TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се уште активни неколку пожари

Утрински - 22.07.2012

Пожарите во околината на Националниот парк „Јасен“, Катлановска Бања и Танушевци се се уште активни. Во текот на денешниот ден, информираат од Центарот за управување со кризи, избувна пожар во атарот ...

Во Македонија активни пет пожари до 14 часот

24 Вести - 22.07.2012

Во Македонија денеска до 14 часот се уште се активни пет пожари. Се уште е активен пожарот во општина Гевгелија, меѓу селата Горничет и Ума, каде гори нискостеблеста и дабова шума на поголема ...

ЦУК: Се уште активни неколку пожари

Сител - 22.07.2012

Пожарите во околината на Националниот парк „Јасен“, Катлановска Бања и Танушевци се се уште активни. Во текот на денешниот ден, информираат од Центарот за управување со кризи, избувна пожар во атарот ...

Ветерот повторно го активираше пожарот кај Ѓупка

Курир - 22.07.2012

Пожарот кај месноста Ѓупка, во подножјето на Кожуф е повторно активен заради интензивниот ветер. Пожарот вчера се ширеше во правец на селото Хума и кон грчката граница, а канадерите се на терен кој ...

Aктивни пет пожари до 14 часот

Курир - 22.07.2012

Во Македонија денеска до 14 часот се уште се активни пет пожари. Се уште е активен пожарот во општина Гевгелија, меѓу селата Горничет и Ума, каде гори нискостеблеста и дабова шума на поголема ...

ЦУК: Се уште активни неколку пожари

Алфа - 22.07.2012

Пожарите во околината на Националниот парк „Јасен“, Катлановска Бања и Танушевци се се уште активни. Во текот на денешниот ден, информираат од Центарот за управување со кризи, избувна пожар во атарот ...

ЦУК: Се уште активни неколку пожари

МРТ - 22.07.2012

Пожарите во околината на Националниот парк „Јасен“, Катлановска Бања и Танушевци се се уште активни. Во текот на денешниот ден, информираат од Центарот за управување со кризи, избувна пожар во атарот ...

Сеуште активен пожарот на Кожув

Inpress - 22.07.2012

Гевгелија, 22. јули 2012 (ИНПРЕС) Сеуште е активен пожарот на планината Кожув, во близина на селото Ново Конско. По целодневното надлетување на опожарената површина од двата канадери, огнената ...

Дел од пожарите активни, некои се локализирани

Нетпрес - 22.07.2012

Пожарите во околината на националниот парк “Јасен“, Катлановска Бања и Танушевци се сеуште активни. Во текот на вчерашниот ден, пожарот во националниот парк Јасен беше ставен под контрола, но ...

Сеуште беснеат пожари низ Македонија

Press24 - 22.07.2012

Во моментов, на територијата на Република Македонија, сеуште се активни пожарите на неколку локации. Пожарот во Катлановска Бања и Танушевци е сеуште активен.

Обновено - Активни четири пожари на територијата на Република Македонија

Inpress - 22.07.2012

Скопје, 22. јули 2012 (ИНПРЕС) Од Центарот за управување со кризи информираат дека во моментов на територијата на Република Македонија се активни пожари на четири локации.

Се уште активни неколку пожари

Курир - 22.07.2012

Пожарите во околината на Националниот парк „Јасен“, Катлановска Бања и Танушевци се се уште активни. Во текот на денешниот ден, информираат од Центарот за управување со кризи, избувна пожар во атарот ...

Селата сè уште горат!

+инфо - 22.07.2012

Пожарите во околината на Националниот парк „Јасен“, Катлановска Бања и Танушевци се сè уште активни. Од Центарот за управување со кризи информираат дека денеска избувнал пожар во атарот на селото ...

Активни се уште неколку пожари

Макфакс - 22.07.2012

Во неделата според Центарот за управување со кризи те неколку уште се активни пожарите во околината на Националниот парк „Јасен", Катлановска Бања и Танушевци.

Сеуште активни неколку пожари во Македонија

Сител - 22.07.2012

Во Македонија беснеат три пожари. Села во кривопаланечко, гевгелиско и гостиварско се опфатени во пламени јазици. Иако сеуште не е проценета точната површина и штетата, најголем размер зафати пожарот ...

ЦУК: Се уште има активни неколку пожари во Македонија

Либертас - 22.07.2012

Денеска, како што информираа од Центарот за управување со кризи (ЦУК), избувна пожар во атарот на селото Градец во Крива Паланка.

Во Македонија активни пет пожари до 14 часот

Денешен - 22.07.2012

Во Македонија денеска до 14 часот се уште се активни пет пожари. Се уште е активен пожарот во општина Гевгелија, меѓу селата Горничет и Ума, каде гори нискостеблеста и дабова шума на поголема ...

Се уште гори

Вечер Прес - 22.07.2012

Пожарите во околината на националниот парк Јасенн, Катлановска Бања и Танушевци се се уште активни. Во текот на вчерашниот ден, информираа од Центарот за управување со кризи, избувна пожар во атарот ...

Дирекција за заштита и спасување: Активни неколку пожари низ Македонија

Н.Македонија - 22.07.2012

До 20 часот во Македонија се уште се активни неколку пожари. Активен е пожарот во општина Гевгелија, меѓу селата Горничет и Ума, каде гори нискостеблеста и дабова шума на поголема површина, информира ...

ЦУК: Се уште активни неколку пожари

Н.Македонија - 22.07.2012

Пожарите во околината на Националниот парк „Јасен“, Катлановска Бања и Танушевци се се уште активни Од Центарот за управување со кризи информираат дека во текот на денешниот ден пожар избувнал во ...

Нова состојба со пожарите

eReporter - 22.07.2012

Активен е нов пожар во с. Стрима (Нагоричане). Гори еден хектар сува трева и деградирана шума. Во моментов се интервенира на гаснење на овој пожар, соопштија од ЦУК.

Во Македонија активни пет пожари

Идивиди - 22.07.2012

Во Македонија денеска до 14 часот се уште се активни пет пожари. Се уште е активен пожарот во општина Гевгелија, меѓу селата Горничет и Ума, каде гори нискостеблеста и дабова шума на поголема ...

Пожари низ Македонија

eReporter - 22.07.2012

Центарот за управување со кризи соопштува дека во моментов, на територијата на Македонија, активни се пожари на следниве места: - Пожарите во околината на НП„Јасен“, Катлановска Бања и Танушевци се ...

Во четири општини горат шуми, пожар и во националниот парк „Јасен“

Канал5 - 21.07.2012

Уште дивеат огновите низ Македонија. Од вчера во атарот на селото Градманци, скопско, гори висока шума Попладнето бил изгаснат, но синоќа пак се разгорел.

Ставен под контрола пожарот во Мариово

24 Вести - 21.07.2012

Од синоќа е ставен под контрола пожарот што три дена беснееше во Мариово кај Витолиште, во месноста „Орлова вода“ во близина на границата со Грција.

