TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кај 20 луѓе потврдена заразата од грипот Х1Н1

А1 - 08.11.2009

Во изминативе 24 часа кај 20 луѓе е потврдена заразата од новиот тип на грип Х1Н1 во Македонија.

Во Србија 7 починати од свински грип

Р.С.Европа - 08.11.2009

Во Србија денеса од новиот тип на грип Х1Н1 починале уште двајца луѓе, со што бројот на починати од свински грип се искачи на седум.

Во Турција од свински грип починале 27 луѓе

Р.С.Европа - 08.11.2009

Во Турција денеска од свински грип починале четворица луѓе со што бројот на луѓе кои досега починале од новиот тип на вирус Х1Н1 се искачи на 27 луѓе.

Нови 20 заболени од свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 08.11.2009

Кај 20 луѓе биле потврдени позитивни резултати на новиот тип на вирус Х1Н1 во последните 24 часа, соопштуваат од Министерството за здравство.

Шест средношколци заразени од новиот грип

Вест - 08.11.2009

Сомнителни се уште 20-ина деца од угостителското училиште "Лазар Танев" и примероци од нив се испитуваат на Инфективната клиника Триесетина ученици од средното ...

Еден милион украинци болни од новиот грип

Телма - 08.11.2009

Во Украина од новиот грип починаа 144 луѓе, соопшти денеска Министерството за здравство. Од почетокот на епидемијата со висрусот H1N1 се заразиле 936.804 луѓе, ...

Нови 20 заболени од новиот грип

Телма - 08.11.2009

Кај 20 лица се потврдени позитивни резултати на новиот тип на вирус А (Х1Н1) во последните 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство.

Србија чекор од прогласување епидемија од свински грип

Форум - 08.11.2009

Српските здравствени власти размислуваат за прогласување епидемија на целата територија. Досега се починати пет лица а шест се во критична состојба Во Србија ...

Во Украина речиси милион заразени со свинскиот грип

Форум - 08.11.2009

И покрај високите бројки на заразен и починати, премиерката Тимошенко не гледа причина за прогласување вонредна состојба заради епидемијата од грип, но соседна ...

Во Украина расте бројот на починати од новиот грип

Алфа - 08.11.2009

Во Украина од новиот грип починаа 144 луѓе, соопшти денеска Министерството за здравство. Од почетокот на епидемијата со висрусот H1N1 се заразиле 936.804 луѓе, ...

Пет мртви, Србија пред прогласување епидемија од свински грип

Форум - 08.11.2009

Србија е пред прогласување епидемија од свински грип, тврдат српските медиуми Пет лица до сега умреа како последица на свинскиот грип, а дури шест души се во ...

Србија пред прогласување епидемија од свински грип

Алсат-М - 08.11.2009

Србија е на чекор до прогласување на епидемија од свински грип, од кој до сега во земјата починаа пет лица, а други шестмина се во тешка состојба.

Во Иран 33 жртви од свинскиот грип

Форум - 08.11.2009

Од новиот вирус од типот А(Х1Н1) во Иран досега починале 33 а инфицирани се 2.153 Иранските власти веќе преземале превентивни мерки за спречување на заразата ...

Уште двајца починати од свински грип во Италија

Форум - 08.11.2009

Италијанските здравствен и власти потврдија дека уште две лица починале како позледица од заболување со новиот тип грип Досега бројката починати во Италија ...

Во Македонија потврдени 20 нови случаи со вирусот А (Х1Н1)

Алсат-М - 08.11.2009

Кај 20 лица се потврдени позитивни резултати на новиот тип на вирус А (Х1Н1) во последните 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство.

Мерки за заштита од пренесување на инфекцијата со свински грип!

Форум - 08.11.2009

Mерки за заштита при лекување болно лице или лице со симптоми на новиот тип на грип А(Н1N1) во услови на домашно лекување, препорачани од Минситерството за ...

Бројката починати од свинскиот грип во Турција порасна на 27 лица

Форум - 08.11.2009

Уште четири лица починале во енделата од новиот вирус на грипот А(H1N1) во Турција Со последните податоци на турското министерство за здравство, досегашната ...

Бугарија објави епидемија на свински грип

SETimes - 08.11.2009

08/11/2009 СОФИЈА, Бугарија -- Министерството за здравство во петокот (6-ти ноември) објави епидемија на свински грип во земјата. Досега вирусот уби шест лица.

Османи: За вакцините предност имаат големите земји

Алсат-М - 08.11.2009

Фармацевтските компании предност и даваат на големите земји при снабдувањето со вакцините против грипот А Х1Н1.

Нови 20 заболени од свинскиот грип

Дневник - 08.11.2009

Учеството на масовни собири непожелно, а во здравствените установи се ограничува посетата на болнитеВо последните 24 часа, позитивни резултати од новиот грип ...

Во Украина расте бројот на починати од новиот грип

Дневник - 08.11.2009

Во Украина од новиот грип починаа 144 луѓе, соопшти вчера Министерството за здравство. Од почетокот на епидемијата со вирусот Х1Н1 се заразиле 936.804 луѓе, од ...

Во Украина расте бројот на починати од новиот грип

Канал5 - 08.11.2009

Во Украина од новиот грип починаа 144 луѓе, соопшти денеска Министерството за здравство. Од почетокот на епидемијата со висрусот H1N1 се заразиле 936.804 луѓе, ...

Србија пред прогласување епидемија од свински грип

Канал5 - 08.11.2009

Во Македонија во последните 24 часа добиени се податоци за 20 луѓе кои се позитивни на новиот тип на грип.

Потврдени 20 нови случаи со вирусот А (Х1Н1)

Кирилица - 08.11.2009

Сите лица се прегледани на Клиниката за инфективни болести и се под соодветна медицинска терапија Кај 20 лица се потврдени позитивни резултати на новиот тип на ...

Дваесет нови случаи на свински грип во последното деноноќие

Сител - 08.11.2009

Само за 24 часа, дваесет нови случаи на свински грип. Сите биле прегледани на Клиниката за инфективни болести и според лекарите се под соодветна медицинска ...

Свинскиот грип се шири во Македонија

Вечер Прес - 08.11.2009

Бугарија прогласи епидемија, а се очекува тоа да го стори и Србија, каде вчера е регистрирана и седмата жртва од новиот вирус, а шест лица се во критична ...

Уште двајца починати, Србија пред прогласување епидемија

Нетпрес - 08.11.2009

Двајца пациенти кои се наоѓале на лекување во болницата во Ужице, Србија починале од новиот грип.

Дваесет позитивни на новиот грип, препораки за заштита на населнието

Нетпрес - 08.11.2009

Во изминатите 24 часа од Институтот за јавно здравје се добиени податоци за 20 лица, кои се позитивни на новиот тип на вирус А (Х1Н1).

Нови 20 заразени од свински грип за 24 часа

Макфакс - 08.11.2009

Емил Гашевски 08 ноември 2009 Скопје Нови 20 заразени од свински грип се регистрирани во изминатите 24 часа во земјава.

Србија на чекор од прогласување епидемија од грип

Inpress - 08.11.2009

Белград, 8. ноември (ИНПРЕС) Србија е на чекор до прогласување на епидемија од грип на национално ниво.

Ситуацијата со свинскиот грип во Украина е алармантна

Inpress - 08.11.2009

Киев, 8. ноември (ИНПРЕС) Украинската премиерака Јулија Тимошенко, ги посети болниците каде се сместени заболените од свински грип.

Во Македонија досега хоспитализирани 75 пациенти од свински грип

Inpress - 08.11.2009

Скопје, 8. ноември (ИНПРЕС) Во Република Македонија, бројката на досега хоспитализирани пациенти заболени од свински грип се искачи на 75.

Словачка ги затвора границите кон Украина

Inpress - 08.11.2009

Братислава, 8. ноември (ИНПРЕС) Словачките власти ќе ги затворат сите гранични премини кон Украина, освен еден, со цел да го спречат ширењето на свинскиот грип ...

Во Македонија расте бројот на заразените од новиот грип

Inpress - 08.11.2009

Скопје, 8 ноември (ИНПРЕС) Во последново деноноќие, во Македонија кај 20 лица се потврдени позитивни резултати на новиот грип, соопшти Министерството за ...

Новиот грип се шири во Македонија

А1 - 07.11.2009

12 ученици од средното угостителско училиште Лазо Таневски се заразени од новиот тип на грип. Сите 12 се пратени на домашно лекување на терапија со тамифлу.

Епидемија на грипот во Бугарија

Р.С.Европа - 07.11.2009

Бугарското Министерство за Здравство прогласи епидемија на новиот грип на целата територија на државата.

Македонија - Автобус со ученици донесе грип од Турција

Време - 07.11.2009

За едно деноноќие има 11 нови заболени од грипот А (Х1Н1). Меѓу заболените што патувале во странство се и деца од Средно угостителско училиште „Лазар Таневски“ ...

Вакцинација против свински грип пред одржување на аџилакот во Саудиска Арабија

Р.С.Европа - 07.11.2009

Во Саудиска Арабија денеска започна вакцинирањето против свински грип. Приоритет имаат владините работници кои работат на припремањето на годинешниот аџилак ...

Во Скопје,12 средношколци заразени со свински грип

Р.С.Европа - 07.11.2009

Кај 12 деца од Средното угостителско училиште „Лазо Таневски“ кои вчера се вратиле од екскурзија од Турција докажани се позитивни резултати од вирусот Х1Н1, ...

