TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ - Уставно право е мирниот протест

Телма - 29.03.2009

По вчерашниот инцидент на плоштадот Македонија во кој, група млади лица кои мирно протестираа против изградба на црква на плоштадот и против урбанистичките проекти на власта во центарот на Скопје, беа физички ...

Реакција од СДСМ на ставови на ВМРО-ДПМНЕ и на МВР

Кирилица - 29.03.2009

Реакција од СДСМ на ставови на ВМРО-ДПМНЕ и на МВР за вчерашниот инцидент на собирот на плоштад „Македонија“ Згрозени сме од начинот на кој Груевски, Јанкуловска и ВМРО ДПМНЕ се однесуваат во врска со ...

СДСМ: Фашизам во режија на Груевски

А1 - 28.03.2009

Зад студентите што протестираа против градење на објекти на плоштадот стои опозициската СДСМ и нивниот кандидат за градоначалник на Центар, Мирослав Вуиќ, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ и ДУИ јавно си намигнуваат

Време - 28.03.2009

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера во Собранието имаше средба со в.д. лидерот на СДСМ, Зоран Заев, но притоа ги демантира гласините дека има намера да прави коалиција со опозицијата, како што се шпекулира ...

Со тројца пратеници не се влегува во Влада

Вест - 28.03.2009

Немам фаворит за вториот круг, граѓаните сами ќе ја донесат најмудрата одлука Знаеме дека Агим беше член на ДПА. Ме врзуваат со Красниќи затоа што немаа за што друго да ме обвинат ВЕСТ: Дали сте задоволен од ...

Неочекувана средба на Ахмети со Заев

Утрински - 28.03.2009

Во Собранието вчера се одржа средба меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и в.д. претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Наводно, идејата била да се создаде широк меѓупартиски фронт за решавање на проблемот со името на ...

Заев го врбувал Ахмети за предвремени избори

Дневник - 28.03.2009

По средбата со Заев, лидерот на ДУИ телефонски ги известил коалициските партнери од ВМРО-ДПМНЕ дека е вистина оти СДСМ го отворил прашањето за предвремени избори, но ги уверил дека ќе нема да им работи зад грб ...

Груевски и Ахмети си дадоа беса за вториот круг

Н.Македонија - 28.03.2009

По повеќедневно договарање ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се договориле за соработка во вториот круг на претседателските и на локалните избори.

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ меѓусебно се обвинуваат за инцидентот на плоштадот

Алсат-М - 28.03.2009

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ во вербален дуел си ја префрлаат вината за денешниот инцидент во Скопје каде насилно е прекинат протест на група студенти и граѓани против градењето на црква на плоштадот на главниот град ...

Реакција од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на СДСМ

Кирилица - 28.03.2009

Очигледно е дека СДСМ во својата желба за напад и омаловажување на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, нема мерка и граница Слушајќи го Јани Макрадули и СДСМ, добиваме впечаток дека Никола Груевски е виновен и за ...

СДСМ го обвини ВМРО-ДПМНЕ за денешниот инцидент на Плоштадот во Скопје

Кирилица - 28.03.2009

На прес-конференција СДСМ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека стои зад инцидентот на јавниот собир на плоштадот „Македонија“ - Денес на Градскиот плоштад во Скопје граѓаните беа сведоци на брутално газење на ...

Иванов, Ставрески и Трајановски на митинг во скопската општина Карпош

Сител - 28.03.2009

На 22-ри март покажавме дека сме земја која создава европски амбиент, дека знаеме да ги отвориме европските перспективи за Република Македонија, дека сме држава која е одговорна и заслужува многу повеќе од тоа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Го осудуваме било каков вид на насилство

Нетпрес - 28.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ нема никаква врска со денешното нарушување на Јавниот ред и мир на плоштадот Македонија, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклински.

Средба Заев - Ахмети во Собранието

А1 - 27.03.2009

Секој со секого и секој против секого. Официјално сите воздржани. Официјално на средбата Заев - Ахмети во Собранието, главна тема цензусот.

Блиските на опозицијата останаа без социјална помош

Утрински - 27.03.2009

Два дена пред првиот круг на изборите, без социјална помош останаа членовите и симпатизерите на СДСМ. Во партијата тврдат дека во повеќе општини во државата, меѓу кои се Охрид, Штип, Куманово, Струмица и во ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во лов на гласовите од првиот круг

Алсат-М - 27.03.2009

Лидерот на ДУИ Али Ахмети по денешната средбата со в.д. претседателот на СДСМ Зоран Заев изјави дека нема намера да им наметне на граѓаните за кого да гласаат, но рече дека работи на тоа да се постигне ...

