TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ден за одмор на шаховската олимпијада во Блед

А1 - 03.11.2002

По пеколниот ритам, конечно ден за одмор на шаховската олимпијада во Блед. Добредојден за нашите селекции кои го расипаа впечатокот во втората половина од турнирот. По осумте одиграни кола нашите шахисти се на делба од 40 - 51 место со 17,5 осовени поени. Утре противник ни е Перу.

Mакедонските шахисти во подлабока криза

А1 - 02.11.2002

Mакедонската машка шаховска селекција очигледно се наоѓа во подлабока криза, по новиот пораз на олимпијадата во Блед. Шахистите загубија од Грција денеска во осмото коло и со нетрпение го чекаат утрешниот слободен ден за прекин на лошата серија, за одмор и за рехабилитација по разнишаната ...

Македонија ја победи и Летонија

Дневник - 02.11.2002

ШАХ - ОЛИМПИЈАДА ВО СЛОВЕНИЈА По победата над Летонија со 2,5-1,5, македонската машка шаховска репрезентација се најде на делба од 13 до 18 место со 15,5 поени, по шестото коло на Олимпијадата во Блед, Словенија. Во четрите меча против летонските шахисти забележавме две победи и по едно реми и ...

По триумфот над Летонија и натаму меѓу првите 20

Вест - 02.11.2002

ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА ВО БЛЕД Нашата машка репрезентација стигна и до својата четврта победа на 35. шаховска олимпијада што се одржува во словенечкиот Блед. Во рамките на шестото коло, нашите шахисти со 2,5:1,5 ја совладаа селекцијата на Летонија.

Прва победа на К. Георгиев за Македонија

Утрински - 02.11.2002

Македонските шахисти подобри и од Летонија со 2,5-1,5 во шестото коло на 35. Олимпијада во Блед РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Највисокорангираниот играч во историјата на македонскиот шах, велемајсторот Кирил Георгиев (рејтинг 2658), во својата петта партија на 35.

Порази на шаховските репрезентации на олимпијадата во Блед

А1 - 01.11.2002

Порази на нашите репрезентации на шаховската олимпијада во Блед. Втор за шахистите, против Словачка, четврти за дамите кои загубија од Исланд. 7-мо коло - мажи Македонија - Словачка 0,5:2,5 К. Георгиев - С. Мовсесијан В. Георгиев - Л. Фтачник 0:1 Т. Недев - Г. Тимошенко 0:1 З. Станојоски - Ј.

Владимир Георгиев ни донесе триумф над домаќинот

Вест - 01.11.2002

ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА ВО БЛЕД Нашата машка репрезентација продолжува со добрите партии на 35. шаховска олимпијада што се одржува во словенечкиот Блед. Во рамките на петтото коло нашите шахисти ја совладаа домашната селекција со 2,5:1,5.

Победа против домаќинот, жените загубија од Хрватска

Дневник - 01.11.2002

ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА ВО БЛЕД (СЛОВЕНИЈА) Синоќа мажите требаше да се сретнат со Летонија, а шахистките со Шведска Натурализираниот Македонец, Владимир Георгиев, го совлада Михаљчишин во решавачката партија од дуелот Словенија - Македонија, во петтото коло на шаховската Олимпијада, која се одржува во ...

Шахистите ја победија Летонија, шахистките играа реми со Шведска

А1 - 31.10.2002

Машката шаховска репрезентација на Македонија ја победи Летонија со 2,5:1,5, во мечот од шестото коло на олимпијадата во Блед. Со овој резултат, нашата селекција ќе остане во горниот дел на табелата со 15,5 поени, 3 помалку од новиот лидер Русија.

Минимален пораз од Холанѓаните, нова победа на Недев

Дневник - 31.10.2002

ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА ВО БЛЕД (СЛОВЕНИЈА) Нашата женска селекција максимално, со 3-0, ја победи Албанија Европскиот првак во шах за мажи, репрезентацијата на Холандија, ја совлада Македонија со 2,5-1,5 во меч од четвртото коло на шаховската Олимпијада, која се одржува во Блед (Словенија).

