TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Германскиот претседател објави предвремени избори на 18 септември

Вест - 23.07.2005

БЕРЛИН, 23 јули - Германскиот претседател Хорст Колер објави дека ги поддржува плановите на канцеларот Герхард Шредер за предвремени парламентарни избори и затоа го распушта Парламентот и ги закажува за 18 септември. На 22 мај по поразот на локалните избори, канцеларот Шредер соопшти дека сака ...

Изборите за нов германски канцелар на 18 септември

Утрински - 23.07.2005

Германскиот претседател Хорст Келер го распушта парламентот и поддржува предвремени избори Канцеларот Герхард Шредер смислено загуби на гласањето за доверба на 1 јули, за да го подготви теренот за предвремени избори Германскиот претседател Хорст Келер се согласи да го распушти парламентот и да ...

Хорст Колер распиша предвремени парламентарни избори

А1 - 22.07.2005

Германскиот претседател Хорст Колер, го распушти парламентот и распиша предвремени парламентарни избори кои ќе се одржат на 18-ти септември. Одлуката Колер уследи откако на 22-ри мај, по поразот на локалните избори, канцеларот Шредер соопшти дека сака одржување на предвремени избори.

Германскиот претседател објави предвремени парламентарни избори

Канал5 - 22.07.2005

Германскиот претседател Хорст Колер објави дека ги поддржува плановите на канцеларот Герхард Шредер за предвремени парламентарни избори и затоа го распушта Парламентот и ги закажува за 18 септември. Германскиот претседател Хорст Колер објави дека ги поддржува плановите на канцеларот Герхард Шредер ...

Келер ќе го распушти Бундестагот?

Вечер Прес - 19.07.2005

Германскиот претседател Хорст Келер одлучи да го распушти Бундестагот, со што ќе овозможи предвремени парламентарни избори, а одлуката ќе ја објави на националната телевизија, пишува неделникот "Дер Шпигел". Парламентарните избори што беа планирани за идната есен, би требало да се одржат на 18 ...