Во Турција 23 луѓе починале од свински грип

Р.С.Европа - 07.11.2009

Во Турција, досега од новиот тип на вирус починале 23 луѓе, соопштиле од турското Министерство за здравство.

Во Украина 135 луѓе починале од грип

Р.С.Европа - 07.11.2009

Во Украина досега од епидемија на грип починале 135 луѓе, соопштиле од тамошното министерство за здравство.

Саудиска Арабија нема да забрани аџилак и покрај свинскиот грип

Р.С.Европа - 07.11.2009

Саудиска Арабија нема да го забрани одржувањето на аџилакот Хаџ оваа година, поради заканите од ширење на свинскиот грип, иако претходно властите ги повикаат ...

Новиот грип се разгорува експресно

Утрински - 07.11.2009

Новиот грип се разгорува со експресно темпо и влегува во поопасна фаза кога вирусот Х1Н1 коси болни и меѓу домашната популација.

СЗО: населението треба да се вакцинира

Телма - 07.11.2009

Бројот на жртвите на грипот А(H1N1) во светот го надмина прагот од шест илјади лица седум месеци по појавата на вирусот, покажуваат најновите податоци на ...

Дванаесет од екскурзијантите болни од новиот грип

Телма - 07.11.2009

Кај 12 деца од Средното угостителско училиште „Лазо Таневски“ кои вчера се вратиле од екскурзија од Турција докажани се позитивни резултати од вирусот А ...

СЗО:6 илјади починати од новиот грип

Алсат-М - 07.11.2009

Бројот на жртвите на грипот А(H1N1) во светот го надмина прагот од шест илјади лица седум месеци по појавата на вирусот, покажуваат најновите податоци на ...

Шест илјади починатите од А(H1N1)

Идивиди - 07.11.2009

Женева, 7 ноември (МИА) - Бројот на жртвите на грипот А(H1N1) во светот го надмина прагот од шест илјади лица седум месеци по појавата на вирусот, покажуваат ...

Над шест илјади починати од свинскиот грип во светот

Форум - 07.11.2009

Бројката починати како последица од инфекција од грипот А(H1N1) во светот го надмина прагот од шест илјади лица по седум месеци од појавувањето на новиот ...

Петта жртва на новиот грип во Србија

Форум - 07.11.2009

Повозрасен маж кој починал на Инфективната клиника, бил заразен со вирусот на новиот грип Случајот за белградските медиуми го потврдил членот на Работната ...

Во Бугарија прогласена епидемија на новиот грип

Алфа - 07.11.2009

Бугарското Министерство за здравство прогласи епидемија на новиот грип на целата територија на државата.

СЗО: Бројот на починатите од новиот грип А(H1N1) во светот надмина шест илјади лица

Алфа - 07.11.2009

Бројот на жртвите на грипот А(H1N1) во светот го надмина прагот од шест илјади лица седум месеци по појавата на вирусот, покажуваат најновите податоци на ...

Петта жртва на новиот грип во Србија

Алфа - 07.11.2009

Постар маж, кој починал на Инфективната клиника, бил заразен со вирусот на новиот грип, изјави членот на Работната група при српското Министерство за здравство ...

Нови 11 заразени со свинскиот грип

Н.Македонија - 07.11.2009

Бројот на заразените од грипот А/Х1Н1 порасна на 62. Само за два дена вирусот заразил 11 граѓани, меѓу кои има и болни што воопшто не контактирале со лица што ...

Министерот за здравство на Србија објави дека допрва следи големиот удар

Форум - 07.11.2009

Над два милиони срби ќе бидат заразени од новиот грип х1н1, а големиот бран следи наредната година изјави за српските медиуми, министерот за здравство Томица ...

Потврден грип кај 12 средношколци од "Лазо Таневски“

Алсат-М - 07.11.2009

Кај 12 деца од Средното угостителско училиште „Лазо Таневски“ кои вчера се вратиле од екскурзија од Турција докажани се позитивни резултати од вирусот А ...

Расте бројот на заболени од свински грип-денеска 12 нови случаи

Алфа - 07.11.2009

12 од средното угостителско училиште кои беа на екскурзија во Турција, имаат свински грип и сите се пуштени на домашно лекување.

Петта жртва на новиот грип во Србија

Кирилица - 07.11.2009

Во Србија досега се потврдени 244 случаи на заболувањето од новиот грип Постар маж, кој починал на Инфективната клиника, бил заразен со вирусот на новиот грип, ...

Бројот на починатите од новиот грип А(H1N1) во светот надмина шест илјади лица

Сител - 07.11.2009

Бројот на жртвите на грипот А(H1N1) во светот го надмина прагот од шест илјади лица седум месеци по појавата на вирусот, покажуваат најновите податоци на ...

Петта жртва на новиот грип во Србија

Сител - 07.11.2009

Постар маж, кој починал на Инфективната клиника, бил заразен со вирусот на новиот грип, изјави членот на Работната група при српското Министерство за здравство ...

12 ученици заболени од А (Х1Н1)

Кирилица - 07.11.2009

Децата, според Министерството, се на домашно лекување, се чуствуваат добро и се на терапија со лекот „тамифлу“ Кај 12 деца од Средното угостителско училиште ...

Петта жртва на новиот грип во Србија

Канал5 - 07.11.2009

Постар маж, кој починал на Инфективната клиника, бил заразен со вирусот на новиот грип, изјави членот на Работната група при српското Министерство за здравство ...

Чешка е на прагот на епидемијата на грипот А(H1N1)

Канал5 - 07.11.2009

Во Чешка се евидентирани 400 случаи на новиот грип (H1N1) и со доаѓањето на постуденото време се очекува вирусот на новиот грип да го зголеми интензитетот, ...

Кај 12 деца од средно угостителско потврден новиот грип

МРТ - 07.11.2009

Дванаесет деца од Средното угостителско училиште „Лазо Таневски“, кои деновиве се вратиле од екскурзија од Турција, се заразени од грипот Х1Н1.

Бројот на починатите од новиот грип А(H1N1) во светот надмина шест илјади лица, соопшти СЗО

МРТ - 07.11.2009

Бројот на жртвите на грипот А( H 1 N 1) во светот го надмина прагот од шест илјади лица седум месеци по појавата на вирусот, покажуваат најновите податоци на ...

Грипот веќе е глобална закана, над 6 000 починати

МРТ - 07.11.2009

Бројот на починати од новиот грип во светски рамки е над 6 000 лица, а проценките се дека во околу 200 држави и територии, од вирусот Х1Н1 се заразени близу ...

Македонците не се плашат да патуваат за Бугарија

Канал5 - 07.11.2009

Македонците не се плашат да патуваат за Бугарија и покрај прогласената епидемија на грипот А (Х1 Н1) во соседна Бугарија.

Ученици од екскурзија во Турција се вратиле со свински грип

Сител - 07.11.2009

12 нови случаи на свински грип во Македонија се потврдени денеска. Сите 12-мина заразени се ученици во угостителското училиште “Лазо Таневски”.

12 средношколци од “Лазар Таневски“ позитивни на новиот грип

Нетпрес - 07.11.2009

Кај 12 ученици од скопското Среднот угостителско училиште “Лазар Таневски“ кои вчера се вратиле од екскурзија од Турција докажани се позитивни резултати од ...

Грипот веќе е глобална закана, над 6 000 починати

Макфакс - 07.11.2009

Емил Гашевски 07 ноември 2009 Вашингтон Бројот на починати од новиот грип во светски рамки е над 6 000 лица, а проценките се дека во околу 200 држави и ...

Кај 12 деца од средно угостителско потврден новиот грип

Макфакс - 07.11.2009

Мирјана Стојановска 07 ноември 2009 Скопје Дванаесет деца од Средното угостителско училиште „Лазо Таневски“, кои деновиве се вратиле од екскурзија од Турција, ...

Србија е многу близу до прогласување епидемија од грип

Inpress - 07.11.2009

Белград, 7. ноември (ИНПРЕС) Србија е многу близу до прогласување епидемија од грип. Ова го изјави еподемиологот Предраг Кон, откако се виде дека во многу ...

Во Украина за едно деноноќие од грип починаа 25 лица

Inpress - 07.11.2009

Киев, 7. ноември (ИНПРЕС) До вчера во Украина, од грип и остри респираторни вирусни инфекции, починаа 135 лица, а во последното деноноќие 25 лица, пренесе ...

Бројот на жртвите од грипот A (H1N1) во светот поголем од 6.000

Inpress - 07.11.2009

Женева, 7. ноември (ИНПРЕС) Во светот рапидно расте бројот на жртвите од новиот грип, од типот A (H1N1).

Брз подем на свинскиот грип

А1 - 06.11.2009

11 нови случаи заболени од новиот вирус А Х1Н1. Шест од нив се средношколци кои биле на екскурзија во странство.

„Не се опуштајте околу свинскиот грип“

BBC - 06.11.2009

Светската здравствена органзиација предупреди да не дојде до опуштеност околу свинскиот грип. Зборувајќи во Женева, доктор Кеиџу Фукуда, од одделот за ...

Стравот од свинскиот грип се шири побрзо од заразата

Deutsche Welle - 06.11.2009

На Балканот брзо се шири епидемијата на свински грип. Во Македонија е регистриран првиот случај на грип од типот (А) кај жена, која не патувала во странство.

Во Украина 95 починати од „новиот грип“

Р.С.Европа - 06.11.2009

Министерството за здравство на Украина соопшти дека 95 луѓе починале од вирусот на новиот грип од неговото појавување во таа земја.