СДСМ барала поддршка од ДУИ?

Сител - 27.03.2009

Официјално средба на која Ахмети и Заев разговарале за текот на изборната кампања, неофицијално СДСМ барала, но не добила поддршка од ДУИ за вториот круг од изборите.

Трајановски го гледа Скопје како силиконска долина

Сител - 27.03.2009

Скопје да стане силиконска долина и место со голем број точки за бесплатен пристап на интернет, каде на младите, но и на сите граѓани ќе им се овозможи ова современо комуницирање, вети кандидатот за ...

СДСМ: НБРМ потврди дека Македонија е во длабока рецесија

Нетпрес - 27.03.2009

СДСМ смета дека упадот на владата на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ во монетарната политика директно резултира со покачување на каматите на благајничките записи од страна НБРМ.

СДСМ: Паничното, нервозно и се помало ВМРО –ДПМНЕ

Нетпрес - 27.03.2009

Како што тргнале Груевски и ВМРО-ДПМНЕ нема да не зачуди ако го обвинат нашиот претседателски кандидат Љубомир Фрчкоски и за падот на Крушевската Република во 1903 година, реагира денеска СДСМ на пресот на ...

Во Советот на Скопје ВМРО-ДПМНЕ со најголем број советници

Вест - 26.03.2009

Според првичните резултати на Општинската изборна комисија на Град Скопје, на локалните избори најголем број советници во Градскиот совет - 19 освоила "Коалицијата за подобра Македонија" предводена од ...

Дали Иванов ќе ги бара гласовите на ДУИ и на Селмани за вториот круг?

Утрински - 26.03.2009

Дали претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, ќе има потреба да ја побара помошта од албанското гласачко тело за да биде избран во вториот круг и од кого ќе ги бара овие гласови? Со оглед на тоа ...

Единаесет жешки точки во вториот изборен круг

Утрински - 26.03.2009

Битката за новите локални функционери продолжува во педесетина општини, а за тоа кој ќе седне во градоначалничките фотелји решавачки ќе бидат гласовите на оние кандидати кои отпаднаа во првиот изборен круг.

Се прават списоци на граѓани кои ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 26.03.2009

Како се наближува вториот изборен круг, владејачката ВМРО-ДПМНЕ ги зголемува притисоците и заканите врз граѓаните. Не е поштеден никој од јавната администрација, се обработува секој поединец од државните ...

ВМРО-ДПМНЕ со најмногу места во Градот

Утрински - 26.03.2009

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ освоила најголем број места во Советот на Скопје. Според првичните резултати, кои вчера ги соопшти Општинската изборна комисија, од советничката ...

Политички тактизирања пред вториот изборен круг

Алсат-М - 26.03.2009

Молк во партиите иако деновиве интезивно се преговара за меѓусебна поддршка на претседателските и локалните избори. Ахмети досега неколку пати се сретнал со Груевски за евентуалната поддршка на ...

ВМРО-народна не поддржува никого за вториот круг

Време - 25.03.2009

ВМРО-народна партија смета дека на овие локални избори, со освоени повеќе од 42.000 гласови во 40 општини, се профилирала како трет релевантен политички субјект во Македонија.

55 илјади Македонци гласаа за Селмани

Вест - 25.03.2009

Најмногу гласови претседателскиот кандидат Селмани има добиено во Битола - 4 илјади, следува Охрид со над три илјади гласа, па Прилеп, Штип и Велес со над две илјади гласови.

Иванов: Ќе прифатам ТВ-дуел

Утрински - 25.03.2009

ТЕТОВО - Претседателскиот кандидат Ѓорге Иванов вчера официјално ја почна кампањата за вториот круг. Рече дека најнапред бил во скопски Аеродром, каде што добил најмногу гласови, а потоа симболично допатувал ...

Трајановски- Изборите за Скопје според европски стандарди

Утрински - 25.03.2009

Изборите за Градот Скопје беа фер, мирни и демократски според сите стандарди на Европската унија, оцени кандидатот за градоначалник на Скопје од ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски.

