TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ИОК го забрани руското знаме и на затворањето на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг

Канал5 - 25.02.2018

Интернационалниот олимписки комитет одлучи да ги спречи спортистите од Русија да настапат под своето знаме на церемонијата за затворање на игрите на Пјонгчанг. До последен момент Русите се надеваа на компромис, но тоа не беше постигнато.

ЗОИ: Норвешка со нов рекорд по бројот на освоени медали

24 Вести - 25.02.2018

Норвешка заврши на прво место во освоените медали на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Скандинавските натпреварувачи освоија вкупно 39 одличја - 14 златни, 14 сребрени и 11 бронзени. Ова е нов рекорд , досега го држеа САД со 37 медали освоени на ...

ЗОИ 2018: Повеќе од 1,3 милиони гледачи ги проследија натпреварите

Канал5 - 25.02.2018

Зимски олимписки игри во Пјонгчанг ги следеле преку 1,3 милиони луѓе. Овој податок го соопшти претседателот на организацискиот комитет Хи Бом Ли за време на 132-та седница на ИОК. - Олимписките игри беа посетени од 1.336.326 гледачи.

Свечено затворени 23. Зимски олимписки игри

24 Вести - 25.02.2018

Со Свечена церемонија денеска во Пјонгчанг беше означен крајот на 23-тата зимска Олимпијада на која учество земаа повеќе од 3.000 спортисти од 93 земји меѓу кои и од Македонија. Најуспешна е Норвешка, која со 39 медали постави нов рекорд по бројот ...

Фото: Свечено затворени 23. Зимски олимписки игри

Канал5 - 25.02.2018

Со Свечена церемонија денеска во Пјонгчанг беше означен крајот на 23-тата зимска Олимпијада на која учество земаа повеќе од 3.000 спортисти од 93 земји меѓу кои и од Македонија. Најуспешна е Норвешка, која со 39 медали постави нов рекорд по бројот ...

ЗОИ 2018: Руските хокеари го добија спектакуларното финале

ТВ21 - 25.02.2018

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов, кој ја потресе ...

Пекинг го презеде олимпиското знаме од Пјонгчанг, норвешка со рекордни 39 освоени медали

Сакам да кажам - 25.02.2018

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Томас Бах ги опиша Зимските олимписки игри во Пјонгчанг како „Игри на нови хоризонти“, по што на церемонијата на затворањето олимпиското знаме му беше предадено на Пекинг, домаќинот на следната Зимска ...

Затворени Зимиските олимписки игри

Алсат-М - 25.02.2018

Како и свеченото отворање, така и затворањето на зимската олимпијада денеска во Јужна Кореја беше организирано со убаво стокмена програма на педантните домаќини. На игрите во Пјонгчанг кои започнаа на 9 февруари, учествуваа над три илјади спортисти, ...

Завршија ЗОИ во пјонгчанг,норвешка е најуспешна со 39 медали

Телма - 25.02.2018

Спортистите на Норвешка освоија најголем број на медали на 23. ЗОИ.Денеска во Пјонгчанг беа поделени последните признанија како вовед во свечената церемонија на затварањето на Игрите.Норвежаните освоија рекордни 39 медали ,два повеќе од америкаците ...

ЗОИ 2018: ИОК го забрани руското знаме и на затворањето

+инфо - 25.02.2018

На Олимписките игри во Пјонгчанг беа примени само наводно чисти руски спортисти, но во Кореја, двајца од нив беа фатени со забранети супстанции. Интернационалниот олимписки комитет одлучи да ги спречи спортистите од Русија да настапат под своето ...

Норвешка со нов рекорд по бројот на освоени медали на ЗОИ

Нова ТВ - 25.02.2018

Норвешка заврши на прво место во освоените медали на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Скандинавските натпреварувачи освоија вкупно 39 одличја – 14 златни, 14 сребрени и 11 бронзени. Ова е нов рекорд , досега го држеа САД со 37 медали освоени на ...

Свечено затворени ЗОИ во Пјонгчанг

Макфакс - 25.02.2018

Зимските олимписки игри кои во изминатите 17 дена се одржуваа во Пјонгчанг свечено беа затворени во неделата. На почетокот на церемонијата на Олимпискиот стадион во Пјонгчанг домаќинот подготви кратка престава на мразот која беше проследена со ...

Свечено затворени ЗОИ во Пјонгчанг: Норвешка апсолутен рекордер

Спортски - 25.02.2018

Зимските олимписки игри кои во изминатите 17 дена се одржуваа во Пјонгчанг свечено беа затворени денес, со дефилето на спортистите и потоа со концертот на музичарот Мартин Герикис. На Игрите кои започнаа на 9-то февруари учествуваа повеќе од 3000 ...

ЗОИ 2018: Руските хокеари го добија спектакуларното финале

А1 On - 25.02.2018

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов, кој ја потресе ...

Свечено затворени ЗОИ во Пјонгчанг: Норвешка апсолутен рекордер

Таратур - 25.02.2018

Зимските олимписки игри кои во изминатите 17 дена се одржуваа во Пјонгчанг свечено беа затворени денес, со дефилето на спортистите и потоа со концертот на музичарот Мартин Герикис. На Игрите кои започнаа на 9-то февруари учествуваа повеќе од 3000 ...

Свечено затворени овогодинешните Зимски олимписки игри

Sport M - 25.02.2018

Со Свечена церемонија денеска во Пјонгчанг беше означен крајот на 23-тата зимска Олимпијада на која учество земаа повеќе од 3.000 спортисти од 93 земји меѓу кои и од Македонија. Најуспешна е Норвешка, која со 39 медали постави нов рекорд по бројот ...

Свечено затворени Зимските олимписки игри во Пјонгчанг

Нова ТВ - 25.02.2018

Со Свечена церемонија денеска во Пјонгчанг беше означен крајот на 23-тата зимска Олимпијада на која учествуваа повеќе од 3.000 спортисти од 93 земји меѓу кои и од Македонија. Најуспешна е Норвешка, која со 39 медали постави нов рекорд по бројот на ...

Свечено затворени 23. Зимски олимписки игри

+инфо - 25.02.2018

Најуспешна е Норвешка, која со 39 медали постави нов рекорд по бројот на освоени медали. Со Свечена церемонија денеска во Пјонгчанг беше означен крајот на 23-тата зимска Олимпијада на која учество земаа повеќе од 3.000 спортисти од 93 земји меѓу кои ...

Свечено затворени 23. Зимски олимписки игри

А1 On - 25.02.2018

Со Свечена церемонија денеска во Пјонгчанг беше означен крајот на 23-тата зимска Олимпијада на која учество земаа повеќе од 3.000 спортисти од 93 земји меѓу кои и од Македонија. Најуспешна е Норвешка, која со 39 медали постави нов рекорд по бројот ...

Свечено затворени 23-тите Зимски олимписки игри

Слободен Печат - 25.02.2018

Со Свечена церемонија денеска во Пјонгчанг беше означен крајот на 23-тата зимска Олимпијада на која учество земаа повеќе од 3.000 спортисти од 93 земји меѓу кои и од Македонија. Најуспешна е Норвешка, која со 39 медали постави нов рекорд по бројот ...

ЗОИ 2018: Руските хокеари го добија спектакуларното финале

Кајгана - 25.02.2018

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов, кој ја потресе ...

ЗОИ Пјонгчанг: Русите „златни“ во хокеј на мраз (видео)

TopSport - 25.02.2018

Хокераската репрезентација на Русија го освои златниот медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Русите кои на ЗОИ се натпреваруваат под неутрално знаме, во спектакуларното финале по продолжението ја совладаа Германија со 4:3.

ЗОИ 2018: Руските хокеари го добија спектакуларното финале

Слободен Печат - 25.02.2018

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов, кој ја потресе ...

ЗОИ 2018: ИОК го забрани руското знаме и на затворањето

А1 On - 25.02.2018

Интернационалниот олимписки комитет одлучи да ги спречи спортистите од Русија да настапат под своето знаме на церемонијата за затворање на игрите на Пјонгчанг. До последен момент Русите се надеваа на компромис, но тоа не беше постигнато.

Русија по 26 години стигна до златен медал на ЗОИ во спектакуларното финале!

Sport 1 - 25.02.2018

Хокеарската репрезентација на Русија, која настапува под Олимпиското знаме, го освои златниот медал на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг со победата против Германија од 4-3, по продолженијата во феноменалното финале.

ПО 26 ГОДИНИ ОДНОВО НА ТРОНОТ: Златото за Русија во можеби најдоброто финале

SportMedia - 25.02.2018

Јунак на Русите беше Кирил Капризов, кој ја затресе мрежата на Германците во десетата минута од продолжението и го врати својот тим на тронот по 26 години. На овој начин селекцијата на Русија дојде до деветото злато во историјата, но овој пат под ...

Русите го освоија златото во хокеј на ЗОИ 2018

Екипа - 25.02.2018

Хокеарите на Русија го освоија златниот медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, славејќи во финалето против Германија дури во продолжението со 4-3. Победоносниот гол за Русите го постигна Кирил Капризов овозможувајќи и на Русија да го освои ...

Норвешка и Германија се најуспешните нации на Игрите во Пјонгчанг

Екипа - 25.02.2018

Норвешка и Германија се најуспешните нации на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. И двете земји освоија по ист број златни одликувања – 14, но Норвешка е на врвот во распределбата на освојувачите на медалите со вкупно 39 медали.

ИОК не дозволи руско знаме ниту на затворањето на ЗОИ

Нова ТВ - 25.02.2018

Интернационалниот олимписки комитет одлучи да не дозволи, спортистите од Русија да настапат под своето знаме на церемонијата за затворање на игрите на Пјонгчанг. Руските спортисти вчера побараа да се појават под националното знаме на денешното ...

Маестралната Бјерген е најдобра олимпијка во историјата!

Sport 1 - 25.02.2018

Неверојатната 37-годишна Норвежанка, Марит Бјерген испиша нови страници на историја затоа што е единствена спортистка, која во Пјонгчанг успеа да освои пет медали. Норвежанката освои златен медал во скијачко трчање на 30 километри и со тоа таа ги ...

Руските хокеари ја победија Германија и станаа олимписки шампиони првпат по 1992 година

Руска реч - 25.02.2018

Хокеарската репрезентација на Русија ја победи Германија во финалето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг со резултат 4:3. Победоносниот гол го постигна 18-годишниот Кирил Капризов. Претходно Никита Гусев двапати ја затресе противничката мрежа, а ...

Марит Бјорген освои рекордна осма олимписка титула

Стандард - 25.02.2018

Норвешката натпреварувачка Марит Бјорген ја освои осмата титула и рекорден 15 медал од Олимписките игри во кариерата, откако триумфираше во масовниот старт на 30 километри крос-кантри класичен стил во Пјонгчанг.

Бјерген најдобра во олимписката историја

TopSport - 25.02.2018

Норвежанката Марит Бјерген испиша нови страници во олимписката историја откако го освои осмиот златен медал во кариерата што за неа е 15. медела на зимските олимпијади. Бјерген победи на трката на 30 километри со масовен старт на Зимските олимпиские ...

Русите дефинитивно остануваат без своето знаме на затворањето на ЗОИ!

Sport 1 - 25.02.2018

Меѓународниот олимписки комитет објави дека суспензијата на Русите ќе биде прекината доколку нема повеќе позитивни тестови на спортисти од таа земја на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг.

Русија е олимписки шампион во хокеј (ВИДЕО)

МКД - 25.02.2018

Во драматично финале Русија со гол во продолжението со 4-3 ја победи Германија и за прв пат по 1992 година стана олимписки шампион во хокеј. Хокеарската репрезентација на Русија го освои златото на Олимписките игри откако со 4-3 ја совлада ...

ЗОИ: Норвешка со нов рекорд по бројот на освоени медали

А1 On - 25.02.2018

Норвешка заврши на прво место во освоените медали на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Скандинавските натпреварувачи освоија вкупно 39 одличја – 14 златни, 14 сребрени и 11 бронзени. Ова е нов рекорд , досега го држеа САД со 37 медали освоени на ...

Русите со пресврт до злато на хокеарскиот турнир во Пјонгчанг (Видео)

Дерби - 25.02.2018

Руската хокеарска репрезентација го освои златниот медал на ЗОИ во Пјонгчанг, откако во драматичен натпревар ја совлада Германија по продолжение. Германците беа блиску до сензација, на помалку од една минута до крајот водеа со 3:2, но Русија избори ...

Знак на непослушност или непочит: Русите ја пееја својата химна! (ВИДЕО)

Sport 1 - 25.02.2018

Капризов беше херојот на Русија во финалето во хокеј на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг, откако го постигна решавачкиот гол во продолженијата за конечните 4-3 против Германија. Русите, кои се натпреваруваа под олимпиското знаме во ...

Бјорген влезе во историјата и ја направи Норвешка најуспешна земја на ЗОИ во Пјонгчанг

Дерби - 25.02.2018

Марит Бјорген го освои златниот медал во скијачко трчање на 30 километри и ја направи Норвешка најуспешна земја на Зимските олимписки игри кои денеска завршија во Пјонгчанг, Јужна Кореја. Триумфот на Норвешка на последниот натпревар на ЗОИ го донесе ...

ЗОИ 2018: Германците доминантни во боб четворосед

Слободен Печат - 25.02.2018

Двата германски тима во боб четворосед со одличнио возења во третата и четвртата серија го освоија златниот и сребрениот медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Првото место е за составот: Фридрих, Бауер, Гртоткоп и Маргис кои со вкупно време ...

Руските хокеари си ја пееја забранетата химна по освојувањето на златниот медал (ВИДЕО)

МКД - 25.02.2018

Русија со 4-3 ја победи Германија во финалето на хокеј турнирот на Олимписките игри, церемонијата на доделување на медалите беше невообичаена поради забраната да биде пуштена руската химна.

ВИДЕО: Моќна нација -За Русија ништо не е важно кога оди олимписката химна – тие си го слават своето

Спортклуб - 25.02.2018

Ако ништо друго, барем нивниот претседател Владимир Путин ќе биде прилично горд на нивното дело. Руските хокејари и навивачи го прославија освојувањето на златниот олимписки медал со тоа што ја пееја државната химна додека на церемонијата на ...