Македонија - Новиот грип создаде турканици на Инфективна

Време - 06.11.2009

Мими П. Шушлеска Турканица од пациенти се создаде на Клиниката за инфективни болести откако, по налог на Комисијата за пандемичен грип, матичните лекари таму ...

Новиот грип се шири во Македонија

Р.С.Европа - 06.11.2009

Нема потреба од паника, битно е граѓаните да се придржуваат на препораките за заштита и да се јават кај матичен лекар во случај на симптоми на грип, изјави ...

Над 6.000 починати во светот од новиот грип

Р.С.Европа - 06.11.2009

Светската Здравствена Организација соопшти дека бројот на починати од новиот грип во светот ја надмина бројката од 6 илјади, а оти само во последнава недела ...

Новиот грип зема замав и кај нас

Утрински - 06.11.2009

Новиот грип полека зема замав и кај нас. Во текот на вчерашниот ден пријавени се четири нови сомнителни случаи, од кои двајца се згрижени на Инфективната ...

Грипот се шири во земјава

Телма - 06.11.2009

Весна Јовановска Eдинаесет лица заболени од грипот АХ1Н1, се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопје.

Мијте раце и цедете лимони додека чекате вакцина за свински грип

Н.Македонија - 06.11.2009

Вирусот деновиве го зафати целиот регион и почна да заразува и кај нас. Здравствените власти очекуваат да го прележат од 200.000 до еден милион граѓани.

Во Турција 21 жртва од новиот грип

Форум - 06.11.2009

Бројот на жртви на новиот грип во Турција секојдневно се зголемува и според најновите податоци досега починале 21 лице Според соопштението на Министерството за ...

Бугарија објави епидемија на сезонски грип

Алсат-М - 06.11.2009

Во соседна Бугарија попладнево е објавена национална епидемија на грип. Станува збор за голем број заболени од обичен сезонски грип, дури до 200 илјади ...

Брз подем на свинскиот грип во Македонија

Форум - 06.11.2009

Грипот A(H1N1) експресно се шири во државава, при што само во четврток вечер е пријавена група од 30 сомнителни случаи, туристи од Турција, од кои шестмина ...

Шест нови заболени од свинскиот грип денеска

Алфа - 06.11.2009

Дури за триесет ученици од средното угостителско од Скопје кои се вратиле од патување во Турција се сомнева дека имаат свински грип, откако кај 4 од нив е ...

Свинскиот грип може да убие 40 илјади луѓе во Европа

Форум - 06.11.2009

Европските доктори на петочната трибина изнесоа прогнози дека пандемијата од грипот од типот на A(H1N1) може да починат 40 илајди лица, по што би следел бранод ...

Системот е подготвен за грипот А Х1Н1

Алсат-М - 06.11.2009

Здравствениот систем е подготвен да се соочи со новиот грип A/Х1Н1 како и со можните последици од проширување на пандемија.

Бугарија прогласи епидемија на свински грип

Форум - 06.11.2009

Бугарското министерство за здравство прогласи епидемија од новито грип на територијата на целата држава, а од понеделник сите училишта ќе бидат затворени за да ...

Косово објави три нови случаи на свински грип

SETimes - 06.11.2009

06/11/2009 ПРИШТИНА, Косово -- Здравствените власти во четвртокот (5-ти ноември) објавија дека три лица се заразени од свински грип.

Во земјава се шират и грипот и стравот

Дневник - 06.11.2009

Шесттемина новозаразени се средношколци од угостителското училиште „Лазар Таневски“ од Скопје, кои вирусот го добиле на екскурзија во Турција Свинскиот грип и ...

СЗО испитува дали мутирал вирусот на новиот грип во Украина

Кирилица - 06.11.2009

Светската здравствена организација (СЗО) испрати експертска екипа тип во Украина чија задача е да испита дали вирусот на новиот грип од типот А, H1N1 мутирал ...

H1N1 ќе предизвика уште повеќе жртви во текот на зимата

Кирилица - 06.11.2009

Вирусот на грипот А - H1N1 со голема брзина се шири на северната хемисфера и се очекува поради студеното време да предизвика уште повеќе сериозни инфекции и ...

Работна средба на националниот Комитет за пандемски грип

Сител - 06.11.2009

Во Министерството за здравство денеска ќе се одржи работна средба на националниот Комитет за пандемски грип со кој претседава претседателот на Владата Никола ...

Работна средба на националниот Комитет за пандемски грип

Кирилица - 06.11.2009

На средбата ќе се разгледа актуелната состојба со новиот тип на грип А (Х1Н1) во земјава и мерките за заштита кои во моментов се преземаат Во Министерството за ...

Состанок на Националниот комитет за пандемиски грип

Канал5 - 06.11.2009

По замавот што го зема новиот грип во земјава, денеска напладне се среќава Националниот комитет за пандемиски грип со кој раководи Премиерот Груевски.

Од екскурзија директно на инфективна

Канал5 - 06.11.2009

Автобус со повеќе од 30 македонски туристи од Турција вчера заврши на паркингот на Инфективната клиника..

Свинскиот грип нагло се шири И во Македонија

Сител - 06.11.2009

Свинскиот грип во големи размери се шири и во Македонија. Само за 24 часа вирусот од тип А Х1Н1 е потврден кај 11 пациенти со што бројката на заболени се ...

Нема да има вакцинирање на фудбалерите

Вечер Прес - 06.11.2009

Шефот на европската фудбалска куќа, Мишел Платини изјави дека нема да покрене никаква акција со која ќе ги присили фудбалерите кои се натпреваруваат во ...

Прогласена епидемија на свински грип

Вечер Прес - 06.11.2009

Во соседна Бугарија вчера попладне е објавена национална епидемија на грип. Станува збор за голем број заболени од обичен сезонски грип, дури до 200 илјади ...

Шест нови случаи на заболени од свински грип

Вечер Прес - 06.11.2009

Поголема група, која деновиве се врати од Турција, е со сомнителни симптоми на свински грип. Испитувањата се во тек, а кај шест од нив веќе е потврдено ...

Бугарија прогласи епидемија на новиот грип

МРТ - 06.11.2009

Епидемија од новиот грип на целата територија на Бугарија прогласи во петок министерството за здравство во Софија.

Брз подем на свинскиот грип, надлежните подготвени

МРТ - 06.11.2009

Грипот, Х1Н1 експресно се шири во земјава, при што само синоќа е пријавена група од 30 сомнителни случаи, турски туристи, од кои шестмина веројатно се заразени ...

Состанок на Националниот Комитет за пандемиски грип

Нетпрес - 06.11.2009

Националниот Комитет за пандемиски грип со кој претседава премиерот Никола Груевски денеска напладне ќе се состане во Министерството за здравство.

Шест нови случаи позитивни на новиот грип во Македонија

Нетпрес - 06.11.2009

Поголема група од Турција со сомнителни симптоми на новиот грип,вчера биле донесени биле вечера Инфективна клиника во Скопје.

Брз подем на свинскиот грип, надлежните подготвени

Макфакс - 06.11.2009

Мирјана Стојановска 06 ноември 2009 Скопје Грипот, Х1Н1 експресно се шири во земјава, при што само синоќа е пријавена група од 30 сомнителни случаи, турски ...

Бугарија прогласи епидемија на новиот грип

Макфакс - 06.11.2009

Маја Поповска 06 ноември 2009 Автор: mab/pa Софија Епидемија од новиот грип на целата територија на Бугарија прогласи во петок министерството за здравство во ...

СЗО предупредува на пораст на стапката на смртност од свинскиот грип

Inpress - 06.11.2009

Женева, 6. ноември (ИНПРЕС) Светската здравствена организација, СЗО излезе со предупредување дека вирусот Х1Н1 станал доминантен во светот и повика на ...

Во Бугарија починаа 6 лица од новиот грип

Inpress - 06.11.2009

Софија, 6. ноември (ИНПРЕС) Во соседна Бугарија, за само една недела, бројот на починатите од новиот грип, од два се покачи на 6.

Бугарија прогласи епидемија од грип на национално ниво

Inpress - 06.11.2009

Софија, 6. ноември (ИНПРЕС) Бугарското Министерство за здравство, денеска објави епидемија на грип на национално ниво, бидејќи во земјата веќе се достигнати ...

Мачка се разболе од А Х1Н1

А1 - 05.11.2009

Во американската сојузна држава Ајова мачка се разболе од новиот грип А Х1Н1. Животното старо 13 години најверојатно болеста ја префатило од некој од ...

Прв случај на А Х1Н1 на Косово, трета жртва во Србија

А1 - 05.11.2009

Кај едно дете од Косовска Митровица изолиран е вирусот H1N1, што е потврден случај на заболување од новиот грип и на територијата на Косово, изјави синоќа ...

Новиот грип во експанзија во Германија

Deutsche Welle - 05.11.2009

Свинскиот грип во Германија и натаму се шири, со растечка брзина. Неделно се забележуваат околу 3.000 новозаразени, а има и смртни случаи.

Грипот пустоши во светот

Р.С.Европа - 05.11.2009

Загриженоста околу свинскиот грип расте а владите се во трка со времето како да се справат со болеста.

Македонија - Новиот грип во нова офанзива

Време - 05.11.2009

Четири нови пациенти, тројца од Скопје и еден од Кочани, се заболени од грипот А Х1Н1 во последниве 24 часа, информираат од Министерството за здравство.

