TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ешерихија коли најдена во река крај Франкфурт

+инфо - 19.06.2011

Опасната бактерија ешерихија коли од истиот вид кој е причинител за појавата на цревните инфекции во Германија, е откриена во примероци од вода од реката Ерленбах крај Франкфурт, пишува германскиот ...

Во Македонија има цревни инфекции, но не и смртоносната ешерихија коли

Сител - 19.06.2011

Бројни анализи на микробиологија и хоспитализирани пациенти со цревни инфекции на Инфективна, но кај ниту еден не е изолирана смртоносната ешерихија коли.

Бактеријата Е.коли најдена во река крај Франкфурт

МРТ - 19.06.2011

Опасната бактерија ешерихија коли од истиот вид која е причинител за појавата на цревните инфекции во Германија, е откриена во примероци од вода од реката Ерленбах крај Франкфурт на Мајна, пишува ...

Македонците јадат безбеден зеленчук

Вечер - 19.06.2011

Агенцијата за храна и ветеринарство изминатите 10 дена спровела вонредни контроли на преку 40 примероци зеленчук земени по случаен избор и резултатите покажуваат дека доматите и краставиците се 100% ...

Зеленчукот во Македонија нема е-коли

А1 - 18.06.2011

Македонските земјоделски производи се безбедни, во нив нема ешерихија коли. Покажало истражувањето на агенцијата за храна и ветеринарство на барање на министерството за земјоделство.

Во македонскиот зеленчук нема опасна бактерија

Р.С.Европа - 18.06.2011

Во македонскиот зеленчук нема присуство на бактеријата Ешерихија коли, тој е безбеден е и сосема исправен за консумирање, изјави директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Дејан Рунтевски.

Кој ја измисли таа ешерихија коли?

Телма - 18.06.2011

Министерот за земјоделство Љупчо Димовски пред камерите јадеше салата од домати и краставици за да покаже дека македонскиот зеленчук е безбеден за конзумирање.

Македонскиот зеленчук безбеден за јадење

Дневник - 18.06.2011

Во македонскиот зеленчук нема присуство на бактеријата Ешерихија коли. Безбеден е и сосема исправен за консумирање, порачаа денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо ...

Македонскиот зеленчук безбеден

Алфа - 18.06.2011

Во македонскиот зеленчук нема присуство на бактеријата ешерихија коли. За да ги убеди граѓаните дека доматите и краставиците се безбедни, министерот за земјоделство Димовски и првиот човек на ...

Уште едно заболено дете во Франција од бактеријата ешерихија коли

+инфо - 18.06.2011

Седумгодишното девојче со симптоми на зараза од бактеријата ешерихија коли е примено на болничко лекување во универзитетската болница во Лил.

Димовски: Јадете македонски краставици и домати- безбедни се!

Канал5 - 18.06.2011

Јадете македонски краставици и домати. Безбедни се. Штом тоа го стори лично министерот за земјоделство Љупчо Димовски, со салата може да се освежуваат сите без страв од бактеријата Ешерихија коли.

Македонскиот зеленчук е безбеден

МРТ - 18.06.2011

Нема присуство на бактеријата Ешерихија коли во македонскиот зеленчук. Ова денеска на прес конференција го соопштија министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски и директорот ...

Уште едно заболено дете во Франција од бактеријата ешерихија коли

МРТ - 18.06.2011

Седумгодишното девојче со симптоми на зараза од бактеријата ешерихија коли е примено на болничко лекување во универзитетската болница во Лил.

Уште едно заболено дете во Франција од бактеријата ешерихија коли

Сител - 18.06.2011

Седумгодишното девојче со симптоми на зараза од бактеријата ешерихија коли е примено на болничко лекување во универзитетската болница во Лил.

Зеленчукот во Македонија е безбеден за јадење

Точка - 18.06.2011

Во македонскиот зеленчук нема присуство на бактеријата ешерихија коли. “Зеленчукот е безбеден и сосема исправен за конзумирање“, информираа денеска министерот за земјоделство, шумарство и ...

Готвачка во Германија “сеела“ ешерихија коли

Точка - 18.06.2011

Готвачка во Германија заразила 20 лица преку храната која ја подготвувала. Според службите за заштита на потрошувачите во државата Хесен, жената се заразила со бактеријата од типот ентерохеморагична ...

Во македонскиот зеленчук нема Ешерихија коли

Курир - 18.06.2011

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски истакна дека македонскиоте производи може слободно да се конзумираат.

