TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали ја разбравме пораката на Тоше?

А1 - 25.11.2007

Добродушност, хуманост, трпеливост, љубов - особини совршено вклопени во еден човек, Тоше Проески. Од самиот почеток, чекорејќи кон врвот, ниту една црна дамка не го извалка едноставниот и прекрасен лик. Тоше беше избран да создаде дело кое остави силна порака.

40-дневен помен од загинувањето на Тоше

А1 - 24.11.2007

Тага, солзи и молитва за душата на Тоше Проески. 40 дена по смртта, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Крушево неговите родители, роднини и пријатели дојдоа на поменот за Тоше. „Се молевме 40 дена за покој на неговата душа, 40 божествени литургии се служеа за Тоше, затоа што тој го ...

Петровиќ: Требаше да го загубите за да сфатите

А1 - 24.11.2007

Ви замерувам на сите, посебно на медиумите, требаше да го загубите Тоше за да сфатите колку тој е голем. Со ваков став денеска излезе неговата менаџерка Лилјана Петровиќ, која скршена од тага дојде во Крушево. Истакна дека нашите гревови нема да бидат лесно простени, затоа што Тоше не бил оставен ...

Изградбата на манастирот аманет на Тоше

Утрински - 24.11.2007

Тоше со часови лежеше во олтарот на манастирот „Свето Преображение“, а негова желба беше поскоро завршување Крушево во изминатите 40 дена е претворен во своевидeн македонски Ерусалим. Во едно ново духовно светилиште БИЛЈАНА ЈОВАНОВСКА КРУШЕВО - „Овде го наоѓам својот мир.

Во Крушево се одбележа 40 дневниот помен од смртта на Тоше Проевски

Канал5 - 24.11.2007

Во Крушево денеска се одбележа 40 дневниот помен за македонската ѕвезда Тоше Проески, кој трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа во близина на Нова Градишка во Хрватска Крушево, 24 ноември (МИА) - Во Крушево денеска се одбележа 40 дневниот помен за македонската ѕвезда Тоше Проески, кој ...

Парастос за Тоше во Крушево

Дневник - 24.11.2007

На гробот на Тоше Проески денеска во Крушево ќе дојдат неговото семејство, роднини, пријатели и голем број обожаватели за да го одбележат 40-дневниот помен од смртта на нашата најголема музичка ѕвезда. Утринава, во 9 часот, во крушевската црква „Пресвета Богородица“ достоинственици на МПЦ ќе одржат ...

Ексклузивно интервју со Лилјана Петровиќ

Дневник - 24.11.2007

Како Тоше ги помина последните часови од животот пред кобното утро на 16 октомври? Зошто немал професионален возач?Дали се плашел да патува со авион? Планирал ли брак? Какви „сенки“ го следеле? На овие и други прашања за животот и за смртта на Тоше Проески, во прво и ексклузивно интервју за ...

Во вторник прес на менаџерката на Тоше

Утрински - 24.11.2007

Менаџерката на Тоше Проески, Лилјана Петровиќ, подготвена е да одговара на сите новинарски прашања поврзани со трагичната смрт. Петровиќ најавува прес-конференција што ќе се одржи на 27 ноември (вторник) во просториите на „Томато продукција“.

Во Крушево не запира тагата по Тоше

А1 - 23.11.2007

Тоше има само датум на раѓање, но не и кога починал. Тој е бесмртен и вечно ќе живее во нас. Ова мото денеска беше промовирано на изложбата во Крушево нацртано од децата на „Малиот битолски Монмартр“. Манифестацијата беше отворена со песната „Зајди, зајди“, која Тоше најмногу ја сакаше и на која ...

Тоше си замина и остави непресушно море од тага

Утрински - 23.11.2007

Ранчето пристигна дома без Тоше Утре се навршуваат 40 дена од смртта на поп-иконата Проески, кој веќе стана мит Валентина Тодоровска Крушево - Од вечниот дом на Тоше, од гробиштата на Гумење, убаво се гледаат две важни нешта што постојано го инспирираа. Долу е распослано Крушево.

„Мал битолски Монмартр“ за Тоше Проески

А1 - 22.11.2007

Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ од Битола утре напладне во Крушево ќе приреди изложба на тема „Крушевските камбани за ангелот“ посветена на трагично загинатата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески. „За нас Тоше има само ден на раѓање.

