TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Самарас: Владата нема да ја повлече одлуката за затворање на ЕРТ

24 Вести - 16.06.2013

Грчката Влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Самарас не ја повлекува одлуката за затворање на ЕРТ

Р.С.Европа - 16.06.2013

Грчката Влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Наместо ЕРТ во Солун се гледа МРТ

Идивиди - 16.06.2013

МРТ наместо ЕРТ - по гасењето на сигналот на грчката државна телевизија ЕРТ на негово место во солунскиот регион сега зрачи сигналот на македонската државна радио и телевизија МРТ, јавува дописникот ...

Самарас: Владата нема да ја повлече одлуката за затворање на ЕРТ

Алсат-М - 16.06.2013

Грчката Влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Самарас: Владата нема да ја повлече одлуката за затворање на ЕРТ

Алфа - 16.06.2013

Грчката Влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Самарас: Владата нема да ја повлече одлуката за затворање на ЕРТ

А1 On - 16.06.2013

Грчката Влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Откако нема ЕРТ, во Солун се гледа МРТ

+инфо - 16.06.2013

По гасењето на сигналот на грчката државна телевизија ЕРТ, во солунскиот регион сега зрачи сигналот на Македонската радио и телевизија, јави дописникот на МРТ од Атина.

Новинарката Христофилеа од ЕРТ за Канал 5: Никој не веруваше дека ЕРТ ќе се затвори!

Канал5 - 16.06.2013

Новинарката Ставрула Христофилеа беше првата која мораше да остане смирена веднаш по изјавата на владиниот портпарол и да ги одјави вонредните вести.

Солзи и музика од душа – последниот концерт на оркестарот на затворената телевизија ЕРТ (Видео)

МК News - 16.06.2013

Ова е последната порака - последниот концерт на музичарите од 3 музички ансамбли на грчката радио-телевизија (ЕРТ), која како што веќе знаете се затвори по владин декрет.

Самарас: Владата нема да ја повлече одлуката за затворање на ЕРТ

Сител - 16.06.2013

Грчката Влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Уште 800 останаа без работа во ЕРТ

Вечер - 16.06.2013

Останувањето без работа на 2.600 вработени од грчката државна компанија за радио и телевизија - ЕРТ веројатно ќе биде проследено и со кастрење на уште 800 други работни места меѓу службениците во ...

Самарас: Владата нема да ја повлече одлуката за затворање на ЕРТ

Бриф - 16.06.2013

Грчката Влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Откако згасна ЕРТ во Грција се гледа МРТ

Press24 - 16.06.2013

Oткако згасна сигналот на грчката национална телевизија ЕРТ, во солунскиот регион се гледа Македонската радио и телевизија, јавува дописникот на МРТВ од Атина.

Грците гледаат МРТВ

Република - 16.06.2013

Oткако згасна сигналот на грчката национална телевизија ЕРТ, во солунскиот регион се гледа Македонската радио и телевизија, јавува дописникот на МРТВ од Атина.

„ЕРТ ќе остане затворена“

Press24 - 16.06.2013

Грчката Влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Самарас: ЕРТ беше пречка за реформите

Хајд Парк - 16.06.2013

Прочитано: 85 пати Грчкиот премиер Антонис Самарас вели дека минатата седмица затворената државна радио-телевизија ЕРТ подолг период наназад не претставувала средства за информирање на јавноста, ...

Грчката владата нема да ја повлече одлуката за затворање на ЕРТ

Курир - 16.06.2013

Грчката Влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Самарас: Владата нема да ја повлече одлуката за затворање на ЕРТ

Primetime - 16.06.2013

Грчката Влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Самарас не ја повлекува одлуката за затворање на ЕРТ

БезПардон - 16.06.2013

Грчката Влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Самарас: ЕРТ беше пречка за реформите

Макфакс - 16.06.2013

Грчкиот премиер Антонис Самарас вели дека минатата седмица затворената државна радио-телевизија ЕРТ подолг период наназад не претставувала средства за информирање на јавноста, особено не ги покривала ...

Самарас нема да ја повлече одлуката за затворање на ЕРТ

Економски - 16.06.2013

Грчката влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Грците сакале не сакале гледаат МТВ откако им ја изгасија ЕРТ

Maxim - 16.06.2013

Oткако згасна сигналот на грчката национална телевизија ЕРТ, во солунскиот регион се гледа Македонската радио и телевизија, јавува дописникот на МРТВ од Атина.

Грчката влада останува на одлуката ЕРТ да биде затворена

Maxim - 16.06.2013

Грчката Влада нема да ја повлече одлуката за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, изјави денеска премиерот Андонис Самарас на партиска конференција во градот Нафплио.

Самарас предложи делумно решение за ЕРТ

Нова ТВ - 15.06.2013

По протестите и критиките ширум Грција и Европа околу затворањето на грчкиот државен медиум ЕРТ, премиерот Антонис Самарас понуди ЕРТ делумно да започне да емитува програма.

Предвидени откази за 800 лица во Грција?

Р.С.Европа - 15.06.2013

Најмалку 800 државни службеници веројатно ќе останат без работа по отпуштањето на над 1.000 вработени во грчката државна телевизија “ЕРТ” пишува весникот „Катимерини“.

Самарас предложи делумно враќање на ЕРТ

МКД - 15.06.2013

Самарас предложил да се вработат мал број од вработените на ЕРТ, така што емитувањето на информативните програми да може да почне веднаш.

Уште околу 800 грчки државни службеници ќе останат без работа

А1 On - 15.06.2013

Останувањето без работа на 2.600 вработени од грчката државна компанија за радио и телевизија-ЕРТ веројатно ќе биде проследено и со кастрење на уште 800 други работни места меѓуслужбениците во ...

Самарас предложи компромис за ЕРТ

+инфо - 15.06.2013

Според новиот предлог на грчкиот премиер Андонис Самарас, мал дел од вработените ќе можат да се вратат во ЕРТ, а телевизијата ќе почне да емитува вести веднаш.

Грчките социјалисти не се задоволни од предлогот на Самарас за делумно обновување на програмите на ЕРТ

Локално - 15.06.2013

- Предлогот на грчкиот премиер Андонис Самарас да бидат ангажирани мал број вработени за обновување на новинарските програми на јавната радио телевизска компанија ЕРТ не ги задоволува социјалистите, ...

Повеќе од половина Грц, -65% против затворањето на ЕРТ

Канал5 - 15.06.2013

Речиси 2/3 од Грците се против затворањето на ЕРТ, не ја поддржуваат приватизацијата, сметаат дека Самарас е подобар избор од Ципрас за премиер, а и даваат предност на опозициската СИРИЗА.

ЕРТ или избори? Самарас со нов предлог, Венизелос и Кувелис не го прифаќаат

Канал5 - 15.06.2013

И двете партии остануваат на ставот дека ЕРТ треба веднаш да се отвори и да продолжи со комплетна програма, а подоцна, на се направат некои промени во организацијата на грчката национална телевизија.