Зеленчукот во Македонија е безбеден за јадење

Нетпрес - 18.06.2011

Во македонскиот зеленчук нема присуство на бактеријата ешерихија коли. “Зеленчукот е безбеден и сосема исправен за конзумирање“, информираа денеска министерот за земјоделство, шумарство и ...

Македонскиот зеленчук е безбеден за јадење

Журнал - 18.06.2011

Скопје, 18 јуни) – Во македонскиот зеленчук нема присуство на бактеријата ешерихија коли и е сосем безбеден за јадење уверуваат министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски и ...

Готвачка во Германија “сеела“ ешерихија коли

Нетпрес - 18.06.2011

Готвачка во Германија заразила 20 лица преку храната која ја подготвувала. Според службите за заштита на потрошувачите во државата Хесен, жената се заразила со бактеријата од типот ентерохеморагична ...

Домашниот зеленчук е безбеден за јадење

Македонија24 - 18.06.2011

Македонија - Македониjа 24, , Домашниот зеленчук е безбеден за јадење, "Македонскиот зеленчук е безбеден за јадење. Во него нема присуство на бактеријата ешерихија коли и може слободно да се ...

Пари - Бактеријата ги отепува земјоделците

Време - 17.06.2011

Елена Костовска Домати за 25 денари за еден килограм, краставици за 15 денари, компири за 20 денари, како и тиквички за пет денари по парче може да најдат на зелените пазари во земјава.

Свет - Ешерихија коли и во говедски хамбургери

Вест - 17.06.2011

Германскиот синџир дисконтни супермаркети "Лидл" ги повлече замрзнатите говедски хамургери од брендот "стек кантри" за кои се верува дека се причината за заболувањата во Франција ПАРИЗ, 17 јуни ...

Не плашете се, јадете струмички зеленчук

Утрински - 17.06.2011

Струмица - Не плашете се, слободно јадете струмички зеленчук, апелираат земјоделските здруженија од јужниот дел на Македонија, потенцирајќи дека нивните производи се здрави и наводнувани со чиста ...

Стравот од бактеријата ги ничкоса и доматите

Дневник - 17.06.2011

По краставиците, кои се нудат за три денари за килограм, земјоделците се жалат дека и доматите ги чека иста судбина Претставници на земјоделски здруженија од Струмичкиот регион преку јавен апел ...

Во Германија откриен вториот причинител на заразата со ешерихија коли

Дневник - 17.06.2011

Германските научници го открија вториот причинител на заразата со бактеријата ешерихија коли. Станува збор за кујнска работничка во компанија за кетеринг, која ненамерно го пренела опасниот ...

Кујнска работничка причинител на заразата со ешерихија коли

+инфо - 17.06.2011

Германските научници го открија вториот причинител на заразата со бактеријата ешерихија коли. Станува збор за кујнска работничка во компанија за кетеринг, која ненамерно го пренела опасниот ...

Во Германија откриен вториот причинител на заразата со ешерихија коли

Сител - 17.06.2011

Германските научници го открија вториот причинител на заразата со бактеријата ешерихија коли. Станува збор за кујнска работничка во компанија за кетеринг, која ненамерно го пренела опасниот ...

Децата заразени од ешерихија коли уште се во болница

Точка - 17.06.2011

Седумте деца, заразени од бактеријата ешерихија коли, сеуште се наоѓаат во болница во Лил, град на северот на Франција. Децата, од кои едното во критична состојба, се заразиле откако јаделе мелено ...

Децата заразени од ешерихија коли уште се во болница

Нетпрес - 17.06.2011

Седумте деца, заразени од бактеријата ешерихија коли, сеуште се наоѓаат во болница во Лил, град на северот на Франција. Децата, од кои едното во критична состојба, се заразиле откако јаделе мелено ...

Во Германија откриен вториот причинител на заразата со ешерихија коли

Курир - 17.06.2011

Германските научници го открија вториот причинител на заразата со бактеријата ешерихија коли. Станува збор за кујнска работничка во компанија за кетеринг, која ненамерно го пренела опасниот ...

Шест деца хоспитализирани во Франција поради цревна инфекција

А1 - 16.06.2011

Шест деца се хоспитализирани во францускиот град Лил со симптоми на цревната инфекција предизвикана од бактеријата ешерихија коли, јавува АФП повикувајќи се на регионалната канцеларија на ...

