TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови земјотреси во Турција

360 степени - 12.02.2023

Два земјотреса – еден со јачина од 4,7, друг со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала вечерва се регистрирани во порачјето на Турција кое пред неполни седум дека беше погодено од разорниот земјотрес од 7,8 степени.

Нови земјотреси во Турција

Р.С.Европа - 12.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран вечерва во областа на турскиот град Кахраманмарас, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Земјотресот е регистриран во 21:33 часот по локално време со ...

Централна Турција беше погодена од 49 земјотреси за помалку од четири дена

А1 On - 12.02.2023

Централна Турција беше погодена од 49 земјотреси за помалку од четири дена, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала го погоди 16 километри југоисточно од Кахраманмарас ...

Трет по ред земјотрес ја погоди Турција

А1 On - 12.02.2023

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) соопшти дека Турција е погодена од уште еден земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала. Како што соопшти ЕМСЦ на Твитер, епицентарот на земјотресот бил на 21 километар од градот ...

Два нови земјотреси во Турција

А1 On - 12.02.2023

Турција денеска по втор пат ја погоди нов силен земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала, кај Малатија, јавуваат турските медиуми. Засега нема информации дали има нови штети или на која длабочина се случил земјотресот.

Пак тресе во Турција, вознемирени жителите на погодените области

Слободен Печат - 12.02.2023

Турција денеска ја погодија два нови потреси кои предизикаа вознемиреност и паника во областите разурнати од катастрофалните земјотреси од минатата недела, кои според досегашните податоци, однеле над 33.000 животи во Турција и Сирија.

Нов земјотрес во Турција

Фокус - 25.02.2023

Регистриран е нов силен земјотрес во Централна Турција со јачина од 5,2 степени по Рихтер. Епицентарот на земјотресот бил во близина на местото Нигде. Во соопштението на АФАД, земјотресот кој се случи во 13 часот и 27 минути бил на длабочина од ...

Нов земјотрес во Турција

Канал5 - 16.02.2023

Тлото во Турција не мирува. Силен земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја потресе Турција. Епицентарот на земјотресот бил на 43 километри од Адијаман, кој настрада многу во разорните земјотреси што ја погодија ...

Нов земјотрес во Турција

А1 On - 12.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Адијаман, соопшти Европскиот сеизмолошки центар. Земјотресот се случил на длабочина од пет ...

Земјотрес во Албанија со епицентар во Драч

360 степени - 12.02.2023

Утрово во 08:34 е регистриран земјотрес во Албанија. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот бил со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на Јадранското море на 29 километри од градот Драч, ...

Нов земјотрес во Турција

24 Вести - 30.04.2023

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди турската провинција Малатија. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 11 километри, соопшти Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

Нов земјотрес во Турција

Либертас - 12.02.2023

Како што пренесуваат турските медиуми, Турција денеска по вторпат ја погоди нов силен земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала, кај Малатија. Засега нема детални информации дали има причинето материјална штета и каде е точно ...

Тлото не мирува:Вечерва нов земјотрес ја погоди Турција кај Малатја, измерени 5,1 степен по Рихтер

Вечер Прес - 12.02.2023

Турција денеска по втор пат ја погоди нов силен земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала, кај Малатја, јавуваат турските медиуми. Засега нема информации дали има нови штети или на која длабочина се случил земјотресот.

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ВО ИСТОЧНА ТУРЦИЈА Стресе 5,1 по Рихтер, нема извештаи за жртви и штети

+инфо - 12.02.2023

Околу 16 часот и 30 минути уште еден силен земјотрес ја потресе источна Турција. Како што информираат од Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, регистриран е земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала.

Земјотрес во Албанија, епицентарoт во близина на Драч

Република - 12.02.2023

Утрово во 08:34 часот е регистриран земјотрес во Албанија. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот бил со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил во Јадранското море на 29 километри од градот ...

Се стресе и тлото во Албанија

24Инфо - 12.02.2023

Утрово во 08:34 часот е регистриран земјотрес во Албанија. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот бил со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил во Јадранското море на 29 километри од градот ...

Не мирува тлото: Нов земјотрес во Турција

Lider - 12.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Адијаман, соопшти Европскиот сеизмолошки центар. Земјотресот се случил на длабочина од пет ...

Два нови земјотреси во Турција

Lider - 12.02.2023

Турција денеска по втор пат ја погоди нов силен земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала, кај Малатија, јавуваат турските медиуми. Засега нема информации дали има нови штети или на која длабочина се случил земјотресот.

Нов земјотрес во Турција од 5,1 степени

Независен - 12.02.2023

Како што пренесуваат турските медиуми, Турција денеска по вторпат ја погоди нов силен земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала, кај Малатија. Засега нема детални информации дали има причинето материјална штета и каде е точно ...

Турција ја погоди нов земјотрес со јачина од 5,2 степени

Centar - 12.02.2023

Тлото во Турција не се смирува. Како што соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), источна Турција ја погоди земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала. Според првичните информации, земјотресот е регистриран на ...

Кога и каде се случиле најсилните земјотреси во регионот на Западен Балкан

Во Центар - 12.02.2023

Во сите земји во регионот се случиле силни потреси со интензитет од 5,4 до 7 степени според Рихтеровата скала. Скопје,Бања Лука, Бар, Улцињ, Лазаревац, Тирана, Драч, Гњилане. На овие локации во минатото бил епицентарот на најсилните земјотреси кои ...

Трет по ред земјотрес ја погоди Турција

Lider - 12.02.2023

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) соопшти дека Турција е погодена од уште еден земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала. Како што соопшти ЕМСЦ на Твитер, епицентарот на земјотресот бил на 21 километар од градот ...

ЗОШТО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА Е ЕДЕН ОД НАЈСМРТОНОСНИТЕ: Катастрофата го потресе светот, а еве зошто има толку многу ...

Во Центар - 12.02.2023

Повеќе од 23.000 луѓе загинаа , а десетици илјади се повредени во разорните земјотреси што ги потресоа Турција и Сирија рано наутро во понеделникот. Спасувачките тимови сè уште очајнички бараат знаци на живот под урнатините на урнати згради во тешки ...

Земјотрес од 5,1 степени ја потресе Турција

Република - 14.02.2023

Околу 16 часот и 30 минути уште еден силен земјотрес ја потресе источна Турција. Како што информираат од Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, регистриран е земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала.

(Видео) Во Турција по земјотресот се појави џиновска пукнатина: Маслиновото поле се подели на два дела

Еспресо - 12.02.2023

Џиновски расед широк повеќе од 200 метри, а длабок над 30 метри, е откриен по земјотресот во турската провинција Хатај. Пред земјотресот, теренот бил апсолутно рамен. Земјотресите во Турција и Сирија зафатија огромни области и однесоа животи на ...

8-те најсилни (и најсмртоносни) земјотреси во последните 100 години

Црнобело - 12.02.2023

Земјотресот од 2004 година кој се случи во близина на Индонезија предизвика цунами во кое загинаа над 200.000 лица од неколку држави. До денес, ова се смета за можеби најголемата природна катастрофа со која се соочило човештвото.

Сеизмолози: Прашање на време е кога Истанбул ќе го погоди силен земјотрес, еве кој дел најмногу би настрадал

Еспресо - 12.02.2023

Врз основа на повеќе истражувања, утврдено е дека е само прашање на време кога Истанбул повторно ќе го погоди силен земјотрес. Направени се научни претпоставки за тоа какви би биле последиците доколку оваа метропола ја погоди земјотрес со јачина од ...

Земјотреси во Турција во последните 84 години

4NEWS - 12.02.2023

Земјотресите во Турција од 6 февруари 2023 година се најмоќните од 1939 година. Потоа, на почетокот на Втората светска војна, земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала е почувствуван во областа Ерзинчан. Земјотресот се случува ноќе.

Тлото се уште не мирува: Нов земјотрес во Турција

Локално - 12.02.2023

Уште еден земјотрес денеска регистриран во Турција. Станува збор за релативно силен земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил во источна Турција, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар ...

Нов земјотрес во Турција – трет по ред

4NEWS - 12.02.2023

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) соопшти дека Турција е погодена од уште еден земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала. Како што соопшти ЕМСЦ на Твитер, епицентарот на земјотресот бил на 21 километар од градот ...

Турција денеска по втор пат ја погоди нов силен земјотрес со јачина од 5,1 степени

4NEWS - 12.02.2023

Турција денеска по втор пат ја погоди нов силен земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала, кај Малатија, јавуваат турските медиуми. Засега нема информации дали има нови штети или на која длабочина се случил земјотресот.

Земјотрес и во Албанија – епицентарот во Драч

CivilMedia - 12.02.2023

Утрово во 08:34 часот е регистриран земјотрес во Албанија. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот бил со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил во Јадранското ...

Не престанува да се тресе со денови: Турција ја погоди нов земјотрес!

Локално - 12.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во источна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Како што е наведено, земјотресот се случил на два километри североисточно од градот Челихан во ...

Преживеани извадени од рушевини и 115 часа по земјотресот во Турција, бројката на загинати надмина 24.000

Сакам да кажам - 11.02.2023

Пет дена откако првиот земјотрес со јачина од 7,8 степени ја погоди Турција, сè уште се извлекуваат живи луѓе од рушевините. Според видео објавено на социјалните мрежи, бремена жена и нејзината ќерка беа спасени од срамнета зграда во Газиантеп ...

Земјотрес во Албанија

А1 On - 06.03.2024

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија, јавува ЕМСЦ. Епицентарот бил на 94 километри јужно од Елбасан, на длабочина од 14 километри, а ударот се случил во 20:59 часот.

Серија нови земјотреси во Турција

Макфакс - 11.02.2023

Нови земјотреси околу турскиот град Кахраманмарас! Европскиот центар за снимање земјотреси (EMSC) наведува дека станува збор за серија нови земјотреси во близина на овој турски град. Сега е регистриран земјотрес со јачина од 3,4 степени според ...

Уапсени околу 48 лица поради грабежи во областите погодени од земјотресот во Турција

Слободен Печат - 11.02.2023

Во Турција уапсени се најмалку 48 лица поради грабеж во осум провинции погодени од земјотресот. Како што јави агенцијата Анадолија, осомничените се приведени како дел од истрагата за грабеж извршен по земјотресот со јачина од 7,8 степени според ...