И покрај титулата во хокеј: Русија ги забележа најлошите Зимски олимписки игри

Стандард - 25.02.2018

Русија ја забележа својата најлоша изведба во историјата на Зимските олимписки игри откако натпреварувачите освоија само два златни медала во Пјонгчанг 2018 година. Злато освоија Алина Сигита во женското уметничко лизгање и машкиот тим за хокеј на ...

Видео: Руските хокеари го добија спектакуларното финале и ја запеаа забранетата химна

Спортски - 25.02.2018

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов , кој ја потресе ...

Русите без своето знаме на затварањето на ЗОИ во Пјонгчанг

SportMedia - 25.02.2018

Меѓународниот олимписки комитет објави дека суспензијата на Русија ќе биде прекината доколку повеќе нема да има позитивни тестови на спортисти од оваа земја на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Норвешка го подобри рекордот на САД и е бр.1 по медали во Пјонгчанг

Стандард - 25.02.2018

Норвешка заврши на првото место на табелата по освоени медали на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Скандинавските натпреварувачи освоија вкупно 39 награди – 14 златни, 14 сребрени и 11 бронзени.

Руската химна се слушна во Пјонгчанг (Видео)

TopSport - 25.02.2018

Руските хокеари и нивните навивачи ја пееја државната химна на доделувањето на медалите на хокераскиот турнир. Русие химната ја пееја во моментот кога одеше олимписката химна. Русија во спектакуланото финале, едно од најдрматичните во олимписката ...

ИОК нареди: Русите без национални обележја и на затворањето на ЗОИ

Екипа - 25.02.2018

Меѓународниот Олимписки Комитет (ИОК) денеска објави дека руските олимпијци нема да можат да носат свои национални обележја и на церемонијата на затворањето на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг.

ЗОИ: Златен медал за хокеарите на Русија

Сител - 25.02.2018

Сепак се слушна руската химна на ЗОИ во Пјонгчанг откако хокеарите на Русија го освоија златниот медал со победата во продолжение над Германија од 4-3. Русија настапува под олимписко знаме но играчите и навивачите за време на интонирањето на ...

Норвежаните им одржаа лекција на сите репрезентации во Пјонгчанг!

Sport 1 - 25.02.2018

Норвешките спортисти ги завршија Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг со најголем број медали, а исто така поставија нов рекорд. Со ист број на златни медали завршија и Германците, но тие освоија осум медали помалку зашто имаат само десет ...

ЗОИ 2018: Повеќе од 1,3 милиони гледачи ги проследија натпреварите

А1 On - 25.02.2018

Зимски олимписки игри во Пјонгчанг ги следеле преку 1,3 милиони луѓе. Овој податок го соопшти претседателот на организацискиот комитет Хи Бом Ли за време на 132-та седница на ИОК. – Олимписките игри беа посетени од 1.336.326 гледачи.

Местото каде што беа одржани ЗОИ во Сараево сега е – град на духови! (ФОТО)

Sport 1 - 25.02.2018

Поминаа 34 години од Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Сараево, а доколку денес го посетите тоа место, ќе добиете впечаток како да сте во некој хорор филм зашто комплексот е целосно напуштен. По 14.

Норвешка освои најмногу медали во историјата на едни Зимски олимписки игри

МКД - 25.02.2018

Норвешка е најуспешната нација на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг кои завршија денеска. Норвежаните поставија и рекорд по бројот на освоени медали на една Олимпијада. Норвешка доминираше на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, со фантастичните ...

ЗОИ: Бјерген и Норвешка испишаа историја

Сител - 25.02.2018

Зимската олимпијада има нови херои што се однесува до рекордната жетва на медали во поединечна и национална конкуренција. Прва историја испиша норвежанката Марит Бјерген со освојувањето на осмиот златен медал во кариерата што за неа е 15.

Свечено затворени 23-те Зимски Олимписки игри (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Sport 1 - 25.02.2018

Зимските Олимписки Игри во јужнокорејски Пјонгчанг и официјално се затворени по 16-дневните борби за одличјата на најголемиот спортски зимски фестивал. Со свечена и спектакуларн церемонија, ЗОИ во Пјонгчанг заминувата во исторјата и ќе се паметат по ...

Норвешка освои најмногу медали на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг

Слободен Печат - 25.02.2018

Норвешка заврши на прво место во освоените медали на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Скандинавските натпреварувачи освоија вкупно 39 одличја – 14 златни, 14 сребрени и 11 бронзени. Ова е нов рекорд , досега го држеа САД со 37 медали освоени на ...

Свечено затворање на ЗОИ 2018 во Пјонгчанг

Кајгана - 25.02.2018

Зимската олимпијада во Пјонгчанг свечено беше затворена пред 35.000 гледачи, а церемонијата на затворањето беше спектакуларно изработена, како и за отворањето. Во Пјонгчанг месецов настапија 2.922 натпреварувачи (1.680 мажи и 1.242 жени) од 92 земји ...

Затворени ЗОИ во Пјонгчанг, Норвешка најуспешна нација

TopSport - 25.02.2018

Зимските олимписки игри кои во изминатите 17 дена се одржуваа во Пјонгчанг свечено беа затворени во неделата. На почетокот на церемонијата на Олимпискиот стадион во Пјонгчанг домаќинот подготви кратка престава на мразот која беше проследена со ...

Свечено затворени ЗОИ во Пјонгчанг (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 25.02.2018

Збогум за Пјонгчанг, се гледаме по четири години во Пекинг. Зимските Олимписки Игри кои во изминатите 17 дена се одржуваа во Јужна Кореја дојдоа до својот крај. Многу снежни возбудувања, спортистите ги покажаа своите вештини, а организаторот се ...

Путин за победата на Олимпијадата: „Боречките особини секогаш ги одликувале руските хокеари“

Руска реч - 25.02.2018

Претседателот на Русија Владимир Путин ѝ ја честиташе на руската хокеарска репрезентација победата на Зимската олимпијада во Пјонгчанг. Шефот на руската држава нагласи дека спортистите покажале висока борбеност и извонредна техника.

Затворена е Олимпијадата во Пјонгчанг: Доминација на Норвежаните, Марит Бјерген во историјата!

SportMedia - 25.02.2018

Околу 3.000 спортисти од 92 семји од светот, се натпреваруваа во вкупно 15. спортови и 102 дисциплини, а овие 23. по ред Зимски олимписки игри беа првите на кои беа поделени повеќе од 100 сетови на медали.

Видео: Руските хокеари го добија спектакуларното финале и ја запеаа забранетата химна

Таратур - 25.02.2018

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов , кој ја потресе ...

Апсолутен рекордер: Британец на ЗОИ по 518. пат излезе гол на теренот и испрати порака (ФОТО)

Спортски - 25.02.2018

За време на трката во брзо лизгање на ЗОИ во Пјонгчанг се случи една несекојдневна ситуација. Во еден момент на стазата се појави Британецот, Марк Робертс , носејќи на себе само розево здолниште и плишан мајмун во пределот на препоните.

Хит во Пјонгчанг: Гол Британец влета на мразот за да испрати благородна порака (Видео)

Дерби - 25.02.2018

Марк Робертс не е спортист, а сепак стана една од најголемите ѕвезди на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Начинот на кој го постигна тоа е неговиот храбар потег да се најде на едно од олимписките борилишта речиси без облека на себе и да ја ...

ЗОИ 2018: Руските хокеари го добија спектакуларното финале

Макфакс - 25.02.2018

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов, кој ја потресе ...

Завршија Зимските олимписки игри -доминација на Норвешка

Алфа - 25.02.2018

Попладнево и официјално беа затворени 23-тите Зимски олимписки игри кои се одржуваа во Пјонгчанг, и на кои учество земаа преку 3000 спортисти од 93 земји. На последниот ден Русија се закити со златниот медал откако со 4:3 славеше над Германија во ...

ЗОИ 2018: ИОК го забрани руското знаме и на затворањето

Либертас - 25.02.2018

Интернационалниот олимписки комитет одлучи да ги спречи спортистите од Русија да настапат под своето знаме на церемонијата за затворање на игрите на Пјонгчанг. До последен момент Русите се надеваа на компромис, но тоа не беше постигнато.

Свечено затворени ЗОИ во Пјонгчанг

Вечер Прес - 25.02.2018

Зимските олимписки игри кои во изминатите 17 дена се одржуваа во Пјонгчанг свечено беа затворени во неделата. На почетокот на церемонијата на Олимпискиот стадион во Пјонгчанг домаќинот подготви кратка престава на мразот која беше проследена со ...

ЗОИ 2018: Руските хокеари го добија спектакуларното финале

Вечер Прес - 25.02.2018

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов, кој ја потресе ...

Повеќе од 1,3 милиони гледачи ги проследија натпреварите на зимската олимпијада

Вечер Прес - 25.02.2018

Зимски олимписки игри во Пјонгчанг, кои завршуваат денеска, ги следеле преку 1,3 милиони луѓе. Овој податок го соопшти претседателот на организацискиот комитет Хи Бом Ли за време на 132-та седница на ИОК.

Руските хокеaри ја пееја химната на церемонијата на доделувањето на наградите

Локално - 25.02.2018

Руските хокеари ја пееја својата национална химна при доделувањето на наградите за олимписки шампиони на машкиот хокеарски турнир. Тимските олимписки спортисти од Русија ја победија Германија со 4:3 по продолжение и ја освоија првата титула по 26 ...

Свечено затворени овогодинешните Зимски олимписки игри

Република - 25.02.2018

Со Свечена церемонија денеска во Пјонгчанг беше означен крајот на 23-тата зимска Олимпијада на која учество земаа повеќе од 3.000 спортисти од 93 земји меѓу кои и од Македонија. Најуспешна е Норвешка, која со 39 медали постави нов рекорд по бројот ...

ЗОИ 2018: Руските хокеари го добија спектакуларното финале

Локално - 25.02.2018

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов, кој ја потресе ...

Свечено затворени ЗОИ во Пјонгчанг

Канал 77 - 25.02.2018

Зимските олимписки игри кои во изминатите 17 дена се одржуваа во Пјонгчанг свечено беа затворени во неделата. На почетокот на церемонијата на Олимпискиот стадион во Пјонгчанг домаќинот подготви кратка престава на мразот која беше проследена со ...

Свечено затворени ЗОИ во Пјонгчанг

Sky - 25.02.2018

Зимските олимписки игри кои во изминатите 17 дена се одржуваа во Пјонгчанг свечено беа затворени во неделата. На почетокот на церемонијата на Олимпискиот стадион во Пјонгчанг домаќинот подготви кратка престава на мразот која беше проследена со ...

ЗОИ 2018: Руските хокеари го добија спектакуларното финале

Sky - 25.02.2018

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов, кој ја потресе ...

ЗОИ 2018: Повеќе од 1,3 милиони гледачи ги проследија натпреварите

Sky - 25.02.2018

(МИА) – Зимски олимписки игри во Пјонгчанг ги следеле преку 1,3 милиони луѓе. Овој податок го соопшти претседателот на организацискиот комитет Хи Бом Ли за време на 132-та седница на ИОК. – Олимписките игри беа посетени од 1.336.326 гледачи.

Свечено затворени 23. Зимски олимписки игри

Локално - 25.02.2018

Со Свечена церемонија денеска во Пјонгчанг беше означен крајот на 23-тата зимска Олимпијада на која учество земаа повеќе од 3.000 спортисти од 93 земји меѓу кои и од Македонија. Најуспешна е Норвешка, која со 39 медали постави нов рекорд по бројот ...

Бјорген го надмина Бјорндален, еве кои се Топ 10 на вечната листа

Локално - 25.02.2018

Норвешката натпреварувачка Марит Бјорген стана најуспешната спортистка во историјата на зимските Олимпијади по освојувањето на осмата титула и рекорден 15 медал во кариерата во Пјонгчанг. 37-годишната Бјорген го освои петтото одличје во трката по ...

Повеќе од 1,3 милиони гледачи ги проследија натпреварите...

Н.Македонија - 25.02.2018

Повеќе од 1,3 милиони гледачи ги проследија натпреварите Зимски олимписки игри во Пјонгчанг ги следеле преку 1,3 милиони луѓе. Овој податок го соопшти претседателот на организацискиот комитет Хи Бом Ли за време на 132-та седница на ИОК.

Пекинг го презеде олимпиското знаме од Пјонгчанг...

Н.Македонија - 25.02.2018

Пекинг го презеде олимпиското знаме од Пјонгчанг Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах ги оцени Зимските олимписки игри во Пјонгчанг како „Игри на нови хоризонти“.

Руските хокеари го добија спектакуларното финале...

Н.Македонија - 25.02.2018

Руските хокеари го добија спектакуларното финале Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

ИОК го забрани руското знаме и на затворањето...

Н.Македонија - 25.02.2018

ИОК го забрани руското знаме и на затворањето Интернационалниот олимписки комитет одлучи да ги спречи спортистите од Русија да настапат под своето знаме на церемонијата за затворање на игрите на Пјонгчанг.

Германците доминантни во боб четворосед...

Н.Македонија - 25.02.2018

Германците доминантни во боб четворосед Двата германски тима во боб четворосед со одличнио возења во третата и четвртата серија го освоија златниот и сребрениот медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Бронзен медал за Канада во хокеј на ЗОИ

Sport M - 24.02.2018

На ЗОИ завршни натпревари на хокеарскиот турнир каде е поделен и првиот медал. Во малото финале селекцијата на Канада успеа да слави против Чешка и да се закити со бронзен медал. Досегашните олимписки шампиони постојано беа во предност, во еден ...

ЗОИ 2018: Злато за Тутан во сноуборд „Биг ер”

Слободен Печат - 24.02.2018

Канаѓанецот Себастијан Тутан стигна до златен медал во сноуборд на Зимските олимписки игри во Пјонгјанг. Во финалето од „Биг ер“ Тутан направи резултат 174,25 поени по три серии. Кајл Мек од Соединетите Американски Држави го освои сребрениот медал ...

