TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов случај на птичји грип во Италија

А1 - 19.02.2006

Пцовисаната дива патка која беше пронајдена во централниот дел на Италија е заразена од птичји грип, соопшти италијанското Министерство за здравство. Патката е пронајдена во близина на езерото Тразименто во областа Умбрија. Минатата седмица во Италија беа регистрирани првите случаи на птичји грип ...

Потврден вирусот на птичји грип во Индија

А1 - 19.02.2006

Индиската лабораторија го потврди постоењето на вирусот Х5Н1 на птичјиот грип кај домашните птици во Индија, соопшти Анис Ахмед. претставник на индиската влада. Тој додаде дека во последните неколку дена умреле околу 50.000 домашни птици. „Умреа 50.000 домашни птици.

Откриен нов случај на птичји грип во Италија

Канал5 - 19.02.2006

Пцовисаната дива патка која беше пронајдена во централниот дел на Италија е заразена од птичји грип, соопшти италијанското Министерство за здравство. Рим, 19 февруари (МИА) - Пцовисаната дива патка која беше пронајдена во централниот дел на Италија е заразена од птичји грип, соопшти италијанското ...

Хоспитализирано лице во Бугарија под сомнение за птичји грип

А1 - 18.02.2006

Едно лице, за кое постои сомневање дека има птичји грип, денеска е хоспитализирано во Бугарија, отакако две патки од неговиот имот починале од оваа болест. Хоспитализираниот е од селото Преславци, во јужниот дел на Бугарија, засега нема симптоми на болеста, но бил во контакт со пцовисаната живина ...

Нема птичји грип во мострите земени од територијата на Македонија

А1 - 18.02.2006

Нема присуство на вирусот на птичји грип во 60-те мостри земени во последните три дена од целата територија на Македонија, изјави денеска Соња Трајкова портпарол на Министреството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Присуство на вирусот на птичји грип нема ниту во мострите земени од ...

Словенија - област на висок ризик од птичји грип

Вест - 18.02.2006

ЉУБЉАНА, 18 февруари - Државниот центар за надзор на болести (ДЦНБ) вчера го прогласи целото подрачје на Словенија за област со висок ризик од зараза со птичји грип. ЉУБЉАНА, 18 февруари - Државниот центар за надзор на болести (ДЦНБ) вчера го прогласи целото подрачје на Словенија за област со висок ...

Македонија нема простории за карантин

Вест - 18.02.2006

ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ПАНДЕМИЈА ОД ПТИЧЈИ ГРИП Македонија е подготвена да се справи со евентуалната пандемија на птичји грип, но се уште нема обезбедено места за карантин со кои ќе се спречи поголемо ширење на смртоносната болест. Сега сме во фаза три во која според операциониот план што завчера го усвои ...

Нелегален отстрел на диви пајки шири страв од птичји грип

Време - 18.02.2006

СТУДЕНИЧАНИ ВО ПАНИКА Емил Зафировски Ловџии вршат нелегален отстрел на диви патки во реонот на скопско Студеничани, во сезона на забранет лов, и покрај тоа што се плашат некоја од застреланите птици да не е заразена со вирусот на птичји грип.

Министерството за здравство има набавено терапија за само 500 болни

Време - 18.02.2006

ИАКО СВЕТОТ Е СЕ ПОБЛИСКУ ДО ПАНДЕМИЈА ОД ПТИЧЈИ ГРИП Иако Светската здравствена организација (СЗО) предвидува дека пандемијата на птичји грип ќе се случи многу бргу, Министерството за здравство досега има обезбедено лекови за само 500 болни, се уште нема простории за карантин и нема посебна ...

Живината ќе се уништува ако се зарази од диви птици

Утрински - 18.02.2006

Нови мерки во ЕУ за да се сопре ширењето на вирусот. Македонија со свој оперативен план Ако вирусот се пренесе од дивите птици на живината, тогаш ќе бидат формирани тампон зони кои би можеле да го опфатат целиот регион и во нив ќе биде забранет транспортот на живина ЈАСМИНА ЈОВАНОВСКА ...

Ловџиите застрелаа корморани,чапји и диви патки

Утрински - 18.02.2006

ДОЈРАН Под надзор ќе бидат 11 водни површини - Охридското и Преспанското Езеро, Катлановското и Моноспитовското блато, долината на реката Вардар ДОЈРАН - Ловците и ветеринарите вчера на Дојранското Езеро ја почнаа акцијата за отстрел и земање брис од дивите птици-преселници.

Во болница пожарникаршто собирал мртви лебеди по Драва

Дневник - 18.02.2006

НЕКОЛКУ ДЕНА ПО ПОЈАВАТА НА ПТИЧЈИОТ ГРИП ВО СЛОВЕНИЈА Во мариборската болница прексиноќа е хоспитализиран 30-годишниот пожарникар што ги собираше пцовисаните лебеди во чија крв е пронајден Х5Н1, смртоносниот вирус на птичјиот грип од кој можат да се заразат и луѓето, објави хрватскиот весник ...

