TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанукович утре во посета на Брисел

А1 - 28.02.2010

Новиот украински претседател, Виктор Јанукович, утре ќе престојува во официјална посета на Брисел, што ќе биде негова прва посета откако ја преземе функцијата.

Јанукович под притисок да го расчини херојот Бандера

Утрински - 28.02.2010

КИЕВ - На новиот претседател на Украина, Виктор Јанукович, Запад веќе почна да му врши политички притисок.

Јанукович утре во посета на Брисел.

Р.С.Европа - 28.02.2010

Новиот украински претседател, Виктор Јанукович, утре ќе престојува во официјална посета на Брисел, што ќе биде негова прва посета откако ја превземе ...

Јанукович утре во посета на Брисел

Макфакс - 28.02.2010

Новиот украински претседател, Виктор Јанукович, утре ќе престојува во официјална посета на Брисел, што ќе биде негова прва посета откако ја превземе функцијата.

Украина со трговско ветување за ЕУ

Р.С.Европа - 27.02.2010

Потпаролот на украинскиот претседателот Виктор Јанукович, Ирина Акимова изјави денеска дека Украина нема да се приклучи кон Руската царинска Унија, за да не му ...

Јанукович во понеделник во посета на Брисел

Р.С.Европа - 27.02.2010

Новиот украински претседател Виктор Јанукович во поеделник ќе го посети Брисел, каде што ќе разговара со највисоките претставници на Европската Унија.

Свет - Киев близок и со ЕУ и со Русија

Време - 26.02.2010

Новоизбраниот украински претседател Виктор Јанукович вчера беше инаугуриран на новата функција, при што истакна дека ја презема Украина во момент кога е ...

Македонија - Иванов се сретна со советник на Обама

Време - 26.02.2010

Претседателот Ѓорге Иванов вчера присуствуваше на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Украина, Виктор Јанукович.

Ја­ну­ко­вич се заколна на борба против корупцијата и сиромаштијата

Вест - 26.02.2010

Вети враќање на политичката стабилност. - Виктор Јанукович го држи претседателското жезло за време на неговата инаугурација КИЕВ, 26 февруари (Ројтерс) - ...

На Јанукович му ги оставија долговите

Утрински - 26.02.2010

Од нашиот дописник МОСКВА - Со свечената заклетва во Врховната рада во Киев, Виктор Јанукович (60) вчера и официјално стана четвртиот претседател на Украина.

Јанукович најави борба против корупција и си ја намали платата

Кирилица - 26.02.2010

„Корупцијата е голем проблем во оваа земја и мораме решително да се справиме со неа“, изјави Јанукович Новоизбраниот претседател на Украина, Виктор Јанукович, ...

Јанукович положи заклетва

Н.Македонија - 26.02.2010

Новоизбраниот украински претседател Виктор Јанукович вчера и официјално ја презеде должноста, полагајќи заклетва на свечената седница во украинскиот парламент ...

Јанукович положи заклетва на претседателската функција

А1 - 25.02.2010

Огромниот финансиски дефицит, високиот степен на корупција и растечките социјални разлики ќе бидат клучните приоритети во решавањето на домашните проблеми на ...

Јанукович даде заклетва за претседател

BBC - 25.02.2010

Виктор Јанукович даде заклетва како претседател на Украина на церемонија во парламентот, по победата на изборите пред три седмици.

Јанукович: Украина е мост меѓу исток и запад

BBC - 25.02.2010

Новиот претседател на Украина Виктор Јанукович на церемонијата со која стапува на должност рече дека неговата земја ќе одржува добри односи со Русија, со ...

Јанукович ја положи заклетвата

Алсат-М - 25.02.2010

Новиот претседател на Украина, Виктор Јанукович, денеска положи заклетва пред Парламентот во Киев.

Иванов на инаугурацијата на Јанукович

Алсат-М - 25.02.2010

Претседателот на република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе присуствува на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на република Украина, Виктор Јанукович.

Јанукович нов претседател на Украина

Канал5 - 25.02.2010

Виктор Jанукович, по пет години, повторно седна во претседателската фотелја. На денешната инаугурација лидерот на опозицијата, со подигната десна рака, свечено ...

Јанукович вети неутралност

Дневник - 25.02.2010

НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УКРАИНА ДАДЕ ЗАКЛЕТВА Украина е подготвена да учествува во светските процеси како неутрална држава, изјави новиот украински претседател ...

Јанукович ја презеде функцијата шеф на државата

Телма - 25.02.2010

Новоизбраниот украински претседател Виктор Јанукович положи денеска заклетва на посебна седница на парламентот.Со рака на Уставот и Пересопницкото евангелие, ...