Таен агент на КГБ стана олимписки шампион во Пјонгчанг

Sport 1 - 24.02.2018

Белорусинката Дарија Домрачева е една јунаците на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Не само поради освоениот златен медал на 4х6 километри, туку и бидејќи нејзината приказна е крајно живописна.

Иванка Трамп ѝ донесе среќа на Канада во сноуборд

Sport 1 - 24.02.2018

Канадскиот сноубордер, Себастијан Тутан, го освои златниот медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, во дисциплината биг ер. Tутан до златото стигна со собрани 174, 25 бода. Тој така им го донесе на Канаѓаните 11-то злато на Игрите во Јужна ...

Утеха за актуелните шампиони - Канада ја освои бронзата во хокеј на мраз

SportMedia - 24.02.2018

Актуелните олимписки шампиони, Канаѓаните ја освоија бронзата на турнирот во хокеј на мраз по победата од 6:4 во малото финале со Чешка. Канаѓаните успеаја брзо да закрепнат по шокантниот полуфинален пораз од Германија и да стасаат до медал.

Пјонгчанг 2018: Од агентка на белоруското КГБ до олимпискa шампионка

Нова ТВ - 24.02.2018

Трчање, пукање, самоконтрола. Ова се трите најважни услови за одлични резултати во биатлон. Сите се обединети во Белорусинката Дарја Домрачева која се прослави на зимските олимписки Игри во Пјонгчанг со освоеното злато во штафетната трка 4х6 ...

Норвешка постави рекорд според бројот на медали на ЗОИ

TopSport - 24.02.2018

Бронзениот медал што го освои Норвешка, во тимскиот натпревар во алпско скијање е 38. за оваа земја на Зимските олимписки игри во Пјонгачнг. Норвешаните на овие Игри поставија нов рекорд по бројот на освоените медали.

ЗОИ: Бронзен медал за Канада

Сител - 24.02.2018

На ЗОИ завршни натпревари на хокеарскиот турнир каде е поделен и првиот медал. Во малото финале селекцијата на Канада успеа да слави против Чешка и да се закити со бронзен медал. Досегашните олимписки шампиони постојано беа во предност, во еден ...

ЗОИ: Златен медал за САД во карлинг

Сител - 24.02.2018

Селекцијата на САД во карлинг освои златен медал на ЗОИ во Ј. Кореја откако во финалето славеше со 10-7 против Шведска. Ова е второ злато за „јенките“ по она во Торино 2006г. Во битката за бронзениот медал Швајцарија беше подобра од Канада со ...

Твит „без коски“ од германското министерство за надворешни работи

Оff.net - 24.02.2018

Повод: Германија ја победи Канада во полуфиналето во хокеј на Олимпијадата во Пјонгчанг и за прв пат во историјата ќе игра во финале. ...

Канадски олимпиец украл автомобил во Пјонгчанг

Дерби - 24.02.2018

Канадски олимпиец, неговата сопруга и неговиот тренер биле уапсени од полицијата во Пјонгчанг, поради тоа што решиле да си „позајмат“ автомобил за да се вратат во олимпиското село. Спортистот кој не е именуван од организаторот се најде во незгодна ...

Норвешка го собори американскиот рекорд за бројот на медали на ЗОИ

Дерби - 24.02.2018

Норвешка ќе биде најуспешна репрезентација на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, а скандинавската земја ќе влезе во историјата и според бројот на освоени одличја. Во финишот на олимпијадата, Норвешка стигна до 38 медали (13 златни, 14 сребрени и ...

Влезе во историјата: Новрешка е најуспешна нација на ЗОИ, подобра и од Америка

Република - 24.02.2018

Норвешка ќе биде најуспешна репрезентација на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, а скандинавската земја ќе влезе во историјата и според бројот на освоени одличја. Во финишот на олимпијадата, Норвешка стигна до 38 медали (13 златни, 14 сребрени и ...

Американскиот олимпиец затвори фарма за кучиња во Јужна Кореја и стана херој за љубителите на животни ширум светот

Точка - 24.02.2018

Американскиот олимпиец Гас Кенворти помогнал во затворањето на фармата за кучиња и со тоа спасил 90 животни од грозната судбина која ги чекала. Кенворти, кој во Пјонгчанг се натпреваруваше во скијање во слободен стил, го освои 12-тото место, но и ...

Која е тајната на успехот на норвешкиот олимписки тим?...

Н.Македонија - 24.02.2018

Норвешка засега е убедливо најуспешната земја на ЗОИ 2018, а зад големиот успех стојат визијата „спорт за сите“ со 11.000 локални спортски клуба, потоа големата скромност, огромното другарство, фантастичната посветеност и едно важно правило - „без ...

Загитова со 15 години е меѓу најмладите олимписки шампионки...

Н.Македонија - 24.02.2018

Загитова со 15 години е меѓу најмладите олимписки шампионки Младата руска олимпијка Алина Загитова го освои првиот златен медал за Русија на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг во индивидуална конкуренција во уметничко лизгање.

Забранете ги олимпијадите...

Н.Македонија - 24.02.2018

Игрите создаваат огромни трошоци и им помагаат на диктаторите да го светнат својот углед. Тогаш, кому му се потребни? Освен што ја поттикнуваат корупцијата, државите непотребно се расфрлаат со трошоци, пропагираат национализам, служат како ...

ЗОИ 2018: Американците далеку од зацртаното

Алсат-М - 23.02.2018

Раководството на Американскиот олимписки комитет пред почетокот на Игрите во Јужна Кореја предвиде дека нивната делегација ќе се врати со 37 медали, но спортистите од САД до недела кога завршуваат ЗОИ тешко и да се доближат до оваа граница.

ЗОИ 14.ден,прв златен медал за русија,машкиот биатлон 4×7,5 за Шведска

Телма - 23.02.2018

14 ден од ЗОИ во Пјонгчанг донесе борба за медали во 5 спортови. Во машкиот битлон ,штафетата 4 пати 7 ,5 километри заврши победнички за Шведска ,во состав Пепе Фемлинг,Јеспер Нелин,Себастијан Самуелсон и Фредрик Линдстром.Со заостанување од 55 ...

ЗОИ 2018, Загитова го освои првото злато за Русија

Алсат-М - 23.02.2018

Петнаесетгодишната Русинка, Алина Загитова, ја освои олимписката титулата во уметничко лизгање заработувајќи го на тој начин првото злато за Русите кои овој пат настапуваат под олимпиското знаме.

ЗОИ 2018: Бакнеж повреден од олимписки медал

Кајгана - 23.02.2018

Американскиот олимпиец Гас Кенворти ги освои насловните страници на Олимпијадата во Пјонгчанг, не поради освоен медал или лош пад, туку поради бакнеж со дечкото. Бакнежот на Кенворти со дечко му Метју Вилкас беше пренесен во живо и раширен на ...

15 годишната Загитова ѝ го донесе првото злато на Русија во Пјонгчанг

МКД - 23.02.2018

Русија се израдува на првото злато на Зимските Олимписки игри откако утрово супер талентираната Алина Загитова триумфираше во индивидуална конкуренција во уметничко лизгање Алина Загитова, која има само 15 години, уште пред неколку дена најави ...

ЗОИ 2018: Германија преку Канада стигна до финалето во хокеј

А1 On - 23.02.2018

Хокеарската репрезентација на Германија се пласираше во финалето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг откако ја совлада фаворизираната Канада со 4:3. Германците, кои направија изненадување со победата во полуфиналето, уште од почетокот на ...

ЗОИ: После 20 години хокеарите на Русија во финалето!

Спортски - 23.02.2018

Репрезентацијата на Русија во хокеј на мраз се пласираа во финалето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако денес во полуфиналето ја совладаа Чешка со 3:0. За хокеарите на Русија кои во Пјонгчанг се натпреваруваат како нетурални спортисти, ...

Швеѓаните доминираа во бијатлон, Норвешка викендов ќе брка рекорд!

Sport 1 - 23.02.2018

Шведските бијатлонци победија во штафета на четири по седум ипол километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Шведска, која во составот ги имаше Фемлинг, Нелин, Самјуелсон и Линдстрем, постигнаа време од 1:15:16,5 и доминантно стигнаа до ...

Шведска штафета супериорно освои злато

TopSport - 23.02.2018

Шведските бијатлонци победија на штафетната трка 4×7,5 километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Швеѓаните во состав Пеп Флеминг, Јаспер Нелин, Себастијан Самјуелсон и Федерик Линдстрем доминантно го освоија златниот медал со вкупно време ...

Русија преку Чешка до меч за олимпиското злато во хокеј

МКД - 23.02.2018

Хокеарите на Русија со убедливи 3-0 ја победија Чешка во полуфиналето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и ќе се борат за златниот медал. Натпреварот помеѓу Русија и Чешка почна израмнето, немаше голови во првата четвртина.

Алина Загитова освои злато во Пјонгчанг, Евгенија Медведева сребро

Руска реч - 23.02.2018

Русинките Алина загитова и Евгенија Медведева ги освоија првото и второто место во уметничко лизгање на Зимската олимпијада во Пјонгчанг. Златниот медал во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го освои 15-годишната Русинка Алина ...

Чудото од дете Алина Загитова е првата Русинка со злато на ЗОИ 2018

Кајгана - 23.02.2018

Петнаесетгодишната Алина Загитова беше големото изненадување во дисциплината уметничко лизгање на ЗОИ 2018 во Пјонгчанг. Таа го донесе првиот златен медал за руските олимпијци во Јужна Кореја кои се натпреваруваат под името OAR (Olympic Athletes of ...

Загитова со прво злато за Русија во Пјонгчанг

Алфа - 23.02.2018

Русинката Алина Загитова триумфираше во натпреварување во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Загитова со 15 години е најмладата олимписка шампионка по Тара Липински од САД која триумфираше во Нагано во 1998 година.

ВИДЕО: Бронза во карлинг за машката швајцарска селекција

Gol.mk - 23.02.2018

Репрезентацијата на Швајцарија во карлинг во машка конкуренција е освојувач на бронзен медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако во малото финале ја победи Канада со 7-5. Овој медал е трет бронзен медал во историјата на за швајцарската ...

Шок за Канада - Германците ќе играат историско олимписко финале во хокеј на мраз

SportMedia - 23.02.2018

Германија приреди нова сензација и со победа од 4:3 против Канада се пласира во големото финале на олимпискиот хокеарски турнир. Противник во мечот за злато ќе им биде Русија. Германците водеа на двапати со по три голови разлика, 3:0 и 4:1, но до ...

Незамислива сензација: Германија ја елиминира Канада за финале во Пјонгчанг!

Sport 1 - 23.02.2018

Кога во четвртфиналето ја елиминираа Шведска сите мислеа дека Германците имаа само еден среќен ден, но покажаа дека се навистина сериозна селекција совладувајќи ја и големата Канада за пласман во финалето на хокеарскиот турнир во Пјонгчанг.

Златните Американки се соблекоа на мразот – Фото

Скопје24 - 23.02.2018

Американките долго ќе го слават златото во хокеј на мраз, прекината е доминацијата на Канаѓанките, а по финалето новите олимписки шампионки на необичен начин ја покажаа убавината на овој спорт.

Сензација во Пјонгчанг: Германија во финалето во хокеј на мраз

Екипа - 23.02.2018

Репрезентацијата на Германија приреди апсолутна сензација на турнирот во хокеј на мраз на ЗОИ во Пјонгчанг, пласирајќи се во големото финале по победата над бранителот на трофејот Канада од 4-3.

ЗОИ 2018: Шведска триумфираше во штафета во бијатлон

А1 On - 23.02.2018

Шведските бијатлонци го освоија златниот медал во штафета на четири по седум ипол километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Швеѓаните во состав Пепе Фемлинг, Јеспер Нелин, Себастијан Самјуелсон и Фредерик Линдстрем победија со време од еден ...

Сензационална победа на Германија над Канада за пласман во финале против Русија

МКД - 23.02.2018

Хокеарите на Германија направија големо изненадување совладувајќи ја Канада со 4-3 во второто полуфинале и со селекцијата на Русија ќе се борат за златниот олимписки медал. Германија е најголемото изненадување на хокеарскиот турнир на Олимписките ...

ЗОИ: Освојувачи на медали на 14-ден во Пјонгчанг

Сител - 23.02.2018

Последната биатлонска трка на Олимпијадата беше машката штафета 4-пати по 7,5.км. Најбрзи и најпрецизни беа биатлонците на Шведска кои се закитија со златото, оставајќи ги зад себе Норвешка и Германија како носители на среброто и бронзата.

ЗОИ: Германија преку моќната Канада до олимписко финале! (видео)

TopSport - 23.02.2018

Деветкратните олимписки шампиони Канада го доживеаја најголемиот шок на олимписките турнири, откако во полуфиналето во Пјонгчанг загубија од инспирираните Германци со 4:3. Поразот доаѓа еден ден откако канадскиот женски олимписки тим не успеа да ...

Хокеј сензација во Пјонгчанг – Канада елиминирана, Германија за прв пат во финалето!

Спортски - 23.02.2018

Хокеарската репрезентација на Германија е вториот финалист во Пјонгчанг, откако денес ја совладаа фаворизираната Канада со 4:3. Германците во финалето ќе играат со Русија која претходно ја совлада Чешка со 3:0.

ФОТО: Таа е една од најубавите учеснички на ЗОИ

Спортски - 23.02.2018

За Рован Чешајр веројатно многумина од вас слушнаа на Зимските олимписки игри во Сочи, кога доживеа тешка повреда. Четири години подоцна оваа Британка заврши седма на „фалјфпип“ трката во Пјонгчанг.

СЕНЗАЦИЈА на ЗОИ: Германија ја сруши Канада и избори финале

Спортклуб - 23.02.2018

Хокеј репрезентацијат на Германија направи уште едно изненадување, па откако во 1/4 финалет ја елиминираше Шведска, денес во полуфиналето на Олимпијадата во Пјонгчанг ја победи Канада и се избори за финале.