Нема доволно лекови против птичји грип

Дневник - 18.02.2006

ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ ТВРДАТ ДЕКА СМЕ ПОДГОТВЕНИ за справување со болеста Светски институции предвидуваат дека во 21 век сигурно ќе се случи пандемија на птичјиот грип, а Македонија нема се уште доволно лекови, ниту карантински објекти за борба со смртоносниот вирус.

Нема присуство на вирусот на птичји грип во последните шеесет мостри

Канал5 - 18.02.2006

Нема присуство на вирусот на птичји грип во 60 -те мостри земени во последните три дена од целата територија на Македонија, изјави денеска Соња Трајкова портпарол на Министреството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Македонија е подготвена да се справи со птичјиот грип

Вечер Прес - 18.02.2006

Македонија е подготвена да се справи со евентуалната опасност од птичјиот грип и има преземено се она што се препорачува за справување со патогениот вирус Х5Н1, кој ја крена тензијата и во Европа. Изготвениот оперативен план деновиве е одбрен од Владата, а во него се прецизирани активности, ...

Македонија се подготвува за опасноста од птичјиот грип

А1 - 17.02.2006

Македонија ја сфати опасноста од птичјиот грип и започна сериозно да се подготвува за да го дочека смртоносниот вирус. Дури вчера Владата го усвои оперативниот план со разработено сценарио како да се делува во случај на појава на болеста. Државата обезбедила лекови за првите 500 случаи.

Цела Словенија - област со висок ризик од зараза со птичји грип

А1 - 17.02.2006

Државниот центар за надзор на болести (ДЦНБ) денеска го прогласи целото подрачје на Словенија за област со висок ризик од зараза со птичји грип. Одлуката била донесена откако со анализа на угинатиот лебед пронајден во близина на Марибор е утврдено дека птицата била заразена со смртоносниот вирус ...

Хоспитализиран словенечкиот пожарникар кој собираше угинати лебеди

А1 - 17.02.2006

Пожарникар на околу 30-годишна возраст, кој пред неколку дена учествуваше во собирање угинати лебеди од реката Драва во Словенија, вчера е примен во општата болница во Марибор, јави денеска словенечкиот весник „24 ур“. Како што пренесува МИА, тој бил задржан во болница откако се јавил на лекарски ...

Откриени три диви лебеди со птичји грип Грција

А1 - 17.02.2006

Три диви лебеди, носители на вирусот Х5 на птичјиот грип се откриени во североисточниот дел на Грција, соопшти денеска портпаролот во грчкото Министерство за земјоделство. Според истиот извор, две заразени птици биле откриени во реонот на Родопите, а третата на полуостровот Халкидики.

Заврши отстрелот на птици преселници на Дојранското Езеро

А1 - 17.02.2006

Денеска ветеринарите и ловџиите го почнаа засилениот мониторинг на Дојранското езеро. За еден час, по случаен избор, тие успеаја да затрелаат 10-тина птици, корморани, чапји, диви патки и лиски. „Мојата група отстрела 5 диви пајки, 1 корморан и 1 лиска.

Не бил грипозен охридскиот лебед

Време - 17.02.2006

ЗАСИЛЕН НАБЉУДУВАЊЕ НА СИТЕ ЕЗЕРА ВО МАКЕДОНИЈА Адријана Георгиев Мртвиот лебед пронајден во Охридско Езеро, во близина на Струга, не е заразен со вирусот на птичји грип, покажале анализите од Факултетот за ветеринарна медицина во Скопје, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и ...

Словенија пријави птичји грип

Вест - 17.02.2006

ЉУБЉАНА , 17 февруари (Би-Би-Си) - Словенија потврди дека лебедот кој беше најден мртов на северот на земјата го имал смртоносниот вирус на птичји грип Х5Н1. ЉУБЉАНА , 17 февруари (Би-Би-Си) - Словенија потврди дека лебедот кој беше најден мртов на северот на земјата го имал смртоносниот вирус на ...

На лебедот му е скршен вратот

Вест - 17.02.2006

ВО ОХРИД НЕМА ПТИЧЈИ ГРИП Мртвиот лебед што завчера попладене беше најден на охридското крајбрежје нема птичји грип, тврди Ветеринарната Управа на Македонија. Испитувањата направени на Факултетот за ветеринарна медицина во Скопје покажале дека птицата пцовисала од повреди на вратот и на градниот ...

Закопи за птичји грип

Вест - 17.02.2006

МИНЕАПОЛИС, (Ројтерс) - Кога го закопувате мртвото тело во дворот од куќата, немојте да го закопувате близу до септичкиот систем. Ова беше еден од советите што беа понудени на деловната конференција за подготовка за поренцијално смртоносната пандемија од птичји грип.