Пожарот кај Мариово по три дена ставен под контрола

Канал5 - 21.07.2012

Од синоќа е ставен под контрола пожарот што три дена гореше на површина од 40 хектари и уништи борова шума во Мариово кај Витолиште, во месноста Орлова вода во близина на границата со Грција.

Пожари беснеат во северна Грција

Р.С.Европа - 21.07.2012

Големи шумски пожари беснеат во реоните на Лерин и на Пела во северниот дел на Грција, но според првичните информации засега нема опасност од нивно ширење кон населените места.

Пожари на југот на Португалија

А1 On - 21.07.2012

Повеќе од илјада пожарникари и спасувачи со помош на хеликоптери и авиони го гасат шумскиот пожар на југот на Португалија.

Градоначалниците од Исток заеднички против пожарите

Сител - 21.07.2012

Градоначалниците од Истокот со заедничка стратегија против пожарите. Интензивираните огнени стихии во изминатиов период ги мобилизираше Општините да работат во делот на превенција , но и на ...

Неколку пожари се активни во Македонија

Курир - 21.07.2012

Во моментов на територијата на Република Македонија активен е пожарот во село Градманци (Перова населба), со кој е зафатена ниска шума и грмушки на површина од околу 3.000 метри квадратни.

Пет активни пожари во сабота

Макфакс - 21.07.2012

Според информациите добиени од Регионалните центри за управување со кризи, како и информациите од други субјекти кои учествуваат во системот за управување со кризи, на територијата на Македонија се ...

Ставен под контрола пожарот во Мариово

Сител - 21.07.2012

Од синоќа е ставен под контрола пожарот што три дена беснееше во Мариово кај Витолиште, во месноста „Орлова вода“ во близина на границата со Грција.

Дувна ветер и пак го запали Кожув

+инфо - 21.07.2012

Пожарот кај месноста Ѓупка, во подножјето на Кожуф е повторно активен заради интензивниот ветер.Пожарот се шири во правец на селото Хума и кон грчката граница, а канадерите се на терен кој практично ...

Ставен под контрола пожарот во Мариово

МРТ - 21.07.2012

Од синоќа е ставен под контрола пожарот што три дена беснееше во Мариово кај Витолиште, во месноста „Орлова вода“ во близина на границата со Грција.

Пожарот во Мариово под контрола

Курир - 21.07.2012

Од синоќа е ставен под контрола пожарот што три дена беснееше во Мариово кај Витолиште, во месноста „Орлова вода“ во близина на границата со Грција.

Ставен под контрола пожарот во Мариово

Алфа - 21.07.2012

Од синоќа е ставен под контрола пожарот што три дена беснееше во Мариово кај Витолиште, во месноста „Орлова вода“ во близина на границата со Грција.

Шумски пожари беснеат во Грција

Курир - 21.07.2012

Големи шумски пожари беснеат во реоните на Лерин и на Пела во северниот дел на Грција, но засега нема опасност од ниво ширење кон населените места.

Големи шумски пожари беснеат во северна Грција

Алфа - 21.07.2012

Големи шумски пожари беснеат во реоните на Лерин и на Пела во северниот дел на Грција, но засега нема опасност од ниво ширење кон населените места.

Шумски пожари беснеат во северна Грција

А1 On - 21.07.2012

Големи шумски пожари беснеат во реоните на Лерин и на Пела во северниот дел на Грција, но засега нема опасност од ниво ширење кон населените места.

Голем број на пожари се активни низ Македонија

Факултети - 21.07.2012

Во моментов на територијата на Република Македонија активен е пожарот во село Градманци (Перова населба), со кој е зафатена ниска шума и грмушки на површина од околу 3.000 метри квадратни.

ЦУК: Активни неколку пожари во Македонија до 16 часот

МРТ - 21.07.2012

Во моментов на територијата на Република Македонија активен е пожарот во село Градманци (Перова населба), со кој е зафатена ниска шума и грмушки на површина од околу 3.000 метри квадратни.

Осум активни пожари беснеат низ Македонија

Нетпрес - 21.07.2012

Вкупно осум активни пожари беснеат ширум целата држава, соопштува Дирекцијата за заштита и спасување. Во општина Прилеп, во селото Витолиште, Мариовско, кај место викано Цветков Пламеник гори шумска ...

Под контрола пожарот во Мариово

+инфо - 21.07.2012

Пожарот што три дена беснееше во Мариово кај Витолиште, во месноста „Орлова вода“ во близина на границата со Грција, од синоќа е под контрола.

Интензивниот ветер повторно го активираше пожарот кај месноста Ѓупка

Сител - 21.07.2012

Пожарот кај месноста Ѓупка, во подножјето на Кожуф е повторно активен заради интензивниот ветер. Пожарот се шири во правец на селото Хума и кон грчката граница, а канадерите се на терен кој практично ...

По три дена пожарот во Мариово е ставен под контрола

Press24 - 21.07.2012

Од синоќа е ставен под контрола пожарот што три дена беснееше во Мариово кај Витолиште. Како што информираат од Шумското претпријатие „Црн бор“, пожарот се контролира да не се прошири.

Шумски пожари беснеат во северна Грција

Press24 - 21.07.2012

Големи шумски пожари беснеат во реоните на Лерин и на Пела во северниот дел на Грција, но засега нема опасност од ниво ширење кон населените места Пожарот во реонот на Лерин избувнал рано изутринава ...

Интензивниот ветер повторно го активираше пожарот кај месноста Ѓупка

МРТ - 21.07.2012

Пожарот кај месноста Ѓупка, во подножјето на Кожуф е повторно активен заради интензивниот ветер. Пожарот се шири во правец на селото Хума и кон грчката граница, а канадерите се на терен кој практично ...

Гори „Јасен“

Sky - 21.07.2012

Пожарникарите и вработените го гасат огнот кој гори во резервататот „Јасен“. Огнот избувнал утрово, а гори сува трева и борова шума.

Расте бројот на активни пожари во Македонија- сега изнесува осум

Sky - 21.07.2012

Дирекцијата за заштита и спасување информира дека бројот на активни пожари во Македонија е во пораст и тој моментално изнесува осум.

Гори резерватот „Јасен“

Либертас - 21.07.2012

Гори ниско стеблеста шума и во атарот на Богомила, велешко, а пожарот се шири кон селото Капиново, а во неговото гаснење се вклучени вработените од шумското стопанство „Бабуна“.

Пожарот во Мариово ставен под контрола

Sky - 21.07.2012

Шумското претпријатие Црн Бор објави дека од синоќа под контрола е ставен пожарот кој три дена беснееше во Мариово кај Витолиште во месноста Орлова Вода.

Осум активни пожари беснеат низ Македонија

Точка - 21.07.2012

Вкупно осум активни пожари беснеат ширум целата држава, соопштува Дирекцијата за заштита и спасување. Во општина Прилеп, во селото Витолиште, Мариовско, кај место викано Цветков Пламеник гори шумска ...