Прво злато за Русија во Пјонгчанг

Макфакс - 23.02.2018

Младата Русинка Алина Загитова го освои златниот медал во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. 15-годишната Загитова го освои првиот златен медал на Игрите за Русија, чии спортисти во Пјонгчанг се натпреваруваат под името ...

Хокеарската репрезентација на Русија ја победи Чешка и првпат по 1998 влезе во финале на Олимпијада

Руска реч - 23.02.2018

Во полуфиналниот меч на Олимпијадата во Пјонгчанг руските хокеари убедливо ги победија Чесите со резултат 3:0. Хокеарската репрезентација на Русија по 20 години се пласираше во финалето на Зимските олимписки игри победувајќи ја репрезентацијата на ...

Златните Американки се соблекоа на мразот (Фото)

SportMedia - 23.02.2018

Американките долго ќе го слават златото во хокеј на мраз, прекината е доминацијата на Канаѓанките, а по финалето новите олимписки шампионки на необичен начин ја покажаа убавината на овој спорт.

Линдзи Вон ја донесе пепелта на својот дедо во Пјонгчанг и така му оддаде почит за бронзата!

Спортски - 23.02.2018

Американската скијачка, Линдзи Вон на ЗОИ во Пјонгчанг му оддаде почит на својот починат дедо. Вон настапите во Јужна Кореа ги посвети на својот дедо кој почина во ноември 2017. година, а откако во негова чест го освои бронзениот медал, одлучи по ...

Америка и Канада се кренаа на нозе поради срамниот потег на хокеарка со сребрен медал (ВИДЕО)

Sport 1 - 23.02.2018

Американските хокеарки го освоија златниот медал на Олимписките игри во Пјонгчанг, откако во финалето славеа со 3-2 против Канада, а една хокеарка од поразениот табор, Жозелин Ларок (29), покажа како не знае да се губи.

ЗОИ 2018: Сите соби во олимписките села распродадени

Sport M - 23.02.2018

Сите соби во трите олимписки села во Пјонгчанг биле распродадени уште пред почетокот на Олимпијадата, соопшти претставникот на ИОК Марк Адамс. По завршувањето на Игрите, апартманите ќе бидат реновирани и предадени на нивните сопственици.

ЗОИ 2018: Американците далеку од зацртаното

А1 On - 23.02.2018

Раководството на Американскиот олимписки комитет пред почетокот на Игрите во Јужна Кореја предвиде дека нивната делегација ќе се врати со 37 медали, но спортистите од САД до недела кога завршуваат ЗОИ тешко и да се доближат до оваа граница.

ЗОИ 2018: Двојна победа за Русинките во сингл уметничко лизгање

Sport M - 23.02.2018

Младата руски лизгачката Алина Загитова (15) го освои првиот златен медал за Русија на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако триумфираше во сингл уметничко лизгање. За Рускиот тим, кој на ЗОИ се натпреварува под Олимпиското знаме, успехот го ...

Загитова ѝ донесе злато на Русија

Слободен Печат - 23.02.2018

Младата руска лизгачка Алина Загитова (15) го освои првиот златен медал за Русија на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако триумфираше во натпреварот во уметничко лизгање во поединечна конкуренција.За рускиот тим, кој на ЗОИ се натпреварува ...

ФОТО: Таа е една од најубавите учеснички на ЗОИ

Таратур - 23.02.2018

За Рован Чешајр веројатно многумина од вас слушнаа на Зимските олимписки игри во Сочи, кога доживеа тешка повреда. Четири години подоцна оваа Британка заврши седма на „фалјфпип“ трката во Пјонгчанг.

ВИДЕО: Линдзи Вон ја расфрли пепелта од својот дедо во Пјонгчанг

А1 On - 23.02.2018

Американската скијачка Линдзи Вон му оддаде чест на својот дедо по завршување на својата последна трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Таа пред Игрите во Пјонгчанг постојано говореше дека ќе скија за својот дедо, кој почина во ноември ...

Линдзи Вон ја расфрли пепелта од својот дедо во Пјонгчанг

+инфо - 23.02.2018

Дедото на скијачката, Дон Кидлоу бил инженер во американската војска за време на Корејската војна. Американската скијачка Линдзи Вон му оддаде чест на својот дедо по завршување на својата последна трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

На три дена до крајот на ЗОИ: Германија и Норвешка по 13 златни медали!

Екипа - 23.02.2018

На три дена до крајот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Норвешка и Германија се двете водечки нации според бројот на освоени медали. По вчерашниот ден, двете земји се изедначија по бројот на златни одликувања иако Норвежаните се на врвот ...

ЗОИ Пјонгчанг: Загитова победи во уметничко лизгање

TopSport - 23.02.2018

Младата Русинка Алина Загитова го освои златниот медал во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. 15-годишната Загитова го освои првиот златен медал на Игрите за Русија, чии спортисти во Пјонгчанг се натпреваруваат под името ...

Магичната Загитова блесна во Пјонгчанг и освои златен медал (ВИДЕО)

Sport 1 - 23.02.2018

Младата руска лизгачка Алина Загитова го освои првиот златен медал за Русија на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако триумфираше во индивидуална конкуренција во уметничко лизгање. Загитова има само 15 години и по рушењето на рекордот во ...

Сензација во Пјонгчанг: 15 годишна тинејџерка го донесе првото злато за Русија (Видео)

Спортски - 23.02.2018

Руската натпреварувачка Алина Загитова освои златен медал во Пјонгчанг и така на својата земја и го донесе првиот златен медал на игрите во Јужна Кореа. Загитова која има само 15 години, до златото стигна со освоени 239.57 бодови.

Загитова направи сензација на ЗОИ 2018: Со 15 година освои златен медал (Видео)

Дерби - 23.02.2018

Алина Загитова од Русија направи сензација со освојување на првото место на Зимските Олимписки Игри во ПјонгЧанг. Таа со само 15 години успеа да ги остави позади себе главните фаворитки за првото место во синг уметничко лизгање.

ЗОИ: 15-годишната Загитова најмладата носителка на злато во Пјонгчанг

Сител - 23.02.2018

15-годишната Русинка, Алина Загитова го освои златниот медал во убетничко лизгање слободна програма. Таа стана најмладата носителка на злато на Олимпијадата, а воедно и на својата земја и го донесе првиот златен медал во Пјонгчанг.

ЗОИ: Русија прв финалист на хокеарскиот турнир

Сител - 23.02.2018

Селекцијата на Русија е првиот финалист на олимпискиот хокеарски турнир во Пјонгчанг. Русите кои на оваа Олимпијада настапуваат под знамето на Олимпискиот комитет, го добија првиот полуфинален меч, совладувајќи го големиот ривал Чешка 3-0.

Канада остана без медал, Швајцарија стигна до трета бронза

Sport 1 - 23.02.2018

Карлинг репрезентацијата на Швајцарија освои бронзен медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако во борбата за медал ја победи Канада со 7-5. Швајцарите го превземаа водството, па на половина од мечот водеа со 4-2.

Чешка беше немоќна во полуфиналето, Русија ќе се бори за златен медал!

Sport 1 - 23.02.2018

Хокеарската репрезентација на Олимпијците од Русија ја победи Чешка во полуфиналето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг со 3-0. Руските и чешките хокеари одиграа без голови во првата третина.

Прво злато за Русија – чудото од дете ја воодушеви публиката!

Екипа - 23.02.2018

Руската олимпијка Алина Загитова го освои првото место во уметничко лизгање и на својата земја и го донесе првиот златен медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Загитова која има само 15 години со својот настап ја воодушеви публиката и до ...

Вон ја расфрли пепелта од својот дедо во Пјонгчанг (ВИДЕО)

Sport 1 - 23.02.2018

Американската скијачка Линдзи Вон одлучи да му оддаде чест на својот дедо по завршување на својата последна трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Американката пред Олимписките игри (ОИ) често зборуваше дека ќе скија за својот дедо, кој ...

Загитова направи сензација на ЗОИ 2018: Со 15 година освои златен медал

Точка - 23.02.2018

Алина Загитова од Русија направи сензација со освојување на првото место на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг. Таа со само 15 години успеа да ги остави позади себе главните фаворитки за првото место во синг уметничко лизгање.

Линдзи Вон ја расфрли пепелта од својот дедо во Пјонгчанг

Локално - 23.02.2018

– Американската скијачка Линдзи Вон му оддаде чест на својот дедо по завршување на својата последна трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Таа пред Игрите во Пјонгчанг постојано говореше дека ќе скија за својот дедо, кој почина во ноември ...

15 годишна тинејџерка го донесе првото злато за Русија

Пулс24 - 23.02.2018

Алина Загитова од Русија направи сензација со освојување на првото место на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг. Таа со само 15 години успеа да ги остави позади себе главните фаворитки за првото место во синг уметничко лизгање.

ЗОИ 2018: Германија ја совлада Канада за финале против Русија

Локално - 23.02.2018

– Хокеарската репрезентација на Германија се пласираше во финалето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг откако ја совлада фаворизираната Канада со 4:3. Германците, кои направија изненадување со победата во полуфиналето, уште од почетокот на ...

Прво злато за Русија во Пјонгчанг

Sky - 23.02.2018

Младата Русинка Алина Загитова го освои златниот медал во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. 15-годишната Загитова го освои првиот златен медал на Игрите за Русија, чии спортисти во Пјонгчанг се натпреваруваат под името ...

ЗОИ 2018: Американците далеку од зацртаното

Локално - 23.02.2018

Раководството на Американскиот олимписки комитет пред почетокот на Игрите во Јужна Кореја предвиде дека нивната делегација ќе се врати со 37 медали, но спортистите од САД до недела кога завршуваат ЗОИ тешко и да се доближат до оваа граница.

ЗОИ 2018: Шведска триумфираше во штафета во бијатлон

Sky - 23.02.2018

2018 (МИА) – Шведските бијатлонци го освоија златниот медал во штафета на четири по седум ипол километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Швеѓаните во состав Пепе Фемлинг, Јеспер Нелин, Себастијан Самјуелсон и Фредерик Линдстрем победија со ...

Прво злато за Русија во Пјонгчанг

Канал 77 - 23.02.2018

Младата Русинка Алина Загитова го освои златниот медал во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. 15-годишната Загитова го освои првиот златен медал на Игрите за Русија, чии спортисти во Пјонгчанг се натпреваруваат под името ...

Прво злато за Русија во Пјонгчанг

Вечер Прес - 23.02.2018

Младата Русинка Алина Загитова го освои златниот медал во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. 15-годишната Загитова го освои првиот златен медал на Игрите за Русија, чии спортисти во Пјонгчанг се натпреваруваат под името ...

ЗОИ 2018: Американците далеку од зацртаното

Кумановски м. - 23.02.2018

loading... Раководството на Американскиот олимписки комитет пред почетокот на Игрите во Јужна Кореја предвиде дека нивната делегација ќе се врати со 37 медали, но спортистите од САД до недела кога завршуваат ЗОИ тешко и да се доближат до оваа ...

ЗОИ 2018: Германија ја совлада Канада за финале против Русија

Sky - 23.02.2018

(МИА) – Хокеарската репрезентација на Германија се пласираше во финалето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг откако ја совлада фаворизираната Канада со 4:3. Германците, кои направија изненадување со победата во полуфиналето, уште од почетокот на ...

ЗОИ 2018: Американците далеку од зацртаното

Sky - 23.02.2018

(МИА) – Раководството на Американскиот олимписки комитет пред почетокот на Игрите во Јужна Кореја предвиде дека нивната делегација ќе се врати со 37 медали, но спортистите од САД до недела кога завршуваат ЗОИ тешко и да се доближат до оваа граница.

ЗОИ 2018: Шведска триумфираше во штафета во бијатлон

Кумановски м. - 23.02.2018

loading... Шведските бијатлонци го освоија златниот медал во штафета на четири по седум ипол километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Швеѓаните во состав Пепе Фемлинг, Јеспер Нелин, Себастијан Самјуелсон и Фредерик Линдстрем победија со ...

ЗОИ 2018: Германија ја совлада Канада за финале против Русија

Кумановски м. - 23.02.2018

loading... Хокеарската репрезентација на Германија се пласираше во финалето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг откако ја совлада фаворизираната Канада со 4:3. Германците, кои направија изненадување со победата во полуфиналето, уште од почетокот ...

Добиваат ли премии медалистите?...

Н.Македонија - 23.02.2018

Олимпијците немаат надомест за настап на ЗОИ, но медалите може да донесат премии, иако има и земји што не предвидуваат парични награди за успешните Ниту еден од 2.952 олимпијци што се натпреваруваат на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг, ...

ЗОИ 2018: Сите соби во олимписките села распродадени...

Н.Македонија - 23.02.2018

ЗОИ 2018: Сите соби во олимписките села распродадени Сите соби во трите олимписки села во Пјонгчанг биле распродадени уште пред почетокот на Олимпијадата, соопшти претставникот на ИОК Марк Адамс.

Двојна победа за Русинките во сингл уметничко лизгање...

Н.Македонија - 23.02.2018

Двојна победа за Русинките во сингл уметничко лизгање Младата руски лизгачката Алина Загитова (15) го освои првиот златен медал за Русија на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако триумфираше во сингл уметничко лизгање.

ЗОИ 2018: Сите соби во олимписките села распродадени

Идивиди - 23.02.2018

Сите соби во трите олимписки села во Пјонгчанг биле распродадени уште пред почетокот на Олимпијадата, соопшти претставникот на ИОК Марк Адамс. По завршувањето на Игрите, апартманите ќе бидат реновирани и предадени на нивните сопственици.

Русинката Алина Загитова на само 15 години го стопи ледот и го освои европското злато (Видео)

365 - 23.02.2018

15-годишната Русинка, Алина Загитова го освои златниот медал во убетничко лизгање слободна програма. Таа стана најмладата носителка на злато на Олимпијадата, а воедно и на својата земја и го донесе првиот златен медал во Пјонгчанг.

Олимписко злато за швајцарската скијачка Мишел Гисин

Алсат-М - 22.02.2018

Швајцарската скијачка Мишел Гисин, денеска го освои златниот олимписки медал во алпска комбинација. Со ова станува првата швајцарска скијачка кој го освои златниот олимписки медал во оваа дисциплина.