Еширихија коли предизвика огромни штети на земјоделците

А1 - 16.06.2011

Актуелната Ешерихија коли им предизвикува огромни штети на струмичките земјоделци. По краставиците кој се корнат и фрлаат бидејќи никој не ги купува, сега на удар се и доматите кој на почетокот од ...

Вкупно 39 мртви од ешерихија коли

Утрински - 16.06.2011

Германскиот центар за контрола на заразните болести денеска соопшти дека уште еден човек починал во Германија од бактеријата ешерихија коли, со што бројот на смртни случаи од оваа болест во Европа ...

Поради страв од бактеријата зеленчукот непродаден

Телма - 16.06.2011

Со појавата на опасниот вид на бактеријата ешерихија коли од која починаа десетици лица во западна Европа, производителите од струмичкиот регион се соочуваат со неверојатен пад на откупот на ...

Шест деца во Франција хоспитализирани поради ешерихија коли

Алфа - 16.06.2011

Шест деца се префрлени денеска во болница во северниот француски град Лил поради труење со храна за која се претпоставува дека била заразена со мутираната бактерија на ешерихија коли.

Шест деца хоспитализирани во Франција поради цревна инфекција

Форум - 16.06.2011

Шест деца се хоспитализирани во францускиот град Лил со симптоми на цревната инфекција предизвикана од бактеријата ешерихија коли, јавува AFP повикувајќи се на регионалната канцеларија на ...

Опасната ешерихија коли усмрти дете

Н.Македонија - 16.06.2011

Епидемијата со опасниот тип на ешерихија коли ја зеде и првата жртва-дете, двегодишно момче од северниот дел на Германија, соопштија локалните власти.

Само Србија го сака нашиот зеленчук

Н.Македонија - 16.06.2011

Иако Министерството за земјоделство најави акција за обезбедување пласман во Русија, Косово и во други земји што се надвор од ЕУ, досега ништо не се реализираше во позначителна мера.

Загрозен извозот на македонскиот зеленчук

Форум - 16.06.2011

Епидемија од ешерихија коли Потрошувачите од Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија поради епидемијата со ешерихија коли што ја зафати Европа избегнуваат купување краставици и зеленчук, иако тие биле ...

Вкупно 39 мртви од ешерихија коли

Дневник - 16.06.2011

Германскиот центар за контрола на заразните болести денеска соопшти дека уште еден човек починал во Германија од бактеријата ешерихија коли, со што бројот на смртни случаи од оваа болест во Европа ...

39 лица починаа од ешерихија коли

Идивиди - 16.06.2011

Берлин, 16 јуни 2011 (МИА) - Германскиот центар за контрола на заразните болести денеска соопшти дека уште еден човек починал во Германија од бактеријата ешерихија коли, со што бројот на смртни ...

Во Франција шест деца во болница поради ешерихија коли

+инфо - 16.06.2011

Поради труење со храна за која се претпоставува дека била заразена со мутираната бактерија ешерихија коли, во северниот француски град Лил шест деца се пренесени во болница, а нивната состојба е ...

Шест деца хоспитализирани во Франција поради цревна инфекција

+инфо - 16.06.2011

Шест деца се хоспитализирани во францускиот град Лил со симптоми на цревната инфекција предизвикана од бактеријата ешерихија коли, јавува АФП повикувајќи се на регионалната канцеларија на ...

Бактеријата ешерихија коли не стивнува – во Франција хоспитализирани шест деца

Канал5 - 16.06.2011

Шест деца се префрлени во болница во францускиот град Лил поради труење со храна за која се претпоставува дека била заразена со мутираната бактерија ешерихија коли.

Шест деца во Франција хоспитализирани поради ешерихија коли

Сител - 16.06.2011

Шест деца се префрлени денеска во болница во северниот француски град Лил поради труење со храна за која се претпоставува дека била заразена со мутираната бактерија на ешерихија коли.

Шест деца во Франција хоспитализирани поради ешерихија коли

МРТ - 16.06.2011

Шест деца се префрлени денеска во болница во северниот француски град Лил поради труење со храна за која се претпоставува дека била заразена со мутираната бактерија на ешерихија коли.

Месото во Франција пристигнало од Германија, Белгија и Холандија

МРТ - 16.06.2011

Месото во хамбургерите, за кои се претпоставува дека се причина шест деца во северниот дел на Франција да се заразат со мутираната бактерија на ешерихија коли, пристигнало од Германија, Белгија и ...

Во Франција шест деца во болница заради ешерихија коли

Точка - 16.06.2011

Во северниот француски град Лил заради труење со храна за која се претпоставува дека била заразена со мутираната бактерија Ешерихија коли биле пренесени во болница, а нивната состојба била стабилна.