Силен земјотрес во Грузија

Макфакс - 11.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди западна Грузија, соопшти Националниот центар за сеизмички мониторинг. Епицентарот на земјотресот бил седум километри источно од градот Озургети, кој е центар на регионот ...

Силен земјотрес во Грузија

А1 On - 11.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди западна Грузија, соопшти Националниот центар за сеизмички мониторинг. Епицентарот на земјотресот бил седум километри источно од градот Озургети, кој е центар на регионот ...

Во Турција 48 лица се уапсени за грабежи во областите погодени од земјотресот

А1 On - 11.02.2023

Најмалку 48 лица се уапсени за грабежи во осум провинции погодени од земјотресот што во понеделникот се случи во јужниот дел на Турција, јавува денеска Anadolu Agency. Осомничените беа приведени како дел од истрагата за грабеж извршен по земјотресот ...

МОЖАТ ЛИ ДА СЕ ПРЕДВИДАТ ЗЕМЈОТРЕСИ ИЛИ СЕ Е ТОА ВЕТЕР И МАГЛА? Еве што велат научниците

Фактор - 11.02.2023

Дали некој навистина го предвидел земјотресот во Турција? Поради неговиот мрежен твит погоре, која е вистината? Целиот свет се моли за Турција и Сирија, кои се разорени од серијата разорни земјотреси.

Земјотрес вечерва ја погоди Грузија

Вечер Прес - 11.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди западна Грузија, соопшти Националниот центар за сеизмички мониторинг. Епицентарот на земјотресот бил седум километри источно од градот Озургети, кој е центар на регионот ...

Уапсени 48 лица за грабежи во областите на Турција погодени од земјотресот

ТВ21 - 11.02.2023

Најмалку 48 лица се уапсени за грабежи во осум провинции погодени од земјотресот во понеделникот во јужна Турција, јавува Anadolu Agency. Осомничените беа приведени како дел од истрагата за грабеж извршен по земјотресот со јачина од 7,8 степени ...

И понатаму тресе:Афтершок од 4,5 во Турција

Вечер Прес - 11.02.2023

Афтершок со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во турскиот град Газиантеп, во областа погодена од разорниот земјотрес во понеделникот, јавува Би-би-си. Јачината на денешниот земјотрес ја измери Геолошкиот институт ...

УШТЕ ОВА ФАЛЕШЕ: 48 лица во Турција ја искористиле несреќата и вршеле грабежи по земјотресот

Вечер Прес - 11.02.2023

Четириесет и осум лица во осум провинции во Турција се приведени под сомнение за грабежи по земјотресот, објави ТРТ Хабер. Бројот на загинатите во земјотресот во Турција се искачи на 22.327, а 80.278 се повредени, изјави претходно министерот за ...

Серија нови земјотреси во Турција

Н.Македонија - 11.02.2023

Европскиот центар за снимање земјотреси (EMSC) наведува дека регистрирана е нова серија земјотреси во близина на турскиот град Кахраманмарас. Во 13.10 часот регистриран е земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала, на 15 километри ...

Не мирува тлото: Серија нови земјотреси во Турција

Lider - 11.02.2023

Не мирува тлото во Турција, а и денеска се забележани нови земјотреси околу турскиот град Кахраманмарас. Европскиот центар за снимање земјотреси (EMSC) наведува дека станува збор за серија нови земјотреси во близина на овој турски град.

Серија нови земјотреси во Турција

Centar - 11.02.2023

Нови земјотреси околу турскиот град Кахраманмарас! Европскиот центар за снимање земјотреси (EMSC) наведува дека станува збор за серија нови земјотреси во близина на овој турски град. Сега е регистриран земјотрес со јачина од 3,4 степени според ...

Послаб земјотрес кај Корча во Албанија

Независен - 11.02.2023

Југоистокот на Албанија денеска попладне го погоди земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтер. Епицентарот бил на 19 километри од градот Корча, на длабочина од 12 км, објави ЕМСЦ. За сега нема информации за материјална ...

Ова се најстрашните земјотреси во историјата: Еден остави зад себе повеќе од 220 илјади смртни случаи, а оној од 9,5 ...

Во Центар - 11.02.2023

Разорни земјотреси, од кои најсилните беа со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, ги погодија Турција и Сирија. Засега се знае дека загинале 22.200 луѓе, а потрагата по преживеани се уште трае.

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Грузија

Курир - 11.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди западна Грузија, соопшти Националниот центар за сеизмички мониторинг. Епицентарот на земјотресот бил седум километри источно од градот Озургети, кој е центар на регионот ...

Серија нови земјотреси во Турција

24Инфо - 11.02.2023

Нови земјотреси околу турскиот град Кахраманмарас! Европскиот центар за снимање земјотреси (EMSC) наведува дека станува збор за серија нови земјотреси во близина на овој турски град. Сега е регистриран земјотрес со јачина од 3,4 степени според ...

Уапсени 48 лица за грабежи во областите погодени од земјотресот во Турција

Локално - 11.02.2023

Најмалку 48 лица се уапсени за грабежи во осум провинции погодени од земјотресот што во понеделникот се случи во јужниот дел на Турција, јавува денеска Anadolu Agency. Осомничените биле приведени како дел од истрагата за грабеж извршен по ...

Уапсени 48 лица за грабежи во областите на Турција погодени од земјотресот

4NEWS - 11.02.2023

Најмалку 48 лица се уапсени за грабежи во осум провинции погодени од земјотресот во понеделникот во јужна Турција, јавува Anadolu Agency. Осомничените беа приведени како дел од истрагата за грабеж извршен по земјотресот со јачина од 7,8 степени ...

ТЛОТО ВО ЕВРОПА НЕ МИРУВА: Регистриран уште еден земјотрес!

Локално - 11.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди западна Грузија, соопшти Националниот центар за сеизмички мониторинг. Епицентарот на земјотресот бил седум километри источно од градот Озургети, кој е центар на регионот ...

Земјотрес во Албанија

Скопје1 - 11.02.2023

Земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала денеска напладне го погоди југоисточниот дел на Албанија. Епицентарот на земјотресот бил на 19 километри од градот Корча, на длабочина од 12 километри, соопшти Европско-медитеранскиот ...

Силен земјотрес во Грузија

Скопје1 - 11.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди западна Грузија, соопшти Националниот центар за сеизмички мониторинг. Епицентарот на земјотресот бил седум километри источно од градот Озургети, кој е центар на регионот ...

Нов земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер го погоди источниот дел од Турција

Макфакс - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди источниот дел на Турција. Епицентарот на земјотресот бил на 11 километри од Малатија, на длабочина од два километри.

Земјотрес со јачина од 5 степени во близина на Малатија во Турција

Канал5 - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Земјотрес со јачина од 5 степени во близина на Малатија во Турција

24 Вести - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Македонија ја покажува хуманоста на дело

МКД - 10.02.2023

Откако во понеделникот низ светот одекна веста дека страшен земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала земјотрес направи пустош низ југоисточна Турција и Сирија бројот на жртвите секојдневно расте.

Земјотрес во Србија

Макфакс - 26.01.2024

Земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала синоќа го погоди Крушевац во Србија. Според веб-страницата на сеизмолошкиот завод, тоа се случило околу 21 часот и 40 минути. Потресот бил на длабочина од 4 километри.

Земјотрес со јачина од 5 степени во близина на Малатија во Турција

Сител - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Турција повторно се тресе

А1 On - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди источниот дел на Турција. Епицентарот на земјотресот бил на 11 километри од Малатија, на длабочина од два километри.

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРКИЈЕ СО ИНТЕНЗИТЕТ ОД 5 СТЕПЕНИ Нема информации за штети

+инфо - 10.02.2023

ЕМСЦ на Твитер објави дека земјотресот се случил во 7.50 часот по локално време. Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот ...

Нов силен потрес во Турција – Земјотрес со јачина од 5 степени во близина на Малатија

Вечер Прес - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Земјотреси меѓу Турција и Сирија: Зошто предизвикаа толку разурнувања?

Нова ТВ - 10.02.2023

Турција и Сирија се опоравуваат од најтешките земјотреси што го погодија регионот по речиси еден век. Почетниот земјотрес со јачина од 7,8 степени во југоисточна Турција и северна Сирија беше проследен со уште еден потрес од 7,7 степени.

Нов земјотрес ја стресе Турција

Нетпрес - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Земјотрес со јачина од 5 степени во близина на Малатија во Турција

Независен - 10.02.2023

Турција – Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Сеизмолог: „Ако земјотреси како оние во Туркије ги погодат Британските Острови, Англија би била пресечена на половина“

Во Центар - 10.02.2023

„За да ви дадеме претстава за огромниот размер на земјотресот во Туркије, ако ја преклопиме ShakeMap (Програма за опасност од земјотреси на Геолошкиот институт на САД) на Британските Острови, раседот ќе пукне од устието на Северн до Хамбер“.

Земјотрес со јачина од 5 степени во близина на Малатија во Турција

24Инфо - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Нов земјотрес ја стресе Турција

Курир - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Земјотрес со јачина од 5 степени во близина на Малатија во Турција

Во Центар - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Нов земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер го погоди источниот дел од Турција

Centar - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди источниот дел на Турција. Епицентарот на земјотресот бил на 11 километри од Малатија, на длабочина од два километри.

Земјотрес во Србија

MTM - 26.01.2024

Земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала синоќа го погоди Крушевац во Србија. Според веб-страницата на сеизмолошкиот завод, тоа се случило околу 21 часот и 40 минути. Потресот бил на длабочина од 4 километри.

Земјотрес во Србија

Press24 - 03.12.2023

Републичкиот сеизмолошки завод објави дека денеска во 9 часот и 47 минути е регистриран земјотрес во околината на Крагуевац. Земјотресот бил со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала.

Земјотреси меѓу Турција и Сирија: Зошто предизвикаа толку разурнувања?

Centar - 10.02.2023

Турција и Сирија се опоравуваат од најтешките земјотреси што го погодија регионот по речиси еден век, и ова се смета за седмата најголема катастрофа во овој век. Почетниот земјотрес со јачина од 7,8 степени во југоисточна Турција и северна Сирија ...

Земјотрес во Србија

Centar - 26.01.2024

Земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала синоќа го погоди Крушевац во Србија. Според веб-страницата на сеизмолошкиот завод, тоа се случило околу 21 часот и 40 минути. Потресот бил на длабочина од 4 километри.