Чудо во Пјонгчанг, Американките го освоија хокеарскиот турнир (видео)

TopSport - 22.02.2018

Хокеарките на САД приредија вистинска сензација откако ја совладаа Канада 3:2 во финалето на олимпискиот турнир во хокеј на мраз. Финалето по 60 минути игра заврши 2:2 во продолжението немаше голови, а Американките победија во пенал рулетот.

ЗОИ 2018: Соборени по еден светски и олимписки рекорд во брзо лизгање

Сител - 22.02.2018

На ЗОИ денеска беа поделени и три сета медали во прзо лизгање на кратки патеки. Со време на нов светски рекорд (39,584 секунди) Кинезот, Даџинг Ву го освои златниот медал пред домашните натпреварувачи Хванг и Лим.

ЗОИ 2018: Гизин златна во алпска комбинација

Сител - 22.02.2018

Швајцарката Мишел Гизин ја освои олимписката титула во алпска комбинација кај дамите. Гизин имаше трето време по спустот, но со добриот настап во слалом стигна до првиото олимписко одличје во својата кариера.

ЗОИ Пјонгчанг: Вајс ја одбрани титулата во халфпајп (видео)

TopSport - 22.02.2018

Американецот Дејвид Вајс го освои златниот медал во Пјонгчанг во фристајл скијање, во дисциплината халфпајп. Вајс го одбрани златото кое го освои пред четири години во Сочи, а најсјаното одличје во Пјонгчанг му ја донесе токата во третата серија за ...

Линдзи Вон ќе продолжи се додека не го скрши рекордот на Стенмарк

А1 On - 22.02.2018

Линдзи Вон веројатно повеќе никогаш нема да вози на Олимписките игри, но Американката се уште има за цел да го подобри рекордот на Ингемар Стенмарк од победи во Светскиот куп. Триесет и тригодишната Вон има потреба од уште само шест победи, за да ...

ЗОИ 2018: Белорусија со злато во штафетата 4 х 6 во бијатлон кај жените

А1 On - 22.02.2018

Квартетот на Белорусија ја освои штафетата кај жените на 4х6 километри на Олимписките игри во Пјонгчанг. Во најинтересната олимписка трка во бијатлон, во која многу тимови поведуваа на табелата, а потоа генералниот пласман се менуваше радикално по ...

Домрачева ја однесе Белорусија до златен медал!

Sport 1 - 22.02.2018

Белорусија освои златен медал во бијатлонска дисциплина на четири по шест километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Тимот во состав со Скардино, Кријуко, Алимбекава и Домрачева победи со време од 1:12:03,4, а посебно импресивна беше ...

Унгарија освои златен медал во брзо лизгање!

Sport 1 - 22.02.2018

Унгарската екипа освои злато во брзо лизгање на кратката патека на 5000 метри. На 500 метри во индивидуална конкуренција Ву Даџинг освои златен медал и постави нов светски рекорд додека кај дамите Сузан Шултинг освои злато на 1000 метри.

ЗОИ: Домрачева донесе штафетно злато за Белорусија

TopSport - 22.02.2018

Дарја Домрачева и покрај маките на стрелиштето отскија совршено за да и донесе на Белорусија злато на 4х6 километри штафетата во биатлон, трка одржувана на силен снег. Хана Еберг се врати од заостанување од речиси една минута за да освои сребро за ...

Американските хокеарки сe закитија со злато

Глас на Америка - 22.02.2018

Според досегашниот број на освоени медали на 23-тите Зимски олимписки игри, води Норвешка, со вкупно 35, Германија со 25, трета е Канада, со 24 медали, а САД се четврти, со 21 медал, од кои 8 се златни Дваесет години по освојувањето на првиот ...

Златен медал за Кина и нов светски рекорд во брзо лизгање

Екипа - 22.02.2018

Кинескиот натпреварувач Ву Даџинг на ЗОИ во Пјонгчанг го освои златниот медал во брзо лизгање на 500 метри и го поправи сопствениот светски рекрод. Ву стана олимписки шампион со резултат од 39,584 секунди што е за три стотинки подобро време од ...

Неуништливиот Касаи се подготвува за Пекинг 2022!

TopSport - 22.02.2018

Легендата на скијачките скокови, Нориаки Касаи немаше најдобар настап на Олимпијадата во Пјонгчанг, по што пола на шега изјави дека ќе се подготвува за следниот голем настан за четири години.

Поранешен КГБ агент освои злато на ЗОИ

Кајгана - 22.02.2018

Иако Дарија Домрачева има зад себе неколку настапи на трките во дисциплината бијатлон на Зимските олимпијади, сепак таа стана препознатлива кај љубителите на зимските спортови преку нешто тотално неповрзано со нејзината спортска кариера.

Касаи не се откажувa: На следната Олимпијада доаѓам по злато!

Екипа - 22.02.2018

Легендарниот јапонски натпреварувач во скијачки скокови, 45-годишниот Нориаки Касаи го заврши настапот на своите осми Олимписки игри во Пјонгчанг. Касаи кој прв пат настапи на ЗОИ во Албервил во 1992 година, и покрај тоа што е веќе во петатата ...

Прво злато за Унгарија во Пјонгчанг со олимписки рекорд

+инфо - 22.02.2018

Лиу Шаоан, Лиу Шандор Шаолин, Виктор Кнох и Џабара Бурјан ја донесоа првата зимска олимписка титула и прв медал од 1980 година. Во финалето на штафетата на 5.000 метри во „шорт трек“ Унгарија ја освои првата титула во историјата на Зимски олимписки ...

Белорусија со злато во штафетата 4 х 6 во бијатлон кај жените

+инфо - 22.02.2018

Второто место го освои екипата на Шведска, а трета е екипата на Франција. Квартетот на Белорусија ја освои штафетата кај жените на 4х6 километри на Олимписките игри во Пјонгчанг. Во најинтересната олимписка трка во бијатлон, во која многу тимови ...

Видео: Кралица на мразот - настапот на 15-годишната Русинка сите ги остави без зборови

Press24 - 22.02.2018

Алина Загитова доминира на мразот на ЗОИ. 15-годишната Русинка со рекорден број поени застана на врвот на табелата по завршувањето на настапите во рамките на кратката програма. Судиите, публиката, па дури и нејзините конкуренти на мразот беа ...

ЗОИ 2018: Прво злато за Унгарија во Пјонгчанг со олимписки рекорд

А1 On - 22.02.2018

Во финалето на штафетата на 5.000 метри во „шорт трек“ Унгарија ја освои првата титула во историјата на Зимски олимписки игри. Во Пјонгчанг 2018 квартетот на Унгарците влегоа во борба со претставниците на домаќините Република Кореја, како и со Кина ...

„Укинете ги Олимписките игри“

Sport 1 - 22.02.2018

Јулија Ајофи е американска новинарска со руско потекло која спезијализирала за прашања за националната безбедност и надворешна политика, а со една колумна со наслов „Укинете ги Олимписките игри“, објавена во американскиот културно-политички магазин ...

До сребро со 22 „шрафови" во нозете (ФОТО)

SportMedia - 22.02.2018

Тоа е вистински подвиг, дефинитивно, приказна која одбележа уште еден ден на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг. Го изведе кинескиот фристајлер Зонгјанг Џија. Вели дека младиот Кинез се одвојува од конкуренцијата поради тоа што по десет години ...

Тинејџерка го освои првиот медал за Нов Зеланд во Пјонгчанг

Екипа - 22.02.2018

Нов Зеланд го доби првиот медал на Зимската олимпијада во Пјонгчанг. Трофеј им го донесе 16-годишната сноубордерка Зои Садовски-Синот која заврши на третото место во премиерното натпреварување во акробатски скокови.

ЗОИ Пјонгчанг: Гисин најбрза во комбинација

TopSport - 22.02.2018

Швајцарката Мишел Гисин победи во алпска комбинација на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Гисин имаше одлични изданија во двете трки (спуст и слалом) оставајќи ги зад себе Американката Михаела Шифрин и сонародничката Венди Холденер.

Швајцарката Гисин со олимписко злато во алпски комбинации

Екипа - 22.02.2018

Швајцарската скијачка Мишел Гисин, го освои олимпиското злато во алпски комбинации и стана првата Швајцарка со олимписка титула во оваа дисциплина. Американката Микаела Шифрин мораше да се задоволи само со сребрениот медал, додека светска шампионка ...

Американките до златото во хокеј: Ги „шокираа“ Канаѓанките во финалето!

Екипа - 22.02.2018

Хокеарките на САД стигнаа до златниот медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг откако во финалето беа подобри од големиот фаворит за првото место, Канада. Во драматична финална пресметка Американките стигнаа до триумф по пенал серијата откако ...

Гисин славеше во комбинација, Вон се прости од ЗОИ без медал

Sport 1 - 22.02.2018

Мишел Гисин од Швајцарија го освои златниот медал во комбинација на Олимписките игри во Пјонгчанг, а Американката Линдзи Вон остана без медал во оваа конкуренција, откако не ја заврши втората трка во слалом.

ЗОИ 2018: Австријка триумфираше во дебито на „биг ер“

А1 On - 22.02.2018

Австриската сноубордерка Ана Гасер триумфираше во своето деби во дисциплината „биг ер“ во програмата на Олимпијадата. Светската шампионка Гасер собра 185,00 поени од најдобрите две серии во финалето.

ЗОИ 2018: Гизин триумфираше во алпска комбинација, Вон отпадна

А1 On - 22.02.2018

Швајцарката Мишел Гизин ја освои олимписката титула во алпска комбинација на Игрите во Пјонгчанг. Светската вицешампионка Гизин заврши за 2:20.90 минути по трето време во спуст со 1:40.14 минути и солидно возење во слалом за 40.76 секунди.

Таа е кралица на мразот: Феноменалниот настап на 15-годишната Русинка (ВИДЕО)

Курир - 22.02.2018

Алина Загитова доминира на мразот на ЗОИ. 15-годишната Русинка со рекорден број поени застана на врвот на табелата по завршувањето на настапите во рамките на кратката програма. Судиите, публиката, па дури и нејзините конкуренти на мразот беа ...

Американките ги детронизираа Канаѓанките: Прво злато во хокеј на ЗОИ по 1998

Sport 1 - 22.02.2018

Женската хокеарска репрезентација на САД го освои златниот медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако утринава во големото финале ја совлада Канада со 3-2 по изведувањето пенали.

Реванш за Сочи - Американките златни во хокеј на мраз на ЗОИ

SportMedia - 22.02.2018

Женската репрезентација на САД го освои златниот медал на ЗОИ во Пјонгчанг, а трилер финалето против Канада го доби по изведување пенали. Драмата ја одлучи шестата серија и прецизниот удар на Ламоро-Дејвидсон.

На ЗОИ во Пјонгчанг соборени по еден светски и олимписки рекорд во брзо лизгање

Република - 22.02.2018

На ЗОИ денеска беа поделени и три сета медали во брзо лизгање на кратки патеки. Со време на нов светски рекорд (39,584 секунди) Кинезот, Даџинг Ву го освои златниот медал пред домашните натпреварувачи Хванг и Лим.

ЗОИ 2018: Австријка триумфираше во дебито на „биг ер“

Sky - 22.02.2018

(МИА) – Австриската сноубордерка Ана Гасер триумфираше во своето деби во дисциплината „биг ер“ во програмата на Олимпијадата. Светската шампионка Гасер собра 185,00 поени од најдобрите две серии во финалето.

ЗОИ 2018: Гизин триумфираше во алпска комбинација, Вон отпадна

Кумановски м. - 22.02.2018

loading... Швајцарката Мишел Гизин ја освои олимписката титула во алпска комбинација на Игрите во Пјонгчанг. Светската вицешампионка Гизин заврши за 2:20.90 минути по трето време во спуст со 1:40.14 минути и солидно возење во слалом за 40.76 секунди.

ЗОИ 2018: Белорусија со злато во штафетата 4 х 6 во бијатлон кај жените

Sky - 22.02.2018

(МИА) – Квартетот на Белорусија ја освои штафетата кај жените на 4х6 километри на Олимписките игри во Пјонгчанг. Во најинтересната олимписка трка во бијатлон, во која многу тимови поведуваа на табелата, а потоа генералниот пласман се менуваше ...

Кралица на мразот: Феноменалниот настап на 15-годишната Русинка (видео)

Република - 22.02.2018

Алина Загитова доминира на мразот на ЗОИ. 15-годишната Русинка со рекорден број поени застана на врвот на табелата по завршувањето на настапите во рамките на кратката програма. Судиите, публиката, па дури и нејзините конкуренти на мразот беа ...

ЗОИ 2018: Прво злато за Унгарија во Пјонгчанг со олимписки рекорд

Кумановски м. - 22.02.2018

loading... Во финалето на штафетата на 5.000 метри во „шорт трек“ Унгарија ја освои првата титула во историјата на Зимски олимписки игри. Во Пјонгчанг 2018 квартетот на Унгарците влегоа во борба со претставниците на домаќините Република Кореја, како ...

ЗОИ 2018: Белорусија со злато во штафетата 4 х 6 во бијатлон кај жените

Кумановски м. - 22.02.2018

loading... Квартетот на Белорусија ја освои штафетата кај жените на 4х6 километри на Олимписките игри во Пјонгчанг. Во најинтересната олимписка трка во бијатлон, во која многу тимови поведуваа на табелата, а потоа генералниот пласман се менуваше ...

Линдзи Вон ќе продолжи се додека не го скрши рекордот на Стенмарк

Кумановски м. - 22.02.2018

loading... Линдзи Вон веројатно повеќе никогаш нема да вози на Олимписките игри, но Американката се уште има за цел да го подобри рекордот на Ингемар Стенмарк од победи во Светскиот куп. Триесет и тригодишната Вон има потреба од уште само шест ...

ЗОИ 2018: Австријка триумфираше во дебито на „биг ер“

Кумановски м. - 22.02.2018

loading... Австриската сноубордерка Ана Гасер триумфираше во своето деби во дисциплината „биг ер“ во програмата на Олимпијадата. Светската шампионка Гасер собра 185,00 поени од најдобрите две серии во финалето.