Платини: Секој клуб треба да одлучи дали ќе ги вакцинира играчите

24Фудбал - 05.11.2009

Претседателот на УЕФА, Мишел Платини вели дека секој клуб самостојно треба да ги вакцинира играчите од новиот груп тип А Неколку клбови веќе беа погодени од ...

Во Украина од свински грип починале 95 луѓе

Р.С.Европа - 05.11.2009

Украинскиот заменик министер за здравство, изјавил денеска дека во Украина од свински грип досега починале 95 луѓе.

Платини: Нема да спроведеме присилно вакцинирање на фудбалерите

Спортнет - 05.11.2009

Шефот на европската фудбалска куќа, Мишел Платини, денеска изјавил дека нема да покрене никаква акција со која ќе ги присили фудбалерите кои се натпреваруваат ...

Евидентиран втор домашен случај на новиот грип

Утрински - 05.11.2009

Новиот грип се шири и на домашен терен. Последниве три дена се откриени четворица новозаболени кај кои болеста и лабораториски е докажана.

Новиот грип се шири низ европа

Телма - 05.11.2009

По веста дека во Словенија почина првата жртва од новиот грип, расте побарувачката на вакцини во земјата, јави словенечката агенција СТА.

Над два милиона Грци е можно да се заразат од новиот грип

Алфа - 05.11.2009

Над два милиони Грци постои веројатност да се заразат од новиот вирус на грипот А(H1N1) во скоро време, кога се очекува пандемиски бум во земјата што ќе трае ...

Седум жртви на A(H1N1) во Белорусија

Форум - 05.11.2009

Министерството за здравство изјавило дека свинскиот грип однел седум животи во Белорусија, јавува агенцијата Белта „Во изминативе две недели, 19 луѓе во ...

Новиот грип се шири низ Европа

Алсат-М - 05.11.2009

По веста дека во Словенија почина првата жртва од новиот грип, расте побарувачката на вакцини во земјата, јави словенечката агенција СТА.

Свинскиот грип преминал на мачка

Форум - 05.11.2009

Домашна мачка во американската сојузна држава Ајова е заразена со вирус од грипот A(H1N1), кој е досега едиснтвениот ваков потврден случај, а го соопшти ...

Владата не го штити производителот на вакцини

Н.Македонија - 05.11.2009

Освен од новиот грип, граѓаните деновиве се исплашени и поради писмото што циркулира по имејл во кое анонимен фармацевт од странство тврди оти вакцините против ...

Четворица новозаболени од свински грип

Н.Македонија - 05.11.2009

Институтот за јавно здравје вирусот А/Х1Н1 го пронајде кај четворица нови пациенти, кои веќе се лекуваат на Клиниката за инфективни болести Тројца од болните ...

Трета жртва на грипот во Србија

Алфа - 05.11.2009

Потврдено е дека жена од Чуприја починала по компликации предизвикани од вирусот Х1Н1, јави синоќа српската државна телевизија.

Четири нови смртни случаи во Турција од новиот грип

Кајгана - 05.11.2009

Турските власти соопштија денеска за четири нови смртни случаи како резултат на новиот грип со што бројот на починати лица од таа болест во државата е 19.

Голем број заболени во САД всушност немале свински грип?!

Алфа - 05.11.2009

На вработени во САД им е укажано дека мора да примат вакцина против новиот грип или во спротивно, ќе ја загубат работата, јавија локалните медиуми.

Старите луѓе сепак не се имуни на вирусот H1N1

Идивиди - 05.11.2009

Новото истражување спроведено во САД за вирусот H1N1 покажува дека старите луѓе не се имуни на таа болест.

Две жртви на новиот грип во Киев

Форум - 05.11.2009

Во главниот украински град Киев се потврдени два смртни случаи од новиот пандемиски грип од типит А (H1N1), изјавил денеска главниот киевски санитарен лекар ...

Нови 4 сомнителни случаи на заразени од свински грип

Алфа - 05.11.2009

Само денеска, нови 4 сомнителни случаи на заразени од свински грип се регистрирани во земјава. Двајца од нив се задржани на лекување на Инфективната клиника, а ...

Прво потврда од матичниот, па на вакцина

Дневник - 05.11.2009

Граѓаните најверојатно ќе треба да потпишат и согласност за вакцината против свинскиот грип, но за тоа Комисијата се' уште не донела конечна одлука Болните од ...

Четири нови позитивни случаи на свински грип

МРТ - 05.11.2009

Четири нови случаи заболени од новиот тип на вирус Х1Н1 се регистрирани во текот на изминатите 24 часа, соопшти Министерството за здравство.

Грипот усмрти над 80 Украинци

МРТ - 05.11.2009

Како последица на грипот и тешки проблеми со дишниот систем, од кои се зафатени околу половина милион луѓе во Украина, досега почина 81 лице, соопшти во среда ...

Вирусот H1N1 стигна до изолирано племе во Амазон

Кирилица - 05.11.2009

Вирусот на новиот грип H1N1 стигна и до целосно изолираното индијанско племе во амазонската џунгла, каде во последните две недели од новиот грип починаа седум ...

Грипот Х1Н1 потврден кај четири случаи

Кирилица - 05.11.2009

Тројца од позитивните пациенти допатувале од странство, додека една пациентка не дала податок дека била на патување надвор од земјата Кај четворица пациенти е ...

Мачка во САД се заболе од Х1Н1

Кирилица - 05.11.2009

Во американската сојузна држава Ајова е регистриран првиот случај на мачка, заболена од новиот грип од типот А (H1N1), соопштија ветеринарните власти на САД ...

Над два милиона Грци можно да се заразат од новиот грип

Сител - 05.11.2009

Над два милиони Грци постои веројатност да се заразат од новиот вирус на грипот А(H1N1) во скоро време, кога се очекува пандемиски бум во земјата што ќе трае ...

Во Косово потврден првиот случај

МРТ - 05.11.2009

Кај едно дете од Косовска Митровица изолиран е вирусот H1N1, што е прв потврден случај на заболување од новиот грип и на територијата на Косово, изјави синоќа ...

Атина - можно да се заразат повеќе од два милиона жители од новиот грип

МРТ - 05.11.2009

П остои веројатност да се заразат повеќе од два милиона жители, кај нашиот јужен сосед, од новиот вирус на грипот А(H1N1) во скоро време .

Во Турција се води полемика во врска со кампањата за вакцинирање против новиот вирус

Кирилица - 05.11.2009

Во Турција, каде за 12 дена беа регистрирани 15 смртни случаи на новиот грип, се води полемика околу кампањата за вакцинирање на населението Првиот смртен ...

Потврден прв случај на новиот грип во Косово

Кирилица - 05.11.2009

Кај едно дете од Косовска Митровица изолиран е вирусот H1N1, што е потврден случај на заболување од новиот грип и на територијата на Косово, изјави синоќа ...

Над два милиона Грци е можно да се заразат од новиот грип, предупредуваат властите во Атина

Кирилица - 05.11.2009

Над два милиони Грци постои веројатност да се заразат од новиот вирус на грипот А(H1N1) во скоро време, кога се очекува пандемиски бум во земјата што ќе трае ...

Новиот грип се шири низ Европа

Кирилица - 05.11.2009

По веста дека во Словенија почина првата жртва од новиот грип, расте побарувачката на вакцини во земјата, јави словенечката агенција СТА Пациентката, на ...

Четири нови смртни случаи во Турција од новиот грип

Сител - 05.11.2009

Турските власти соопштија денеска за четири нови смртни случаи како резултат на новиот грип со што бројот на починати лица од таа болест во државата е 19.

Трета жртва на новиот грип во Србија, во Косово први три случаи

Канал5 - 05.11.2009

Трета жртва на новиот грип во Србија – први регистрирани случаи на инфицирани во Косово.. Свинскиот грип сее страв во соседството..

Голем број од заболените во САД всушност не се инфицирани од Х1Н1

Кирилица - 05.11.2009

На вработени во САД им е укажано дека мора да примат вакцина против новиот грип или во спротивно, ќе ја загубат работата, јавија локалните медиуми Во извештај ...

Нова вакцина на швајцарски Новартис против грипот А

Кирилица - 05.11.2009

Швајцарскиот фармацевтски гигант Новартис објави дека вакцината против грипот А (H1N1) "celtura" е одобрена во Германија и дека се очекува нејзината употреба ...

Четири нови сомнителни случаи на заболени од Х1Н1

Кирилица - 05.11.2009

Сите новопријавени случаи се лица кои престојувале надвор од државата Четири нови случаи за кои постои сомневање дека се заболени од новиот тип на вирус Х1Н1 ...

Свинскиот грип зема замав

Канал5 - 05.11.2009

Новиот грип полека зема замав и во земјава.. Во изминатово деноноќие има 4 нови сомнителни случаи на грипот..

Нови 4 сомнителни случаи на свински грип

Сител - 05.11.2009

Последните 24 часа биле евидентирани 4 сомнителни случаи на свински грип. Од нив двајца се задржани на клиниката за инфективни болести.

А H1N1 ќе предизвика уште повеќе жртви во текот на зимата

Сител - 05.11.2009

Вирусот на грипот А - H1N1 со голема брзина се шири на северната хемисфера и се очекува поради студеното време да предизвика уште повеќе сериозни инфекции и ...

Инфективна клиника подготвена за заболените од новиот вирус

Вечер Прес - 05.11.2009

На Инфективната клиника се регистрирани четири нови случаи за кои постои сомнение дека се заболени од свинскиот грип Клиниката за инфективни болести во ...

