенти. Апелиравме да се изврши зголемување на износот од 120 на 160 денари дневно се вели ...

Студентите пак ќе маршираат за подобар студентски стандард

Макфакс - 17.11.2022

Студентите повторно ги повикаа пратениците од сите партии да ги прифатат амандманите на денешната седница на Комисијата за финансирање и буџет , кои се однесуваат на зголемување на износот на субвенциониран студентски оброк на 160 денари и ...

Студентски отпор за правда на студентите: Студентскиот стандард мора да се подобри!

Канал5 - 17.11.2022

Поради актуелните последни случувања кои се поврзани со мерката субвенциониран студентскси оброк и студентскиот стандард воопшто, сме видно загрижени како студенти. Апелиравме да се изврши зголемување на износот од 120 на 160 денари дневно.

Студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

Сител - 17.11.2022

– Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

Доста беше од политичките елити кои јадат октоподи додека ние бараме солиден оброк, повик за студентскиот протест

МКД - 17.11.2022

„Ги повикуваме пратениците, независно од која политичка партија се, да ги прифатат амандманите на денешната седница на Комисијата за финансирање и буџет, кои се однесуваат на зголемување на износот на субвенционираниот студентски оброк на 160 денари ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

Канал5 - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

Фокус - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот на оваа партија Бојан ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе два амандмана за Предлог-законот за студентските оброци

А1 On - 17.11.2022

На денешната седница на Комисијата за финансирање и буџет единствена точка на дневен ред е спорниот Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, поднесен од владеачкото мнозинство. „Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, пред почетокот ...

ВМРО-ДПМНЕ најави два амандмана и жестока дискусија за предлог-законот за субвенциониран студентски оброк

360 степени - 17.11.2022

Првиот амандман, како што изјави пратеникот на опозицијата Бојан Стојановски, е за зголемување на средствата за студентски оброк од 120 денари, како што предлага мнозинството, на 160 денари, додека пак вториот е за продолжување на рокот до крајот на ...

Студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

24 Вести - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

(Интервју) Славчо Темелковски: Студентите не веруваат во ниту една политичка партија

А1 On - 17.11.2022

Во најкусо време да се постават конкретни рокови по однос на прашањата за условите во студентските домови, за ова, како што информираше во интервју за „Макфакс“ Славчо Темелковски, претседател на студентското собрание при УКИМ, се разговарало ...

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во ...

МКД - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

Предлогот за повисок износ за студентски оброк не помина во Собранието

Слободен Печат - 17.11.2022

Пратениците во собраниската Комисија за финансирање и буџет не ги прифатија двата амандмани со кои се предлагаше износот за субвенционираниот студентски оброк да се зголеми од 120 на 160 денари и да се исплаќа до крајот на учебната 2022/23 година.

(ВИДЕО) Жолт картон за владата од студентите: Ова нема да ви помине!

Фокус - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17.30 часот пред Влада протестираше потенцирајќи дека треба да се изврши зголемување на износот на субвенцираниот студентски оброк од 120 на 160 денари дневно.

Стојановски: Најавуваме жестока дискусија и аргументирана расправа за одбрана на интересите на студентите

Макфакс - 17.11.2022

Денес, на Комисијата за финансирање и буџет како единствена точка на дневен ред е спорниот предлог-закон за субвенциониран студентски оброк, поднесен од страна на владејачкото мнозинство. „Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, пред ...

Пратениците разединети за Законот за студентски оброк

Канал5 - 17.11.2022

Пратениците од опозициската партија ја повикаа власта да ги поддржи нивните предлози и сега да покажат дека намерите за подобрување на студентскиот стандард се искрени. Наместо 120, студентскиот оброк да биде субвенциониран со 160 денари, а рокот да ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

Сител - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот на оваа партија Бојан ...

Предлог-законот за Законот за субвенциониран студентски оброк проследен во Собранието

Фокус - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

Студентите побараа, собраниската Комисија за буџет не одобри повеќе пари за студентски оброк

Р.С.Европа - 17.11.2022

Пратениците во собраниската Комисија за финансирање и буџет вечерва не ги прифатија двата амандмани со кои се предлагаше износот за субвенционираниот студентски оброк да се зголеми од 120 на 160 денари и да се исплаќа до крајот на учебната 2022/23 ...

[Фото] Со минута молк за студентскиот стандард заврши Студентскиот марш пред МОН

Радио МОФ - 17.11.2022

Со подигнати жолти картони за „прва опомена“, минута молк за студентскиот стандард, скандирања „Студентски отпор“ и говори, вечерва студентите го завршија Студентскиот марш пред Министерството за образование и наука.

(Интервју) Славчо Темелковски: Студентите не веруваат во ниту една политичка партија

Макфакс - 17.11.2022

Во најкусо време да се постават конкретни рокови по однос на прашањата за условите во студентските домови, за ова, како што информираше во интервју за „Макфакс“ Славчо Темелковски, претседател на студентското собрание при УКИМ, се разговарало ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе два амандмани за законот за студентските оброци

Алсат-М - 17.11.2022

Пратеникот Бојан Стојановски изјави дека предложените измени на законот за субвенционирање на студентски оброк не се во интерес на студентите и не нудат долгорочни решенија. „Првиот амандман е за зголемување на средствата за студентски оброк од 120 ...

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во ...

Либертас - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

Студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

Либертас - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

СТУДЕНТИТЕ НЕ ПОПУШТААТ, МАРШИРААТ ОД ВЛАДА ДО МОН Власта и опозицијата се караат за оброкот, домовите остануваат ...

+инфо - 17.11.2022

На посебна собраниска седница се дебатираше и за студентскиот оброк. Власта и опозицијата се скараа за тоа колкава треба да биде субвенцијата за студенскиот оброк. ВМРО-ДПМНЕ смета дека 120 денари за оброк не се доволни и ќе поднесат амандман таа да ...

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во ...

ТВ21 - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ ЗА СТУДЕНТСКИ ОБРОК ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ До 15 март да се исплаќаат 120 денари, а потоа да се гласа ново ...

+инфо - 17.11.2022

Во текот на расправата не беа прифатени два амандмани – првиот поднесен од опозицијата, а вториот од пратеникот Павле Трајанов од ДС, со кои се предлагаше износот за субвенционираниот студентски оброк да се зголеми од 120 на 160 денари и да се ...

Студентите се обединија – Заеднички протест за враќање на достоинството на академските граѓани

Алфа - 17.11.2022

Дали е ова 1939? Без образование нема држава – Жолт картон за Владата и едноминутно молчење за погребаниот студентски стандард. Академските граѓани јасно и гласно на маршот организиран по повод меѓународниот ден на студентите порачаа дека е доста да ...

Студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

Вечер Прес - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

Студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

Република - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

(ВИДЕО) Претседателот на СС на УКИМ: Студентите не веруваат во ниту една политичка партија

Press24 - 17.11.2022

Во најкусо време да се постават конкретни рокови по однос на прашањата за условите во студентските домови, за ова, како што информираше во интервју за „Макфакс“ Славчо Темелковски, претседател на студентското собрание при УКИМ, се разговарало ...

Денеска студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

еМагазин - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во ...

24Инфо - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во Собранието

Н.Македонија - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во ...

Независен - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

(ВИДЕО) Жолт картон за владата од студентите: „Ова нема да ви помине“

Press24 - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17.30 часот пред Влада протестираше потенцирајќи дека треба да се изврши зголемување на износот на субвенцираниот студентски оброк од 120 на 160 денари дневно.

Димков до министрите: Ќе ги пуштите ли вашите деца да седат во студентски дом?

Press24 - 17.11.2022

Кристијан Димков од Студентски отпор во емисијата „24 анализа“ зборуваше за сосотјбата во која се наоѓаат студентските домови. Димков притоа го постави прашањето дали министрите би си дозволиле нивните деца да живеат во такви лоши услови.

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во ...

Во Центар - 17.11.2022

– Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк ја помина првата фаза

еМагазин - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во ...

Press24 - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

Курир - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот на оваа партија Бојан ...

Димков: Студентскиот марш го гледам како протест

Антропол - 17.11.2022

Кристијан Димков од Студентски отпор во вчерашната емисијата 24 анализа, нагласи дека денешниот студентски марш го гледа како протест на студентите, кои не бараат ништо повеќе освен елементарни работи.

Собраниската Комисија не прифати студентскиот оброк да изнесува 160 денари

Денешен - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет не ги прифати двата амандмани со кои се предлагаше износот за субвенционираниот студентски оброк да се зголеми од 120 на 160 денари и да се исплаќа до крајот на учебната 2022/23 година.

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во ...

Lider - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

Република - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот на оваа партија Бојан ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

24Инфо - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот на оваа партија Бојан ...