ЗОИ 2018: Гизин триумфираше во алпска комбинација, Вон отпадна

Sky - 22.02.2018

(МИА) – Швајцарката Мишел Гизин ја освои олимписката титула во алпска комбинација на Игрите во Пјонгчанг. Светската вицешампионка Гизин заврши за 2:20.90 минути по трето време во спуст со 1:40.14 минути и солидно возење во слалом за 40.76 секунди.

Норвешка ги брка рекордите на САД и на Канада...

Н.Македонија - 22.02.2018

Норвежаните досега собраа 33 медала (четири помалку од рекордот на САД од 2010-та), а од тоа 13 се златни (еден помалку од рекордот на Канада од 2010-та). На ЗОИ 2018 засега Норвешка е најуспешна во нордиските спортови, Австрија во алпско скијање, ...

Марит Бјорген собра најмногу медали од ЗОИ, дури 14 ...

Н.Македонија - 22.02.2018

Бјорген, која ја нарекуваат и Челичната Дама, досега има седум златни, четири сребрени и три бронзени медали, го надмина славниот сонародник Оле Еинар Бјорндален, кој во биатлон, на пет ЗОИ, освои 13 медали (8-4-1) Норвежанката Марит Бјорген (37) ...

ЗОИ 2018: Алина Загитова постави нов рекорд во уметничко лизгање

24 Вести - 21.02.2018

Младата руска лизгачка Алина Загитова постави нов светски рекорд во уметничко лизгање во рамки на кратката програма на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Таа ја воодушеви публиката и жирито кое и даде оцена од 82,92 бодови со што го собори ...

ЗОИ 2018: Злато за Германките во боб

24 Вести - 21.02.2018

Германките Лиза Буковиц и Маријама Јаманка го овоија златниот медал во боб двосед на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Тие победија со вкупно време од 3:22.45 и за седум стотинки беа побрзи од второпласираните Американки Елену Мејерс Тејлор и ...

ЗОИ 2018: Злато за Германките во боб

ТВ21 - 21.02.2018

Германките Лиза Буковиц и Маријама Јаманка го овоија златниот медал во боб двосед на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Тие победија со вкупно време од 3:22.45 и за седум стотинки беа побрзи од второпласираните Американки Елену Мејерс Тејлор и ...

ЗОИ: Софија Гоџа и донесе историско злато на Италија

24 Вести - 21.02.2018

Софија Гоџа победи во женскиот спуст на ЗОИ во Пјонгчанг и го оствари најголемиот успех во нејзината кариера, а воедно и го донесе и првото злато на Италија во историјата на игрите. Патеката долга 2.775 метри ја мина за 1.39.22 стотинки.

„Таков е спортот - еден ден ќе паднете, но веќе во следниот ве очекува нов почеток“

Sport 1 - 21.02.2018

Швајцарската скијачка Лара Гут кажа дека не очајува, иако четири години подготовки за спустот на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг го уништи за помалку од минута. Гут пред четири години освои бронзен медал во Сочи, а многумина ја сметаа ...

ЗОИ 2018: Триумф на Германките во боб двосед

Сител - 21.02.2018

Мариама Јаманка и Лиса Буквиц се закитија со златото во боб двосед во женска конкуренција. Германките имаа за само 7.стотинки побрзо вкупно време од Американките, Елена Мајерс Тејлор и Лорен Гибс.

Првпат за 12 години: Руските хокеари се пласираа во полуфиналето на Олимпијадата во Пјонгчанг

Руска реч - 21.02.2018

Хокеарската репрезентација на Русија на Олимписките игри во Јужна Кореа во четвртфиналниот натпревар ја победи екипата на Норвешка со резултат 6:1 и на тој начин се пласираше во полуфиналето на натпреварувањето.

ЗОИ 2018: Познати двојките за 1/2 финалето на машкиот хокеарски турнир

Сител - 21.02.2018

На машкиот хокеарски турнири, познати се полуфиналните двојки. Селекцијата на Чешка направи големо изненадување во 1/4.финалето елиминирајќи ги фаворизираните Американци по пенал рулетот, откако регуларниот дел заврши нерешено 1-1.

Заврши доминацијата на Канада: Германките освоија златен медал во боб!

Sport 1 - 21.02.2018

Германските натпреварувачки во боб, Лиза Буковиќ и Маријама Јаманка победија во двосед на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Германките победија со вкупно време од 3:22.45 и за седум стотинки беа побрзи од Американките Тејлор и Гибс додека ...

ЗОИ: Германките го „украдоа“ боб-златото, Јамајка пред Нигерија

TopSport - 21.02.2018

Германките Маријама Јаманка и Лиза Буквиц станаа олимписки шампионки во боб-санкање, победувајќи ги Американките за неверојатни 7 илјадити делови од секундата за злато. Германките во последното возење заостануваа зад Американките Илана Маерс Тејлор ...

Кинез освои сребрен медал со неверојатни – 22 шрафови во нозете! (ФОТО)

Sport 1 - 21.02.2018

Кинескиот фри-стајл скијач Зонгјанг Џија во саботата на ЗИмските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг освои сребрен медал, но неверојатен е податокот дека тоа му успеало со 22 шрафови во нозете. Џија своето деби во Светскиот куп го имаше во 2008.

Неповторливи: Руските лизгачки Медведева и Загитова во Пјонгчанг урнаа два светски рекорда

Руска реч - 21.02.2018

Младите руски лизгачки за неколку минути една по друга соборија два светски рекорда. Руската лизгачка Евгенија Медведева веднаш штом излезе на мразот покажа дека на Олимпијадата дошла за да победи.

(ВИДЕО) ЗОИ 2018: Руска тинејџерка постави нов рекорд во уметничко лизгање

А1 On - 21.02.2018

Младата руска лизгачка Алина Загитова постави нов светски рекорд во уметничко лизгање во рамки на кратката програма на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Таа ја воодушеви публиката и жирито кое и даде оцена од 82,92 бодови со што го собори ...

Руска тинејџерка постави нов рекорд во уметничко лизгање (ВИДЕО)

+инфо - 21.02.2018

Со оцена од 82,92 бодови го собори светскиот рекорд кој десет минути претходно го постави нејзината сонародничка Јевгенија Медведева (81,61). Младата руска лизгачка Алина Загитова постави нов сведски рекорд во уметничко лизгање во рамки на кратката ...

ЗОИ Пјонгчанг: Американките „златни“ во спринт

Макфакс - 21.02.2018

Американките Кикан Рендал и Џесика Дигинс го освоија златниот медал во тимскиот спринт на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Трката ја обележа Норвежанката Марит Бјерген која стана најуспешниот спортист во историјата на зимските олимпијади.

ЗОИ 2018: Јапонките со Олимписки рекорд до злато

Сител - 21.02.2018

Во дисциплината „пурсуит“ брзо лизгање беа поделени медали во двете конкуренции. Со време на нов олимписки рекорд (2:53,89) селекцијата на Јапонија го освои златниот медал, во дисциплината „пурсуит“ брзо лизгање, добивајќи го директниот дуел во ...

ЗОИ 2018: Италијанката Гоџа златна во спустот

Сител - 21.02.2018

Италијанската скијачка Софија Гоџа освои златен медал на Олимписките игри во Пјонгчанг откако денеска беше најбрза на спуст патеката. Таа постигна време од 1:39.22 минута и за 9 стотинки беше побрза од второпласираната Рагнхилд Мовинкел од Норвешка ...

Нема намера да се пензионира: Нориаки Касаи ќе лета и на ЗОИ во Пекинг во 2022!

Sport 1 - 21.02.2018

Нориаки Касаи, легендарниот Јапонец е неповторлив. Човек кој веќе две ипол децении постојано е дел од Зимските Олимписки Игри, човек кој напиша бројни историски потфати и кога сите очекуваа дека Пјонгчанг ќе биде неговиот крај на кариерата, тој – ...

Гоџа победи во спуст, Вон трета

TopSport - 21.02.2018

Италијанката Софија Гоџа победи во спуст трката на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и го оствари најголемиот успех во кариерата. Гоџа е првата Италијанка која освоила злато во спуст на ЗОИ.

Историско злато за Италија во спуст: Линдзи Вон во сенка на Софија Гоџа!

Екипа - 21.02.2018

Софија Гоџа го освои првото историско олимписко злато за Италија во женски спуст на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Италијанката стигна до првото место во спустот, оставајќи ја зад себе големата фаворитка за златото Американката Линдзи Вон ...

Гоџа го освои историското злато во спуст за Италија, Вон се пензионираше со бронза на ЗОИ

Дерби - 21.02.2018

Скијачката Софија Гоџа успеа да излезе од сенката на нејзината убавина, која постојано беше нагласувана пред нејзините спортски успеси и со победата и освојувањето на првото олимписко злато во спуст жени за Италија, ја потврди нејзината спортска ...

Линдзи Вон само трета, Софија Гоџа ја украде славата во спуст!

Sport 1 - 21.02.2018

Италија слави историско прво злато во женски спуст на Зимските Олимписки игри, а „виновна“ за тоа е Софија Гоџа. Италијанската скијачка триумфираше во највозбудливата алпска дисциплина со време 1:39.22 и за само девет стотинки ја наттрка ...

КАСАИ КАКО ВИСТИНСКИ „КАМИКАЗА": Ќе скока на Олимпијадата и со 49 години!

SportMedia - 21.02.2018

Иако на следното планетарно натпреварување ќе има полни 49. години, Јапонецот не планира да се повлече од она што знае добро да го работи–да скока со скии. „Не сакам да кажам, дека ќе одам во пекинг, сигурен сум во тоа.

БРОНЗЕНАТА ЛИНДЗИ ВОН ИСКРЕНО: Оставив се што имам во себе на оваа планина

SportMedia - 21.02.2018

Со 33 години е најстарата скијачка со медал на ЗОИ со што ја помина Михаела Дорфмајстер која освои златен медал во спуст и во супервелеслалом на игрите во Торино 2006 година. „Тажно е, ова беше мојот последен спуст.

ЗОИ 2018: Норвежаните не им дозволија на домаќините да се разуваат на злато

Сител - 21.02.2018

Во дисциплината „пурсуит“ брзо лизгање беа поделени медали во двете конкуренции. Кај мажите. На разочарување на домашната публика олимписки шампион во машка конкуренција во оваа дисциплина станаа Норвежаните кои во финалната пресметка беа побрзи од ...

Русија е моќна машинерија, со 6:1 ги прегазија Норвежаните за полуфинале

SportMedia - 21.02.2018

Руската хокеарска репрезентација моќно, во свој стил ја прегази Норвешка со 6:1 и ќе игра полуфинале против Чешка на ЗОИ во Пјонгчанг. Русите го решија мечот уште по првиот период од 20 минути и со головите на Григоренко, Гусев и Војнов поведоа со ...

Линдзи Вон се прости од Игрите со бронза

Слободен Печат - 21.02.2018

Легендата на алпското скијање, Линдзи Вон, освои медал во својот последен олимписки натпревар. Триесет и тригодишната Вон ја освои бронзата во спуст и веќе најави дека 99,9 отсто повеќе нема да настапува на наредните Игри, а воедно таа стана ...

Софија Гоџа стана првата Италијанка која освоила злато во спуст на ЗОИ: Се движев како самурај!

МКД - 21.02.2018

Италијанската скијачка, Софија Гоџа донесе прво злато за својата земја во женски спуст на Зимските олимписки игри. Софија Гоџа триумфираше во една од највозбудливите алпски дисциплини, таа имаше време од 1:39.22 и за девет стотинки беше подобра од ...

Злато за САД, историја за Бјерген

TopSport - 21.02.2018

Американките Кикан Рендал и Џесика Дигинс го освоија златниот медал во тимскиот спринт на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Трката ја обележа Норвежанката Марит Бјерген која стана најуспешниот спортист во историјата на зимските олимпијади.

Русите убедливо до полуфинале, Финките освоија бронза

Sport 1 - 21.02.2018

Хокеарскиот турнир во Пјонгчанг продолжи со нови натпревари претпладнево, од кои победници излегоа Русите и Финките, првите за полуфинале, вторите за медал. Хокеарите на Русија ѝ се придружија на Чешка меѓу четирите најдобри на ЗОИ во Пјонгчанг, ...

Гоџа: Возев како самурај, ја поразив најголемата скијачка во историјата

Стандард - 21.02.2018

Софија Гоџа го исфрли од својата душа хаотичното претставување во стил „лудиот коњ“ и успеа да го пронајде „самурајот“ во себе, за да стане првата олимписка шампионка во спуст од Италија. Иако го носи прекарот „луд коњ“, даден од нејзиниот менаџер ...

Русија во полуфиналето на хокеaрскиот турнир (видео)

TopSport - 21.02.2018

Олимписките спортисти од Русија изборија пласман во полуфиналето на хокераскиот турнир на Игрите во Пјонгчанг, откако во четвртфиналето ја декласираа Норвешка со 6.1. Русите победата ја обезбедија уште во првата третина која ја добија со 3:0 со ...

Линдзи Вон: Не жалам за златото, туку затоа што ова беше мој последен олимписки спуст

Екипа - 21.02.2018

Американската скијачка Линдзи Вон стигна до бронзениот медал во спуст на ЗОИ во Пјонгчанг, и тоа го доживеа мошне емотивно, со солзи на целната рамнина. Иако со своите 33 години стана највозрасната освојувачка на медал меѓу скијачките, таа сепак ...

ЗОИ 2018: Гоџа со злато во спуст, Вон се пензионира со бронза

Кумановски м. - 21.02.2018

loading... Легендата на алпското скијање, Линдзи Вон, освои медал во својот последен олимписки натпревар. Триест и тригодишната Вон ја освои бронзата во спуст, а златото од Пјонгчанг отиде кај Италијанката Софија Гоџа.

ЗОИ Пјонгчанг: Американките „златни“ во спринт

Вечер Прес - 21.02.2018

Американките Кикан Рендал и Џесика Дигинс го освоија златниот медал во тимскиот спринт на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Трката ја обележа Норвежанката Марит Бјерген која стана најуспешниот спортист во историјата на зимските олимпијади.