Нов земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер го погоди источниот дел од Турција

MTM - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди источниот дел на Турција. Епицентарот на земјотресот бил на 11 километри од Малатија, на длабочина од два километри.

Нов земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер го погоди источниот дел од Турција

Точка - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди источниот дел на Турција. Епицентарот на земјотресот бил на 11 километри од Малатија, на длабочина од два километри.

Земјотрес во Србија

Точка - 26.01.2024

Земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала синоќа го погоди Крушевац во Србија. Според веб-страницата на сеизмолошкиот завод, тоа се случило околу 21 часот и 40 минути. Потресот бил на длабочина од 4 километри.

Земјотресот во Турција и Сирија е седмата најголема катастрофа во овој век

Кајгана - 10.02.2023

Два моќни земјотреси во период од неколку часа во понеделникот рано утрото, разурнувајќи градови и населби низ огромното подрачје на Јужна Турција и Северозападна Сирија, брзо станаа една од најтешките катастрофи во овој век, со бројот на загинати ...

Земјотрес со јачина од 5 степени во близина на Малатија во Турција

MakPress - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Нов земјотрес утринава во источна Турција

Кумановски м. - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала утрово го погоди источниот дел на Турција. Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC) објави дека епицентарот бил на 11 километри од Малатја, на длабочина од два километри.

Тлото не мирува: Нов силен земјотрес во Турција

Локално - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Земјотрес со јачина од 5 степени го погоди истокот на Турција

Скопје1 - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди источниот дел на Турција. Епицентарот на земјотресот бил на 11 километри од Малатија, на длабочина од два километри.

Земјотреси меѓу Турција и Сирија: Зошто предизвикаа толку разурнувања?

Вести плус - 10.02.2023

Турција и Сирија се опоравуваат од најтешките земјотреси што го погодија регионот по речиси еден век, и ова се смета за седмата најголема катастрофа во овој век. Почетниот земјотрес со јачина од 7,8 степени во југоисточна Турција и северна Сирија ...

Поради земјотресите во Турција, земјената маса поместена за три метри

Gostivarpress.mk - 10.02.2023

Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри, изјави директорот на сеизмолошката опсерваторија Кандили во ...

Земјотреси меѓу Турција и Сирија: Зошто предизвикаа толку разурнувања?

Frontline - 10.02.2023

Турција и Сирија се опоравуваат од најтешките земјотреси што го погодија регионот по речиси еден век. Почетниот земјотрес со јачина од 7,8 степени во југоисточна Турција и северна Сирија беше проследен со уште еден потрес од 7,7 степени.

Земјотрес со јачина од 5 степени во близина на Малатија во Турција

Опсервер - 10.02.2023

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на 19 километри од Малатија, на истокот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Предвесници на смртта: најстрашните земјотреси во светот

Deutsche Welle - 09.02.2023

Со интензитет од 7,8 степени и илјадници загинати, земјотресот во Турција и во Сирија е една од најтешките природни катастрофи во изминатите 100 години. Во овој период, меѓутоа, имаше многу други силни земјотреси.

Грчки сеизмолози предупредуваат: И Грција може да биде погодена од силен земјотрес, мора да сме подготвени

Слободен Печат - 09.02.2023

Грчкиот професор по природни катастрофи, Константинос Синолакис, даде алармантен одговор на прашањето дали постои можност Грција да биде погодена од земјотрес како тој во Турција и Сирија.

Земјотрес со јачина од 5,1 степени ја погоди Индонезија – загинаа четири лица

Телма - 09.02.2023

Земјотрес со јачина од 5,1 степени по Рихтеровата скала претпладнево ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица. Според Американскиот Национален геолошки институт соопшти дека епицентар на земјотресот бил градот ...

Земјотрес од 5,1 степен по Рихтер во Индонезија, четири лица загинаа

Сител - 09.02.2023

Земјотрес ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица кои не можеле да побегнат од пловечки ресторан откако тој се превртел во морето. Американскиот Национален геолошки институт соопшти дека земјотресот со јачина ...

Земјотрес од 5,1 степен по Рихтер во Индонезија, четири лица загинаа

Слободен Печат - 09.02.2023

Земјотрес ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица кои не можеле да побегнат од пловечки ресторан откако тој се превртел во морето. Американскиот Национален геолошки институт соопшти дека земјотресот со јачина ...

Земјотрес од 5,1 степен по Рихтер во Индонезија, четири лица загинаа

Канал5 - 09.02.2023

Земјотрес ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица кои не можеле да побегнат од пловечки ресторан откако тој се превртел во морето. Американскиот Национален геолошки институт соопшти дека земјотресот со јачина ...

(ФОТО) Ова се петте најлоши земјотреси во 21 век: Еден уби над 300 000 луѓе

360 степени - 09.02.2023

Хаити беше погоден од земјотрес од 7,0 степени во 2010 година. Земјотресот го погоди главниот град Порт-о-Пренс и уби околу 316 000 луѓе и уништи над 80 000 згради Повеќе од 17 000 луѓе загинаа во земјотресите во Турција и Сирија, а се очекува тој ...

Најмалку четворица загинати во силен земјотрес во Индонезија, зграда се урна во море (ВИДЕО)

Канал5 - 09.02.2023

Најмалку четири лица загинаа, а неколку згради се оштетени по земјотресот со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала што денеска го погоди најисточниот регион на Индонезија, Папуа. Епицентарот на земјотресот бил на километар од Џајапура, ...

Сателитски снимки од турските градови пред и по земјотресот

Макфакс - 09.02.2023

Американската компанија Maxar Technologies објави сателитски снимки од турските градови пред и по земјотресите, кои го покажуваат степенот на штетите предизвикани од разорните земјотреси кои во понеделникот ја погодија областа.

Искривената пруга во Кахраманмарас сведочи за јачината на земјотресот во Турција

Нова ТВ - 09.02.2023

Покрај многуте апокалиптични сцени од градовите на југот на Турција, снимката од железницата во градот Кахраманмарас, каде што беше епицентарот на земјотресот, сликовито ја покажува јачината на земјотресот кој погоди десет турски градови.

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот во Папуа, неколку згради се оштетени

Вечер Прес - 09.02.2023

Најмалку четири лица загинаа, а неколку згради се оштетени во земјотресот со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала што денеска го погоди најисточниот регион на Индонезија Папуа, соопшти агенцијата за катастрофи на земјата.

ПЛОВЕН РЕСТОРАН СЕ ПРЕВРТЕЛ ВО МОРЕТО Силен земјотрес ја погоди Индонезија, има загинати

+инфо - 09.02.2023

Нуркачите го пребарале просторот околу местото каде загинале четирите лица. Оштетени се и куќи, згради и медицински установи. Земјотрес ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица кои не можеле да побегнат од ...

Искривената пруга во Турција јасно ја покажува јачината на земјотресот што ја погоди оваа земја

ТВ21 - 09.02.2023

Снимка од пруга во градот Кахраманмараш сликовито ја покажува силата на земјотресот што ги погоди Турција и Сирија, јавува агенцијата Анадолу . Имено, според фотографиите на агенцијата, пругата во дистриктот Туркоглу необјасниво добила сосема ...

Земјотрес со јачина од 5,5 степени во Индонезија, погоден северниот брег на Папуа

Вечер Прес - 09.02.2023

Земјотрес со магнитуда 5,5 по Рихтер го погоди северниот брег на Папуа во Индонезија, соошти денеска Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот бил на длабочина од 10 километри, според извештајот на ЕМСЦ, пренесува Ројтерс.

Ова се петте најлоши земјотреси во 21 век – еден уби над 300.000 луѓе

ТВ21 - 09.02.2023

Повеќе од 17.000 луѓе загинаа во ЗЕМЈОТРЕСИТЕ во Турција и Сирија, а се очекува тој број да се зголеми. Ова го направи овој земјотрес еден од најсмртоносните во последните децении. Меѓутоа, во последните децении гледаме и поразорни земјотреси.

Англија би се поделила на два дела ако ја погоди земјотрес како тој во Турција

Фактор - 09.02.2023

Сеизмолог од лондонскиот универзитетски колеџ Стивен Хикс оцени дека земјотрес со јачина како тој во Турција би ја поделил Англија на два дела. Вели дека зградите на Британските острови не би можеле да издржат толку силен потрес и дека „Англија во ...

Сеизмолог од лондонскиот универзитетски колеџ оцени:Земјотрес со јачина како тој во Турција би ја поделил Англија на ...

Вечер Прес - 09.02.2023

Бирмингем, Манчестер, Шефилд и Бристол би биле уништени доколку земјотресите што ја погодија Турција ги погодат Британските острови, според Стивен Хикс, сеизмолог од Универзитетскиот колеџ во Лондон (UCL), пренесува Анадолија.

Земјотрес од 5,1 степен по Рихтер ја погоди Индонезија, има жртви

Нетпрес - 09.02.2023

Земјотрес ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица кои не можеле да побегнат од пловечки ресторан откако тој се превртел во морето. Американскиот Национален геолошки институт соопшти дека земјотресот со јачина ...

Земјотрес го погоди подрачјето на Загреб

Независен - 09.02.2023

Земјотрес со јачина од 3,1 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди подрачјето на Загреб, соопшти ЕМСЦ. Епицентарот на земјотресот е регистриран во 16 часот и 11 минути на 20 километри источно од Загреб.

(Видео) Силен земјотрес во Индонезија, има мртви

Независен - 09.02.2023

Најмалку четири лица загинаа и неколку згради се оштетени во земјотресот со јачина од 5,2 степени според Рухтер што денеска ја погоди Индонезија. Четирите жртви биле во кафуле во време на земјотресот кој предизвика уривање на зградата, наведуваат ...

Најсилните земјотреси во 21 век – во еден од нив загинаа повеќе од 300.000 луѓе

Независен - 09.02.2023

Во земјотресите кои ја погодија Турција и Сирија на почетокот на неделава, до овој момент потврдени се околу 20.000 жртви, а се очекува бројката да расте. Со тоа, ова е еден од најсмртоносните земјотреси во последниов век.

Сателитски снимки од турските градови пред и по земјотресот

MTM - 09.02.2023

Американската компанија Maxar Technologies објави сателитски снимки од турските градови пред и по земјотресите, кои го покажуваат степенот на штетите предизвикани од разорните земјотреси кои во понеделникот ја погодија областа.