Гужва попладнево во овој дел од Скопје, има протест

Скопје инфо - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите попладнево, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

Студентите пак ќе маршираат за подобар студентски стандард

MTM - 17.11.2022

Студентите повторно ги повикаа пратениците од сите партии да ги прифатат амандманите на денешната седница на Комисијата за финансирање и буџет , кои се однесуваат на зголемување на износот на субвенциониран студентски оброк на 160 денари и ...

Студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

Press24 - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе два амандмани за законот за студентските оброци

Нетпрес - 17.11.2022

Пратеникот Бојан Стојановски изјави дека предложените измени на законот за субвенционирање на студентски оброк не се во интерес на студентите и не нудат долгорочни решенија. Предложениот закон за студентска дажба денеска ќе се расправа во Комисијата ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

Press24 - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот на оваа партија Бојан ...

Стојановски: Најавуваме жестока дискусија и аргументирана расправа за одбрана на интересите на студентите

MTM - 17.11.2022

Денес на Комисијата за финансирање и буџет како единствена точка на дневен ред е спорниот Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, поднесен од страна на владејачкото мнозинство. „ Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, пред почетокот ...

Димков до министрите: Дали би пратиле ваше дете да престојува во студентски дом?

Антропол - 17.11.2022

Кристијан Димков од Студентски отпор во емисијата 24 анализа го реактуелизираше прашањето за состојбата во која се наоѓаат студентските домови. Во дебатната емисија каде со студентите гостуваше и претставник од министерството Димков го постави ...

Студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

24Инфо - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

Lider - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот на оваа партија Бојан ...

Студентите бараат да не се укинуваат парите за оброк и да се зголемат на 160 денари, Шаќири ветува разговори со нив

Н.Македонија - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари дневно.

СТОЈАНОВСКИ: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

Денешен - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот на оваа партија Бојан ...

Студентски отпор: Не смее да си дозволиме да штедиме на младите луѓе

24Инфо - 17.11.2022

Поради актуелните последни случувања кои се поврзани со мерката субвенциониран студентскси оброк и студентскиот стандард воопшто, сме видно загрижени како студенти. Апелиравме да се изврши зголемување на износот од 120 на 160 денари дневно.

„СТУДЕНТСКИ ОТПОР“ И ДЕНЕС ПРЕД ВЛАДА: Доста е од приказни за работни групи, планови, одбори и слично, кога студентите ...

Курир - 17.11.2022

Поради актуелните последни случувања кои се поврзани со мерката субвенциониран студентскси оброк и студентскиот стандард воопшто, сме видно загрижени како студенти. Апелиравме да се изврши зголемување на износот од 120 на 160 денари дневно, велат од ...

Жолт картон за владата од студентите: Ова нема да ви помине (ВИДЕО)

Курир - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17.30 часот пред Влада протестираше потенцирајќи дека треба да се изврши зголемување на износот на субвенцираниот студентски оброк од 120 на 160 денари дневно.

(ВИДЕО): Жолт картон за владата од студентите: Ова нема да ви помине

Lider - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17.30 часот пред Влада протестираше потенцирајќи дека треба да се изврши зголемување на износот на субвенцираниот студентски оброк од 120 на 160 денари дневно.

Жолт картон од студентите за Владата: Ова нема да ви помине

Нетпрес - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17.30 часот пред Влада протестираше потенцирајќи дека треба да се изврши зголемување на износот на субвенцираниот студентски оброк од 120 на 160 денари дневно.

Студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

Кајгана - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денес, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

Одржана Трета факултетска конференција „Техниката и урбаниот развој“

Факултети - 17.11.2022

Студентското собрание при Техничкиот факултет Битола одржа Трета факултетска студентска конференција посветена на техниката и урбаниот развој. На Конференцијата се претставени повеќе трудови од студенти запишани на додипломски и постдипломски студии ...

(Интервју) Славчо Темелковски: Студентите не веруваат во ниту една политичка партија

Точка - 17.11.2022

Во најкусо време да се постават конкретни рокови по однос на прашањата за условите во студентските домови, за ова, како што информираше во интервју за „Макфакс“ Славчо Темелковски, претседател на студентското собрание при УКИМ, се разговарало ...

Студентите пак ќе маршираат за подобар студентски стандард

Точка - 17.11.2022

Студентите повторно ги повикаа пратениците од сите партии да ги прифатат амандманите на денешната седница на Комисијата за финансирање и буџет , кои се однесуваат на зголемување на износот на субвенциониран студентски оброк на 160 денари и ...

Студентите попладне ќе протестираат за подобри услови

Факултети - 17.11.2022

Студентите најавија протест за денеска во 17:30 часот пред Владата на кој, како што велат, ќе ги изнесат нивните барања и ставови. Од Универзитетското студентско собрание при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје ги објавија барањата, а ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

MakPress - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот на оваа партија Бојан ...

Студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

Zoom - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

Zoom - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот на оваа партија Бојан ...

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во ...

Frontline - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

Локално - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот на оваа партија Бојан ...

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во ...

Локално - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во ...

4NEWS - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк проследен на натамошна постапка во ...

Zoom - 17.11.2022

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, со кој се предвидува до 15 март идната година на секој студент во ...

Студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

MakPress - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

Опсервер - 17.11.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот на оваа партија Бојан ...

Студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

Опсервер - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

Студентски марш пред Влада, се бара зголемување на студентскиот оброк од 120 на 160 денари

Бизнис Вести - 17.11.2022

Студентскиот отпор за правда на студентите денеска, во 17:30 часот пред Влада, организира студентски марш, по повод 17 Ноември – Меѓународниот ден на студентите, и воедно бара зголемување на субвенционираниот студентски оброк од 120 на 160 денари ...

Власта гласаше против зголемен студентски оброк, но е за милиони евра да фрли во пет телевизии за нејзино рекламирање

А1 On - 16.11.2022

Владеачкото мнозинство кое го предводат СДСМ и ДУИ не гласаше за измените на законот за зголемување на субвенциониран студентски оброк од 120 на 160 денари предложени од опозицијата, но гласаше за потребата за законски измени во законот за аудио и ...

Утре студентите обединети на марш со барање за подостоинствен живот

Сител - 16.11.2022

Измените на законот за субвенциониран оброк сепак ќе се носат по скратена постапка. Со 54 гласа за, пратениците ги изгласија измените и сега ќе бидат испратени во Комисијата за финансирање и буџет и Законодавно-правната Комисија да расправаат по ...

Димков за ТВ 24: Маршираме за студентите да можат достоинствено да студираат

24 Вести - 16.11.2022

Кристијан Димков од Студентски отпор во емисијата 24 анализа истакна дека целата поента на протестот е унапредување на стандрдот кај студентите и барањата се многу реални и базични. - Тоа се основни работи за кои допрва разговараме, за нормални ...

Измените на Законот за субвенциониран студентски оброк ќе се носат по скратена постапка

Р.С.Европа - 16.11.2022

Собранието на Република Северна Македонија изгласа предлог законот за изменување на Законот за субвенционирање на студентски оброк да се носи по скратена постапка. Предлогот беше усвоен со 54 гласови и Собранието ги задолжи Комисијата за финансирање ...

Зајкова: Потребно е да се слуша само чистиот студентски глас

Слободен Печат - 16.11.2022

Никој не е победник, освен студентите, а ваквата состојба кога битката се води помеѓу политичарите, а не студентите, кога политичките поени се поважни од системско решение за оброк на студентите, кога надмудрувањата се поважни од потребите на ...

Измените на Законот за субвенциониран студентски оброк ќе се носат по скратена постапка

Телма - 16.11.2022

Собранието изгласа предлог законот за изменување на Законот за субвенционирање на студентски оброк да се носи по скратена постапка. На 91. седница, предлогот беше усвоен со 54 гласови и Собранието ги задолжи Комисијата за финансирање и буџет, како ...

Измените на Законот за субвенциониран студентски оброк ќе се носат по скратена постапка

Фокус - 16.11.2022

Собранието на Република Северна Македонија изгласа предлог законот за изменување на Законот за субвенционирање на студентски оброк да се носи по скратена постапка. На 91. седница, предлогот беше усвоен со 54 гласови и Собранието ги задолжи ...

Собранието ќе ги носи измените на Законот за субвенциониран студентски оброк по скратена постапка

360 степени - 16.11.2022

Пратеничката Жаклина Лазаревска од редовите на СДСМ изјави дека студентскиот оброк треба да биде студентски оброк, а не финансиска помош. Таа истакна дека ги испочитувале барањата на студентите.

