TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СВЕТСКА БАНКА ГО "БЛОКИРА" ТЕНДЕРОТ ЗА ЛЕКОВИ

Вечер Прес - 30.10.2004

Фондот за здравствено осигурување во почетокот на неделава од Светска банка добил барање да не се отвора втората фаза од меѓународниот тендер за лекови. Од компетентни извори, † Вечер" дознава дека ваквото барање е поткрепено со нова серија чудни и невообичаени барања кои експертите на Светска ...

НА "ОЧНА" ПАК И ПАДНА "ПЕРДЕ"

Вечер Прес - 30.10.2004

Клиниката за очни болести е готова за операција на "пердето", со кое веќе подолго време мака мачи поради наруш ените меѓучовечки односи. Најновото влошување на "видот" се манифестира деновиве, а причината е серијата оперативни зафати на перде кај 30 македонски пациенти, што под " покровителство" на ...

ПОЛОВИНА ВЕК "ДИМИТАР ВЛАХОВ"

Вечер Прес - 30.10.2004

Државното училиште за рехабилитација на деца и младинци со оштетен вид "Димитар Влахов" на петти номври, годинава, ќе го одбележи своето педесетгодишно постоење и патрониот празник. Во училиштето се опфатени 40 деца од предучилишна возраст, основно образование и средно стручно каде што ја изучуваат ...

ДЕЛА ОД КОЛОНИЈАТА "КИЧЕВО 2004"

Вечер Прес - 29.10.2004

Изложбата на дела од 11. Меѓународна ликовна колонија "Кичево 2004", ќе биде отворена вечерва во 19.30 часот во Слоните 1 и 2 во Културно-информативниот центар во Скопје. На Колонијата која се одвиваше во јули годинава, ќе бидат изло- жени 60 дела од околу исто толку автори.

"ЛЕГАЧИТЕ" ВО ИДНИНА БЕЗ ПРИВИЛЕГИИТЕ

Вечер Прес - 29.10.2004

ПИШУВА: СВЕТЛАНА БЛАЖЕВСКА Не дај боже во иднина да го загубите работното место. Ќе се најдете на улица многу лесно и многу брзо, затоа што државата има намера да ги олесни роцедурите за отпуштање со што на работодавачите ќе им даде одврзани раце тоа да го прават без око да им трепне.

ЌЕ СЕ ОТСТРАНАТ И "КРНТИИТЕ" НА ПАНДЕВИ

Вечер Прес - 29.10.2004

Акцијата за чистење на паркиралиштата и тротоарите од стари, хаварисани возила од територијата на Општина Карпош, продолжува и натаму. Со асистенција на полицијата, Градската комунална инспекција и пајак-службата завчера беа отстранети 12 возила.

СПОРНА СОПСТВЕНОСТА НА "ЖЕНА ВО БЕЛО"

Вечер Прес - 29.10.2004

Украдената слика на Пабло Пикасо - "Жена во бело", од страна на нацистите во Втората светска војна, е пронајдена во една куќа во Чикаго, од Федералното истражно биро (ФБИ), јави ББЦ. Сликата е насликана во 1922 година. Таа прво била продадена на еден германски Евреин кој, пак, подоцна ја испратил ...

МИТИНЗИ ОТКАКО ЌЕ "ЛЕГНАТ" ПЛОЧКИТЕ!

Вечер Прес - 28.10.2004

"Забраната" на Градскиот комитет за урбанизам и сообраќај за одржување политички собири на плоштадот "Македонија", на просторот пред Камениот мост има привремен карактер. "Нема забрана за одржување политички митинзи на Плоштадот.

"ГОНГОТ" ЌЕ ЧУКНЕ ПО 34. ПАТ

Вечер Прес - 28.10.2004

Традиционалниот Меѓународен боксерски турнир "Златен гонг", кој е во календарот на Европската боксерска федерација (ЕАБА) и е еден до најстарите во Европа, ќе се одржи в недела во салата во Автокоманда (14 ч.). Организатори на турнирот се БФМ, БК Скопје и Сојузот на спортови на град Скопје, кои ќе ...

"ЛИПО ЛИ ЈЕ, ЛИПО ЛИ ЈЕ..."

Вечер Прес - 28.10.2004

"Суморно је", ни вели колегата од Хрватска, Стипе Јолиќ, кој ни се претстави како слободен новинар. "Ослободен од се`? И од плати?", се шегувам. Се насмеа. "Зошто - суморно?", го прашувам и додавам: "Мене не ми пре- чи дождот. Дури и го сакам на некој начин. Не ја сакам вревата.

"ТЕЛЕКОМ" СО МОНОПОЛ УШТЕ 18 МЕСЕЦИ?

Вечер Прес - 28.10.2004

"Македонски телекомуникации", чиј монопол истекува на крајот на годинава, иако незаконски, но сепак, фактички ќе добијат монопол уште 18 месеци. Ова се планира во новата верзија на Законот за телекомуникации чија првична верзија, што ја изработува работна група на Министерството за транспорт (со ...

ФФМ КАЗНЕТ СО 5.000 "ШВАЈЦАРЦИ"

Вечер Прес - 28.10.2004

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) заработи парична казна во висина од 5.000 швајцарски франци од Дисциплинската комисија на европската фудбалска асоцијација (УЕФА). Прич ината за олеснување на касата на ФФМ се четирите жолти картони, што македонските репрезентативци ги заработија на ...