Силен земјотрес ја погоди Индонезија, има загинати по превртување на пловечки ресторан

Н.Македонија - 09.02.2023

Земјотрес ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица кои не можеле да побегнат од пловечки ресторан откако тој се превртел во морето. Американскиот Национален геолошки институт соопшти дека земјотресот со јачина ...

Земјотрес од 5,1 степен по Рихтер во Индонезија, четири лица загинаа

Во Центар - 09.02.2023

Земјотрес ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица кои не можеле да побегнат од пловечки ресторан откако тој се превртел во морето. Американскиот Национален геолошки институт соопшти дека земјотресот со јачина ...

Силен земјотрес во Индонезија, има мртви

Република - 09.02.2023

Најмалку четири лица загинаа и неколку згради се оштетени во земјотресот со јачина од 5,2 степени според Рухтер што денеска ја погоди Индонезија. Четирите жртви биле во кафуле во време на земјотресот кој предизвика уривање на зградата, наведуваат ...

Земјотрес како тој во Турција би ја поделил Англија

Денешен - 09.02.2023

Бирмингем, Манчестер, Шефилд и Бристол би биле уништени доколку земјотресите што ја погодија Турција ги погодат Британските острови, според Стивен Хикс, сеизмолог од Универзитетскиот колеџ во Лондон (UCL), пренесува Анадолија.

ИМА ЗАГИНАТИ: Земјотрес од 5,1 степен по Рихтер во Индонезија

Курир - 09.02.2023

Земјотрес ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица кои не можеле да побегнат од пловечки ресторан откако тој се превртел во морето. Американскиот Национален геолошки институт соопшти дека земјотресот со јачина ...

Сателитски снимки од турските градови пред и по земјотресот

Точка - 09.02.2023

Американската компанија Maxar Technologies објави сателитски снимки од турските градови пред и по земјотресите, кои го покажуваат степенот на штетите предизвикани од разорните земјотреси кои во понеделникот ја погодија областа.

Сателитски снимки од турските градови пред и по земјотресот

Денар - 09.02.2023

Американската компанија Maxar Technologies објави сателитски снимки од турските градови пред и по земјотресите, кои го покажуваат степенот на штетите предизвикани од разорните земјотреси кои во понеделникот ја погодија областа.

Земјотрес со јачина од 5,5 степени ја погоди Индонезија

Локално - 09.02.2023

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди северниот брег на Папуа во Индонезија, соопшти денеска Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Според извештајот на EMSC, земјотресот бил на длабочина од 10 километри, ...

Земјотрес со јачина од 5,5 степени во Индонезија

Кумановски м. - 09.02.2023

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди северниот брег на Папуа во Индонезија, соопшти денеска Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Според извештајот на ЕМСЦ, земјотресот бил на длабочина од 10 километри, ...

Катастрофата можела да се избегне: Геолог до детал го предвидел земјотресот во Турција

Локално - 09.02.2023

Твитот на холандски геолог, кој предвидува силен земјотрес што ќе ги погоди Турција и Сирија три дена пред катастрофата, стана вирален на социјалните мрежи. Се вели дека геологот и истражувач на земјотреси Френк Хугербиц детално го предвидел ...

Земјотресот во Турција и Сирија е 5ти најсилен во 21. век

Кумановски м. - 09.02.2023

Повеќе од 17.000 луѓе загинаа во земјотресите во Турција и Сирија, а се очекува тој број да се зголеми. Ова го направи овој земјотрес еден од најсмртоносните во последните децении. Меѓутоа, во последните децении имало и поразорни земјотреси.

Силен земјотрес во Индонезија

Скопје1 - 09.02.2023

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди северниот брег на Папуа, Индонезија, соопшти денеска Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Според извештајот на ЕМСЦ, земјотресот бил на длабочина од 10 километри, ...

Загубите на животите во земјотресите се искачија на 12.873

4NEWS - 09.02.2023

АФАД соопшти дека заклучно со 07.45 часот во земјотресите во Кахраманмараш животот го загубиле 12 илјади 873 лица, а повредени се 62 илјади 937 ...

Индонезија: Најмалку четири лица загинаа во земјотресот

Кумановски м. - 09.02.2023

Најмалку четири лица загинаа, а неколку згради се оштетени во земјотресот со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала што денеска го погоди најисточниот регион на Индонезија Папуа, соопшти агенцијата за катастрофи на земјата.

Земјотрес од 5,1 степен по Рихтер во Индонезија, четири лица загинаа

MakPress - 09.02.2023

Земјотрес ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица кои не можеле да побегнат од пловечки ресторан откако тој се превртел во морето. Американскиот Национален геолошки институт соопшти дека земјотресот со јачина ...

Земјотрес од 5,1 степен по Рихтер во Индонезија, четири лица загинаа

Опсервер - 09.02.2023

Земјотрес ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица кои не можеле да побегнат од пловечки ресторан откако тој се превртел во морето. Американскиот Национален геолошки институт соопшти дека земјотресот со јачина ...

Ова се петте најлоши земјотреси во 21 век – еден уби над 300.000 луѓе

4NEWS - 09.02.2023

Повеќе од 17.000 луѓе загинаа во ЗЕМЈОТРЕСИТЕ во Турција и Сирија, а се очекува тој број да се зголеми. Ова го направи овој земјотрес еден од најсмртоносните во последните децении. Меѓутоа, во последните децении гледаме и поразорни земјотреси.

Поради земјотресите во Турција, земјената маса поместена за три метри

MakPress - 09.02.2023

Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри, изјави директорот на сеизмолошката опсерваторија Кандили во ...

Земјотрес со јачина од 4,2 степени предизвика паника во Либан

MakPress - 09.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,2 степени вечерва предизвика паника во источните и северните делови на Либан, при што жителите во некои области ги напуштија своите домови и истрчаа на улиците. Либанскиот Национален центар за геофизика соопшти дека ...

Потрес предизвика паника вечерва во Либан, луѓе истрчаа на улиците

Слободен Печат - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,2 степени вечерва предизвика паника во источните и северните делови на Либан, при што жителите во некои области ги напуштиле своите домови и истрчале на улиците. Земјата граничи со Сирија и се наоѓа во непосредна близина на ...

Земјотрес од 4,2 степени предизвика паника во Либан

Фокус - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,2 степени вечерва предизвика паника во источните и северните делови на Либан, при што жителите во некои области ги напуштија своите домови и истрчаа на улиците. Либанскиот Национален центар за геофизика соопшти дека ...

Нов земјотрес во Турција со јачина од 5,2 степени

Р.С.Европа - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот на длабочина од пет километри со епицентар на 61 километар од турскиот град Адијаман се ...

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степени регистриран во Турција

Канал5 - 08.02.2023

Ова е 203-ти земјотрес што ја погоди централна Турција во последните 55 часа. Нов земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала ја потресе централна Турција утрово. Според податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, ...

Се тресе и Балканот – Земјотреси во Србија и Бугарија

А1 On - 08.02.2023

Се тресе и тлото на Балканот, по разорниот земјотрес во Турција и Сирија. Два земјотреси се регистрирани во текот на ноќта и утрово во Србија. Околу 10 часот во околината на Мајданпек се почуствувал земјотрес со јачина од 1,7 степени според ...

Поради земјотресите во Турција, земјената маса поместена за три метри

Слободен Печат - 08.02.2023

Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри, изјави директорот на сеизмолошката опсерваторија Кандили во ...

ВИДЕО | Кој е мистериозниот Холанѓанец кој тврди дека го „предвидел“ земјотресот во Турција?

Слободен Печат - 08.02.2023

Холанѓанец стана вирален откако го „предвиде“ земјотресот во Турција на неговиот „Твитер“ профил. На 29 јануари, неговите колеги и тој во видео предупредиле дека „некаде следната недела ќе има земјотрес во огромните виолетови области на картата што ...

Нов земјотрес во Турција со јачина од 4,9 степени

Макфакс - 08.02.2023

Утринава во 8 часот и 48 минути е регистриран афтершок земјотрес со јачина од 4,9 степени во Турција. ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил на длабочина од 40 километри и 26 километри оддалечен од градот Гоксун, каде живеат околу 34.200 жители.

Бројот на жртвите во земјотресот во Турција и Сирија надмина 7.200

Р.С.Европа - 08.02.2023

Бројот на загинати од земјотресот во Турција и Сирија надмина 7.200 и веројатно ќе се зголеми уште повеќе бидејќи леденото време и бројните последователни потреси ги попречуваат напорите за спасување и покрај огромната меѓународна помош.

Во Турција регистрирани 648 последователни земјотреси

Сител - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Во Турција регистрирани 648 последователни земјотреси

Слободен Печат - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Во Турција регистрирани 648 последовни земјотреси

А1 On - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Земјотресот однесе повеќе од 9.500 животи во Турција и Сирија

Макфакс - 08.02.2023

Повеќе од 9.500 луѓе загинаа во силниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија. Бројот на жртвите во Турција се зголеми на 6.957, соопшти Управата за вонредни ситуации. Повредени се 38.224 лица, јавува Анадолија.

Во Турција регистрирани 648 последователни земјотреси

Канал5 - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Земјотрес со јачина од 4,2 степени предизвика паника во Либан

А1 On - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,2 степени вечерва предизвика паника во источните и северните делови на Либан, при што жителите во некои области ги напуштија своите домови и истрчаа на улиците. Либанскиот Национален центар за геофизика соопшти дека ...

Во Турција регистрирани 648 последователни земјотреси

OhridNews - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Нов потрес во Турција со јачина од 4,9 степени, бројката на жртви надмина 8.700

ТВ21 - 08.02.2023

Утрово во 8:48 часот регистриран е уште еден потрес во Турција со јачина од 4,9 степени. ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил на длабочина од 40 километри, 26 километри од градот Гоксун во кој живеат 34.200 жители.

СЗО прогласи вонредна состојба од трето ниво поради земјотресот во Турција

ТВ21 - 08.02.2023

Светската здравствена организација објави вонредна состојба од трето ниво по земјотресите со епицентар во близина на Кахраманмараш во југоисточниот дел на ...

Тлото не мирува: Дури 648 последователни земјотреси во Турција

Вечер Прес - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Земјената маса во Турција е поместена за три метри

Нова ТВ - 08.02.2023

Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри, изјави директорот на сеизмолошката опсерваторија Кандили во ...

