TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лустрацијата можност за дисциплинирање на Уставниот суд?

Телма - 26.09.2010

Премиерот Никола Груевски по најновите случувања поврзани со Комисијата за лустрација денеска изрази сомневање во кредибилитетот на работењето и легитимитетот на дел од донесените одлуки од Уставниот ...

СДСМ: „Груевски и фамилијата промовираат партиско-полициска правда“

Телма - 26.09.2010

СДСМ со соопштение реагираше на денешната изјава на премиерот Никола Груевски во врска со лустрацијата. Во изјавата се вели: „Очигледна е нервозата и паниката кај премиерот.

Груевски: СДСМ има доушници во Комисијата за лустрација

Канал5 - 26.09.2010

Зачудувачки е што СДСМ вчера излезе со детаљи за уставниот судија - Кога тој бил назначен? Кој го предложил? Кој го прифатил?, рече денеска Груевски.

Господа лустратори, фактите или ги има или не!

Шпиц - 26.09.2010

Комисијата мора да постапи строго по законот и да не подлегнува на политички притисок. Нема тука што да се гласа кога зборуваме за факти. Тие или постојат или не - вели професорот Осман Кадриу.

Груевски се сомнева дека СДСМ има доушник во комисијата за лустрација

Макфакс - 26.09.2010

Премиерот Никола Груевски денеска искажа отворено сомневање дека кон СДСМ протекуваат информации од Комисијата за лустрацијата и од Уставниот суд.

Груевски: СДСМ не треба да се меша во процесот на лустрација

Нетпрес - 26.09.2010

Премиерот Никола Груевски на СДСМ им порача да не се мешаат во процесот на лустрација и упати прашање до нив од каде им се деталјите за уставниот судија, за кој постојат сомневања дека бил соработник ...

Груевски: Сдсм има доушници во комисијата за лустрација

Сител - 26.09.2010

Премиерот Никола Груевски по најновите случувања поврзани со Комисијата за лустрација денеска изрази сомневање во кредибилитетот на работењето и легитимитетот на дел од веќе донесените одлуки од ...

Груевски го спори легитимитетот на одлуките на Уставен

Р.С.Европа - 26.09.2010

Премиерот Никола Груевски изрази сомнеж за кредибилитетот, но и за легитимитетот на веќе донесените одлуки од Уставниот суд, откако Комисијата за лустрација утврди дека еден од уставните судии ...

СДСМ - Лустрацијата за дневно политички поени ја користеа токму Груевски и неговиот ментор Љубчо Георгиевски

Inpress - 26.09.2010

Скопје, 26. септември 2010 (ИНПРЕС) Очигледна е нервозата и паниката кај премиерот. Со денешниот негов повторен обид за манипулација со јавноста всушност потврдува дека очајно се обидува нешто да ...

СДСМ: Груевски ја користи лустрацијата за дневни поени

Макфакс - 26.09.2010

Опозиционата СДСМ го повика премиерот Никола груевски да престане да промовираат партиска-полициска правда и да врши притисок врз медиумите, институциите и врз највисоката судска инстанца во ...

Премиерот се сомнева дека СДСМ има доушник во комисијата за лустрација

Форум - 26.09.2010

Премиерот Никола Груевски во недела искажа отворено сомневање дека кон СДСМ протекуваат информации од Комисијата за лустрацијата и од Уставниот суд „За мене беше зачудувачки што вчера СДСМ излезе со ...

СДСМ: Лустрацијата предизвикува нервоза кај Груевски

Форум - 26.09.2010

„Очигледна е нервозата и паниката кај премиерот. Со денешниот негов повторен обид за манипулација со јавноста всушност потврдува дека очајно се обидува нешто да сокрие“, се вели во реакцијата на СДСМ ...

Утре паѓа првата жртва на лустрацијата

Алфа - 26.09.2010

Судијата од Уставен во кого лустраторите се посомневаа дека бил соработник на тајните служби ќе биде сослушан утре претпладне.

Груевски: СДСМ има кодош и во Комисијата за лустрација

Вечер Прес - 26.09.2010

Денеска на отворена седница на Комсијата за лустрација своето досие ќе го брани уставниот судија, за кој лустраторите пронашле документи дека соработувал со тајните служби По откривањето на можниот ...

СДСМ: Груевски промовира партиско – полициска правда

eReporter - 26.09.2010

Очигледна е нервозата и паниката кај премиерот. Со денешниот негов повторен обид за манипулација со јавноста всушност потврдува дека очајно се обидува нешто да сокрие.

Лустрација и само лустрација

А1 - 25.09.2010

Лустрација го запали црвеното светло на аларм во центрите на моќ. Декларативно сите сакаат да се кажат јавно кодошите. Секој секого обвинува дека оној другиот е кочничар на процесот на просветлување.