Петковски: Изборите беа мирни и без насилство, но не и фер

Утрински - 25.03.2009

Претседателските и локалните избори беа мирни и без насилство, но не и фер, е оцената на кандидатот за градоначалник на Град Скопје од НСДП и СДСМ, Тито Петковски.

Малите партии во пазар со големите за добиените гласови

Утрински - 25.03.2009

Политичките пазарења очигледно почнаа, барем судејќи според ставовите на помалите партии, кои себеси се претставуваат како трета опција и релевантен фактор со кој треба да се преговара за вториот круг.

Конкретни средби наместо големи митинзи

Н.Македонија - 25.03.2009

Кампањата за вториот изборен круг ќе се одвива преку конкретни средби со групи избирачи чии гласови би можеле да се придобијат.

Паднаа бастионите на СДСМ

Н.Македонија - 25.03.2009

Претседателе, победивме во Штип - со овие зборови Владимир Ѓорчев, кој ги соопштуваше резултатите во штабот на ВМРО-ДПМНЕ синоќа, 20 минути по полноќ, го пречека Никола Груевски на вратата на скопскиот хотел ...

Црвенковски освои повеќе гласови од Фрчкоски

Н.Македонија - 25.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ на овие претседателски и локални избори освои многу повеќе и гласови и советнички и градоначалнички места од претседателските и локалните избори пред пет (четири години).

Пораки од првиот изборен круг

МРТ - 25.03.2009

Владеачката ВМРО ДПМНЕ и опозициониот СДСМ ги остварија своите цели во првиот круг на претседателските и локалните избори, кој донесе и промени меѓу партиите на Албанците во Македонијa.

СДСМ тоне и локално

Вечер - 25.03.2009

За разлика од годинешните локални избори на изборите пред четири години оваа партија ја освоила локалната власт во значително поголем број општини.

Пораки од првиот изборен круг

Макфакс - 25.03.2009

Владеачката ВМРО ДПМНЕ и опозициониот СДСМ ги остварија своите цели во првиот круг на претседателските и локалните избори, кој донесе и промени меѓу партиите на Албанците во Македонијa.

Трајановски и Петковски задоволни од изборите

А1 - 24.03.2009

Двајцата претенденти за градоначалничкото место во Скопје, кои ќе си ја одмерат силата во вториот круг, задоволни од изборите и добиените гласови.

Табела: Избрани градоначалници во 32 општини

А1 - 24.03.2009

Во 23 општини ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ обезбедија сигурна победа за своите старо-нови градоначалници. Според информациите на ДИК, опозициската СДСМ во првиот круг освои четири општини: ...

Трајановски и Петковски ќе се борат за Скопје

Вест - 24.03.2009

Коце Трајановски доби 98.144, а кандидатот на НСДП и СДСМ Тито Петковски 57.568 гласови Во Скопје најмногу гласови доби кандидатот за градоначалник на коалицијата "За подобра Македонија", предводена од ...

ВМРО-ДПМНЕ славеше во "Хард рок" до сабајле

Вест - 24.03.2009

Веднаш по полноќ, кога претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов и премиерот и лидер на партијата Никола Груевски им се обратија на граѓаните, соопштувајќи ја победата во првиот изборен круг, ...

Селмани успешен во претседателските, но локално изгуби од ДУИ

Утрински - 24.03.2009

Претседателскиот кандидат на Нова демократија, Имер Селмани, ја заврши изборната трка на трето место со 146 .795 гласа, веднаш по Ѓорге Иванов од ВМРО-ДПМНЕ и Љубомир Фрчкоски од СДСМ, кои влегуваат во вториот ...

ВМРО-ДПМНЕ не триумфира како што најавуваше

Утрински - 24.03.2009

Главните играчи на локалните избори - владејачката коалиција „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, и опозицискиот СДСМ завчеравечер искажаа задоволство и блескави оцени за постигнатите резултати.

Груевски ја засилува својата политичка моќ

Утрински - 24.03.2009

Завчерашното гласање за избор на претседател на државата и за градоначалници и советници на општините покажа дека конзервативната десница предводена од ВМРО-ДПМНЕ се' уште триумфира на политичката сцена во ...

Трајановски и Петковски во трка за првата фотелја на Скопје

Утрински - 24.03.2009

Коце Трајановски од коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, и заедничкиот кандидат на НСДП и СДСМ, Тито Петковски, ќе се борат во вториот круг за градоначалничката фотелја во Скопје.