Прв случај на нов грип во Митровица

Нетпрес - 05.11.2009

Кај дете од Косовска Митровица бил изолиран вирус на Х1Н1. Ова е прв потврден случај на заболување од новиот грип во Косово, соопштила синоќа управничката на ...

Во Италија 24 мртви од новиот грип

Нетпрес - 05.11.2009

Во Италија за кратко време починале шест луѓе од новиот грип. Со нив бројката на смртни случаи во земјата од почетокот на епидемијата се искачила на 24 мртви.

Три случаи на новиот грип во Косово

Нетпрес - 05.11.2009

Во Косово и Метохија се регистрирани три случаи на пациенти заболени од новиот грип А Х1Н1, изјавил за Танјуг, директорот на Здравствениот дом во Грачаница, ...

Во Хрватска започна вакцинирањето против сезонскиот грип

Нетпрес - 05.11.2009

Во Хрватска започна вакцинирањето против сезонскиот грип. Во домовите за здравје и во општинските заводи за јавно здравство, биле дистрибуирани првите количини ...

“Елевтеротипија“: Пандемија на Х1Н1 во Грција пред декември

Нетпрес - 05.11.2009

Пандемија од новиот вирус од типот А Х1Н1 ќе ја зафати Грција уште пред декември, пишува весникот “Елевтеротипија“.

Над два милиони Грци ќе заболат од свинскиот грип

Макфакс - 05.11.2009

Марина Виларова 05 ноември 2009 Атина Повеќе од два милиони Грци ќе се разболат од новиот грип во следните недели, а пандемичниот бум ќе трае околу шест ...

Трета жртва на грипот во Србија

Макфакс - 05.11.2009

Емил Гашевски 05 ноември 2009 Белград Потврдено е дека жена од Чуприја починала по компликации предизвикани од вирусот Х1Н1, јави синоќа српската државна ...

Во Италија, за неколку часа починале 6 луѓе од грипот

Inpress - 05.11.2009

Рим, 5. ноември (ИНПРЕС) За само неколу часа, шест луѓе починале во Италија од Х1Н1 грипот, со што бројот на смртните случаи во земјата се искачил на 24.

Свинскиот грип се шири во соседството

Inpress - 05.11.2009

Белград, 5. ноември (ИНПРЕС) Вирусот Х1Н1 е потврден и кај дете од Косовска Митровица со што Косово го има првиот случај на заболување од новиот, свински грип.

Поради грипот - од денеска неработни денови во сите Софиски училишта

Inpress - 05.11.2009

Софија, 6. ноември (ИНПРЕС) Софиските здравствени власти најавија дека од денеска ќе прогласат одмор во сите софиски училишта поради новиот грип.

Фактори кои предизвикуваат компликации кај грипот Х1Н1

Inpress - 05.11.2009

Скопје, 5. ноември (ИНПРЕС) Голем број фактори можат да го зголемат ризикот пациентот да заболи од тежок случај на свински грип.

Прогласена е епидемија грип во Благоевград, Гоце Делчев и во Софиската област

Inpress - 06.11.2009

Софија, 6.ноември (ИНПРЕС) Прогласена е епидемија на грип во општините Благоевград, Гоце Делчев, како и во Софиската област.

Тимошенко ги посети заразените од свински грип

А1 - 04.11.2009

Премиерот на Украина Јулија Тимошенко посети болница за инфективни болести како знак за поддршка на лекарите во земјата пред очекуваното избивање на ...

А Х1Н1 шири страв на Балканот и во Украина

А1 - 04.11.2009

Свинскиот грип се шири во светот и преминува граници - во нашето блиско соседство втор смртен случај во Србија и прв во Словенија.

Четири нови случаи на грип А во Македонија

А1 - 04.11.2009

Четири нови случаи заболени од вирусот А Х1Н1 во последните 24 часа. Тројца од нив со вирусот се заразиле во странство.

Епидемија на „лажен“ грип во Украина!?

Deutsche Welle - 04.11.2009

Епидемија на свински грип, или епидемија на политичко калкуланство? Дали воопшто има епидемија на свински грип во Украина, или целата приказна е режирана во ...

Македонија - Додека чекаат вакцини, се лекуваат со витамини

Време - 04.11.2009

Студентка што била на Копаоник е новиот сомнителен случај за грип А Х1Н1. Таа со зголемена температура и со болки во грлото побарала помош од матичен лекар, а ...

Епидемија на грип во Украина , 81 починат

Р.С.Европа - 04.11.2009

Во Украина од грип и респираторни инфекции досега умреле 81 човек а повеќе од 478 илјади се заболени, соопштиле тамошните власти.

Во Турција 17 луѓе починале од свински грип

Р.С.Европа - 04.11.2009

Во Турција денеска починале уште 4 луѓе од свински грип, соопштило турското Министерство за здравство.

Само 10 отсто од населението навреме ќе се вакцинира

Вест - 04.11.2009

Првите 100.000 вакцини Министерството за здравство очекува да стигнат до крајот на месецов, уште една тура од 100.000 ќе стигне во декември, а дополнителните ...

Потрага по скриени случаи на новиот грип

Утрински - 04.11.2009

Пандемискиот грип се распламтува во Европа, со што се потврдија прогнозите на епидемиолозите дека со есента и со падот на температурите новиот грип ќе земе ...

Четири нови случаи на новиот грип

Телма - 04.11.2009

Четири нови случаи заболени од новиот тип на вирус Х1Н1 се регистрирани во текот на изминатите 24 часа, соопшти Министерството за здравство.

Втора жртва на новиот грип во Србија

Кајгана - 04.11.2009

Жена од село во близина на Крушевац почина како последица на заболување од новиот грип од типот А (H1N1), со што стана втората жртва на новиот грип во Србија, ...

Последното деноноќие нема регистрирано нов заболен од новиот грип

Кајгана - 04.11.2009

Неколку училишта во тетовскиот регион не ги почитувале наложените мерки за превенција од свинскиот грип.

Епидемија на новиот грип во Хрватска, заболеа 1.100 луѓе

Алфа - 04.11.2009

Во Хрватска почна епидемија на нов грип, изјави водечкиот хрватски инфектолог Илија Кузман, истакнувајќи дека до денеска се регистрирани преку 1.100 случаи на ...

За две недели вакцинирање против свински грип

Н.Македонија - 04.11.2009

Вакцинацијата против новиот грип А/Х1Н1 ќе почне во втората половина на месецов, а вакцини први ќе добијат бремените жени и хронично болните Дотогаш, ...

Српската Влада ќе купи три милиони вакцини против грипот А

Форум - 04.11.2009

Владата на Србија соопштила дека донела одлука да купи три милиони дози вакцини против вирусот H1N1 на грипот од типот А Во соопштението се наведувало и дека ...

За два дена двојно зголемен бројот на заболени од грипот А во Авганистан

Форум - 04.11.2009

Во Авганистан за два дена е регистрирано двојно зголемување на бројот на лица инфицирани со вирусот H1N1 на грипот од типот А, со што цифрата на заболени ...

Тери Хачер болна од свински грип

Форум - 04.11.2009

„Очајната домаќинка“ ќе мора да го прекине снимањето на серијата откако дознала дека е заболена од свински грип По известувањето за болеста, продукцијата на ...

Нови четири заболени од свински грип во земјава, вкупно 51

Алфа - 04.11.2009

Четири нови заболени од свински грип се потврдени денеска во земјава. Од шесте испитани сомнителни случаи, само двајца немале свински туку обичен грип.

Грипот Х1Н1 потврден кај четири случаи

Кајгана - 04.11.2009

Кај четворица пациенти е потврдено присуството на новиот тип на вирус Х1Н1, соопшти Министерството за здравство.

Во Украина – 81 мртви и пола милион заразени

Форум - 04.11.2009

Од последиците на заразата со опасен вирус кој ги напаѓа дишните органи починале 81 лице а инфицирани се околу половина милион луѓе, објави во среда попладне ...

Четири нови позитивни случаи на новиот грип во Македонија

Алсат-М - 04.11.2009

Четири нови случаи заболени од новиот тип на вирус Х1Н1 се регистрирани во текот на изминатите 24 часа, соопшти МИнистерството за здравство.

Има и пациент со неувезен грип

Дневник - 04.11.2009

Свинскиот грип почна да се шири и кај нас откако епидемиолозите вчера утврдиле дека меѓу четворицата новозаболени од вирусот Х1Н1 е и една жена од Скопје.

Србија го регистрираше вториот смртен случај од свински грип

SETimes - 04.11.2009

04/11/2009 БЕЛГРАД, Србија -- Здравствените власти во вторникот (3-ти ноември) го потврдија вториот смртен случај предизвикан од свинскиот грип во земјата.

Романски функционер поднесе оставка поради предупредувањето за свинскиот грип

SETimes - 04.11.2009

04/11/2009 БУКУРЕШТ, Романија -- Адријан Стреину-Черчел, државен секретар во Министерството за здравство, во вторникот (3-ти ноември) поднесе оставка, откако ...

Досега 11 жртви од новиот грип во Турција

Кирилица - 04.11.2009

Уште две лица починаа во Турција од вирусот на грипот А(Х1Н1), со што бројот на жртвите од оваа болест достигна 11 луѓе, соопшти турското Министерство за ...

