TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Климатските промени не предизвикуваат пожари

Н.Македонија - 25.10.2013

Австралиската влада денеска остро ја отфрли можноста дека климатските промени се причина за големите шумски пожари во источните делови на земјата, по рекордно високите температури за пролетта на тој ...

Во Австралија се урна авион за гаснење пожар, беснеат уште 55 пожари

24 Вести - 24.10.2013

Авион за гаснење пожар се урна денеска во националниот парк Будаванг во Нов Јужен Велс и предизвика нов пожар, кој се надоврза на 55 други активни пожари што беснеат во оваа австралиска сојузна ...

Во Австралија се урна авион за гаснење пожар

Алсат-М - 24.10.2013

Авион за гаснење пожар се урна денеска во националниот парк Будаванг во Нов Јужен Велси предизвика нов пожар, кој се надовраза 55 други активни пожари што беснеат во оваа австралиска сојизна држава.

Во Австралија се урна авион за гаснење пожар

+инфо - 24.10.2013

Авион за гаснење пожар се урна денеска во националниот парк Будаванг во Нов Јужен Велси предизвика нов пожар, кој се надовраза 55 други активни пожари што беснеат во оваа австралиска сојизна држава.

Австралија: Се урна авион за гаснење на разбеснетите пожари

Курир - 24.10.2013

Авион за гаснење пожар се урна денеска во националниот парк Будаванг во Нов Јужен Велси предизвика нов пожар, кој се надовраза 55 други активни пожари што беснеат во оваа австралиска сојузна држава.

Австралија: Се урнал авион за гаснење на пожар

Макфакс - 24.10.2013

Авион за гаснење на пожар се урнал во националниот пар во близина на Сиднеј и предизвикал нов пожар во австралиската држава Нов Јужен Велс. На подрачјето на оваа држава во моментов се активни 56 ...

Во Австралија се урна авион за гаснење пожар, беснеат уште 55 пожари

Сител - 24.10.2013

Авион за гаснење пожар се урна денеска во националниот парк Будаванг во Нов Јужен Велси предизвика нов пожар, кој се надовраза 55 други активни пожари што беснеат во оваа австралиска сојизна држава.

Над 60 пожари беснеат во Австралија

Р.С.Европа - 24.10.2013

Пожарникарите во Австралија ја продолжуваат битката со пожарите кои беа предизвикани при воена вежба во областа каде што е полигонот за обука на министерството за одбрана.

Пилот загина гаснејќи ги пожарите што беснеат во Австралија

Inpress - 24.10.2013

Уладула, 24. октомври 2013 (ИНПРЕС) Загина пилотот на авионот што се урна гаснејќи ги шумските пожари во Источна Австралија, пренесе ББС. Авионот паднал во близина на градот Уладула, јужно од Сиднеј.

Австралија: Се урнал авион за гаснење на пожар

Кајгана - 24.10.2013

Авион за гаснење на пожар се урнал во националниот пар во близина на Сиднеј и предизвикал нов пожар во австралиската држава Нов Јужен Велс. На подрачјето на оваа држава во моментов се активни 56 ...

Во Австралија се урна авион за гаснење пожар, беснеат уште 55 пожари

Денешен - 24.10.2013

Авион за гаснење пожар се урна денеска во националниот парк Будаванг во Нов Јужен Велс и предизвика нов пожар, кој се надовраза 55 други активни пожари што беснеат во оваа австралиска сојизна држава.

Пожарите беснеат, се урна авион за гаснење пожар

Вечер Прес - 24.10.2013

Авион за гаснење пожар се урна вчера во националниот парк Будаванг во Нов Јужен Велс и предизвика нов пожар, кој се надоврза 55 други активни пожари што беснеат во оваа австралиска сојузна држава.

Во Австралија се урна авион за гаснење пожар, беснеат уште 55 пожари

Бриф - 24.10.2013

Авион за гаснење пожар се урна денеска во националниот парк Будаванг во Нов Јужен Велс предизвика нов пожар, кој се надовраза 55 други активни пожари што беснеат во оваа австралиска сојизна држава.

Австралија се бори со најмалку 30 пожари

Канал5 - 23.10.2013

Поради шумските пожари кои со денови беснеат во Австралија проследени со силни ветрови, жителите на планинскиот регион западно од Сиднеј мораа да ги напуштат домовите.

Австралија: Евакуација поради пожарите

24 Вести - 23.10.2013

Поради шумските пожари кои со денови беснеат во Австралија проследени со силни ветрови, жителите на планинскиот регион западно од Сиднеј мораа да ги напуштат домовите.