Уште околу 800 грчки државни службеници ќе останат без работа

Сител - 15.06.2013

Останувањето без работа на 2.600 вработени од грчката државна компанија за радио и телевизија-ЕРТ веројатно ќе биде проследено и со кастрење на уште 800 други работни места меѓу службениците во ...

Предвидени откази за 800 лица во Грција?

Локално - 15.06.2013

Најмалку 800 државни службеници веројатно ќе останат без работа по отпуштањето на над 1.000 вработени во грчката државна телевизија “ЕРТ” пишува весникот „Катимерини“.

Наместо ЕРТ во Солун се гледа МРТ

МРТ - 15.06.2013

МРТ наместо ЕРТ - по гасењето на сигналот на грчката државна телевизија ЕРТ на негово место во солунскиот регион сега зрачи сигналот на македонската државна радио и телевизија МРТ, јавува дописникот ...

Уште околу 800 грчки државни службеници ќе останат без работа

Бриф - 15.06.2013

Останувањето без работа на 2.600 вработени од грчката државна компанија за радио и телевизија-ЕРТ веројатно ќе биде проследено и со кастрење на уште 800 други работни места меѓу службениците во ...

Самарас со нов предлог за ЕРТ

БезПардон - 15.06.2013

Само мал дел од вработените оже да се вратат на работа во ЕРТ а телвизијата веднаш да почне да емитува вести, ова е најновиот предлог на грчкиот премиер Андонис Самарас.

Уште околу 800 грчки државни службеници ќе останат без работа

БезПардон - 15.06.2013

Останувањето без работа на 2.600 вработени од грчката државна компанија за радио и телевизија-ЕРТ веројатно ќе биде проследено и со кастрење на уште 800 други работни места меѓу службениците во ...

Кризата во Грција ќе „сотре“ уште 800 работни места

Press24 - 15.06.2013

Останувањето без работа на 2.600 вработени од грчката државна компанија за радио и телевизија-ЕРТ веројатно ќе биде проследено и со кастрење на уште 800 други работни места меѓу службениците во ...

Грција: Уште околу 800 државни службеници ќе останат без работа

Курир - 15.06.2013

Останувањето без работа на 2.600 вработени од грчката државна компанија за радио и телевизија-ЕРТ веројатно ќе биде проследено и со кастрење на уште 800 други работни места меѓу службениците во ...

По ЕРТ, нови затворања и отпуштања во Грција

Република - 15.06.2013

По 2600-те отпуштени од ЕРТ, во атина се подготвува ново кастрење за уште 800 вработени. Весникот Катимерини претпоставува дека тоа ќе се случи со ново кратење на работни места во државните органи ...

Наместо ЕРТ во Солун се гледа МРТ

Орбис - 15.06.2013

МРТ наместо ЕРТ - по гасењето на сигналот на грчката државна телевизија ЕРТ на негово место во солунскиот регион сега зрачи сигналот на македонската државна радио и телевизија МРТ, јавува дописникот ...

Во Солун наместо ЕРТ се гледа МРТ!

Курир - 15.06.2013

МРТ наместо ЕРТ - по гасењето на сигналот на грчката државна телевизија ЕРТ на негово место во солунскиот регион сега зрачи сигналот на македонската државна радио и телевизија МРТ, јавува дописникот ...

Наместо ЕРТ во Солун се гледа МРТ

Нетпрес - 15.06.2013

МРТ наместо ЕРТ - по гасењето на сигналот на грчката државна телевизија ЕРТ на негово место во солунскиот регион сега зрачи сигналот на македонската државна радио и телевизија МРТ, јавува дописникот ...

Во Солун наместо ЕРТ се гледа МРТ?!

Sky - 15.06.2013

МРТ наместо ЕРТ - по гасењето на сигналот на грчката државна телевизија ЕРТ на негово место во солунскиот регион сега зрачи сигналот на македонската државна радио и телевизија МРТ, јавува дописникот ...

Во Солун наместо ЕРТ се гледа МРТ?!

БезПардон - 15.06.2013

МРТ наместо ЕРТ – по гасењето на сигналот на грчката државна телевизија ЕРТ на негово место во солунскиот регион сега зрачи сигналот на македонската државна радио и телевизија МРТ, јавува дописникот ...

Самарас со нов непристоен предлог за ЕРТ

Економски - 15.06.2013

Само мал дел од вработените оже да се вратат на работа во ЕРТ а телвизијата веднаш да почне да емитува вести, ова е најновиот предлог на грчкиот премиер Андонис Самарас.

Уште околу 800 грчки државни службеници ќе останат без работа

Економски - 15.06.2013

Останувањето без работа на 2.600 вработени од грчката државна компанија за радио и телевизија-ЕРТ веројатно ќе биде проследено и со кастрење на уште 800 други работни места меѓу службениците во ...

Нови 800 државни службеници во Грција ќе останат на улица

Maxim - 15.06.2013

Останувањето без работа на 2.600 вработени од грчката државна компанија за радио и телевизија-ЕРТ веројатно ќе биде проследено и со кастрење на уште 800 други работни места меѓу службениците во ...

Европската радиодифузна унија побара ЕРТ повторно да емитува програма

24 Вести - 14.06.2013

Европската радиодифузна унија побара затворената грчка државна радио и телевизија ЕРТ повторно да емитува програма. Новинарите од ЕРТ, сепак продолжуваат со емитување на програмата преку сателит.

Самарас предлага делумно обновување на дејноста на ЕРТ

24 Вести - 14.06.2013

Грчкиот премиер Андонис Самарас предложи делумно да се обнови дејноста на јавната радио и телевизиска компанија, чие затворање предизвика гнев во Грција и мноштво критики во Европа, пренесоа ...

Грчките социјалисти не се задоволни од предлогот на Самарас за делумно обновување на програмите на ЕРТ

24 Вести - 14.06.2013

Предлогот на грчкиот премиер Андонис Самарас да бидат ангажирани мал број вработени за обновување на новинарските програми на јавната радио телевизска компанија ЕРТ не ги задоволува социјалистите, ...

Нова ЕРТ за нови избори?

Утрински - 14.06.2013

Тест за единството и соработката меѓу Нова деморатија, ПАСОК и Демократска левица Од нашиот дописник Атина - Ќе доведе ли одлуката за затворање на ЕРТ до целосен колапс на трипартиската грчка влада? ...

Европската радиодифузна унија бара ЕРТ пак да зрачи

Утрински - 14.06.2013

Европската радиодифузна унија поднесе барање до грчката Влада „да ја преиспита одлуката“ за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ и повторно да го обнови нејзиниот сигнал, изјави ...

ЕРТ „пиратски“ емитува програма

Алфа - 14.06.2013

Грчката државна радио-телевизија ЕРТ емитуваше програма и покрај одлуката за нејзино гасење од страна на владата во Атина.

