TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција повторно бара се!

Вечер Прес - 31.10.2010

Час и половина Груевски и Папандреу правеле ретроспектива на преговорите, без конкретни предлози за решавање на проблемот со името. Ова го тврди грчката страна.

Груевски и Папандреу се бркаа во Брисел

Утрински - 30.10.2010

Премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу вчера, конечно, остварија средба во Брисел, која со нестрпливост ја чекаа функционерите на ЕУ, а особено еврокомесарот Штефан Филе.

Папандреу и Груевски ќе форсираат доверба меѓу двете земји

Канал5 - 30.10.2010

Грција признава дел од одговорноста за стабилноста во регионот. Ова меѓу редови се чита од изјавата на портпаролот на Владата во Атина, Јоргос Петалотис, по состанокот Груевски – Папандреу.

Груевски и Папандреу не навлегле во суштината на преговорите, средбата конструктивна

Сител - 30.10.2010

Час и половина Груевски и Папандреу правеле ретроспектива на преговорите, без конкретни предлози за решавање на проблемот со името. Ова денеска го тврди грчката страна.

Набиена бриселска агенда за деблокада на евроинтергациите

Форум - 30.10.2010

Додневанта посета на Брисел на Груевски кога се сретна со врвот на ЕУ и НАТО, и исто така ја оствари својата досега најдолга средба со грчкиот колега Папандреу, е во интерес што побрзо да се реши ...

Груевски и Папандреу два часа се договараа за името

Н.Македонија - 30.10.2010

Средбата во четири очи по барање на Груевски беше двапати одложувана поради развлечениот состанок на Европскиот совет, на кој задолжително беше присуството на Папандреу Невообичаено долго траеше ...

Во Брисел средба Груевски - Папандреу

Идивиди - 30.10.2010

Брисел, 29 октомври 2010 (МИА) - Средбата меѓу двата премиера беше конструктивна, а разговорите позитивни, но неопходни се повеќе средби и продолжување на дијалогот за да се надмине проблемот, оцени ...

Без напредок на седмата средба Груевски - Папандреу

А1 - 29.10.2010

Без напредок за сега по седмата билатерална средба помеѓу Премиерите на Македонија и Грција, но и двете страни излегоа со позитивни реакции по ручекот кој траел час и половина.

Средбата Груевски Папандреу по втор пат одложена-сега за уште два часа

Канал5 - 29.10.2010

Средбата првично беше закажана за вчера, но беше одложена на барање на грчката страна за денеска попладне,а потоа одложена за уште два часа. Тоа ќе биде седма тет-а-тет средба на двајцата премиери.

Заврши средбата Груевски- Папандреу: Најдолга досега, но без конкретно решение за името

Канал5 - 29.10.2010

Умерена изјава за отстапки од двете страни и оценка дека се потребни уште многу средби за надминување на спорот за името.

Средбата Груевски-Папандреу без конкретен резултат

Алсат-М - 29.10.2010

Средбата на македонскиот и на грчкиот премиер Груевски и Папандреу во Брисел заврши исто како и поранешните - без конкретен резултат.

Средбата Груевски - Папандреу поместена за два часа

Телма - 29.10.2010

Средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу планирана за попладнево во Брисел е поместена за два часа подоцна на барање на грчката страна.

Груевски и Папандреу ја остварија седмата средба

Телма - 29.10.2010

Во Брисел попладнево се одржува средба на премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу. Средбата, првично закажана за вчера, на барање на грчката страна беше два пати ...

Груевски во Брисел ќе се сретне со Филе и Папандреу

Алсат-М - 29.10.2010

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, првично беше закажана за вчера, но по барање на грчката страна, ...

Средбата Груевски - Папандреу поместена за два часа

Алсат-М - 29.10.2010

Средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу планирана за попладнево во Брисел е поместена за два часа подоцна на барање на грчката страна.