Груевски бара јавни листи на кодошите

Утрински - 25.09.2010

Премиерот Никола Груевски вчера преку отворено писмо до „противниците на лустрацијата“ остро му возврати на својот политички ментор, екслидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски, и го обвини дека ...

Измени во Законот за лустрација?

Алсат-М - 25.09.2010

Законот за лустрација пред можност за измени. Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ формира работна група која ќе бара лустрацијата да важи до денес, да биде транспарентна, да опфати поголема група луѓе.

Лустрација за сите кодоши до ден денешен- конечно се сложија власта и опозицијата

Канал5 - 25.09.2010

Лустрација до ден денешен. Власта и опозицијата сложно - проверката на носителите на јавните функции дали соработувале со тајните служби наместо до 91-та да трае до 2010 – та.

Опозицијата бара независна лустрација, власта најави измени

Телма - 25.09.2010

Со отворното писмо кое премиерот Никола Груевски го испрати до, како што ги нарече, противниците на лустрацијата, тој се обиде уште еднаш да ја излаже јавноста со конструкција која се темели на ...

Груевски: Сите кодоши на виделина

Дневник - 25.09.2010

Лустрација со јавни листи и објави, веднаш, со период до 2010 година и не само за носителите на јавна функција, туку и на сите кои имаат каква било општествена одговорна улога.

Македонија - Пратениците - “кодоши“ се уште под опсервација

Време - 25.09.2010

Тони Ангеловски Двајца пратеници се уште се под опсервација на Комисијата за верификување факти и постапката интензивно продолжува, тврди претседателот на Комисијата Томе Аџиевски демантирајќи го ...

Македонија - Да се лустрираат Љубчо и Бранко

Вест - 25.09.2010

Премиерот Никола Груевски тврди дека нападите на Љубчо Георгиевски дека ВМРО-ДПМНЕ е против лустрација потврдуваат дека тој одработува СДСМ да ја врати на власт Премиерот Никола Груевски вчера повика ...

Монти Пајтон лустрација

Утрински - 25.09.2010

За вас не знам, но јас одамна сум се збогувал со лустрацијата на македонски начин. Минаа години, да не речам децении, а ние се' едно исто - се вртиме во круг.

СДСМ: Конструкцијата на Груевски се потпира на невистини

Макфакс - 25.09.2010

Вчерашното отвореното писмо на премиерот Никола Груевски во врска со процесот на лустрација, од СДСМ го оценија како конструкција што се потпира на целосни невистини.

ВМРО-НП: Бараме комплетно и независно спроведување на лустрацијата

Кирилица - 25.09.2010

Од партијата сметаат дека со лустрацијата треба да бидат опфатени сите оние кои во периодот од 1990 до 2010 година вршеле некаква јавна функција, а доколку се утврди дека соработувале со тајните ...

ВМРО-НП: Георгиевски како премиер имаше волја за лустрација

Форум - 25.09.2010

Љубчо Георгиевски, во времето кога бил на премиерската функција имал волја за спроведување на лустрација, но поради немање на документи, тој процес не бил спроведен, велат од ВМРО – Народна Партија ...

ВМРО-НП: Георгиевски како премиер имаше волја за лустрација

Алфа - 25.09.2010

Љубчо Георгиевски, во времето кога бил на премиерската функција имал волја за спроведување на лустрација, но поради немање на документи, тој процес не бил спроведен, велат од ВМРО – Народна Партија.

ВМРО НП – бара лустрација и за пратениците

Алфа - 25.09.2010

Повторно да се отворат досијеата за двајцата пратеници што се спасија од лустрација со политички притисок на Груевски – бара партијата на Љубчо Георгиевски.

СДСМ: Конструкцијата на Груевски се потпира на невистини

Форум - 25.09.2010

Вчерашното отвореното писмо на премиерот Никола Груевски во врска со процесот на лустрација, од СДСМ го оценија како конструкција што се потпира на целосни невистини Тие го отфрлаат тврдењето дека ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара проширување на лустрацијата

Форум - 25.09.2010

Измени во законот за лустрацијата, со кој би се опфатила поголема категорија на луѓе, но и целиот процес би се проширил до денешно време, ќе предложи владеачката ВМРО-ДПМНЕ Извршниот комитет на ...

ВМРО-НП: Георгиевски како премиер имаше волја за лустрација

Макфакс - 25.09.2010

Љубчо Георгиевски, во времето кога бил на премиерската функција имал волја за спроведување на лустрација, но поради немање на документи, тој процес не бил спроведен, велат од ВМРО – Народна Партија.