Во Франција шест деца во болница заради ешерихија коли

Нетпрес - 16.06.2011

Во северниот француски град Лил заради труење со храна за која се претпоставува дека била заразена со мутираната бактерија Ешерихија коли биле пренесени во болница, а нивната состојба била стабилна.

Франција: Хоспитализирани шест деца поради ешерихија коли

Курир - 16.06.2011

Шест деца се префрлени денеска во болница во северниот француски град Лил поради труење со храна за која се претпоставува дека била заразена со мутираната бактерија на ешерихија коли.

Шест деца во Франција заболени од ешерихија коли

Журнал - 16.06.2011

Лил, 16 јуни - Шест деца се сместени во болница во францускиот град Лил со симптоми на цревната инфекција предизвикана од бактеријата ешерихија коли, јавува „АФП“ повикувајќи се на регионалната ...

Шест деца заболени од ешерихија коли во Франција

Канал 77 - 16.06.2011

Шест деца се префрлени денеска во болница во северниот француски град Лил поради труење со храна за која се претпоставува дека била заразена со мутираната бактерија на ешерихија коли.

Шест деца во Франција хоспитализирани поради ешерихија коли

Inpress - 16.06.2011

Париз, 16. јуни 2011 (ИНПРЕС) Шест деца се префрлени денеска во болница во северниот француски град Лил поради труење со храна за која се претпоставува дека била заразена со мутираната бактерија на ...

Договорен фонд за компензација на европските земјоделци

Р.С.Европа - 15.06.2011

Претставници на европските влади вчера дадоа зелено светло за основање фонд од 210 милиони евра за компензација на падот на продажбата на зеленчук по епидемијата предизвикана од бактеријата Ешерихија ...

Краставиците ќе изгинат чекајќи ја новата влада

Н.Македонија - 15.06.2011

Најавите од нашето министерство дека ќе обезбеди интервентен извоз во Русија пропаднаа во вода со тоа што Москва деновиве ја повлече забраната за увоз на зеленчук и овошје од ЕУ Оранжериските ...

ЕУ даде 210 милиони евра за земјоделците оштетени од ешерихија коли

Капитал - 15.06.2011

Европската унија го одобри предлогот на Европската комисија за обесштетување на земјоделците со 210 милиони евра, кои претрпеа загуби од драстичното намалување на продажбата поради епидемијата ...

ЕК незадоволна поради руското ембарго на увозот на зеленчук

Форум - 15.06.2011

Европската комисија изрази големо незадоволство бидејќи Русија и покрај ветувањето дека ќе го укине, го задржа ембаргото на увоз на европскиот зеленчук, поради ширењето на новиот вид на ешерихија ...

ЕУ го одби предлогот за обесштетување на земјоделците

Алсат-М - 15.06.2011

Европската унија го одобри предлогот на Евро-комисијата за обесштетување на земјоделците со 210 милиони евра кои претрпеа загуби од драстичното намалување на продажбата поради епидемијата ...

Нова жртва на бактеријата Е.коли

Кајгана - 15.06.2011

Бактеријата Ешерихија коли во Германија предизвика уште еден смртен случај. Од зараза со опасната бактерија во Хамбург почина 90. годишен старец. Ова е 38. смртен случај во Германија, а вкупно 39.

Нова жртва на ешерихија коли

+инфо - 15.06.2011

Бактеријата ешерихија коли во Германија предизвика уште еден смртен случај. Од зараза со опасната бактерија во Хамбург почина 90-годишен старец. Ова е 38. смртен случај во Германија, а вкупно 39.

210 милиони евра помош за земјоделците од ЕУ

Канал5 - 15.06.2011

ЕУ одобри помош во висина од 210 милиони евра за земјоделците погодени од сериозни загуби поради ширењето на смртоносниот вирус на бактеријата ешерихија коли, и покрај противењето на Шпанија и ...

Европската комисија незадоволна поради руското ембарго на увозот на зеленчук

Точка - 15.06.2011

Европската комисија денеска изрази големо незадоволство бидејќи Русија и покрај ветувањето дека ќе го укине, го задржа ембаргото на увоз на европскиот зеленчук, поради ширењето на новиот вид на ...

Ешерихија коли однесе детски живот во Германија

Нетпрес - 15.06.2011

Од епидемијата предизвикана од бактеријата Ешерихија коли за прв пат почина двегодишно детенце од северот на Германија, со што бројот на мртви порасна на 37 во Европа.