Активни неколку пожари во државата

Н.Македонија - 21.07.2012

Активен е пожарот и во реонот на Матка Преслап, во Националниот парк „Јасен“ Во моментов на територијата на Република Македонија активен е пожарот во село Градманци (Перова населба), со кој е ...

Владата ќе ја координира борбата против шумските пожари

Дневник - 20.07.2012

Со цел заштита од шумски пожари денеска Владата формира Републичко координативно тело, во чиј состав се претставници од сите надлежни институции од областа на заштитата од пожари на отворен простор - ...

Гори борова и дабова шума на повеќе локации на границата со Грција

Канал5 - 20.07.2012

Боровата шума над Витолиште во прилепско Мариово се уште гори. Поради непристапниот терен 15 хектари во нискиот дел од шумата е опожарен и неговото локализирање е неизвесно.

Пожар кај Македонски пошти

24 Вести - 20.07.2012

Избегната опасност за пожар во центарот на метрополата. Веднаш до ѕидовите на централата на македонски пошти гореше покуќнина на бездомници.

Пожарот во Мариово трет ден активен

Утрински - 20.07.2012

Пожарот во Мариово е трет ден е активен, додека шумскиот пожар во подножјето на Кожуф е локализиран Трет ден е активен пожарот во Мариово кај селото Витолиште, близу границата со Грција кај месноста ...

Беснее пожарот кај Витолишта

+инфо - 20.07.2012

Трет ден е активен пожарот во Мариово кај селото Витолиште, близу границата со Грција кај месноста Орлова Вода. Шеесет луѓе, најголем дел од шумското претпријатие „Црн Бор“, четири пожарникари и ...

Трет ден активен пожарот во Мариово

Сител - 20.07.2012

Трет ден е активен пожарот во Мариово кај селото Витолиште, близу границата со Грција кај месноста Орлова Вода. Околу 60 луѓе, најголем дел од шумското претпријатие „Црн Бор“, четири пожарникари и ...

Трет ден активен пожарот во Мариово

МРТ - 20.07.2012

Трет ден е активен пожарот во Мариово кај селото Витолиште, близу границата со Грција кај месноста Орлова Вода. Околу 60 луѓе, најголем дел од шумското претпријатие „Црн Бор“, четири пожарникари и ...

Ставен под контрола пожарот во близина на Атина

МРТ - 20.07.2012

Пожарот, кој вчера избувна во близина на Атина, е ставен под контрола, објавија грчките медиуми. Огнената стихија, проследена со силен ветер, ги зафати покривите на пет куќи во Каратеа, југоисточно ...

Локализиран пожарот на Кожуф

Курир - 20.07.2012

Локализиран и под целосна контрола е шумскиот пожар на Ѓупка, во подножјето на Кожуф, кој денеска зафати 150 хектари од ниските предели засадени со даб и јавор до повисоките букови шуми.

Пожарот во близина на Атина ставен под контрола

Курир - 20.07.2012

Како што објавија грчките медиуми, пожарот, кој вчера избувна во близина на Атина, е ставен под контрола. Огнената стихија, проследена со силен ветер, ги зафати покривите на пет куќи во Каратеа, ...

Пожарот во близина на Атина е ставен под контрола

Press24 - 20.07.2012

Пожарот, кој вчера избувна во близина на Атина, е ставен под контрола, објавија грчките медиуми. Огнената стихија, проследена со силен ветер, ги зафати покривите на пет куќи во Каратеа, југоисточно ...

Евакуации поради пожар во близина на Атина

МКД - 20.07.2012

Грчките власти вчера евакуирале детски летен камп, старечки дом и манастир во близина на Атина, поради пожарот што ја збришал блиската шума, оштетувајќи најмалку пет куќи.

Ставен под контрола пожарот во близина на Атина

+инфо - 20.07.2012

Пожарот, кој вчера избувна во близина на Атина, е ставен под контрола, објавија грчките медиуми. Огнената стихија, проследена со силен ветер, ги зафати покривите на пет куќи во Каратеа, југоисточно ...

Огнената стихија продолжува да го “голта“ Мариово

Press24 - 20.07.2012

Трет ден е активен пожарот во Мариово кај селото Витолиште, близу границата со Грција кај месноста Орлова Вода. Околу 60 луѓе, најголем дел од шумското претпријатие „Црн Бор“, четири пожарникари и ...

Се шират пожарите во Грција

А1 On - 20.07.2012

Пожарите во Грција се проширија до предградието на Атина, но официјалните лица тврдат дека огнот е ставен под контрола и дека нема повредени.

Пожарот стигна до Атина

Нетпрес - 20.07.2012

Пожарите во Грција се проширија до предградијата на Атина, но надлежните тврдат дека огнот е ставен под контрола и дека нема повредени.

Ставен под контрола пожарот во близина на Атина

Сител - 20.07.2012

Пожарот, кој вчера избувна во близина на Атина, е ставен под контрола, објавија грчките медиуми. Огнената стихија, проследена со силен ветер, ги зафати покривите на пет куќи во Каратеа, југоисточно ...

Локализиран пожарот во подножјето на Кожуф

Сител - 20.07.2012

Локализиран и под целосна контрола е шумскиот пожар на Ѓупка, во подножјето на Кожуф, кој денеска зафати 150 хектари од ниските предели засадени со даб и јавор до повисоките букови шуми.

Два активни пожари беснеат во Македонија

МРТ - 20.07.2012

Два активни пожари беснеат во Македонија. Пожарот во Ново Конско - Гевгелиско досега зафатил 150 хектари ниско стеблеста и дабова шума. Активен е и пожарот во Мариово кај селото Витолиште.

Голем пожар во близина на Македонски пошти во Скопје

Sky - 20.07.2012

Во центарот на Скопје е избегната поголема катастрофа, откако голем пожар изби од покуќнината на бездомници, кои се сместени во близина на Македонски пошти.

Пожарот во Мариово беснее трет ден

Либертас - 20.07.2012

Околу 60 луѓе се обидуваат да го изгаснат пожарот кој е близу границата со Грција, кај месноста „Орлова Вода“. Според надлежните од „Црн Бор“, зафатени се 40 хектари нискостеблеста шума.

Пожарот стигна до Атина

Точка - 20.07.2012

Пожарите во Грција се проширија до предградијата на Атина, но надлежните тврдат дека огнот е ставен под контрола и дека нема повредени.

Атина е безбедна- пожарот е ставен под контрола

Sky - 20.07.2012

Пожарот кој во текот на претходните денови изби во близина на Атина е локализиран. Силниот ветар и топлото време му дозволија на пожарот да се развие и да зафати и неколку покриви во Каратеа, но ...

Пожарите стасаа до Атина ама се сопрени

Либертас - 20.07.2012

Пожарот поттикнат од силниот ветер зафати покриви на пет куќи во Кератеја, југоисточно предградие на грчкиот главен град, чии жители се евакуирани.

