TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Патот Дебар - Маврово и натаму непрооден

Форум - 14.02.2010

И денеска екипите на „Македонија пат“ работат на делницата со повеќе машини, но според раководителот на дебарската единица на Јавното претпријатие „Македонија пат“ Фатмир ...

Вклучена дополнителна механизација за расчистување на одронот

Сител - 14.02.2010

Расчистувањето на големиот одрон на патниот правец Дебар – Маврово со засилена динамика продолжи и денеска. Во активностите е вклучена дополнителна механизација.

Патниот правец Маврово - Дебар останува непрооден до четврток

Канал5 - 14.02.2010

И понатаму во прекин е сообраќајот на патниот правец Маврово - Дебар, поради расчистување на големата маса од одронот од камен, земја, снег и дрва кој се уште е на коловозната ...

Патниот правец Маврово-Дебар сеуште е непрооден за сообраќај

Нетпрес - 14.02.2010

Поради големите одрони и лизгања на земјиште кај Ростуште, патниот правец Маврово-Дебар сеуште е непрооден за сообраќај за сите видови на возила во двата правци.

Патот Дебар - Маврово и натаму непрооден

Макфакс - 14.02.2010

Големиот одрон кој се случи на патниот правец Дебар - Маврово, во близина на манастирот „Свети Јован Бигорски“ се уште се расчистува.

АМСМ - Патниот правец Маврово-Дебар непрооден

Inpress - 14.02.2010

Скопје, 14. февруари (ИНПРЕС) Поради одрони од камења и лизгања на земјиште кај Ростуше, патниот правец Маврово-Дебар сеуште е непрооден за сите видови на возила во двата правци.

Патот маврово-Дебар сеуште блокиран

А1 - 13.02.2010

По пат се забележливи одрони од двете стани на коловозот. Тие се честа појава по течението на Радика. На еден километар од манастирот Свети Јован Бигорски, патот завршува.

Македонија - Одронот ги разбуди сеќавањата

Време - 13.02.2010

Јулијана Ивановска Одронот поради кој од четвртокот целосно беше блокиран магистралниот пат Дебар-Маврово се очекува денеска да биде отстранет и сообраќајот да се одвива нормално, ...

Одроните се пробиени, но патот е непрооден

Утрински - 13.02.2010

РОСТУШЕ - Пробиени се огромните наноси од карпи, камења, земја, дрва и снег на патот Маврово – Дебар, кои завчера стигнаа од планината Бистра, информираа од Дирекцијата за заштита ...

Патниот правец Маврово - Дебар и натаму непрооден

Телма - 13.02.2010

Патниот правец Дебар - Маврово на делницата Дебар -Жировница повторно oд синоќа е непрооден ниту за итните случаи, откако новите врнежи од снег придонесоа да се затрупа и ...

Патот Маврово-Дебар прооден само за итни случаи

Н.Македонија - 13.02.2010

Жителите од регионот Река во близина на Бигорскиот манастир пеш го поминуваа одронот на земја што го блокираше патот Маврово-Дебар, а во исто време, купиштата земја вчера се ...

Нема нови одрони, но Дебар сеуште е отсечен од Скопје

Алфа - 13.02.2010

Нема нови одрони на местото на лавината кај мавровско Жировница но Дебар и денеска останува отсечен од Гостивар и Скопје.

Патниот правец Маврово-Дебар се уште во прекин, се пуштаат само најитните случаи

Шпиц - 13.02.2010

Дебар, 13 февруари - Со зголемена динамика утрово почна да се расчистува одронот што завчера попладне падна во близина на манастирот „Свети Јован Бигорски“.

Патниот правец Маврово-Дебар се уште во прекин, се пуштаат само најитните случаи

Сител - 13.02.2010

Со зголемена динамика утрово почна да се расчистува одронот што завчера попладне падна во близина на манастирот „Свети Јован Бигорски“.

И понатаму во прекин сообраќајот Маврово - Дебар

Канал5 - 13.02.2010

По пробивањето, со зголемена динамика се одвиваат работите околу расчистувањето на големиот одрон од снег, дрва, камен и земја чии остатоци се уште се на коловозната лента.