Измените на Законот за субвенциониран студентски оброк ќе се носат по скратена постапка

Вечер Прес - 16.11.2022

Собранието на Република Северна Македонија изгласа предлог законот за изменување на Законот за субвенционирање на студентски оброк да се носи по скратена постапка. На 91. седница, предлогот беше усвоен со 54 гласови и Собранието ги задолжи ...

ОБРОКОТ ДА Е ОБРОК, А НЕ ФИНАНСИСКА ПОМОШ Предлог-законот за студентскиот оброк ќе се носи по скратена постапка

+инфо - 16.11.2022

Студентскиот оброк, треба да биде студентски оброк, а не да биде финансиска помош. Тоа го направивме во 2021 година со измена, со цел во време на пандемија да им овозможиме навистина сите студенти да добиваат средства со кои што би си дозволиле ...

Субвенциониран студентски оброк по скратена постапка

Алсат-М - 16.11.2022

Парламентарното мнозинство не ги прифати законите што ги предложи ВМРО како мерки против економската и енергетската криза во земјава. Пратениците од мнозинството, изгласаа предлог закон со кој ќе се субвенционира оброкот на студентите до март ...

СЕ ХРАНАТ СО ТОСТОВИ, ЖИВЕАТ СО МИРИСОТ НА ВЛАГА: Студентите раскажаа за животот на идните академски граѓани

Фактор - 16.11.2022

Делумен договор е постигнат, но се уште нема крајно решение за достоинствен живот на студентите во Македонија, велат соговорниците на Фактор во однос на последните студентски протести и изразувањето незадоволство поради, како што велат ...

Измените на Законот за субвенциониран студентски оброк ќе се носат по скратена постапка

Либертас - 16.11.2022

Собранието на Република Северна Македонија изгласа предлог законот за изменување на Законот за субвенционирање на студентски оброк да се носи по скратена постапка. На 91. седница, предлогот беше усвоен со 54 гласови и Собранието ги задолжи ...

ВЛАДАТА ПОДГОТВУВА МЕРКИ ЗА СТУДЕНТСКИОТ СТАНДАРД За утре се најавени масовни протести на студентите

+инфо - 16.11.2022

Се работи на сите прашања поради кои се повикува на нови протести и наскоро ќе има конкретни решенија – рече портпаролот Душко Арсовски. Владата им е сојузник на студентите и ќе продолжи со заложбата за олеснување на студентскиот живот и студирањето.

Измените на Законот за субвенциониран студентски оброк ќе се носат по скратена постапка

Press24 - 16.11.2022

Собранието на Република Северна Македонија изгласа предлог законот за изменување на Законот за субвенционирање на студентски оброк да се носи по скратена постапка. На 91. седница, предлогот беше усвоен со 54 гласови и Собранието ги задолжи ...

Јаулески: Пратениците од СДСМ и ДУИ против зголемување на субвенцијата за студентски оброк од 120 на 160 денари

Курир - 16.11.2022

Јован Јаулески од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека пратениците од СДСМ и ДУИ се против зголемување на субвенцијата за студентски оброк од 120 на 160 денари. „Тажна слика за студентите од Собранието на Република Македонија.

Јаневска: ВМРО-ДПМНЕ предложи, а владата не прифати 160 денари за студентски оброк, сакаше да им го одземе, а сега под ...

Курир - 16.11.2022

ВМРО-ДПМНЕ предложи, а владата не прифати 160 денари за студентски оброк, сакаше да им го одземе, а сега под притисок на јавноста преговара за оброк од ништовни 120 денари, вели Весна Јаневска, претседател на Комисија за образование и наука на ...

Јаневска: ВМРО-ДПМНЕ предложи, а владата не прифати 160 денари за студентски оброк, сакаше да им го одземе, а сега под ...

24Инфо - 16.11.2022

СДСМ во изборната програма од 2020 година вети: 1. Ќе ги реконструираме сите студентски домови (страна 10). 2. Двојно ќе го подобриме квалитетот на исхраната (страна 10). 3. Младински центри во сите 80 општини (страна 10). 4.

Измените на Законот за субвенциониран студентски оброк ќе се носат по скратена постапка

Во Центар - 16.11.2022

Собранието на Република Северна Македонија изгласа предлог законот за изменување на Законот за субвенционирање на студентски оброк да се носи по скратена постапка. На 91. седница, предлогот беше усвоен со 54 гласови и Собранието ги задолжи ...

ВМРО-ДПМНЕ предложи, а владата не прифати 160 денари за студентски оброк

Нетпрес - 16.11.2022

Фејсбук објава на Весна Јаневска, претседател на Комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во изборната програма од 2020 година вети: Има уште многу, но јас ги набројав првите 10. Реализација НУЛА.

Зајкова: Сите сме виновме за лошата состојба на студентите

Press24 - 16.11.2022

Никој не е победник, освен студентите, а ваквата состојба кога битката се води помеѓу политичарите, а не студентите, кога политичките поени се поважни од системско решение за оброк на студентите, кога надмудрувањата се поважни од потребите на ...

Измените на Законот за субвенциониран студентски оброк ќе се носат по скратена постапка

Независен - 16.11.2022

Собранието на Република Северна Македонија изгласа предлог-законот за изменување на Законот за субвенционирање на студентски оброк да се носи по скратена постапка. Предлогот беше усвоен со 54 гласови и Собранието ги задолжи Комисијата за финансирање ...

Зајкова: Потребно е да се слуша само чистиот студентски глас

24Инфо - 16.11.2022

Никој не е победник, освен студентите, а ваквата состојба кога битката се води помеѓу политичарите, а не студентите, кога политичките поени се поважни од системско решение за оброк на студентите, кога надмудрувањата се поважни од потребите на ...

Божиновски: Власта гласаше против зголемен студентски оброк, но ќе фрла милиони евра во пет телевизии за свое ...

Република - 16.11.2022

Власта гласаше против зголемен студентски оброк, но е за милиони евра да фрли во пет телевизии за нејзино рекламирање, коментира Божидар Божиновски. пишува Божиновски. ...

Арсовски: Наскоро ќе има конкретни решенија за прашањата заради кои се повикува на студентски протести

24Инфо - 16.11.2022

Од Владата велат се работи на сите прашања заради кои се повикува на нови протести од страна на студентите и оти наскоро ќе има конкретни решенија. Владиниот портпарол Душко Арсовски денеска на новинарско прашање за ставот на Владата за протестите ...

Измените на Законот за субвенциониран студентски оброк ќе се носат по скратена постапка

еМагазин - 16.11.2022

Собранието изгласа предлог законот за изменување на Законот за субвенционирање на студентски оброк да се носи по скратена постапка. На 91. седница, предлогот беше усвоен со 54 гласови и Собранието ги задолжи Комисијата за финансирање и буџет, како ...

Владата најавува конкретни решенија, студентите ќе ѝ протестираат пред врата

Независен - 16.11.2022

Од Владата велат се работи на сите прашања заради кои се повикува на нови протести од страна на студентите и оти наскоро ќе има конкретни решенија. Владиниот портпарол Душко Арсовски денеска на новинарско прашање за ставот на Владата за протестите ...

Измените на Законот за субвенциониран студентски оброк ќе се носат по скратена постапка

24Инфо - 16.11.2022

Собранието на Република Северна Македонија изгласа предлог законот за изменување на Законот за субвенционирање на студентски оброк да се носи по скратена постапка. На 91. седница, предлогот беше усвоен со 54 гласови и Собранието ги задолжи ...

(Видео) Јанев: Целиот процес околу студентскиот оброк е манипулација за политички поени

Антропол - 16.11.2022

Драги студенти, ова е моето мислење и вистината за се -“Копај црви – ќе најдеш змии”. Целиот процес околу студентскиот оброк е дефинитивно манипулација за политички поени! 1.Дебата со студенти се прави пред изменување или дополнување на ваков тип ...

Зајкова: Студентите не можат да бидат алатка за нижење политички поени, треба да се слуша само нивниот глас

Zoom - 16.11.2022

Никој не е победник, освен студентите, а ваквата состојба кога битката се води помеѓу политичарите, а не студентите, кога политичките поени се поважни од системско решение за оброк на студентите, кога надмудрувањата се поважни од потребите на ...

Арсовски: Наскоро ќе има конкретни решенија за прашањата заради кои се повикува на студентски протести

MakPress - 16.11.2022

Од Владата велат се работи на сите прашања заради кои се повикува на нови протести од страна на студентите и оти наскоро ќе има конкретни решенија. Владиниот портпарол Душко Арсовски денеска на новинарско прашање за ставот на Владата за протестите ...

Арсовски: Наскоро ќе има конкретни решенија за прашањата заради кои се повикува на студентски протести

Опсервер - 16.11.2022

Од Владата велат се работи на сите прашања заради кои се повикува на нови протести од страна на студентите и оти наскоро ќе има конкретни решенија. Владиниот портпарол Душко Арсовски денеска на новинарско прашање за ставот на Владата за протестите ...