Ешерихијата коли го однесе и првиот детски живот

Нетпрес - 15.06.2011

Двегодишно момче од северна Германија е првото дете кое починало во епидемијата предизвикана од бактеријата Ешерихија коли. Детето починало вчеравечер во болница во градот Хановер.

Опасната бактерија го однесе и првиот детски живот

Канал 77 - 15.06.2011

Германскиот национален центар за контрола на заболувањата соопшти дека заразата предизвикана од бактеријата ешерихија коли се шири со намалена брзина.

Зеленчукот во Србија безбеден за конзумирање

Нетпрес - 15.06.2011

Потрошувачите во Србија немаат никаква причина за страв од конзумирање на сите врсти на зеленчук, вклучувајќи ја и краставицата, бидејќи тие се квалитетни, здравствено безбедни и сигурни за употреба, ...

ЕУ одобри 210 милиони евра помош за погодените фармери од Ешерихија коли

Inpress - 15.06.2011

Брисел, 15. јуни 201 (ИНПРЕС) ЕУ одобри помош во висина од 210 милиони евра за земјоделците погодени од сериозни загуби во врска со ширењето на смртоносниот вирус на бактеријата Ешерихија коли и ...

Двегодишно дете - нова жртва на смртоносната Е-коли

А1 - 14.06.2011

Двегодишно дете е најновата жртва на смртоносниот вид на Ешерихија коли во Германија, пренесува агенцијата Франс прес. Детето починало ноќеска во болница во северната германска провинција Долна ...

Македонскиот зеленчук со високи стандарди за безбедност

Бизнис24 - 14.06.2011

Македонскиот зеленчук има високи стандради за безбедност. Принципот на следливост „од нивата до трпезата“ се применува веднаш по донесувањето на законската обврска од ЕУ во 2005, од кога тоа е услов ...

36 жртви од ешерихија коли во Германија

Р.С.Европа - 14.06.2011

Бројот на жртвите од бактеријата ешерихија коли во Германија се искачи на 36. Од бактеријата се заразени уште 3.228 луѓе, соопштуваат од Националниот институт за болести.

Македонија - Од опасната ешерихија сами ќе се штитиме

Време - 14.06.2011

Мими П. Шушлеска Никакви вонредни мерки за заштита од смртоносната ентерохеморагичната ешерихија коли, која во Германија однесе повеќе од 30 животи и се шири низ Европа, не планираат здравствените ...

Османи: Ако треба и рестораните под лупа

Дневник - 14.06.2011

Проливите, но и стравот натераа многу пациенти да навалат на Институтот за да се испитаат детаљно Навалица од пациенти кои се жалат на крвави проливи и болки во стомакот е регистрирана на Институтот ...

Стаклени вируси

365 - 14.06.2011

Креацијата прикажана на оваа фотографија е птичји грип. Барем така изгледа вирусот кога е зголемен милион пати и направен од дувано стакло. Лук Џерам е човекот одговорен за ова уметничко дело.

Субвенции, кредити и евтин мазут - лек за македонските краставици

Н.Македонија - 14.06.2011

Најголем ќар од хаосот со бактеријата ќе имаат фармацевтските компании и оние од хемиската индустрија, кои ќе почнат да дистрибуираат нови лекарства и препарати за земјоделските производи што ќе се ...

Краставиците го обраа бостанот

Н.Македонија - 14.06.2011

Министерството за земјоделство сега презема мерки за изнаоѓање алтернативни пазари на кои би се пласирале македонските земјоделски производи. Дури и смешно, ги нудат во Косово и во Русија.

Прва жртва дете на ешерихија коли во Германија, епидемијата се смирува

Дневник - 14.06.2011

Германскиот национален центaр за контрола на заболувањата соопшти дека заразата предизвикана од бактеријата ешерихија коли се шири со намалена брзина.

Двегодишно дете – нова жртва на смртоносната Ешерихија коли

Форум - 14.06.2011

Двегодишно дете е најновата жртва на смртоносниот вид на Ешерихија коли во Германија, пренесува агенцијата Франс прес Детето починало ноќеска во болница во северната германска провинција Долна ...

Преполовена продажбата на зеленчук

Алфа - 14.06.2011

Преполовена е продажбата на домати и краставици, поради страв од опасната бактерија ешерихија коли. Граѓаните се во паника, продавачите уверуваат македонскиот зеленчук е безбеден.