Украина подготвена да учествува во светските процеси како неутрална држава

Сител - 25.02.2010

Украина е подготвена да учествува во светските процеси како неутрална држава, изјави новиот украински претседател Виктор Јанукович во обраќањето до нацијата, ...

Јанукович инаугуриран за претседател на Украина

Кирилица - 25.02.2010

На церемонијата присуствуваше македонскиот претседател Иванов, а не се појави премиерката Јулија Тимошенко, и поранешните претседатели, Леонид Кравчук и Виктор ...

Иванов на инаугурацијата на Виктор Јанукович

Нетпрес - 25.02.2010

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска присуствува на инаугурацијата на новиот украинските претседател Виктор Јанукович.

Иванов оствари неколку средби во Украина

Кирилица - 25.02.2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денес присуствуваше на инаугурацијата на новоизбраниот Претседател на Република Украина Виктор Јанукович ...

Јанукович вети независност и неутралност на Украина

Макфакс - 25.02.2010

Инаугурацијата за новиот претседател на Украина, Виктор Јанукович е големо задоволство, по понижувањето пред шест години, кога беше сменет со масовни протести.

Иванов на инагурацијата на Јанукович оствари неколку билатерални средби

Р.С.Европа - 25.02.2010

Македонскиот претседател, Ѓорѓи Иванов денеска на инагурацијата на украинскиот претседател Виктор Јанукович разговарал на одвоени средби со неколку свои колеги ...

Иванов на инаугурација на новиот украински претседател Јануковиќ

Кирилица - 25.02.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе присуствува на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Украина, Виктор Јанукович ...

Јанукович положи заклетва на претседателската функција

МРТ - 25.02.2010

Виктор Јанукович положи заклетва пред парламентот и стана четврти претседател на Украина од објавувањето на независноста во 1991 година.

Претседателот Иванов на инаугурација на Јанукович во Киев

Сител - 25.02.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Киев присуствуваше на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Украина, Виктор ...

Јанукович вети независност и неутралност на Украина

МРТ - 25.02.2010

Инаугурацијата за новиот претседател на Украина, Виктор Јанукович е големо задоволство, по понижувањето пред шест години, кога беше сменет со масовни протести.

Јулија Тимошенко: Соборете ме ако можете

Кирилица - 25.02.2010

Украинскиот премиер Јулија Тимошенко ги предизвика вчера нејзините политички противници во Парламентот да ја соборат од власт, изгласувајќи и недоверба ...

Инагурација на Јанукович за претседател на Украина

Р.С.Европа - 25.02.2010

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува на инагурацијата на новоизбраниот претседател на Украина, Виктор Јaнукович.

Тимошенко бара доверба на Владата

Кирилица - 25.02.2010

Премиерката почна да ги повикува своите неистомисленици да гласаат за доверба во Владата Украинската премиерка Јулија Тимошенко побара од своите противници да ...

Виктор Јанукович стапи на должноста претседател на Украина

Нетпрес - 25.02.2010

Виктор Јанукович денеска положи заклетва и стана четвртиот претседател на Украинам, на свечена церемонија која се спроведе на седница на украинскиот парламент, ...

Инаугурација на Виктор Јануковиќ

Нетпрес - 25.02.2010

Инаугурација на новиот претседател на Украина, Виктор Јануковиќ ќе се одржи денеска. Во земјата и понатаму владеела политичка напнатост бидејќи премиерот ...

Јанукович положи заклетва на претседателската функција

Макфакс - 25.02.2010

Виктор Јанукович положи заклетва пред парламентот и стана четврти претседател на Украина од објавувањето на независноста во 1991 година.

Претседателот Иванов на инаугурација на новиот украински претседател Јануковиќ

Сител - 25.02.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе присуствува на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Украина, Виктор Јанукович.

Јанукович положи заклетва како претседател на Украина

Сител - 25.02.2010

Новоизбраниот украински претседател Виктор Јанукович положи денеска заклетва на посебна седница на парламентот.Со рака на Уставот и Пересопницкото евангелие, ...

Јанукович инаугуриран за претседател на Украина

Р.С.Европа - 25.02.2010

Виктор Јанукович денеска е инаугуриран за нов претседател на Украина. На церемонијата во парламентот, Јанукович положи заклетва и ја превзеде функцијата.

Јанукович положи заклетва на претседателската функција

Алфа - 25.02.2010

Виктор Јанукович положи заклетва пред парламентот и стана четврти претседател на Украина од објавувањето на независноста во 1991 година.

Јанукович и официјално Претседател

Р.С.Европа - 25.02.2010

Виктор Јанукович денеска е инаугуриран за нов претседател на Украина. На церемијата присуствуваа странски државници и дипломати, но не и неговиот ривал ...

