TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дијализа и на совеста

Дневник - 25.02.2012

Да се лекува пациент кој има тешка болест зашто бубрезите му откажале, а притоа да го заразите и со друга, смртоносна болест - е уште една застрашувачка и неверојатна дијагноза која, за жал, се ...

Пациентите на дијализа среќни што апаратите не пренесуваат и сида!

Дневник - 25.02.2012

Дел од пациентите кои одат на дијализа се исплашени и збунети по информациите во медиумите дека многумина од болните се заразени со хепатит Ц токму преку апаратите на кои мора да бидат приклучени.

Државата за 20 милиони евра ќе купува апарати за дијализа

Дневник - 25.02.2012

Тендер за набавка на апарати за дијализа и се што е потребно за дијализа вреден над 20 милиони евра најави министерот за здравство Никола Тодоров.

Тодоров најави тендер за набавка на апарати за дијализа

Утрински - 24.02.2012

Министерството за здравство најдоцна за две недели ќе објави тригодишен тендер за набавка на апарати за дијализа и се што е потребно за дијализа вреден над 20 милиони евра.

Заразените со хепатит Ц може да ги тужат центрите за дијализа

Дневник - 24.02.2012

Пациентите што одат на дијализа ако наместо квалитетно пречистување на крвта, токму од апаратите се заразиле од хепатит Ц или Б, може да ги тужат центрите и да бараат отштета од болниците.

Ќе се набавуваат дијализери - по алармот дека старите ги заразуваат пациентите со смртоносен вирус

Канал5 - 24.02.2012

Нови дијализери за сите центри за дијализа –централизирана набавка спроведува Министерството за здравство откако здружението „Нефрон“ алармираше дека апаратите се дотраени и дека ги заразуваат ...

Тодоров најави тендер за набавка на апарати за дијализа

Press24 - 24.02.2012

Министерството за здравство најдоцна за две недели ќе објави тригодишен тендер за набавка на апарати за дијализа и се што е потребно за дијализа вреден над 20 милиони евра.

После стотици заразени, донесена одлука за инвестирање 20 милиони евра за дијализата

+инфо - 24.02.2012

По сите проблеми со старите и дотраени апарати за хемодијализа, министерството за здравство најдоцна за две недели ќе објави тригодишен тендер за набавка на апарати за дијализа и сè што е потребно за ...

Тодоров најави тендер за набавка на апарати за дијализа

Сител - 24.02.2012

Министерството за здравство најдоцна за две недели ќе објави тригодишен тендер за набавка на апарати за дијализа и се што е потребно за дијализа вреден над 20 милиони евра.

Преку тендер ќе се набават потребните работи за дијализа

Курир - 24.02.2012

Главните проблемите со кои се соочуваат лицата со белодробни заболувања деновиве излегоа на виделина. Недостатокот од апарати за хемодијализа е најголемиот проблем кој го имаат овие пациенти.

Три годишен тендер за дијализа вреден 20 мил. евра

Сител - 24.02.2012

Тендер за потрошни материјали за дијализа. Ова го најави министерот за здравство со цел за подобрување на условите во центрите за дијализа ,по алармантните податоци за зголемениот број на заболени од ...

Тодоров најави тендер за набавка на апарати за дијализа

Нетпрес - 24.02.2012

Министерството за здравство најдоцна за две недели ќе објави тригодишен тендер за набавка на апарати за дијализа и се што е потребно за дијализа вреден над 20 милиони евра.

Тодоров најави тендер за набавка на апарати за дијализа

МРТ - 24.02.2012

Tweet Министерството за здравство најдоцна за две недели ќе објави тригодишен тендер за набавка на апарати за дијализа и се што е потребно за дијализа вреден над 20 милиони евра.

Тодоров најави тендер за набавка на апарати за дијализа

Макфакс - 24.02.2012

Министерството за здравство за две недели ќе објави тригодишен тендер за набавка на апарати за дијализа и се што е потребно за дијализа вреден над 20 милиони евра, откако здружението „Нефрон“ ...

Со нови дијализери Владата ќе се справува со заразната жолтица

Вечер Прес - 24.02.2012

ТЕНДЕР ЗА НАБАВКА НА АПАРАТИ ЗА ДИЈАЛИЗА Министерот за здравство Никола Тодоров најави дека најдоцна за две недели ќе се објави тригодишен тендер за набавка на апарати за дијализа во вредност од над ...