Македонија - Груевски и Папандреу пак ќе се ракуваат?

Време - 29.10.2010

Средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, наместо вчера, како што беше планирано, ќе се одржи денеска во Брисел во просториите на Европскиот совет.

Груевски и Папандреу си презакажаа

Утрински - 29.10.2010

Премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу ја презакажаа вчерашната планирана средба за денес, неофицијално, по барање на грчкиот лидер, кој вчера учествуваше на самитот на ЕУ-лидерите во Брисел.

Денес Груевски ќе оствари средба со Папандреу и Филе

Кирилица - 29.10.2010

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, првично беше закажана за вчера, но по барање на грчката страна, ...

Средбата Груевски - Папандреу одложена за утре

МРТ - 29.10.2010

Средбата на премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу што требаше да се одржи денеска во 15:30 часот во Брисел, е презакажана за утре во 14:30 часот, на барање на ...

Средби на Груевски со Папандреу и со Фуле

Макфакс - 29.10.2010

Премиерот Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со Комесарот за проширување на Европската Унија, Штефан Фуле, а за попладне е закажана средбата со грчкиот премиер, Јоргос Папандреу.

Премиерот Груевски денес ќе оствари средба со Папандреу

Курир - 29.10.2010

Денес во Брисел, премиерот Никола Груевски ќе оствари средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Груевски денеска ќе се сретне со Филе и Папандреу

Нетпрес - 29.10.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел во рамките на неговата тридневна посета треба да се сретне со еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Груевски во Брисел ќе се сретне со Филе и Папандреу

Сител - 29.10.2010

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, првично беше закажана за вчера, но по барање на грчката страна, ...

Средбата Груевски - Папандреу поместена за два часа

Сител - 29.10.2010

Средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу планирана за попладнево во Брисел е поместена за два часа подоцна на барање на грчката страна.

Средбата Груевски - Папандреу поместена за два часа

Алфа - 29.10.2010

Средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу планирана за попладнево во Брисел е поместена за два часа подоцна на барање на грчката страна.

Какви идеи носи Груевски на средбата со Папандреу?

Р.С.Европа - 29.10.2010

Енигма останува со какви идеи за решавање на спорот со името, премиерот Груевски отпатува во Брисел. Неколкуте пратеници од владејачката партија со кои конткатиравме не сакаат да коментираат дали ...

Во Брисел средба Груевски - Расмусен

МРТ - 29.10.2010

Македонија е подготвена и има силна волја за надминување на билатералниот спор за Грција околу уставното име под покровителство на ОН со решение што ќе биде прифатливо за народите во двете земји, ...

Ново одложување на средбата Груевски – Папандреу

Макфакс - 29.10.2010

Попладневната средба меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу е одложена за два часа на барање на грчката страна.

Во тек средбата Груевски - Папандреу во Брисел

Курир - 29.10.2010

Денешната тет-а-тет средба е седма на двајцата премиери по доаѓањето на Папандреу на чело на Владата на Грција. Досегашните, покрај заложбите за подобрување на билатералните релации, не донесоа ...

Папандреу повторно му одложи на Груевски

Кирилица - 29.10.2010

Средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, планирана за попладнево во Брисел, е поместена за два часа подоцна на барање на грчката страна Средбата, првично ...

Заврши средбата Груевски - Папандреу

Курир - 29.10.2010

Средбата меѓу грчкиот и македонскиот премиер беше конструктивна, а разговорите позитивни, но неопходни се повеќе средби и продолжување на дијалогот за да се надмине проблемот, оцени министерот за ...

Средбата Груевски – Папандреу оценета како позитивна од македонска страна

Макфакс - 29.10.2010

Шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски, како позитивна и конструктивна ја оцени средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, одржана попладнево во Брисел.

Конструктивна средба Груевски – Папандреу во Брисел

Форум - 29.10.2010

Средбата меѓу двата премиера беше конструктивна а разговорите позитивни, но неопходни се повеќе средби и продолжување на дијалогот за да се надмине проблемот, оцени министерот за надворешни работи ...

