TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Амбасадите во Скопје засега без засилено обезбедување

Утрински - 22.11.2003

По тероростичките напади на Ал Каеда во Турција "По терористичките напади на Ал Каеда во Турција, службите за безбедност на Министерството за внатрешни работи се во постојан контакт со странските служби и разузнавачките агенции на земјите со кои имаме добра соработка.

Полицијата сослушува седум осомничени извршители

Утрински - 22.11.2003

Турските власти почнаа серија апсења на осомничени за самоубиствените напади ИСТАНБУЛ - Турските иследници вчера уапсија лица осомничени за смртоносните самоубиствени напади врз британскиот конзулат и банката од Лондон, за кои беше обвинета мрежата Ал Каеда.

Ал Каеда презеде одговорност за бомбите во Истанбул

Вест - 22.11.2003

Вчера беа погребани дел од жртвите на бомбашките напади во Истанбул, меѓу нив беше и еден 17-годишен ученик кој загина стоејќи пред вратата на школото близу Британскиот конзулат ДУБАИ, 22 октомври, (Ројтерс) - Исламистички веб-сајт вчера објави изјава во име на еден огранок на мрежата Ал-Каеда на ...

Нападите во Турција дел од "операцијата исламски железен чекан"

Утрински - 22.11.2003

Ал-Масри како дел од Ал Каеда презеде одговорност ДУБАИ - На интернет страницата на исламистите вчера беше објавено соопштение со кое се презема одговорноста во име на единицата на Ал Каеда мрежата на Осама бин Ладен за двата бомбашки напади кои се случија во Истанбул со камиони полни со експлозив, ...

Ал каеда тргна кон Косово и Албанија

Дневник - 22.11.2003

ПО МАСАКРИТЕ ВРЗ ИСТАНБУЛ Терористичката група Ал каеда ги смета Албанија и Косово за сојузници на Америка и им се заканила со напади, објави државната албанска телевизија. Ал каеда најавила дека ќе нападне наскоро, кога Албанија и Косово најмалку очекуваат, и оти цел ќе бидат "најчувствителните ...

Ал Каеда не е во Македонија

А1 - 21.11.2003

Ал Каеда не е во Македонија, тврдат во министерството за внатрешни работи. Разузнавачите и полицијата немаат информации дека се подготвуваат терористички напади од или во Mакедонија. Но зајакното е граничното обезбедување и обезбедувањето на странските амбасади.

Идентификувани извршителите на нападите во Истанбул

А1 - 21.11.2003

Турската полиција го утврдила идентитетот на двајцата извршители на вчерашните напади врз британски цели во Истанбул. Весникот „Хуриет“ во денешното издание пишува дека самоубијците што ги извршиле нападите врз британскиот конзулат во Истанбул и британската банка ХСБЦ се турските државјани Азад ...

Балканот со зголемена безбедност по нападите на Ал Каеда

А1 - 21.11.2003

Службите за безбедност во сите земји од регионот -се ставени во зголемена готовност -по веднаш по првиот од двата крвави терористички напади во Истанбул во кои загинаа повеке од 50 а близу 800 луѓе беа повредени. Одговорноста за нападите ја презедоа турската радикална група Ибда-ч- големиот Источен ...

ТУРСКАТА ПОЛИЦИЈА ГИ ИДЕНТИФИКУВАЛА ИЗВРШИТЕЛИТЕ НА ВЧЕРАШНИТЕ БОМБАШКИ НАПАДИ

Канал5 - 21.11.2003

Турската полиција го утврдила идентитетот на двајцата извршители на вчерашните напади врз британски цели во Истанбул. Весникот “Хуриет” во денешното издание пишува дека самоубијците што ги извршиле нападите врз британскиот конзулат во Истанбул и Турската полиција го утврдила идентитетот на двајцата ...

Ал Каеда направи пекол во Истанбул

Утрински - 21.11.2003

Напад ИСТАНБУЛ - Најмалку 26 лица вчера загинаа кога две експлозии што го погодија Истанбул, едната уништувајќи дел од банката ХСБЦ со седиште во Лондон, а втората го погоди британскиот конзулат при што животот го загуби британскиот конзул Роџер Шорт.

Паника во Софија и во Атина

Дневник - 21.11.2003

Бугарија и Грција ги засилија обезбедувањата на британските и на израелските амбасади и компании плашејќи се дека ќе се прошират кон запад терористичките напади на Ал каеда врз синагогите и британските цели во Истанбул. - Нема знаци дека терористичката мрежа Ал каеда подготвува какви било напади во ...