Лебедите зимава не слетаа во Мавровското Езеро

Утрински - 17.02.2006

СОГЛЕДУВАЊЕ Ниските температури и замрзнатото Мавровско Езеро, кое цели 50 дена беше под мраз, се причините за тоа што зимава во овој регион не слетаа лебедите. Поради тоа, нема никакви опасности за пренесување на птичјиот грип.

Од денеска ловџиите ќе вршат отстрел на диви птици

Утрински - 17.02.2006

ПРЕВЕНТИВА Заврши обуката на ветеринарите за земање брисеви од птиците За денеска рано наутро е предвидено ловџиите да почнат да вршат превентивен отстрел на диви птици со цел да се утврди дали кај нив има присуство на вирусот на птичји грип.

Мртвиот лебед во Охридското Езеро немал птичји грип

Утрински - 17.02.2006

Мртва пртица пронајдена на устието на реката Сатеска.Анализите на Факултетот за ветеринарна медицина се негативни Лебедот во Охридското Езеро престојувал уште од летото, а можело да се види дека едното крило му било скршено и имал физички повреди СИМОН ИЛИЕВСКИ СТРУГА - Пцовисаниот лебед кај сливот ...

Птичјиот грип ќе убие 140 милиони луѓе

Дневник - 17.02.2006

ЦРНИ ПРОГНОЗИ НА АВСТРАЛИСКИ ИНСТИТУТ Избивање на пандемија на птичји грип би убила повеќе од 140 милиони луѓе и би направила економска штета од 4,4 милијарди долари, е најпесимистичката процена на австралискиот Институт за меѓународна политика, кој предвидува четири можни сценарија при евентуална ...

СЗО предупредува за можна пандемија од птичји грип

Канал5 - 17.02.2006

Светската здравствена организација вели дека пандемија ќе има но не се знае кога и од кој тип на вирус. Македонија е подготвена да се справи со евентулната пандемија на птичјиот грип, тврдат надлежните. Светската здравствена организација вели дека пандемија ќе има но не се знае кога и од кој тип на ...

При епидемија на птичји грип од вирусот би починале 142,2 милиони луѓе

Канал5 - 17.02.2006

Евентуалната пандемија од птичји грип може да предизвика смрт на 142,2 милиони луѓе и да предизвика штета од 4.400 милијарда долари на светската економија, наведуваат австралиските експерти од институтот Лови. Сиднеј, 17 февруари (МИА) - Евентуалната пандемија од птичји грип може да предизвика смрт ...

Во Словенија хоспитализиран пожарникар кој собирал лебеди угинати од птичји грип

Канал5 - 17.02.2006

Пожарникар на околу 30-годишна возраст, кој пред неколку дена учествуваше во собирање угинати лебеди од реката Драва во Словенија, вчера е примен во општата болница во Марибор, јави денеска словенечкиот весник “24 ур”. Љубљана, 17 февруари (МИА) - Пожарникар на околу 30-годишна возраст, кој пред ...

Целото подрачје на Словенија со висок ризик од зараза од птичји грип, прогласи ДЦНБ

Канал5 - 17.02.2006

Државниот центар за надзор на болести (ДЦНБ) денеска го прогласи целото подрачје на Словенија за област со висок ризик од зараза со птичји грип. Љубљана, Марибор, 17 февруари (МИА) - Државниот центар за надзор на болести (ДЦНБ) денеска го прогласи целото подрачје на Словенија за област со висок ...

Во Грција три нови сомнителни случаи на птичји грип

Канал5 - 17.02.2006

Во Грција се откриени три нови сомнителни случаи на птичји грип, јави грчкото радио “Скај”. Атина, 17 февруари (МИА) - Во Грција се откриени три нови сомнителни случаи на птичји грип, јави грчкото радио Скај”. Случаите се регистрирани кај мртви лебеди најдени на полуостровот Халкидики и во ...

Охридскиот лебед не угинал од птичји грип

Вечер Прес - 17.02.2006

Угинатиот лебед кој завчера е најден во водите на Охридското Езеро, нема птичји грип. Ова го покажала анализата направена на Факултетот за ветеринарна медицина. Лебедот бил пронајден завчера кај сливот на Сатеска во Охридското Езеро во попладневните часови.

140 милиони жртви од евентуална пандемија на птичји грип

А1 - 16.02.2006

Евентуална пандемија на птичји грип, во најлош случај, би предизвикала економски штети од 4,4 милијарди долари и би одзела 140 милиони жртви ширум светот. Ова се наведува во најновиот извештај на австралискиот Институт за меѓународна политика, кој предвидува можни четири сценарија - за лесна, ...

Утврден птичји грип кај угинати птици во Романија

А1 - 16.02.2006

Романските експерти утврдија присуство на вирусот на птичји грип Х5Н1 кај угинати домашни птици во селото Влахи во југоисточна Романија, јавија денеска романските медиуми. Примероци од птиците, кои биле најдени мртви во селото во близина на Констанца, идната недела ќе бидат испратени на испитување ...