Патниот правец Маврово-Дебар се уште е непрооден за сообраќај

Нетпрес - 13.02.2010

Сообраќајот на останатите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива по суви и чисти коловози во пониските делови, и наместа влажни коловози на планинските ...

Патниот правец Маврово -Дебар се’уште непрооден

eReporter - 13.02.2010

Патниот правец Маврово – Дебар се’ уште е непрооден за сите видови возила во двата правци поради големите одрони од камења и лизгање на земјиштето кај Ростуше, соопшти денеска ...

Патот Дебар- Маврово и понатаму во прекин

Макфакс - 13.02.2010

Патот Дебар- Маврово и понатаму е во прекин. Раководителот на единицата на „Македонија пат“ Фатмир Имеровски информираше дека синоќа се прекинати работите на механизацијата на ...

Се работи на расчистување на одронот

А1 - 12.02.2010

Патниот правец Дебар - Маврово на делницата Дебар -Жировница и понатаму е во прекин, поради големиот одрон кој вчера попладне падна во близина на манастирот „Свети Јован Бигорски“.

Одронот е расчистен, патот непродооден

А1 - 12.02.2010

Расчистена е лавината која настана вчера на патот Маврово-Дебар. Како што информираат од Дирекцијата за заштита и спасување од 14 часот денеска е пробиен патот.

Огромна лавина го отсече Дебар

Утрински - 12.02.2010

МАВРОВО – Огромна лавина вчера го блокираше патот меѓу селото Жировница и Бигорскиот манастир, предизвикувајќи голема штета.

Патот од Маврово кон Дебар непрооден

Телма - 12.02.2010

Патниот правец Дебар - Маврово на делницата Дебар -Жировница повторно вечерва не е прооден ниту за итните случаи, откако новите врнежи од снег придонесоа да се затрупа и ...

Интензивно се работи на расчистување на патот Дебар - Маврово

Алфа - 12.02.2010

Патниот правец Дебар - Маврово на делницата Дебар -Жировница и понатаму е во прекин, поради големиот одрон кој вчера попладне падна во близина на манастирот „Свети Јован Бигорски“.

Расчистување на патот Дебар - Маврово

Шпиц - 12.02.2010

Патниот правец Дебар - Маврово на делницата Дебар -Жировница и понатаму е во прекин, поради големиот одрон кој вчера попладне падна во близина на манастирот „Свети Јован Бигорски“.

Расчистени околу 300 метри од одронот на патот Маврово - Дебар

Алфа - 12.02.2010

Расчистени се околу 300 метри од одронот што вчера го блокира патот Маврово - Дебар кај Ростуше. Пробиени се околу 200 метри од страната на Дебар и околу 80 метри од страната на ...

Од Дебар до Скопје и денеска само преку Струга

Алфа - 12.02.2010

Нема човечки жртви во лавината која вчера затрупа половина километар од патот близу мавровското село Жировница, но од Дебар до Гостивар и денеска може да се дојде само преку ...

По одронот лавина од суеверија

Шпиц - 12.02.2010

На истиот ден во 1956 година, на истото место од снежна лавина загинале 52 мештани и работници Огромна лавина од земја, големи камења, дрвја и снег, досега ретко видена на овие ...

Опасност од нови одрони на патот Дебар- Маврово

Алфа - 12.02.2010

Нов снег и дожд во Мавровско се заканува повторно да предизвика одрони на патот Дебар- Маврово. Багерите кои 24 часа ја расчистуваа лавината ,која вчера покри половина километар ...

Интензивно се работи на расчистување на патот Дебар - Маврово

Сител - 12.02.2010

Патниот правец Дебар - Маврово на делницата Дебар -Жировница и понатаму е во прекин, поради големиот одрон кој вчера попладне падна во близина на манастирот „Свети Јован Бигорски“.

Расчистувањето на патот Дебар- Маврово оди тешко

Канал5 - 12.02.2010

Како што се навлегува во натрупаната земја, гранки, камења, оди се потешко велат од Македонија пат.. Засега нема информација за можни настрадани во лавината што одрони рид во ...