Украина останува стратешки партнер на Македонија за влез во ЕУ

Вечер Прес - 25.02.2010

Без разлика кој е претстедател на Украина, веќе 15 години Македонија и Украина имаат константно добри односи и немаат отворени прашања.

Иванов на инаугурација на новиот украински претседател

Идивиди - 25.02.2010

Скопје, 25 февруари (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе присуствува на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на ...

Соборете ме ако можете

Идивиди - 25.02.2010

Киев, 24 февруари (МИА) - Украинскиот премиер Јулија Тимошенко ги предизвика денеска нејзините политички противници во Парламентот да ја соборат од власт, ...

Јанукович и официјално претседател на Украина

eReporter - 25.02.2010

Виктор Јанукович денеска положи заклетва во украинскиот парламент со што и официјално стана чртвртиот претседател на Украина.

Тимошенко бара да се изгласа доберба на Владата

Р.С.Европа - 24.02.2010

Украинската премиерка Јулија Тимошенко ги предизвика своите противници и побара да се гласа за доверба на владата јавуваат новинските агенции.

Јулија Тимошенко: Соборете ме ако можете

Шпиц - 24.02.2010

Киев, 24 февруари - Украинскиот премиер Јулија Тимошенко ги предизвика денеска нејзините политички противници во Парламентот да ја соборат од власт, ...

Јулија Тимошенко: Соборете ме ако можете

Сител - 24.02.2010

Украинскиот премиер Јулија Тимошенко ги предизвика денеска нејзините политички противници во Парламентот да ја соборат од власт, изгласувајќи и недоверба.

Тимошенко тактизира за да остане на власт

Утрински - 23.02.2010

КИЕВ - Украинската премиерка Јулија Тимошенко вчера презеде чекори за да изнуди брзо парламентарно гласање, при што0 се надева дека ќе и' биде дадена поддршка ...

Тимошенко бара брзо гласање за да го престаса Јанукович

Вест - 23.02.2010

КИЕВ, 23 февруари (Ројтерс) - Украинскиот премиер Јулија Тимошенко вчера побара брзо парламентарно гласање, за кое таа се надева дека ќе $ даде поддршка на ...

Тимошенко да се повлече „без кревање на непотребна врева“

Кирилица - 23.02.2010

Партијата на победникот на украинските претседателски избори, Јанукович, повторно ја повика премиерката да си даде оставка Не престануваат повиците од страна ...

Јанукович во посета на Брисел па Москва

Р.С.Европа - 23.02.2010

Украинскиот претседател, Виктор Јанукович ќе го посети Брисел на 1- ви март, пренесуваат украинските медиуми.

ЕУ подготвена да и даде „патоказ“ за визна либерализација на Украина

Р.С.Европа - 23.02.2010

ЕУ е подготвена да и даде „патоказ“ за визна либерализација на Украина, соопшти шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини, по состанокот на министри за ...

Свет - Тимошенко, конечно, го призна поразот

Време - 22.02.2010

Украинската премиерка Јулија Тимошенко го повлече барањето до Високиот административен суд со која ги оспоруваше резултатите од претседателските избори и ...

Визна либерализација за Украина?

Р.С.Европа - 22.02.2010

Група источни земји членки на Европската Унија предлагаат на Украина да и биде понуден план за визна либерализација со цел да бидат зајакнати односите со ...

Тројца кандидати за премиер на Украина

Алфа - 22.02.2010

Бизнисмен и двајца поранешни функционери, се во трка за нов премиер на Украина, соопшти новоизбраниот претседател Виктор Јанукович.

Јанукович објави тројца кандидати за премиер на Украина

Кирилица - 22.02.2010

Тигипко и Јатсењук се прагматични политичари кои ќе можат да спроведат тешки реформи во земјата, додека шеесеттригодишниот Азаров важи за проруски политичар ...

Тројца кандидати за премиер на Украина

Р.С.Европа - 22.02.2010

Украинскиот претседател Виктор Јанкукович објави имиња на тројца кандидати за премиерската функција во земјата.

Тројца кандидати за премиерската функција во Украина

Нетпрес - 22.02.2010

Новоизбраниот украински претседател, Виктор Јануковиќ ги објави имињата на тројцата кандидати за премиерската функција.

Тројца кандидати за премиер на Украина

Макфакс - 22.02.2010

Бизнисмен и двајца поранешни функционери, се во трка за нов премиер на Украина, соопшти новоизбраниот претседател Виктор Јанукович.

Тројца кандидати за премиер на Украина

МРТ - 22.02.2010

Бизнисмен и двајца поранешни функционери, се во трка за нов премиер на Украина, соопшти новоизбраниот претседател Виктор Јанукович.