TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кометал Ѓорче Петров ја заврши евро-сезоната

А1 - 25.02.2007

Кометал Ѓорче Петров ја заврши евро-сезоната откако за нашиот првак резултатски неповолно мина последниот натпревар од групата во лигата на шампионките меѓу Шлагелсе и ФТЦ Будимпешта. Кон него рефлектираа и во Кометал Ѓорче Петров, но и покрај вчерашната победа над Хипо, македонскиот првак нема да ...

Ракомет: Кометал Ѓорче Петров - Хипо 23:22

А1 - 24.02.2007

Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров се на чекор до четвртфинале, но во понизок евро-ранг, КПК. На разделбата од елитната лига на шампионки, 23:22 во драматичен дуел против лутиот ривал, екипата на Хипо. Јениз Озел најефикасната на овој натпревар со 9 гола, го реши натпреварот со гол на 10 секунди ...

Победата единстевна алтернатива на кометалки против Хипо

Утрински - 24.02.2007

Ракомет Кометал Ѓ.П. поради четврт-финалето во КПК утре ќе навива за Слагелсе против Ференцварош РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров во вечерашниот реванш од 18 ч. со Хипо Нидерестерајх во „Кале“ ќе се обидат со победа над вечниот ривал барем малку порелаксирано да го ...

Хипо никогаш не славел во „Кале“

Време - 24.02.2007

ПОСЛЕДНО КОЛО ОД ЛШ, КОМЕТАЛ ЃП - ХИПО, ДЕНЕСКА (18 Ч.) Кометал Ѓорче Петров денеска во СРЦ „Кале“ (18 часот, МТВ-пренос) против австриски Хипо ќе игра за освојување на 3. место во групата Д и пласман во четврт-финалето во ракометниот Куп на националните куп-победници (КПК).

Победа ја спасува сезоната

Дневник - 24.02.2007

Кометал ЃП е под притисок дека не смее да загуби, мора да го победи Хипо и да чека исход од Данска за да продолжи во КПК Продолжувањето на настапите во еврокуповите за ракометарките на Кометал ЃП е можно само со победа, вечерва (18 ч., МТВ пренос) против австриски Хипо.

На победа со Хипо, па на чекање

Вест - 24.02.2007

РАКОМЕТ - КОМЕТАЛ ЃП ЗАВРШУВА СО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Да се победи Хипо, секогаш било предизвик за ѓорчепетровки, но двата бода од денешниот, за нив последен натпревар од Лигата на шампионите за оваа сезона имаат специфична важност.

Ангеловски и Радуловиќ најдобри во изминатата година

Време - 22.02.2007

РФМ ГИ ИЗБРА НАЈДОБРИТЕ Бранислав Ангеловски и Валентина Радуловиќ се најдобрите македонски ракометари за изминатата година, според гласовите на клубовите и спортските редакции. Двојниот македонски првак Металург во машка и Кометал Ѓорче Петров во женска конкуренција се избрани за најдобри екипи, а ...

Бесплатно на мечот со Хипо

Дневник - 22.02.2007

За да добијат поголема поддршка од навивачите на решавачкиот дуел во ЛШ против Хипо в сабота, Кометал ЃП реши влезот да биде бесплатен. Едната трибина е резервирана за „пријателите на клубот“ и ВИП-гостите. Средбата со Хипо се игра в сабота (18 ч).

Вардар Про и Кометал ЃП да го платат долгот, инаку клуч на „Кале“

Дневник - 22.02.2007

Ракометните екипи на Кометал Ѓорче Петров, жени, и Вардар Про, мажи, нема да можат да ги играат своите евронатпревари во СРЦ „Кале“ претстојниот викенд ако не ги палтат долговите кон Јавното претпријатие за стопанисување спортски објекти, изјави директорот на оваа организација, Мифтар Зибери.

Ангеловски и Радуловиќ најдобри за 2006

Дневник - 22.02.2007

Бранислав Ангеловски од Металург и Валентина Радуловиќ од Кометал ЃП се избрани за најдобри ракометари во Македонија за 2006 . Во гласањето учествувале клубовите и спортските редакции. Најмногу признанија доби Кометал ЃП, вкупно 4.

Најмногу гласови за Радуловиќ и за Ангеловски

Вест - 22.02.2007

ИЗБРАНИ НАЈДОБРИТЕ ВО МАКРАКОМЕТОТ ЗА 2006 Валентина Радуловиќ од Кометал Ѓорче Петров и Бранислав Ангеловски од Металург го понесоа признанието за најдобар ракометар/ка на Македонија за минатата година. Двајцата освоија најмногу гласови во изборот на клубовите и на спортските редакции на медиумите.

