TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Змаевата невеста“ најдобра претстава на 48. издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Вест - 15.06.2013

Со свечено доделување на наградите на годинешните добитници, и со изведба на претставата „Ах, љубов моја“ по текст и режија на Коле Ангеловски, синоќа беше спуштена завесата на 48.

„Змаевата невеста“ најдобра претстава на „Чернодрински“

Сител - 15.06.2013

Со свечено доделување на наградите на годинешните добитници, и со изведба на претставата „Ах, љубов моја“ по текст и режија на Коле Ангеловски, синоќа беше спуштена завесата на 48.

„Змаевата невеста“ најдобра претстава на 48. издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“

А1 On - 15.06.2013

Со свечено доделување на наградите на годинешните добитници, и со изведба на претставата „Ах, љубов моја“ по текст и режија на Коле Ангеловски, синоќа беше спуштена завесата на 48.

Заврши 48. Меѓународен театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

Курир - 15.06.2013

Со изведба на претставата „Ах, љубов моја“ по текст и режија на Коле Ангеловски и со свечено доделување на наградите на годинешните добитници, синоќа заврши 48.

„Змаевата невеста“ најдобра претстава на 48. издание на „Војдан Чернодрински“

Алфа - 15.06.2013

Со свечено доделување на наградите на годинешните добитници, и со изведба на претставата „Ах, љубов моја“ по текст и режија на Коле Ангеловски, синоќа беше спуштена завесата на 48.

Свечено затворено 48-то издание на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински"

Макфакс - 15.06.2013

Со свечено доделување на наградите на годинешните добитници, и со изведба на претставата „Ах, љубов моја" по текст и режија на Коле Ангеловски, беше спуштена завесата на 48-то издание на МТФ „Војдан ...

„Змаевата невеста“ најдобра претстава на 48-то издание на „Војдан Чернодрински“

Либертас - 15.06.2013

Со свечено доделување на наградите на годинешните добитници, и со изведба на претставата „Ах, љубов моја“ по текст и режија на Коле Ангеловски, синоќа беше спуштена завесата на 48-то издание на ...

„Змаевата невеста“ најдобра претстава на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Денешен - 15.06.2013

Со свечено доделување на наградите на годинешните добитници, и со изведба на претставата „Ах, љубов моја“ по текст и режија на Коле Ангеловски, синоќа беше спуштена завесата на 48.

Свечено затворање на 48-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

Локално - 15.06.2013

Со свечено доделување на наградите на годинешните добитници, и со изведба на претставата „Ах, љубов моја“ по текст и режија на Коле Ангеловски, беше спуштена завесата на 48-то издание на МТФ „Војдан ...

„Змејовата невеста“ на Прилепскиот театар - најдобра на „Чернодрински“

Локално - 15.06.2013

Синоќа заврши четириесет и осмото издание на Меѓународниот театарски гестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Свечено беа доделени наградите на годинешните добитници и беше изведена претставата „Ах, ...

„Змејовата невеста“ на прилепскиот театар - најдобра

Н.Македонија - 15.06.2013

„Змејовата невеста“ во режија на Нела Витошевиќ, на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ е најдобрата претстава на годинешното 48.

Домаќините ја освоија главната награда на фестивалот ,,Војдан Чернодрински “

Канал5 - 14.06.2013

„Змејовата невеста“ во режија на Нела Витошевиќ во изведба на прилепскиот ансамбл Војдан Чернодрински е најдоброто театарско остварување на годинашниов,48 Македонски театарски фестивал, решија ...

Гран-при за „Змејовата невеста“ на МТФ „В. Чернодрински“

Утрински - 14.06.2013

Режисерката на претставата Нела Витошевиќ ја доби и наградата за најдобра режија Претставата „Змејовата невеста“ од Димитар Молеров, во режија на Нела Витошевиќ, а во изведба на прилепскиот театарски ...

„Змејовата невеста“ на Прилепскиот театар - најдобра на „Чернодрински“

Дневник - 14.06.2013

„Змејовата невеста“ во продукција на Прилепскиот театар е најдобрата претстава во целина, а нејзината режисерка Нела Витошевиќ ја доби наградата за најдобра режија на фестивалот „Војдан Чернодрински“.

“Гран при” за прилепската “Змејова невеста” на годинашниот МТФ “Војдан Чернодрински”

Сител - 14.06.2013

“Змејовата невеста”, во изведба на прилепскиот Народен театар “Војдан Чернодрински” е најдобрата претстава во целост на годинашниот 48-ми МТФ “Војдан Чернодрински”, соопшти претседателот на жири- ...

Вечерва завршува 48. МТФ „Војдан Чернодрински“

А1 On - 14.06.2013

Годинешниот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ завршува денес, кога жири-комисијата ќе ги соопшти наградите за најдобрите остварувања по категории и гран-при наградата за најдобра претстава во ...

Завршува 48. МТФ „Војдан Чернодрински“, соопштени наградените

Алфа - 14.06.2013

„Змејовата невеста“ во режија на Нела Витошевиќ, а во изведба на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ е добитник на наградата за уметничко остварување на претстава во целина на 48.

Завршува 48. МТФ „Војдан Чернодрински“, соопштени наградените

Сител - 14.06.2013

„Змејовата невеста“ во режија на Нела Витошевиќ, а во изведба на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ е добитник на наградата за уметничко остварување на претстава во целина на 48.