ЕУ го одобри предлогот за обесштетување на земјоделците со 210 милиони евра

Дневник - 14.06.2011

Европската унија го одобри денеска предлогот на Европската комисија за обесштетување на земјоделците со 210 милиони евра, кои претрпеа загуби од драстичното намалување на продажбата поради ...

Двегодишно дете - нова жртва на ешерихија коли

+инфо - 14.06.2011

Двегодишно дете е последната жртва на смртоносниот вид на ешерихија коли во Германија, пренесе агенцијата “Франс прес”. Детето починало ноќеска во болница во северната германска провинција Долна ...

Прва жртва дете на ешерихија коли во Германија, епидемијата се смирува

МРТ - 14.06.2011

Германскиот национален центaр за контрола на заболувањата соопшти дека заразата предизвикана од бактеријата ешерихија коли се шири со намалена брзина.

Прва жртва дете на ешерихија коли во Германија, епидемијата се смирува

Сител - 14.06.2011

Германскиот национален центaр за контрола на заболувањата соопшти дека заразата предизвикана од бактеријата ешерихија коли се шири со намалена брзина.

Германците ни продаваат, ни купуваат зеленчук!

Вечер - 14.06.2011

Смртоносниот мутант ЕХЕЦ однесе 36 жртви, го "исфрли" зеленчукот од продажба, а што е уште пострашно, научници тврдат дека новата бактерија е создадена во лабораторија и претставува опасност за ...

Двегодишно дете – нова жртва на смртоносната Ешерихија коли

Точка - 14.06.2011

Двегодишно дете е најновата жртва на смртоносниот вид на Ешерихија коли во Германија, пренесува агенцијата Франс прес. Детето починало ноќеска во болница во северната германска провинција Долна ...

Во Германија намален бројот на новозаразени од ЕХЕЦ, до сега починаа 36 лица

Нетпрес - 14.06.2011

Бројот на заразени од бактеријата ешерихија коли во Германија е значително намален, соопштиле денес германските здравствени власти.

Дете нова жртва на Ешерихија коли

Журнал - 14.06.2011

Берлин, 14 јуни – Новата жртва на смртоносната Ешерихија коли е двегодишно дете во Германија, пренесува агенцијата Франс прес.

Прва жртва дете на ешерихија коли во Германија

Курир - 14.06.2011

Германскиот национален центaр за контрола на заболувањата соопшти дека заразата предизвикана од бактеријата ешерихија коли се шири со намалена брзина.

Опасност од е-коли во Македонија

А1 - 13.06.2011

Пациенти со крвава дијареја и со останатите симптоми кои упатуваат на ешерихија коли биле регистрирани во Македонија во последните две седмици, но опасната бактерија кај нив не била потврдена.

Македонија спремна за борба со ешерихија коли

Р.С.Европа - 13.06.2011

Македонија е подготвена да се справи со бактеријата ехерихија коли, ако се појави, изјави министерот за здраство Бујар Османи.

Ешерихија стави рампа за извозот на зеленчук

Утрински - 13.06.2011

Македонските земјоделци се во паника. Никој не ги купува нивните производи. Ниту за извоз ниту за домашниот пазар. Спакувани и спремни за транспорт, најквалитетните македонски земјоделски производи ...

Македонија подготвена да се справи со ешерихија коли

Утрински - 13.06.2011

Лабораторите и другите простории на Институтот за микробиологија и паразитологија во Скопје каде се врши изолација и идентификација на веротоксичната ешерихија коли се опремени со нова опрема и со ...

Во Македонија нема веротоксична ешерихија коли

Телма - 13.06.2011

Лабораторите и другите простории на Институтот за микробиологија и паразитологија во Скопје каде се врши изолација и идентификација на веротоксичната ешерихија коли се опремени со нова опрема и со ...

Од Ешерихија коли досега починаа 34 лица

Утрински - 13.06.2011

Од бактеријата Ентерохеморагична ешерихија коли (ЕХЕЦ) во Германија досега починаа 34 луѓе, а во Шведска почина уште еден човек, изјави директорот на европското регионално биро на Светската ...

Зеленчукот тешко се продава поради страв од бактеријата

Телма - 13.06.2011

Стравот од ешерихија коли ја намали заработувачката на пазарџиите. Велат дека заради намалената побарувачка на краставици, тиквички и домати цените на овие приоизводи се драстично намалени, а со тоа ...