СЗО: Високоризичните грипи на луѓе треба да се вакцинираат пред почетокот на зимата

Кирилица - 04.11.2009

Бремените жени и високоризичните категории на населението требаат да бидат вакцинирани против вирусот на новиот грип А(Х1Н1) како што се приближува зимата на ...

Новиот грип ги напаѓа претежно помладите

Кирилица - 04.11.2009

Во Македонија од сезонскиот грип годишно заболуваат меѓу 10.000 и 20.000 луѓе, а здравствени власти немаат регистрирано смртни случаи од него Новиот грип од ...

За два дена двојно зголемен бројот на заболени од грипот А во Авганистан

Кирилица - 04.11.2009

Во Авганистан за два дена е регистрирано двојно зголемување на бројот на лица инфицирани со вирусот H1N1 на грипот од типот А, со што цифрата на заболени ...

Епидемија на новиот грип во Хрватска, заболеа 1.100 луѓе

Кирилица - 04.11.2009

Во Хрватска почна епидемија на нов грип, изјави водечкиот хрватски инфектолог Илија Кузман, истакнувајќи дека до денеска се регистрирани преку 1.100 случаи на ...

Српската Влада ќе купи три милиони вакцини против грипот А

Кирилица - 04.11.2009

Владата на Србија соопшти дека донела одлука да купи три милиони дози вакцини против вирусот H1N1 на грипот од типот А Во соопштението се наведува и дека ...

Украина со нови превентивни мерки против новиот грип

Кирилица - 04.11.2009

Украинските власти воведоа нови мерки за контрола на ширењето на новиот грип од типот А Според податоците на украинските здравствени власти бројот на ...

Грипот Х1Н1 потврден кај четири случаи

Сител - 04.11.2009

Кај четворица пациенти е потврдено присуството на новиот тип на вирус Х1Н1, соопшти Министерството за здравство.

Тери Хачер има свински грип

Вечер Прес - 04.11.2009

Очајната домаќинка Тери Хачер е болна од свински грип. Откако ги известила за болеста, продукцијата ги презела сите мерки за сигурност.

Сузана Манчиќ со маска се штити од свински грип

Вечер Прес - 04.11.2009

Откако српското Министерство за здравство почна да ги алармира граѓаните на Србија за епидемијата на свинскиот грип, се повеќе јавни личности се шетаат низ ...

Четворица нови заболени

Вечер Прес - 04.11.2009

Кај четворица пациенти е потврдено присуството на новиот тип на вирус Х1Н1, соопшти Министерството за здравство.

Тери Хачер добила свински грип!

Точка - 04.11.2009

Свинскиот грип на ги поштеди ни славните во Холивуд, кои ја зголемуваат листата на заболени од овој грип, следна на листата е Тери Хачер Уште една ѕвезда стана ...

Уште една жртва на свинскиот грип во Србија

Нетпрес - 04.11.2009

Свинскиот грип вчера ја однел и втората жртва во Србија. 33- годишна жена С.Р. од Крушевац починала додека била транспортирана во Белград.

Во Украина 81 жртва на грипот

Нетпрес - 04.11.2009

Во Украина од грип и респираторни инфекции досега се заболени 478.000 лица, а 81 лице починале, соопштено е денеска во Киев.

Во Авганистан двојно се зголемил бројот на заболени од А Х1Н1

Нетпрес - 04.11.2009

Во Авганистан, за два дена двојно се зголемил бројот на заболени од новиот грип и регистрирани се речиси 700 инфицирани со вирусот А Х1Н1 , соопшти ...

Нови четворица заболени од новиот грип

Нетпрес - 04.11.2009

На Клиниката за инфективни болести во текот на последните 24 часа биле хоспитализирани две лица, а амбулантски биле прегледани тројца пациенти.

Вакцинација против грипот А во Грција од 16. ноември

Макфакс - 04.11.2009

Марина Виларова 04 ноември 2009 Атина Вакцинацијата на населението на Грција против новиот грип А (Х1Н1) ќе започне на 16. ноември, јавуваат грчките медиуми.

Грипот усмрти над 80 Украинци

Макфакс - 04.11.2009

Емил Гашевски 04 ноември 2009 Киев Како последица на грипот и тешки проблеми со дишниот систем, од кои се зафатени околу половина милион луѓе во Украина, ...

Четири нови позитивни случаи на свински грип

Макфакс - 04.11.2009

Сашо Таневски 04 ноември 2009 Скопје Четири нови случаи заболени од новиот тип на вирус Х1Н1 се регистрирани во текот на изминатите 24 часа, соопшти ...

Глумицата Тери Хатчер болна од свински грип

А1 - 03.11.2009

Глумицата Тери Хатчер го известила продуцентот на серијата „Домаќинки“ дека ќе мора да го прекине снимањето на некое време, бидејќи заболела од свински грип.

Превентивни мерки во светот против свинскиот грип

А1 - 03.11.2009

Српскиот министер за образование Жарко Обрадовиќ реши да го продолжи есенскиот училишен распуст за два дена - до среда, поради спречување на ширење на новиот ...

Здравствениот инспекторат задоволен од состојбата на терен

А1 - 03.11.2009

ДСЗИ го предупреди ЗЕЛС, општините да им помогнат на училиштата за да обезбедат средства за дезинфекција.

Поента - Грипот бил тука?

Време - 03.11.2009

Мими П. Шушлеска Во земјава веќе еден месец бујат вирозите, како што со едно име се викаат сезонскиот грип и другите вируси актуелни во овој период од годината.

Македонија - Новиот грип ќе се бара и меѓу вирозите

Време - 03.11.2009

Новиот тип на грип ќе се бара и меѓу големиот број болни од вирози, што деновиве ја надмина бројката од 15.000, информираат од Министерството за здравство.

Соседите на Украина исплашени од ширење на грипот

Р.С.Европа - 03.11.2009

Русија и Словачка денеска ги заострија мерките на границите со Украина, поради страв од ширење на новиот грип.

Грипот ја запре претседателската кампања во Украина

Утрински - 03.11.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Поради епидемија на грип во Украина претседателот на таа земја, Виктор Јушченко, им се обрати на земјите-членки на НАТО да им ја ...

Регистриран нов заболен од пандемиски грип

Утрински - 03.11.2009

Бројот на заболени од новиот грип расте. Во текот на вчерашниот ден е регистриран уште еден позитивен случај на новиот Х1Н1 вирус, со што досега за половина ...

Поради грипот Словачка затвора гранични премини со Украина

Телма - 03.11.2009

Словачка затвори два контролни пункта на границата со Украина заради епидемијата од новиот грип А во соседната држава.

Позната структурата на ДНК на свињите, подобрување на вакцината за свински грип

Форум - 03.11.2009

Структурата на ДНК кај домашните свињи е откриена од меѓународен тим научници, што ќе помогне да се откријат процесите во диштењето и ќе ги подобри вакцините ...

Нов лек за свинскиот грип се појави во Кина

Форум - 03.11.2009

Во Пекинг биле отворени традиционални кинески болници со 24-часовни анти-А(H1N1) одделенија што лекувале по „традиционален“ начин, објавува весникот China ...

Седум жртви на свинскиот грип во Ирак

Форум - 03.11.2009

Седум лица починале од свинскиот грип во Ирак од почетокот на мај, соопшти во вторник ирачкото Министерство за здравство, објавувајќи ги првите смртни случаи ...

Свински грип зарази студентка

Н.Македонија - 03.11.2009

Од пандемскиот грип заболе уште еден граѓанин, со што бројот на регистрирани болни порасна на 47 лица. Грипот А/Х1Н1 заразил студентка што студира во Бугарија.

Пандемијата на новиот грип може да трае две години

Алфа - 03.11.2009

Пандемијата од новиот грип може да трае две години и притоа може да бидат регистрирани дури четири различни навалици од грипот, изјави државниот секретар во ...

„Прес“: Со лук и туршија против новиот грип

Алфа - 03.11.2009

Српските лекари и епидемиолози во борбата против новиот грип, покрај стандардните, медицински мерки, ги советуваат граѓаните како превенција од овој вирус да ...

Во Русија од грипот А(H1N1) починале 14 лица

Форум - 03.11.2009

Во Русија до денеска од новиот пандемиски грип досега починале 14 пациенти, соопштил заменик-министерот за здравство и социјален развој Вероника Скворцова, ...

Глумицата Тери Хатчер болна од свински грип

Идивиди - 03.11.2009

Глумицата Тери Хатчер го извести продуцентот на серијата „Desperate Housewives“ дека ќе мора да го прекине снимањето, бидејќи заболела од свински грип.

Прва жртва од свинскиот грип и во Словенија

Форум - 03.11.2009

На љубљанската Инфективна клиника во вторник починалa пациентка која била заразена со вирусот на гирпот од типот A(H1N1), потврдиле болнички извори Во ...

Во Италија 18 жртви од новиот грип

Форум - 03.11.2009

Бројот на смртни случаи од вирусот H1N1 на новиот грип од типот А во Италија пораснал на 18, додека 30 заболени биле хоспитализирани во тешка состојба, ...

Македонија се бори со свинскиот грип со вода и сапунче

Алфа - 03.11.2009

Основните училишта низ земјава – соочени со опасноста – да бидат оцрнети во јавноста ако немаат сапун за децата – ги тераат родителите од дома да носат ...

Се засилуваат контроли за грипот низ училиштата

Алсат-М - 03.11.2009

Новиот бран на свинскиот грип поттикна превентивни мерки и во Македонија каде бројот на заразени од вирусот Х1Н1 е зголемен на 47 лица.