Протести против затворањето на грчката телевизија ЕРТ

Н.Македонија - 14.06.2013

Над 12.000 лица вчера протестирале во Грција, во рамките на генералниот штрајк против затворањето на државната компанија за радио и телевизија - ЕРТ, што ја шокира грчката јавност Во Атина, приближно ...

Европската радиодифузија побара ЕРТ да емитува програма

Н.Македонија - 14.06.2013

Европската радиодифузна унија побара затворената грчка државна радио и телевизија ЕРТ повторно да емитува програма Новинарите од ЕРТ, сепак продолжуваат со емитување на програмата преку сателит, ...

На Самарас нема да му се стемни од црните екрани на ЕРТ

Дневник - 14.06.2013

Илјадници Грци излегоа на протести поради згаснувањето на јавниот сервис. Новинарите од ЕРТ реагираа дека е навредливо да ги третираат како да се измамници.

Самарас сака делумно да се обнови дејноста на телевизијата

Н.Македонија - 14.06.2013

Грчкиот премиер Андонис Самарас предложи делумно да се обнови дејноста на јавната радио и телевизиска компанија, чие брутално затворање предизвика гнев во Грција и мноштво критики во Европа, ...

Самарас предлага делумно обвонување на дејноста на ЕРТ

Алфа - 14.06.2013

Грчкиот премиер Андонис Самарас предложи делумно да се обнови дејноста на јавната радио и телевизиска компанија, чие брутално затворање предизвика гнев во Грција и мноштво критики во Европа, пренесоа ...

ЕРТ му пркоси на Самарас

Дневник - 14.06.2013

Поголемиот дел од персоналот на државната грчка ТВ, ЕРТ, ~ пркоси на одлуката на владата и продолжи со емитување емисии и вести преку интернет.

Затворањето на ЕРТ ги крена Грците на нога

+инфо - 14.06.2013

Над 12.000 лица демонстрираа во Грција, наведе полицијата, а настанот е во рамки на генералниот штрајк против затворањето на државната компанија за радио и телевизија - ЕРТ , што предизвика шок меѓу ...

Европските институции се против затворање на грчката државна телевизија

Фактор - 14.06.2013

Претседателот на Европската радиодифузна унија, Жан Пол Филипо побара враќање на сигналот на ЕРТ во Грција и нагласи дека во секоја демократска земја мора да постои национална телевизија.

Европската радиодифузна унија побара ЕРТ повторно да емитува програма

Сител - 14.06.2013

Европската радиодифузна унија побара затворената грчка државна радио и телевизија ЕРТ повторно да емитува програма. Новинарите од ЕРТ, сепак продолжуваат со емитување на програмата преку сателит, ...

Европската радиодифузна унија побара ЕРТ повторно да емитува програма

Локално - 14.06.2013

Европската радиодифузна унија побара затворената грчка државна радио и телевизија ЕРТ под итно повторно да се врати во етерот на Грција и да емитува програма.

ЕРТ доби поддршка од колегите во Европа

Канал5 - 14.06.2013

Европската радиодифузна унија: Во секоја демократска земја мора да постои национална ТВ1 Да се врати веднаш сигналот на ЕРТ, во секоја демократска земја мора да постои национална телевизија – ова е ...

Шулц до Самарас: Преиспитај ја одлуката за ЕРТ

Канал5 - 14.06.2013

Претседателот на европскиот парламент бара преиспитување на одлуката на владата за затворањето на ЕРТ. Мартин Шулц денеска упати писмо до премиерот Самарас во кое ја изразува загриженоста на ...

Европската радиодифузна унија побара ЕРТ повторно да емитува програма

МРТ - 14.06.2013

Европската радиодифузна унија побара затворената грчка државна радио и телевизија ЕРТ повторно да емитува програма. Новинарите од ЕРТ, сепак продолжуваат со емитување на програмата преку сателит, ...

Дa се преиспита одлуката за ЕРТ

МРТ - 14.06.2013

Европската радиодифузна унија поднесе барање до грчката Влада „да ја преиспита одлуката“ за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ и повторно да го обнови нејзиниот сигнал, изјави ...

Европската радиодифузна унија побара ЕРТ да емитува програма

Вечер - 14.06.2013

Европската радиодифузна унија, со седиште во Женева побара затворената грчка државна радио и телевизија ЕРТ повторно да емитува програма.

Илјадници луѓе протестираа во Грција против затворањето на ЕРТ

Точка - 14.06.2013

Илјадници луѓе протестираа вчера во Грција против затворањето на јавната телевизија ЕРТ што предизвикува загриженост за расцеп во коалициската влада.

Илјадници луѓе протестираа во Грција против затворањето на ЕРТ

Нетпрес - 14.06.2013

Илјадници луѓе протестираа вчера во Грција против затворањето на јавната телевизија ЕРТ што предизвикува загриженост за расцеп во коалициската влада.

Европската радиодифузна унија: Грчката Влада да ја преиспита одлуката за затварањето на ЕРТ

Press24 - 14.06.2013

Европската радиодифузна унија поднесе барање до грчката Влада „да ја преиспита одлуката“ за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ и повторно да го обнови нејзиниот сигнал, изјави ...

Самарас предлага делумно обновнување на дејноста на грчката државна радио и телевизија ЕРТ

Primetime - 14.06.2013

Грчкиот премиер Андонис Самарас предложи делумно да се обнови дејноста на јавната радио и телевизиска компанија,чие брутално затворање предизвика гнев во Грција и мноштво критики во Европа, пренесоа ...

Европската радиотелевизиска унија бара обновување на сигналот на грчката ЕРТ

Макфакс - 14.06.2013

Европската радиотелевизиска унија (UER) бара од владата на Грција да ја „преиспита својата одлука" за затворање на државната радио-телевизија ЕРТ и „повторно да го воспостави нејзиниот сигнал", ...

Европската радиодифузна унија побара ЕРТ повторно да емитува програма

Економски - 14.06.2013

Европската радиодифузна унија побара затворената грчка државна радио и телевизија ЕРТ повторно да емитува програма. Новинарите од ЕРТ, сепак продолжуваат со емитување на програмата преку сателит, ...

Европската радиодифузна унија: Владата да ја преиспита одлуката за затварањето на ЕРТ

Maxim - 14.06.2013

Европската радиодифузна унија поднесе барање до грчката Влада „да ја преиспита одлуката“ за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ и повторно да го обнови нејзиниот сигнал, изјави ...

Самарас: Исклучувањето на ЕРТ е борба против времето на „диносауруси“

24 Вести - 13.06.2013

Премиерот на Грција Антонис Самарас денеска пред членовите на Економската комора на Атина изјави дека вчерашното исклучување на државната телевизија ЕРТ е оправдано со потребата за борба против ...