Починаа двајца Индонезијци со симптоми на птичји грип

А1 - 16.02.2006

Двајца Индонезијци од Џакарта, кои вчера беа хоспитализирани со симптоми на птичји грип, починаа денеска, соопштија од Министерството за здравство во Индонезија. Петнаесетгодишното момче и дваесет и седумгодишниот маж, починале само неколку часа откако биле примени во болница.

Мртвиот лебед најден во Охрид нема птичји грип

А1 - 16.02.2006

Мртвиот лебед што беше изваден вчера доцна попладнето од Охридското езеро, не бил заболен од смртоносниот вирус на птичјиот грип. Ова го покажала анализата што на лебедот била направена на Факултетот за ветеринарна медицина во Скопје. „Нема вирус причинител на птичјиот грип.

Птичји грип и во Германија, Европа во акција

Вест - 16.02.2006

БЕРЛИН, 16 февруари (Ројтерс) - Германските власти вчера соопштија дека дополнителните тестирања потврдиле оти два лебеда го имале вирусот од птичји грип Х5Н1, по што останатите европски држави почнаа со преземање мерки за да го спречат ширењето на вирусот меѓу домашните птици.

Лута клима против птичји грип

Вест - 16.02.2006

СЕУЛ (Ројтерс) - Јужнокрејската фирма "ЛГ електроникс" ќе почне да продава клима уред со филтер изработен од ензим од лутото национално јадење кимчи што би требало да понуди заштита од птичји грип. Јадењето кимчи, кое се прави од кисела ротквица или зелка полнета со лук, ѓумбир и лути пиперчиња, е ...

Мртвите птици шират паника, ветеринарите смируваат

Време - 16.02.2006

ГРАЃАНИТЕ ВО СТРАВ ОД ПТИЧЈИОТ ГРИП Доколку има вирус на птичји грип, тој прво ќе се појави кај миграторните птици, а дури потоа ќе ги зарази другите видови и поради тоа нема потреба да се крева паника за секоја угината птица, порачуваат од Ветеринарната управа.

Во пола Европа откриен вирусот Х5Н1 кај мртвите птици

Утрински - 16.02.2006

Птичјиот грип незапирливо се шири во повеќе земји во светот. Нови случаи откриени во Германија и во Австрија Птичјиот грип продолжува да се шири во Европа. Вчера повеќе земји соопштија дека симптоми на оваа болест се откриени кај пцовисани птици.

Намален бројот на преселните птици во Охрид

Утрински - 16.02.2006

Согледувања ОХРИД - Според процените на охридските ловци, зимава бројот на преселните птици на поширокиот подрачје на Охрид и Охридското Езеро е намален и дека тие се концентрираат во потоплите делови во источниот дел на Македонија.

Птичјиот грипстигна до Германија

Дневник - 16.02.2006

ВИРУСОТ НАВЛЕГУВА ВО СРЦЕТО НА ЕВРОПА Германските здравствени власти вчера потврдија дека во крвта на два пцовисани лебеда е пронајден смртоносниот вирус на птичјиот грип Х5Н1, јави Ројтерс. Германија е четврта земја во Европа во која се регистрирани случаи на птичји грип.

Лебедот во Охрид нема птичји грип

Канал5 - 16.02.2006

Пцовисаниот лебед што беше пронајден вчера на брегот на Охридско Езеро кај сливот на Сатеска Река нема птичји грип, покажала анализата направена на Факултетот за ветеринарна медицина, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Птичји грип кај домашни птици во Романија

Канал5 - 16.02.2006

Романските експерти утврдија присуство на вирусот на птичји грип H5N1 кај угинати домашни птици во селото Влахи во југоисточна Романија, јавија денеска романските медиуми. Букурешт, 16 февруари (МИА) - Романските експерти утврдија присуство на вирусот на птичји грип H5N1 кај угинати домашни птици ...

Според првичните анализи, угинатиот лебед кај пирот нема птичји грип

Канал5 - 16.02.2006

Првичните резултати од анализите покажуваат дека угинатиот лебед, пронајден кај компензацискиот базен на Хидроелектраната “Пирот”, нема симптоми на птичји грип, соопшти началникот на Ветеринарната инспекција на српската Управа за ветерина, Соња Челебиќанин.

Двете хоспитализирани лица во Грција немаат птичји грип

А1 - 15.02.2006

Тестовите извршени врз двете лица кои беа хоспитализирани во Северна Грција под сомнеж дека се заболени од птичји грип, покажаа дека пациентите не се инфицирани со оваа болест, јави грчката новинска агенција АНА-МПА. Во болницата во Серес беше хоспитализиран 65-годишен маж од Родополис кој со голи ...

Уште два мртви лебеди заразени од птичји грип во Грција

А1 - 15.02.2006

Уште кај два мртви лебеди вчера во реонот на Солун е откриен вирусот Х5 на птичји грип, со што случаите од оваа болест во Грција изнесуваат вкупно шест, соопштија денеска грчките медиуми повикувајќи се на ветеринарно-медицинските власти.