ВМРО – НП: Лустрацијата да продолжи и за предметите за актуелните пратеници

Нетпрес - 25.09.2010

Под итно да се иницира Комисијата за лустрација да не се надгласува, туку, покрај за досието на судијата од Уставниот суд, да се продолжи и постапката за двата случаи, во кои, се споменати актуелни ...

Груевски: Сите на лустрација, кодошите на виделина

Н.Македонија - 25.09.2010

Нема официјална изјава од комисијата за лустрација дека пратеник на ВМРО-ДПМНЕ бил кодош. Тоа е дезинформација од извори со сомнителен квалитет, која веднаш ја прифатија некои медиуми и политичари ...

Макрадули: Груевски по кој знае кој пат се обиде да ја излаже јавноста

eReporter - 25.09.2010

Одговор на членот на извршен одбор на СДСМ и пратеник, Јани Макрадули, на новинарски прашања - прес конференцијата одржана на 25.09.2010 година 1.

Отворено писмо од Никола Груевски

А1 - 24.09.2010

Обидот ВМРО-ДПМНЕ да се обвини за кочење на лустрацијата според премиерот Груевски е провидно сценарио за пренасочување на вниманието, во отворено писмо до како што вели противниците на лустрацијата ...

Партиите повторно се судрија за лустрацијата

Алсат-М - 24.09.2010

Премиерот Груевски денес јавно одговори на обвинувањата во последниве денови дека врши притисок врз Комисијата за верификација на фактите повикувајќи лустрацијата да биде јавна.

Отворено писмо на Груевски до противниците на лустрацијата

Канал5 - 24.09.2010

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ во отворено писмо до сите противници на лустрацијата го посочи лидерот на СДСМ Црвенковски за налогодавач на Георгиевски за тој да ја одигра улогата во која пред два дена ...

Македонија - „Кодошот“ ќе се брани в понеделник

Време - 24.09.2010

Тони Ангеловски Судијата на Уставниот суд за кој Комисијата за верификација на фактите утврдила дека бил полициски доушник, в понеделник, во 11 часот, ќе се појави пред членовите на комисијата за да ...

Лустрацијата се префрли во дворот на власта

Утрински - 24.09.2010

Додека лустраторите не пронајдоа ниту еден кодош меѓу актуелните македонски политичари и се посомневаа единствено во еден уставен судија, лустрацијата се префрли во дворот на власта.

Судијата ќе се брани на јавна седница

Утрински - 24.09.2010

Уставниот судија на кого Комисијата за верификација на фактите му доставила заклучок дека неговата изјава дека не бил соработник на тајните служби, не се совпаѓа со фактите што ги поседуваат ...

Писмо на Груевски „до противниците на лустрацијата“

Телма - 24.09.2010

„Најпрвин би сакал да Ве потсетам дека законот за лустрација е донесен во време кога јас сум Премиер и кога пратениците од партијата на која сум и претседател се мнозинство во Собранието, како што ...

ДПА и ДУИ за лустрацијата

Канал5 - 24.09.2010

Ахмети да го отстрани пратеникот кој соработувал со тајните служби од собраниските клупи, повика денеска ДПА. Според партијата на Тачи Комисијата за лустрација од државниот Архив подигнала документ ...

Опозицијата обвинува дека комисијата лустрира под партиска директива

МРТ - 24.09.2010

Брзо и ефикасно спроведување на законот за лустрација побараа денеска од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, а опозицијата пак обвини дека комисијата не го почитува законот и работи под политички притисок.

Отворено писмо од Никола Груевски до противниците на лустрацијата

Inpress - 24.09.2010

Скопје, 24. септември 2010 (ИНПРЕС) Што направивме, што не направивте, што ќе правиме, што не сакате да направиме. Најпрвин би сакал да Ве потсетам дека законот за лустрација е донесен во време кога ...

Груевски - нападни го Вмро дпмне за да го сокриеш Уставниот Суд

Р.С.Европа - 24.09.2010

ВМРО-ДПМНЕ и јас како нејзин претседател сме најголеми подржувачи на процесот на лустрација. Немаме никакви дилови ниту пак пазари со кои би се заштитиле лица кои прекршувале човекови права и ...

Груевски: Георгиевски одработува за левицата

Форум - 24.09.2010

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски во отворено писмо го обвинува поранешниот претседател Љубчо Георгиевски дека работи по сценарио на Бранко Црвенковски со цел да ја симне ВМРО ...

Овде нема кодоши, жими мајка!

Шпиц - 24.09.2010

Ниту еден пратеник не е кодош, потврди вчера членот на комисијата за лустрација, Ѓорѓи Малковски. Претседателот на оваа комисија, Томе Аџиев, ги обвини медиумите за валкана игра.