Трет ден активен пожарот во Мариово

Н.Македонија - 20.07.2012

Трет ден е активен пожарот во Мариово кај селото Витолиште, близу границата со Грција кај месноста Орлова Вода Околу 60 луѓе, најголем дел од шумското претпријатие „Црн Бор“, четири пожарникари и ...

Вонредна состојба во југозападна Грција поради шумски пожари

Дневник - 19.07.2012

Властите во реонот на градот Патра, во југозападниот дел на Грција, прогласија вонредна состојба поради шумски пожар чиј размер достигна до овој пристанишен град со 220.000 жители.

Се уште активен пожарот во Мариово и Гевгелија

24 Вести - 19.07.2012

Пожарот во Мариово, кај Витолиште кај месноста Орлова Вода, во близина на границата со Грција што избувна вчера во претпладневните часови се уште е активен.

Kазните за пироманите изгубени во чадот

Дневник - 19.07.2012

За пожарите во земјава последниве години е виновна т.н. шумска мафија, која ги пали шумите за да обезбеди поевтина дрвна маса и производство на брикети Пожарот што го пеплоса светиниколското село ...

Од почетокот на годинава 900 пожари

Утрински - 19.07.2012

Од почетокот на годинава регистрирани се над 900 пожари, кои опустошија околу 2.473 ха површина и направија штета од 18 милиони денари.

Пожари се шират во Грција

Канал5 - 19.07.2012

Грчките власти прогласија вонредна состојба во третиот по големина град во земјата Патрас поради опасните пожари кои се шират во близина. Пожарот гори од вчера и не може да се угаси.

Во прилепско Мариово горат борови високи над 50 метри

Канал5 - 19.07.2012

15 хектари висококвалитетна борова шума гори во прилепско Мариово, близу македонско - грчката граница. Според информациите од прилепската подружница на „Македонски шуми“, „Црн бор“, во опасност се ...

(Обновено) Се уште активни пожарите во Мариово и на Кожув

Утрински - 19.07.2012

Пожарите што вчера избувнаа во Мариово, кај Витолиште, и во месноста Ѓупка во подножјето на Кожуф, се уште се активни. Пожарот во Мариово, кај Витолиште во месноста Орлова Вода, во близина на ...

Седми ден активен пожарот кај Книн, останатите пожари во Хрватска изгаснати

МРТ - 19.07.2012

Освен пожарот на отворен простор на подрачјето на Остриќ-Прибудиќ, на поширокото подрачје на Книн, што е активен веќе седми ден, сите останати пожари се локализирани или изгаснати, соопшти хрватската ...

Пожари на Кожуф и во Мариово

Сител - 19.07.2012

На територијата на Република Македонија активни се два пожари, кај Гевгелија и Мариово. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, пожарот над населеното место Ново Конско на местото викано ...

НЕ ИМ БЕШЕ ДЕНОТ: Никос Дендиас / Блерим Беџети

Капитал - 19.07.2012

Можеби новиот министер за општествен ред и заштита на граѓаните нема проблеми со протестите, но има сериозни проблеми со шумските пожари кои беснеат низ Грција Тоа што Врховниот суд останува без прв ...

Ново републичко координативно тело за заштита од шумски пожари

Р.С.Европа - 19.07.2012

Со цел заштита од шумски пожари денеска владата формира републичко координативно тело, во чиј состав се претставници од сите надлежни институции од областа на заштитата од пожари на отворен простор - ...

Активни два пожари на територијата на цела земја

Алфа - 19.07.2012

Во земјава се уште се активни два пожари – еден кај село Ново Конско, гевгелиско и друг во близина на кавадаречко Витачево.

Се уште активен пожарот во Мариово

Алфа - 19.07.2012

Пожарот во Мариово, кај Витолиште кај месноста Орлова Вода, во близина на границата со Грција што избувна вчера во претпладневните часови се уште е активен.

Гори шума кај Гевгелија и во Мариово

+инфо - 19.07.2012

Пожарот во општина Гевгелија, кај селото Горничет е активен, а теренот е тешко пристапен поради тоа што има бункери полни со муниција од пред 80 години.

Пламените јазици го “голтаат“ Мариово

Press24 - 19.07.2012

Пожарот во Мариово, кај Витолиште кај месноста Орлова Вода, во близина на границата со Грција што избувна вчера во претпладневните часови се уште е активен.

Активни пожарите во Гевгелија и Мариово

Inpress - 19.07.2012

Гевгелија/ Мариово, 19. јули 2012 (ИНПРЕС) Пожарот во општина Гевгелија, кај селото Горничет е активен, а теренот е тешко пристапен поради тоа што има бункери полни со муниција од пред 80 години.

Мариово се уште гори

Курир - 19.07.2012

Пожарот во Мариово, кај Витолиште кај месноста Орлова Вода, во близина на границата со Грција што избувна вчера во претпладневните часови се уште е активен.

Пожар на Кожуф

Алфа - 19.07.2012

Пожарот што избувна вчера попладне во месноста Ѓупка во подножјето на Кожуф, се уште активен. Огнената стихија, што се појави во пошумениот дел со даб и јавор, за кусо време поради силниот ветер се ...

Гори Кожув

+инфо - 19.07.2012

Пожарот што пламна вчера попладне во месноста Ѓупка во подножјето на Кожуф, се уште активен. Огнената стихија, што се појави во пошумениот дел со даб и јавор, за кусо време поради силниот ветер се ...

Пожарот на Кожуф ги активира гранатите од Прва светска војна

Курир - 19.07.2012

Огнената стихија, што се појави во пошумениот дел со даб и јавор, за кусо време поради силниот ветер се прошири и на повисоката шума зафаќајки површина од скоро 80 хектари, а од синоќа се заканува да ...

Само уште еден пожар беснее во Хрватска - останатите се изгаснати

Press24 - 19.07.2012

Освен пожарот на отворен простор на подрачјето на Остриќ-Прибудиќ, на поширокото подрачје на Книн, што е активен веќе седми ден, сите останати пожари се локализирани или изгаснати.

Гори Кожув

Кирилица - 19.07.2012

Пожарот што пламна вчера попладне во месноста Ѓупка во подножјето на Кожуф, се уште активен. Огнената стихија, што се појави во пошумениот дел со даб и јавор, за кусо време поради силниот ветер се ...

Се уште активен пожарот во Мариово

МРТ - 19.07.2012

Пожарот во Мариово, кај Витолиште кај месноста Орлова Вода, во близина на границата со Грција што избувна вчера во претпладневните часови се уште е активен.

Прогласена вонредна состојба во Грција

Нетпрес - 19.07.2012

Грчките власти денеска поради пожар прогласиле вонредна состојба недалеку од третиот по големина град Патра, но официјални лица истакнуваат дека станбените населби не се наоѓаат пред непосреден ризик.

Се уште активен пожарот во Мариово

Сител - 19.07.2012

Пожарот во Мариово, кај Витолиште кај месноста Орлова Вода, во близина на границата со Грција што избувна вчера во претпладневните часови се уште е активен.