Проектот за вечното почивалиште на Тоше не е конечен

Време - 22.11.2007

СПОРЕД ПРАВНИОТ ЗАСТАПНИК НА СЕМЕЈСТВОТО ПРОЕСКИ Идејниот проект за изгледот на вечното почивалиште на трагично загинатиот поп-пејач Тоше Проески не е конечен, вели вујкото на Тоше, Стеван Ацески. Тој, како правен застапник на семејството Проески, тврди дека досега не станало збор за преместување ...

„40 песни во спомен на Тоше“, сепак, на Македонското радио

Утрински - 22.11.2007

Најавениот, па откажан концерт во организација на МРТВ „40 песни во спомен на Тоше“, сепак, ќе се реализира, но како целовечерен проект на програмата на Македонското радио - Радио Скопје, в петок, 23 ноември, со почеток во 22,30 часот и ќе трае до 4,50 ч. наутро.

Проектот за вечното почивалиште на Тоше не е конечен

Дневник - 22.11.2007

Идејниот проект на фирмата „Аворд“ за вечното почивалиште на Тоше Проески во родното Крушево не е конечен, вели неговиот вујко Стеван Ацески, кој е и правен застапник на семејството на трагично загинатиот пејач. - Проектот е само идеен. Затоа е објавен на интернет-страница.

Се отвора истрага отвора истрага за сообраќајната несреќа во која загина Тоше Проевски

Канал5 - 22.11.2007

Скопското јавно обвинителство отвора истрага за сообраќајната несреќа во Хрватска во која загина Тоше Проески. Ќе се испитува дали има одговорноста кај неговиот пријател, Ѓорѓи Георгиевски од Скопје, кој управуваше со џипот утрото на 16-ти октомври.

Нема да има притвор за другарот на Тоше

Вест - 21.11.2007

СТИГНА ИЗВЕШТАЈОТ ЗА СООБРАЌАЈКАТА ВО ХРВАТСКА Списите со сите докази, вештачења, изјави од сведоци за фаталната сообраќајна несреќа во која животот го загуби Тоше Проески, како и извештајот од обдукцијата, направен во Хрватска, од вчера се во Министерството за правда.

Досието „Проески“ пристигна во Скопје

Утрински - 21.11.2007

Хрватското Обвинителство сугерира да продолжи прогонот против возачот на џипот Предметот за несреќата во која загина Тоше пристигна точно пет недели по трагедијата кај Нова Градишка на автопатот кон Загреб ГОРАН АДАМОВСКИ Досието „Проески“, конечно, пристигна во Скопје.

Што е тоа во луѓето тажно...?

Утрински - 21.11.2007

Зоран Богатинов, Скопје Македонија мора многу повеќе да работи на зачувувањето на сеќавањата на своите најдобри чеда. Во сеќавањето се негуваат корените на сопствената историја, која е основа на сегашноста, но и поттик за следните македонски генерации кои треба да дадат белег на иднината на нашата ...

Досието „Проески“ стигна во Македонија, „туарегот“ остана во Хрватска

Дневник - 21.11.2007

Министерството за правда вчера ги прими списите на хрватското обвинителство за преземање кривично гонење на возачот на „туарегот“, Ѓорѓи Георгиевски, осомничен за предизвикување на сообраќајната несреќа во која загина Тоше Проески, соопштија од Министерството.

Семејството на другарот на Тоше Горги Горгиевски е во исчекување на одлуката на обвинителството

Канал5 - 21.11.2007

Додека министерството за правда се уште го преведува хрватското досие за сообраќајната несреќа во која загина Тоше Проески и не открива детали од списите во кои ја има кривичната пријава против Ѓорѓи Георгиевски, семејството Проески во Крушево засега се воздржува од коментар за кривичната постапка.

В сабота се навршуваат четириесет дена од смртта на Тоше Проески

Утрински - 21.11.2007

Родителите на Тоше им се заблагодаруваат на сите што сочувствуваат во нивната болка Целиот Балкан уште не може да ја прежали трагичната смрт на Тоше Проески Денеска во целиот македонски печат, но и во најугледните и најтиражни дневни весници во Хрватска, Србија, Словенија, Босна и Херцеговина, Црна ...

„Мал битолски Монмартр“ со изложба за Тоше во Крушево

Утрински - 21.11.2007

Портретот на Тоше што го наслика Гоце Трајковски ќе му биде подарен на семејството на Проески „Крушевските камбани за ангелот“ ќе биде отворена в петок (23 ноември), во 12 часот, во Домот на културата во Крушево Над педесетина дела, портрети и слики, изработени од членовите на детското ликовно ...