Измените на Законот за субвенциониран студентски оброк ќе се носат по скратена постапка

Локално - 16.11.2022

Собранието на Република Северна Македонија изгласа предлог законот за изменување на Законот за субвенционирање на студентски оброк да се носи по скратена постапка. На 91. седница, предлогот беше усвоен со 54 гласови и Собранието ги задолжи ...

Зајкова: Потребно е да се слуша само чистиот студентски глас

4NEWS - 16.11.2022

Никој не е победник, освен студентите, а ваквата состојба кога битката се води помеѓу политичарите, а не студентите, кога политичките поени се поважни од системско решение за оброк на студентите, кога надмудрувањата се поважни од потребите на ...

Влада: Студентите се иднината на С. Македонија, наскоро конкретни решенија

Локално - 16.11.2022

Студентите се иднината на С. Македонија и тие мора да се вклучени во процесите кои што директно или индиректно ги засегаат. Затоа оваа влада им е сојузник и тоа досега во многу наврати се потврди.

Јаневска: ВМРО-ДПМНЕ предложи, а владата не прифати 160 денари за студентски оброк, сакаше да им го одземе

MakPress - 16.11.2022

СДСМ во изборната програма од 2020 година вети: 1. Ќе ги реконструираме сите студентски домови (страна 10). 2. Двојно ќе го подобриме квалитетот на исхраната (страна 10). 3. Младински центри во сите 80 општини (страна 10). 4.

Владата им е сојузник на студентите, наскоро ќе има конкретни решенија

CivilMedia - 16.11.2022

Од Владата велат се работи на сите прашања заради кои се повикува на нови протести од страна на студентите и оти наскоро ќе има конкретни решенија. Владиниот портпарол, Душко Арсовски денеска на новинарско прашање за ставот на Владата за протестите ...

Владата им е сојузник на студентите, наскоро ќе има конкретни решенија

Frontline - 16.11.2022

Од Владата велат се работи на сите прашања заради кои се повикува на нови протести од страна на студентите и оти наскоро ќе има конкретни решенија. Владиниот портпарол, Душко Арсовски денеска на новинарско прашање за ставот на Владата за протестите ...

Попов со апел до СДСМ: Прифатете го предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за 160 денари студентски оброк

MakPress - 16.11.2022

Владата предводена од СДСМ сакаше да протне закон според кој студентите остануваат без студентски оброк. Тоа предизвика револт го видоа тоа и го викна омилениот студент на власта и се договорија дека ќе се договорат, односно реално немаше договор, ...

Попов: Владата врши рационализација на трошоците врз грбот на младите

MakPress - 16.11.2022

Не смее да се заборави намерата на власта да протне законско решение кое ќе ги оставеше младите без субвенциониран студентски оброк, изјави претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Сергеј Попов во вечерашното гостување во централниот ...

Ковaчевски: Студентите имаат право, заедно дојдовме до решение и заедно ќе правиме закон

МКД - 15.11.2022

Предолго зборуваме само за комори, за синдикати, за стапки на раст, за приходи и профити а најмалку зборувавме за студентите па затоа во работната група за законот ќе учествуваат и студентите кои се иднината на оваа држава, изјави премиерот Димитар ...

НАкС: Поддршка за студентите за зачувување и унапредување на студентскиот стандард

А1 On - 15.11.2022

„Поттикната од енергетската и економската криза, во минатиот период Владата претстави плановии спроведе повеќе мерки за намалување на расходите, со цел зачувување на животниот стандард на граѓаните.

Субвенциониран оброк за студентите по стари критериуми, до март ќе се бара системско решение

Канал5 - 15.11.2022

Студентите ќе продолжат да добиваат субвенциониран оброк по старите критериуми до март, а дотогаш работна група со претставници на студентските сојузи и МОН ќе изнаоѓа системско решение за нов закон за остварување на ова право.

Стојаноски: Студентите вчера не добија ништо, Владата купи шест месеци мир

Сител - 15.11.2022

Во текот на вчерашниот ден со неколку колеги влеговме непоканети на “театарот” кој беше организиран од СДСМ и Коалицијата, поточно од оние што беа предлагачи на спорниот закон за студентски оброк.

Стојаноски: Студентите вчера не добија ништо

Канал5 - 15.11.2022

Студентите вчера не добија ништо, им беше фрлена гума за спасување на власта од тие кои преговараа во име на студентите. Во текот на вчерашниот ден со неколку колеги влеговме непоканети на "театарот" кој беше организиран од СДСМ и Коалицијата, ...

И Независниот академски синдикат со поддршка за студентите

Слободен Печат - 15.11.2022

Поттикната од енергетската и економската криза, во минатиот период Владата претстави планови и спроведе повеќе мерки за намалување на расходите, со цел зачувување на животниот стандард на граѓаните.

НАКС им дава поддршка на студентските барања, ременот не се стега врз студентите

МКД - 15.11.2022

Независниот академски синдикат (НАкС) дава целосна поддршка на барањата за заштита на студентскиот стандард. „Заедно сме со нашите колеги студенти секогаш кога ќе биде загрозен студентскиот стандард и правото на квалитетно високо образование и ...

НАкС: Поддршка за студентите за зачувување и унапредување на студентскиот стандард

Радио МОФ - 15.11.2022

Независниот академски синдикат (НАкС) преку соопштение до јавноста изрази поддршка на барањата на студентите за заштита на студентскиот стандард. Од Синдикатот велат дека во намерата да го стегне ременот, Владата посегнала по ускратување на правото ...

Михаилоски: Владата и парламентарното мнозинство го слушаат гласот на младите

Фокус - 15.11.2022

Измените на законот беа предвидени за субвенционирсниот студентски оброк да продолжи да важи и за оваа академска година, затоа што со претходната верзија студентскиот оброк се однесуваше на академската година 2021/2022, порача претседателот на СДММ, ...

Темелковски: УСС на УКИМ ги има истите барања за студентите

Канал5 - 15.11.2022

УСС на УКИМ ги има истите барања за студентите, но прво ги исцрпуваме можностите по институционален пат. Се согласувам со барањата, и ние ги имаме истите, но различно пристапуваме. Како универзитетски собранија, прво гледаме да ги исцрпиме сите ...

Ги имаме истите барања за студентите, но прво ги исцрпуваме можностите по институционален пат, тврди претседателот на ...

Телма - 15.11.2022

„Се согласувам со барањата, и ние ги имаме истите, но различно пристапуваме“, тврди претседателот на Универзитетското студентско собрание на УКИМ, Славчо Темелковски, по повикот од „Студентски отпор“ за нов протест в четврток додека не се исполнат ...

И Студентското собрание ги има истите барања за студентите, но прво ги исцрпува институционалните можности

Слободен Печат - 15.11.2022

Се согласувам со барањата, и ние ги имаме истите, но различно пристапуваме. Како универзитетски собранија, прво гледаме да ги исцрпиме сите можности по институционален пат и, доколку не наидеме на соработка на тој начин, тогаш би активирале други ...

МОН: Студентски дневен оброк од 120 денари до март, во меѓувреме се бараат системски решенија

Радио МОФ - 15.11.2022

Од Министерството за образование и наука (МОН) информираат дека по вчерашната средба на министерот за образование и наука Јетон Шаќири, премиерот Димитар Ковачевски и студентските претставници, од денес МОН започнува со активна комуникација со ...

Темелковски: Оптимист сум дека со МОН ќе најдеме решение во полза на студентите

Фокус - 15.11.2022

Претседателот на универзитетското собрание на УКИМ, Славчо Темелковски, во гостувањето во Топ Тема на Телма говореше за актуелната состојба со студентите и најавените мирни протести. Тој додаде дека е оптимист за усвојување на решение за ...

Топ Тема – Борбата за здрав оброк за секој студент продолжува – извојувана е само една победа во потрагата за ...

Телма - 15.11.2022

Сите студенти сме на исто и не ги прифаќаме измените кои се предложени во новиот предлог закон. Генерално сите ги одбивме, бевме многу децидни околу тоа дека не се согласуваме и јасно кажавме дека вистинската суштина на законот е да се обезбеди ...

Студентите бараат исполнување на сите барања, за четврток најавуваат студентски марш

Телма - 15.11.2022

Студентите добија ветување дека до средината на декември ќе им бидат исплатени средствата за субвенциониран оброк што им доцнат, како и дека ќе продолжи нивната редовна исплата, но за останатите проблеми ќе треба да почекаат до март на новото ...

