TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пет нови случаи на антаркс во САД

А1 - 14.10.2001

Петмина варботени на компанијата „Американ Медија“ се покажале позитивни на тестот на изложеност на болестта соопши потрпаролот на оваа компанија со седиште во Флорида. Со тоа бројот на заболени од антракс се зголеми на осум. Американските власти и еф-би-ај не ги оментираа овие извештаи.

Антраксот против военото воздухопловство

А1 - 13.10.2001

Четврти случај на заболување од антракс е откриен во Њујорк, по претходните три кои беа забележани на Флорида. По регистрирањето на 4-от случај на Антракс во САД, владее тревога во американскиот здравствен систем, но и меѓу американските граѓани.

На хевиметалците "Антракс" им се погоди името

Вест - 13.10.2001

МАЈАМИ (Ројтерс) - Метал рок групата Антракс признава дека "немаат баш многу откачено име" со оглед на ситуацијата со појавата на болеста во Флорида, но велат дека немаат намера да го сменат името. Членовите на групата во една своја изјава признаа дека преде 20 години кога го избрале иемто мислеле ...

Во Германија лажна тревога за антракс

А1 - 12.10.2001

Германската полиција соопшти дека првите тестови на 9-те плика кои создадоа паника во Визбаден покажале дека нема никакви знаци на бактерии антракс во нив. Сепак се уште не е исклучена можноста од постоење на други биолошки или хемиски агенси бидејќи на пликата било напишано „Светата војна започна".

Кодирани пораки за нови напади - Заразата со антракс се шири

А1 - 11.10.2001

Неколку талибански водачи загинаа во најновите напади на цели во Авганистан, оценија американски официјални претставници. CNN јави дека меѓу загинатите има и роднини на талибанскиот лидер Мулата Мохамад Омар. Авганистанската агенција АИП јави дека во текот на минатата ноќ во Кабул загинале 10 ...

И во Германија страв од антракс

А1 - 11.10.2001

Трет случај на заразен од болеста антракс денеска беше регистриран кај уште еден вработен во згарадата на американската новинско издавачка куќа „Американ Meдиа“. Американскиот државен првобранител, Гај Луис соопшти дека случајот станал предмет на криминална истрага.

САД стравуваат од биолошка војна

А1 - 10.10.2001

САД се повеќе стравуваат од терористички напади во кој ќе биде испуштена бактеријата антракс која во најголем број случаи предизвикува смрт меѓу луѓето, иако бактеријата најчесто ја има кај животните во потоплите краеви. По нападот на кулите „Близначки“ во Њујорк Американците се повеќе стравуваат ...

Бин Ладен најверојатјно поседува биолошко оружје

Вест - 10.10.2001

СИДНЕЈ, 10 октомври (Ројтерс) - Минисерот на британската влада вчера изјави дека организацијата на милитантот Осама бин Ладен Ал-Каида најверојатно поседува хемиско и биолошко оружје. "Знаеме дека мрежата на Ал-Каида веќе 10 години се обидува да набави билошко и хемиско оружје .

Вториот случај на антракс е доказ за биолошки напад врз САД?

Дневник - 10.10.2001

СТРАВ ВО ФЛОРИДА Бактеријата на антраксот е многу отпорна на надворешно влијание и може да живее со децении, поради што таа може да се употреби како биолошко оружје Во американската сојузна држава Флорида вчера е забележан нов случај на ретката смртоносна болест антракс, јави Ројтерс.