Грипот ќе го бараат и во амбулантите

Дневник - 03.11.2009

Епидемиолозите лично ќе им земаат брис од грло и од нос на сите сомнителни случаи во здравствените установи Епидемиолозите од вчера се во засилена потрага по ...

Прв смртен случај од грипот во Словенија

Дневник - 03.11.2009

Средовечна жена е првата жртва на свинскиот грип во Словенија. Пациентката, на возраст меѓу 50 и 60 години, била примена во петокот во Клиничкиот центар во ...

Бесплатна вакцина за охридски пензионери

Дневник - 03.11.2009

Охридското Здружение на пензионерите во текот на ова седмица, за дел од своите членови, ќе обезбеди бесплатна вакцинација против пандемичниот грип А/Х1Н1.

Свинскиот грип се шири на Балканот

SETimes - 03.11.2009

03/11/2009 БУКУРЕШТ, Романија -- Властите ги забранија сите посети на болниците во понеделникот (2-ри ноември), за да го спречат ширењето на свинскиот грип.

Со ракија, против свински грип

ЗаЗабава - 03.11.2009

Покрај медицинските препарати, српските доктори и епидемиолози ги советуваат граѓаните како превенција од грипот... ...

Свинскиот грип во Хрватска, Германија и Бугарија

Кирилица - 03.11.2009

Во Хрватска денеска се регистрирани 1.104 заболени од новиот грип од типот А, од кои 313 случаи лабараториски се потврдени, Германија доживува нов удар од ...

Свинскиот грип го стега обрачот околу балканските земји - Македонија се уште без вакцини

Канал5 - 03.11.2009

Министерството за здравство најавува дека во текот на овој месец можеле да се очекуваат вакцините против новиот вирус на грип А Ха 1 Ен 1.

„Прес“: Со лук и туршија против новиот грип

Кирилица - 03.11.2009

Српските лекари и епидемиолози во борбата против новиот грип, покрај стандардните, медицински мерки, ги советуваат граѓаните како превенција од овој вирус да ...

„Прес“: Со лук и туршија против новиот грип

Канал5 - 03.11.2009

Српските лекари и епидемиолози во борбата против новиот грип, покрај стандардните, медицински мерки, ги советуваат граѓаните како превенција од овој вирус да ...

Новиот грип во Украина e лекарска лага, медиумска кампања и перење пари, тврди украински весник

Кирилица - 03.11.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко, премиерката Јулија Тимошенко и министерот за здравство Васил Књазевиќ ја измислиле епидемијата на новиот грип во ...

Вирусот Х1Н1 ја зголеми цената на коњско месо во Монголија

Кирилица - 03.11.2009

Цените на коњско месо во Монголија се зголемија по ширењето на вирусот H1N1 во Азија и недостигот од вакцини бидејќи во таа држава меѓу населението се ...

Очајната домаќинка Сузан болна од свински грип

Кирилица - 03.11.2009

Глумицата Тери Хатчер го известила продуцентот на серијата „Домаќинки“ дека ќе мора да го прекине снимањето на некое време, бидејки заболела од свински грип ...

Актерката Тери Хатчер болна од свински грип

Сител - 03.11.2009

Актерката Тери Хатчер го известила продуцентот на серијата „Домаќинки“ дека ќе мора да го прекине снимањето на некое време, бидејки заболела од свински грип.

Глумицата Тери Хатчер болна од свински грип

Канал5 - 03.11.2009

Глумицата Тери Хатчер го известила продуцентот на серијата „Домаќинки“ дека ќе мора да го прекине снимањето на некое време, бидејки заболела од свински грип.

Со лук и туршија против новиот грип

Сител - 03.11.2009

Српските лекари и епидемиолози во борбата против новиот грип, покрај стандардните, медицински мерки, ги советуваат граѓаните како превенција од овој вирус да ...

Последново деноноќие нема регистрирано нов заболен од новиот грип

Сител - 03.11.2009

Неколку училишта во тетовскиот регион не ги почитувале наложените мерки за превенција од свинскиот грип.

Втора жртва на новиот грип во Србија

Сител - 03.11.2009

Жена од село во близина на Крушевац почина како последица на заболување од новиот грип од типот А (H1N1), со што стана втората жртва на новиот грип во Србија, ...

Новиот грип во Украина е лекарска лага!

Вечер Прес - 03.11.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко, премиерката Јулија Тимошенко и министерот за здравство Васил Књазевиќ ја измислиле епидемијата на новиот грип во ...

Инспекцијата незадоволна од хигиената во училиштата во Тетовско

Вечер Прес - 03.11.2009

Последново деноноќие во земјава нема регистрирано заболен од свински грип. Се вршат лабораториски анализи на еден сомнителен случај.

169 заболени од новиот грип во Србија

Нетпрес - 03.11.2009

Во Србија се регистрирани 169 заболени од вирусот на грипот А Х1Н1, изјавил претседателот на работната група на српското министерство за здравје за следење на ...

Прва жртва на новиот грип во Словенија

Нетпрес - 03.11.2009

Прва жртва на новиот грип во Словенија. Пациентка на возраст помеѓу 50 и 60 години, која во петокот била примена во Клиничкиот центар во Љубљана, каде што ...

Седум жртви на свинскиот грип во Ирак

Макфакс - 03.11.2009

Емил Гашевски 03 ноември 2009 Багдад Седум лица починале од свинскиот грип во Ирак од почетокот на мај, соопшти во вторник ирачкото Министерство за здравство, ...

Вонредна состојба во Авганистан

Inpress - 03.11.2009

Кабул, 3. ноември (ИНПРЕС) Во Авганистан, новиот грип се шири со голема брзина, по што во земјата е прогласена вонредна состојба, а училиштата и градинките се ...

Центрите за јавно здравје вклучени во изработката на акциониот план за вакцинирање

Inpress - 03.11.2009

Скопје, 3. ноември (ИНПРЕС) Стручни екипи на Институт за јавно здравје ќе ги посетат десетте Центри за јавно здравје во државава.

Европа под закана на новиот грип

А1 - 02.11.2009

Се остваруваат предвидувањата на Светската здравствена организација за пандемија на свинскиот грип.

Нов случај на вирусот А Х1Н1 во Македонија

А1 - 02.11.2009

Уште еден случај со новиот тип на вирус А Х1Н1 потврден во последни 24 часа. Се работи за 22-годишна студентка која студира во Бугарија и со вирусот се ...

Јушченко бара помош за свинскиот грип

BBC - 02.11.2009

Претседателот на Украина, Виктор Јушченко, побара меѓународна помош за земјата да се справи со заразата од свински грип, поради која само во изминатата недела ...

Црни прогнози за новиот бран свински грип

Deutsche Welle - 02.11.2009

Институтот Роберт Кох денеска (02.11.09) соопшти дека во Германија е зголемен бројот на заболени од свински грип.

Украина бара помош за справување со свинскиот грип

Р.С.Европа - 02.11.2009

Украина упати итен апел до светските сили да и помогнат во борбата со свинскиот грип, откако во оваа земја 60 луѓе починаа поради проблеми со дишењето во една ...

Прекината меѓународна Конференција поради грипот во Романија

Р.С.Европа - 02.11.2009

40 тина романски и странски студенти учесници на Меѓународна конференција по право се заразија од новиот грип А (Х1Н1).

Уште две жртви на грипот во Турција

Р.С.Европа - 02.11.2009

Уште двајца болни од грипот А(Х1Н1) во Турција починаа изминатата ноќ во Турција, со што бројот на смртни случаи во земјата се зголеми на шест лица.

Македонија - Ќе се затворат училиштата во кои нема сапун

Време - 02.11.2009

Училиштата во кои не се одржува хигиената и нема сапун и дезинфекциски средства ќе бидат затворени, се закани вчера министерот за здравство Бујар Османи, кој ...

Во Турција од свински грип починале 7 луѓе

Р.С.Европа - 02.11.2009

Турското Министерство за здравство соопшти дека досега во Турција од свински грип починале седум луѓе.

Во Украина епидемија на обичен грип , не на свински

Р.С.Европа - 02.11.2009

Во Укранина досега починале 67 луѓе од грип и тешки респираторни инфекции, но само 22 починале од новиот тип на грип Х1Н1, изјавил потпреседателот на владата, ...

Училиштата под засилен мониторинг поради новиот грип

Утрински - 02.11.2009

„Два нови случаја со симптоми на грипот Х1Н1 се регистрирани во текот на викендов, но се прават дополнителни испитувања да се утврди дали навистина станува ...

Украина побара странска помош поради грипот

Телма - 02.11.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко побара итна помош од САД, Европската унија, НАТО и соседните земји поради епидемијата на новиот грип во земјата.

Има ли разлика меѓу сезонскиот и новиот грип ?

Телма - 02.11.2009

Епидемиолозите наведуваат дека постојат значајни разлики меѓу случаеви пријавени во текот на пандемијата и оние кои се регистрирани во текот на сеознската ...

Три нови случаи на новиот грип во Македонија

Телма - 02.11.2009

Во Македонија досега се регистрирани 47 лица заболени од новиот грип од типот А (Х1Н1). Во последните неколку денови регистрирани се три нови случаи.

Затворање на училиштата кои не ги почитуваат препораките за свински грип

Кајгана - 02.11.2009

Затворање на училишта кои не ги почитуваат препораките за заштита од свинскиот грип. Министерот за здравство најави дека оваа мерка ќе ја предложи за секоја ...