Интензивно се расчистува патот Дебар - Маврово

МРТ - 12.02.2010

Патниот правец Дебар - Маврово на делницата Дебар -Жировница и понатаму е во прекин, поради големиот одрон кој вчера попладне падна во близина на манастирот „Свети Јован Бигорски“.

Расчистен еден дел од одронот на патот Маврово - Дебар

Кирилица - 12.02.2010

Расчистени се околу 300 метри од одронот што вчера го блокира патот Маврово - Дебар кај Ростуше Пробиени се околу 200 метри од страната на Дебар и околу 80 метри од страната на ...

Се уште не прооден патот Дебар - Маврово

Канал5 - 12.02.2010

Непрекината работа со несмален интензитет со часови, но големиот одрон од снег, земја камен и дрвја, и понатаму во заложништво го чува патниот правец Дебар - Маврово.

Одронот кај Дебар се отстранува

МРТ - 12.02.2010

Наносот од едната коловозна лента на патниот правец Маврово – Дебар, се очекува да биде отстранет до вечер, а во текот на ноќта и од втората, по што патот ќе биде прооден, а ...

Пробивањето на патот Маврово - Дебар сè уште трае

МРТ - 12.02.2010

Одронетата земја и камења на патот кај Долна Река ќе биде пробиен за неколку часа, но нема да биде прооден. Ова за Макфакс го изјави Градоначалникот на Општина Маврово-Ростуше, ...

Прекинати работите на расчистувањето на патот Дебар - Маврово

Сител - 12.02.2010

Работите околу расчистувањето на големиот одрон кај манастирот „Свети Јован Бигорски“ на делницата Дебар - Маврово вечерва се прекинати.

Нови одрони на патот Дебар – Маврово ?!

Кирилица - 12.02.2010

Поради лошите времеснки услови вечерва се преќинати сите зафати на патниот правец Работите околу расчистувањето на големиот одрон кај манастирот „Свети Јован Бигорски“ на ...

Расчистена лавината, патот кон Дебар се уште во прекин

Вечер Прес - 12.02.2010

Расчистена е лавината која настана завчера доцна попладне на патот Маврово-Дебар. Како што информираат од Дирекцијата за заштита и спасување вчера од 14 часот е пробиен патот, но ...

Патот Маврово –Дебар се уште во прекин

Нетпрес - 12.02.2010

На патниот правец Маврово – Дебар (во близината на манастирот Јован Бигорски) сообраќајот е во целосен прекин поради поголема лавина и голем одрон затрупани се двете коловозни ...

Одронот пред Дебар се уште се расчистува

Нетпрес - 12.02.2010

Пет машини работат на расчистување на одронот што синоќа го блокираше сообраќајот на патот Гостивар – Дебар во атарот на селото Жировница, информираат од Центарот за управување со ...

Продолжува расчистувањето на патот Гостивар – Дебар

eReporter - 12.02.2010

Околу 200 метри од страната на Дебар и околу 70 до 80 метри од страната на Маврово, се исчистени во текот на ноќта на патот Гостивар-Дебар,што од вчера е во прекин поради голем ...

Одронот кај Дебар се отстранува

Макфакс - 12.02.2010

Наносот од едната коловозна лента на патниот правец Маврово – Дебар, се очекува да биде отстранет до вечер, а во текот на ноќта и од втората, по што патот ќе биде прооден, а ...

Пробивањето на патот Маврово - Дебар сè уште трае

Макфакс - 12.02.2010

Одронетата земја и камења на патот кај Долна Река ќе биде пробиен за неколку часа, но нема да биде прооден. Ова за Макфакс го изјави Градоначалникот на Општина Маврово-Ростуше, ...

Патниот правец Маврово - Дебар прооден до крајот на денов

Inpress - 12.02.2010

Гостивар, 12. февруари (ИНПРЕС) Патниот правец Дебар Маврово до крајот на денов ќе биде прооден но само за возила за итни случаи.

Одрон го отсече Дебар од Македонија

А1 - 11.02.2010

Лавина со огромни карпи и земја, која се спушта од планината, забележал возач кој ја избегнал одејќи наназад со својот автомобил и веднаш ги известил во Националниот парк Маврово.