Груевски-писмо : Партијата е најголем поддржувач на лустрацијата

Нетпрес - 24.09.2010

Јасно и гласно сакам да порачам. ВМРО-ДПМНЕ и јас како нејзин претседател сме најголеми поддржувачи на процесот на лустрација – времето тоа ќе го докаже.

Груевски: Георгиевски одработува за левицата

Макфакс - 24.09.2010

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски во отворено писмо го обвинува поранешниот претседател Љубчо Георгиевски дека работи по сценарио на Бранко Црвенковски со цел да ја симне ВМРО ...

Груевски: Георгиевски одработува за левицата

Кајгана - 24.09.2010

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски во отворено писмо го обвинува поранешниот претседател Љубчо Георгиевски дека работи по сценарио на Бранко Црвенковски со цел да ја симне ВМРО ...

Груевски: Георгиевски работи по сценарио на Црвенковски

Кирилица - 24.09.2010

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски во отворено писмо го обвинува поранешниот претседател Љубчо Георгиевски дека работи по сценарио на Бранко Црвенковски со цел да ја симне ВМРО ...

Груевски го обвини Црвенковски дека ја кочи лустрацијата

Алфа - 24.09.2010

Премиерот Груевски го обвини лидерот на СДСМ дека ја кочи лустрацијата затоа што низ неа се откриваат недемократските шеми што тој ги имал со Уставниот Суд кој постојано и ги уривал реформите на ...

Комисијата утврдила дека никој од пратениците не бил кодош

МРТ - 24.09.2010

Комисијата за верификација на фактите утврдила дека никој од 120 -те пратеници во Собранието не соработувал со тајните служби, потврдија од комисијата.

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара проширување на лустрацијата

Макфакс - 24.09.2010

Измени во законот за лустрацијата, со кој би се опфатила поголема категорија на луѓе, но и целиот процес би се проширил до денешно време, ќе предложи владеачката ВМРО-ДПМНЕ.

Отворено писмо на Груевски до кочничарите на лустрацијата

Сител - 24.09.2010

Јасно и гласно сакам да порачам. ВМРО-ДПМНЕ и јас како нејзин претседател сме најголеми подржувачи на процесот на лустрација – времето тоа ќе го докаже.

Лустраторите ги штитат кодошите?!

Вечер Прес - 24.09.2010

Опозициската ДПА вчера обвини дека Комисијата за лустрација со политичко надгласување го заштитила пратеникот-кодош од ДУИ.

Што направивме, што не направивте, што ќе правиме, што не сакате да направиме

Вечер Прес - 24.09.2010

Почитувани, Најпрвин би сакал да Ве потсетам дека Законот за лустрација е донесен во време кога јас сум Премиер и кога пратениците од партијата на која сум и претседател се мнозинство во Собранието, ...

Уставниот судија в понеделник на отчет пред лустраторите

Н.Македонија - 24.09.2010

Седницата ќе биде јавна, како што побара судијата В понеделник судијата од Уставниот суд ќе се соочи со членовите на комисијата за лустрација.

Груевски го обвини Георгиевски дека одработува за Црвенковски

eReporter - 24.09.2010

Отворено писмо од Никола Груевски до противниците на лустрацијата Што направивме, што не направивте, што ќе правиме, што не сакате да направиме Почитувани, Најпрвин би сакал да Ве потсетам дека ...

Отворено писмо на Груевски до кочничарите на лустрацијата

Идивиди - 24.09.2010

Скопје, 24 септември 2010 (МИА) - Јасно и гласно сакам да порачам. ВМРО-ДПМНЕ и јас како нејзин претседател сме најголеми поддржувачи на процесот на лустрација – времето тоа ќе го докаже.

Груевски го штити кодошот за да го контролира неговиот медиум

А1 - 23.09.2010

Обидот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ преку партиски пазар да го заташкаат случајот со двајцата кодоши во нивните пратенички редови е премногу сериозна работа за да ја премолчам, затоа, прв пат по разделбата со ...

Судијата бара јавно да проговори дали бил кодош

Утрински - 23.09.2010

Уставниот судија, кој е осомничен дека е кодош, ќе бара од Комисијата за лустрација јавно да ги изнесе своите аргументи.

Зошто ги штитите кодошите

Утрински - 23.09.2010

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски, вчера преку отворено писмо до премиерот Никола Груевски ја обвини владејачката партија дека е главен кочничар на доследното и ...

Македонија - Не криј ги кодошите во ВМРО-ДПМНЕ

Вест - 23.09.2010

Премиерот Никола Груевски вели дека Законот за лустрација е донесен кога ВМРО-ДПМНЕ е на власт и дека тој целосно ќе се спроведе Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски вчера го обвини ...

Македонија - Груевски намерно ги штити кодошите!