Ветеринари од ЕУ ќе договараат мерки за заштита од птичји грип

А1 - 15.02.2006

Ветеринарните експерти на ЕУ денеска и утре во Брисел ќе ги разгледаат мерките кои ќе бидат преземени во случај на ширење на вирусот на птичји грип меѓу домашните птици и на фармите за живина во земјите-членки на Унијата. Во моментов, птичји грип во земјите на ЕУ е регистриран само кај преселни ...

Цела Словенија прогласена за ризично подрачје поради птичјиот грип

А1 - 15.02.2006

Изменет правилник за воведување мерки поради птичјиот грип денеска започна да важи во Словенија, со кој се предвидува целата држава да биде прогласена за ризично подрачје. Според новиот правилник, проширено е и подрачјето на исклучителен ризик, каде живината мора да се одгледува во затворени ...

Потврдено присуството на смртоносниот вирус Х5Н1 во Европа

А1 - 15.02.2006

Словенечките власти потврдија шест нови случаи на птичји грип во близина на границата со Австрија. И во Германија, Австрија и Иран е потврдено присуството на смртоносниот вирус Х5Н1. Берлин и Виена соопштија дека примероците за понатамошни испитувања ќе бидат пратени во лабораторијата во Велика ...

Угинати птици пронајдени во Данска

А1 - 15.02.2006

Угинати лебеди и други птици синоќа се откриени на данските острови Лолан, Фалстер и Силан, јави денеска регионалната данска телевизија ТВ2. Островот Лолан се наоѓа на околу 50-60 километри од германскиот остров Руген, каде вчера кај двата угинати лебеди е потврден вирусот Х5Н1 на птичјиот грип.

Соседите во паника, Македонија спокојна

Време - 15.02.2006

ПО ПОЈАВАТА НА ПТИЧЈИ ГРИП НА БАЛКАНОТ Ветеринарната управа нема да преземе дополнителни мерки за заштита на границите со Грција и со Бугарија, се додека Европската комисија официјално не го потврди присуството на птичји грип во тие земји, информираат од Управата.

Русија ќе тестира вакцина за птичји грип

Вест - 15.02.2006

Москва, 15 февруари - Русија, пак, планира во април да почне тестирање на вакцина против птичји грип врз доброволци. Првото жариште на птичји грип во Русија беше регистрирано во јули минатата година во Сибир. Иако заразата оттогаш се рашири и во други делови на светот, во Русија нема ниту еден ...

Десет години во Охрид не долетуваат нови лебеди

Утрински - 15.02.2006

Атрактивните птици-преселници се одомаќија во водите на Охридското Езеро Зимава ги нема домашните лебеди кај "Палас° и Градското пристаниште, тие зимуваат кај Свети Наум, Подмолје и Радожда СИМОН ИЛИЕВСКИ ОХРИД- Во Охридското Езеро не е забележано долетување на лебеди, но видно е зголемен бројот на ...

Пронајден мртов орел на Водно, примерокот на анализа

Утрински - 15.02.2006

Ветеринарната управа сў уште без официјална потврда дека во соседството има птичји грип Надлежните внимаваат на миграторните птици и ги смируваат граѓаните дека пцовисаните врапчиња и гулаби не се опасни Во дворот на резиденцијалната зона на Водно завчера е пронајден пцовисан орел.

Четврт случај на птичји грип во Грција

Дневник - 15.02.2006

СМРТОНОСНИОТ ВИРУС СЕ ЗАКОТВИ НА БАЛКАНОТ Грчките здравствени власти вчера на островот Скирос потврдија четврт случај на птичји грип кај птица во чија крв бил регистриран смртоносниот вирус Х5Н1, од кој можат да заболат и луѓето, јави Макфакс.

Преселниците во Битолско ги чека систематски преглед

Дневник - 15.02.2006

ПРЕВЕНТИВА ПРОТИВ ПТИЧЈИ ГРИП Локации во Битолско ќе бидат првите во земјава каде што по враќањето на птиците-преселници ќе се испитува дали тие се инфицирани од вирусот на птичји грип. Ова вчера го изјави Раде Мандевски, раководител на двете вештачки езера кај битолските села Букри и Жабени.

Пцовисан орел најден на Водно

Дневник - 15.02.2006

ТРЕВОГА На падините на Водно каде што се наоѓаат повеќе странски амбасади и резиденции завчера е пронајден пцовисан орел. Оваа вест како молња се прошири низ Скопје, но од Ветеринарната управа тврдат дека нема причина за паника - орелот не пцовисал од птичји грип.

Словенечките власти потврдија шест нови случаи на птичји грип

Канал5 - 15.02.2006

Словенечките власти потврдија шест нови случаи на птичји грип во близина на границата со Австрија, на неколку километри од областа каде што беше најдена првата заразена птица. Новите случаи се откриени откако биле направени тестови на пет лебеди и на една чапја, најдени замрзнати блиску до ...