При подметнат пожар запалена куќа во Арачиново

Курир - 19.07.2012

Педесет и девет годишниот И.И. од скопското село Арачиново вчера пријавил во полиција подметување на пожар. Како што информира полицијата, човекот позади куќата забележал непознато лице како пали ...

Подметнат пожар во Арачиново

+инфо - 19.07.2012

Педесет и девет годишeн жител на Арачиново вчера пријавил во полиција дека некој му подметла пожар во куќата. Тој, според МВР, забележал зад куќата непознато лице како пали оган, а за брзо време од ...

Седми ден активен пожарот кај Книн

+инфо - 19.07.2012

Освен пожарот на отворен простор на подрачјето на Остриќ-Прибудиќ, на поширокото подрачје на Книн, што е активен веќе седми ден, сите останати пожари се локализирани или изгаснати, соопшти хрватската ...

Пожар на Кожуф

МРТ - 19.07.2012

Пожарот што избувна вчера попладне во месноста Ѓупка во подножјето на Кожуф, се уште активен. Огнената стихија, што се појави во пошумениот дел со даб и јавор, за кусо време поради силниот ветер се ...

Пожарите низ Македонија се’ уште активни

Нетпрес - 19.07.2012

Од Дирекцијата за заштита и спасување денеска информираат дека неколку од пожарите што ја зафатија земјава се’ уште се активни.

Мариово се уште гори

А1 On - 19.07.2012

Се уште се активни и не можат да се стават под контрола пожарите што вчера избувнаа во Мариово, кај Витолиште, и во месноста Ѓупка во подножјето на Кожуф.

Пожар на Кожуф, горат 80 хектари шума

Либертас - 19.07.2012

Огнената стихија во шумата од даб и јавор, за кусо време поради силниот ветер се проширила зафаќајќи површина од околу 80 хектари, а од синоќа пожарот се заканува да се префрли и на грчка територија.

Во Македонија има два активни пожари

Sky - 19.07.2012

Дирекцијата за заштита и спасување на денешниот прес, информираше дека во Македонија има два активни пожари. Првиот е во близина на селото Витолиште каде што гори трева и папрат а го гаснат вработени ...

Пожарите низ Македонија се’ уште активни

Точка - 19.07.2012

Од Дирекцијата за заштита и спасување денеска информираат дека неколку од пожарите што ја зафатија земјава се’ уште се активни.

Активен пожарот во Мариово

Канал 77 - 19.07.2012

Од вчера попладне, како прв кој во овој пеколен летен период го зафати прилепско, гори пожарот на 20-тина километри од мариовско Витолиште.

Горат шумите на Кожуф

Денешен - 19.07.2012

Пожарот што избувна вчера попладне во месноста Ѓупка во подножјето на Кожуф, се уште активен. Огнената стихија, што се појави во пошумениот дел со даб и јавор, за кусо време поради силниот ветер се ...

Сеуште е активен пожарот во Мариово

Либертас - 19.07.2012

Според информациите од шумското претпријатие, гори нискиот дел кај боровата шума и се обидуваат да им го пресечат патот на пламените јазици.

Грмушки и трева не се гасат со авиони

Вечер Прес - 19.07.2012

Годишно се регистрираат над 200 пожари во кои се уништени над 10 илјади хектари шума и шумско земјиште, а штетите на опожарените шуми и трошоците за справување се над 10 милиони евра Најголемиот број ...

Прогласена вонредна состојба во Грција

Точка - 19.07.2012

Грчките власти денеска поради пожар прогласиле вонредна состојба недалеку од третиот по големина град Патра, но официјални лица истакнуваат дека станбените населби не се наоѓаат пред непосреден ризик.

Мариово сеуште гори, го гаснат пет пожарникари и вработени во Црн Бор

Sky - 19.07.2012

Пожарот кој изби вчера попладне кај месноста Орлова вода во село Витолишта, Мариовско во близина на границата со Грција е сеуште активен.

Седми ден активен пожарот кај Книн

Либертас - 19.07.2012

Со пожарот на непристапниот терен се зафатени трева и ниски грмушки, а површината не е проценета. Освен пожарот на отворен простор на подрачјето на Остриќ-Прибудиќ, на поширокото подрачје на Книн, ...

Пожарите под контрола

Телма - 18.07.2012

Околу 200 хектари висококвалитетна дабова и борова шума сеуште горат во пределот на Малешевскиот регион.Пожарот кој веќе три дена е активен во близина на делчевското село Разловци го променил ...

Пожарите во Гевгелија и село Витолиште се уште активни

24 Вести - 18.07.2012

Пожарот на подрачјето на општина Гевгелија во селото Горничет е се уште активен, а теренот е тешко пристапен поради тоа што има бункери.

Нови пожари во мариовско

24 Вести - 18.07.2012

Два нови пожари избувнале денеска на територијата на Македонија, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Останатите неколку пожари кои беа активни изминатите денови или се локализирани или се ...

Вонредна состојба во Југозападна Грција поради шумски пожари

24 Вести - 18.07.2012

Властите во реонот на градот Патра, во југозападниот дел на Грција, прогласија вонредна состојба поради шумски пожар, чиј размер достигна до овој пристанишен град со население од 220.000 луѓе.

Годинава 902 пожари во Македонија

24 Вести - 18.07.2012

Пожарите во земјава стивнуваат, но од Дирекцијата за заштита и спасување велат дека се на готовс, состојбата ја следат од 35 подрачни единици.

Шумски пожари беснeат низ јужна Европа

Deutsche Welle - 18.07.2012

Борбата со шумските пожари во јужна Европа продолжува. Во Грција или Шпанија пожарникарните екипи се постојано на терен. Надлежните не ја исклучуваат ниту можноста од подметнување пожар.

Пожарите во Гевгелија и село Витолиште се уште активни

Сител - 18.07.2012

Пожарот на подрачјето на општина Гевгелија во селото Горничет е се уште активен, а теренот е тешко пристапен поради тоа што има бункери.

Пожарите во Гевгелија и село Витолиште се уште активни

МРТ - 18.07.2012

Пожарот на подрачјето на општина Гевгелија во селото Горничет е се уште активен, а теренот е тешко пристапен поради тоа што има бункери.

Се уште активни пожарите во Гевгелија и Витолиште

Курир - 18.07.2012

Пожарот на подрачјето на општина Гевгелија во селото Горничет е се уште активен, а теренот е тешко пристапен поради тоа што има бункери.

Вонредна состојба во Југозападна Грција поради шумски пожари

Сител - 18.07.2012

Властите во реонот на градот Патра, во југозападниот дел на Грција, прогласија вонредна состојба поради шумски пожар, чиј размер достигна до овој пристанишен град со население од 220.000 луѓе.

Салиу: Пожарите не се со интензитет како во останатите држави

Сител - 18.07.2012

Пожарите во Македонија во овој момент не се со таков интензитет, како што се во останатите држави на Балканот, Европа и светот.