Време - 23.09.2010

Тони Ангеловски Никола Груевски е главен сопирач на процесот на лустрацијата, обвини вчера поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во отворено писмо до актуелниот премиер.

Мегу 120-те пратеници нема соработници на тајните служби

Канал5 - 23.09.2010

Меѓу 120-те пратеници нема ниту еден кој соработувал со тајните служби, утврдила Комисијата за верификација на фактите во изминативе неколку месеци.

Опозиција - Власта влијае врз Комисијата за лустрација

Алсат-М - 23.09.2010

Опозициските парламентарни партии го обвинија мнозинството дека врши политичко влијание врз Комисијата за лустрација и ѝ пречи нормално да ја врши работата и да ги открие имињата на вистинските ...

Љубчо смета дека Груевски штити кодоши

Дневник - 23.09.2010

Премиерот Никола Груевски ја опструира лустрацијата и континуирано ги штити луѓето што биле соработници на тајните служби, особено тие од редовите на неговите коалициски партнери, обвини вчера Љубчо ...

Лустрираниот судија јавно Ќе се брани

Телма - 23.09.2010

Уставниот судија кого Комисијата за лустрација го сомничи како соработник на тајните слуЖби, в понеделник Ќе има можност јавно да ги изнесе своите против-аргументи.

В понеделник уставниот судија пред лустраторите

Дневник - 23.09.2010

Седницата на Комисијата за лустрација на која судијата од Уставен суд ќе ги изнесе своите аргументи дека не бил кодош ќе се одржи в понеделник.

Уставен суд во конфликт со лустрацијата

Утрински - 23.09.2010

Доколку се потврдат информациите дека еден уставен судија бил соработник на тајната полиција, неизбежно се поставува прашањето каква тежина има одлуката на Уставниот суд со која во март годинава беа ...

Опозицијата обвинува дека комисијата лустрира под партиска директива

Макфакс - 23.09.2010

Брзо и ефикасно спроведување на законот за лустрација побараа денеска од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, а опозицијата пак обвини дека комисијата не го почитува законот и работи под политички притисок.

Опозицијата обвинува – процесот на лустрација е со политички притисок

Нетпрес - 23.09.2010

Опозицијата обвинува дека процесот за лустрација се спроведува со политички и партиски влијанија врз Комисијата за верификација на фактите, владејачката гарнитура пак вели дека тие се оние кои собраа ...

Комисијата утврдила дека никој од пратениците не бил кодош

Кајгана - 23.09.2010

Комисијата за верификација на фактите утврдила дека никој од 120 -те пратеници во Собранието не соработувал со тајните служби, потврдија од комисијата.

Судијата ќе се брани на јавна сцена

Алфа - 23.09.2010

Граѓаните во понеделник, во единаесет часот ќе можат да го видат првиот функционер за кој се појави сомнеж дека бил соработник на Државна безбедност.

Парламентарците за доследна примена на Законот, но и брзо и ефикасно остварување на лустрацијата

Сител - 23.09.2010

Парламентарната опозиција денеска побара доследна примена на Законот за лустрација, а владејачкото мнозинство се залага за брзо и ефикасно остварување на процесот на лустрација.

Власта бара брза лустрација, опозицијата обвинува за политички притисок врз комисија

Форум - 23.09.2010

Брзо и ефикасно спроведување на Законот за лустрација побараа од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, а опозицијата пак обвини дека комисијата не го почитува законот и работи под политички притисок „ВМРО- ДПМНЕ ...

Не ми паѓа на памет да ги закочам лустрациите

МРТ - 23.09.2010

Не ми паѓа на памет да ги закочам лустрациите, одговори премиерот Никола Груевски во врска со писмото на поранешниот лидер на ВМРО- ДПМНЕ кој обвини дека владејачката партија е главниот кочничар на ...

Љубчо го прашува Грујо: Зошто го криеш овој кодош?

Шпиц - 23.09.2010

Доушникот на тајните служби во владејачката парламентарна група порано бил потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, дел на т.н. бугарско крило, министер и човек кој во 2000 година организирал купување на шест ...

Комисијата утврдила дека никој од пратениците не бил кодош

Форум - 23.09.2010

Комисијата за верификација на фактите утврдила дека никој од 120 -те пратеници во Собранието не соработувал со тајните служби, потврдија од комисијата „Врз база на документи добиени од Агенцијата за ...

Комисијата утврдила дека никој од пратениците не бил кодош

Макфакс - 23.09.2010

Комисијата за верификација на фактите утврдила дека никој од 120 -те пратеници во Собранието не соработувал со тајните служби, потврдија од комисијата.

Потенцијалниот кодош ќе се брани на јавна седница

Вечер Прес - 23.09.2010

Уставниот судија самиот се откажа од заштитата на идентитетот што му ја нуди Законот. Тој е единствениот за кого Комисијата за лустрација утврди дека бил кодош Уставниот судија, за чијашто изјава ...