Во Брисел средба на премиерот Груевски со Расмусен и со Ештон

МРТ - 29.10.2010

Македонија е подготвена и има силна волја за надминување на билатералниот спор за Грција околу уставното име под покровителство на ОН со решение што ќе биде прифатливо за народите во двете земји, ...

Кај Папандреу и Груевски постои силна политичка волја за решавање на спорот!

Сител - 29.10.2010

Кај Груевски и Папандреу постои силна политичка волја за решавање на спорот со името. Шефот на македонската дипломатијата оцени дека попладневната средба која два пати беше одложена по грчко барање, ...

Средба Груевски-Папандреу, ништо ново

Алфа - 29.10.2010

Конструктивна - само тоа е оценката за денешната седма по ред средба Груевски-Папандреу која траела повеќе од еден час. Разговарале за повеќе теми, но најмногу од времето потрошиле за прашањето за ...

Одложена средбата Груевски Папандреу во Брисел

Р.С.Европа - 29.10.2010

Средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу планирана за попладнево во Брисел е поместена за два часа подоцна на барање на грчката страна.

Поместена за два часа, средбата Груевски – Папандреу

Курир - 29.10.2010

Средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу која требаше да се одржи попладнево во Брисел е поместена за два часа подоцна на барање на грчката страна.

Ново одложување на средбата Груевски – Папандреу

Форум - 29.10.2010

Попладневната средба меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу е одложена за два часа на барање на грчката страна Средбата, што ќе биде седма по ред меѓу двајцата ...

Груевски во Брисел ќе се сретне со Филе и Папандреу

Алфа - 29.10.2010

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, првично беше закажана за вчера, но по барање на грчката страна, ...

Средбата заврши - решение нема

Inpress - 29.10.2010

Брисел, 29. октомври 2010 (ИНПРЕС) Умерена изјава за отстапки од двете страни и оценка дека се потребни уште многу средби за надминување на спорот за името.

Волја има, но и уште многу средби до решение, заклучија Груевски-Папандреу

Кирилица - 29.10.2010

Важно е што и кај македонскиот и кај грчкиот премиер постои политичка волја на ова прашање сериозно да му се пристапи со цел да доживее одреден напредок кој би можел да значи разрешувње на овој ...

По две одлагања Груевски и Папандреу се сретнаа

Вечер Прес - 29.10.2010

Премиерот завчера во Брисел разговараше и со високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон, и со генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен Премиерот Никола ...

Папандреу одложи, Груевски упорен кај Расмусен и Ештон

Н.Македонија - 29.10.2010

Ќе донесе ли резултати засилената дипломатска активност: Груевски и Расмусен Грчкиот премиер Јоргос Папандреу му ја одложи вчерашната средба на македонскиот премиер. Му презакажа за денеска.

Груевски-Папандреу:Без напредок во разговорите за името

eReporter - 29.10.2010

Средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција околу надминување на разликите за името попладнево во Брисел заврши без суштински напредок.

Втор обид за средба Груевски – Папандреу

eReporter - 29.10.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски попладнево во Брисел треба да се сретне со својот грчки колега Јоргос Папандреу, кој вчера побара еднодневно одложување на закажаната средба.

Одложена средбата Груевски - Папандреу

А1 - 28.10.2010

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, што попладнево требаше да се одржи во Брисел, е одложена за утре.

Нова средба Груевски-Папандреу

BBC - 28.10.2010

Денеска попладне на маргините од самитот на Европската Унија во Брисел е закажана нова средба на македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу.

Во Брисел средба на премиерот Груевски со Расмусен и со Ештон

Алсат-М - 28.10.2010

Македонија е подготвена и има силна волја за надминување на билатералниот спор за Грција околу уставното име под покровителство на ОН со решение што ќе биде прифатливо за народите во двете земји, ...