Студентите поделени околу договореното со владата, дел од нив најавуваат марш в четврток

Канал5 - 15.11.2022

По преспиената ноќ, студентите поделени околу успешноста на договореното со владините претставници. Денеска, едните на средби во Министерството за образование, а другите закажаа нов протест, со исти барања.

Темелковски: Бевме во МОН да најдеме системско решение за студентскиот оброк

Либертас - 15.11.2022

Заедно со претставниците на останатите универзитетски собранија на вчерашната средба со претставниците на власта покажавме обединетост и покажавме дека сите студенти сме на ист став, вели претседателот на студентското собрание на УКИМ, Славчо ...

Темелковски: Бевме во МОН да најдеме системско решение за студентскиот оброк

Бриф - 15.11.2022

Заедно со претставниците на останатите универзитетски собранија на вчерашната средба со претставниците на власта покажавме обединетост и покажавме дека сите студенти сме на ист став, вели претседателот на студентското собрание на УКИМ, Славчо ...

Темелковски: Оптимист сум дека со МОН ќе најдеме решение во полза на студентите

Бриф - 15.11.2022

Темелковски: Оптимист сум дека со МОН ќе најдеме решение во полза на студентите Претседателот на универзитетското собрание на УКИМ, Славчо Темелковски кажа дека за време на вчерашниот разговор во Собранието било потенцирано дека во однос на носењето ...

ВЛАДАТА ДА НЕ ГИ КРШИ СТУДЕНТСКИТЕ ПРАВА Поддршка за студентите од Независниот академски синдикат

+инфо - 15.11.2022

Потенцираме дека овие мерки не смеат да го загрозат достоинството на студентите кои престојуваат во студентските домови, ниту пак да резултираат со престој во ладни простории – вели Синдикатот.

„Студентски отпор“ незадоволни од договореното – Во четврток повикуваат на масовен студентски марш

Алфа - 15.11.2022

Студентите незадоволни од договореното помеѓу нивните претставници и власта. На средбата се разговарало само за едно, а не за сите барања, вели студентот Михаил Пејковски. – „Се разговарало само за мерката субвенциниран студентски оброк, а не и за ...

Решавањето на проблемите на студентите само одложено, протестот продолжува

Фактор - 15.11.2022

Организаторите на вчерашниот протест „Студентски отпор“ пред Собранието соопшти дека не се задоволни од средбата во Собранието меѓу студенти – претставници на универзитетски собранија со пратеници и министерот за образование и наука и најавија нов ...

Субвенциониран оброк за студентите по стари критериуми – до март ќе се бара системско решение

ТВ21 - 15.11.2022

Студентите ќе продолжат да добиваат субвенциониран оброк по старите критериуми до март, а дотогаш работна група со претставници на студентските сојузи и МОН ќе изнаоѓа системско решение за нов закон за остварување на ова право.

По средбата со Ковачевски, студентите, незадоволни- излегуваат на марш!

Вечер Прес - 15.11.2022

– Со одговорен пристап дојдовме до решение за студентите во однос на нивните барања за студентскиот оброк. Тој ќе продолжи да се користи по старите критериуми. Да не заборавиме дека тој беше воведен првпат од оваа Влада, пред две години.

Неуспешен обид на Левица да ги киднапира студентските барања

Нова ТВ - 15.11.2022

Неуспешен обид на опозициската партија Левица да ги киднапира студентските барања и да добие ситни политички поени. И покрај протестите на педесетина студенти (читај членови на Левица), односно на Црвена младина, сепак студентите и властите синоќа ...

Неуспешен обид на Левица да ги киднапира студентските барања

Либертас - 15.11.2022

Неуспешен обид на опозициската партија Левица да ги киднапира студентските барања и да добие ситни политички поени. И покрај протестите на педесетина студенти (читај членови на Левица), односно на Црвена младина, сепак студентите и властите синоќа ...

Владата и студентите единствени во подобрувањето на условите, очекуван е конструктивен дијалог наместо протести

Либертас - 15.11.2022

Премиерот Димитар Ковачевски оценува дека вчерашните разговори со претставниците на студентските здруженија вродиле со плод. Предлог-измените за студентскиот оброк се повлечени од собраниска процедура, а пратениците од владејачкото мнозинство ќе ...

Владата и студентите единствени во подобрувањето на условите, очекуван е конструктивен дијалог наместо протести

Бриф - 15.11.2022

Премиерот Димитар Ковачевски оценува дека вчерашните разговори со претставниците на студентските здруженија вродиле со плод. Предлог-измените за студентскиот оброк се повлечени од собраниска процедура, а пратениците од владејачкото мнозинство ќе ...

Неуспешен обид на Левица да ги киднапира студентските барања

Бриф - 15.11.2022

Неуспешен обид на опозициската партија Левица да ги киднапира студентските барања и да добие ситни политички поени. И покрај протестите на педесетина студенти (читај членови на Левица), односно на Црвена младина, сепак студентите и властите синоќа ...

Темелковски: Оптимист сум дека со МОН ќе најдеме решение во полза на студентите

Press24 - 15.11.2022

Претседателот на универзитетското собрание на УКИМ, Славчо Темелковски кажа дека за време на вчерашниот разговор во Собранието било потенцирано дека во однос на носењето на одлуки на државно ниво, младите треба да бидат дел од овој процес.

Без поигрување со младината и со иднината

Н.Македонија - 15.11.2022

Студентите вчера излегоа на протест, незадоволни од одредени предлози со кои се загрозува нивниот стандард. Со ребалансирањето на буџетот поради економската криза се посегна и по студентскиот стандард, односно се предлагаа рестрикции и намалување на ...

Независниот академски синдикат со поддршка на студентите во барањата за зачувување на студентскиот стандард

Нетпрес - 15.11.2022

Поддршка за студентите за зачувување и унапредување на студентскиот стандард Поттикната од енергетската и економската криза, во минатиот период Владата претстави планови и спроведе повеќе мерки за намалување на расходите, со цел зачувување на ...

Попов: 120 денари за студентски оброк се малку, власта од буџетот крати средства во делот на инвестиции во ...

Курир - 15.11.2022

Сергеј Попов, претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во емисијата Студио 10 на телевизија 24, вели дека субвенционираниот студентски оброк е донесен во собранието со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, но измените каде што се ...

Попов: Владата врши рационализација на трошоците врз грбот на младите, нивната намера е да ги изманипулира студентите и ...

Курир - 15.11.2022

Не смее да се заборави намерата на власта да протне законско решение кое ќе ги оставеше младите без субвенциониран студентски оброк, изјави Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Сергеј Попов во вечерашното гостување во Централниот ...

Попов: 120 денари за студентски оброк се малку

Press24 - 15.11.2022

Сергеј Попов, претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во емисијата Студио 10 на телевизија 24, вели дека субвенционираниот студентски оброк е донесен во собранието со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, но измените каде што се ...

Михаилоски: СДСМ се грижи за стандардот на студентите и го слуша гласот на младите

Centar - 15.11.2022

Измените на законот беа предвидени за субвенционираниот студентски оброк да продолжи да важи и за оваа академска година, затоа што со претходната верзија студентскиот оброк се однесуваше на академската година 2021/2022 година, порача претседателот ...

Попов: 120 денари за студентски оброк се малку, власта од буџетот крати средства во делот на инвестиции во ...

24Инфо - 15.11.2022

Сергеј Попов, претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во емисијата Студио 10 на телевизија 24, вели дека субвенционираниот студентски оброк е донесен во собранието со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, но измените каде што се ...

120 денари лани и 120 денари сега за студенстски оброк, не вредат исто поради инфлацијата

Нетпрес - 15.11.2022

Сергеј Попов, претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во емисијата Студио 10 на телевизија 24, вели дека субвенционираниот студентски оброк е донесен во собранието со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, но измените каде што се ...

Студентите добија поддршка и од професорите од НАкС

Lider - 15.11.2022

Независниот академски синдикат им пружа поддрша на студентите за зачувување и унапредување на студентскиот стандард. Поттикната од енергетската и економската криза, во минатиот период Владата претстави плановии спроведе повеќе мерки за намалување на ...

Михаилоски: СДСМ се грижи за стандардот на студентите и го слуша гласот на младите

24Инфо - 15.11.2022

Измените на законот беа предвидени за субвенционираниот студентски оброк да продолжи да важи и за оваа академска година, затоа што со претходната верзија студентскиот оброк се однесуваше на академската година 2021/2022 година, порача претседателот ...

ЈАНЕВСКА: Од првите 10 ветувања во 2020 г. за студентите, СДСМ не исполни ниту едно!

Денешен - 15.11.2022

Весна ЈАНЕВСКА СДСМ во изборната програма од 2020 година вети: 1. Ќе ги реконструираме сите студентски домови (страна 10). 2. Двојно ќе го подобриме квалитетот на исхраната (страна 10). 3. Младински центеи во сите 80 општини (страна 10). 4.