Откажан проектот на Македонското радио „40 песни во спомен на Тоше“

Утрински - 21.11.2007

Програмскиот проект „40 песни во спомен на Тоше“, кој требаше да биде прилог на Македонското радио - Радио Скопје кон сеќавањето на великанот на нашата современост Тоше Проески и чие одржување беше најавено спроти четириесетте дена од неговото трагично загинување, нема да се реализира.

„Латиница“ ќе ја анализира харизмата на Тоше

Дневник - 21.11.2007

Четири репортажи посветени на харизматични личности, меѓу кои и за нашата трагично згасната ѕвезда Тоше Проески , ќе бидат дел од понеделничното издание на популарната хрватска емисија „Латиница“, што се емитува во 20.10 часот на ХТВ 1.

40 песни во спомен на Тоше

Вест - 21.11.2007

НА ПРОГРАМАТА НА МАКЕДОНСКОТО РАДИО Во спомен на најголемиот македонски поп пејач Тоше Проески, Македонското радио - Радио Скопје, во чие студио тој ги сними својата прва песна за фестивалот "Златно славејче" и албумот со антологиските народни песни, ќе емитува радиоемисија во која 40 пејачи ќе ја ...

Помен за Тоше низ цел Балкан

Вест - 21.11.2007

В САБОТА 40 ДЕНА ОД ЗАГИНУВАЊЕТО НА МЕГА SВЕЗДАТА ПРОЕСКИ Семејството на загинатиот Тоше Проески, мајка му Доминика и татко му Никола, сестра му Дора и нејзиниот сопруг Славен, испратиле помен за 40 дена од неговата смрт во медиумите низ цел Балкан.

Крушевските камбани бијат за Тоше

Канал5 - 21.11.2007

Ден по трагичната смрт на мега ѕвездата Тоше Проески пет годишно девојче од Малиот битолски Монмартр изразило желба да го црта неговиот лик. Сите деца од студиото се придружиле. До денеска нацртаа над 100 дела кои во петок ќе бидат изложени во Крушево под мотото „Крушевските камбани за ангелот“.

Сликарката од Нова Градишка го завршува портретот на Тоше Проески

Утрински - 21.11.2007

Филомена Јакобовиќ почувствувала потреба да ги утеши Македонците и и' пратила писмо на Сузана Турунџиева Усреќи многу луѓе со својата бескрајна добрина и хуманост, а неговиот насмеан лик е најсветлото кандило што треба да свети насекаде околу нас, деноноќно, пишува Филомена Јакобовиќ Валентина ...

Македонија го доби предметот за Тоше

Вечер Прес - 21.11.2007

Предметот за сообраќајната несреќа во која загина Тоше Проески стигна во Македонија. Министерството за правда по повеќе од еден месец, вчера ги прими списите од Хрватското министерство. Во Министерството за правда на Македонија вчера соопштија дека се примени списите за, како што стои во ...

Македонија ги прими документите за возачот на Тоше

А1 - 20.11.2007

По повеќе од еден месец од стравотната сообраќајна незгода, во која загина мега ѕвездата Тоше Проески, предметот од Хрватска пристигна во македонското Министерство за правда. Со допис, хрватското Министерство за правда ги испратило сите списи кои ги има собрано за несреќата, која се случи на 16-ти ...

Изложба во спомен на Тоше Проески

Вест - 20.11.2007

ВО КРУШЕВСКИОТ ДОМ НА КУЛТУРАТА "Крушевските камбани за ангелот" е насловот на изложбата во чест на музичката легенда Тоше Проески, која в петок напладне во Крушевскиот дом на културата ја отвораат "Малиот битолски Монмартр" и родниот град на Тоше.

Харизмата на Тоше - тема на „Латиница“ в понеделник

Утрински - 20.11.2007

Емисија ХТВ снимаше прилози во Скопје и во родниот град на Проески, Крушево Авторот на популарната „Латиница“ Денис Латин Тоше Проески ќе биде тема на следното издание на популарното хрватско телевизиско ток-шоу „Латиница“, кое се емитува на ХТВ1 секој понеделник во ударниот термин веднаш по ...

Славејчињата го посетија гробот на Тоше

Дневник - 20.11.2007

Група од 45 деца, учесници во хорот и солистите од годинашното издание на „Златно славејче“ завчера го посетија гробот на Тоше Проески, нивниот омилен пејач и пријател на фестивалот. Тие оставија цеде со новите фестивалски песни и постери на кои беа залепени фотографии на својот миленик и испишани ...