Груевски во Брисел ќе се сретне со Папандреу и Расмусен

Алсат-М - 28.10.2010

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, што ќе се одржи на маргините на состанокот на Европскиот совет, е ...

Средбата Груевски - Папандреу одложена за утре

Алсат-М - 28.10.2010

Средбата на премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу што требаше да се одржи денеска во 15:30 часот во Брисел, е презакажана за утре во 14:30 часот, на барање на ...

За утре е одложена средбата Груевски- Папандреу

Канал5 - 28.10.2010

Средбата Груевски- Папандреу која требаше да почне во 15.30 минути е одложена за утре, информираат од Кабинетот на грчкиот премиер. Информацијата ја потврдува и Кабинетот на македонскиот премиер.

Одложена средбата Груевски - Папандреу

Deutsche Welle - 28.10.2010

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, што попладнево (28.10.2010) требаше да се одржи во Брисел, е одложена за утре.

Папандреу го откачи Груевски

Утрински - 28.10.2010

(28.10.2010г.-15:50ч.) Поради презафатеност, грчкиот премиер Јоргос Панадреу ја одложи средбата со македонскиот колега Никола Груевски, која денеска попладне требаше да се одржи во Брисел на ...

Папандреу Средбата со Груевски Ја одложи за утре

Телма - 28.10.2010

Средбата на премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу што требаше да се одржи денеска во 15:30 часот во Брисел, е презакажана за утре во 14:30 часот, на барање на ...

Откажана средбата Груевски - Папандреу

Алфа - 28.10.2010

Груевски и Папандреу не се сретнаа во Брисел. Средбата најавена за денеска е одложена за утре. Барањето, како што официјално се соопштува, дошло од грчка страна.

Груевски пред Ештон: Македонија е подготвена за решавање на спорот

Макфакс - 28.10.2010

Премиерот Никола Груевски на денешната средба со високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон изјави дека Македонија е подготвена и има силна волја за надминување на ...

Грција против германско-францускиот предлог за финансиска дисциплина

Форум - 28.10.2010

Грција не го поддржува предлогот на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Николас Саркози за новите правила на финансиското управување во Европската унија, изјави во четврток ...

Во Брисел средба Груевски - Папандреу

Алфа - 28.10.2010

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, што ќе се одржи на маргините на состанокот на Европскиот совет, е ...

Одложена средбата Груевски – Папандреу

Форум - 28.10.2010

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, што попладнево требаше да се одржи во Брисел, е одложена за утре, информираат владини извори за Макфакс Според ...

Средбата Груевски-Папандреу одложена за утре

Р.С.Европа - 28.10.2010

Средбата на премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу што требаше да се одржи денеска во Брисел, е презакажана за утре, на барање на грчката страна, пренесува МИА.

Груевски во Брисел ќе се сретне со Папандреу и Расмусен

Сител - 28.10.2010

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, што ќе се одржи на маргините на состанокот на Европскиот совет, е ...

Груевски изразил волја за надминување на спорот со името на средбата со Расмусен

Форум - 28.10.2010

Премиерот Никола Груевски, на средбата со генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, изразил подготвеност и силна волја од македонска страна за надминување на спорот со името со Грција, ...

Повторно „Јас и Никола“ - Средба Груевски-Папандреу во Брисел

Inpress - 28.10.2010

Брисел, 28. октомври 2010 (ИНПРЕС) На маргините на состанокот на Европскиот Совет во Брисел, премиерот Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Груевски- Папандреу, разликите остануваат

Р.С.Европа - 28.10.2010

Разговорите оценети како позитивни, иако се потребни уште многу средби за надминување на разликите По две одлагања на закажаниот состанок, Груевски и Папандреу во Брисел разговараа за решавање на ...