Уште 26 жртви на тероризмот

Вест - 21.11.2003

БОМБАШКИ НАПАД ВРЗ ДВЕ БРИТАНСКИ ЗГРАДИ ВО ИСТАНБУЛ Бомбардирањето на британските цели е намерно за да се совпадне со посетата на Буш во Лондон, тврдат германсите разузнавачи. Тоа е симболичен начин Ал Каеда очи в очи да се судри со САД, својот главен непријател ИСТАНБУЛ, 21 октомври, (АП) - Два ...

ПОВЕЌЕ ЗЕМЈИ ОД СВЕТОТ ГИ СОВЕТУВААТ СВОИТЕ ГРАЃАНИ ДА НЕ ПАТУВААТ ВО ТУРЦИЈА

Канал5 - 21.11.2003

САД ги предупредија американските граѓани да ги одложат патувањата во Турција, освен ако е неопходно, по четирите бомбашки напади во Истанбул во последните шест дена. “Се уште постои закана од насилство и терористички напади против американските САД ги предупредија американските граѓани да ги ...

Крвав поход на Ал каеда на Балканот

Дневник - 21.11.2003

НОВ ДВОЕН МАСАКР ВО ИСТАНБУЛ Најмалку 25 луѓе загинаа, а 390 се ранети во бомбашките напади врз британскиот конзулат и врз банка Терористите на Ал каеда убија 23 луѓе и ранија речиси 400 во нов двоен бомбашки напад во Истанбул во рок од една недела.

СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ОН ГИ ОСУДИ НАПАДИТЕ ВО ИСТАНБУЛ

Канал5 - 21.11.2003

Советот за безбедност на Обединетите нации усвои резолуција со која ги осуди вчерашните бомбашките напади во Истанбул, во кои загинаа 27 лица, како и оние што беа изведени на 15 ноември, кога животот го загубија 25 лица. Во Резолуцијата 1516 под Советот за безбедност на Обединетите нации усвои ...

27 жртви на терористички чин во Истанбул

А1 - 20.11.2003

Втор крвав терористички пир во Истанбул. Најмалку 27 луѓе загинаа, а повеќе од 450 се повредени во серијата самоубиствени бомбашки напади во најголемиот град во Турција. Главни цели на самоубиствените напади беа британски институции и фирми во Истанбул.

Софија е следната на списокот на Ал каеда?

Дневник - 20.11.2003

ПО ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД ВО ИСТАНБУЛ Терористите на Ал каеда што активираа комбиња со експлозиви пред синагогите во Истанбул подготвуваат напади врз Букурешт или врз Софија, предупреди турскиот весник "Сабах", јави МИА. "Сабах" пишува дека бугарската и романската полиција се целосно ангажирани, ...

Бугарија ја засилува безбедноста околу амбасадите и синагогите

Вест - 20.11.2003

Софија, 20 ноември - Бугарија ги зајакна безбедносните мерки околу амбасадите и синагогите, по тероростичките напади во Турција што се случија изминатиот викенд. "Нема знаци дека терористичката мрежа Ал-Каеда подготвува какви било напади во земјата", изјави државниот секретар во бугарското МВР ...

Идентификувани двајцата бомбаши-самоубијци во Истанбул

Утрински - 20.11.2003

Со тестови на ДНК ИСТАНБУЛ - Гувернерот на Истанбул вчера именуваше двајца Турци за кои властите веруваат дека ги спровеле самоубиствените напади врз двете синагоги во кои загинаа најмалку 25 лица, а стотина беа повредени. Гувернерот Муамер Ѓулер, исто така, пред новинарите изјави дека постојат ...

Идентификувани бомбашите од Истанбул

Вест - 20.11.2003

Анкара, 20 ноември (Ројтерс) - Турските власти вчера го соопштија идентитетот на двајцата бомбаши-самоубијци кои активираа експлозиви пред две синагоги во Истанбул при што загинаа 25 лица, а 300 беа повредени. Гувернерот на Истанбул Муамер ѓулер вчера изјави дека со ДНК тестови е утврдено дека ...