Кризата со пожарите во Австралија Не е надмината

Телма - 23.10.2013

Противпожарните служби во Австралија оценија дека заканата од драматично влошување на состојбата во регионот на сините планини, западно од Сиднеј, била избегната, предупредувајќи сепак дека кризната ...

Времето непријател на австралиските пожарникари

Алфа - 23.10.2013

Над 3000 пожарникари во Австралија се борат со шумските пожари кои беснеат во Нов Јужен Велс. Високите температури, ниската влажност и силните ветрови кои се движат со брзина од 100 километри на час ...

Илјада пожарникари и понатаму ги гаснат пожарите во Австралија

Нетпрес - 23.10.2013

Повеќе од 3000 пожарникари во Австралија, се обидуваат да го изгаснат пожарот кој беснее ширум државата во Нов Јужен Велс, а метеоролозите предвидуваат дека временските услови дополнително ќе ја ...

Илјадници Австралијци ги напуштаат своите домови поради пожарите

Макфакс - 23.10.2013

Илјадници Австралијци добија препорака од властите да ги напуштат своите домови поради опасност од ширење на пожарите, бидејќи сувиот ветар предизвика разгорување на огнената стихија во близина на ...

Австралиските пожарникари се соочуваат со екстремно лошо време

Нова ТВ - 23.10.2013

Повеќе од 3.000 пожарникари во Австралија се борат со катастрофалните пожари кои беснеат низ Нов Јужен Велс откако временски услови се влошија, јавува Би-Би-Си.

Нови проблеми со пожарите во Сиднеј

Inpress - 23.10.2013

Сиднеј, 23. октомври 2013 (ИНПРЕС) Шефот на австралиската канцеларија за итни случаи, Мајк Галагер, ги повика жителите на државата Нов Јужен Велс, поради силните шумски пожари кои продолжуваат, да ги ...

Пожарникарите сопреа ширење на два големи пожари во Нов Јужен Велс

Телма - 22.10.2013

Пожарникарите кои се борат против шумските пожари во Австралија соопштија дека успеале да спојат два големи пожари во Нов Јужен Велс, со што се намалуваат шансите за неконтролирано ширење на огнената ...

Австралиските пожарникари споија два од трите големи пожари

Алсат-М - 22.10.2013

Австралиските пожарникари тактички ги споија двата големи пожара во близина на Сините Планини, како дел од напорите за ставање под контрола на пожарите што беснеат во цел Нов Јужен Велс, бидејќи ...

Тактички споени два австралиски пожари, борбата со огнената стихија продолжува

Курир - 22.10.2013

Комесарот на противпожарната служба на австралиската држава Нов Јужен Велс, Шејн Фицсимонс, соопшти дека двата големи пожари во близина на Сините Планини беа тактички споени од страна на ...

Австралиските пожарникари утре ги очекува „пекол"

Нетпрес - 22.10.2013

Австралија се уште се бори со шумските пожари кои го зафатија југозападниот дел на земјата, во регионот на државата Нов Јужен Велс. Во моментов гори на 62 места,а 14 пожари се надвор од контрола.

Австралиските пожарникари споија два од трите големи пожари

Сител - 22.10.2013

Австралиските пожарникари тактички ги споија двата големи пожара во близина на Сините Планини, како дел од напорите за ставање под контрола на пожарите што беснеат во цел Нов Јужен Велс, бидејќи ...

Австралиските пожарникари споија два од трите големи пожари

МРТ - 22.10.2013

Австралиските пожарникари тактички ги споија двата големи пожара во близина на Сините Планини, како дел од напорите за ставање под контрола на пожарите што беснеат во цел Нов Јужен Велс, бидејќи ...

Австралиските пожарникари споија два од трите големи пожари

А1 On - 22.10.2013

Австралиските пожарникари тактички ги споија двата големи пожара во близина на Сините Планини, како дел од напорите за ставање под контрола на пожарите што беснеат во цел Нов Јужен Велс, бидејќи ...

Австралиските пожарникари споија два од трите големи пожари

+инфо - 22.10.2013

Австралиските пожарникари тактички ги споија двата големи пожара во близина на Сините Планини, како дел од напорите за ставање под контрола на пожарите што беснеат во цел Нов Јужен Велс, бидејќи ...

АВСТРАЛИЈА: Сè уште активни 60 пожари

Телеграф - 22.10.2013

Многу семејства имаат подготвени куфери и чекаат дали ќе бидат принудени да се евакуираат бидејќи државата во неделата прогласи вонредна состојба Австралиските пожарникари тактички ги споија двата ...