Стојаноски: Студентите вчера не добија ништо, им беше фрлена гума за спасување на власта од тие кои преговараа во име ...

Курир - 15.11.2022

Во текот на вчерашниот ден со неколку колеги влеговме непоканети на “театарот” кој беше организиран од СДСМ и Коалицијата, поточно од оние што беа предлагачи на спорниот закон за студентски оброк.

Темелковски: УСС на УКИМ ќе ги бара правата на студентите прво по институционален пат

Скопје инфо - 15.11.2022

Доколку не се наиде на соработка по институционален пат, би се активирале други механизми за остварувањето на правата на студентите, изјави за новинската агенција МИА, Славчо Темелковски, претседател на Универзитетското студентско собрание на УКИМ, ...

Попов со апел до СДСМ: Прифатете го предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за 160 денари студентски оброк и потоа ќе се дотера ...

Курир - 15.11.2022

Владата предводена од СДСМ сакаше да протне закон според кој студентите остануваат без студентски оброк. Тоа предизвика револт го видоа тоа и го викна омилениот студент на власта и се договорија дека ќе се договорат, односно реално немаше договор, ...

Темелковски: УСС на УКИМ ги има истите барања за студентите, но прво институционално

Независен - 15.11.2022

Се согласувам со барањата, и ние ги имаме истите, но различно пристапуваме. Како универзитетски собранија, прво гледаме да ги исцрпиме сите можности по институционален пат и, доколку не наидеме на соработка на тој начин, тогаш би активирале други ...

На гладно и на ладно не се учи!

Скопје инфо - 15.11.2022

„Да бидеш млад, а да не бидеш револуционерен, е спротивно на законите на биологијата!” Проблемот е многу повеќе од студентскиот оброк. Проблемот лежи во намерата за ништење на студентот. Пред сѐ, најавата за намалување на и така малите стипендии, ...

Шаќири: Ќе се подобрат и студентски домови, а ќе има и за оброк

Независен - 15.11.2022

Од Германската банка за развојни политики веќе се добиени проекти во вредност од 24 милиони евра и дел од студентски домови се во одредени фази на подобрување на состојбата, а од март ќе биде повисока и поддршката за студентски оброк и тоа ...

Темелковски: Бевме во МОН да најдеме системско решение за студентскиот оброк

Centar - 15.11.2022

Заедно со претставниците на останатите универзитетски собранија на вчерашната средба со претставниците на власта покажавме обединетост и покажавме дека сите студенти сме на ист став, вели претседателот на студентското собрание на УКИМ, Славчо ...

Владата и студентите единствени во подобрувањето на условите, очекуван е конструктивен дијалог наместо протести

Centar - 15.11.2022

Премиерот Димитар Ковачевски оценува дека вчерашните разговори со претставниците на студентските здруженија вродиле со плод. Предлог-измените за студентскиот оброк се повлечени од собраниска процедура, а пратениците од владејачкото мнозинство ќе ...

МОН: И во услови на криза потребите на студентите остануваат наш приоритет

Во Центар - 15.11.2022

И во услови на светска криза, за МОН и Владата потребите на студентите се приоритет. По вчерашната средба на која министерот за образование и наука Јетон Шаќири заедно со премиерот Димитар Ковачевски ги примија студентските претставници во Собрание ...

Стојаноски: Студентите вчера не добија ништо, им беше фрлена гума за спасување на власта од тие кои преговараа во име ...

24Инфо - 15.11.2022

Во текот на вчерашниот ден со неколку колеги влеговме непоканети на “театарот” кој беше организиран од СДСМ и Коалицијата, поточно од оние што беа предлагачи на спорниот закон за студентски оброк.

Темелковски: Оптимист сум дека со МОН ќе најдеме решение во полза на студентите

Centar - 15.11.2022

Претседателот на универзитетското собрание на УКИМ, Славчо Темелковски кажа дека за време на вчерашниот разговор во Собранието било потенцирано дека во однос на носењето на одлуки на државно ниво, младите треба да бидат дел од овој процес.

Стојаноски: Студентите вчера не добија ништо, им беше фрлена гума за спасување на власта од тие кои преговараа во име ...

Lider - 15.11.2022

Во текот на вчерашниот ден со неколку колеги влеговме непоканети на “театарот” кој беше организиран од СДСМ и Коалицијата, поточно од оние што беа предлагачи на спорниот закон за студентски оброк.

Стојаноски: Студентите вчера не добија ништо, Владата купи шест месеци мир

Press24 - 15.11.2022

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Бојан Стојаноски објави статус на Фејсбук во кој порача дека студентите вчера не добиле ништо. „Во текот на вчерашниот ден со неколку колеги влеговме непоканети на "театарот" кој беше организиран од СДСМ и ...

МОН: И во услови на криза потребите на студентите остануваат наш приоритет

Centar - 15.11.2022

И во услови на светска криза, за МОН и Владата потребите на студентите се приоритет. По вчерашната средба на која министерот за образование и наука Јетон Шаќири заедно со премиерот Димитар Ковачевски ги примија студентските претставници во Собрание ...

Попов со апел до СДСМ: Прифатете го предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за 160 денари студентски оброк и потоа ќе се дотера законот

24Инфо - 15.11.2022

Владата предводена од СДСМ сакаше да протне закон според кој студентите остануваат без студентски оброк. Тоа предизвика револт го видоа тоа и го викна омилениот студент на власта и се договорија дека ќе се договорат, односно реално немаше договор, ...

Попов со апел до СДСМ: Прифатете го предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за 160 денари студентски оброк

Press24 - 15.11.2022

Владата предводена од СДСМ сакаше да протне закон според кој студентите остануваат без студентски оброк. Тоа предизвика револт го видоа тоа и го викна омилениот студент на власта и се договорија дека ќе се договорат, односно реално немаше договор, ...

Попов со апел до СДСМ: Прифатете го предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за 160 денари студентски оброк и потоа ќе се дотера ...

Lider - 15.11.2022

Владата предводена од СДСМ сакаше да протне закон според кој студентите остануваат без студентски оброк. Тоа предизвика револт го видоа тоа и го викна омилениот студент на власта и се договорија дека ќе се договорат, односно реално немаше договор, ...

Попов со апел до СДСМ: Прифатете го предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за 160 денари студентски оброк, во спротивно, ова што се ...

Нетпрес - 15.11.2022

-Владата предводена од СДСМ сакаше да протне закон според кој студентите остануваат без студентски оброк. Тоа предизвика револт, го видоа тоа и го викна омилениот студент на власта и се договорија дека ќе се договорат, односно реално немаше договор, ...

Студентите вчера не добија ништо, им беше фрлена гума за спасување на власта од тие кои преговараа во име на студентите

Нетпрес - 15.11.2022

Фејсбук објава на Бојан Стојаноски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ: Во текот на вчерашниот ден со неколку колеги влеговме непоканети на “театарот” кој беше организиран од СДСМ и Коалицијата, поточно од оние што беа предлагачи на спорниот закон ...

НАкС: Поддршка за студентите за унапредување на студентскиот стандард

24Инфо - 15.11.2022

Поттикната од енергетската и економската криза, во минатиот период Владата претстави планови и спроведе повеќе мерки за намалување на расходите, со цел зачувување на животниот стандард на граѓаните.

Стојаноски: Студентите вчера не добија ништо, Владата купи шест месеци мир

Во Центар - 15.11.2022

Во текот на вчерашниот ден со неколку колеги влеговме непоканети на “театарот” кој беше организиран од СДСМ и Коалицијата, поточно од оние што беа предлагачи на спорниот закон за студентски оброк.

Владата има намера да ги изманипулира студентите и да ги остави без субвенциониран оброк

Нетпрес - 15.11.2022

-Не смее да се заборави намерата на власта да протне законско решение кое ќе ги оставеше младите без субвенциониран студентски оброк, изјави претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Сергеј Попов во вечерашното гостување во „Тема на ...

НАкС со поддршка за студентите за зачувување и унапредување на студентскиот стандард

Курир - 15.11.2022

Поттикната од енергетската и економската криза, во минатиот период Владата претстави планови и спроведе повеќе мерки за намалување на расходите, со цел зачувување на животниот стандард на граѓаните.

Субвенциониран оброк за студентите по стари критериуми, до март ќе се бара системско решение

Кајгана - 15.11.2022

Скопје, 15 ноември 2022 (МИА) – Студентите ќе продолжат да добиваат субвенциониран оброк по старите критериуми до март, а дотогаш работна група со претставници на студентските сојузи и МОН ќе изнаоѓа системско решение за нов закон за остварување на ...