Георгиевски: ВМРО-ДПМНЕ ја кочи лустрацијата

Н.Македонија - 23.09.2010

Ги штитите кодошите во вашите редови, му пиша поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, на актуелниот Груевски ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата.

Сомнителниот судија бара јавно соочување

Н.Македонија - 23.09.2010

Судијата на Уставниот суд за кој комисијата за лустрација се сомнева дека бил кодош вчера побара јавно соочување, за да ги стават фактите на маса - Судијата ќе ги изнесе своите аргументи, но ќе бара ...

Не ми паднало на памет да ги закочам лустрациите

Идивиди - 23.09.2010

Штип, 22 септември 2010 (МИА) - . Во повеќе наврати сум ги повикувал и сега ќе ја повикам Комисијата за лустрација да работи на изнаоѓање на сите случаи.

Отворено писмо до Груевски од Георгиевски

А1 - 22.09.2010

„ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата во Република Македонија да биде спроведена доследно и принципиелно“, Љубчо Георгиевски поранешен претседател на ВМРО - ДПМНЕ денеска му упати отворено писмо на ...

Македонија - ВМРО-НП бара јавна лустрација

Време - 22.09.2010

ВМРО-Народна партија вчера побара консензус од сите политички партии да се расветлат имињата на кодошите бидејќи сметаат дека јавноста тоа треба да го знае.

Секој што кодошел е кодош

Дневник - 22.09.2010

Штом едно лице во одредена ситуација или период, без оглед колку тој траел, било соработник на тајните служби, не може да се изземе од санкциите предвидени со Законот за лустрацијата, вели директорот ...

Лустрацијата започнува - Груевски заштитува поранешен министер?

Телма - 22.09.2010

Судија од највисоките позиции во Уставниот суд, вчера добил известување од Комисијата за лустрација. Во него е содржан заклучокот на Комисијата дека изјавата што тој како функционер ја потпиешал и ...

Лустрација:Осомничениот судија бара јавно сослушување

Алсат-М - 22.09.2010

Има или не доушник на тајните служби во комунизмот меѓу судиите на Уставниот суд? Комисијата за лустрација вчера му доставила заклучок на еден судија од овој суд, дека има несогласување на неговата ...

Георгиевски до Груевски:Зошто ги штитите кодошите? Груевски негира

Алсат-М - 22.09.2010

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски во отворено писмо го обвинува неговиот наследник на чело на партијата, Никола Груевски за опструкции на процесот на лустрација.

Судија од Уставен повикан да се изјасни дали бил кодош

Утрински - 22.09.2010

Уставниот судија го добил заклучокот на Комисијата за лустрација „неговата изјава оти не соработувал со службите за државна безбедност не се совпаѓа со фактите што ги утврдиле лустраторите“.

Георгиевски му пиша на Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата

Кирилица - 22.09.2010

„ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата во Република Македонија да биде спроведена доследно и принципиелно“, наведе Љубчо Георгиевски, поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, денеска во отворено писмо до ...

Груевски: Не ми паѓа на памет да ги закочам лустрациите

Кајгана - 22.09.2010

Не ми паѓа на памет да ги закочам лустрациите, одговори премиерот Никола Груевски во врска со писмото на поранешниот лидер на ВМРО- ДПМНЕ кој обвини дека владејачката партија е главниот кочничар на ...

Уставен судија јавно ќе се произнесе пред Комисијата за лустрација

Макфакс - 22.09.2010

Комисијата за верификација на фактите вчера му доставила заклучок на еден од уставните судии во кој се вели дека неговата изјава дека не бил соработник на тајните служби не се поклопува со фактите ...

Георгиевски до Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата

Макфакс - 22.09.2010

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски преку отворено писмо до актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски обвинува дека владејачката партија е главен кочничар на ...

Осомничениот судија јавно ќе се произнесе пред Комисијата за лустрација

Форум - 22.09.2010

Комисијата за лустрација вчера му го доставила заклучокот на еден од уставните судии дека има докази дека соработувал со тајните служби „Уставниот судија ќе побара јавно да ги изнесе своите податоци ...

Георгиевски: Груевски ги штити кодошите од ВМРО ДПМНЕ

Нетпрес - 22.09.2010

ВМРО ДПМНЕ е најголем кочничар на лустрацијата во Македонија да биде спроведена доследно и принципиелно, вели почесниот претседател на ВМРО – Народна партија и поранешен лидер на ВМРО ДПМНЕ Љубчо ...