Нема птичји грип орелот кој се струполил во претседателската резиденција

Канал5 - 15.02.2006

Од што пцовиса орелот кој прексиноќа се падна во дворот на претседателската резиденција во која е сместен претседателот Црвенковски. Веќе со сигурност се знае дека причината не била птичји грип. Орелот бил повреден. Од што пцовиса орелот кој прексиноќа се падна во дворот на претседателската ...

Европа во паника поради птичјиот грип

Канал5 - 15.02.2006

Ветеринарните експерти на Европската унија денеска и утре во Брисел ќе ги разгледаат мерките кои ќе бидат преземени во случај на ширење на вирусот на птичји грип меѓу домашните птици и на фармите за живина во земјите-членки на Унијата.

Утврдено присуство на вирусот Х5Н1 кај двата лебеди во Германија

Канал5 - 15.02.2006

Дополнителните анализи на двата угинати лебеди, пронајдени на островот Руген, потврдија присуство на смртоносниот вирус на птичји грип Х5Н1 кај птиците, соопшти раководителот на Институтот “Борет Кох”, Рајнхард Курт. Берлин, 15 февруари (МИА) - Дополнителните анализи на двата угинати лебеди, ...

Починатиот Индонезиец бил заразен со птичји грип

А1 - 14.02.2006

Тестовите извршени во локалните лаборатории покажаа дека 23-годишниот Индонезиец, кој во петокот почина во болница во Џакарта, бил заразен со вирусот на птичји грип, јави германската агенција ДПА. „Примероци од лицето се испратени во лабораторијата на Светската здравствена организација во Хонг Конг ...

Нема нови случаи на птичји грип во Хрватска

А1 - 14.02.2006

Резултатите од обдукцијата на 18 лебеди пронајдени во последниве денови во Хрватска, покажаа дека во земјата нема нови случаи на птичји грип, ја пренесе хрватскиот портал Индекс изјавата на портпаролот на Министерството за земјоделство, Младен Павиќ.

Мртов орел во резиденцијата на претседателот

А1 - 14.02.2006

Мртов орел предизвика тричасовна драма во претседателската резиденција, додека не стигнале ветеринарните инспектори. За тоа време, семејството на Претседателот, во страв, не и се доближувале на мртвата птица. Дури во 20 часот стигнале ветеринарните инспектори кои го отстраниле угинатиот орел и го ...

Потврдени два нови случаи на птичји грип во Грција

А1 - 14.02.2006

Тестовите на примероци од двата угинати лебеди, пронајдени во Паралија и во Аспровалта кај Солун, потврдија дека тие биле заразени со птичји грип, објави денеска електронското издание на атинскиот весник „Катимерини“. Според весникот, првичните испитувањата на примероците се направени во солунската ...

Птичјиот грип нема пасош за Македонија

Време - 14.02.2006

ВЕТЕРИНАРНАТА УПРАВА СЕ СПРАВУВА СО ОПАСНИОТ ВИРУС На границите со соседните земји каде што е потврдено присуството на вирусот на птичји грип нема да се прави дезинфекција на возилата, ниту ќе се спроведуваат посебни мерки за заштита.

Ловџии ќе земаат мостри од диви птици

Вест - 14.02.2006

МАКЕДОНИЈА СО НОВА СТРАТЕГИЈА ЗА БОРБА ПРОТИВ ПТИЧЈИ ГРИП Слободен Чокревски, директор на Ветеринарната управа, вчера изјави дека ловџиите ќе ги ангажираат за поефикасна контрола на прелетните птици. Тој вели дека ветеринарите кои треба да ги земаат мострите не се ловци и не можат да го прават ...

Хоспитализираните пациенти немаат птичји грип

Утрински - 14.02.2006

Според болниички извори во Солун Атина - Првите резултати од анализите на двајцата пациенти, кои се хоспитализирани во болници во Солун под сомнение дека се заразени со вирусот на птичји грип, се негативни, пренесува грчката новинска агенција АНА-МПА.

Уште два мртви лебеда се пронајдени во Бугарија

Утрински - 14.02.2006

По појавата на птичјиот грип, бугарските служби преземаат итни мерки Мртвите птици се откриени во вештачкото езеро Мало Шарково, во реонот на Јамбол, и засега не се знае дали се заразени од вирусот Х5Н1 Уште два мртви лебеда се пронајдени во Бугарија за кои сў уште не се знае дали се заразени од ...

Будност поради страв од птичји грип

Утрински - 14.02.2006

Во Дојранско-гевгелискиот регион зголемена мобилност, во Битола се набљудуваат рибникот "Букри° и езерото Бел Камен Птичјиот грип незапирливо се шири во блиското и подалечното соседство, што алармира да се преземат сите мерки за заштита од него.