Стојаноски: Студентите вчера не добија ништо, им беше фрлена гума за спасување на власта од тие кои преговараа во име ...

MakPress - 15.11.2022

Во текот на вчерашниот ден со неколку колеги влеговме непоканети на "театарот" кој беше организиран од СДСМ и Коалицијата, поточно од оние што беа предлагачи на спорниот закон за студентски оброк.

Стојаноски: ВМРО-ДПМНЕ заради инфлацијата бара зголемување на сумата на студентски оброк од 120 на 160 денари

MakPress - 15.11.2022

Предмалку учествувавме на средбата во Собранието што беше организирана од пратеничката група на СДСМ која беше и предлагач на спорниот закон за што имаше денеска и студентски протест. Ние иако непоканети не знам од која причина учествуваме на ...

Студентите добија поддршка од професорите на Независниот академски синдикат

PressingTV - 15.11.2022

Независниот академски синдикат им пружа поддрша на студентите за зачувување и унапредување на студентскиот стандард. Поттикната од енергетската и економската криза, во минатиот период Владата претстави плановии спроведе повеќе мерки за намалување на ...

Стојаноски: Ако Ковачевски се грижи за студентите, тогаш зошто од буџетот се кратат 140 милиони денари од студентите за ...

MakPress - 15.11.2022

„Денеска не победија студентите туку победи една тесна клика на студенти околу СДСМ и нивни омилени студентски лидери кои го прифатија тоа што едноставно не го ни бараа затоа што не добија ништо“, изјави пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Бојан ...

Темелковски: Бевме во МОН да најдеме системско решение за студентскиот оброк

CivilMedia - 15.11.2022

Заедно со претставниците на останатите универзитетски собранија на вчерашната средба со претставниците на власта покажавме обединетост и покажавме дека сите студенти сме на ист став, изјави претседателот на студентското собрание на УКИМ, Славчо ...

Владата има намера да ги изманипулира студентите и да ги остави без субвенциониран студентски оброк, вели Попов

Скопје1 - 15.11.2022

Не смее да се заборави намерата на власта да протне законско решение кое ќе ги оставеше младите без субвенциониран студентски оброк, изјави претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Сергеј Попов во вечерашното гостување во централниот ...

Темелковски: Бевме во МОН да најдеме системско решение за студентскиот оброк

Локално - 15.11.2022

Заедно со претставниците на останатите универзитетски собранија на вчерашната средба со претставниците на власта покажавме обединетост и покажавме дека сите студенти сме на ист став, вели претседателот на студентското собрание на УКИМ, Славчо ...

Позната ПР стратегија: Организиран протест за брзо решение, Шаќири се договорил со студентите

MakPress - 15.11.2022

Студентскиот оброк по цена од 120 денари дневно да се исплаќа ретроактивно до март, а дотогаш да се најде системско решение за оваа субвенција. Тоа е договорено на средбата во Собранието меѓу претставници на студентите од сојузите на неколку ...

Темелковски: УСС на УКИМ ги има истите барања за студентите, но прво ги исцрпуваме можностите по институционален пат

MakPress - 15.11.2022

Се согласувам со барањата, и ние ги имаме истите, но различно пристапуваме. Како универзитетски собранија, прво гледаме да ги исцрпиме сите можности по институционален пат и, доколку не наидеме на соработка на тој начин, тогаш би активирале други ...

Темелковски: Бевме во МОН да најдеме системско решение за студентскиот оброк

Zoom - 15.11.2022

Заедно со претставниците на останатите универзитетски собранија на вчерашната средба со претставниците на власта покажавме обединетост и покажавме дека сите студенти сме на ист став, вели претседателот на студентското собрание на УКИМ, Славчо ...

Постигнат договор: Студентите и понатаму ќе користат студентски оброк по старите критериуми

Локално - 15.11.2022

Драго ми е што денешниот конструктивен состанок со студентите го завршивме со позитивно решение. Се договоривме и понатаму да се користи студентскиот оброк по старите критериуми, а преку отворен дијалог ќе најдеме и системско решение, објави ...

Темелковски: Оптимист сум дека со МОН ќе најдеме решение во полза на студентите

Zoom - 15.11.2022

Претседателот на универзитетското собрание на УКИМ, Славчо Темелковски кажа дека за време на вчерашниот разговор во Собранието било потенцирано дека во однос на носењето на одлуки на државно ниво, младите треба да бидат дел од овој процес.

НАкС: Поддршка за студентите за унапредување на студентскиот стандард

MakPress - 15.11.2022

Поттикната од енергетската и економската криза, во минатиот период Владата претстави планови и спроведе повеќе мерки за намалување на расходите, со цел зачувување на животниот стандард на граѓаните.

Темелковски: Оптимист сум дека со МОН ќе најдеме решение во полза на студентите

Frontline - 15.11.2022

Претседателот на универзитетското собрание на УКИМ, Славчо Темелковски кажа дека за време на вчерашниот разговор во Собранието било потенцирано дека во однос на носењето на одлуки на државно ниво, младите треба да бидат дел од овој процес.

НАкС: Поддршка за студентите за унапредување на студентскиот стандард

Опсервер - 15.11.2022

Поттикната од енергетската и економската криза, во минатиот период Владата претстави планови и спроведе повеќе мерки за намалување на расходите, со цел зачувување на животниот стандард на граѓаните.

Попов со апел до СДСМ: Прифатете го предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за 160 денари студентски оброк и потоа ќе се дотера ...

Опсервер - 15.11.2022

Владата предводена од СДСМ сакаше да протне закон според кој студентите остануваат без студентски оброк. Тоа предизвика револт го видоа тоа и го викна омилениот студент на власта и се договорија дека ќе се договорат, односно реално немаше договор, ...

Субвенциониран оброк за студентите по стари критериуми, до март ќе се бара системско решение

Опсервер - 15.11.2022

Студентите ќе продолжат да добиваат субвенциониран оброк по старите критериуми до март, а дотогаш работна група со претставници на студентските сојузи и МОН ќе изнаоѓа системско решение за нов закон за остварување на ова право.

Субвенциониран оброк студентите ќе добиваат по стари критериуми до март, потоа ќе се бара системско решение

ММС - 15.11.2022

Студентите ќе продолжат да добиваат субвенциониран оброк по старите критериуми до март, а дотогаш работна група со претставници на студентските сојузи и МОН ќе изнаоѓа системско решение за нов закон за остварување на ова право.

МОН: Потребите на студентите остануваат наш приоритет

Frontline - 15.11.2022

И во услови на светска криза, за МОН и Владата потребите на студентите се приоритет. По вчерашната средба на која министерот за образование и наука Јетон Шаќири заедно со премиерот Димитар Ковачевски ги примија студентските претставници во Собрание ...

Неуспешен обид на Левица да ги киднапира студентските барања

CivilMedia - 15.11.2022

Неуспешен обид на опозициската партија Левица да ги киднапира студентските барања и да добие ситни политички поени. И покрај протестите на педесетина студенти (читај членови на Левица), односно на Црвена младина, сепак студентите и властите синоќа ...

Субвенциониран оброк за студентите по стари критериуми, до март ќе се бара системско решение

Frontline - 15.11.2022

Студентите ќе продолжат да добиваат субвенциониран оброк по старите критериуми до март, а дотогаш работна група со претставници на студентските сојузи и МОН ќе изнаоѓа системско решение за нов закон за остварување на ова право.

Студентите се борат за подобрување на условите, се очекува конструктивен дијалог наместо протести

Локално - 15.11.2022

Премиерот Димитар Ковачевски оценува дека вчерашните разговори со претставниците на студентските здруженија вродиле со плод. Предлог-измените за студентскиот оброк се повлечени од собраниска процедура, а пратениците од владејачкото мнозинство ќе ...

Темелковски: УСС на УКИМ ги има истите барања за студентите, но прво ги исцрпуваме можностите по институционален пат

Опсервер - 15.11.2022

Се согласувам со барањата, и ние ги имаме истите, но различно пристапуваме. Како универзитетски собранија, прво гледаме да ги исцрпиме сите можности по институционален пат и, доколку не наидеме на соработка на тој начин, тогаш би активирале други ...

МОН: Ќе интервенираме во студентските домови почнувајќи од онаму каде што е најитно

Мета - 15.11.2022

По барањето на претставниците на студентите за подобрување на условите во студентсктие домови, Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека ќе интервенира почнувајќи од оние студентски домоги каде што е најитно.

Субвенциониран оброк за студентите по стари критериуми, до март ќе се бара системско решение

4NEWS - 15.11.2022

Студентите ќе продолжат да добиваат субвенциониран оброк по старите критериуми до март, а дотогаш работна група со претставници на студентските сојузи и МОН ќе изнаоѓа системско решение за нов закон за остварување на ова право.