Вонредна состојба во југозападна Грција поради шумски пожари

+инфо - 18.07.2012

Властите во реонот на градот Патра, во југозападниот дел на Грција, прогласија вонредна состојба поради шумски пожар, чиј размер достигна до овој пристанишен град со население од 220.000 луѓе.

Вонредна состојба во Југозападна Грција поради шумски пожари

МРТ - 18.07.2012

Властите во реонот на градот Патра, во југозападниот дел на Грција, прогласија вонредна состојба поради шумски пожар, чиј размер достигна до овој пристанишен град со население од 220.000 луѓе.

Пожар во близина на бункери со неексплодирани бомби во гевгелиско

Курир - 18.07.2012

Два нови пожари избувнале денеска на територијата на Македонија, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Останатите неколку пожари кои беа активни изминатите денови или се локализирани или се ...

Пожар се заканува да ги зафати куќите во западна Грција

Нетпрес - 18.07.2012

Шумски пожар се заканува да ги зафати селските куќи во близина на градот Патра, соопштиле властите во јужнозападна Грција.

Пожарот близу Пехчево сè уште активен

Макфакс - 18.07.2012

Борова шума гори во близина Пехчево, а на терен се противпожарни екипи од Делчево, а во гасењето на пожарот се вклучени и авиони, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.

Македонија не престанува да гори

Нетпрес - 18.07.2012

И авионите- Канадери се вклучени во борбата со огнената стихија, на подрачјето на општина Делчево- Пехчево, каде поголема екипа е вклучена со цел да се заштити боровата шума, соопштуваат од ...

ДЗС:Пожарите не се со толкав интензитет како во светот

Р.С.Европа - 18.07.2012

Пожарите во Македонија во овој момент не се со таков интензитет, како што се во останатите држави на Балканот, Европа и светот, изјави директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Шабан Салиу.

Салиу: Имаме пожари, но не како во другите држави

Курир - 18.07.2012

Пожарите во Македонија во овој момент не се со таков интензитет, како што се во останатите држави на Балканот, Европа и светот.

Прогласена вонредна состојба во Југозападна Грција поради шумските пожари

Press24 - 18.07.2012

Властите во реонот на градот Патра, во југозападниот дел на Грција, прогласија вонредна состојба поради шумски пожар, чиј размер достигна до овој пристанишен град со население од 220.000 луѓе.

Салиу: Досега пожарите “изгореа“ 18 милиони денари

Press24 - 18.07.2012

Пожарите во Македонија во овој момент не се со таков интензитет, како што се во останатите држави на Балканот, Европа и светот, изјави Шабан Салиу, директорот на Дирекцијата за заштита и спасување на ...

Нашите пожари немале интензитет како тие на Балканот

+инфо - 18.07.2012

Пожарите во Македонија во овој момент не се со таков интензитет, како што се во останатите држави на Балканот, Европа и светот, изјави директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Шабан Салиу.

Пожар пеплоса куќа на печалбар од Гостивар

МКД - 18.07.2012

Печалбар од гостиварско Форино, кој е на работа во Словенија, вчера остана без својот дом откако куќата му беше уништена од пожар. Пожарот избил околу 10 часот утрото од засега непознати причини.

Пожарите уништија шума вредна 18 милиони денари

+инфо - 18.07.2012

Годинава имало 902 пожари, околу 2.473 хектари изгорена површина и штета од 18 милиони денари.Во Македонија се уште е активен е пожарот во село Разловце општина Делчево, а во еден дел има зафатено ...

Пожар на Кожуф Планина

Inpress - 18.07.2012

Гевгелија, 18. јули 2012 (ИНПРЕС) Денес околу пладне, во месноста Ѓупка, во подножјето на Кожуф планина, на околу два километри над Ново Конско, изби голем шумски пожар.

Избувнаа нови пожари низ Македонија

Press24 - 18.07.2012

Два нови пожари избувнале денеска на територијата на Македонија, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Останатите неколку пожари кои беа активни изминатите денови или се локализирани или се ...

Пожар на Кожув

Курир - 18.07.2012

Околу 13 часот денеска избувна голем шумски пожар во подножјето на Кожуф, во месноста Ѓупка на околу два километри над селото Ново Конско.

Пожар во подножјето на Кожув

Сител - 18.07.2012

Околу 13 часот денеска избувна голем шумски пожар во подножјето на Кожуф, во месноста Ѓупка на околу два километри над селото Ново Конско.

Пожар направи штета од над 600 илјади денари

Вечер Прес - 18.07.2012

Пожар ја зафати куќата на македонски печалбар во Словенија и причини штета од над 600 000 денари, информираше МВР. Имено во вторникот околу 10.00 часот во село Форино Гостивар настанал пожар во ...

Пожар се заканува да ги зафати куќите во западна Грција

Точка - 18.07.2012

Шумски пожар се заканува да ги зафати селските куќи во близина на градот Патра, соопштиле властите во јужнозападна Грција.

Само уште два активни пожари

Денешен - 18.07.2012

Два нови пожари избувнале денеска на територијата на Македонија, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Останатите неколку пожари кои беа активни изминатите денови или се локализирани или се ...

Пожар ја пеплоса куќата на гостиварец во село Форино

Либертас - 18.07.2012

Според информациите, пожарот избувнал околу 10 часот утрото, од непознати причини. Во моментот на пожарот, во куќата не живеел никој од семејството на печалбарот, штетата е 10.000 евра.

Вонредна состојба во Југозападна Грција поради шумски пожари

Либертас - 18.07.2012

Властите во областа Ахаја издадоа наредба за евакуација на села во регионот, каде беснее огнената стихија, проследена од силен ветер и високи температури.

Грција во вонредна состојба поради шумски пожари

Денешен - 18.07.2012

Властите во реонот на градот Патра, во југозападниот дел на Грција, прогласија вонредна состојба поради шумски пожар, чиј размер достигна до овој пристанишен град со население од 220.000 луѓе.

Салиу не теши, пожарите на Балканот биле пострашни од нашите

Либертас - 18.07.2012

Шабан Салиу, директорот на ДЗС рече дека годинава досега кај нас имало 902 пожари, околу 2.473 хектари изгорена површина и штета од 18 милиони денари.

Пожарите во Македонија не се како оние на Балканот

Sky - 18.07.2012

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Шабан Салиу, денеска изјави дека пожарите во земјава немале толкав интензитет како оние на Балканот, Европа и Светот.

Македонија не престанува да гори

Точка - 18.07.2012

И авионите- Канадери се вклучени во борбата со огнената стихија, на подрачјето на општина Делчево- Пехчево, каде поголема екипа е вклучена со цел да се заштити боровата шума, соопштуваат од ...

Пожари во гевгелиско и Витолиште

Либертас - 18.07.2012

Локализиран е пожарот што беше активен на подрачјето на општините Делчево и Пехчево каде гореше борова шума. Два пожари пламнаа денеска во селото Горничет, гевгелиско, каде гори дабова шума и во ...