Ненадејна смрт на грчката ЕРТ

Утрински - 13.06.2013

Оваа одлука без преседан во ЕУ, со која Грција стана прва држава која нема национален сервис, беше спроведена во рок од само шест часа Од нашиот дописник Атина - Мрак падна над ЕРТ со одлуката на ...

Цунами од протести во Грција за затворањето на ЕРТ

Утрински - 13.06.2013

Атина - Грција денеска ќе биде парализирана од генерален работнички штрајк поради владината одлука да се затвори националната радио-телевизија ЕРТ.

За Самарас исклучувањето на ЕРТ е борба против „диносауруси“

Утрински - 13.06.2013

Грчкиот премиер Антонис Самарас денеска пред членовите на Економската комора на Атина изјави дека вчерашното исклучување на државната телевизија ЕРТ е оправдано со потребата за борба против ...

Самарас го спореди исклучувањето на етр со борба против „диносауруси“

Телма - 13.06.2013

Премиерот на Грција Антонис Самарас денеска пред членовите на Економската комора на Атина изјави дека вчерашното исклучување на државната телевизија ЕРТ е оправдано со потребата за борба против ...

Грците ја жртвуваа државната телевизија

Дневник - 13.06.2013

Илјадници демонстранти минаа цела ноќ во вторникот пред централата на ЕРТ северно од Атина давајќи им поддршка на новинарите на привремено згаснатата грчка државна телевизија и на радијата што одбија ...

Новинарите во шок поради затворањето на ЕРТ

Н.Македонија - 13.06.2013

Одлуката на Самарас е дел од мерките на владата за намалување на државниот долг и за извлекување на презадолжената земја од финансиската бездна Околу 2.500 работници ќе останат без работа Згасна од ...

Самарас: Исклучувањето на ЕРТ – борба против „менталитетот од ерата на јура“

А1 On - 13.06.2013

Премиерот на Грција Антонис Самарас денеска пред членовите на Економската комора на Атина изјави дека вчерашното исклучување на државната телевизија ЕРТ е оправдано со потребата за борба против ...

Самарас исклучувањето на ЕТА го спореди со борба против времето на „диносауруси“

Алфа - 13.06.2013

Премиерот на Грција Антонис Самарас денеска пред членовите на Економската комора на Атина изјави дека вчерашното исклучување на државната телевизија ЕРТ е оправдано со потребата за борба против ...

Самарас: Исклучувањето на ЕРТ не враќа во ерата на Јура

Н.Македонија - 13.06.2013

Премиерот на Грција Антонис Самарас денеска пред членовите на Економската комора на Атина изјави дека вчерашното исклучување на државната телевизија ЕРТ е оправдано со потребата за борба против ...

Илјадници лица демонстрираат против затворањето на грчката ЕРТ

А1 On - 13.06.2013

Над 12.000 лица денеска попладне демонстрираа во Грција, наведе полицијата, а настанот е во рамки на генералниот штрајк против затворањето на државната компанија за радио и телевизија- ЕРТ, што ...

Протести и генерален штрајк во Грција, Самарас бара доверба на владата

Канал5 - 13.06.2013

Владината криза во Грција се продлабочува, Венизелос и Кувелис бараат лидерска средба кај премиерот, Самарас под притисок на јавноста и опозицијата бара доверба во парламентот.

Самарас вчерашното исклучување на ЕТА го спореди со борба против времето на „диносауруси“

Сител - 13.06.2013

Премиерот на Грција Антонис Самарас денеска пред членовите на Економската комора на Атина изјави дека вчерашното исклучување на државната телевизија ЕРТ е оправдано со потребата за борба против ...

Затворањето на ЕРТ ја отвори темата за предвремени избори

Канал5 - 13.06.2013

Дворот на грчката национална телевизија беше премногу мал да ги собере околу 15те илјади Грци кои денеска излегоа да им дадат поддршка на вработените во ЕРТ, но и уште еднаш да испратат порака до ...

Самарас вчерашното исклучување на ЕТА го спореди со борба против времето

МРТ - 13.06.2013

Премиерот на Грција Антонис Самарас денеска пред членовите на Економската комора на Атина изјави дека вчерашното исклучување на државната телевизија ЕРТ е оправдано со потребата за борба против ...

Над 12.000 лица демонстрираат против затворањето на грчката ЕРТ

Сител - 13.06.2013

Над 12.000 лица денеска попладне демонстрираа во Грција, наведе полицијата, а настанот е во рамки на генералниот штрајк против затворањето на државната компанија за радио и телевизија- ЕРТ, што ...

Самарас вчерашното исклучување на ЕТА го спореди со борба против времето на „диносаурусите“

Press24 - 13.06.2013

Премиерот на Грција Антонис Самарас денеска изјави дека вчерашното исклучување на државната радио и телевизија на Грција е оправдано со потребата за борба против „менталитетот од ерата на јура“ и ...

Самарас исклучувањето на ЕРТ го нарече борба против времето на „диносаурусите“

Primetime - 13.06.2013

Премиерот на Грција Андонис Самарас денеска пред членовите на Економската комора на Атина изјави дека вчерашното исклучување на државната телевизија ЕРТ е оправдано со потребата за борба против ...

За Самарас исклучувањето на ЕРТ е борба против „диносауруси“

БезПардон - 13.06.2013

Грчкиот премиер Антонис Самарас денеска пред членовите на Економската комора на Атина изјави дека вчерашното исклучување на државната телевизија ЕРТ е оправдано со потребата за борба против ...

Над 12.000 луѓе демонстрираат против затворањето на грчката ЕРТ

Primetime - 13.06.2013

Повеќе од 12.000 лица денеска демонстрираа во Грција, посочи полицијата, а настанот е во рамки на генералниот штрајк против затворањето на државната компанија за радио и телевизија- ЕРТ, што ...

12.000 лица протестираа за затварањето на грчката радио и телевизија

Press24 - 13.06.2013

Над 12.000 лица денеска попладне демонстрираа во Грција, наведе полицијата, а настанот е во рамки на генералниот штрајк против затворањето на државната компанија за радио и телевизија- ЕРТ, што ...

Затворањето на ЕРТ, Грција ја крена на нозе

Sky - 13.06.2013

Како што наведува полицијата, денеска во попладневните часови во рамките на генералниот штрајк против затворањето на ЕРТ- државната радио телевизија, на протести излегоа над 12.000 лица.

ФОТО: Масовни протести во Грција поради затворањето на државната телевизија

Курир - 13.06.2013

Во рамки на генералниот штрајк против затворањето на државната компанија за радио и телевизија- ЕРТ во Грција денеска протестираа над 12 000 лица, соопшти полицијата.

Хакери го пренасочија емитувањето на грчката ЕРТ на страницата на Апелациониот суд

Макфакс - 13.06.2013

Припадници на меѓународната хакерска група Anonymous во четвртокот ја пробија интернет страницата на апелациониот суд во Атина преку кој емитуваа програма на државната грчка радио-телевизија ЕРТ која ...

