TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Разгледница патувала рекордни 112 години

Вест - 24.02.2001

ЕДИНБУРГ, (Ројтерс) - Поштарите во шкотскиот град Абердин сториле с&ицирц; што можат за да достават една разгледница од Австралија, иако доцнело 112 години. "Разгледницата ја пратило некое момче по име Колин на 4 јануари во 1889 година, а во Абердин пристигна пред некој ден.

На аферите дека сум разведена не реагирам

Вест - 22.02.2001

ЉУБОМОРНО ЈА ЧУВА ПРИВАТНОСТА: МАРИЈАНА МИШЕВА Маријана Мишева (38), е шармантна фолк дама која константно се држи на сцената. Изгледа прекрасно, секогаш е елегантна, тоа е нејзиниот стил. Не ги крие годините, не озборува, перфекциониста е, многу ги сака двете најважни личности во нејзиниот ...

Ни претстои сушна пролет, што ли ќе биде на лето?

Вест - 22.02.2001

Сушата ни тропа на врата сред зима До моментот кога луѓето не разберат дека секоја капка вода од нивната славина, е со еднаква важност како и поточето, реката или езерото, и не помалку вредни од оазите во пустините, светот ќе се соочува со конфликти околу вода од с&ицирц; поголеми раз Иако неволко, ...

Не се срамам што сум израснала во дом

Вест - 21.02.2001

СУДБИНИ: СМИЉА МИТРЕВСКА Никој не е свесен каде животот ќе го однесе. Кога добро, кога лошо, времето си минува а нам ни останува само да го раскажуваме тоа што поминало и да го очекуваме тоа ште ќе дојде. Независно дали е добро или лошо, дали сме подготвени или не. Кому каква му е судбината.

Не е се во изгледот

Вест - 20.02.2001

УСПЕШНИ ЖЕНИ СО СТИЛ: М-Р ЕЛИ МАКАЗЛИЕВА М-р Ели Маказлиева (50) е главен и одговорен уредник во "Просветно дело". Автор е и на научни трудови од областа на педагогијата, а за себе вели дека најмногу и лежат сликовниците за деца.

Новинарите погрешно разбрале

Вест - 20.02.2001

ДИРЕКТОРОТ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ИНФОРМАЦИИ ВЕБИ БЕЏЕТИ ВО ОДБРАНА НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ИНФОРМИРАЊЕ Беџети, кој треба да ги издава новинарските легитимации, смета дека до парламентарната процедура за усвојување на законот има уште време, кога може да се "испеглаат" недостатоците "Дека реагираат ...

Осуден крадецот што ја ограби Џери Хол

Вест - 20.02.2001

ЛОНДОН, (Ројтерс) - На Дејвид Мајкл Брајс (32), дилер со старина од Лондон, ќе му се суди за ограбување на домот на тексашката фотомоделка Џери Хол. Брајс е обвинет дека од нејзиниот дом во Ричмонд украл: накит, еден лаптоп компјутер и свеќници, с&ицирц; на с&ицирц; вредни 10.840 долари.