TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ задоволна од разговорите што ги имала во Брисел

Утрински - 16.09.2006

ТЕТОВО - „Бевме во Брисел и се сретнавме со релевантни личности на европската заедница - Европската комисија, Советот, Европарламентот - за да ги информираме за политичките збиднувања во нашата земја и да ја пренесеме нашата загриженост поврзана со програмата на ВМРО-ДПМНЕ со која се фаворизира ...

Со дијалог против криза

Дневник - 16.09.2006

Од премиерот се очекува креативна идеја за она што Рен го нарече канал за комуникација со ДУИ. И кога Брисел вели дека треба да се ангажираат сите, мисли и на претседателот на државата Првата посета на новиот македонски премиер Никола Груевски во Брисел мина во исклучително позитивна атмосфера.

ДУИ нема да го моли Груевски за дијалог

Вест - 16.09.2006

"Ние не сме во ситуација да попуштаме ниту да го молиме Никола Груевски да седне да разговара со нас за законските проекти. За дијалог навистина се потребни компромиси, но тој треба да се води без диктати. Доцна му се запали семафорот на Груевски и доцна му текна дека треба да разговара со ДУИ", ...

Груевски направи мораториум на политичките прашања

Време - 16.09.2006

Демократската унија за интеграција во Брисел испрати своја делегација бидејќи не ја смета извршната власт за легитимна и како таква не се залага за правата на Албанците. Во ДУИ сакале лично да ги пренесат состојбите во Македонија по изборите.

Солана: Нема конкретен термин за преговорите

Време - 15.09.2006

Заврши посетата на Груевски на Брисел Зоран Андоновски, наш известувач од Брисел Не е момент да се зборува за конкретни термини за почеток на преговорите за членство во ЕУ, рече високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана по средбата во Брисел со македонскиот ...

Може да бидете први на списокот за проширување

Дневник - 15.09.2006

Ако Македонија продолжи со брзо темпо, како досега, да се движи кон ЕУ, Ѓ ќе биде првата на списокот за наредното проширување, му порача шефот на европската дипломатија Хавиер Солана на македонскиот премиер Никола Груевски, на вчерашната средба во Брисел.

Преговорите со ЕУ дури во 2008 година, проценуваат во Брисел

Утрински - 15.09.2006

Дипломатски кругови не ја разбираат македонската воздржаност околу датумот за преговори Брисел - Македонија треба да притиска за датум за преговори со ЕУ до крајот на годината, но реално може да се случи преговорите да почнат дури во 2008 година.

За датум за преговори многу е рано, порача Солана?

Утрински - 14.09.2006

„Премиерот знае што да прави", изјави Солана прашан околу законот за полиција и Бадинтеровото мнозинство Од нашиот известувач СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА БРИСЕЛ - Брисел очекува пресврт од новата власт зашто досега имало повеќе ветувања отколку постигнувања и не се оствариле реформите што биле најавени ...

Наместо прием, ќе добиеме „сигнал“ од НАТО

Време - 14.09.2006

МАКЕДОНСКА ВЛАДИНА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО БРИСЕЛ Зоран Андоновски Наш известувач од Брисел Македонија очекува прием во НАТО во 2008 година, а за следната 2007 година, од самитот во Рига, наместо покана за членство ќе добие „охрабрувачки сигнал“.

Груевски го подигна влогот за влез во НАТО до максимум

Вечер Прес - 14.09.2006

Се чини дека посетата на Груевски на Брисел ќе предизвика поголемо внимание и последици отколку што и самиот тој очекуваше... Се чини дека посетата на Груевски на Брисел ќе предизвика поголемо внимание и последици отколку што и самиот тој очекуваше.

Нема гаранции дека Македонија ќе добие преговори 2007

А1 - 13.09.2006

Нема никакви гаранции дека Македонија ќе добие преговори 2007-та. Со оваа порака доаѓа Груевски од Брисел во Македонија. Сега не е момент да се зборува за датуми, премногу е рано да се каже, дирекна порака на Хавиер Солана до премиерот Груевски, а од него побара сите планови да ги реализира.

ЕУ воздржана за датумот – Груевски типува на 2007 година

Време - 13.09.2006

ДЕЛЕГАЦИЈА НА ВЛАДАТА НА МАКЕДОНИЈА ВО БРИСЕЛ Зоран Андоновски Известувач од Брисел Македонската делегација во Брисел не доби ветување за датум за почнување преговори. Извесно е, сепак, дека преговорите нема да почнат до крајот на годинава, но доби ветување дека ако го исполни она што со толку ...