ГО ПРЕТЕПАЛЕ И МУ ГО ОДЗЕЛЕ "ПАСАТОТ"

Вечер Прес - 28.10.2004

Двајца вооружени разбојници во понеделникот, на улица "Рузвелтова" во скопската населба Карпош, физички нападнале едно лице и му го одзеле автомобилот. Напаѓачите, чиј идентитет е познат на полицијата се во бегство, а се прават напори за нивно пронаоѓање и приведување.

"ВО ПАКЕТ" ОТСУСТВУВАА АДВОКАТОТ, СВЕДОЦИТЕ И ВЕШТОТО ЛИЦЕ

Вечер Прес - 28.10.2004

Отсуството на бранител, сведоци и вешто лице, беше причина вчера во Основниот суд Скопје 2, да се одложи судењето против Драги Коцевски и Мирослав Јакимовски. Двајцата обвинети се товарат за кривич но дело убиство. Судската постапка која се води против Коцевски и Јакимовски е повторена бидејќи ...

СКОПЈАНИ ЌЕ КОРИСТАТ "ПОСОЛЕНИ" ТАКСИ - УСЛУГИ

Вечер Прес - 28.10.2004

По барање на Здружението на такси-превозниците, Совет на Град Скопје вчера ја усвои одлуката за поскапување на такси-превозот во градов, со што појдовната цена од 50 денари, што досега се однесуваше на три километри, со новата одлука ќе се однесува за два километра.

ПУТИН БИЛ "СИТНА РИБА"

Вечер Прес - 28.10.2004

Тајното минато на рускиот претседател Владимир Путин, што се однесува на петгодишниот период кога беше агент на руската разузнувач ка служба КГБ во бившата Источна Германија, и не е така интересно, судејќи според германскиот печат.

МИТИНГОТ СЕ СЕЛИ НА "ПЕЛА"

Вечер Прес - 27.10.2004

Терминот за одржување на централниот митинг на опозицијата и местото не се утврдени и тоа ќе се договара на денеш- ната седница на Координативното тело за референдум, на лидерско ниво. Терминот 3 ноември, што го објави потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ, Ганка Самоиловска-Цветанова, на завчерашната ...

"ГРАДСКИ АПТЕКИ" НА БЕРЗА "ПОБОГАТИ" СО ШЕСТ ЛОКАЛИ

Вечер Прес - 27.10.2004

"Градски аптеки-Скопје" на Берза ќе се продаваат во пакет како фирма, а во нивниот имот се вклучни и шесте аптеки кои работат во локали кои досега беа сопственост на Јавното претпријатие за станбен и деловен простор. Ова е содржината на завчерашната одлука на Владата со која се визира ...

БРИТАНИЈА "ВРИЕ" ОД РУСКИ ШПИОНИ!

Вечер Прес - 27.10.2004

ЛОНДОН, 27 ОКТОМВРИ (МИА). - Британската служба за контраразузнавање МИ-5 го предупредила министерот за внатреш ни работи Дејвид Бланкет, дека се зголемува нивото на руската шпионска дејност во Велика Британија, објавува весникот "Индипендент".

МАМИДАКИС ЖАЛИ ЗА СПОРОТ СО "ОКТА"

Вечер Прес - 27.10.2004

По одлуката на Англискиот суд и "Домот на лордовите" со кој актуелните сопственци на ОКТА, "Хеленик петролеум" мора да исплатат обесштетување на грчката фирма "Мамидоил-Џетоил" во износ од 13,75 милиони евра за прекинат договор за соработка, до македонските медиуми се огласи и сопственикот на оваа ...

"ПРВОМАЈСКА" МАМКА ЗА ЛУДИ ВОЗЕЊА

Вечер Прес - 27.10.2004

"Првомајска" се; уште не доправена, го привлекува вниманието на младите љубители на брзите и опасни возења. Скопјани веќе преговараат за првите трки, кои ќе се одржуваат откако улицата ќе биде пуштена во употреба. "Четири ленти и тазе асфалт - плаче за добра трка"- се муабетите што деновиве често ...

ОБСЕ ДА ГИ НЕУТРАЛИЗИРА "БОРЦИТЕ" НА ДУИ

Вечер Прес - 26.10.2004

Опозицијата бара од ОБСЕ своите набљудувачи да ги распореди рамномерно низ целата територија на државата, затоа што тврди дека постои сценарио за опструкции и заплашување на гласачите да не излегуваат на гласање за референдумот.

"УСПЕАЛ НЕ УСПЕАЛ - ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ СПОРЕД НОВИОТ ЗАКОН"

Вечер Прес - 26.10.2004

Демократската унија за интеграции нема дилеми: успешниот референдум нема да го суспендира новиот Закон за територијална организација и, во согласност со тоа, локалните избори ќе се одржат во март според новиот "територијалец"! "Не доаѓа предвид да се одложат изборите.

ГЕРМАНСКИТЕ ПОЛИЦАЈЦИ "НАЈГРДИ" ВО ЕВРОПА!

Вечер Прес - 26.10.2004

БЕРЛИН, 26 ОКТОМВРИ. - Полицајците во северниот дел на Германија повеќе не сакаат да ги носат кошулите со боја на сенф, зелените вратоврски и панталоните, односно униформата од 1973 година, што ја сметаат за една од најгрдите во Европа.

ЗА ЛИФТ ВО "ЖЕЛЕЗНИЧАР" 100.000 ДЕНАРИ

Вечер Прес - 25.10.2004

Советниците на Општина Центар, одлучија да донираат 100.000 денари како партиципација за изградба на надворешен лифт во новите простории на амбулантата на МЖ "Железничар", во ПС " Беко". Со ова позитивно одговорија на барањето што неодамна здравствената организација го достави до Општината.