Во Брисел средба Груевски - Папандреу

МРТ - 28.10.2010

Средбата меѓу двата премиера беше конструктивна, а разговорите позитивни, но неопходни се повеќе средби и продолжување на дијалогот за да се надмине проблемот, оцени министерот за надворешни работи ...

Во Брисел средба Груевски - Расмусен

Сител - 28.10.2010

Македонија е подготвена и има силна волја за надминување на билатералниот спор за Грција околу уставното име под покровителство на ОН со решение што ќе биде прифатливо за народите во двете земји, ...

Во Брисел средба на Груевски со Расмусен и со Ештон, средбата со Папандреу одложена

Сител - 28.10.2010

Македонија е подготвена и има силна волја за надминување на билатералниот спор за Грција околу уставното име под покровителство на ОН со решение што ќе биде прифатливо за народите во двете земји, ...

Одложена средбата Папандреу - Груевски

Курир - 28.10.2010

Курир дознава дека на барање на грчката страна средбата помеѓу премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу е одложена за утре.

Одложена средбата Груевски – Папандреу

Макфакс - 28.10.2010

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, што попладнево требаше да се одржи во Брисел, е одложена за утре, информираат владини извори за ...

Грција против германско-францускиот предлог за финансиска дисциплина

Макфакс - 28.10.2010

Грција не го поддржува предлогот на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Николас Саркози за новите правила на финансиското управување во Европската унија, изјави во четврток ...

Најавена средба Груевски - Ештон

Курир - 28.10.2010

Денес во 16 часот е најавена средба помеѓу македонскиот премиер Никола Груевски и високиот претставник на Европската Унија за заедничка надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон во ...

Средбата Груевски - Папандреу одложена за утре

Inpress - 28.10.2010

Брисел/Скопје, 28. октомври 2010 (ИНПРЕС) Поради презафатеност на грчкиот премиер Јоргос Папандреу, одложена е средбата со премиерот на Република Македонија која требаше да се реализира попладнево на ...

Одложена за утре средбата меѓу Груевски и Папандреу

Нетпрес - 28.10.2010

Средбата меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и грчкиот премиер Јоргос Папандреу што требаше да се одржи денеска попладне е одложена за утре.

Груевски ќе се сретне со Филе и со Папандреу.

Р.С.Европа - 29.10.2010

Македонскиот премиер вчера требаше да има средба со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу, но на барање на грчката страна, таа е презакажана за денеска во 14:30.

Груевски: Македонија има силна волја за надминување на спорот

Курир - 28.10.2010

Македонскиот премиерот Никола Груевски на денешната средба во Брисел со генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен истакнал дека Македонија е подготвена и има силна волја за надминување на ...

Премиерот Груевски денес ќе оствари средба во Папандреу

Курир - 28.10.2010

Денес во Брисел премиерот Никола Груевски ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, што ќе се одржи на маргините на состанокот на Европскиот Совет, е закажана за 15:30 часот, ...

Груевски изразил волја за надминување на спорот со името на средбата со Расмусен

Макфакс - 28.10.2010

Премиерот Никола Груевски, на денешната средба со генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, изразил подготвеност и силна волја од македонска страна за надминување на спорот со името со ...

Одложена средбата Груевски-Папандреу

Кирилица - 28.10.2010

Одложувањето на средбата е поради активностите на Папандреу на состанокот на Европскиот совет По барање на грчката страна средбата која што требаше денес да се оджи во Брисел помеѓу премиерите на ...

Груевски во Брисел ќе се сретне со Папандреу и Расмусен

МРТ - 28.10.2010

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, што ќе се одржи на маргините на состанокот на Европскиот совет, е ...

Средба Груевски-Расмусен во Брисел

Кирилица - 28.10.2010

Потврдата за определбата и посветеноста на Владата кон највисоките надворешно-политички приоритети - членството во НАТО и ЕУ.