Нема мртви лебеди и корморани на Дојранското Езеро

Утрински - 14.02.2006

Во Дојранско -гевгелискиот регион будно се следи состојбата со птичјјиот грип Се најавува мониторинг на птиците на езерото во текот на неделава како превентивна мерка ГЕВГЕЛИЈА - БИТОЛА - Досега не се откриени мртви корморани, лебеди или други диви птици заразени со опасниот вирус на Дојранското ...

Кај нас ловџиите ќе ловат птичји грип

Дневник - 14.02.2006

НОВИ МЕРКИ ЗА ЗАШТИТА Љубица Балабан Ловџиите од земјава ќе почнат да отстрелуваат диви птици по случаен избор, а ќе земаат и мостри од птиците, откако се појавија сомнителните случаи на птичји грип во Бугарија, Грција, Албанија и Словенија, најавуваат од Ветеринарната управа.

Осум мртви лебеди пронајдени во Хрватска, непознато дали се носители на вирусот на птичји грип

Канал5 - 14.02.2006

Осум лебеди се пронајдени мртви во последните три дена во Хрватска, соопштија хрватските власти, без да прецизираат дали птиците се носители на вирусот на птичји грип. Загреб, 14 февруари (МИА) - Осум лебеди се пронајдени мртви во последните три дена во Хрватска, соопштија хрватските власти, без да ...

Потврдени два нови случаи на птичји грип во Грција

Канал5 - 14.02.2006

Тестовите на примероци од двата угинати лебеди, пронајдени во Паралија и во Аспровалта кај Солун, потврдија дека тие биле заразени со птичји грип, објави денеска електронското издание на атинскиот весник “Катимерини”. Солун, 14 февруари (МИА) - Тестовите на примероци од двата угинати лебеди, ...

Нема присуство на вирус на птичји грип во примероците од двата лебеди во Босна

Канал5 - 14.02.2006

Резултатите од првичните анализи на два од трите мртви лебеди пронајдени во Босна, за присуство на вирусот на птичји грип, се негативни, соопшти директорот на босанскиот Ветеринарен институт Јозо Багариќ. Сараево, 14 февруари (МИА) - Резултатите од првичните анализи на два од трите мртви лебеди ...

Ловџии ќе не бранат од птичји грип

Вечер Прес - 14.02.2006

Ветеринарната управа ќе обучува ловџии кои опремени со специјални заштитни средства за викендов ќе почнат со отстрел на диви птици кои потоа ќе се проверуваат на птичји грип. Владата денеска ќе треба да го усвои оперативниот план со прецизирани конкретни мерки, институции и лица што го предложи ...

Словенија спроведува заштитни мерки за птичји грип

А1 - 13.02.2006

Словенија ги презеде заштитните мерки препорачани од Европската комисија за формирање на заштитена зона во радиус од три километри и контролно подрачје во круг од десет километри од местото каде е пронајден мртвиот лебед, кај кој е идентификуван вирус на грип Х5.

Шести случај на птичји грип во Италија

А1 - 13.02.2006

Шести случај на заразена птица со птичји грип од типот Х5Н1 во Италија е потврден синоќа, пишува денешниот печат. Станува збор за лебед откриен во провинцијата Лече, кој дал позитивни резултати на испитувањето. Вирусот во моментот е откриен само кај дивите лебеди во Падуа, Калабрија и Сицилија и ...

Чокревски: Нема потреба од посебни мерки

А1 - 13.02.2006

Македонските ветеринарни служби ќе чекаат вирусот на птичјиот грип да се појави на три километри од границата со Грција за да започнат со дезинфекција. Нема потреба од посебни мерки, изјави Чокревски. „Секое додатно, условно кажано, малтретирање на луѓето на граница е несоодветно и неоправдано“, ...

Европа во паника поради птичјиот грип

А1 - 13.02.2006

29-годишен Грк е хоспитализиран со симптоми на птичји грип, откако бил на лов во едно село во близината на Солун, соопшти директорот на болницата, Јоаким Сигалас. Момчето е ставено во карантин, а резултатите се очекуваат за два дена.

Европските експерти незадоволни од превенцијата

А1 - 13.02.2006

Европските експерти незадоволни од фактот што повеќето држави, меѓу нив и Македонија, не презеле сериозни мерки за превенција од пандемија на птичјиот грип. „Ние се подготвуваме и собираме информации во очекување на пандемија од птичји грип, но многу држави и региони во светот не го прават тоа и ...

Првите резултати од двајцата пациенти во Солун се негативни

А1 - 13.02.2006

Првите резултати од анализите на двајцата пациенти, кои се хоспитализирани во болници во Солун под сомнение дека се заразени со вирусот на птичји грип, се негативни, пренесува грчката новинска агенција АНА-МПА. Во текот на денов се очекуваат и резултатите од дополнителните примероци, кои се ...