Судија од Уставен суд сака јавно да докажува дека не бил „кодош“

Р.С.Европа - 22.09.2010

Судијата од Уставен суд за кого Комисијата за лустрација утврди дека соработувал со тајните служби ќе се брани пред комисијата дека не бил „кодош“, но притоа ќе бара седницата на лустраторите да биде ...

Георгиевски бара од Груевски доследно спроведување на лустрацијата

Сител - 22.09.2010

Поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-НП Љубчо Георгиевски денеска преку отворено писмо до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски, бара да не се опструира ...

Јавноста има право да ги знае имињата на кодошите

МРТ - 22.09.2010

ВМРО-Народна партија денеска побара консензус од сите политички партии да се расветлат имињата на кодошите бидејќи сметаат дека јавноста треба да знае кои се кодошите.

Георгиевски: ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата

Кајгана - 22.09.2010

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски преку отворено писмо до актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски обвинува дека владејачката партија е главен кочничар на ...

Груевски: Не ми паднало на памет да ги закочам лустрациите

Кирилица - 22.09.2010

Тие обвинувања се без аргументи и докази. Во повеќе наврати сум ги повикувал и сега ќе ја повикам Камисијата за лустрација да работи на изнаоѓање на сите случаи, изјави премиерот Никола Груевски во ...

Груевски: Не ја закочувам лустрацијата

Форум - 22.09.2010

Премиерот Никола Груевски ги отрфли обвинувањата за закочување на процесто на лустрацијата на пратеници од мнозинството, што до него во отврорено писмо ги упати неговиот поранешен сопартиец и бивш ...

Груевски: Не ми паѓа на памет да ги закочам лустрациите

Макфакс - 22.09.2010

Не ми паѓа на памет да ги закочам лустрациите, одговори премиерот Никола Груевски во врска со писмото на поранешниот лидер на ВМРО- ДПМНЕ кој обвини дека владејачката партија е главниот кочничар на ...

Судијата бара јавно да зборува за кодошењето

Алфа - 22.09.2010

Како што минатата недела најави АЛФА, на судијата во Уставниот Суд во кого лустраторите се посомневаа дека бил полициски доушник, лично му е доставена поканата..

Георгиевски до Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата

Форум - 22.09.2010

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски преку отворено писмо до актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски обвинува дека владејачката партија е главен кочничар на ...

Уставен судија бара јавно произнесување пред Комисијата за лустрација

Вечер Прес - 22.09.2010

Комисијата за верификација на факти вчера му доставила заклучок на еден судија од Уставниот суд, во кој е наведено дека има несогласување на неговата изјава дека не бил соработик на тајните служби со ...

Монти Пајтон се враќа

Вечер Прес - 22.09.2010

Љубчо Георгиевски, познат на македонската и странска јавност како бивш вработен во фирмата БС на Борис Стојменов, поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, бивш премиер на Македонија, бивш претседател на ...

ВМРО-НП: Јавноста треба да ги знае имињата на кодошите

Н.Македонија - 22.09.2010

Измени и дополнувања во Законот за лустрација ќе побара ВМРО-народна партија, за да се овозможи да се објават имињата на функционерите што соработувале со тајните служби Марјан Додовски, претседател ...

Георгиевски бара од Груевски доследно спроведување на лустрацијата

Идивиди - 22.09.2010

Скопје, 22 септември 2010 (МИА) - Поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-НП Љубчо Георгиевски денеска преку отворено писмо до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола ...

Македонија - ДПА со кривични за Комисијата за лустрација

Време - 21.09.2010

ДПА ќе поднесе кривична пријава против членовите на Комисијата за лустрација, затоа што, според партијата, таа прикрива факти и докази во корист на пратеник на ДУИ.

Скријте го кодошот!

Утрински - 21.09.2010

Македонија по многу колебања минатата година едвај ја започна лустрацијата. Требаше многу убедување, надмудрување и пазарење за да се создадат законски услови за стартот на овој процес на ...

ДПА и ДУИ се скараа за кодошите

Утрински - 21.09.2010

ДПА и ДУИ влегоа во своевидна „војна за кодошите“. Партијата на Мендух Тачи го повика пратеникот од ДУИ „кој соработувал со тајните служби“ да си поднесе оставка и најави кривична пријава против ...

Македонија - Место лустраторите, портпаролите ги откриваат кодошите

Вест - 21.09.2010

ДПА вчера обвини дека Комисијата за лустрација одбила да лустрира пратеник на ДУИ и покрај тоа што постои полициско досие за тоа ДПА вчера ја обвини Комисијата за верификација на фактите за ...

ДПА ја тужи комисијата за лустрација

Дневник - 21.09.2010

Претседателот на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев, вели дека работат законски и им порача на партиите дека може да им поднесат десет кривични пријави и оти не се плаши од затвор за „несовесно“ ...