Победа на шахистите, пораз на дамите

А1 - 30.10.2002

Победа од 2,5:1,5 на шахистите во мечот со „А“ селекцијата на Словенија. Пораз од 2:1 забележаа дамите, во мечот со Хрватска. Македонската машка селекција избори победа од 2,5:1,5 против првата домашна репрезентација. Кирил Георгиев на првата табла играше реми со некогаш силниот советски шахист ...

Мажите ремизираа со силните Романци

Вест - 30.10.2002

ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА ВО БЛЕД Во рамките на третото коло од 35. Шаховска олимпијада, што се одржува во словенечкото гратче Блед, нашата машка репрезентација ремизираше со, според рејтингот, 14-топласираната селекција на Романија.

Недев им "прости" на Романците

Утрински - 30.10.2002

Македонија испушти победа во третото коло на 35. Шаховска олимпијада во Блед РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Како и во Ереван 1996, машката репрезентација на Македонија одигра нерешено 2-2 со Романија и во третото коло на 35. Шаховска олимпијада што од 25 октомври до 11 ноември се одржува во Блед, Словенија, ...

Победа и пораз на нашите шаховски репрезентации

А1 - 29.10.2002

Победа и пораз е денешниот ефект на македонските шаховски селекции на олимпијадата во Блед. Шахистите не успеаја да направат подвиг против актуелниот евроспки првак Холандија, шахистките славеа максимално против аутсајдерот Албанија. 4-то коло - мажи Македонија - Холандија 1,5:2,5 К. Георгиев - Л.

Триумф на двете наши селекции во второто коло

Вест - 29.10.2002

ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА ВО БЛЕД И мажите и дамите успешно го минаа второто коло на 35. Шаховска олимпијада што се одржува во Блед, Словенија. Мажите за противник го имаа Парагвај, против кого го загубија првиот поен на Олимпијадата (3:1), но се уште без загубена партија.

Победи на двете наши селекции

Дневник - 29.10.2002

ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА ВО БЛЕД (СЛОВЕНИЈА) Големо внимание предизвика појавувањето на Русинот Гари Каспаров, кој го победи членот на Алкалоид од Белорусија, Александров Победи на македонските репрезентации на вториот ден од натпреварите на Шаховската олимпијада во Блед (Словенија).

Убедливи и против Парагвај

Утрински - 29.10.2002

Македонските шахисти славеа со 3-1 во второто коло на 35. Олимпијада во Блед РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ И двете македонски шаховски селекции славеа високи победи во второто коло на 35. Олимпијада што од 25 октомври до 11 ноември се одржува во Блед, Словенија.

Нерешен резултат и пораз за нашите шаховски репрезентации

А1 - 28.10.2002

Македонските шаховски репрезентации не успеаја да забележат победа во дуелите со подоброрангираните противници од третото коло на олимпијадата во Блед. Шахистите одиграа нерешено со Романија, а девојките загубија од А-селекцијата на домаќинот Словенија со 2:1.

Мажите убедливи, дамите декласирани на стартот

Вест - 28.10.2002

ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА ВО БЛЕД Како што се очекуваше, нашата машка репрезентација имаше убедлив старт на 35. шаховска олимпијада што се одржува во словенечкото гратче Блед. Согласно со високиот рејтинг на нашите шахисти, во првото коло за противник добија далеку послаба селекција, а тоа беше Шри ...

Максимална победа на мажите, жените на нула со Русинките

Дневник - 28.10.2002

ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА ВО БЛЕД (СЛОВЕНИЈА) По триумфот од 4-0 против Шри Ланка, синоќа требаше да играме против Парагвај, а жените против Барбадос Машката шаховска репрезентација на Македонија со максимална победа од 4-0 против Шри Ланка стартуваше на 35.

Прв старт со максимална победа

Утрински - 28.10.2002

Македонските шахисти на 35. Олимпијада во Блед почнаа со 4-0 против Шри Ланка РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Во своето петто учество на шаховските олимпијади македонската машка репрезентација првпат стартува со максимална победа од 4-0, а жртва во првото коло на 35.