Неуспешен обид на Левица да ги киднапира студентските барања

Frontline - 15.11.2022

Неуспешен обид на опозициската партија Левица да ги киднапира студентските барања и да добие ситни политички поени. И покрај протестите на педесетина студенти (читај членови на Левица), односно на Црвена младина, сепак студентите и властите синоќа ...

Студентите до март ќе добиваат по 120 денари за субвенциониран оброк, власта до тогаш ќе бара решение

MakPress - 15.11.2022

Студентите ќе продолжат да добиваат субвенциониран оброк по старите критериуми до март, а дотогаш работна група со претставници на студентските сојузи и МОН ќе изнаоѓа системско решение за нов закон за остварување на ова право.

Попов: 120 денари за студентски оброк се малку, власта од буџетот крати средства во делот на инвестиции во ...

MakPress - 15.11.2022

Сергеј Попов, претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во емисијата Студио 10 на телевизија 24, вели дека субвенционираниот студентски оброк е донесен во собранието со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, но измените каде што се ...

Субвенциониран оброк за студентите по стари критериуми, до март ќе се бара системско решение

Бизнис Вести - 15.11.2022

Студентите ќе продолжат да добиваат субвенциониран оброк по старите критериуми до март, а дотогаш работна група со претставници на студентските сојузи и МОН ќе изнаоѓа системско решение за нов закон за остварување на ова право.

Попов: 120 денари за студентски оброк се малку, власта од буџетот крати средства во делот на инвестиции во ...

Опсервер - 15.11.2022

Сергеј Попов, претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во емисијата Студио 10 на телевизија 24, вели дека субвенционираниот студентски оброк е донесен во собранието со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, но измените каде што се ...

Студентите протестираа пред Собранието, изнесоа неколку барања до Владата

MakPress - 15.11.2022

Зголемување на субвенцијата за студентски оброк од 120 на 150 денари дневно, реконструкција на студентските домови чии услови се лоши, изедначување на стипендиите и изземање на студентите од антикризните мерки на Владата се барањата на студентите ...

Студентски оброк: добар адут за фалење во ОН, лош за буџетот

Deutsche Welle - 14.11.2022

Во септември премиерот во ОН се пофали со субвенционираните оброци. Во октомври тие беа опфатени со владини мерки за кратење на расходи, а во ноември - повод за ретерирање пред студентски протест.

Студентскиот субвенциониран оброк ќе продолжи да функционира по старите критериуми

24 Вести - 14.11.2022

Студентскиот субвенциониран оброк ќе продолжи да функционира по старите критериуми, а работни групи во кои ќе учествуваат универзитетските студентски собранија ќе треба да креираат системско решение на законот најдоцна до 15 март 2023 година.

(Фото) Пораки од Студентскиот протест пред Собранието: Ајде да ги смениме оброците – сув леб и зденка за бифтек

Телма - 14.11.2022

Стотина студенти попладнево излегоа на протест пред Собранието да изразат незадоволство од измените на Законот за студентски оброк. Додека тие го блокираа булеварот пред законодавниот дом, нивни колеги од „Студентски отпор“ и Студентското собрание ...

„Стоп за уништување на студентскиот стандард“: Студентите ќе протестираат пред Собрание

360 степени - 14.11.2022

„Студенстки отпор“ бара повлекување на предложените измени на Законот за студентски стандард, изедначување на стипендиите со повискиот износ, изземање на студентите од антикризните мерки на Владата за рационализација и штедење на струја и ...

Протест на „Студентски отпор“ попладне пред Собрание

Р.С.Европа - 14.11.2022

Под мотото „Стоп за уништување на студентскиот стандард“, младинското движење на студентите „Студентски отпор“ денеска во 16 часот ќе протестира пред Собранието на Македонија. Претставници на студентското движење потоа треба да се сретнат со ...

Движењето „Студентски отпор” денеска излегува на протест

Слободен Печат - 14.11.2022

Младинското движење на студентите „Студентски отпор” за денеска во 16 часот најави мирен протест пред Собранието под мотото „Стоп за уништување на студентскиот стандард”, додека во 16 и 30 часот треба да се сретнат со министерот за образование Јетон ...

Протест на движењето „Студентски отпор“, најавена средба со Шаќири и пратеници

Канал5 - 14.11.2022

Младинското движење на студентите „Студентски отпор“ за денеска во 16 часот најави мирен протест пред Собранието под мотото „Стоп за уништување на студентскиот стандард“. Младинското движење на студентите „Студентски отпор“ за денеска во 16 часот ...

Протест на движењето „Студентски отпор“, најавена средба со Шаќири и пратеници

24 Вести - 14.11.2022

Младинското движење на студентите „Студентски отпор“ за денеска во 16 часот најави мирен протест пред Собранието под мотото „Стоп за уништување на студентскиот стандард“, додека во 16 и 30 часот треба да се сретнат со министерот за образование Јетон ...

Студентите денеска ќе протестираат пред Собранието

Фокус - 14.11.2022

Под мотото „Стоп за уништување на студентскиот стандард“, младинското движење на студентите „Студентски отпор“ денеска во 16 часот ќе протестира пред Собранието на Македонија. Претставници на студентското движење потоа треба да се сретнат со ...

Студентите денеска на протест пред Собранието

МКД - 14.11.2022

Денеска во 16 часот здружението „Студентски отпор“ пред Собранието на Македонија закажа протест на студентите со барање за подобри студентски услови. Протестот ќе се одржи и покрај тоа што власта ги повлече измените на Законот за студентски ...

ВМРО-ДПМНЕ бара зголемување на субвенцијата за студенски оброк

МКД - 14.11.2022

Во пресрет на најавените студенстски протести, пратеникот Јован јаулески денеска на прес-конференција ги повика сите пратеници да ги изгласаат предлог-измените на Законот за субвенциониран студенски оброк Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Јован Јаулески: Да го подобриме квалитетот на образованието, студентскиот стандард ...

Канал5 - 14.11.2022

Да го подобриме квалитетот на образованието, студентскиот стандард и животот на македонскиот студент. Со неверување го читав предлог законот за субвенциониран студентски оброк поднесен од пратениците на СДСМ и ЛДП во петокот.

МОФ: Сѐ расте, само студентскиот стандард опаѓа

Радио МОФ - 14.11.2022

Младински образовен форум (МОФ) со разочарување реагира по повод предлог-измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, но и општо во врска со моменталната ситуација во која се наоѓаат студентите.

Студентски отпор или паралелна борба на студентите

Р.С.Европа - 14.11.2022

Под мотот „Стоп за уништување на студентскиот стандард“ денеска ќе се одржи протест на студентите организиран преку социјалните мрежи. Отпорот доаѓа по предлози на владата за укинување на бесплатниот оброк кои од студентите беа оценетѕи како ...

МОФ: Сè расте, само студентскиот стандард опаѓа

Слободен Печат - 14.11.2022

Младински образовен форум (МОФ) реагира на предлог-измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, но и општо во врска со моменталната ситуација во која се наоѓаат студентите, со апел до државните институции наместо да преземаат мерки кои, ...

МОФ: Сè расте, само студентскиот стандард опаѓа

Телма - 14.11.2022

Младински образовен форум (МОФ) реагира на предлог-измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, но и општо во врска со моментната ситуација во која се наоѓаат студентите. Од таму апелираат до државните институции наместо да преземаат ...

МОФ: Студентите се први на удар во услови на криза

Фокус - 14.11.2022

Младински образовен форум (МОФ) реагира на предлог-измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, но и општо во врска со моменталната ситуација во која се наоѓаат студентите, со апел до државните институции наместо да преземаат мерки кои, ...

Студентите излегуваат на протести

Сител - 14.11.2022

Ограничувањата за тоа кои ќе добива студентски оброк, ги изреволтира студентите и ги натера денеска преку протест пред Собранието да бараат подобри студентски услови. Бараат владините измени во законот за субвенциониран оброк да се укинат, односно ...

(ФОТО) „Студентски оброк или политички облог“: Студентите на протест пред Собранието

360 степени - 14.11.2022

По протестот е најавена средба на студентските претставници со министерот за образование Јетон Шаќири и со пратениците предлагачи на измените на Законот за студентски стандард „Студентски оброк или политички облог“, „СТУДенти“, „Се тресеме од студ, ...

Дел од студентите го кренаа гласот - протест пред Собранието, средба во Собранието

24 Вести - 14.11.2022

Студентите се собраа на протест пред Собранието. Тие се револтирани поради ограничувањата за тоа кој ќе добива студентски оброк, па бараат владините измени во законот за субвенциониран оброк да се укинат.