Исклучувањето на ЕРТ е борба против времето на „диносауруси“

Економски - 13.06.2013

Премиерот на Грција Антонис Самарас денеска пред членовите на Економската комора на Атина изјави дека вчерашното исклучување на државната телевизија ЕРТ е оправдано со потребата за борба против ...

Самарас затварањето на ЕРТ го спореди со борба против „менталитетот од ерата на јура“

Maxim - 13.06.2013

Премиерот на Грција Антонис Самарас денеска изјави дека вчерашното исклучување на државната радио и телевизија на Грција е оправдано со потребата за борба против „менталитетот од ерата на јура“ и ...

12.000 лица излегоа на протести поради затварањето на ЕРТ

Maxim - 13.06.2013

Над 12.000 лица денеска попладне демонстрираа во Грција, наведе полицијата, а настанот е во рамки на генералниот штрајк против затворањето на државната компанија за радио и телевизија- ЕРТ, што ...

Катанец на грчката државна телевизија!

Deutsche Welle - 12.06.2013

Грчката радио и телевизиска станица ЕРТ веќе 75 години е институција во медиумскиот простор. Владата реши да ја затвори за да заштеди трошоци. Грците во земјата и во странство се гневни.

ЕК: Не баравме затворање на грчката радио-телевизија

Deutsche Welle - 12.06.2013

По затворањето на грчката државна радио-телевизија, ЕК ги отфрли обвинувањата дека тоа е резултат на диктатот за штедење од Брисел, присутни во грчките медиуми.

ЕРТ прекина со емитување програма

24 Вести - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

Грчката влада ги затвори државната телевизија и радио

Р.С.Европа - 12.06.2013

Како дел од мерките за штедење, грчката влада ги затвори државната телевизија и радио. Одлуката беше објавена синоќа со мало предупредување по што државниот канал ЕРТ прекина со емитување програма.

Грците шокирани од затворањето на ЕРТ

Р.С.Европа - 12.06.2013

Грција од денеска нема државна радио телевизија. ЕРТ е привремено затворена со декрет на владата, а во рамките на мерките за штедење.

Грците гневни по затворањето на ЕРТ

Нова ТВ - 12.06.2013

Од денеска грчката јавност неможе да ја следи програмата на на националната радио и телевизиска станица ЕРТ. >> Вработени упаднаа во грчката државна телевизија После 75 години во медиумскиот простор ...

ЕК не е среќна, но затворањето на ЕРТ е одлука на Грција

Р.С.Европа - 12.06.2013

Портпаролот на Европската комисија Оливие Бејли денеска изјави дека затворање на Јавниот радиодифузен сервис во Грција од страна на грчката Влада во рамки на пошироките мерки за мерки за штедење и ...

Новата грчка државна радио и телевизија ќе се вика НЕПИТ

Нова ТВ - 12.06.2013

Името на новата грчка државна радио и телевизија ќе биде „Нова грчка радио, интернет и телевизија АД“ (НЕПИТ), се наведува во предлог-законот објавен на интернет за кој треба да се води јавна ...

Грција ја укинува јавната радио-телевизија

МКД - 12.06.2013

Поради штедењето привремено се укинуваат државната телевизија и радио, објавила вчера грчката влада, додавајќи дека се решиле на овој чекор бидејќи медиумите имале проблем со транспарентноста и дека ...

ЕРТ згасна, коалицијата во криза

Утрински - 12.06.2013

Новинарите на ЕРТ не се предаваат, владината коалиција се тресе, но одлуката на премиерот Самарас за затворањето на ЕРТ се чини конечна Атина - Во Грција осамна медиумски мрак и нови масовни протести ...

Новата грчка државна радио и телевизија ќе се вика НЕПИТ

Утрински - 12.06.2013

Името на новата грчка државна радио и телевизија ќе биде „Нова грчка радио, интернет и телевизија АД“ (НЕПИТ), се наведува во предлог-законот објавен на интернет за кој треба да се води јавна ...

За ЕК затворањето на ЕРТ е автономна одлука на Атина

Утрински - 12.06.2013

Европската комисија за затворање на Грчкиот јавен радиодифузен сервис (ЕРТ) денеска излезе со став дека тоа претставува автономна одлука на властите на една земја-членка на Унијата.

Грција: синдикатите и партиите бараат државната телевизија да продолжи да работи

Телма - 12.06.2013

Политичките партии во Грција и синдикатите побараа од владата во Атина да ја поништи ненадејната одлука за затворање на грчката државна телевизија.

АНА-МПА нема да емитува вести во знак на солидарност со ЕРТ

Алфа - 12.06.2013

Грчката новинска агенција АНА-МПА нема да објавува вести од 6 часот денеска до 6 часот утре, откако вработените најавија учество во штрајкот објавен од новинарските синдикати во знак на солидарност ...

Грчката агенција АНА-МПА нема да емитува вести до утре изутрина во знак на солидарност со ЕРТ

А1 On - 12.06.2013

Грчката новинска агенција АНА-МПА нема да објавува вести од 6 часот денеска до 6 часот утре, откако вработените најавија учество во штрајкот објавен од новинарските синдикати во знак на солидарност ...

ЕРТ прекина со емитување програма

Идивиди - 12.06.2013

Атина, 12 јуни 2013 (МИА) – Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

ЕРТ прекина со емитување програма

А1 On - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

Грчката телевизија ја прекина програмата

Н.Македонија - 12.06.2013

Од синоќа прекина емитувањето на програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ. Главниот предавател близу Атина, бил исклучен од полицијата, изјави за западни медиуми претставник на ...

Грчката влада привремено ја затвори ЕРТ, вработените на масовен штрајк!

Капитал - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

„Етнос“: Новата грчка државна радио и телевизија ќе се вика НЕПИТ

А1 On - 12.06.2013

Името на новата грчка државна радио и телевизија ќе биде „Нова грчка радио, интернет и телевизија АД“ (НЕПИТ), се наведува во предлог-законот објавен на интернет за кој треба да се води јавна ...

Новата грчка државна радио и телевизија ќе се вика НЕПИТ

Идивиди - 12.06.2013

Атина, 12 јуни 2013 (МИА) - Името на новата грчка државна радио и телевизија ќе биде „Нова грчка радио, интернет и телевизија АД“ (НЕПИТ), се наведува во предлог-законот објавен на интернет за кој ...

ВИДЕО: Хаос во ЕРТ по прекинот на програмата

А1 On - 12.06.2013

Синоќа во 23 часот по локално време прекина емитувањето програмата на државната грчка радио и телевизија ЕРТ. Главниот предавател близу Атина бил исклучен од полицијата, но вработените на ...

Кој ја крои судбината на грчката државна радио-телевизија?

Алфа - 12.06.2013

Граѓаните на Грција од синоќа се без државна радио-телевзија. Со одлука на владата јавниот сервис ЕРТ прекина со емитување програма, а 2700 вработени добија суспензија, која би требало да трае се ...