Земјотресите во Турција предизвикаа поместување на земјената маса за три метри

Вечер Прес - 08.02.2023

Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри, изјави директорот на сеизмолошката опсерваторија Кандили во ...

(ВИДЕО) Како Холанѓанецот го предвиде земјотресот во Турција и Сирија?

Фактор - 08.02.2023

„Астросеизмологот“ Френк Хугербитс e Холанѓанецот кој го предвиде силниот земјотрес во Турција и Сирија. Тој се занимава со предвидување на земјотреси врз основа на положбата на планетите и Месечината и некои произволни компоненти на површината на ...

Бројот на жртвите во земјотресот во Турција и Сирија надмина 8.000

Алсат-М - 08.02.2023

Бројот на загинати од земјотресот во Турција и Сирија надмина 8.000 и веројатно ќе се зголеми уште повеќе бидејќи леденото време и бројните последователни потреси ги попречуваат напорите за спасување и покрај огромната меѓународна помош.

Скоро 100.000 спасувачи и медицински персонал распоредени во Турција

Нова ТВ - 08.02.2023

Трет ден по разорните земјотреси што во понеделникот на 6 февруари го погодија јужниот дел на Турција, бројот на жртвите се зголемува. Според последните податоци на Управата за вонредни ситуации (АФАД), во земјотресите во Турција загинале 7.108 лица ...

Земјотрес со јачина од 4,2 степени предизвика паника во Либан

Вечер Прес - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,2 степени вечерва предизвика паника во источните и северните делови на Либан, при што жителите во некои области ги напуштија своите домови и истрчаа на улиците. Либанскиот Национален центар за геофизика соопшти дека ...

Уште еден силен земјотрес – се тресеше тлото во Хондурас

Вечер Прес - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтеробвата скала забележан е денеска на брегот на Атлантикот во близина на островот Роатан во Хондурас, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) Земјотресот бил на длабочина од 2 километри, со ...

НОВИ ЗЕМЈОТРЕСИ во Турција: Тлото се тресеше со интензитет од 5,2 степени по Рихтер

Вечер Прес - 08.02.2023

Турското тло не мирува и во текот на денешниот ден. Централна Турција денеска беше погодена од земјотрес со интензитет од 5,2 степени по Рихтер, според податоците од Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Земјотресот ја помести Турција за три метри

Нетпрес - 08.02.2023

Претседателот на италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија, Карло Долони истакнува дека поместување на тектонска плоча го предизвика катастрофалниот земјотрес во Турција, по што територијата на државата е поместена за три метри.

Нов потрес со јачина од 5,1 степени регистриран во Турција

24Инфо - 08.02.2023

Нов земјотрес утрово со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала ја стресе централна Турција. Според податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот бил на 5 километри северозападно од градот ...

ФОТО: Стадионите во Турција станаа населби, поставени над 50.000 шатори за сместување на жртвите од земјотресот

Курир - 08.02.2023

Управата за вонредни ситуации (АФАД) соопшти дека е завршено поставувањето на станбени шатори во подрачјата погодени од земјотресите во Турција, јавува Анадолија. Досега се поставени вкупно 50.818 големи семејни шатори за сместување на жртвите од ...

Земјотресите во Турција ја поместија земјената маса за три метри

24Инфо - 08.02.2023

Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри, изјави директорот на сеизмолошката опсерваторија Кандили во ...

Досега 648 последователни потреси во Турција

Курир - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,8 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Холанѓанецот кој ја предвиде катастрофата во Турција повторно објави црни прогнози: Еве кој датум е сега критичен и ...

Во Центар - 08.02.2023

Френк Хугербетс од Харлем во Холандија предизвика големо внимание во јавноста по големиот земјотрес што ја погоди Турција, бидејќи на 3 февруари на Твитер објави дека оваа земја ќе ја погоди земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата ...

Земјотресите во Турција ја поместија земјината маса за три метри

Скопје24 - 08.02.2023

Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,8 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри, изјави директорот на сеизмолошката опсерваторија Кандили во ...

Земјотресите во Турција ја поместија земјената маса за три метри

Н.Македонија - 08.02.2023

Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри – изјави директорот на сеизмолошката опсерваторија Кандили во ...

Во Турција регистрирани 648 последователни земјотреси

еМагазин - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Нов земјотрес во Турција со јачина од 4,9 степени

Centar - 08.02.2023

Утринава, во 8.48 часот е регистриран афтершок-земјотрес со јачина од 4,9 степени во Турција. ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил на длабочина од 40 километри и 26 километри оддалечен од градот Гоксун, каде што живеат околу 34.200 жители.

Од земјотресот во Турција земјената маса поместена за три метри

еМагазин - 08.02.2023

Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,8 и 7,5 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри, изјави директорот на сеизмолошката опсерваторија Кандили во ...

Земјотресот во Турција и Сирија е еден од најсмртоносните во овој век

Centar - 08.02.2023

Турција и Сирија беа погодени од еден од најсмртоносните земјотреси во последните 20 години. Бројот на загинати рапидно расте, а најновите бројки велат дека е повеќе од 7.200 во двете земји. Над 35.000 беа повредени.

Досега 648 последователни потреси во Турција

Република - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,8 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Земјотрес со јачина од 4,2 степени предизвика паника во Либан

Република - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,2 степени вечерва предизвика паника во источните и северните делови на Либан, при што жителите во некои области ги напуштија своите домови и истрчаа на улиците. Либанскиот Национален центар за геофизика соопшти дека ...

Земјотресот ја помести Турција за три метри

Курир - 08.02.2023

Претседателот на италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија, Карло Долони истакнува дека поместување на тектонска плоча го предизвика катастрофалниот земјотрес во Турција, по што територијата на државата е поместена за три метри.

Земјотрес со јачина од 4,2 степени предизвика паника во Либан

Курир - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,2 степени синоќа предизвика паника во источните и северните делови на Либан, при што жителите во некои области ги напуштија своите домови и истрчаа на улиците. Либанскиот Национален центар за геофизика соопшти дека ...

Земјотрес со јачина од 4,2 степени предизвика паника во Либан

Н.Македонија - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,2 степени вечерва предизвика паника во источните и северните делови на Либан, при што жителите во некои области ги напуштија своите домови и истрчаа на улиците. Либанскиот Национален центар за геофизика соопшти дека ...

Во Турција регистрирани 648 последователни земјотреси

Независен - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Земјотрес со јачина од 4,2 степени предизвика паника во Либан

Во Центар - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,2 степени вечерва предизвика паника во источните и северните делови на Либан, при што жителите во некои области ги напуштија своите домови и истрчаа на улиците. Либанскиот Национален центар за геофизика соопшти дека ...

Во Турција се регистрирани 648 последователни земјотреси

24Инфо - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Земјотресот однесе повеќе од 9.500 животи во Турција и Сирија

Lider - 08.02.2023

Повеќе од 9.500 луѓе загинаа во силниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија. Бројот на жртвите во Турција се зголеми на 6.957, соопшти Управата за вонредни ситуации. Повредени се 38.224 лица, јавува Анадолија.

Земјотресот однесе повеќе од 9.500 животи во Турција и Сирија

MTM - 08.02.2023

Повеќе од 9.500 луѓе загинаа во силниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија. Бројот на жртвите во Турција се зголеми на 6.957, соопшти Управата за вонредни ситуации. Повредени се 38.224 лица, јавува Анадолија.

Нов земјотрес во Турција со јачина од 4,9 степени

MTM - 08.02.2023

Утринава во 8 часот и 48 минути е регистриран афтершок земјотрес со јачина од 4,9 степени во Турција. ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил на длабочина од 40 километри и 26 километри оддалечен од градот Гоксун, каде живеат околу 34.200 жители.

Холанѓанецот кој го предвиде земјотресот во Турција предупреди за нови потреси

Репортер - 08.02.2023

Холанѓанинот Френк Хугербетс кој го предвиде земјотресот во Турција, повторно предупреди за нови потреси во земјата. Френк на 3 февруари објави на „Твитер“ дека во Турција ќе се случи земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтер.

Турција ја погоди нов земјотрес со јачина од 5,1 степен, 203-ти во последните 55 часа

Точка - 08.02.2023

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степен според Рихтеровата скала ја потресе централна Турција пред неполн час. Ова е 203-ти земјотрес што ја погоди Турција во последните 55 часа. Според податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, ...

Турција се помести 3 метри по катастрофалниот земјотрес, тврди експерт

Факултети - 08.02.2023

Катастрофалниот земјотрес во кој загинаа илјадници луѓе низ Турција и Сирија доведе до поместување на земјата за 3 метри, тврди експерт. Земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала погоди голема област на Јужна Турција и дел од ...

Во Турција регистрирани 648 последователни земјотреси

365 - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција со магнитуда на ударот од 7.9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Земјотресот однесе повеќе од 9.500 животи во Турција и Сирија

Точка - 08.02.2023

Повеќе од 9.500 луѓе загинаа во силниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија. Бројот на жртвите во Турција се зголеми на 6.957, соопшти Управата за вонредни ситуации. Повредени се 38.224 лица, јавува Анадолија.

Во Турција поставени речиси 51.000 шатори за загрозените од земјотресот

Локално - 08.02.2023

Агенцијата за управување со вонредни состојби на Турција (АФАД) соопшти дека е завршено поставувањето на станбени шатори во подрачјата погодени од земјотресите. Досега се поставени вкупно 50.818 големи семејни шатори за сместување на жртвите од ...

Поради земјотресите во Турција, земјената маса поместена за три метри

Frontline - 08.02.2023

– Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри, изјави директорот на сеизмолошката опсерваторија Кандили ...

Анализа: Три клучни причини зошто ова беше еден од најсмртоносните земјотреси

4NEWS - 08.02.2023

Бројот на жртвите по разорниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија продолжува да расте, а според последните податоци загинале повеќе од 7.000 луѓе, а десетици илјади се повредени.

Не е вистина дека земјотресот во Турција не е природен

Мета - 08.02.2023

Силен земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер ја погоди јужна Турција рано во понеделникот, предизвикувајќи големи штети и убивајќи илјадници луѓе таму и во соседна Сирија. На социјалните мрежи набргу по земјотресот се ширеа теории на заговор ...