Австралиските пожарникари споија два од трите големи пожари

Алфа - 22.10.2013

Австралиските пожарникари тактички ги споија двата големи пожара во близина на Сините Планини, како дел од напорите за ставање под контрола на пожарите што беснеат во цел Нов Јужен Велс, бидејќи ...

11-годишно момче е одговорно за еден од пожарите кои беснеат во Австралија

Точка - 22.10.2013

Австралија и натаму се бори со големите пожари кои го зафатиле југозападниот дел на земјата, односно државата Нов Јужен Велс. Моментално активни се 62 пожари од кои 14 се надвор од контрола.

Пожарникарите во Австралија ,,тактички,, соединиле два пожара

Либертас - 22.10.2013

Австралиските пожарникари ги споиле двата големи пожара во близина на Сините Планини, како дел од напорите за ставање под контрола на пожарите што беснеат во цел Нов Јужен Велс, бидејќи денеска се ...

Австралиските пожарникари споија два од трите големи пожари

Бриф - 22.10.2013

Австралиските пожарникари тактички ги споија двата големи пожара во близина на Сините Планини, како дел од напорите за ставање под контрола на пожарите што беснеат во цел Нов Јужен Велс, бидејќи ...

Австралиските пожарникари утре ги очекува "пекол"

Точка - 22.10.2013

Австралија се уште се бори со шумските пожари кои го зафатија југозападниот дел на земјата, во регионот на државата Нов Јужен Велс. Во моментов гори на 62 места,а 14 пожари се надвор од контрола.

Огнен ѕид пред Сиднеј, можна е евакуација

Канал5 - 21.10.2013

Три големи пожари западно од австралиската метропола Сиднеј би можеле да се обединат во огромен пожар, најавуваат австралиските власти. Тоа би значело задолжителна евакуација на туристите.

Tрите пожари крај Сиднеј може да се прераснат во суперпожар

24 Вести - 21.10.2013

Трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, може да прераснат во „суперпожар“, поради што ќе мора да се евакуираат одморалиштата Леура и Катумба, соопштија денеска австралиските власти.

Пожарите кај Сиднеј можат да се спојат и претворат во „суперпожар“

Телма - 21.10.2013

Трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, може да прераснат во „суперпожар“, поради што ќе мора да се евакуираат одморалиштата Леура и Катумба, соопштија денеска австралиските власти.

Огнен ѕид пред Сиднеј, можна е евакуација

Deutsche Welle - 21.10.2013

Три големи пожари западно од австралиската метропола Сиднеј би можеле да се обединат во огромен пожар, најавуваат австралиските власти. Тоа би значело задолжителна евакуација на ...

Голем шумски пожар во Австралија

Канал5 - 21.10.2013

Во австралиската држава Нов Јужен Велс веќе е прогласена вонредна состојба за да можат властите поефикасно да се справат со големите шумски пожари кои пустошат со недели.

Напредок во гаснењето на големите пожари над Сиднеј

Телма - 21.10.2013

Направен е нарпедок во гаснењето на трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, кои можеа да прераснат во „суперпожар“, поради што ќе мораа да се евакуираат одморалиштата Леура и ...

Tрите пожари крај Сиднеј може да прераснат во суперпожар

Алсат-М - 21.10.2013

Трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, може да прераснат во „суперпожар“, порад што ќе мора да се евакуираат одморалиштата Леура и Катумба, соопштија денеска австралиските власти.

Австралиските пожарникари совладаа три од најголемите пожари западно од Сиднеј

24 Вести - 21.10.2013

Австралиските пожарникари соопштија дека постигнале напредок во совладувањето на трите најголеми пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, за кои постоеше опасност да се соединат и да формираат ...

Совладани три пожари западно од Сиднеј

+инфо - 21.10.2013

Австралиските пожарникари соопштија дека постигнале напредок во совладувањето на трите најголеми пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, за кои постоеше опасност да се соединат и да формираат ...

Пожарите во близина на Сиднеј може да прераснат во суперпожари

Press24 - 21.10.2013

Големите пожари на Сините планини западно од Сиднеј, може да прераснат во „суперпожари“, поради тоа ќе мора да се евакуирааат одморалиштата Леура и катумба, сооштија денеска австралиските власти.

Воведена e вонредна состојба во Нов Јужен Велс

Нова ТВ - 21.10.2013

Во австралиската држава Нов Јужен Велс (NSW) воведена e вонредна состојба поради шумските пожар што им даде право на служби за итни случаи да можат да наредат задолжителна евакуација, да се прекине ...