Грција ја затвора државната телевизија ЕРТ

+инфо - 12.06.2013

Грчката влада соопшти дека има намера привремено да ја прекрати дејноста на државната радио и телевизија ЕРТ , за да да ги почитува барањата на меѓународните кредитори за кастрења во државниот сектор.

Вработените упаднаа во седиштето на ЕРТ во Атина

+инфо - 12.06.2013

Вработени во грчката државна радио и телевизија ЕРТ, која ќе биде привремено затворена, упаднаа во седиштето на ЕРТ во Атина.

ЕРТ прекина со емитување програма

+инфо - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ .

„Етнос“: НЕПИТ- името на новата грчка државна радио и телевизија

Фактор - 12.06.2013

Името на новата грчка државна радио и телевизија ќе биде „Нова грчка радио, интернет и телевизија АД“ (НЕПИТ), се наведува во предлог-законот објавен на интернет за кој треба да се води јавна ...

НЕРИТ е името на новата државна телевизија на Грција

+инфо - 12.06.2013

Името на новата грчка државна радио и телевизија ќе биде „Нова грчка радио, интернет и телевизија АД“ (НЕРИТ), се наведува во предлог-законот објавен на интернет за кој треба да се води јавна ...

Грчката агенција АНА-МПА нема да емитува вести до утре изутрина во знак на солидарност со ЕРТ

Канал5 - 12.06.2013

Грчката новинска агенција АНА-МПА нема да објавува вести од 6 часот денеска до 6 часот утре, откако вработените најавија учество во штрајкот објавен од новинарските синдикати во знак на солидарност ...

Грција ја затвора државната телевизија – новинарите ја окупураа зградата

МК News - 12.06.2013

Вработени во грчката државна радио и телевизија ЕРТ, која се очекува привремено да биде затворена, упаднаа во седиштето на ЕРТ во Атина.

Информациски мрак во Грција

Локално - 12.06.2013

Грчката новинска агенција АНА-МПА нема да објавува вести од 6 часот денеска до 6 часот утре, откако вработените најавија учество во штрајкот објавен од новинарските синдикати во знак на солидарност ...

Грција остана без национален ТВ сервис: Доцна синоќа полицијата ги исклучи предавателите на ЕРТ

Сител - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

Грчките граѓани и новинари се солидаризираат со ЕРТ

Канал5 - 12.06.2013

До раните утрински часови граѓаните беа пред ЕРТ, додека новинарите и вработените во телевизијата не ја напуштија воопшто зградата и имаа маратонско отворено студио кое се уште трае.

Фото: Маратонско отворено студио на интернет, собири пред ЕРТ

Канал5 - 12.06.2013

Поддршката што ја добија вработените во државната ТВ беше целосно неочекувана, илјадници граѓани спонтано, неорганизирано од различни делови на Атина се собра пред зградата на телевизијата, а ...

Грција остана без национален ТВ сервис

Вечер - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

ЕРТ прекина со емитување програма

МРТ - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

Грчката агенција АНА-МПА нема да емитува вести во знак на солидарност со ЕРТ

МРТ - 12.06.2013

Грчката новинска агенција АНА-МПА нема да објавува вести од 6 часот денеска до 6 часот утре, откако вработените најавија учество во штрајкот објавен од новинарските синдикати во знак на солидарност ...

Грција ја затвора државната телевизија ЕРТ

Кирилица - 12.06.2013

Грчката влада соопшти дека има намера привремено да ја прекрати дејноста на државната радио и телевизија ЕРТ, за да да ги почитува барањата на меѓународните кредитори за кастрења во државниот сектор.

Државната ЕРТ заминува во историја, НЕРИТ е новата грчка телевизија

Канал5 - 12.06.2013

НЕРИТ (Нова грчка радио,интернет телевизија) е името на новата грчка телевизија, која најдоцна до 29 август ќе почне со работа на местото на државната ЕРТ.

ВИДЕО: Хаос во ЕРТ по прекинот на програмата, маратонско отворено студио, протести….

Либертас - 12.06.2013

Синоќа во 23 часот по локално време прекина емитувањето програмата на државната грчка радио и телевизија ЕРТ. Главниот предавател близу Атина бил исклучен од полицијата, но вработените на ...

ЕК: Не баравме затворање на ЕРТ!

Либертас - 12.06.2013

Европската комисија ги отфрли обвинувањата дека таа побарала од грчката влада затворање на државната радио и телевизија ЕРТ, причина која што беше наведена од грчките политичари на власта, кои ...

Етнос: Името на новата грчка државна радио – телевизија ќе биде НЕПИТ

Либертас - 12.06.2013

Името на новата грчка државна радио и телевизија ќе биде „Нова грчка радио, интернет и телевизија АД“ (НЕПИТ), се наведува во предлог-законот објавен на интернет за кој треба да се води јавна ...

„Етнос“: Новата грчка државна радио и телевизија ќе се вика НЕПИТ

МРТ - 12.06.2013

Името на новата грчка државна радио и телевизија ќе биде „Нова грчка радио, интернет и телевизија АД“ (НЕПИТ), се наведува во предлог-законот објавен на интернет за кој треба да се води јавна ...

Затворањето на грчкиот јавен сервис е автономна одлука на грчката Влада

МРТ - 12.06.2013

Европската комисија денеска излезе со изненадувачка изјава за вчерашното затворање на Јавниот радиодифузен сервис (ЕРТ) во Грција од страна на грчката Влада во рамки на превземањето на мерки за ...

Грција од денеска нема државна радио и телевизија

МРТ - 12.06.2013

По наредба на премиерот Антонис Самарас, вчера на полноќ грчкиот јавен сервис ЕРТ престана да зрачи, а без работа останаа близу 2700 вработени, јавува дописникот на МРТ од Атина.

Грчката јавност шокирана од одлуката за гасење на ЕРТ

Сител - 12.06.2013

Грчката јавност шокирана од затварањето на ЕРТ, државна телевизија која работи од 1938-та. Сигналот се исклучи сношти пред полноќ, само неколку часа по објавата дека владата го згаснува медиумот за ...

Самарас: Грција се претвори во Џурасик парк

Канал5 - 12.06.2013

Венизелос и Кувелис бараат средба со Самарас, премиерот одговара: Не ја затвораме ЕРТ, само го обновуваме јавниот сервис. Ниту едните попуштаат ниту другиот отстапува.

Премиерот Самарас ја затвори државната компанија за радио и телевизија - ЕРТ

Вечер - 12.06.2013

Како што најави грчката влада, привремено прекина емитувањето на програмата на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ, кои беа посочени дека трошат премногу средства од буџетот, а ...

Грчката ЕРТ прекина со емитување програма

Бриф - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

Грчката влада поради кризата ги затвора државните медиуми

Точка - 12.06.2013

Грчката влада вчера соопшти дека привремено ќе ги згасне државната телевизија и радио во рамките на планот на мерки за штедење.