Петковски предупредува на избирачкиот список - Трајановски задоволен

Телма - 24.03.2009

Мартин Јаковлески Кандидатот за градоначалник на Скопје од НСДП и СДСМ Тито Петковски рече дека нешто не во ред со избирачкиот список.

Коце Трајановски во предност пред Тито Петковски

Дневник - 24.03.2009

Половина од скопските општини уште во првиот круг ги добија своите градоначалници, додека градоначалник на Скопје ќе се избира во втор иот круг за 15 дена, бидејќи ниеден од кандидатите не освои повеќе од 51 ...

Заев: Во вториот круг ќе се бориме со сите сили

Н.Македонија - 24.03.2009

СДСМ со полна пареа ќе влезе во вториот изборен круг и ќе се бори за секој глас на граѓаните, тврди Зоран Заев, претседателот на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе си помагаат во вториот круг

Н.Македонија - 24.03.2009

Почнаа процените за партиските можни математики и пазарења за вториот изборен круг од локалните и претседателски избори. Според партиски извори, коалициските партнери од владејачката коалиција меѓусебно ќе си ...

Селмани ја урна гласачката традиција на Албанците

Н.Македонија - 24.03.2009

Со исклучок на неколку значајни примери, завчерашните претседателски и локални избори уште еднаш покажаа дека во Македонија се гласа за партија наместо за личност, тврдат експерти по политички науки по ...

Иванов со голема предност пред Фрчкоски во вториот круг

Н.Македонија - 24.03.2009

Според освоените гласови во првиот изборен круг од претседателските избори, Ѓорге Иванов од ВМРО-ДПМНЕ и Љубомир Фрчкоски од СДСМ одат во вториот круг.

Петковски: Изборите беа мирни и без насилство, но не и фер

Алсат-М - 24.03.2009

Претседателските и локалните избори беа мирни и без насилство, но не и фер, е оценката на кандидатот за градоначалник на Град Скопје од НСДП и СДСМ Тито Петковски - Претседателските и локалните избори се ...

Трајановски: Изборите за Град Скопје беа фер, мирни и демократски

Алсат-М - 24.03.2009

Изборите за Градот Скопје беа фер, мирни и демократски според сите стандарди на Европската унија, оцени кандидатот за градоначалник на Скопје од ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски.

Петковски и Трајановски влегоа во вториот круг

Алсат-М - 24.03.2009

Двајцата кандидати за градоначалници на град Скопје кои влегоа во вториот круг – Коце Трајановски и Тито Петковски, очекуваат голем одзив на изборите на 5 април.

СДСМ со 180.000 гласови помалку од претседателските избори во 2004

Сител - 24.03.2009

Калкулации и анализи на освоените гласови пред вториот круг од претседателските избори. Ѓорге Иванов во втората трка влегува со убедливо водство пред Љубомир Фрчкоски.

Иванов ја почна кампањата од населбата Аеродром

Вечер - 24.03.2009

Овде во Аеродром добив најголем број гласови. Заради тоа токму од овде ја започнувам мојата кампања пред гласањето за вториот круг од претседателските избори, порача вчера претседателскиот кандидат на ...

Изборите за Скопје беа мирни и демократски според сите европски стандарди

Вечер - 24.03.2009

Изборите за Градот Скопје беа фер, мирни и демократски според сите стандарди на Европската унија, оцени кандидатот за градоначалник на Скопје од ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски.

Трајановски: Очекувам поддршка од сите граѓани на град Скопје

Нетпрес - 24.03.2009

Овие избори за градот Скопје беа фер, мирни и демократски според сите стандарди на Европската унија, рече на денешната прес конференција кандидатот за градоначалничката фотелја на град Скопје Коце Трајановски.

СДСМ: Заев ја порази Бонева во прв круг

А1 - 23.03.2009

Во трката за градоначалник на општина Струмица, според досегашните преброени гласови во изборниот штаб на СДСМ, Зоран Заев убедливо води пред Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ и речиси со сигурност се очекува ...

ВМРО-ДПМНЕ демантира дека во Аеродром победиле СДСМ

А1 - 23.03.2009

Претседателскиот кандидат Ѓорге Иванов со 106.286 гласови убедливо води пред Љубомир Фрчкоски кој има освоено 63.645 гласа, покажуваат последните податоци од Аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ што на ...