Во Туркије регистрирани 648 последователни земјотреси

CivilMedia - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Туркије, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

СЗО за земјотресите: Пребарувањето и спасувањето се клучни

Кумановски м. - 08.02.2023

Светската здравствена организација (СЗО) ги прогласи земјотресите што ги погодија Турција и Сирија за „вонредна состојба на трето ниво“ – со критичен 48-часовен прозорец за спасување заробени луѓе, јавува Anadolu.

Поради земјотресите во Турција, земјената маса поместена за три метри

Zoom - 08.02.2023

Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри, изјави директорот на сеизмолошката опсерваторија Кандили во ...

Бројот на жртвите во земјотресот во Турција и Сирија надмина 8.000

Zoom - 08.02.2023

Бројот на загинати од земјотресот во Турција и Сирија надмина 8.000 и веројатно ќе се зголеми уште повеќе бидејќи леденото време и бројните последователни потреси ги попречуваат напорите за спасување и покрај огромната меѓународна помош.

Поставени над 50.000 големи шатори за сместување на жртвите од земјотресот во Турција

Кумановски м. - 08.02.2023

Управата за вонредни ситуации (АФАД) соопшти дека е завршено поставувањето на станбени шатори во подрачјата погодени од земјотресите во Турција, јавува Анадолија. Досега се поставени вкупно 50.818 големи семејни шатори за сместување на жртвите од ...

Нов земјотрес во Турција со јачина од 5,2 степени

Кумановски м. - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 5,2 степени ја погоди денеска централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот на длабочина од пет километри со епицентар на 61 километар од турскиот град Адијаман се случил во 11:11 ...

Турскиот град Кахраманмараш е тотално уништен (ВИДЕО ОД ДРОН)

Кумановски м. - 08.02.2023

Епицентарот на последниот земјотрес што се случи утринава бил во близина на градот Кахраманмараш на длабочина од 69 километри. Воздушните снимки над турскиот град Кахраманмараш ги покажаа размерите на разурнувањата, два дена откако неколку силни ...

Силен земјотрес во Хондурас

Скопје1 - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтеровата скала забележан е денеска на брегот на Атлантикот во близина на островот Роатан во Хондурас, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) Земјотресот бил на длабочина од 2 километри, со ...

Нов земјотрес во Турција со јачина од 4,9 степени

Кумановски м. - 08.02.2023

Утрово во 8 часот и 48 минути е регистриран афтершок со јачина од 4,9 степени во Турција. ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил на длабочина од 40 километри и 26 километри оддалечен од градот Гоксун; каде живеат околу 34.200 жители.

(ВИДЕО) Како Холанѓанецот го предвиде земјотресот во Турција и Сирија?

Скопје1 - 08.02.2023

„Астросеизмологот“ Френк Хугербитс e Холанѓанецот кој го предвиде силниот земјотрес во Турција и Сирија. Тој се занимава со предвидување на земјотреси врз основа на положбата на планетите и Месечината и некои произволни компоненти на површината на ...

Нов земјотрес со јачина од 4,9 степени регистриран во Турција

MakPress - 08.02.2023

Нов земјотрес со јачина од 4,9 степени е регистриран во Турција утрово во 8 часот и 48 минути. ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил на длабочина од 40 километри и на 26 километри оддалеченост од градот Гоксун, каде живеат околу 34.200 луѓе.

Во Турција регистрирани 648 последователни земјотреси

Опсервер - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Земјотрес со јачина од 4,2 степени предизвика паника во Либан

Zoom - 08.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,2 степени вечерва предизвика паника во источните и северните делови на Либан, при што жителите во некои области ги напуштија своите домови и истрчаа на улиците. Либанскиот Национален центар за геофизика соопшти дека ...

Земјотрес со јачина од 4,2 степени предизвика паника во Либан

Опсервер - 08.02.2023

– Земјотрес со јачина од 4,2 степени вечерва предизвика паника во источните и северните делови на Либан, при што жителите во некои области ги напуштија своите домови и истрчаа на улиците. Либанскиот Национален центар за геофизика соопшти дека ...

Нов земјотрес ја погоди Турција

Локално - 13.02.2023

Нов земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран денес во централниот дел на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Според веб-страницата ЕМСЦ, земјотресот се случил на длабочина од 10 километри.

Турција забележала 648 последователни потреси

Кумановски м. - 08.02.2023

По разорниот земјотрес во понеделникот, во Турција се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации. Во спасувачките операции се ангажирани повеќе од 79.000 луѓе, а во погодените области се испратени 5.402 ...

Во Турција регистрирани 648 последователни земјотреси

Пулс24 - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција со магнитуда на ударот од 7.9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

По разорниот земјотрес во Турција, регистрирани се 648 последователни потреси

Локално - 08.02.2023

По разорниот земјотрес во понеделникот, во Турција регистрирани се 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации. Во спасувачките операции се ангажирани повеќе од 79.000 луѓе, а во погодените области се испратени 5.402 ...

Досега во Турција се регистрирани 648 последователни потреси

4NEWS - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Во Турција регистрирани 648 последователни земјотреси

MakPress - 08.02.2023

По разорниот земјотрес од понеделникот во Турција, со магнитуда на ударот од 7,9 степени според Рихтеровата скала, досега во земјата се регистрирани 648 последователни потреси, соопшти денеска Управата за вонредни ситуации.

Зошто во Турција има многу земјотреси?

Deutsche Welle - 07.02.2023

Катастрофалниот земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија однесе речиси 5000 жртви. Повеќе од 25.000 луѓе се повредени. Сеизмолозите наведуваат повеќе причини за постојаното тресење на земјата во тој регион.

Нов потрес во централна Турција, досега над 4.300 мртви во двете земји

МКД - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Турција утрово, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Земјотресот е регистриран на длабочина од десет километри.

Во близина на Курилските острови земјотрес со јачина од 5,8 степени

А1 On - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во Тихиот Океан во близина на Курилските острови, соопшти огранокот на Геофизичката служба на Руската академија на науките.

Земјотресот ја помести Турција за три метри

А1 On - 07.02.2023

Претседателот на италијанскиот национален институт за геофизика и вулканологија Карло Дољони изјави дека движењето на тектонските плочи го предизвикало земјотресот во Турција и ја поместил територијата на таа земја за три метри.

Земјотресот во Турција и Сирија е еден од најсмртоносните во последните 20 години

МКД - 07.02.2023

Турција и Сирија се погодени од еден од најсмртоносните земјотреси во последните 20 години. Бројот на мртвите постојано расте, а последните неофицијални податоци велат дека е поголем од 7.200 луѓе во двете земји. Повредени се над 35.000 луѓе.

„Не е прашање дали ќе има земјотрес, туку кога“

Макфакс - 07.02.2023

Јосип Аталиќ, градежен инженер и координатор во Хрватскиот центар за земјотресно инженерство, вели дека од последниот голем земјотрес во таа земја во 1999 година, кога загинаа 17.000 луѓе, во Турција започнале сериозни инвестиции.

Зошто земјотресот во Турција и Сирија беше толку катастрофален?

Р.С.Европа - 07.02.2023

Земјотресот со сила од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ги погоди Турција и Сирија веројатно ќе биде еден од најсмртоносните оваа деценија, велат сеизмолозите. Што велат тие за тоа што се случило под површината на земјата и што да се ...

Се тресе тлото во Србија: Трет земјотрес од утринава

А1 On - 07.02.2023

Нови земјотреси во текот на денот се забележани на територијата на Србија. Овој пат се тресеше на територијата на Ужице. Републичкиот сеизмолошки завод на Србија забележа земјотрес од 1,7 степени според Рихтеровата скала.

Турција од вчера е погодена од повеќе од 450 земјотреси – 31 се посилни од 5 степени според Рихтеровата скала

А1 On - 07.02.2023

Бројот на загинатите во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 5.000, а десетици илјади се повредени. Земјотресите оставија илјадници луѓе без покрив над главата, додека цели ...

Земјотрес на Халкидик, почувствуван и во Солун

Макфакс - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала се случи крај брегот на Халкидики, регистриран од Институтот за геодинамика на Националната опсерваторија во Атина. Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 12:53 часот, се наоѓа на 12 ...

Ердоган прогласи вонредна состојба во погодените региони, ќе трае 3 месеци

МКД - 07.02.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во 10 региони погодени од разорните земјотреси. Тој додаде дека, според владините податоци, бројот на загинати во Турција се искачи на 3.549 и дека 10 градови ќе бидат ...

Земјотрес на Халкидики, бил почувствуван и во Солун

Слободен Печат - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван во близина на Халкидики, се наведува во прелиминарната проценка на Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, пренесува грчкиот весник „ Катимерини “.

Анализа: Три клучни причини зошто земјотресот во Турција беше еден од најсмртоносните

360 степени - 07.02.2023

Понеделничкиот земјотрес беше и еден од најсилните што Турција ги доживеала во изминатиот век – земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди источниот дел на земјата во 1939 година, што резултираше со повеќе од 30 000 смртни ...

Нoв земјотрес од 5,6 по Рихтеровата скала ја погоди централна Турција

А1 On - 07.02.2023

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот бил на длабочина од 2 километра.

Нов земјотрес од 5,6 по Рихтеровата скала ја погоди централна Турција

Слободен Печат - 07.02.2023

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот бил на длабочина од 2 километра.

(ВИДЕО) Катаклизмички сцени во Турција: Дел од патиштата целосно уништени

А1 On - 07.02.2023

Во понеделникот, во раните утрински часови, Турција беше погодена од страшен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а само еден час подоцна следеше уште еден земјотрес со јачина од 6,7 степени.

Нов земјотрес од 5,6 по Рихтеровата скала ја погоди централна Турција

Сител - 07.02.2023

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот бил на длабочина од 2 километра.

Нов земјотрес од 5,6 по Рихтеровата скала ја погоди централна Турција

24 Вести - 07.02.2023

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот бил на длабочина од 2 километра.

Нoв земјотрес од 5,6 по Рихтеровата скала ја погоди централна Турција

Канал5 - 07.02.2023

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот бил на длабочина од 2 километра.

(ВИДЕО) Катаклизмички сцени во Турција: Дел од патиштата целосно уништени

Фокус - 07.02.2023

Во понеделникот, во раните утрински часови, Турција беше погодена од страшен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а само еден час подоцна следеше уште еден земјотрес со јачина од 6,7 степени.