Утврден идентитетот на напаѓачите на турските синагоги

А1 - 19.11.2003

Турските власти денеска го соопштија идентитетот на двајцата бомбаши-самоубијци кои активираа експлозиви пред две синагоги во Истанбул при што загинаа 25 лица, а 300 беа повредени. Гувернерот на Истанбул Муамер Ѓулер денеска изјави дека со ДНК тестови е утврдено дека напаѓачите биле Турци.

Авганистанска врска ги разнела синагогите во Истанбул

Дневник - 19.11.2003

ТУРЦИЈА Шефот на турската дипломатија вчера објави дека терористи на Ал каеда обучени во Авганистан се поврзани со двојниот самоубиствен бомбашки напад врз синагогите во Истанбул, при што загинаа 25 луѓе, јави МИА. - Пронајдовме трага и утврдивме дека постои врска со Авганистан - изјави министерот ...

Бомбашите од Истанбул се Турци блиски до Ал Каеда

Вест - 19.11.2003

АНКАРА, 19 ноември, (АП) - Турскиот министер за надворешна политика Абдула Ѓул вчера соопшти дека двајца турски самоубиствени бомбаши и нивните турски соработници кои биле блиски на терористичката мрежа Ал-Каеда ги извеле нападите врз двете синагоги во Истанбул.

Турција: Нападите врз синагогите се поврзани со Авганистан

Утрински - 19.11.2003

Турската полиција експресно работи на расветлување на терористичкиот напад во Истанбул ИСТАНБУЛ - Турција вчера соопшти дека утврдила врска со Авганистан и самоубиствените напади врз двете синагоги во Истанбул, што претставува најјасна изјава досега дека мрежата Ал Каеда на Осама бин Ладен стои зад ...

Нападите во Истанбул поврзани со авганистанска организација

А1 - 18.11.2003

Постои врска меѓу Авганистан и самоубиствените бомбашки напади што се случија во саботата во две синагоги во Истанбул, во кои загинаа 24 лица, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Абдула Ѓул. Во врска со поврзаноста на нападите со терористичка организација Ал Каеда, Ѓул истакна ...

Ал Каеда ја презеде одговорноста за нападот врз синагогите

Утрински - 18.11.2003

Турција се надева дека ќе ги идентификува напаѓачите во Истанбул ИСТАНБУЛ - Безбедносните камери снимиле еден од самоубиствените напаѓачи кои извршија грозоморни напади врз две синагоги во Истанбул, за кои се обвинуваат исламските милитанти.

Ал Каеда ги призна нападите во Истанбул, Турција испитува

Вест - 18.11.2003

Изралескиот министер за надоврешни работи Силван Шалом, во неделата беше на местото на нападите во Истанбул ИСТАНБУЛ, 18 номеври (АП) - Турските власти ги испитуваат тврдењата дека терористичката мрежа Ал-Каеда е зад бомбашките напади на две синагоги во Истанбул во кои загинаа 23 луѓе, изјави вчера ...

Масакр во Истанбул

Дневник - 17.11.2003

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ ВРЗ СИНАГОГИ ВО ТУРЦИЈА Во двојниот бомбашки напад загинаа 23 лица, сите државјани на Турција Терористи убија 23 луѓе во двоен самоубиствен бомбашки напад врз еврејски храмови во Истанбул, во саботата. Ранети се повеќе од 300 луѓе.

Два бомбашки напада врз синагоги во Истанбул - 22 мртви

Утрински - 17.11.2003

Крвава саботна утринска молитва за Евреите во Турција ИСТАНБУЛ - Најмалку 22 лица загинаа, а 242 се повредени во двата одделни бомбашки напади врз две синагоги во Истанбул кои се случија за време на утринската молитва на Евреите во саботата.

АЛ КАЕДА ЈА ПРЕЗЕДЕ ОДГОВОРНОСТА ЗА НАПАДИТЕ ВРЗ СИНАГОГИТЕ ВО ИСТАНБУЛ

Канал5 - 17.11.2003

Арапскиот весник “Ал Кудс ал араби” денеска добил електронско писмо од терористичката организација Ал Каеда во кое се наведува дека нејзините припадници ја преземаат одговорноста за вчерашните напади на двете синагоги во Истанбул.

Ужас во Истанбул

Вест - 17.11.2003

Во терористички напади врз две синагоги загинаа 23, а повредени се над 300 души ИСТАНБУЛ (АП) - Израелски експерти и турски иследници вчера почнаа со истрагата на двете експлозии на камиони-бомби во две истанбулски синагоги. Деталите покажуваат дека ова се добро организирани самоубистбвени напади, ...