Во тек средбата Груевски - Ештон во Брисел

Курир - 28.10.2010

Моментално во Брисел во тек е средбата помеѓу македонскиот премиер Никола Груевски и високиот претставник на Европската Унија за заедничка надворешна политика и безбедност Кетрин ...

Заврши средбата Груевски - Ештон во Брисел

Курир - 28.10.2010

Во Брисел заврши средбата помеѓу македонскиот премиер Никола Груевски и високиот претставник на Европската Унија за заедничка надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон.

Средбата Груевски - Папандреу одложена за утре

Алфа - 28.10.2010

Средбата на премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу што требаше да се одржи денеска во 15:30 часот во Брисел, е презакажана за утре во 14:30 часот, на барање на ...

Груевски пред Ештон ја потврди подготвеноста за надминување на спорот за името

Форум - 28.10.2010

Македонија е подготвена и со силна волја за надминување на билатералниот спор со Грција под покровителство на ОН со решение што ќе биде прифатливо за народите во двете земји, истакнал премиерот ...

Расмусен: Решете го името и вратите кон ЕУ и НАТО се отворени

Вечер Прес - 28.10.2010

Ова е досега најнабиената агенда на еден македонски премиер со посети на ЕУ на највисоко ниво. Премиерот Груевски претходно се сретна со претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, ...

Средбата Груевски - Папандреу одложена за утре

Идивиди - 28.10.2010

Скопје, 28 октомври 2010 (МИА) - Средбата на премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу што требаше да се одржи денеска во 15:30 часот во Брисел, е презакажана за утре во ...

Средба Груевски-Папандреу денеска во Брисел

eReporter - 28.10.2010

Нова средба меѓу премиерите на Македонија и Грција треба да се одржи денеска во Брисел со надеж за евентуален напредок во долгогодишниот спор за името, поради кој Атина го блокира приемот на ...

Средбата Груевски – Папандреу одложена за утре

eReporter - 28.10.2010

Македонско – грчката средба на премиерско ниво што денеска требаше да се одржи во Брисел е одложена за утре. Пролонгирање на средбата за еден ден побарала грчката страна поради презафатеност на ...

Груевски ќе се сретне со Папандреу и Расмусен

Идивиди - 28.10.2010

Брисел, 28 октомври 2010 (МИА) - Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Папандреу најави можни вонредни избори

А1 - 27.10.2010

Грчкиот премиер, Јоргос Папандреу изјавил дека земјата се уште е во вонредна состојба и ја најавил можноста за распишување на вонредни парламентарни избори, доколку на неговата влада и бидат врзани ...

Средба меѓу Груевски и претседателот на ЕК

А1 - 27.10.2010

Премиерот Груевски попладнево ќе се сретне со претседателот на ЕК, Жозе Мануел Баросо и ќе го увери дека Македонија е максимално посветена на решавањето на проблемот и дека се обидува да дојде до ...

Свет - Папандреу најави предвремени избори

Време - 27.10.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека неговата Влада ќе биде принудена да организира предвремени парламентарни избори ако неговата партија загуби на локалните избори, кои треба да се одржат ...

Ноемвриските избори ќе му пресудат на Папандреу

Утрински - 27.10.2010

Се гледа ли крајот на оптимизмот и желбата на Јоргос Папандреу за оправување на државата од економските проблеми? Грчкиот премиер ги оправда шушкањата во новинарските и во политичките кругови дека се ...

Средбата Груевски- Папандреу закажана за утре

Канал5 - 27.10.2010

Премиерот Никола Груевски ќе се сретне со претседателот на грчката влада Јоргос Папандреу утре во просториите на Европскиот Совет, информираат од владата.

Во Брисел утре средба Груевски - Папандреу

Алсат-М - 27.10.2010

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, што ќе се одржи на маргините на состанокот на Европскиот Совет, е ...

Папандреу спремен за предвремени избори

Дневник - 27.10.2010

Премиерот на Грција Јоргос Папандреу соопшти дека ќе биде принуден да распише предвремени избори и покрај економската криза, ако неговата Социјалистичка партија загуби на регионалните и локални ...