Во Германија од ЕХЕЦ починаа 34 луѓе

Дневник - 13.06.2011

Од бактеријата Ентерохеморагична ешерихија коли (ЕХЕЦ) во Германија досега починаа 34 луѓе, а во Шведска почина уште еден човек, изјави директорот на европското регионално биро на Светската ...

Во Германија од ЕХЕЦ починаа 34 луѓе

Идивиди - 13.06.2011

Берлин, 12 јуни 2011 (МИА) - Од бактеријата Ентерохеморагична ешерихија коли ( ЕХЕЦ ) во Германија досега починаа 34 луѓе, а во Шведска почина уште еден човек, изјави директорот на европското ...

Совети за заштита од ешерихија коли

Рингераја - 13.06.2011

Во Македонија досега не е регистриран ниту еден случај на заболување од ентерохеморагична ешерихија коли, но ризикот секогаш постои.

Институции во магла

Н.Македонија - 13.06.2011

До денес не знаеме зошто момчето било нападнато и што навистина се случило. Тоа уште е магливо. Сепак, совршено е јасно дека Мартин нема да го дочека 23-от роденден.

Македонија подготвена да се справи со смртоносниот тип на Е. коли

Алфа - 13.06.2011

Надлежните здравствени органи во Македонија се подготвени да се справат со евентуални случаи на заболени од смртоносниот тип на ешерихија коли, од која веќе во Европа починаа 35 лица.

Македонија подготвена да се справи со смртоносниот тип на Е. коли

Кајгана - 13.06.2011

Надлежните здравствени органи во Македонија се подготвени да се справат со евентуални случаи на заболени од смртоносниот тип на ешерихија коли, од која веќе во Европа починаа 34 лица.

Дали: Проблемот со Ешерихија коли е под контрола

Алфа - 13.06.2011

Проблемот што го предизвика заразата Ешерихија коли по се изгледа е под контрола, изјави еврокомесарот за здравство, Џон Дали за време на посетата на Малта.

Македонија подготвена да се справи со веротоксичната ешерихија коли

Идивиди - 13.06.2011

Скопје, 13 јуни 2011 (МИА) - Лабораторите и другите простории на Институтот за микробиологија и паразитологија во Скопје каде се врши изолација и идентификација на веротоксичната ешерихија коли се ...

Во Германија билансот на жртвите на ешерихија коли се зголеми на 35 лица

Дневник - 13.06.2011

Билансот на жртвите на бактеријата ешерихија коли во Германија достигна 35 лица, соопшти федералниот институт „Роберт Кох“.

Македонија „лежерна“ кон бактеријата Е-коли

Алфа - 13.06.2011

Македонија лежерно пристапува кон бактеријата ешерихија коли, од која досега починаа 35 луѓе, а се прошири во 11 европски земји.

Македонија подготвена да се справи со опасната ешерихија коли

Алсат-М - 13.06.2011

Во Македонија нема заразени со опасната бактерија ешерихија коли која веќе е присутна во 11 европски земји. Оваа мутирана бактерија засега усмрти 40-тина лица од кои најмногу во Германија, дури 34.

Македонија може да се справи со смртоносната ешерихија коли

Дневник - 13.06.2011

Лабораторите и другите простории на Институтот за микробиологија и паразитологија во Скопје каде се врши изолација и идентификација на веротоксичната ешерихија коли се опремени со нова опрема и со ...

И 36-та жртва на бактеријата ешерихија коли

Форум - 13.06.2011

Бактеријата ешерихија коли однесе во Германија уште една жртва, со што вкупниот број починати во земјата од оваа цревна инфекција се искачи на 35 додека во Европа тоа е 36-та жртва, пренесоа ...

Македонија подготвува терен за новата форма на ешерихија коли

+инфо - 13.06.2011

Вонредна контрола каква храна се користи и каков зеленчук и овошје се конзумира во хотелите, рестораните и кафеаните досега не е извршена, иако главната причина за заразување со новата форма на ...

Бројот на жртвите од ешерихија коли во Германија се искачи на 35

+инфо - 13.06.2011

Билансот на жртвите на бактеријата ешерихија коли во Германија достигна 35 луѓе, соопшти федералниот институт „Роберт Кох”.

Македонија подготвена да се справи со веротоксичната ешерихија коли

Сител - 13.06.2011

Лабораторите и другите простории на Институтот за микробиологија и паразитологија во Скопје каде се врши изолација и идентификација на веротоксичната ешерихија коли се опремени со нова опрема и со ...