ФОТО: Пожарите во Сиднеј се закануваат на населените места

Нетпрес - 21.10.2013

Поради опасните пожари кои се’ повеќе му се закануваат на населението, премиерот на австралиската држава Нов Јужен Велс, Бери О Фарел прогласи вонредна состојба.

Вонредна состојба поради пожарите во Нов Јужен Велс

Алфа - 21.10.2013

Властите на австралиската држава Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба за да можат поефикасно да се справат со големите шумски пожари кои пустошат со недели.

Tрите пожари крај Сиднеј може да се прераснат во суперпожар

А1 On - 21.10.2013

Трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, може да прераснат во „суперпожар“, порад што ќе мора да се евакуираат одморалиштата Леура и Катумба, соопштија денеска австралиските власти.

Tри пожари ќе го пеплосаат Сиднеј

+инфо - 21.10.2013

Трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, може да прераснат во „суперпожар“, поради што ќе мора да се евакуираат одморалиштата Леура и Катумба, соопштија денеска австралиските власти.

Tрите пожари крај Сиднеј може да се прераснат во суперпожар

Сител - 21.10.2013

Трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, може да прераснат во „суперпожар“, порад што ќе мора да се евакуираат одморалиштата Леура и Катумба, соопштија денеска австралиските власти.

АВСТРАЛИЈА: Огнена стихија пустоши околу Сиднеј

Телеграф - 21.10.2013

Во шумските пожари што беснеат од минатата недела досега загина едно лице, а уништени се повеќе од 200 куќи Трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј , можат да се „соединат“ , поради ...

Пожарите крај Сиднеј може да прераснат во суперпожар

Курир - 21.10.2013

Трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, може да прераснат во „суперпожар“, порад што ќе мора да се евакуираат одморалиштата Леура и Катумба, соопштија денеска австралиските власти.

Пожарите крај Сиднеј прераснуваат во суперпожар

Вечер Прес - 21.10.2013

Трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, може да прераснат во суперпожарр, поради што ќе мора да се евакуираат одморалиштата Леура и Катумба, соопштија вчера австралиските власти.

Пожарите во Сиднеј се закануваат на населените места

Точка - 21.10.2013

Поради опасните пожари кои се’ повеќе му се закануваат на населението, премиерот на австралиската држава Нов Јужен Велс, Бери О'Фарел прогласи вонредна состојба.

Прогласена вонредна состојба во Нов Јужен Велс

Локално - 21.10.2013

Властите на австралиската држава Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба за да можат поефикасно да се справат со големите шумски пожари кои пустошат со недели.

Беснее силен пожар во Нов Јужен Велс

Sky - 21.10.2013

И понатаму беснеат пожарите во Австралиската држава- Нов Јужен Велс. Пожарникарите кои се борат со огнената стихија тврдат дека тоа се најголемите во досегашното постоење на државата.

Пожарникарите совладаа три од најголемите пожари крај Сиднеј

Денешен - 21.10.2013

Австралиските пожарникари соопштија дека постигнале напредок во совладувањето на трите најголеми пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, за кои постоеше опасност да се соединат и да формираат ...

Вонредна состојба во Австралија, „ѕид од пламен“ му се „заканува“ на Сиднеј!?

Sky - 21.10.2013

Австралија прогласи вонредна состојба вчера, откако катастрофален „ѕид од пламен„ му се „закануваше“ на Сиднеј. Посебни овластувања добиле пожарникарите кои дале се од себе да го евакуираат ...

Tрите пожари крај Сиднеј може да се прераснат во суперпожар

Бриф - 21.10.2013

Трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, може да прераснат во „суперпожар“, порад што ќе мора да се евакуираат одморалиштата Леура и Катумба, соопштија денеска австралиските власти.

Опасност од спојување на трите големи пожари близу Сиднеј во голем „суперпожар“

Либертас - 21.10.2013

Трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, може да прераснат во „суперпожар“, порад што ќе мора да се евакуираат одморалиштата Леура и Катумба, соопштија денеска австралиските власти.

Трите пожари крај Сиднеј може да се прераснат во суперпожар

Н.Македонија - 21.10.2013

Трите големи пожари на Сините Планини, западно од Сиднеј, може да прераснат во „суперпожар“, поради што ќе мора да се евакуираат одморалиштата Леура и Катумба, соопштија денеска австралиските власти ...