Нова средба Груевски-Папандреу

Макфакс - 27.10.2010

Средба помеѓу премиерите на Македонија и Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу ќе се одржи денеска во Брисел. Веста е ...

Нова средба Груевски-Папандреу

Форум - 27.10.2010

Средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу ќе се одржи утре во Брисел Средбата ќе се одржи во просториите на Европскиот Совет, на маргините на состанокот на ...

Средба Груевски-Папандреу утре во Брисел

Inpress - 27.10.2010

Брисел, 27. октомври 2010 (ИНПРЕС) Премиерот на Република Македонија Никола Груевски утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Папандреу најавил можност за распишување на вонредни избори

Нетпрес - 27.10.2010

Грчкиот премиер, Јоргос Папандреу изјавил дека земјата сеуште е во вонредна состојба и ја најавил можноста за распишување на вонредни парламентарни избори доколку на неговата влада и бидат врзани ...

Во Брисел утре средба Груевски - Папандреу

Сител - 27.10.2010

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, што ќе се одржи на маргините на состанокот на Европскиот Совет, е ...

Средба Груевски-Папандреу утре во Брисел

Р.С.Европа - 27.10.2010

Премиерот Никола Груевски утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата ќе се одржи на маргините на состанокот на Европскиот Совет, соопшти владината прес-служба.

Папандреу не ја исклучува можноста за предвремени избори

Канал 77 - 27.10.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу не ја исклучува можноста да распише предвремени избори, ако позицијата на партијата е ослабена на претстојните локални избори и се соочи со тешкотии при усвојувањето ...

Предвремени избори во Грција ќе ги замрзнат преговорите

Н.Македонија - 27.10.2010

Тешко е да се очекува дека лидерот на Нова демократија, Андонис Самарас, би можел да дојде на местото на Јоргос Папандреу, затоа што грчкиот премиер би се решил на предвремени избори само ако е ...

Нова средба Груевски-Папандреу утре во Брисел

eReporter - 27.10.2010

Нова средба меѓу премиерите на Македонија и Грција треба да се одржи утре во Брисел со надеж за евентуален напредок во долгогодишниот спор за името, поради кој Атина го блокира приемот на Македонија ...

Папандреу најави предвремени парламентарни ако ги изгуби локалните избори

А1 - 26.10.2010

Грчкиот премиер Папандреу најави предвремени парламентарни избори и покрај буџетската криза ако неговата партија изгуби на локалните избори наредниот месец.

Папандреу најави општи ако не помине добро на локалните избори

Алсат-М - 26.10.2010

Премиерот на Грција Јоргос Папандреу изјави дека Владата ќе биде принудена да организира предвремени избори и покрај буџетската криза, ако неговата партија загуби на локалните избори идниот месец.

Папандреу: Опасноста за Грција не е помината

Канал5 - 26.10.2010

Опасноста за Грција се уште не е помината, токму затоа, граѓаните на локалните избори треба да и дадат доверба на Владата за да продолжи во спроведувањето на промените, рече грчкиот премиер Јоргос ...

Папандреу со најава за парламентарни избори

Сител - 26.10.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека Владата ќе биде принудена да организира предвремени парламентарни избори и покрај буџетската криза, ако неговото владејачко Сегрчко социјалистилчко ...

Папандреу со најава за парламентарни избори ако неговата партија не победи на локалните избори

МРТ - 26.10.2010

Премиерот на Грција Јоргос Папандреу изјави дека Владата ќе биде принудена да организира предвремени избори и покрај буџетската криза, ако неговата партија загуби на локалните избори идниот месец.

Папандреу најави парламентарни избори ако не победи на локалните

Кирилица - 26.10.2010

Премиерот на Грција Јоргос Папандреу изјави дека Владата ќе биде принудена да организира предвремени избори и покрај буџетската криза, ако неговата партија загуби на локалните избори идниот месец - ...