ЕК: Затворањето на грчкиот јавен сервис е автономна одлука на грчката Влада

Бриф - 12.06.2013

Европската комисија денеска излезе со изненадувачка изјава за вчерашното затворање на Јавниот радиодифузен сервис (ЕРТ) во Грција од страна на грчката Влада во рамки на превземањето на мерки за ...

Самарас му стави клуч на грчкиот јавен сервис ЕРТ – 2.556 лица останаа без работа

Таратур - 12.06.2013

Грчкиот премиер Антонис Самарас нареди итно затварање на грчката државна телевизија ЕРТ, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

ЕРТ прекина со емитување програма

Курир - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

Згасна грчката национална телевизија - Владата не можела да си ја дозволи

Press24 - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

Грција остана без национален ТВ сервис: Доцна синоќа полицијата ги исклучи предавателите на ЕРТ

Орбис - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

Новинарите не ја напуштаат ЕРТ, протести пред телевизијата

Хајд Парк - 12.06.2013

Прочитано: 98 пати Новинарите на затворената грчка државна телевизија и радио одбија да ја напуштат централата на медиумската корпорација – ЕРТ, а откако рано утрово им беше изгаснат и телевизискиот ...

НЕПИТ ќе биде името на новата грчка државна радио и телевизија

Press24 - 12.06.2013

Името на новата грчка државна радио и телевизија ќе биде „Нова грчка радио, интернет и телевизија АД“ (НЕПИТ), се наведува во предлог-законот објавен на интернет за кој треба да се води јавна ...

Новата грчка државна радио и телевизија ќе се вика НЕПИТ

Primetime - 12.06.2013

Новата грчка државна радио и телевизија ќе се вика „Нова грчка радио, интернет телевизија АД“ (НЕПИТ), се наведува во предлог-законот објавен на интернет, за кој треба да се води јавна расправа, ...

НЕПИТ-името на новата грчка телевизија

Курир - 12.06.2013

Името на новата грчка државна радио и телевизија ќе биде „Нова грчка радио, интернет и телевизија АД“ (НЕПИТ), се наведува во предлог-законот објавен на интернет за кој треба да се води јавна ...

ЕК со изненадувачка изјава за затварањето на грчката државна радио и телевизија

Press24 - 12.06.2013

Европската комисија денеска излезе со изненадувачка изјава за вчерашното затворање на Јавниот радиодифузен сервис во Грција од страна на грчката Влада во рамки на превземањето на мерки за штедење, ...

Грција во медиумски мрак, Самарас на маки, избори на повидок

Република - 12.06.2013

На повидок предвремени парламентарни избори Се ниша премиерската фотеља на премиерто Самарас откако вчера пред полноќ полицијата ја спроведе неговата одлука со која 2600 вработени во грчката ...

ЕК: Затворањето на ЕРТ е автономна одлука на Грција

Курир - 12.06.2013

Европската комисија денеска излезе со изненадувачка изјава за вчерашното затворање на Јавниот радиодифузен сервис (ЕРТ) во Грција од страна на грчката Влада во рамки на превземањето на мерки за ...

ЕК: Затворањето на грчкиот јавен сервис е автономна одлука на грчката Влада

Орбис - 12.06.2013

Наместо осуда, портпаролот на Комисијата, Оливие Бејли, денеска истакна дека ЕК - “Ја забележало одлуката на грчките власти да го затворат ЕРТ, но оваа одлука е во целосна автономија на ...

ЕК: Не баравме затворање на грчката радио-телевизија

БезПардон - 12.06.2013

По затворањето на грчката државна радио-телевизија, ЕК ги отфрли обвинувањата дека тоа е резултат на диктатот за штедење од Брисел, присутни во грчките медиуми.

Грција од денеска нема државна радио и телевизија

Нетпрес - 12.06.2013

По наредба на премиерот Антонис Самарас, вчера на полноќ грчкиот јавен сервис ЕРТ престана да зрачи, а без работа останаа близу 2700 вработени, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Грчките власти го блокираа пристапот до веб страницата на државната телевизија ЕРТ

Макфакс - 12.06.2013

Грчките власти го блокираа пристапот до интернет страницата на државната радио-телевизија ЕРТ, откако емитување на каналот беше организира преку интернет страниците на колегите новинари и други ...

Новинарите не ја напуштаат ЕРТ, протести пред телевизијата

Макфакс - 12.06.2013

Новинарите на затворената грчка државна телевизија и радио одбија да ја напуштат централата на медиумската корпорација – ЕРТ, а откако рано утрово им беше изгаснат и телевизискиот радио сигнал ...

ЕК: Грција автономно ја донесе одлуката за затворање на јавниот радиодифузер

Макфакс - 12.06.2013

Европската комисија во средата објави дека ја примила одлуката на грчките власти да го затворат јавниот радиодифузер ЕРТ, истакнувајќи дека Атина таа одлука ја донела целосно самостојно.

Грчките новинари со поддршка за колегите од ЕРТ

Економски - 12.06.2013

Грчката новинска агенција АНА-МПА нема да објавува вести до 6 часот утре наутро, откако вработените во знак на солидарност за затворање на државната тевелизија ЕРТ најавија учество во штрајкот.

Грчката државна телевизија прекина со емитување на програмата

Денешен - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

ЕРТ: Новинарите ја одбија наредбата за затворање, протести и поделба во владата

Lider - 12.06.2013

Отпуштените новинари од грчкото државно радио и телевизија одбија да ја напуштат централата и продолжија со програмата преку интернет, додека владата се соочува со нова политчка криза.

Грчката влада ја затвори државната телевизија ЕРТ

Економски - 12.06.2013

Во 23 часот синоќа по локално време прекина емитувањето програма на државната грчка компанија за радио и телевизија ЕРТ.

ЕК: Не побаравме затворање на ЕРТ

Економски - 12.06.2013

По затворањето на грчката државна радио-телевизија, ЕК ги отфрли обвинувањата дека тоа е резултат на диктатот за штедење од Брисел, присутни во грчките медиуми.

ЕК со изненадувачка изјава за затворањето на грчката ЕРТ

Maxim - 12.06.2013

Европската комисија денеска излезе со изненадувачка изјава за вчерашното затворање на Јавниот радиодифузен сервис во Грција од страна на грчката Влада во рамки на превземањето на мерки за штедење, ...

Грција привремено ја затвора државната радио и телевизија ЕРТ заради барањата за штедење

24 Вести - 11.06.2013

Грчката влада соопшти дека има намера привремено да ја прекрати дејноста на државната радио и телевизија ЕРТ, за да да ги почитува барањата на меѓународните кредитори за кастрења во државниот сектор.

Вработени упаднаа во грчката државна телевизија

Нова ТВ - 11.06.2013

Вработени во грчката државна радио и телевизија ЕРТ, која се очекува привремено да биде затворена, упаднаа во централната зграда на ЕРТ во Атина, јавуваат руски медиуми Претходно денеска грчката ...

