TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Општините ќе имале полза од помалиот ДДВ за становите

Утрински - 11.09.2009

Заедницата на единиците на локалната самоуправа ја поздравува одлуката на Владата за намалување на ДДВ од 18 на пет проценти за становите, сметајќи дека тоа ќе ...

ЗЕЛС ја поддржува одлуката на Владата за намалување на ДДВ за изградба и промет на нови станови

Сител - 10.09.2009

Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС) ја поддржува одлуката на Владата на Република Македонија за намалување на даночната стапка од 18 на пет ...

Македонија подари 51.129 евра на Германец

Вечер Прес - 10.09.2009

- Македонската Влада процени дека се работи за лош договор. Доколку сега би се решиле да ги купиме тие простории по договорената цена, штетата која би ја имал ...

Владата ќе гради 152 стана во Аеродром

Н.Македонија - 09.09.2009

Во општината Аеродром вчера беше поставен камен-темелник на новиот станбен комплекс, во кој е предвидена изградба на пет згради со 152 комерцијални стана.

Лопатите работат - уште еден камен темелник

Телма - 08.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска присуствуваше на поставувањето на камен-темелник на новиот станбен комплекс, во кој е предвидено изградба на пет згради со ...

Почна градбата на становите со помал ДДВ

Алсат-М - 08.09.2009

Во скопската општина Аеродром денеска започна изградбата на првиот комплекс згради кои се градат со 5 отсто ДДВ.

Поставен камен темелник за изградба на комерцијални станови во општина Аеродром

Сител - 08.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска присуствуваше на поставувањето на камен-темелник на новиот станбен комплекс, во кој е предвидено изградба на пет згради со ...

Почна изградбата на станбен комплекс

Вечер Прес - 08.09.2009

Според премиерот Груевски, со поголемата понуда на станови на пазарот на недвижности, како и со директниот ефект од намалената даночна стапка треба да се ...

Градежниците очекуваат пад на цената на становите со намалувањето на ДДВ

Вечер Прес - 08.09.2009

Намалувањето на ДДВ-то за продажба на становите од 18 на 5 проценти ќе резултира со раздвижување на пазарот во високоградбата и до поевтинување на станбениот ...

Ќе паднат ли цените на становите?

А1 - 07.09.2009

Ќе паднат ли цените на становите со намалувањето на ДДВ од 18 на 5 проценти, или ќе ќарат само градежните компании? Од јавното станбено претпријатие најавуваат ...

Градежниците очекуваат намалување на цените на становите

А1 - 07.09.2009

Градежните компании да ја испочитуваат владината одлука за граѓаните да можат да купат поевтини станови апелираа од Здружението за градежништво.

ССК очекува пад на цената на становите со намалувањето на ДДВ за нивна продажба

Алфа - 07.09.2009

Намалувањето на Данокот на додадена вредност за продажба на становите од 18 на пет проценти ќе резултира со раздвижување на пазарот во високоградбата и со ...

Градежниците да ги намалат цените на становите

Алфа - 07.09.2009

Здружението за градежништво при Сојузот на стопански комори, денеска ги повика градежните компании – сите без исклучок – да ги намалат цените за новите ...

Намалувањето на ДДВ-то ќе ги поевтини становите

Алсат-М - 07.09.2009

Намалувањето на ДДВ-то за изградба на станови ќе влијае на намалувањето на цената на метар квадратен за 100 до 150 евра оценуваат компаниите до градежниот ...

Намаленото ДДВ ќе ја зголеми продажбата на становите

Кирилица - 07.09.2009

Владината одлука за намалување на данокот на ДДВ на продажбата на становите од 18 на 5 проценти, во конечната цена за купопродажба на становите треба да ...

Сск очекува пад на цената на становите

Сител - 07.09.2009

Намалувањето на Данокот на додадена вредност за продажба на становите од 18 на пет проценти ќе резултира со раздвижување на пазарот во високоградбата и со ...

ССК очекува пад на цената на становите поради намалениот ДДВ

Кирилица - 07.09.2009

Владината мерка за намалување на ДДВ е добар потег за регулирање на трошоците на градежните компании, што значи поголем прилив на пари во Буџетот Намалувањето ...

Нема одложување на изградбата на социјалните станови

Кирилица - 07.09.2009

Според Ставрески, јавното претпријатие за стопанисување е доволно финансиски силно да продолжи со изградбата на планираниот број на станови Ребалансот на ...

Побарувачката за станови останува поголема од понудата

Канал5 - 07.09.2009

Само 259 дозволи за градба се издадени во месец јули. Статистика објави намалување за 8 отсто во споредба со лани.

Изградбата на социјалните станови нема да се одложи

Сител - 07.09.2009

Ребалансот на Буџетот нема да ја одложи изградбата на социјалните станови, рече денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.

Сојузот на стопанските комори задоволни од намалување на данокот за ДДВ за продажба на станови

Нетпрес - 07.09.2009

Здружението за градежништво при Сојуз на стопански комори ја подржи одлуката на Владата за намалување на данокот за додадена вредност на продажбата на станови ...

Се раздвижува пазарот со високоградбите

Inpress - 07.09.2009

Скопје, 7. септември (ИНПРЕС) Пазарот во високоградбите ќе се раздвижи со намалувањето на данокот на додадена вредност за продажба на становите од 18 на 5 ...