Доделени наградите "Војдан Чернодрински"

Нова ТВ - 14.06.2013

Доделени наградите "Војдан Чернодрински" Претставата „Змејовата невеста“ од Димитар Молеров, во режија на Нела Витошевиќ, а во изедба на прилепскиот театарски ансамбл е добитник на Гран при за ...

Земјовата невеста овенчана со Гран при

Вечер Прес - 14.06.2013

Претставата "Змејовата невеста" на Прилепскиот театар е овенчана за Врвот, односно доби Гран при за најдобра претстава во целина на 48. МТФ "Војдан Чернодрински" во Прилеп.

Вечерва завршува 48-иот МТФ „Војдан Чернодрински“

Sky - 14.06.2013

Годинешниот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ завршува денес, кога жири-комисијата ќе ги соопшти наградите за најдобрите остварувања по категории и гран-при наградата за најдобра претстава во ...

Завршува театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“

Н.Македонија - 14.06.2013

Претставата „Змејовата невеста“ во режија на Нела Витошевиќ, на прилепскиот театар „Војдан Ченродрински“ е најдобрата претстава во целина на годинешното 48 издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ а ...

„Војдан Чернодрински“ во ист ранг со „Стеријно позорје“

Н.Македонија - 14.06.2013

Одлуката за доделувањето на наградите на годинешниот Меѓународен театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ ќе биде соопштена денеска напладне од жирито во состав: Васе Манчев, Мустафа Јашар и Јани ...

„Ах, љубов моја“ го затвора годинешниот МТФ „Војдан Чернодрински“

Утрински - 13.06.2013

„Одлично се разбравме со прилепската публика”, изјави Никола Ристаноски, актер во претставата „Изгубени Германци” на МНТ Шести ден живот на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во ...

Дождот си врне, публиката ги полни салите

Дневник - 13.06.2013

Стоечки овации ги поздравија актерите од Македонскиот народен театар синоќа по изведбата на „Изгубени Германци“ од Дејан Дуковски, во режија на Слободан Унковски.

На театарот му треба проветрување

Дневник - 13.06.2013

Учесниците на последното издание на театарскиот фестивал “Војдан Чернодрински“ во Прилеп денеска се во исчекување на гласот на жирито, кое ја оценува официјалната програма.

Претставите на Албанскиот театар-Скопје и Велешкиот театар денеска на МТФ „Војдан Чернодрински“

А1 On - 13.06.2013

На претпоследниот ден од 48. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, вечер се последните три претстави од кои две во официјална конкуренција за награди.

Публика која ветува уште многу фестивали

Вечер Прес - 13.06.2013

НА СПУШТАЊЕТО НА ЗАВЕСАТА НА 48. МТФ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" Вака сублиматно може да се оквалификува посетеноста и позитивната енергија која публиката им ја даруваше на актерите како возврат за она што ...

Промовирани три театарски изданија на "Чернодрински"

Дневник - 12.06.2013

Три важни театролошки изданија објавени меѓу двата фестивала беа промовирани денеска во рамките на театарскиот фестивал "Војдан Чернодрински" во Прилеп.

Три претстави на „Чернодрински“

Дневник - 12.06.2013

Турскиот театар од Скопје вечерва во 19.30 часот во Центарот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе ја изведе претставата „Шекспир во приказни“ во рамките на фестивалот „Војдан Чернодрински“.

Промоција на монографија за Кирил Ристовски на МТФ „Војдан Чернодрински“

Канал5 - 11.06.2013

На 48. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, кој се одржува во Прилеп од 7-ми до 14 јуни, денеска напладне ќе биде промовирана монографија за Кирил Ристовски, актер, професор и ...

Театарот има силно влијание од најрани времиња

Дневник - 11.06.2013

Историјата на античкиот театар може да ја сублимираме во историјата на Македонија бидејќи историјата на театарот некогаш е читана како историја на цивилизацискиот развој, рече академик Kатица ...

Промоција на монографија за Кирил Ристовски на МТФ „Војдан Чернодрински“

МРТ - 11.06.2013

На 48. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, кој се одржува во Прилеп од 7-ми до 14 јуни, денеска напладне ќе биде промовирана монографија за Кирил Ристовски, актер, професор и ...

Георгиевски е интелектуалец од денес веќе изумрена сорта

Н.Македонија - 11.06.2013

Театарскиот и филмски режисер, педагог Љубиша Георгиевски ја доби наградата за животно дело на 48. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА „ЧЕРНОДРИНСКИ“ Во 1966 година ја ...

Три претстави на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

А1 On - 10.06.2013

Денеска на репертоарот на 48-то издание на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп се три претставиод кои две се во официјална конкуренција за награди.

Богат ден со три претстави на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Sky - 10.06.2013

Денес на репертоарот на 48-то издание на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп се три претстави од кои две се во официјална конкуренција за награди.

Насмеани и ведри лица ги наградија актерите

Вечер Прес - 10.06.2013

Оваа проценка е од изминатите три фестивалски деноноќија во кои видовме многу публика, која позитивно ја восприема театарската енергија, а меѓу нив бездруго се и оние од детскиот народ во Прилеп Ако ...

Тетовскиот и струмичкиот театар во трка за награди

Н.Македонија - 10.06.2013

На четвртиот ден од 48 МТФ,,Војдан Чернодрински,, во официјална конкуренција се две претстави. Од 19.30 часот тетовскиот театар ќе ја изведе,, Гнида..