Тодоров најави тендер за набавка на апарати за дијализа

Sky - 24.02.2012

Министерството за здравство најдоцна за две недели ќе објави тригодишен тендер за набавка на апарати за дијализа и се што е потребно за дијализа вреден над 20 милиони евра.

Од хепатит Ц се заразени околу 400 пациенти на дијализа

МКД - 23.02.2012

Од 1.450 пациенти кои одат на дијализа во сите 19 центри во земјава со хепатит Ц се заразени речиси една третина, а најалармантна е состојбата во велешкиот центар, вели Бранко Аџигогов,портпарол на ...

Во кочанската Општа болница 29 пациенти на дијализа заразени со хепатит Ц

Вест - 22.02.2012

Во Кочанската Општа болница во Одделението за дијализа има појава на заразени пациенти со хепатит Ц и хепатит Б. Според изјавата на директорот на Општа Болница Кочани, д-р Дејан Апостоловски, од 43 ...

Со хепатитис Ц заразени речиси сите болни на дијализа

Дневник - 22.02.2012

Леле, вклучете ме на дијализа, ама саде да не се заразам со хепатитис Ц, многу ми е страв, вака вчера реагирала велешанка по алармот во јавноста дека условите во центарот за дијализа во велешката ...

Во кочанската Општа болница 29 пациенти на дијализа заразени со хепатит Ц

МРТ - 22.02.2012

Tweet Во Кочанската Општа болница во Одделението за дијализа има појава на заразени пациенти со хепатит Ц и хепатит Б. Според изјавата на директорот на Општа Болница Кочани, др.

Во кочанската болница 29 лица заразени со хепатит Ц

Курир - 22.02.2012

Во Кочанската Општа болница во Одделението за дијализа има појава на заразени пациенти со хепатит Ц и хепатит Б. Според изјавата на директорот на Општа Болница Кочани, др.

Во Кочани 29 пациенти на дијализа заразени со хепатит Ц

Сител - 22.02.2012

Во Кочанската Општа болница во Одделението за дијализа има појава на заразени пациенти со хепатит Ц и хепатит Б. Според изјавата на директорот на Општа Болница Кочани, др.

Алармантно: Во кочанската Општа болница дури 29 пациенти на дијализа заразени со хепатит Ц

Press24 - 22.02.2012

Во Кочанската Општа болница во Одделението за дијализа има појава на заразени пациенти со хепатит Ц и хепатит Б. Според изјавата на директорот на Општа Болница Кочани, др.

Околу 80 отсто од бубрежноболните во кочанската Општа болница се заразени со жолтица

+инфо - 22.02.2012

Околу 30 пациенти на хемодијализа во Кочанската Општа болница се заразени со хепатит Ц и хепатит Б. Старите и дотраени апарати, ставањето на заразените и незаразените пациенти на исти апарати се само ...

29 лица заразени со хепатит Ц во Кочанската болница

Sky - 22.02.2012

Во болницата во Кочани, во одделот за дијализа има појава на заразени пациенти со вирусот хепатит Б и Ц. Според изјавата на др.

29 пациенти на дијализа заразени со хепатит Ц

Вечер Прес - 22.02.2012

Во Општата болница во Кочани има појава на заразени пациенти со хепатит Б и Ц. Според изјавата на директорот на болницата, Дејан Апостоловски, од 43 пациенти кои одат на дијализа во Одделението за ...

Околу 80 отсто од бубрежноболните во кочанската Општа болница се заразени со жолтица

Канал 77 - 22.02.2012

Околу 30 пациенти на хемодијализа во Кочанската Општа болница се заразени со хепатит Ц и хепатит Б. Старите и дотраени апарати, ставањето на заразените и незаразените пациенти на исти апарати се само ...

Дотраените апарати откажуваат, болните со половина дијализа

Утрински - 21.02.2012

Според, „Нефрон“, над 60 отсто од апаратите за дијализа во 19 центри во земјава се амортизирани, или треба да се заменат најмалку 200 апарати Бубрежно болните се дијализираат на дотраени апарати, па ...