Документацијата од истрагата за сообраќајната несреќа на Тоше Проески стигна во Македонија

Канал5 - 20.11.2007

Досието за сообраќајната несреќа во која загина Тоше Проески во Хрватска од денеска е во Министерството за правда во Скопје. Што содржат списите, какви докази има против осомничениот македонски државјанин Ѓорѓи Георгиевски, другарот на Тоше кој управуваше со џипот на кобниот 16-ти октомври, ...

Реконструирано училиштето каде што учел Тоше

Вечер Прес - 20.11.2007

УСАИД за крајот на месецов на пригоден начин ќе го одбележи она што е реконструирано во училиштето каде што учел Тоше Проески во неговото родно Крушево, како дел од акцијата за подобрување на условите во образованието, во која и самиот даде придонес со одржувањето на неговиот последен концерт кој ...

Од последниот концерт на Тоше собрани 100.000 долари

А1 - 19.11.2007

Околу 100.000 американски долари има на сметката на УСАИД, собрани од последниот хуманитарен концерт на Тоше Проески. Парите кои треба да бидат искористени за наставни помагала допрва ќе бидат распоредени. „Формиран е комитет којшто треба да ја обезбеди транспарентноста на трошењето на средствата ...

Македонија да го гони возачот на „туарегот“

Време - 19.11.2007

БАРАЊЕ ОД ХРВАТСКА Хрватското државно обвинителство упатило молба до македонското обвинителство да го преземе кривичниот прогон против осомничениот македонски државјанин, 32-годишниот Ѓорѓи Ѓорѓевски, јави МИА . Барањето доаѓа под сомнение дека извршил кривично дело предизвикување сообраќајна ...

Тоше во нова гробница

Вест - 19.11.2007

СЛЕДНАТА ГОДИНА ЌЕ СЕ ПРЕМЕСТУВААТ ОСТАНКИТЕ НА ПОП - SВЕЗДАТА Новиот меморијален центар и спомен - гробницата оддалечена 20 метри од сегашниот гроб на Тоше ќе почне да се гради напролет За поп - sвездата Тоше Проески во Крушево ќе се гради меморијален центар и спомен - гробница.

Парите од последниот концерт на Тошe допрва ќе се одлучува за што ќе се наменат

Канал5 - 19.11.2007

На последен концерт на скопскиот стадион – на македонската ѕвезда Тоше Проески собрани се повеќе од 100 илјади американски долари – Американската агенција за меѓународен развој со чие партнерство Тоше го организираше концертот, парите ги префрлил на сметка на невладина организација.

Хрватска го испрати „досието Проески“ во Скопје

Утрински - 19.11.2007

Хрватското Обвинителство упати молба до македонските колеги да го преземат кривичниот прогон против возачот Обвинителство, откако ќе ги добие доказите, ќе одлучи дали ќе му суди на Ѓорѓи Ѓорѓиевски ГОРАН АДАМОВСКИ Хрватска во петокот го испратила предметот „Проески“ во Скопје, но од македонските ...

Тоше лекуваше со својата насмевка

Утрински - 19.11.2007

Тони Цетински Хрватскиот поп-пејач кој во дует со Проески ја испеа „Лагала нас мала“, вели дека се' уште го чувствува присуството на Тоше Катерина Шекеровска „Тоше не беше нормален човек, тој беше над се'. Човек кој никогаш не пцуеше, никогаш не пиеше, немаше гревови и кој со тие свои години - 26 ...

Тоше ги спои Славен и Славен

Вест - 19.11.2007

ХРВАТСКИОТ ФУДБАЛСКИ АС ГО НАЈДЕ ИМЕЊАКОТ ВО КРУШЕВО КруШевчанецот Славен Ристески, зетот за сестрата на ТоШе Проески, е крстен по името на некогаШниот фудбалски ас од Хрватска, Славен Замбата. ТоШе одамна сакал да ги спои, но не не успеал, ама индиректно беШе повод за нивното запознавање во ...

Кривичен прогон за возачот на Тоше Проески

Вечер Прес - 19.11.2007

Хрватското државно обвинителство викендов соопшти дека упатило молба до македонското обвинителство да го преземе кривичниот прогон против осомничениот македонски државјанин, 32-годишниот Ѓ.Ѓ., бидејќи извршил кривично дело предизвикување сообраќајна несреќа, во која смртно настрада Тоше Проески.