Хрватска забрани увоз на домашни птици од Словенија

А1 - 13.02.2006

Хрватска, од денеска, воведува забрана за увоз на живи домашни птици, месо и сите продукти од домашни птици во Словенија, како и нивен транспорт низ Хрватска. Ова, денеска во Загреб, го изјави портпаролот на Министерството за земјоделство Младен Павиќ, најавувајќи слични забрани и за останатите ...

Потврден Х5Н1 во Словенија, Бугарија и Грција

А1 - 13.02.2006

Европската комисија соопшти денеска дека британската лабораторија Вејнбриџ потврдила присуство на смртоносниот вид на птичји грип Х5Н1 во Словенија, Бугарија и во Грција. Во лабораторијата на Европската унија во Вејбриџ беа испратени тестови со примероци откако првите анализи на локалните ...

Птичјиот грип во Бугарија и Грција може да мутира и да ги нападне луѓето

Вест - 13.02.2006

ЕВРОПСКА УНИЈА, 13 февруари (АП) - Птичјиот грип се појави во Западна Европа, со Италија и Грција каде што завчера беше објавено дека бил пронајден висурот Х5Н1 кај мртви лебеди. Италијанските власти информираа дека вирусот бил најден само кај дивите птици и не е опасен за луѓето.

Се стега смртоносниот обрач околу Македонија

Време - 13.02.2006

ВИРУСОТ НА ПТИЧЈИОТ ГРИП РЕГИСТРИРАН ВО БУГАРИЈА, ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ВО СЛОВЕНИЈА Присуството на смртоносниот вирус Х5Н1 на птичјиот грип викендот било утврдено кај примероци од диви птици во Бугарија, Грција и во Италија. Властите во трите земји се обидуваат да ја смират ситуацијата и нагласуваат ...

Дојранските корморани - реална закана

Утрински - 13.02.2006

Мртвите лебеди ја вознемирија соседна Грција Забраната за увоз на пилешко месо и флаерот за птичјиот грип засега се единствените заштитни мерки на македонско-грчката граница ГЕВГЕЛИЈА - Трите мртви лебеди, кај кои лабораториски е потврдено присуството на смртоносниот вирус Х51, ја вознемирија ...

Птичјиот грип стигна до Западна Европа

Утрински - 13.02.2006

Опасност Птичјиот грип пристигна во Западна Европа, при што Италија и Грција објавија во саботата дека видот Х5Н1 е откриен кај мртви лебеди. Европската унија соопшти дека смртоносниот вид од кој беа инфицирани најмалку 166 лица, а починаа 88, главно во Азија, потврден е и кај лебедите во Бугарија.

Птичјиот грип стаса до Македонија

Утрински - 13.02.2006

По откривањето на вирусот Х5Н1 кај птици во Бугарија и во Италија и кај умрени лебеди во Дојранското Езеро Македонија привремено го забрани увозот на пилешко месо од Бугарија, Грција, Италија. Привремената забрана ќе се прошири и на Словенија, доколку се потврди агенциската вест за присуство на ...

Не сардиса птичјиот грип

Дневник - 13.02.2006

ОПАСНИОТ ВИРУС ВО СОСЕДСТВОТО Љубица Балабан - Александра Филиповска Македонија вчера воведе привремена забрана за увоз на пилиња и на производи од живинско месо од Грција, Бугарија и од Италија по веста дека и во тие три земји се појавил смртоносниот вирус на птичји грип, изјавија во Ветеринарната ...

Птичји грип во Грција и во Бугарија

Дневник - 13.02.2006

СМРТОНОСНИОТ ВИРУС ПРЕЛЕТА ВО СОСЕДСТВОТО Смртоносниот вирус на птичјиот грип Х5Н1 е регистриран во Бугарија, Грција и во Италија, соопшти Европската комисија, која ги презентира анализите на лабораторијата во Вејбриџ, јави Макфакс.

Чокревски смирува се уште нема место за паника од птичји грип

Канал5 - 13.02.2006

Македонија не се вознемирува. Се додека птичјиот грип не стигне 10 километри од македонската граница, нема опасност. Дотогаш во сила остануваат актуелните мерки за заштита од птичјиот грип. Ова се главните пораки од Ветеринарната управа. Македонија не се вознемирува.

Првите резултати на двајцата пациенти во Солун се негативни

Канал5 - 13.02.2006

Првите резултати од анализите на двајцата пациенти, кои се хоспитализирани во болници во Солун под сомнение дека се заразени со вирусот на птичји грип, се негативни, пренесува грчката новинска агенција АНА-МПА. Атина, 13 февруари (МИА) - Првите резултати од анализите на двајцата пациенти, кои се ...

Увозниците го блокираа пилешкото од Бугарија и Грција

Вечер Прес - 13.02.2006

Увозниците ги блокирале пратките пилешко од Бугарија и од Грција иако се уште не е пристигната официјалната потврда за појавата на птичји грип во соседна Бугарија и Грција. Според портпаролот на Министерството за земјоделие, Соња Трајковска, тие тоа го сториле врз основа на информациите што им ги ...