ФОТО | Емина Јаховиќ се огласи за земјотресот, бара помош: Пејачката живее во Истанбул со синовите

Слободен Печат - 07.02.2023

Повеќе од 2.300 луѓе загинаа во катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ги погоди Турција и Сирија во текот на ноќта и ги срамни со земја населените места.

Кои се најсмртоносните земјотреси на 21 век?

Слободен Печат - 07.02.2023

Земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтер ги погоди вчера Турција и Сирија, при што загинаа најмалку 4.000 луѓе во двете земји. Се очекува бројот на жртвите да продолжи да расте додека спасувачите извршуваат операции во тешки временските ...

Силен земјотрес во Русија

Макфакс - 01.10.2023

Силен земјотрес е забележан во Русија, на полуостровот Камчатка. Јачината на овој земјотрес била 4,6 степени според Рихтер, а епицентарот е на 105 км југоисточно од Милково. Длабочината на овој земјотрес е 100 ...

Најсмртоносните земјотреси во светот од 2000 година

Канал5 - 07.02.2023

Земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтер ги погоди вчера Турција и Сирија, при што загинаа најмалку 4.000 луѓе во двете земји. Се очекува бројот на жртвите да продолжи да расте додека спасувачите извршуваат операции во тешки временските ...

Турција од вчера е погодена со повеќе од 450 земјотреси, 31 биле посилни од 5 степени по Рихтер

Макфакс - 07.02.2023

Според податоците на EMSC, во текот на вчерашниот ден и утринава во Турција и Сирија се регистрирани повеќе од 450 земјотреси. 31 биле со магнитуди поголеми од 5 степени според Рихтеровата скала, а 183 биле посилни од 4 степени според Рихтеровата ...

ОН: Земјотресот во Турција е најсилниот од 1939 година

Сител - 07.02.2023

Обединетите нации соопштија дека земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција е најсилниот во таа држава во повеќе од 80 години. „Ова е најсилниот земјотрес регистриран во Турција од 1939 година“, се вели во ...

ОН: Земјотресот во Турција е најсилниот од 1939 година

Канал5 - 07.02.2023

Обединетите нации соопштија дека земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција е најсилниот во таа држава во повеќе од 80 години. „Ова е најсилниот земјотрес регистриран во Турција од 1939 година“, се вели во ...

Турција од вчера се стресе повеќе од 450 пати

Фокус - 07.02.2023

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 5.000, а десетици илјади се повредени. Земјотресите оставија илјадници луѓе без покрив над главата, додека цели станбени ...

ОН: Земјотресот во Турција е најсилниот од 1939 година

А1 On - 07.02.2023

Обединетите нации соопштија дека земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција е најсилниот во таа држава во повеќе од 80 години. „Ова е најсилниот земјотрес регистриран во Турција од 1939 година“, се вели во ...

ОН: ова е најсилниот земјотрес во Турција од 1939 година

Р.С.Европа - 07.02.2023

Обединетите нации објавија дека земјотресот со јачина од 7,8 степени кој ја погоди Турција беше најсилниот во таа земја во повеќе од 80 години. „Ова е најсилниот земјотрес регистриран во Турција од 1939 година“, се вели во извештајот објавен од ...

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

А1 On - 07.02.2023

Во морскиот дел меѓу првиот и вториот крак на Халкидики денеска бил регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени, објавија грчките медиуми. Земјотресот бил почувствуван и во Солун, а нема информации за материјална ...

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

24 Вести - 07.02.2023

Во морскиот дел меѓу првиот и вториот крак на Халкидики денеска бил регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени, објавија грчките медиуми. Земјотресот бил почувствуван и во Солун, а нема информации за материјална ...

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

Канал5 - 07.02.2023

Во морскиот дел меѓу првиот и вториот крак на Халкидики денеска бил регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени, објавија грчките медиуми. Земјотресот бил почувствуван и во Солун, а нема информации за материјална ...

Турција вчера била погодена од над 450 земјотреси, од кои 31 посилни од 5 степени по Рихтер

Канал5 - 07.02.2023

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 6.000, а десетици илјади се повредени. Земјотресите зад себе оставија илјадници луѓе кои останаа без покрив над главата ...

Над 7200 загинати во Турција и Сирија, бројот постојано расте

Макфакс - 07.02.2023

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 7.200, а десетици илјади луѓе се повредени. Земјотресите оставија илјадници луѓе без покрив над главата, додека цели ...

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

Сител - 07.02.2023

Во морскиот дел меѓу првиот и вториот крак на Халкидики денеска бил регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени, објавија грчките медиуми. Земјотресот бил почувствуван и во Солун, а нема информации за материјална ...

Два нови силни земјотреса во Турција

Макфакс - 07.02.2023

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 5.000, а десетици илјади се повредени. Земјотресите зад себе оставија илјадници луѓе кои останаа без покрив над главата ...

Земјотрес во Грција

Фокус - пред: 9 часа

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Грција. Епицентарот на земјотресот бил на Крит на длабочина од 106 километри. Со оглед на тоа дека се работи за земјотрес со слаб интензитет, се претпоставува дека нема ...

(ВИДЕО) Нов земјотрес во Турција, бројот на загинатите се зголемува, зимските услови го отежнуваат спасувањето

360 степени - 07.02.2023

По двата вчерашни разорни земјотреси се случиле уште најмалку 100 последователни потреси со интензитет од 4 или повеќе степени според Рихтеровата скала Тешките услови и ниските температури ги попречуваат спасувачките напори во Турција и Сирија.

Шефот на ЕМСЦ: Вториот разорен земјотрес во Турција беше невообичаен, не е последователен потрес

А1 On - 07.02.2023

Вториот разорен земјотрес во Турција од 7,5 степени е невообичаен настан предизвикан од првиот земјотрес, изјави шефот на Европскиот Медитерански Сеизмолошки Центар (ЕМСЦ), Реми Босу за Скај њуз.

(Видео) Катаклизмички сцени во Турција, патиштата целосно уништени

Макфакс - 07.02.2023

Јужниот дел на Турција вчера беше погоден од страшен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а само еден час подоцна следеше уште еден земјотрес со јачина од 6,7 степени.

Земјотресот во Турција и Сирија е еден од најсмртоносните во последните 20 години

ТВ21 - 07.02.2023

ТУРЦИЈА и Сирија беа погодени од еден од најсмртоносните земјотреси во последните 20 години. Бројот на загинати рапидно се зголемува, а најновите бројки покажуваат над 7.200 во двете земји. Над 35.000 беа повредени.

СЗО: Бројот на загинати во Турција може да се зголеми за осум пати

Алсат-М - 07.02.2023

Бројот на загинати во вчерашните катастрофални земјотреси во Турција и Сирија, во кои, според последните податоци, загинаа повеќе од 3.400 луѓе, може да се зголеми за осум пати, предупреди Светската здравствена организација.

АГОНИЈАТА НЕМА КРАЈ, РЕГИСТРИРАНИ ПОВЕЌЕ ОД 450 ПОТРЕСИ! Дури 31 со јачина над 5 степени по Рихтер

+инфо - 07.02.2023

Бројот на загинатите во двете земји се искачи на повеќе од 5.000, а десетици илјади се повредени. Земјотресите оставија илјадници луѓе без покрив над главата, додека цели станбени блокови се срамнети со земја.

Нoв земјотрес од 5,6 по Рихтеровата скала ја погоди централна Турција

OhridNews - 07.02.2023

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот бил на длабочина од 2 километра.

Нoв земјотрес од 5,6 по Рихтеровата скала ја погоди централна Турција

Вечер Прес - 07.02.2023

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди утрово централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот бил на длабочина од 2 километра.

НАЈСМРТОНОСТНИТЕ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СВЕТОТ ВО 21. ВЕК Најсилните немаат секогаш најмногу жртви

+инфо - 07.02.2023

Според јачината овој земјотрес во Туркије може да се спореди со земјотресот во Непал од 2015 година, во кој загинаа дури 8.800 луѓе. Серијата з емјотрес и, од кои најсилниот беше со интензитет од 7,8 степени по Рихтер, што ги погоди јужните делови ...

Најразорните земјотреси во светот од 2000 година

Бриф - 07.02.2023

Земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтер ги погоди вчера Турција и Сирија, при што загинаа најмалку 4.000 луѓе во двете земји. Се очекува бројот на жртвите да продолжи да расте додека спасувачите извршуваат операции во тешки временските ...

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики во Грција

Вечер Прес - 07.02.2023

Во морскиот дел меѓу првиот и вториот крак на Халкидики денеска бил регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени, објавија грчките медиуми. Земјотресот бил почувствуван и во Солун, а нема информации за материјална ...

Во Турција се копаат гробови за жртвите

ТВ21 - 07.02.2023

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 5.100, а десетици илјади се повредени. Земјотресите оставија илјадници луѓе без покрив над главата, додека цели станбени ...

Најсмртоносните земјотреси во светот од 2000 година

Вечер Прес - 07.02.2023

Земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтер ги погоди вчера Турција и Сирија, при што загинаа најмалку 4.000 луѓе во двете земји. Се очекува бројот на жртвите да продолжи да расте додека спасувачите извршуваат операции во тешки временските ...

ОН: Земјотресот во Турција е најсилниот од 1939 година

Вечер Прес - 07.02.2023

Обединетите нации соопштија дека земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција е најсилниот во таа држава во повеќе од 80 години. „Ова е најсилниот земјотрес регистриран во Турција од 1939 година“, се вели во ...

Турција се помести за три метри по силните земјотреси

Фактор - 07.02.2023

По силните земјотреси турското тло се поместило. Карло Дољони, претседател на италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија изјави дека движењето на тектонските плочи што го предизвикаа земјотресите во Турција довело до поместување ...

Зошто во Турција има многу земјотреси?

Либертас - 07.02.2023

Катастрофалниот земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија однесе речиси 5000 жртви. Повеќе од 25.000 луѓе се повредени. Сеизмолозите наведуваат повеќе причини за постојаното тресење на земјата во тој регион.

Зошто земјотресот во Турција и Сирија беше толку катастрофален?

Алсат-М - 07.02.2023

Земјотресот со сила од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ги погоди Турција и Сирија веројатно ќе биде еден од најсмртоносните оваа деценија, велат сеизмолозите. Што велат тие за тоа што се случило под површината на земјата и што да се ...