Салиу: пожарите не се толку опасни

Денешен - 18.07.2012

Пожарите во Македонија не се со голем интензитет како што се оние на Балканот и во Европа и не претставуваат некоја поголема опасност.

Пожарите изгореа 18 милиони денари

Либертас - 18.07.2012

Пожарот во село Разловце е во фаза на локализирање. Дирекцијата се активира доколку градоначалникот не е во состојба сам да се справи со пожарите од отворен карактер.

Пожарите во Гевгелија и Витолиште се уште активни

Sky - 18.07.2012

Пожарите на подрачјето на општина Гевгелија во селото Горничет и во селото Витолиште, кај местото викано Орлова Вода во Прилеп се уште се активни, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.

Два нови пожари во Мариово и во гевгелиско

Н.Македонија - 18.07.2012

Сите пожари што избувнаа во изминативе денови се угасени или локализирани, но денеска се појавија два нови, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување Денеска околу пладне пожар избувнал во близина ...

Ветерот противник на екипите за локализирање на пожарите

Канал5 - 17.07.2012

Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека пожари, има во повеќе реони од Македонија. Пожарот во Делчево се уште е активен.

Пожари во Македонија

24 Вести - 17.07.2012

Пожарите беснеат, од Дирекцијата за заштита и спасување смируваат состојбата е под контрола и место за паника нема. Во моментов има два поголеми пожари, оној кај с.Патетино и Разловци каде горат над ...

Бебе изгоре во пожар

Кирилица - 17.07.2012

Петнаесет месечно бебе починало во пожар што го предизвикале малите браќа додека си играле во семејната куќа во селото Милошевац, Србија.

Пожарот кај Делчево сè уште активен

Макфакс - 17.07.2012

Пожарот во Делчево сè уште е активен, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување. Според истиот извор, дејствуваат авионите за гасење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување, но поради ...

Пожарот што проголта цело село во Св.Николе се’ уште активен

Нетпрес - 17.07.2012

Пожарот што синоќа го пеплоса селото Патино во близина на Свети Николе се е надвор од контрола. Повеќе противпожарни екипи се борат со огнената стихија која уништи петнаесетина куќи и околните насади ...

Бебе се задуши во пожар

Курир - 17.07.2012

Петнаесет месечно бебе го загуби животот во пожар кој избувнал во куќа во српското село Милошевац. Полициската управа во Смедерево соопштува дека пожарот избил во саботата околу 14:30 часот во момент ...

Грција ќе побара помош од другите земји за да се справи со пожарите

Press24 - 17.07.2012

Грчката влада се подготвува да побара помош од Италија, Шпанија и Франција во борбата со пожарите, откако министерот за општествен ред Никос Дендиас призна дека „средствата со кои располага земјата ...

Активни два пожари на територијата на Република Македонија

Inpress - 17.07.2012

Скопје, 19. јули 2012 (ИНПРЕС) Од Центарот за управување со кризи информираат дека во моментов на територијата на Република Македонија се активни пожари на две локации.

ДЗС: Активни, локализирани и целосно изгаснати повеќе пожари

МРТ - 17.07.2012

Пожарот во Делчево се уште е активен, дејствуваат авионите за гасење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), но поради непристапноста на теренот и ветерот од северен правец, пожарот се ...

Македонија зафатена од бесни пожари

Press24 - 17.07.2012

Пожарот во Делчево се уште е активен, и поради непристапноста на теренот и ветерот од северен правец, пожарот се уште не е локализиран, информираат од ДЗС.

Пожари на уште неколку локации во Македонија

Сител - 17.07.2012

Беснеат пожари низ републикава. Пламени јазици во близина на пругите кај Димитар Влахов помеѓу населбите Аеродорм и Кисела Вода ноќеска ги крена на нозе противпожарните служби во Скопје.

Активни, локализирани и целосно изгаснати повеќе пожари во Македонија

Inpress - 17.07.2012

Скопје, 17. јули 2012 (ИНПРЕС) Пожарот во Делчево се уште е активен, дејствуваат авионите за гасење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), но поради непристапноста на теренот и ветерот ...

Атина се подготвува да побара помош од други држави за борба со пожарите

МРТ - 17.07.2012

Грчката влада се подготвува да побара помош од Италија, Шпанија и Франција во борбата со пожарите, откако министерот за општествен ред Никос Дендиас призна дека „средствата со кои располага земјата ...

Грција неможе сама да се справи со пожарите

Курир - 17.07.2012

Грчката влада се подготвува да побара помош од Италија, Шпанија и Франција во борбата со пожарите, откако министерот за општествен ред Никос Дендиас призна дека „средствата со кои располага земјата ...

Атина ќе бара помош во борбата со пожарите

Inpress - 17.07.2012

Атина, 17. јули 2012 (ИНПРЕС) Грчката влада се подготвува да побара помош од Италија, Шпанија и Франција во борбата со пожарите.

ДЗС: Гори во Делчево, Пехчево и Штип, пожарот во неготинско изгаснат

Сител - 17.07.2012

Пожарот во Делчево се уште е активен, дејствуваат авионите за гасење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), но поради непристапноста на теренот и ветерот од северен правец, пожарот се ...

Повеќе пожари во Македонија, дел од нив изгаснати

Курир - 17.07.2012

Пожарот во Делчево се уште е активен, дејствуваат авионите за гасење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), но поради непристапноста на теренот и ветерот од северен правец, пожарот се ...

Бебе го загуби животот во пожар - браќата ја запалиле куќата играјќи со запалка

Press24 - 17.07.2012

Бебе старо 15 месеци починало во пожар кој го предизвикале малите браќа додека си играле во семејната куќа во селото Милошевац, Србија.

Пожарот што е во Делчево е сеуште активен

Канал 77 - 17.07.2012

Пожарот во Делчево сè уште е активен, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување. Според истиот извор, дејствуваат авионите за гасење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување, но поради ...

Пожарот што проголта цело село во Св.Николе сеуште активен

Точка - 17.07.2012

Пожарот што синоќа го пеплоса селото Патино во близина на Свети Николе се е надвор од контрола. Повеќе противпожарни екипи се борат со огнената стихија која уништи петнаесетина куќи и околните насади ...

ДЗС се бори со пожарите низ земјава

Либертас - 17.07.2012

Во светиниколското село Патетино, во пожарот изгореа 15 куќи од кои три сосема напуштени, а по две повремено и постојано населени. Покрај тоа настрадаа и 37 пчелни семејства и еден трактор.

Гори во Делчево, Пехчево и Штип, пожарот во неготинско изгаснат

Вечер Прес - 17.07.2012

Пожарот во Делчево се уште е активен, дејствуваат авионите за гасење пожари, но поради непристапноста на теренот и ветерот од северен правец, пожарот се уште не е локализиран, информираат од ДЗС.