ВИДЕО: Погледнете го феноменалниот настап на 15-годишната Русинка која постави светски рекорд

Либертас - 21.02.2018

15-годишната Русинка Алина Загитова со рекорден број поени застана на врвот на табелата на ЗОИ по завршувањето на настапите во рамките на кратката програма. Таа освои 82.92 поени со што постави светски рекорд.

ЗОИ Пјонгчанг: Американките „златни“ во спринт

Sky - 21.02.2018

Американките Кикан Рендал и Џесика Дигинс го освоија златниот медал во тимскиот спринт на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Трката ја обележа Норвежанката Марит Бјерген, која стана најуспешниот спортист во историјата на зимските олимпијади.

Нориаки Касаи сака да учествува на деветта Олимпијада

Локално - 21.02.2018

45-годишниот јапонски ски-скокач Нориаки Касаи најави дека има намера да учествува на Зимските олимписки игри во Пекинг во 2022 година. Во Пјонгчанг, Касаи стана првиот спортист со осум последователни зимски игри, но не успеа да освои медал.

Гоџа со злато во спуст, Вон се збогува од Игрите со бронза...

Н.Македонија - 21.02.2018

Гоџа со злато во спуст, Вон се збогува од Игрите со бронза Легендата на алпското скијање, Линдзи Вон, освои медал во својот последен олимписки натпревар. Триест и тригодишната Вон ја освои бронзата во спуст, а златото од Пјонгчанг отиде кај ...

ЗОИ 2018: Злато за Германките во боб...

Н.Македонија - 21.02.2018

ЗОИ 2018: Злато за Германките во боб Германките Лиза Буковиц и Маријама Јаманка го овоија златниот медал во боб двосед на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Тие победија со вкупно време од 3:22.45 и за седум стотинки беа побрзи од ...

Олимпијката што скијаше без да направи ниту еден трик

365 - 21.02.2018

Колку и да не ја следите Олимпијадата во Пјонгчанг, ако на телевизија го фатевте фристајл ски возењето на Elizabeth Swaney во халфпајп, неизбежно ќе ви фатеше око. Не затоа што беше импресивна, туку напротив – затоа што делуваше крајно мрзливо и ...

Канаѓаните блескаат во уметничко лизгање,трето злато за биатлонецот Фуркад

Телма - 20.02.2018

На ЗОИ во Пјонгчанг,канаѓаните Теса Врчју и Скот Моар освоија златен медал во уметничко лизгање во танцови двојки и влегоа во олимиската историја како најтрофеен пар.Дуото од Канада лизгаше за втор златен медал во Јужна Кореа,вкупно трет со златен ...

Хокеарите на Словенија по продолжение елиминирани од Норвешка во осминафиналето

Екипа - 20.02.2018

Хокеарите на Словенија се елиминирани на ЗОИ во Пјонгчанг, откако во осминафиналето по продолжение загубија од Норвешка со 2-1. Голот за Словенија го постигна Урбас во првата третина, но Норвешка израмни во последниот период.

Фуркад стигна до третиот златен медал во Пјонгчанг и се запиша во историјата!

Sport 1 - 20.02.2018

Француската мешана штафета освои златен медал во бијатлон на два по шест и два по седум ипол километри на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг додека Мартин Фуркад влезе во историјата на својата земја како освојувач на најмногу златни медали ...

ВИДЕО: Очекувано злато за француската бијатлон штафета, Фуркад третпат златен во Пјонгчанг

Gol.mk - 20.02.2018

Француската мешана штафета во бијатлон во состав Фуркад, Абер, Бескон и Дестие освои златен медал и ги оправда очекувањата пред почетотокот на Олимписките игри. Со време 1:08:34.3 минути Франција прва мина низ целта, а легендарниот Фуркад стигна до ...

ЗОИ: Норвешка, Германија и Канада со најмногу медали по единаесеттиот ден

Сител - 20.02.2018

Французинот, Мартин Фуркад го освои и третиот златен медал на Олимпијадата во Пјонгчанг. Фуркад беше последната четврта измена во комбинираната штафета на Франција која победи во биатлонската трката на мешани штафети.

ВИДЕО: Со овој секси танц на мраз ги освоија публиката и судиите

Курир - 20.02.2018

Теса и Скот влегоа во историјата на зимските Олимписки игри како пар кој освои најмногу медали. Меѓутоа, тие поместија и други граници во овој спорт, а на нивните настапи аплаузите и овациите се големи. Исто како и оцените кои ги добиваат.

ЗОИ 2018: Домаќините се радуваа на злато во брзо лизгање

Сител - 20.02.2018

Голема радост на домашната публика и донесе женскиот тим во брзо лизгање на кратки патеки. Штафетата на Кореја беше најбрза во трката на 3.000 метри, освојувајќи го златниот медал пред селекцијата на Италија и Холандија кој овојпат мораше да се ...

Жените избраа: Тој е најзгоден спортист на Олимписките игри

Таратур - 20.02.2018

Стивен Лангтон, натпреварувачот во боб, со својот изглед привлече големо внимание на Зимските олимписки игри кај женскиот пол. Тој е член на американскиот тим во боб, на Игрите во Сочи во 2014 година освои два сребрени медали, а два пати беше и ...

Германците доминираа на големата скокалница – ги освоија сите три медали!

Sport 1 - 20.02.2018

Германецот Јоханес Риџек освои златен медал во нордиска комбинација на големата скокалница и скијачко трчање на десет километри на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг додека до сребрен и бронзен медал исто така стигнаа германски ...

Фуркад е првиот со три злата на ЗОИ, Французите најдобри во штафетата во бијатлон

Екипа - 20.02.2018

Мартан Фуркад стана првиот спортист кој на ЗОИ во Пјонгчанг стигна до три златни медали, помагајќи и на репрезентацијата на Франција да триумфира во мешовитата бијатлонска штафета. За Французинот ова е вкупно петто олимписко злато во кариерата.

ЗОИ: Фуркад со ново херојско злато за Франција (видео)

TopSport - 20.02.2018

Французинот Мартин Фуркад повторно имаше фантастичен ден за да ја стигне големата разлика на Германците и да освои олимписко злато во мешаната биатлонска штафета во Пјонгчанг. Најдобриот француски олимпиец во историјата, Фуркад го „уништие“ ...

Во Сочи доживеа тешка повреда, но сега се врати подобра и „пожешка“ од било кога! (ФОТО)

Sport 1 - 20.02.2018

Роуан Чешчер успеа да заврши на седмата позиција во „халфпајп“ на финалната трка на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Оваа девојка беше фаворитка за медал на ЗОИ во Сочи, но доживеа голема несреќа, па мораше да паузира неколку месеци.

На порноѕвезда-сноубордерка и се „смачи“ од филмови: Се враќа на ЗОИ по медали!

Екипа - 20.02.2018

Четири дена тренинг во сноуборд и требаше на Јапонката Мело Имаи да се врати во форма за исполнување олимписка норма. Сепак, се одлучи во Пјонгчанг да не учествува подготвувајќи се, како што вели, за следните Игри во Пекинг.

Зошто воопшто е на ЗОИ? Ги надмудри сите, не направи буквално ништо и на крајот бараше да биде во финале!

Спортклуб - 20.02.2018

Американката Елизабет Свини не понуди буквално ништо за време на својот настап во Пјонгчанг на Зимските олимписки игри. Скијачката учествуваше во „халфпајп“ и заврши на последното место, а притоа не направи буквално ништо.

Норвешка и Германија најуспешни на досегашните Зимски Олимписки Игра

Sport M - 20.02.2018

По единаесеттиот ден, најуспешна нација е Норвешка со вкупно 29 освоени медали од кои 11 златни. Исто толку злата има и Германија, но вкупно 23 медали, додека трета на листата на освојувачи на медали е Канада со вкупно 19 медали од кои осум ...

Жените избраа: Тој е најзгоден спортист на Олимписките игри

Спортски - 20.02.2018

Стивен Лангтон, натпреварувачот во боб, со својот изглед привлече големо внимание на Зимските олимписки игри кај женскиот пол. Тој е член на американскиот тим во боб, на Игрите во Сочи во 2014 година освои два сребрени медали, а два пати беше и ...

ЗОИ 2018: Златен медал во танцови двојки за Канада

Сител - 20.02.2018

Канадската двојка Теса Вирту и Скот Мор го освоија златниот медал во уметничко лизгање во конкуренција на танцови двојки. Тие имаа најдобра куса програма и доволна бодовна предност по првиот дел и со 206.07 поени стигнаа до првото место.

ЗОИ 2018: Злато за Канада и во слободно скијање

Сител - 20.02.2018

Натпреварувачите од Канада денеска од двете завршени финални дисциплини на Олимписките игри во Пјонгчанг освоија два злата. Покрај златото во уметничко лизгање на највисокото место на победничкиот пиедестал се искачи и Кејси Шарп во слободно скијање ...

Од Олимписки игри до порно филмови – животната приказна на јапонската бордерка

Таратур - 20.02.2018

Мело Имаи е јапонска сноубордерка која во 2006 година настапуваше на зимските Олимписки игри во Торино. Пред неа беше голема и ветувачка кариера, но од Италија се врати со повреда после еден пад, а потоа направи и голем животен пресврт со една своја ...

Табела на медали: Норвежаните сега најуспешни, пред Германија и Канада

Екипа - 20.02.2018

Олимписката селекција на Норвешка сега е најуспешна на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг по бројот на освоени медали. Норвежаните ги минаа Германците кои долго беа на врвот на табелата на медалистите.

Прва делба на злато по 20 години на едни Олимписки игри

Екипа - 20.02.2018

Екипите на Канада и Германија го поделија златниот медал на ЗОИ 2018 во боб двосед. Првпат после 20 години, најсјајното одликување го поделија два тима затоа што завршија со идентично време од 3:16.86 минути.

Канаѓаните со злато заминуваат во олимписката историја (Видео)

TopSport - 20.02.2018

Канадската двојка Теса Вирту и Скот Моар го освоија златниот медал во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Вирту и Моар го освоија второто злато на ЗОИ бидејќи претходно победија и екипниот натпревар со својата репрезентација.

Американскиот олимписки „санкач“ е рај за женските очи со својот топ изглед

Таратур - 20.02.2018

Американскиот олимпиец во боб-санкање, Стивен Лангтон, е вистинска атракција за женските погледи на зимските Олимписки игри во Пјонгчанг. Стивен е дел од американскиот олимписки боб тим, а на Игрите во Сочи во 2014 година освои два сребрени медали.

Канадската двојка во уметничко лизгање го сруши светскиот рекорд и стигна до златото

Sport 1 - 20.02.2018

Канаѓаните Теса Вирту и Скот Моир го срушија светскиот рекорд во освоени поени во уметничко лизгање со динамичен и слободен танц и дојдоа до своето второ злато на Олимписките игри во Пјонгчанг.

Хокеарите на САД преку Словачка до четвртфинале во Пјонгчанг

Екипа - 20.02.2018

Хокеарската репрезентација на САД се избори за четвртфинале на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Американците синоќа славеа против Словачка со убедливи 5-1 на тој начин закажувајќи дуел со Чешка која директно обезбеди пласман во оваа фаза од ...

Мело Лаи: Од олимписка учесничка до елитна проститука со желба повторно да се врати на сноубордингот

Дерби - 20.02.2018

Поранешна олимписка учесничка во сноуброд од Јапонија, Мело Лаи која беше една од најголемите сноуборд надежи на Јапонија и која учествуваше со 18 години на Олимписките игри во Торино 2006 година, но, неславно заврши со повреда, денес, по ...

Линдзи Вон: 99,9% спустот ќе биде мојата последна олимписка трка

Стандард - 20.02.2018

Големата ѕвезда во алпско скијање кај жените Линдзи Вон (САД), изјави дека речиси сигурно Олимпијадата во Пјонгчанг ќе биде последна во кариерата. 33-годишната Американка е најголемата фаворитка за спуст утре, откако беше во топ 5 на секоја од трите ...

ВИДЕО: Канаѓаните Вирту и Моар со злато од Пјонгчанг заминуваат меѓу легендите

Gol.mk - 20.02.2018

Канадскиот пар во уметничко лизгање, Теса Вирту и Скот Моар со златен медал од Зимските олимписки игри заминуваат во спортска пензија. За извонредната канадска двојка ова е второ злато од игрите во Пјонгчанг бидејќи беа најдоби и во екипните ...

Шифрин: Не жалам што нема да настапам во спуст

Стандард - 20.02.2018

Микаела Шифрин не жали за својата одлука да го пропушти спустот, за да се концентрира на алпската комбинацијата на Олимпијадата во Пјонгчанг. Шифрин направи силен тренинг за спуст денес и финишираше петта точно по фаворитката Линдзи Вон, но нема да ...

Порно ѕвездата повторно се враќа на старата љубов - сноубордот, сака медал на ЗОИ

SportMedia - 20.02.2018

Најразлични животни приказни нудат Олимписките игри. Јапонката Мело Имаи има 30 години и настап на ЗОИ во Торино во 2006 година. Сноубордот е нејзиниот омилен спорт, но поради тоа што финансиски не можела да издржи, решила да се откаже од тоа и да ...

Најзгодниот спортист на ЗОИ 2018 доаѓа од САД: Настапува во боб санкање (Фото)

Дерби - 20.02.2018

Американците го имаат најзгодниот спортист на Зимските Олимписки Игри во ПјонгЧАнг. Неофицијално, тоа е Стивен Лангтон, натпреварувачот во боб санкање. Тој со објавените фотографии на социјалните мрежи, на кој плени со својот изглед, ги загреа ...

Водеа љубов на мразот, и заминуваат како олимписки легенди од Пјонгчанг

Екипа - 20.02.2018

Канаѓаните Теса Вртју и Скот Моар го освоија златниот медал во уметничко лизгање на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг и станаа најтрофејна танцова двојка во олимписката историја. За нив ова е второто злато во Јужна Кореја, откако претходно ...