Турција од вчера се стресе повеќе од 450 пати, земјата се уште не се смирува

Фактор - 07.02.2023

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 5.000, а десетици илјади се повредени. Земјотресите оставија илјадници луѓе без покрив над главата, додека цели станбени ...

Земјотрес и во Казахстан со јачина од 5,4 степени

ТВ21 - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 5,4 степени го погоди југот на Казахстан, јавува Анадолија. Казахстанскиот национален центар за сеизмолошки набљудувања и истражувања соопшти дека земјотресот бил регистриран во 19:02 часот по локално време.

Најсмртоносните земјотреси во светот од 2000 година

Алсат-М - 07.02.2023

Земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтер ги погоди вчера Турција и Сирија, при што загинаа најмалку 4.000 луѓе во двете земји. Се очекува бројот на жртвите да продолжи да расте додека спасувачите извршуваат операции во тешки временските ...

Земјотрес во близина на Солун

ТВ21 - 07.02.2023

Земјотрес во 12:53 по локално време се случи попладнево во Грција. Епицентарот бил на 70 километри југоисточно од Солун, односно 19 километри од познатото туристичко место Неа Мудања. Земјотресот бил со јачина од 4,7 степени, кој освен вознемиреност ...

ОН: Земјотресот во Турција е најсилниот од 1939 година

Нова ТВ - 07.02.2023

Обединетите нации соопштија дека земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција е најсилниот во таа држава во повеќе од 80 години. „Ова е најсилниот земјотрес регистриран во Турција од 1939 година“, се вели во ...

Турција прогласи тримесечна вонредна состојба во 10 региони т.н. зони на катастрофа од земјотресот

Нова ТВ - 07.02.2023

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган пред малку во објава на Фејсбук соопшти дека за поефикасно справување со последиците од земјотресот, воведува вонредна состојба во десет провинции, кои ги означи како „зона на катастрофа“.

Силен земјотрес ја стресе Грција, близу Солун

Centar - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала се случи пред малку на Халкидики. Епицентарот на земјотресот се проценува на 12 километри југозападно од Ормилија, додека фокусната длабочина е проценета на 5 километри.

ОН: Земјотресот во Турција е најсилниот од 1939 година

Курир - 07.02.2023

Обединетите нации соопштија дека земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција е најсилниот во таа држава во повеќе од 80 години. „Ова е најсилниот земјотрес регистриран во Турција од 1939 година“, се вели во ...

Катаклизмички сцени во Турција, патиштата целосно уништени

MTM - 07.02.2023

Јужниот дел на Турција вчера беше погоден од страшен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а само еден час подоцна следеше уште еден земјотрес со јачина од 6,7 степени.

Најсмртоносните земјотреси во светот во последниве 25 години

Независен - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтер ги стресе во понеделникот Турција и Сирија, при што загинаа илјадници луѓе во двете земји. Се очекува бројот на жртвите да се зголеми додека спасувачите кои работат на студ и снег бараат затрупани ...

Земјотрес ја стресе и Грција нешто пред пладне

Скопје24 - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала ја стресе Грција во 3 минити со 12 часот по македонско време, а епицентарот е на Халкидики. Поточно епицентарот на земјотресот се проценува на 12 километри југозападно од Ормилија,односно ...

Погледнете како изгледа патот меѓу Газиантеп и Адана

Centar - 07.02.2023

Се зголемува бројот на жртвите во разорните земјотреси што ги погодија јужна Турција и Сирија. Според последните податоци, во Турција загинале најмалку 2.921 лице, додека вкупниот број на жртви надминува 4.300.

Земјотресот во Турција е најсилниот од 1939 година, соопштија ОН

Н.Македонија - 07.02.2023

Обединетите нации соопштија дека земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција е најсилниот во таа држава во повеќе од 80 години. – Ова е најсилниот земјотрес регистриран во Турција од 1939 година – се вели во ...

ОН: Земјотресот во Турција е најсилниот од 1939 година

Lider - 07.02.2023

Обединетите нации соопштија дека земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција е најсилниот во таа држава во повеќе од 80 години. „Ова е најсилниот земјотрес регистриран во Турција од 1939 година“, се вели во ...

ОН: Земјотресот во Турција е најсилниот од 1939 година

Нетпрес - 07.02.2023

Обединетите нации соопштија дека земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција е најсилниот во таа држава во повеќе од 80 години. „Ова е најсилниот земјотрес регистриран во Турција од 1939 година“, се вели во ...

ОН: Земјотресот во Турција е најсилниот од 1939 година

Независен - 07.02.2023

САД – Обединетите нации соопштија дека земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Турција е најсилниот во таа држава во повеќе од 80 години. „Ова е најсилниот земјотрес регистриран во Турција од 1939 година“, се вели ...

Нoв земјотрес од 5,6 по Рихтеровата скала ја погоди централна Турција, бројот на загинати надминува 4.300 луѓе

Н.Македонија - 07.02.2023

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот бил на длабочина од 2 километра.

(ФОТО) Не мирува тлото ни во Грција: Силен земјотрес на Халкидики

Lider - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,8 степени предмалку ја стресе Грција. Според податоците од ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот е во близина на популарните краци во Грција, каде најчесто летуваат Македонците.

Земјотрес и во Грција, се тресе омиленото туристичко место на Македонците

Република - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,8 степени предмалку ја стресе Грција. Според податоците од ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот е во близина на популарните краци во Грција, каде најчесто летуваат Македонците.

„Не е прашање дали ќе има земјотрес, туку кога“

MTM - 07.02.2023

Јосип Аталиќ, градежен инженер и координатор во Хрватскиот центар за земјотресно инженерство, вели дека од последниот голем земјотрес во таа земја во 1999 година, кога загинаа 17.000 луѓе, во Турција почнале сериозни инвестиции.

ФОТО I Силен земјотрес во Грција

Нетпрес - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,8 степени предмалку ја стресе Грција. Според податоците од ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот е во близина на популарните краци во Грција, каде најчесто летуваат Македонците.

Најсмртоносните земјотреси во светот од 2000 година

Курир - 07.02.2023

Земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтер ги погоди вчера Турција и Сирија, при што загинаа најмалку 4.000 луѓе во двете земји. Се очекува бројот на жртвите да продолжи да расте додека спасувачите извршуваат операции во тешки временските ...

И Грција се стресе

24Инфо - 07.02.2023

И Грција се стресе. Земјотрес чиј епицентар бил на 70 километри оддалечен од градот Солун денеска ја погоди Грција, пренесуваат медиумите од соседството. Според информациите, земјотресот бил со јачина од 4.7 степени и предизвикал помала материјална ...

Земјотрес на Халкидик, почувствуван и во Солун

MTM - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала се случи крај брегот на Халкидик, регистриран од Институтот за геодинамика на Националната опсерваторија во Атина. Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 12.53 часот, се наоѓа на 12 ...

Застрашувачки информации: Бројот на загинати во земјотресот во Турција може да надмине 10.000

Lider - 07.02.2023

Бројот на жртвите од силниот земјотрес што рано во понеделникот ја погоди јужна Турција може да достигне до 10.000 луѓе, соопшти Американскиот геолошки институт. Според проценката, има 47% шанси да достигне помеѓу 1.000 и 10.000 луѓе.

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

Во Центар - 07.02.2023

Во морскиот дел меѓу првиот и вториот крак на Халкидики денеска бил регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени, објавија грчките медиуми. Земјотресот бил почувствуван и во Солун, а нема информации за материјална ...

Бројот на жртвите во земјотресот во Турција може да надмине 10.000

Нетпрес - 07.02.2023

Бројот на жртвите од силниот земјотрес што рано во понеделникот ја погоди јужна Турција може да достигне до 10.000 луѓе, соопшти Американскиот геолошки институт. Според проценката, има 47% шанси да достигне помеѓу 1.000 и 10.000 луѓе.

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

Независен - 07.02.2023

о морскиот дел меѓу првиот и вториот крак на Халкидики денеска бил регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени, објавија грчките медиуми. Земјотресот бил почувствуван и во Солун, а нема информации за материјална ...

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

Press24 - 07.02.2023

Во морскиот дел меѓу првиот и вториот крак на Халкидики денеска бил регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени, објавија грчките медиуми. Земјотресот бил почувствуван и во Солун, а нема информации за материјална ...

Овие се причините за катастрофата: Во Турција се судираат три тектонски плочи, а на “чуден” начин брановите од ...

Во Центар - 07.02.2023

Повеќе од 1.500 луѓе загинаа во тие држави по разорниот земјотрес. Се стравува дека бројката може да биде поголема бидејќи се уништени голем број куќи и згради. Илјадници луѓе беа повредени во земјотресите.

Турција прогласи тримесечна вонредна состојба во 10 региони погодени од катастрофалниот земјотрес

24Инфо - 07.02.2023

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган во објава на Фејсбук соопшти дека за поефикасно справување со последиците од земјотресот, воведува вонредна состојба во десет провинции, кои ги означи како „зона на катастрофа“.

Зошто земјотресот во Турција беше толку разорен: Научниците стравуваат од едно сценарио

Centar - 07.02.2023

Повеќе од 5.000 луѓе загинаа, а илјадници се повредени во силниот земјотрес што во понеделникот рано наутро го погоди Газиантеп, град во југоисточна Турција во близина на границата со Сирија.

Сеизмологот Марко Бонхоф: „Не е прашање дали ќе има земјотрес, туку кога“

Скопје24 - 07.02.2023

Јосип Аталиќ, градежен инженер и координатор во Хрватскиот центар за земјотресно инженерство, вели дека од последниот голем земјотрес во таа земја во 1999 година, кога заг инаа 17.000 луѓе, во Турција почнале сериозни инвестиции.

ПИСТАТА Е ПРЕПОЛОВЕНА НА ДВА ДЕЛА – ваква апокалипстична глетка има само во филмовите, аеродромот во Хатај по ...

Курир - 07.02.2023

Пистата на аеродромот во турската провинција Хатај буквално се преполови на два дела по разорниот земјотрес кој утринава ја погоди Турција. Поради оштетувањата на аеродромот, летовите се сопрени.

Нестабилно тлото и под Србија: Трет земјотрес од утринава

Lider - 07.02.2023

Нови земјотреси во текот на денот се забележани на територијата на Србија. Овој пат се тресеше на територијата на Ужице. Според податоците на сеизмолошкиот завод, уште еден земјотрес е регистриран во Горњи Милановац, нешто по 11 часот.