Во Романија затворен хотел откако 40 студенти се заразиле од грипот А

Кајгана - 02.11.2009

Хотел во романскиот планински центар Синаја беше затворен откако 40 романски и странски студенти по право се заразија од новиот грип А (H1N1).

Во Романија затворен хотел откако 40 студенти се заразиле со новиот грип А

Алфа - 02.11.2009

Хотел во романскиот планински центар Синаја беше затворен откако 40 романски и странски студенти по право се заразија од новиот гри А (H1N1).

Јушченко побара итна помош од САД, ЕУ, НАТО и соседните земји поради епидемијата на новиот грип

Алфа - 02.11.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко побара итна помош од САД, Европската унија, НАТО и соседните земји поради епидемијата на новиот грип во земјата.

Контроли во училиштата за мерките против грипот

Алсат-М - 02.11.2009

Санитарните инспектори од денеска ќе ги контролираат училиштата дали ги почитуваат мерките за заштита од ширење на новиот грип тип А (Х1Н1).

Контроли во училиштата дали ги почитуваат мерките за заштита од новиот грип

Алфа - 02.11.2009

Санитарните инспектори од денеска ќе ги контролираат училиштата дали ги почитуваат мерките за заштита од ширење на новиот грип тип А (Х1Н1).

Во Авганистан прогласена вонредна состојба поради вирусот А (Н1N1)

Форум - 02.11.2009

Во Авганистан денеска е прогласена вонредна состојба поради брзото ширење на новиот грип и е наложено затворање на училиштата и градинките на три недели, како ...

Денеска ќе се знае дали двајцата пациенти имаат свински грип

Н.Македонија - 02.11.2009

Денеска ќе се знае дали двајцата заболени што беа хоспитализирани вчера имаат свински грип. Станува збор за 22-годишна студентка по медицина, која се вратила ...

Koнтроли во училиштата дали ги почитуваат мерките за заштита од новиот грип

Кајгана - 02.11.2009

Санитарните инспектори од денеска ќе ги контролираат училиштата дали ги почитуваат мерките за заштита од ширење на новиот грип тип А (Х1Н1).

Разлика меѓу новиот и сезонскиот грип

Алсат-М - 02.11.2009

Епидемиолозите наведуваат дека постојат значајни разлики меѓу случаеви пријавени во текот на пандемијата и оние кои се регистрирани во текот на сеознската ...

Разлика меѓу новиот и сезонскиот грип

Идивиди - 02.11.2009

Белград, 2 ноември (МИА) - Епидемиолозите наведуваат дека постојат значајни разлики меѓу случаи пријавени во текот на пандемијата и оние кои се регистрирани во ...

Мајмуни пијат вино за да се заштитат од грип

Идивиди - 02.11.2009

Чаша црвено вино на ден како превентивна мерка против новиот грип им се препишува на мајмуните во зоолошката градина во Краснојарск, во Сибир, пишува денеска ...

Седум смртни случаи од грипот А во Турција

Форум - 02.11.2009

Турското Министерство за здравство соопштило дека три деца починале од вирусот на грипот А (Х1Н1), со што бројот на жртвите во земјата од оваа болест достигнал ...

Нема затворање на училишта кои немаат течен сапун

Алфа - 02.11.2009

Од 77 инспекции на училиштата низ Македонија за да се провери дали имаат течен сапун и дезинфекциско средство за одржување на хигиената, денеска инспекторите ...

Свинскиот грип затвори романски хотел и зеде уште еден човечки живот во Турција

SETimes - 02.11.2009

02/11/2009 БУКУРЕШТ, Романија -- Еден хотел во зимскиот центар на планината Синаја беше затворен откако на 40 студенти кои престојуваа таму им беше ...

Мајмуни пијат вино за да се заштитат од новиот грип

Дневник - 02.11.2009

Чаша црвено вино на ден како превентивна мерка против новиот грип им се препишува на мајмуните во зоолошката градина во Краснојарск, во Сибир, пренесува МИА.

Авганистан ги затвора сите училишта поради гипот А

Кирилица - 02.11.2009

Авганистанските власти донесоа одлука од денес, па во наредните три недели, сите училишта во земјата да останат затворени, како превентивна мерка во ...

Во Романија затворен хотел откако 40 студенти се заразиле со новиот грип А

МРТ - 02.11.2009

Хотел во романскиот планински центар Синаја беше затворен откако 40 романски и странски студенти по право се заразија од новиот гри А (H1N1).

Бројот на жртвите на грипот А во Турција достигна шест лица, започнува вакцинацијата на населението

Кирилица - 02.11.2009

Уште двајца болни од грипот А(H1N1) во Турција починаа изминатата ноќ во Турција, со што бројот на смртни случаи во земјата се зголеми на шест лица, соопшти ...

Јушченко побара итна помош од САД, ЕУ, НАТО и соседните земји поради епидемијата на новиот грип

Кирилица - 02.11.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко побара итна помош од САД, Европската унија, НАТО и соседните земји поради епидемијата на новиот грип во земјата - ...

Медицински контроли во училиштата со цел заштита од новиот грип

Кирилица - 02.11.2009

Mинистерот за здравство Бујар Османи вчера предупреди дека ќе бидат затворени сите училишта доколку не ги почитуваат препораките на Министерството Санитарните ...

Јушченко побара итна помош од САД, еу, НАТО и соседните земји поради епидемијата на новиот грип

Сител - 02.11.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко побара итна помош од САД, Европската унија, НАТО и соседните земји поради епидемијата на новиот грип во земјата.

Контроли во училиштата дали ги почитуваат мерките за заштита од новиот грип

МРТ - 02.11.2009

Санитарните инспектори од денеска ќе ги контролираат училиштата дали ги почитуваат мерките за заштита од ширење на новиот грип тип А (Х1Н1).

Разлика меѓу новиот и сезонскиот грип

Кирилица - 02.11.2009

Епидемиолозите наведуваат дека постојат значајни разлики меѓу случаеви пријавени во текот на пандемијата и оние кои се регистрирани во текот на сеознската ...

Новиот грип се шири во Европа и на Балканот

Канал5 - 02.11.2009

Она што до неодамна изгледаше далечен феномен кој им се случува само американскиот и на Азискиот континент, стаса и на европскиот.

Инспекторите засега нема да затвораат училишта

Канал5 - 02.11.2009

Затворени санитарни јазли, фискултурни сали и делови од средните и основните училишта.. За само неколку часа од вонредната акција, санитарните инспектори ...

Нов случај на свински грип во Македонија, Досега заразени 47 лица

Сител - 02.11.2009

Уште еден потврден случај на свински грип во Македонија. Се работи за 22- годишна студентка по медицина во Бугарија.

Епидемија од свински грип во неколку градови во романија

Сител - 02.11.2009

Еден хотел во романскиот планински центар Синаја беше затворен откако 40 романски и странски студенти учесници на меѓународна конференција биле заразени од ...

Нов случај на свински грип во Македонија, досега заразени се 47 лица

Вечер Прес - 02.11.2009

Уште еден потврден случај на свински грип во Македонија. Се работи за 22-годишна студентка по медицина во Бугарија.

Украина побара итна помош од соседите во борбата против грипот Х1Н1

Нетпрес - 02.11.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко вчера побара итна помош од САД, Европската Унија, НАТО и соседните земји во сузбивањето на епидемијата на грипот Х1Н1 ...

Прва жртва од Х1Н1 во Хрватска

Нетпрес - 02.11.2009

Шеесетгодишен жител на Сплит умрел во саботата од свински грип. Тој е првата жртва на ова сериозно заболување во Хрватска.

Во Украина пристигнаа 300 илјади дози “Тамифлу“

Нетпрес - 02.11.2009

Со товарен авион од Швајцарија во Украина пристигнаа 300 илјади дози “Тамифлу“ за Украина полесно да се справи со епидемијата на новиот грип Х1Н1.

Во Хрватска 1104 лица заразени од новиот грип

Нетпрес - 02.11.2009

Хрватското министерството за здравство, соопшти дека во моментов, се регистрирани 1104 лица заболени од новиот грип А Х1Н1, од кои кај 313 лица лабараторсики е ...

Вино за мајмуните - превенција од новиот грип

Макфакс - 02.11.2009

Марина Виларова 02 ноември 2009 Мало количество црно вино, како профилактичка мерка против новиот грип, однеодамна им е препишано на мајмуните во зоолошката ...

Во Србија потврдени повеќе од 160 заболени од новиот грип

Inpress - 02.11.2009

Белград, 2. октомври (ИНПРЕС) Над 160 лица се откриени и досега се потврдени како заболени од новиот грип.

Во Украина починаа тројца лекари кои лечеле од свински грип

Inpress - 02.11.2009

Киев, 2. ноември (ИНПРЕС) Болеста од новиот, таканаречен свински грип, со намалувањето на температурите, зеде нов замав во светот.

Свинскитот грип ја зеде шестата жртва во Турција

Inpress - 02.11.2009

Анкара, 2. ноември (ИНПРЕС) Новиот грип во турција ја зеде шестата жртва, а мегу новопочинатиете е и едно медицинско лице, маж на 27 години од Анкара.

На Балканот расте бројот на заболените од новиот грип

Inpress - 02.11.2009

Скопје, 2. октомври (ИНПРЕС) Бројот на вирози со падот на температурите е зголемен, мерките за превенцијата продолжуваат и се зајакнати, поради тоа што меѓу ...