СДСМ: Победа во Струмица, Куманово, Вранештица и Дебарца

А1 - 23.03.2009

Портпаролот на СДСМ, Емилијан Станковиќ, на втората прес-конференција во штабот повтори дека партијата во првиот круг ги добила градоначалничките места за Струмица, Куманово, Вранештица и Дебарца.

Груевски: Победивме во 23 општини

А1 - 23.03.2009

Македонија покажа дека има и капацитет и политичка волја да спроведе мирни, фер и демократски избори. Македонија помина низ едни од најуспешно организираните избори, без насилство со слободно изразување на ...

Избрани градоначалници во 33 општини

А1 - 23.03.2009

Во скопската општина Аеродром во првиот круг победи Ивица Коневски од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, кој освоил освоил 19.009 гласови.

Кандидати за градоначалници во втор круг

А1 - 23.03.2009

Во Општина Гази Баба кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Тони Трајковски освоил 17.372 гласа. Зад него е Милентија Јаневски од СДСМ со 4.847 гласови.

СДСМ: Политиката за изолација доживеа пораз

А1 - 23.03.2009

300 илјади гласови на локалната трка на свое конто и 150 илјади гласови помалку за ВМРО-ДПМНЕ за претседателскиот кандидат од гласовите пред девет месеци, за СДСМ се доказ дека политиката на Владата за ...

Табела на кандидати за градоначалници - втор круг

А1 - 23.03.2009

Во пет скопски општини, после вториот круг ќе се знае кој ќе биде градоначалник. Според информациите на ДИК, во дури 39 општини, по 5. април ќе бидат избрани новите градоначалници.

Острени: Во вториот круг имаме голема предност

А1 - 23.03.2009

Веќе имаме градоначалници во неколку општини, а онаму каде влеговме во вториот круг имаме голема предност. Ова денеска го изјави шефот на изборниот штаб на ДУИ, Гзим Острени.

Сите имаат општини за славење

Време - 23.03.2009

Тони Ангеловски ВМРО-ДПМНЕ убедливо води во речиси сите поголеми општини низ Македонија, тврдат од нивниот аналитички центар. Еуфорија по завршувањето на изборите владееше и во штабот на опозицискиот СДСМ од ...

ДУИ: Че­ти­ри гра­до­на­чал­ни­ци во прв круг

Вест - 23.03.2009

Шефот на изборниот штаб на ДУИ Гзим Острени на вечерашната прес-конференција изјави дека освоиле четири градоначалнички места, а во исто толку општини влегле во вториот круг.

Во првиот круг ВМРО-ДПМНЕ освои 23 градоначалнички места, СДСМ и ДУИ по четири

Вест - 23.03.2009

Скопје, 23 март - Во првиот круг на локалните избори избрани се градоначалници во 32 општини. Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 23, СДСМ и ДУИ по четири и Демократската партија на Турците едно ...

СДСМ: Заев убедливо пред Бонева

Вест - 23.03.2009

Зоран Заев е на прагот да освои нов градоначалнички мандат во Струмица. Според информациите кои доаѓаа од изборниот штаб на СДСМ нивниот кандидат е во огромна предност пред кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Силвана ...

ДУИ сигурна за победи во 7 општини

Алсат-М - 23.03.2009

Демократска унија за интеграција објави дека е сигурна победа на локалните избори во 4 општини. Според шефот на изборниот штаб Гзим Острени победата на ДУИ е сигурна во општините Сарај, Дебар, Студеничани, ...

СДСМ: Победа во 4 општини

Алсат-М - 23.03.2009

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија тврди дека во првиот круг ќе однесе убедливи победи во Струмица, Куманово, Вранешница и Дебарца, а дека победата во Берово зависи од одлуката на Општинската Изборна ...

Груевски: Македонија демонстрираше европски демократски капацитет

Алсат-М - 23.03.2009

Македонија покажа дека има и капацитет и политичка волја да спроведе мирни, фер и демократски избори Македонија помина низ едни од најуспешно организираните избори, без насилство со слободно изразување на ...

Во Делчево за градоначалник ќе се одлучува во вториот изборен круг меѓу кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и

Н.Македонија - 23.03.2009

Делчево, 23 март (МИА) - На вчерашните локални избори во Делчево најмногу гласови - 5.349 добил Горан Малешевски од ВМРО - ДПМНЕ, а второпласиран е Мирко Иванов од СДСМ со освоени 3.532 гласа.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг победи во 25 општини, води во 21

Алсат-М - 23.03.2009

Изборите поминаа во фер и демократска атмосфера, што е победа на демократијата во Македонија и за нашите евроатлански аспирации и интеграции, изјави денеска премиерот Никола Груевски, одговарајќи на новинарски ...