Нов апарат за дијализа во болницата „8 Септември“

Дневник - 21.02.2012

Градската власт и Општина Центар му доделија нов апарат за хемодијализа, за бубрежно болните, на одделението за нефрологија при болницата „8 Септември“.

Подарени два апарата за дијализа, а фалат уште 200

Дневник - 21.02.2012

Во катастрофална состојба се повеќе од половина центри за дијализа, а особено е алармантно во Прилеп, Велес, Штип, Гевгелија, каде што бубрежно болните се дијализираат на дотраени апарати, чиј рок за ...

Контаминираните дијализери да се одвојат од исправните

Сител - 21.02.2012

Дијализерите кои се инфицирани со Хепатит да бидат одделени од останатите. Пациентите кои одат на дијализа да прават тестови за жолтица на секои 6 месеци.

Апарати за дијализа со поминат рок

Канал5 - 20.02.2012

Итно треба да се променат околу 100 тина апарати за болните на дијализа – алармира здружението на бубрежно болни Нефрон бидејќи апаратите се со поминат рок и ризик за добивање на жолтица кај оваа ...

Промовирани два апарати за хемодијализа набавени со средства од Град Скопје и општина Центар

24 Вести - 20.02.2012

Два апарати за хемодијализа од јапонскиот производител „Нипро“ добиваат Градската општа болница „8 Септември“ и Поликлиниката во Железара.

Уште два апарата за хемодијализа достапни на болните

+инфо - 20.02.2012

Два апаратa за хемодијализа од јапонскиот производител „Нипро“ добија Градската општа болница „8 Септември“ и поликлиниката во Железара.

Алармантно: половина од пациентите кои одат на дијализа добиле Хепатит Ц

Сител - 20.02.2012

Половина од пациентите кои одат на дијализа добиле Хепатит Ц. Ова заразно заболување го има во сите 19 Центри во Македонија. Најалармантна е состојбата во Велешкиот.

Промовирани два апарати за хемодијализа

МРТ - 20.02.2012

Tweet Два апарати за хемодијализа од јапонскиот производител „Нипро“ добиваат Градската општа болница „8 Септември“ и Поликлиниката во Железара.

Град Скопје и општина Центар донираа апарати за дијализа

Курир - 20.02.2012

Нови апарати за дијализа добија градската општа болница „8 Септември“ и Центарот за дијализа во Железара. Истите се донација од Градот Скопје и општина Центар за Здружението на бубрежно болни граѓани ...

Општина Центар и Град Скопје донираа апарати за хемодијазила

Нетпрес - 20.02.2012

Два апарати за хемодијализа на бубрежно болните пациенти во градската општа болница “8-ми Септември“ и во Јавната Здравствена Установа “Железара“ денеска донираа градоначалниците на Град Скопје и на ...

Донација на два апарата за хемодијализа на бубрежно болни за „8-ми Септември“

Макфакс - 20.02.2012

Во понеделникот градоначалниците на Град Скопје, Коце Трајановски и на скопската Општина Центар, Владимир Тодоровиќ, за потребите на Одделението за нефрологија при Градската општа болница „8-ми ...

Нови апарати за дијализа

МРТ - 20.02.2012

Tweet Нови апарати за дијализа добија Градската општа болница 8 – ми Септември и Центарот за дијализа во Железара. Апаратите се донација од Град Скопје и Општина Центар за здружението на бубрежно ...

Половина од пациентите кои одат на дијализа добиле хепатит Ц

Вечер Прес - 20.02.2012

Половина од пациентите кои одат на дијализа добиле хепатит Ц. Ова заразно заболување го има во сите 19 центри во Македонија. Најалармантна е состојбата во велешкиот.

8 Септември и Железара добија дијализери

Вечер Прес - 20.02.2012

За набавка на двата апарати Градот Скопје издвоил еден милион денари, а Општина Центар 200.000 денари. Градските власти решиле да донираат апарати за лекување на бубрежно болните Град Скопје и ...

Општина Центар и Град Скопје донираа два апарати за хемодијализа на бубрежно болни

Sky - 20.02.2012

Денеска, градоначалниците на Град Скопје и на Општита Центар, за потребите на Одделението за нефрологија при Градската општа болница „8-ми Септември“, донираа апарат за хемодијализа на бубрежно ...