TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ постигна договор за прием на прогонетите Палестинци

А1 - 19.05.2002

Шпанија, која претседава со Европската Унија, соопшти оти е постигнат договор според кој шест членки на Унијата ќе примат 12 од вкупно 13-те прогонети Палестинци кои се ослободени од црквата на исусовото раѓање во Витлеем. Шпанија и Италија, според договорот, ќе примат по тројца Палестинци, Грција ...

Арафат: „Нема слободни избори додека трае израелската окупација“

А1 - 18.05.2002

„Слободни палестински избори не може да има, се додека не биде ставен крај на израелската окупација на Западниот Брег и појасот Газа“, изјави палестинскиот лидер Јасер Арафат. Одговарајќи на новинарско прашање кога Палестинците би можеле да одржат слободни избори, Арафат одговори дека тоа ќе биде ...

Израелската армија повторно во кампот Џенин, Арафат вели нема нови избори

Вест - 18.05.2002

РАМАЛАХ, 18 мај, (Ројтерс) - Палестинскиот претседател Јасер Арафат вчера изјави дека не може да има слободни палестински избори доколку израелската воена окупација не заврши на Западниот Брег и во Појасот Газа. Не е јасно дали тој се повлекува од она што во средата го изјави за тоа дека ќе има ...

Израелски сили упаднаа во Џенин

А1 - 17.05.2002

Советникот за економски прашања на палестинскиот лидер Јасер Арафат изјави синоќа дека на состаноците со американски претставници разработил план за демократски промени на палестинските власти. Мохамед Рашид изјави дека двете страни сакаат да направат промени во политичкиот и безбедносниот состав ...

Израелската армија со нови напади во Западниот Брег

Вест - 17.05.2002

ЕРУСАЛИМ, 17 мај, (Ројтерс) - Израелската армија вчера го нападна палестинскиот град Рамалах, и продолжи со притисокот покрај повлекувањето од голем дел од Западниот Брег во почетокот од месецот. ЕРУСАЛИМ, 17 мај, (Ројтерс) - Израелската армија вчера го нападна палестинскиот град Рамалах, и ...

Арафат најави реформи во палестинската администрација и нови избори

А1 - 16.05.2002

Меѓународната заедница го поздрави говорот на палестинскиот лидер Јасер Арафат во кој тој најави реформи во палестинската администрација и нови избори. Поздрави стигнаа од Белата Куќа и Лондон, а говорот на Арафат позитивно го оцени и шефот на европската надворешна и безбедносна политика Хавиер ...

Арафат повика на палестински избори и реформи

Вест - 16.05.2002

РАМАЛАХ, Западен Брег, (Ројтерс) - Претседателот Јасер Арафат, одговарајќи на нараснатиот притисок за промена во палестинското раководство, вчера повика на реформи и подготовки за нови избори. РАМАЛАХ, Западен Брег, (Ројтерс) - Претседателот Јасер Арафат, одговарајќи на нараснатиот притисок за ...

Анан ќе побара соработка од Израел и Палестина во истрагата за масакрот во Џенин

Вест - 16.05.2002

Њујорк, 16 мај - Генералниот секретар на Обединетите нации Кофи Анан планира во следните неколку денови да испрати писма до израелските власти и палестинската власт во кои ќе побара нивна соработка во истрагата на дејствата на армијата на Израел во палестинските градови, изјави портпаролот на ...

Арафат најави избори и реформи во палестинското раководство

Дневник - 16.05.2002

ПО ГОЛЕМ ПРИТИСОК ОД ИЗРАЕЛ И ОД САД Палестинскиот претседател Јасер Арафат вчера најави големи реформи во палестинското раководство, вклучувајќи и нови избори, јави Ројтерс. Говорејќи во палестинското Собрание, Арафат ги осуди израелските воени акции на Западниот брег и во Газа, но истакна дека ...

Палестински маршеви по повод Накба

А1 - 15.05.2002

Палестинците повикаа на маршеви низ целата територија, во спомен на денешниот ден Накба, кога во 1948 година 700 илјади Палестинци беа протерани од домовите, ја загубија земјата и ја започнаа борбата против создавањето на израелската држава.

Палестинската држава, сепак, останува како опција

Утрински - 15.05.2002

И Ариел Шарон и американските власти стојат зад палестинската агенда ЕРУСАЛИМ - Израелскиот премиер Ариел Шарон заедно со американските лидери нагласија дека прашањето околу палестинската држава с? уште се наоѓа на блискоисточната програма за мир, и покрај гласањето од страна на десничарската ...

Палестинските милитанти ќе продолжат со самоубиствените напади

А1 - 14.05.2002

Палестинските исламистички организации соопштија дека се уште не е дојдено времето за прекинување на самоубиствените напади врз израелски цели, иако официјалните палестински претставници и клучните арапски лидери повикаа на воздржаност и отфрлување на сите форми на насилство.

Ликуд го компликува мировниот процес на Блискиот Исток

Утрински - 14.05.2002

Европската унија жали поради одлуката на партијата на Шарон Резолуцијата ја означи победата на десноориентираниот Нетанјаху над Шарон во претстојната борба за лидерската функција во партијата БРИСЕЛ - Европската унија вчера изрази жалење поради одлуката на владејачката партија Ликуд од Израел да се ...

Партијата Ликуд му откажува послушност на Шарон

Утрински - 14.05.2002

Партијата на израелскиот премиер со неочекувана резолуција против создавање палестинска држава Арафат првпат по опсадата во декември го напушти Рамалах ЕРУСАЛИМ - Палестинскиот лидер Јасер Арафат се наоѓа во посета на градот Витлеем на Западниот Брег, што претставува прво негово напуштање на ...

Арафат дојде во Витлеем на првата турнеја по пет месеци

Вест - 14.05.2002

Арафат придружуван од свештениците вчера ги испитуваше оштетувањата во Црквата на Христовото рождество во Витлеем по петнеделната опсада ВИТЛЕЕМ/БРИСЕЛ, 14 мај (Ројтерс) - Палестинскиот лидер Јасер Арафат вчера ја посети Црквата на Христовото раѓање во своето прво патување откако израелската војска ...

Арафат излезе од Рамалах

А1 - 13.05.2002

Палестинскиот лидер Јасер Арафат денеска за прв пат, откако Израел пред шест месеци му забрани излегување, денеска излезе од Рамалах. Арафат замина во обиколка на трите најпогодени подрачја во шестнеделната израелска офанзива, градовите Наблус и Витлеем, како и бегалскиот камп Џенин.

Израел ги повлекува резервистите од Западниот Брег

Утрински - 13.05.2002

По завршувањето на нападот врз појасот Газа поради дипломатски притисок НИКОЗИЈА - Израел вчера почна да ги испраќа во своите домови резервистите, соопшти Военото радио, по завршувањето на нападот врз појасот Газа, која е под палестинска контрола, кој беше прекинат поради дипломатски притисок и ...

Палестинците до среда треба да си одат од Кипар

Вест - 13.05.2002

НИКОЗИЈА, 13 Мај (Ројтерс) - Кипарските власти вчера изјавија дека до среда од островот мораат да си заминат 13 Палестински милитанти кои како дел од договорот за напуштање на Црквата на христовото раѓање привремено беа сместени на територијата на Кипар.

Палестинците од Газа засега куртулија

Дневник - 13.05.2002

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Израелската армија вчера почна да се повлекува од своите позиции околу појасот Газа и израелските власти најавија дека планираната офанзива врз Газа е откажана, јави Ројтерс. Израелците планираа голема воена операција против овој палестински град по самоубиствениот бомбашки ...