ДЗС: Локализирани и изгаснати повеќе пожари

Денешен - 17.07.2012

Пожарот во Делчево се уште е активен, дејствуваат авионите за гасење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), но поради непристапноста на теренот и ветерот од северен правец, пожарот се ...

Грција ќе бара помош од Европа за да се спаси од пожарите

Sky - 17.07.2012

Големите пожари кои ја зафатија Грција, ја притиснаа грчката влада да побара помош од Италија, Шпанија и Грција. Министерот за општествен ред Никос Дендиас призна дека „средствата со кои располага ...

Активни, локализирани и целосно изгаснати повеќе пожари

Н.Македонија - 17.07.2012

Пожарот во Делчево се уште е активен, дејствуваат авионите за гасење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), но поради непристапноста на теренот и ветерот од северен правец, пожарот се ...

Стотина лица евакуирани поради пожари на Тенерифе

24 Вести - 16.07.2012

Стотина лица беа евакуирани од домовите на шпанскиот остров Тенерифе поради шумски пожари во јужниот дел. Стотици хектари шумски површини изгореа во реонот Адехе.

Во земјава горат три шумски пожари

Дневник - 16.07.2012

Дирекцијата за заштита и спасување информира дека денеска се регистрирани пожари во Разловци-Делчево, каде гори борова шума, површина - околу 50 хектари, Лопушник-Општина Другово, каде гори ...

Гореше нискостеблеста шума во Штип- пожарникарите спречија пожарот да ги зафати куќите

Канал5 - 16.07.2012

Метри недостасуваа, последните куќи од градот да бидат пеплосани од огнените јазици, потпомогнати од мошне силниот ветер што попладнево ја зафатија штипската населба Суитлак.

Пожарот од Делчево се префрли во Пехчево

Макфакс - 16.07.2012

До понеделникот приквечер на територијата на Македонија се регистрирани активни три поголеми пожара, и тоа во Делчево кој се прошири и на општината Пехчево, во Светиниколско и кај селото Теранци, ...

Времето залади, пожарите не стивнуваат

+инфо - 16.07.2012

Противпожарната единица во Свети Николе од 15 часот се бори со пожарот што зафати повеќе стари и викенд-куќи кај светиниколското село Патетино.

Пожари низ цела Европа

Алфа - 16.07.2012

Шпанските власти се борат со голем пожар на Тенерифе, на Канарските острови. Пожарот кој избувна вчера веќе двојно го зголемил своот интензитет и се приближува кон националниот парк.

Попладнево регистрирани три поголеми пожари

Алфа - 16.07.2012

До понеделникот приквечер на територијата на Македонија се регистрирани активни три поголеми пожара, и тоа во Делчево кој се прошири и на општината Пехчево, во Светиниколско и кај селото Теранци, ...

Информација за пожари во Македонија од 13 јули до 16 јули до 12.30 часот

МРТ - 16.07.2012

На ден 13.07.2012 година на територија на општина Желино добиено е известување за пожар во индустриска зона на место Мухеза. Во акцијата за гасење на пожарот беа вклучени вработените од ПОЗС -Тетово.

Црна Гора ќе добие европска помош во борбата против шумските пожари

МРТ - 16.07.2012

Европскиот механизам за цивилна заштита го координира обезбедувањето помош за Црна Гора во борбата против шумските пожари, соопшти Европската комисија.

Стотина лица евакуирани поради пожари на Тенерифе

Сител - 16.07.2012

Стотина лица беа евакуирани од домовите на шпанскиот остров Тенерифе поради шумски пожари во јужниот дел. Стотици хектари шумски површини изгореа во реонот Адехе.

Црна Гора ќе добие европска помош во борбата против шумските пожари

+инфо - 16.07.2012

Европскиот механизам за цивилна заштита го координира обезбедувањето помош за Црна Гора во борбата против шумските пожари, соопшти Европската комисија.

Во Италија горат 33 пожари

Алфа - 16.07.2012

33 пожари горат низ централна и јужна Италија, и на островите Сицилија и Сардинија, каде со недели температурата е над 43-тиот степен.

По поплавите, Русија ја зафатија шумски пожари

Макфакс - 16.07.2012

Вкупно 41 шумски пожар избувнал во изминатото деноноќие на крајниот исток на Русија, од што 13 се целосно изгаснати, а девет се ставени под контрола.

Црна Гора ќе добие европска помош во борбата против шумските пожари

Press24 - 16.07.2012

Европскиот механизам за цивилна заштита го координира обезбедувањето помош за Црна Гора во борбата против шумските пожари, соопшти Европската комисија.

Десет пожари за три дена - еве каде беснееа пламените јазици

Press24 - 16.07.2012

Дирекцијата за заштита и спасување информираше за пожарите кои деновиве ја зафатија Македонија. На ден 13.07.2012 година на територија на општина Желино добиено е известување за пожар во индустриска ...

Целосно локализиран пожарот кај Желино, гори нов пожар во делчевско

Нетпрес - 16.07.2012

Пожарот кај тетовско Желино е целосно локализиран, додека пожар беснее во делчевскиот регион, соопштува Дирекцијата за заштита и спасување.

Гори борова шума во близина на Пехчево

Макфакс - 16.07.2012

Пожар избувна во месноста Средно-Бајат Тепе, подрачје во атарот на село Разловци- Делчево. На барање на градоначалникот на Општина Делчево, во гасењето на пожарот се вклучени и противпожарните авиони.

Стотина лица евакуирани поради пожари на Тенерифе

+инфо - 16.07.2012

Стотина лица беа евакуирани од домовите на шпанскиот остров Тенерифе поради шумски пожари во јужниот дел. Стотици хектари шумски површини изгореа во реонот Адехе.

Стотина лица евакуирани поради пожари на Тенерифе

Press24 - 16.07.2012

Стотина лица беа евакуирани од домовите на шпанскиот остров Тенерифе поради шумски пожари во јужниот дел. Стотици хектари шумски површини изгореа во реонот Адехе.

ДЗС: Македонски шуми да дежураат 24 часа

Сител - 16.07.2012

Ветерот и високите температури утринава го реактивираа пожарот во Разловци Делчевско. Пламени јазици зафатија 150 хектари борова шума.

Метри го делеа Штип да биде зафатен од силен пожар

Sky - 16.07.2012

Силен пожар потикнат од силниот ветер ги зафати периферните делови од Штип. Според информациите кои пристигнуваат од таму, метри го делеле пожарот да ги зафати куќите кои се наоѓаат во крајните ...

Целосно локализиран пожарот кај Желино, гори нов пожар во делчевско

Точка - 16.07.2012

Пожарот кај тетовско Желино е целосно локализиран, додека пожар беснее во делчевскиот регион, соопштува Дирекцијата за заштита и спасување.

Стотина лица евакуирани поради пожари на Тенерифе

Н.Македонија - 16.07.2012

Стотина лица беа евакуирани од домовите на шпанскиот остров Тенерифе поради шумски пожари во јужниот дел Стотици хектари шумски површини изгореа во реонот Адехе.