ВМРО-НП:Јавноста има право да ги знае имињата на кодошите

Форум - 21.09.2010

ВМРО-Народна партија денеска побара консензус од сите политички партии да се расветлат имињата на кодошите бидејќи сметаат дека јавноста треба да знае кои се кодошите „Нема да излеземе со имињата, ...

ВМРО-НП:Јавноста има право да ги знае имињата на кодошите

Макфакс - 21.09.2010

ВМРО-Народна партија денеска побара консензус од сите политички партии да се расветлат имињата на кодошите бидејќи сметаат дека јавноста треба да знае кои се кодошите.

ВМРО-НП: Јавноста треба да ги знае имињата на кодошите

Нетпрес - 21.09.2010

Ние нема да ги кажеме имињата, но јавноста заслужува да ги знае кои се кодошите, вели Марјан Додовски, претседател на ВМРО – Народна партија.

ДПА со кривична пријава против членовите на Комисијата за лустрација

МРТ - 21.09.2010

Демократската партија на Албанците поднесе кривична пријава против членовите на Комисијата за лустрација за прикривање на факти и докази, во корист на пратеник на ДУИ.

Пратеникот од ДУИ кодошел малку и не во континуитет

Н.Македонија - 21.09.2010

Пратеникот од ДУИ кодошел малку и не во континуитет, поради што комисијата за лустрација не утврдила дека треба да си оди од функцијата.

Кривични пријави за членовите на Комисијата за лустрација

А1 - 20.09.2010

Комисијата за лустрација сокри факти и со политичко пазарење го амнестираше пратеникот, кодош од ДУИ, обвини ДПА. Затоа комплетниот состав се соочи со кривични пријави.

Кривична пријава од ДПА за Комисијата за лустрација

Алсат-М - 20.09.2010

ДПА ниту денеска не го објави името на пратеникот на ДУИ кој според партијата на Тачи, бил соработник на тајните служби.

ДПА поднесе кривична пријава против Комисијата за лустрација

Канал5 - 20.09.2010

Членовите на Комисијата за лустрација прикриваат факти и докази во корист на пратеник, затоа ДПА против нив поднесе кривична пријава, соопшти портпаролот на ДПА, Луан Треси.

Тачи ќе ја лустрира лустрацијата

Дневник - 20.09.2010

Комисијата за верификација на фактите по последната седница веќе нема кредибилитет и легитимитет да го спроведува процесот на лустрацијата во земјава, кој се претвори во фарса.

ДПА поднесе кривична пријава против лустраторите

Алфа - 20.09.2010

Мендух Тачи им поднесе кривична пријава на лустраторите. Ги обвинуваат дека прикривале факти и докази дека пратеник од партијата на Ахмети бил соработник на тајната полиција.

ДПА со кривична пријава против членовите на Комисијата за лустрација

Макфакс - 20.09.2010

Демократската партија на Албанците ќе поднесе кривична пријава против членовите на Комисијата за лустрација за прикривање на факти и докази, во корист на пратеник на ДУИ.

ДПА со кривична пријава за Комисијата за лустрација

Нетпрес - 20.09.2010

ДПА најави дека ќе поднесе кп против членовите на Комисијата за лустрација за прикривање на факти за пратеник од ДУИ кои соработувал со тајните служби, а од Комисијата велат дека до сега немаат ...

ДПА со кривична пријава против членовите на Комисијата за лустрација

Форум - 20.09.2010

Демократската партија на Албанците на Меднух Тачи, ќе поднесе кривична пријава против членовите на Комисијата за лустрација за прикривање на факти и докази, во полза на пратеник на ДУИ „Комисијата за ...

ДПА со кривична за Комисијата за лустрација

Inpress - 20.09.2010

Скопје, 20. септември 2010 (ИНПРЕС) ДПА најави дека ќе поднесе кривична пријава против членовите на Комисијата за лустрација за прикривање на факти за пратеник од ДУИ кој соработувал со тајните ...

ДПА со кривична пријава против членовите на Комисијата за лустрација

Кајгана - 20.09.2010

Демократската партија на Албанците ќе поднесе кривична пријава против членовите на Комисијата за лустрација за прикривање на факти и докази, во корист на пратеник на ДУИ.

ДПА со кривична до Лустрација, ги криеле кодошите на ДУИ

Сител - 20.09.2010

ДПА поднесе кривична пријава против членовите на Комисијата за лустрација за прикривање на факти за пратеник од ДУИ кој соработувал со тајните служби.

Нема спорни пратеници, има спорни предмети?!

Вечер Прес - 20.09.2010

ДПА вчера излезе со тврдење дека комисијата за лустрација ги прикрива фактите за пратеник за ДУИ за кои, според партијата на Мендух Тачи постојат докази дека бил соработник на тајните служби.