Микробиологија преплавена од пациенти со сомнителна клиничка слика

Канал5 - 13.06.2011

Микробиологија преплавена од пациенти со сомнителна клиничка слика, крвава течна столица, првиот симптом на смртоносната ешерихија коли, но засега се уверува дека во Македонија нема заразен од ...

Во Македонија се уште нема смртоносна ешерихија коли

Сител - 13.06.2011

Примероци од тројца пациенти сомнителни на смртоносната ешерихија коли дневно завршуваат на микробиологија. . Сите имаат крвава дијареа еден од главните симптоми на заразата.

Здравството подготвено за веротоксичната ешерихија коли

Кирилица - 13.06.2011

Лабораториите и другите простории на Институтот за микробиологија и паразитологија во Скопје, каде се врши изолација и идентификација на веротоксичната ешерихија коли, се опремени со нова опрема и со ...

Во Германија билансот на жртвите на ешерихија коли се зголеми на 35 лица

МРТ - 13.06.2011

Билансот на жртвите на бактеријата ешерихија коли во Германија достигна 35 лица, соопшти федералниот институт „Роберт Кох“.

Македонија подготвена да се справи со веротоксичната ешерихија коли

Вечер - 13.06.2011

Според д-р Милена Петровска, директорка на Институтот за микробиологија и паразитологија, во земјава нема заразени од ешерихија коли Лабораторите на Институтот за микробиологија и паразитологија во ...

Во Македонија нема ешерихија коли

Точка - 13.06.2011

Од Институтот за микробиологија информираат дека во државава нема случаи на заразени пациенти од смртоносната бактерија ешерихија коли.

Дали: Проблемот со Ешерихија коли е под контрола

Точка - 13.06.2011

Проблемот што го предизвика заразата Ешерихија коли по се изгледа е под контрола, изјави еврокомесарот за здравство, Џон Дали за време на посетата на Малта.

Во Германија од ЕХЕЦ починаа 34 луѓе

Sky - 13.06.2011

Од бактеријата Ентерохеморагична ешерихија коли (ЕХЕЦ) во Германија досега починаа 34 луѓе, а во Шведска почина уште еден човек, изјави директорот на европското регионално биро на Светската ...

Во Македонија нема ешерихија коли

Нетпрес - 13.06.2011

Од Институтот за микробиологија информираат дека во државава нема случаи на заразени пациенти од смртоносната бактерија ешерихија коли.

Македонија може да се справи со смртоносната ешерихија коли

Журнал - 13.06.2011

Скопје, 13 јуни - Здравствените органи во Македонија се подготвени да се справат со евентуални случаи на заболени од смртоносниот тип на ешерихија коли, од која веќе во Европа починаа 34 лица.

Билансот на починати од смртоносната бактерија во Германија ја достигна бројката од 34 лица

Канал 77 - 13.06.2011

Од бактеријата Ентерохеморагична ешерихија коли ( ЕХЕЦ ) во Германија досега починаа 34 луѓе, а во Шведска почина уште еден човек, изјави директорот на европското регионално биро на Светската ...

Германија: Најмалку 35 мртви, 100 лица со оштетени бубрези

Нетпрес - 13.06.2011

Според најновите податоци во Германија починале 35 пациенти од бактериската инфекција ЕХЕЦ, а тамошните експерти проценуваат дека околу сто лица, заразени од бактеријата “ешерихија коли“ ќе останат ...

Македонија засега имуна на Е-коли

eReporter - 13.06.2011

Досега воМакедонија нема случаи наверотоксичната ешерихија коли, соопшти денеска директорот наИнститутот за микробиологија ипаразитологија Милена Петровска по средбата со министерот за здравство ...

35 лица досега починале од ешерихија коли во Германија

Press24 - 13.06.2011

Досега единствениот смртен случај од ешерихија коли надвор од Германија е регистриран во Шведска Билансот на жртвите на бактеријата ешерихија коли во Германија достигна 35 лица, соопшти федералниот ...

Институтот за микробиологија подготвен за борба против ешерихија коли

Македонија24 - 13.06.2011

Македонија - Македониjа 24, , Институтот за микробиологија подготвен за борба против ешерихија коли, "Министерот за здравство Бујар Османи денеска ги посети лабараториите и просториите при Институтот ...

ЕК - Проблемот со Ешерихија коли е под контрола

Inpress - 13.06.2011

Валета, 13. јуни 2011 (ИНПРЕС) По се изгледа дека проблемот со Ешерихија коли во Европа е под контрола, изјави комесарот за здравство Џон Дали за време на посетата на Малта, пренесе агенцијата Апа.