Камења и снег во должина од еден километар, го затворија патот Дебар- Маврово

Р.С.Европа - 11.02.2010

Голем одрон и лавина го затворија патот Дебар – Маврово.Според претставници на „ Македонија пат “ станува збор за голем одрон од околку 80 илјади метри кубни со земја, дрвја и ...

Затворен патот Дебар - Маврово

Телма - 11.02.2010

Патниот правец Маврово - Дебар во близина на Ростуше е затворен за сообраќај поради голем одрон на патот. Дежурните екипи на „Македонија пат“ започнаа со расчистување, но поради ...

Голем одрон кај Дебар

Форум - 11.02.2010

Големи одрон од земја и камења денеска околу 14.30 минути го прекинаа сообраќајот на патниот собраќај од Дебар кон Маврово, во делницата кај бензинската Пумпа на „Макпетрол“ кај ...

„Македонија пат“ работи на отстранување на одронот во дебарско

Шпиц - 11.02.2010

Патниот правец Маврово - Дебар затворен за сообраќај поради голем одрон Дебар, 11 февруари - Патниот правец Маврово - Дебар во близина на Ростуше и манастирот Свети Јован Бигорски ...

Огромен одрон го блокира Дебар

Дневник - 11.02.2010

Огромна лавина од камења, земја, дрвја и снег се одрони вчера попладне во близина на Бигорскиот манастир. Во целосен прекин е патниот правец Дебар - Маврово, делница Жировница - ...

Огромен дел од планина падна на патот Дебар – Маврово

Канал5 - 11.02.2010

Страотна слика кај Бигорски. Огромен дел од планина падна на патот Дебар – Маврово. Камења, дрва и земја има на речиси еден километар.

Патот Маврово-Дебар сеуште блокиран од огромен одрон камења и земја

Кирилица - 11.02.2010

Патниот правец Маврово - Дебар во близина на Ростуше и манастирот Свети Јован Бигорски е затворен за сообраќај поради голем одрон на патот Според претставници на „Македонија пат“, ...

Патниот правец Маврово - Дебар затворен за сообраќај поради голем одрон

Сител - 11.02.2010

Патниот правец Маврово - Дебар во близина на Ростуше и манастирот Свети Јован Бигорски е затворен за сообраќај поради голем одрон на патот.

„Македонија пат“ работи на отстранување на одронот во дебарско

Сител - 11.02.2010

Министерството за транспорт и врски вечерва соопшти дека екипи на претпријатието „Македонија пат“ се излезени на терен и координирано работат на отстранување на настанатиот одрон ...

Дебар отсечен поради лавина и одрон

Нетпрес - 11.02.2010

Поради лавина и голем одрон затрупани се двете коловозни ленти во близина на Ростуше на патниот правец Маврово – Дебар кој е во целосен прекин за сообраќај, информираат од Авто ...

Лавина и одрони го затворија патот Маврово-Дебар

eReporter - 11.02.2010

Патот Маврови Анови - Дебар е затворен за сообраќај за сите видови на возила, поради лавина од снег, големи одрони од камења и лизгања на земјиште кај Ростуше.

Голем одрон го прекина сообраќајот од Дебар кон Маврово

Макфакс - 11.02.2010

Голем одрон од земја и камења во денеска околу 14:30 часот го прекина сообраќајот на патниот правец од Дебар кон Маврово, во делницата кај бензинската пумпа на „Макпетрол“ во ...

Дебар отсечен поради големи одрони

Макфакс - 11.02.2010

Над 500 метри од патот Дебар - Маврово во близина на Ростушки мост се непроодни поради огромните одрони од камења и земја. Поради тоа, воведен е прекин на патниот сообраќај.

Планина од камења и земја го отсече Дебар кон Скопје

Inpress - 11.02.2010

Дебар, 11. февруари (ИНПРЕС) Голем одрон од земја и камења денеска попладне го прекина сообраќајот на патниот правец од Дебар кон Маврово, во делницата кај бензинската пумпа на ...

Пред 54 години снежна лавина однесе 52 животи градители на ситемот Маврово

Inpress - 11.02.2010

Гостивар, 11. февруари (ИНПРЕС) Вработените во хидроцентралите Маврово ја одбележаа годинишнината од трагедијата во која при изградбата на мавровскиот хидроенергетскиот систем, во ...