СДСМ најавува коалиција про-НАТО

Алсат-М - 23.03.2009

СДСМ на овие локални избори освои околу 300 илјади гласови Победивме во неколку града во првиот круг, водиме во многу општини, а има уште многу места каде ќе биеме изденачена битка во вториот круг, изјави ...

ДУИ прогласи победа кај албанскиот блок партии

Алсат-М - 23.03.2009

Демократската унија за интеграција (ДУИ) соопшти дека има освоено шест градоначалнички места во првиот круг, а во 13 града нивните кандидати со предност влегуваат во вториот круг.

Локалните избори завршени во 32 општини

Алсат-М - 23.03.2009

Според ДИК, локалните избори се завршени во 32 општини,втор круг за избор на градоначалници ќе има во 45 општини, а од 8 општини нема резултати бидејќи поради лошото време гласање немаше на 134 избирачки места.

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во Битола

Сител - 23.03.2009

Членовите на ОИК-Битола, штабовите на политичките партии и независните кандидати, интензивно ги пребројуваат гласовите и ги обработуваат податоците од одржаните претседателски и локални избори.

Обраќање на премиерот Никола Груевски

Сител - 23.03.2009

„Дозволете ми во својство на Премиер да кажам дека денеска победија граѓаните на Македонија, победи иднината која носи прогрес“ изјави рано утрово лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски.

Обраќање на портпаролот на СДСМ, емилијан станковиќ

Сител - 23.03.2009

Дозволете на почетокот да повторам уште еднаш дека СДСМ победи во првиот круг во Струмица, Куманово, Вранештица и Дебарца. Ја користам оваа прилика да ги поздравам граѓаните кои во масовен број се собрани на ...

Груевски: Македонија демонстрираше европски демократски капацитет

МРТ - 23.03.2009

Македонија покажа дека има и капацитет и политичка волја да спроведе мирни, фер и демократски избори. Македонија помина низ едни од најуспешно организираните избори, без насилство со слободно изразување на ...

Во првиот круг ВМРО-ДПМНЕ освои 23 градоначалнички места, СДСМ и ДУИ по четири, ДПТ едно

МРТ - 23.03.2009

Во првиот круг на локалните избори избрани се градоначалници во 32 општини. Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 23, СДСМ и ДУИ по четири и Демократската партија на Турците едно градоначалничко место.

Во првиот круг ВМРО-ДПМНЕ освои 23 градоначалнички места, СДСМ и ДУИ по четири, дпт едно

Сител - 23.03.2009

32 општини добија градоначалници во првиот круг. Во останатите 44 и во градот Скопје, локалната власт ќе се комплетира по две недели.

ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг победи во 25 општини, води во 21

Сител - 23.03.2009

Изборите поминаа во фер и демократска атмосфера, што е победа на демократијата во Македонија и за нашите евроатлански аспирации и интеграции, изјави денеска премиерот Никола Груевски.

СДСМ смета на голем дел од гласовите што во првиот круг ги добија останатите претседателски кандидати

Сител - 23.03.2009

СДСМ на овие локални избори освои околу 300 илјади гласови. Победивме во неколку града во првиот круг, водиме во многу општини, а има уште многу места каде ќе биеме изденачена битка во вториот круг, изјави ...

Победија граѓаните на Македонија

Вечер - 23.03.2009

Само заедно, секој со своите разлики, партиски програми, но обединети околу стратешките цели и националните и државни интереси можеме да одиме напред.

Општините останаа без штикли

Вечер - 23.03.2009

Вториот круг од локалните избори ќе биде во знакот на мажите. Оние кандидатки кои успеаја да бидат втори на листата нема да влезат во втор круг, од причина што градоначалниците во тие општини се избрани уште ...

СДСМ со четврти пораз до колена: ги губат и Штип, Гевгелија, Кочани..., а Заев не се ни појави во Скопје

Вечер - 23.03.2009

Триесет и две од вкупно 84 општини ги добија своите градоначалници во првиот круг од петтите локални избори, а во 45 од нив ќе се одржи втор круг.