"Кале" ќе се затвори за Кометал ЃП и за Вардар

Вест - 22.02.2007

АКО ДО УТРЕ НЕ СИ ГИ ПЛАТАТ ДОЛГОВИТЕ КОН ДРЖАВАТА Одигрувањето на натпреварот од Лигата на шампионите помеѓу Кометал Ѓорче Петров и Хипо и на оној од четврт-финалето на Купот на победниците на куповите помеѓу Вардар и Босна, закажани за овој викенд во СРЦ "Кале", е доведено под знак прашалник.

Хипо победи во драматичен меч против Слагелсе

Време - 20.02.2007

ЛИГА НА ШАМПИОНКИ Иако и Хипо и Слагелсе уште пред почетокот на натпреварот од 5. коло од ракометната Лига на шампионки (ЛШ) веќе го обезбедија местото во четврт-финалето, во неделата во Виена одиграа драматичен меч во борба за освојување на првото место во групата Д, каде што се уште и Кометал ЃП ...

Без барање за ист термин

Дневник - 20.02.2007

Управата не планира да бара последното коло од Д-групата на ЛШ да се игра во ист термин за да се запази регуларноста Управата на Кометал ЃП не планира да бара од ЕХФ, последното коло од Д-групата на Лигата на шампионките да се игра во ист термин за да се запази регуларноста.

Ни победа над Хипо не е гаранција за КПК

Утрински - 20.02.2007

Ни евентуалната победа над Хипо Нидерестерајх в сабота во „Кале“ не им гарантира на ракометарките на Кометал Ѓорче Петров пласман во четврт-финалето на Купот на куп-победниците, бидејќи со триумф над Слагелсе наредниот ден во Данска третото место во групата Д од Лигата на шампионите и прекомандата ...

Хипо вторпат го совлада Слагелсе

Вечер Прес - 20.02.2007

Ракометарките на шесткратниот европски првак Хипо од Виена, во последниот натпревар од 5. коло во Д групата во Лигата на шампионите, каде игра и нашиот Кометал Ѓ.Петров, по вторпат го совладаа директниот конкурент за првото место, данскиот Слагелсе.

Победа против Хипо последна надеж за Кометал

А1 - 19.02.2007

Првата победа во групната фаза од шампионската лига му ги одржа во живот надежите на Кометал Ѓорче Петров за опстанок на ракометната евро сцена. Само еден гол повеќе во триумфот над ФТЦ ќе му донесеше на нашиот состав многу поголема веројатност за третото место.

"Мртва трка" со ФТЦ за третото место

Вест - 19.02.2007

РАКОМЕТ - ПРВА ПОБЕДА НА ЃОРЧЕПЕТРОВКИ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Еве зрак надеж за ѓорчепетровки дека сезоната нема да биде залудна. Само што борбата за третото место во групата, за што се добива влезница за четврт-финалето на Купот на победниците на куповите, од завчеравеч КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ - ФТЦ ...

Конечно едно полувреме личеа на себе

Дневник - 19.02.2007

Дури во второто полувреме скршен отпорот на ФТЦ Будимпешта, но одлуката за КПК е одложена до следниот викенд Кометал ЃП конечно победи во Лигата на шампионките и ја врати вербата за опстанок на евросцената, иако ги загуби шансите во Лигата. Скопјанки остануваат во игра за 3.

Кометал победи, но има уште многу математика до КПК

Време - 19.02.2007

ЛШ, 5. КОЛО, КОМЕТАЛ ЃП - ФТЦ БУДИМПЕШТА 31-28 (11-12) Александра Мазнева Бундалевска Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров по пауза од речиси една година победија во Лигата на шампионките (ЛШ), совладувајќи го ФТЦ Будимпешта со 31-28 (11-12), во мечот од 5. коло, во саботата, во Скопје.

Кометал Ѓорче Петров не му прости на Ференцварош

Утрински - 19.02.2007

Со победата од 31:28 во реваншот од Лигата на шампионите во „Кале“, ѓорчепетровки го направија реалност пласманот во КПК РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров не го испочитуваа големиот христијански празник Прочка, совладувајќи го Ференцварош во реваншот во „Кале“ со 31:28, со ...

КПК се уште само желба

Вечер Прес - 19.02.2007

Кометал Ѓ.П. ја забележа првата победа во групата, совладувајќи го унгарскиот Ференцварош со 31:28 (11:12), со идентичен резултат како што загуби во Будимпешта, па сега останува разврска во последното коло која од овие две екипи ќе оди во КПК Кометал Ѓ.Петров конечно ги израдува гледачите во "Кале" ...