Премиерот Груевски во Брисел на средби со Солана, Борел и европарламентарци

Канал5 - 13.09.2006

Македонскиот премиер Никола Груевски попладнево во Брисел ќе има средби со високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана и со претседателот на Европскиот парламент Жосеп Борел. Брисел, 13 септември (МИА) - Македонскиот премиер Никола Груевски попладнево во Брисел ќе ...

Македонија бара датум за преговори, ЕУ претпазлива

Вест - 13.09.2006

ГРУЕВСКИ ВО БРИСЕЛ Македонија вчера во Брисел објави дека следната година ќе се обиде да обезбеди датум за почеток на преговорите за членство во Европската Унија, но еврокомесарот за проширување Оли Рен не го делеше оптимизмот.

ЕУ бара танго од Груевски и Ахмети

Дневник - 13.09.2006

Она што е важно е и Владата и опозицијата да покажат вистинска волја за дијалог како што тоа и' прилега на зрела демократија, му порачал еврокомесарот Оли Рен на Груевски Европа не знае дали Македонија треба повторно да го менува Уставот, како што бара ДУИ, но е сигурна дека помеѓу Владата и ...

Брисел ги чека реформите пред да одреди датум за преговори

Утрински - 13.09.2006

Премиерот Груевски на средбата со Оли Рен не побарал датумот за преговори да се одреди до крајот на годинава Од нашиот известувач СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА БРИСЕЛ - Премиерот Никола Груевски вчера во Брисел побара поддршка за реформската агенда на неговата влада, но не побара датум за преговори со ЕУ ...

Европа од Груевски побара резултати

А1 - 12.09.2006

Една добра вест и една вообичаена доби денеска премиерот Груевски. За НАТО од генералниот секретар Шефер со насмевка добрата вест, нема покана за членство на самитот во Рига, но ќе добиете охрабрувачки сигнал. Дотогаш реформи и многу работа за новата влада.

Премиерот ќе се бори за утврдување на датумот за преговори со ЕУ

Време - 12.09.2006

МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА ЗАМИНА ВО БРИСЕЛ Македонска делегација предводена од премиерот Никола Груевски вчера замина во Брисел на средба со челниците на ЕУ и на НАТО. Според најавите, премиерот Груевски треба пред европскиот дипломатски врв да ја претстави владината економска и антикорупциската ...

Рен - Груевски: Приоритет исполнувањето на критериумите, без оптоварување за терминот за преговори

Канал5 - 12.09.2006

Македонија треба да се насочи кон спроведување на реформите и исполнување на критериумите за евроинтеграција, без оптоварување околу терминот за почеток на преговорите за членство во ЕУ, оценија македонскиот премиер Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Оли Рен по денешната средба во ...

Груевски во прва посета на Брисел

Дневник - 12.09.2006

Македонска владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре во Брисел ќе има средби со високи претставници на Европската Унија, на НАТО и на Европскиот парламент. Делегацијата во чиј состав ќе бидат и вицепремиерите Габриела Коневска-Трајковска и Имер Селмани, како и шефот ...

Груевски во Брисел и Хаг

Вечер Прес - 12.09.2006

Владина делегација предводена од премиерот Груевски денеска и... Владина делегација предводена од премиерот Груевски денеска и утре е во прва официјална посета на Брисел. На средбите со високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана, еврокомесарот за проширување Оли ...

Груевски ќе бара од Брисел трепливост за полицијата

Утрински - 11.09.2006

Премиерот Никола Груевски денес ќе тргне во запознавачка посета на НАТО и на Европската унија за да ги увери функционерите во Брисел дека новата Влада е отворена за соработка и нема да ги загрози постигнувањата заради кои Македонија доби кандидатски статус и охрабрување за членство во Алијансата.

Во Брисел заминува и ДУИ

Вечер Прес - 11.09.2006

Независно од премиерот Груевски и владината делегација, во Брисел.... Независно од премиерот Груевски и владината делегација, во Брисел ќе отпатува делегацијата на ДУИ - Теута Арифи, Муса Џафери и Агрон Буџаку. Ќе се сретнат со европски претставници, но не кажуваат со кои.

Македонија ќе се претстави најреално

Вечер Прес - 11.09.2006

Премиерот Никола Груевски утре во Брисел ќе оствари средби со... Премиерот Никола Груевски утре во Брисел ќе оствари средби со еврокомесарот за проширување Оли Рен и комесарот за безбедност и надворешна политика на ЕУ Хавиер Солана.