Папандреу: Ако мојата партија изгуби, ќе има предвремени избори

Курир - 26.10.2010

И покрај буџетската криза, Премиерот на Грција, Јоргос Папандреу, изјави дека Владата ќе биде принудена да организира предвремени избори ако неговата партија загуби на локалните избори идниот месец.

Телевизиско обраќање на Папандреу

Р.С.Европа - 26.10.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу во синоќешното телевизиско обраќање воочи одржувањето на локалните избори, ги повика граѓаните да ги поддржат мерките на владата за штедење.

Папандреу не исклучува предвремени избори

Нетпрес - 26.10.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу не ја исклучува можноста да распише предвремени избори, ако позицијата на партија е ослабена на претстојните локални избори и се соочи со тешкотии при усвојувањето на ...

Папандреу најави предвремени парламентарни избори ако неговата партија не победи на локалните

Алфа - 26.10.2010

Премиерот на Грција Јоргос Папандреу изјави дека Владата ќе биде принудена да организира предвремени избори и покрај буџетската криза, ако неговата партија загуби на локалните избори идниот месец.

Ако изгубиме на локални ќе има предвремени избори!

Вечер Прес - 26.10.2010

"Од банкрот не делеа само неколку дена, можеби часови. Но, тоа не се случи и ја спасивме државата", изјави тој Премиерот на Грција Јоргос Папандреу прексиноќа изјави дека Владата ќе биде принудена да ...

Македонија - За Груевски суштината е во купување време?

Време - 25.10.2010

Тони Ангеловски Новата средба меѓу премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу не може да донесе никакви суштински резултати затоа што двете страни се длабоко вкопани во своите ровови, велат ...

Интервјуто на Папандреу закажано за вечерва ги засили гласините за предвремени избори во Грција

Алфа - 25.10.2010

Претстојните локални избори во Грција, закажани за 7 ноември, придобиваат карактер на национални и ги зајакнуваат гласините за евентуални предвремени избори, доколку кабинетот на премиерот Јоргос ...

Вечерашното интервју на Папандреу ги засили гласините за предвремени избори

Кирилица - 25.10.2010

Претстојните локални избори во Грција, закажани за 7 ноември, придобиваат карактер на национални и ги зајакнуваат гласините за евентуални предвремени избори, доколку кабинетот на премиерот Јоргос ...

Папандреу ги повика Грците да го поддржат штедењето

Макфакс - 25.10.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу ги повика граѓаните во телевизиско обраќање пред одржувањето на локалните избори, да ги поддржат владините мерки за штедење.

67 отсто од Грците незадоволни од работата на владата

Курир - 25.10.2010

Предстојните локални избори во Грција се од витално значење за иднината на земјата и премиерот Папандреу, избори на кои се очекува грчките граѓани да го изразат незадоволството против владејачката ...

Интервјуто на Папандреу закажано за вечерва ги засили гласините за предвремени избори во Грција

Сител - 25.10.2010

Претстојните локални избори во Грција, закажани за 7 ноември, придобиваат карактер на национални и ги зајакнуваат гласините за евентуални предвремени избори, доколку кабинетот на премиерот Јоргос ...

Интервјуто на Папандреу закажано за вечерва ги засили гласините за предвремени избори во Грција

МРТ - 26.10.2010

Претстојните локални избори во Грција, закажани за 7 ноември, придобиваат карактер на национални и ги зајакнуваат гласините за евентуални предвремени избори, доколку кабинетот на премиерот Јоргос ...

Папандреу и Самарас се согласиле за „Република Македонија-Вардарска“?

Н.Македонија - 25.10.2010

Дали има промена на грчките црвени линии околу прашањето каде ќе стои додавката, како што тврди Караџаферис, или, пак, ова е само дел од предизборната реторика се очекува да стане појасно откако ќе ...