Клуч за грчката национална радио-телевизија

Утрински - 11.06.2013

ЕРТ престанува со работа ноќва на полноќ, а сите вработени веднаш ќе добијат отказ Од нашиот дописник Атина - Грчката влада ја затвори државната радио-телевизија ЕРТ.

Вработените упаднаа во седиштето на грчката државна радителевизија

Телма - 11.06.2013

Вработени во грчката државна радио и телевизија ЕРТ, која се очекува привремено да биде затворена, упаднаа во седиштето на ЕРТ во Атина.

Грција ја затвора државната радио-телевизија ЕРТ поради штедење!

А1 On - 11.06.2013

Грчката влада соопшти дека има намера привремено да ја прекрати дејноста на државната радио и телевизија ЕРТ, за да ги почитува барањата на меѓународните кредитори за штедење во државниот сектор, ...

Грција ја затвора националната телевизија

Алсат-М - 11.06.2013

Грчката влада попладнево со изненадувачко соопштение. Ќе ја затвори државната радио и телевизија ЕРТ за да да ги почитува барањата на меѓународните кредитори за кастрења во државниот сектор.

Вработените упаднаа во седиштето на грчката државна радио и телевизија ЕРТ во Атина

А1 On - 11.06.2013

Вработени во грчката државна радио и телевизија ЕРТ, која се очекува привремено да биде затворена, упаднаа во седиштето на ЕРТ во Атина.

Вработените упаднаа во седиштето на грчката државна радиотелевизија

Н.Македонија - 11.06.2013

Вработени во грчката државна радио и телевизија ЕРТ, која се очекува привремено да биде затворена, упаднаа во седиштето на ЕРТ во Атина Во моментов тие оддржуваат собир за ги утврдат натамошните ...

Владата кастри работници, ја затвора државната телевизија ЕРТ

Фактор - 11.06.2013

На полноќ се затвора грчката национална телевизија ЕРТ. Како што објави Катимерини, Самарас донел одлука ЕРТ да се затвори и да почне одново со работа по извесен временски период, но помалку ...

Грчката влада размислува за затворање на ЕРТ

Канал5 - 11.06.2013

Грчката национална телевизија, според новинарските информации во Атина е изборот на владата за исполнување на обврската кон кредиторите – затворање на голема организација или намалување на бројот на ...

Владата на Самарас ја затвора националната телевизија ЕРТ на полноќ

Канал5 - 11.06.2013

Денеска на полноќ се затвара грчката национална телевизија. Владиниот портпарол, објави дека ЕРТ ќе прекине со работа во 24 часот, а на нејзино место, за краток временски период ќе се создаде нова ...

Грција ја затвора државната радио-телевизија ЕРТ поради штедење!

Либертас - 11.06.2013

Грчката влада соопшти дека има намера привремено да ја прекрати дејноста на државната радио и телевизија ЕРТ, за да ги почитува барањата на меѓународните кредитори за штедење во државниот сектор, ...

Заради штедење грчката влада привремено ја затвора државната радио и телевизија ЕРТ

Локално - 11.06.2013

Грчката влада соопшти дека има намера привремено да ја прекрати дејноста на државната радио и телевизија ЕРТ, за да да ги почитува барањата на меѓународните кредитори за кастрења во државниот сектор, ...

Грчката влада привремено ја затвора државната радио и телевизија ЕРТ

Сител - 11.06.2013

Грчката влада соопшти дека има намера привремено да ја прекрати дејноста на државната радио и телевизија ЕРТ, за да да ги почитува барањата на меѓународните кредитори за кастрења во државниот сектор, ...

Вработените упаднаа во грчката државна телевизија ЕРТ

Либертас - 11.06.2013

Вработени во грчката државна радио и телевизија ЕРТ, која се очекува привремено да биде затворена, упаднаа во седиштето на ЕРТ во Атина.

Вработените упаднаа во седиштето на грчката државна радио и телевизија ЕРТ во Атина

Сител - 11.06.2013

Вработени во грчката државна радио и телевизија ЕРТ, која се очекува привремено да биде затворена, упаднаа во седиштето на ЕРТ во Атина.

Бунт во грчката државната телевизија

Локално - 11.06.2013

Вработени и лица на список за отпуштање упаднаа во грчката државна радио и телевизија ЕРТ, која се очекува привремено да биде затворена, Тие насила влеоа во централната зграда на ЕРТ во Атина, ...

Во шок вработените во ЕРТ ги одбројуваат последните минути - медиумот се затвара!

Канал5 - 11.06.2013

Со солзи во очите, во шок и неверување, но и со огромна поддршка од граѓаните, вработените во грчката национална телевизија ги одбројуваат последните минути пред затворањето на телевизијата.

Грчката влада привремено ја затвора државната радио и телевизија ЕРТ заради барањата за штедење

Бриф - 11.06.2013

Грчката влада соопшти дека има намера привремено да ја прекрати дејноста на државната радио и телевизија ЕРТ, за да да ги почитува барањата на меѓународните кредитори за кастрења во државниот сектор, ...

Грција остана без национална телевизија

Република - 11.06.2013

Нема веќе по 300 евра за частење кафе Грчката Национална телевизија ЕРТ ќе биде затворена за да се намалат трошоците на државата која што повторно неконтролирано тоне во долгови, пренесува ...

Поради штедење се затвора грчката национална телевизија

Primetime - 11.06.2013

Поради барањата за штедење од меѓународните кредитори, Грчката влада одлучи привремено да ја затвори државната радио телевизија ЕРТ.

Грчката влада ќе ја затвори државната телевизија

Курир - 11.06.2013

Привремено ќе биде сопрена дејноста на државната радио и телевизија ЕРТ во Грција, за да се почитуваат барањата на меѓународните кредитори за кастрења во државниот сектор, соопшти грчката влада.

Самарас го затвори грчкиот јавен сервис ЕРТ – 2.556 лица останаа без работа

Нетпрес - 11.06.2013

Грчкиот премиер Антонис Самарас нареди итно затварање на грчката државна телевизија ЕРТ, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Грција: Вработените упаднаа во државната телевизија

Курир - 11.06.2013

По одлуката на грчката влада привремено да ја затвори државната радио и телевизија ЕРТ, вработените упаднаа во седиштето на ЕРТ во Атина.

Грчките новинари упаднаа во националната телевизија

Primetime - 11.06.2013

Револтирани, вработените во националната грчка телевизија ЕРТ вечерва упаднаа во седиштето на телевизијата во Атина. Во моментов тие одржуваат собир за да ги утврдат натамошните активности.

Грција ги укинува државната ТВ и радио

Макфакс - 11.06.2013

Конзервативната влада на Грција соопшти во вторникот дека привремено ја укинува државната телевизија поради штедење, и покрај примедбите на синдикатите и на коалиционите партнери.