ЗОИ Пјонгчанг: Норвешка во четвртфиналето на хокеарскиот турнир (видео)

TopSport - 20.02.2018

Норвешка преку Словенија избори пласман во четвртфиналето на хокераскиот турни на Зимските олимписки игри. Норвешка по продолжението славеше над Словенија со 2:1. Словенија во вотрникот ја потресе веста дека играчот Жига Јеглич паднал на допинг ...

Вон: Само со роботско колено ќе можам да настапам на следната Олимпијада

+инфо - 20.02.2018

Американката скина лигаменти во 2007 година, а подоцна е прогонувана од бројни проблеми со коленото, поради што ја пропушти и Олимпијадата во Сочи Големата ѕвезда во алпското скијање кај жените, Линдзи Вон (САД) изјави дека Олимпијадата во Пјонгчанг ...

Стивен Ленгтон најсекси спортист на Олимпијадата

Репортер - 20.02.2018

Стивен Лангтон, натпреварувачот во боб од Америка е неофицијално прогласен за најсекси спортист на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. На Олимпијадата тој привлече повеќе внимание со својот изглед отколку со резултатите.

ЗОИ носталгија: Реликвиите од Зимската олимпијада Сараево 1984

Кајгана - 20.02.2018

Кога Сараево ја доби кандидатурата за домаќин на Зимските Олимписки игри во 1984 година, стана првиот град во светот што го донесе овој голем спортски настан во социјалистичка земја. Градот немал многу што да понуди освен снегот на околните планини ...

Домаќинот стигна до злато во брзо лизгање, а Холандија до светски рекорд!

Sport 1 - 20.02.2018

Јужна Кореја во брзо лизгање на кратката патека за жени на 3,000 метри го освои златниот медал на Зимските олимписки игри (ЗОИ) додека тимот на Холандија освои бронзен медал, но постави и нов светски рекорд со побеата во Б-финалето.

ЗОИ 2018: Шарп го освои златото во „халфпајп“

Кумановски м. - 20.02.2018

loading... Кеси Шарп (25) ја освои олимписката титула во дисциплината „халфпајп“ за жени во ски-слободни стил во Пјонгчанг. Канаѓанка, која е освојувач на сребрен медал од Светското првенство во 2015 година, постигна најдобар резултат од 95.80 поени ...

ЗОИ 2018: Легендата Фуркад со трето олимписко злато во Пјонгчанг

Кумановски м. - 20.02.2018

loading... Легедната на светскиот бијатлон, Мартен Фуркад го освои своето трето олимписко злато на Игрите во Пјонгчанг 2018, откако ја изведе Франција до титулата во мешаната штафета. Фуркад трчаше од четврта позиција и беше исклучително прецизен и ...

(ВИДЕО) Канаѓаните со атрактивен и секси танц на мраз кој ги шокираше судиите и публиката

Женски магазин - 20.02.2018

Tessa Virtue и Scott Moir влегоа во историјата на зимските Олимписки игри како пар кој освои најмногу медали. Меѓутоа, тие поместија и други граници во овој спорт… Судиите и гледачите во Пјонгчанг се во шок после настапот на кандската двојка која ...

Вон: Само со роботско колено ќе можам да настапам на следната Олимпијада

Кумановски м. - 20.02.2018

loading... Големата ѕвезда во алпското скијање кај жените, Линдзи Вон (САД) изјави дека Олимпијадата во Пјонгчанг речиси сигурно ќе биде нејзината последна во кариерата. Американка е најголемата фаворитка во дисциплината спуст, откако беше во топ ...

Вон: Само со роботско колено ќе можам да настапам на следните Игри...

Н.Македонија - 20.02.2018

Вон: Само со роботско колено ќе можам да настапам на следните Игри Големата ѕвезда во алпското скијање кај жените, Линдзи Вон (САД) изјави дека Олимпијадата во Пјонгчанг речиси сигурно ќе биде нејзината последна во кариерата.

Шарп го освои златото во „халфпајп“...

Н.Македонија - 20.02.2018

Шарп го освои златото во „халфпајп“ Кеси Шарп (25) ја освои олимписката титула во дисциплината „халфпајп“ за жени во ски-слободни стил во Пјонгчанг. Канаѓанката, која е освојувачка на сребрен медал од Светското првенство во 2015 година, постигна ...

Побрзо, повисоко, посилно...

Н.Македонија - 20.02.2018

Настапите на македонските олимпијци на ЗОИ 2018, се токму како што беа и очекувањата и можностите. Дали може да има разочарување за резултат според можностите? Што да кажат некои од врвните алпски скијачки, на пример, кои беа победени од ...

Семејствата Венцел и Вајрајтер гордост на Лихтенштајн...

Н.Македонија - 20.02.2018

Бронзената од супервелеслаломот на ЗОИ 2018, Тина Вајрајтер, е ќерка на Хани Венцел и внука на Андреас Венцел, олимписките медалисти и врвни скијачи од 70-тите и 80-тите години на минатиот век.

Тинејџери-акробати доминираат во сноуборд...

Н.Македонија - 20.02.2018

Американците Ред Џерард и Клои Ким, освоија златни медали на возраст од по 17 години, а некои од најдобрите сноубордисти во светот имаат и по 13 години Американците Ред Џерард и Клои Ким се премлади, имаат по 17 години, уште немаат ниту право на ...

По 20 години, повторно поделено златото за една иста олимписка дисциплина (ВИДЕО)

24 Вести - 19.02.2018

Драматичното финале на олимписката трка во боб-двосед придонесе Канада и Германија да го поделат златото по неверојатни четири возења. Канаѓаните Џастин Крипс и Александер Копач постигнаа комбинирано време од 3:16.86, идентично со времето на ...

Нов олимписки рекорд во брзо лизгање на 500м (ВИДЕО)

24 Вести - 19.02.2018

Норвежанецот Ховар Лоренцен ја прекина доминацијата на Холандија во брзо лизгање и постави нов олимписки рекорд на 500 метри, со кој стигна и до првото злато на ЗОИ во Пјонгчанг. Лоренцен за една стотинка го урна рекордот на Кореецот Ча Мин Кју, кој ...

Ѝ се здосадило од проституција, па сега сака да стане спортистка! (ВИДЕО)

Sport 1 - 19.02.2018

Поранешната јапонска сноубордерка, Мело Лаи прави голем пресврт во нејзината кариера како елитна проститутка, откако покажа желба да му се врати повторно на спортот. На само 18 години, Јапонката беше помеѓу учесниците за Олимписките игри во 2006 ...

ЗОИ Пјонгчанг: Злато и олимписки рекорд за Лоренцен (видео)

TopSport - 19.02.2018

Норвежанецот Хавард Лоренцен го освои златниот медал на трката на 500 метри во брзо лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Лоренцен до златниот медал стигна со нов олимписки рекорд 34,41 секунди со што стави круна на фантастичната сезона.

Нов рекорд во брзо лизгање, Лоренцен се закити со злато!

Sport 1 - 19.02.2018

Норвежанецот Ховар Лоренцен постави нов Олимписки рекорд во брзо лизгање на 500 метри, со кој стигна и до првото злато на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Неколку пати беше рушен рекордот на патеката, а тоа прв пат му успеа на Кореецот Ча ...

Канада и Германија го поделија златниот медал во боб!

Sport 1 - 19.02.2018

Германците и Канаѓаните го поделија златото во тимските натпреварувања во боб на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг затоа што имаа слично време. Трет беше составот од Летонија, а воедно тоа беше и прв медал за нив на овие ЗОИ.

ЗОИ: Ниту илјадити делови од секундата не ги разделија Германија и Канада (видео)

TopSport - 19.02.2018

Драматична финале на олимписката трка во боб-двосед, откако Канада и Германија го поделија златото во Пјонгчанг по навистина неверојатни четири возења. Канаѓаните Џастин Крипс и Александер Копач постигнаа комбинирано време по четири возења од ...

ЗОИ: Канада ги „прегази“ Русинките, хокеарско финале против САД (видео)

TopSport - 19.02.2018

Канада со 5:0 ги „уништи“ Олимписките спортисти од Русија за пласман во финалето на женскиот хокеарски турнир во Пјонгчанг, обновувајќи го ривалството со САД, со кои ќе се сретнат во финалето.

Русинките не го поминаа испитот: Канада ќе се бори за златен медал!

Sport 1 - 19.02.2018

Женската репрезентација на Канада во хокеј на мраз ќе се бори за златниот медал на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Канаѓанките во полуфиналето ги совладаа Русинките со 5-0. До прво водство стигнаа во првата третина со голот на Вејкфилд, ...

Првпат по 20 години: Две екипи го поделија златниот медал на Олимписките игри

Спортклуб - 19.02.2018

На Олимписките игри во Пјонгчанг се случи интересна ситуација видена првпат по цели 20 години. Германската и канадската екипа во боб го поделија златниот медал бидејќи имаа идентично време, додека на третото место заврши Латвија за која бронзениот ...

ЗОИ: По 20г. првпат две златни медали во иста дисциплина

Сител - 19.02.2018

Екипите на Канада и Германија го поделија првото место во дисциплината боб двосед на ЗОИ во Ј. Кореја. Ова се случи по цели 20 години две екипи да постигнат исто време и заеднички да се искачат на највисокиот пиедестал.

ВИДЕО: Норвежанецот Лоренцен ги победи домашните лизгачи на 500 метри

Gol.mk - 19.02.2018

Ховар Лоренцен од Норвешка е нов олимписки победник и сопственик на нов олимписки рекорд во брзо лизгање на 500 метри. Лоренцен ја прекина доминацијата на лизгачите од Холандија во овој спорт.

ВИДЕО: Канадскиот и првиот германски екипаж го поделија златото во боб двосед

Gol.mk - 19.02.2018

Првиот германски и првиот канадски екипаж во боб го поделија златниот медал во боб двосед во екипна конкуренција, откако за првпат во новиот милениум на овој спорт со исто време влегоа низ целта.

Канада и Германија го поделија златото во боб двосед

+инфо - 19.02.2018

Канаѓаните и Германците забележаа по вкупно време од три минути, 16 секунди и 86 стотинки. Екипите на Канада и Германија го поделија златниот медал во боб двосед на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

ЗОИ 2018: Лорентсен со рекорд до злато во брзо лизгање

Слободен Печат - 19.02.2018

Ховар Лорентсен од Норвешка го освои златниот медал во брзо лизгање на 500 метри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Во возбудливата трка со неизвесен финиш Лорентсен триумфираше со нов олимписки рекорд од 34,41 секунда и само за една стотинка ...

Јапонската сноубордерка не жали што станала проститука

TopSport - 19.02.2018

Мело Имаи имаше сон да биде олимписка шампионка, сон кој откако беше сурово неуспешен, јапонската сноубордерка стана скапа проститутка. Сега, таа сака да се врати на спортот. Мело имаше само 18 години кога настапи на Олимпијадата во Торино во 2006 ...

Се повтори историјата, по 20 години две злата во боб-санкање

SportMedia - 19.02.2018

По точно 20 години пауза се повтори историјата на ЗОИ, откако бобот е во олимпиското семејство, а пак се случи две репрезентации да го поделат златниот медал. Германската и канадската екипа во боб санкање имаа идентично време и заслужија златен ...

ЗОИ2018: Канада и Германија го поделија златото во боб двосед

Слободен Печат - 19.02.2018

Екипите на Канада и Германија го поделија златниот медал во боб двосед на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Првпат по 20 години олимписката титула им припадна на две екипи, откако во четири возења и Канаѓаните и Германците забележаа по вкупно ...

Табела на медали: Норвешка го презеде лидерското место од Германија

Екипа - 19.02.2018

За првпат од стартот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Германија веќе не е најдобрата нација по бројот на освоени медали. По вчерашниот златен медал на Норвежаните во штафетната трка во крос-кантри, Скандинавците стигнаа до деветтото свое ...

ФОТО: Американски натпреварувач во боб е најзгодниот спортист на Олимписките игри

А1 On - 19.02.2018

Стивен Лангтон, натпреварувачот во боб, со својот изглед привлече големо внимание на Зимските олимписки игри кај женскиот пол. Тој е член на американскиот тим во боб, на Игрите во Сочи во 2014 година освои два сребрени медали, а два пати беше и ...

Како се изработуваат златните олимписки медали? (фото)

Црнобело - 19.02.2018

23-тите Зимски олимписки игри во Пјонгчанг се во полн ек и се одржуваат од 9 до 25 февруари годинава, а 31-вите Летни олимписки игри се одржаа во Рио де Жанеиро во 2016 година. Олимпиското злато е една од најценетите награди на светот.

Видео: Како руските хокеари ги победија Американците на Олимпијадата во Пјонгчанг

Руска реч - 19.02.2018

Хокеарската репрезентација на Русија на Зимските олимписки игри ја победи репрезентацијата на САД со резултат 4:0 и на тој начин обезбеди директен влез во четвртфиналето. Русите самоуверено постигнаа четири погодоци.

Лигети се повлече од настапите на ЗОИ

Алфа - 19.02.2018

Американскиот скијач Тед Лигети нема да настапува до крајот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Освојувачот на две златни медали од Игрите во Торино и Сочи, Тед Лигети разочаран од настапите во Пјонгчанг реши да го напушти Пјонгчанг и да се ...

На ЗОИ во Пјонгчанг ќе се поделат медали во три дисциплини

Алфа - 19.02.2018

На 11-от ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг ќе се поделат медали во три дисциплини. Во тек е завршницата на битката за трофеи во брзо лизгање во машка конкуренција на патеката од 500 метри.

Најболните падови на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг

Кајгана - 19.02.2018

Падовите кои се случуваат во дисциплината акробатско скијање за жени на Олимписките игри во Пјонгчанг изгледаат прилично ...

ЗОИ: Злато и рекорд за Норвешка

Сител - 19.02.2018

Норвежанецот Хавар Лоренцен триумфираше на спринтерската трка на 500 метри во брзо лизгање и освои златен медал на ЗОИ во Ј.Кореја. Во возбудлива трка со неизвесен финиш Лоренцен триумфираше за една стотинка пред домашниот натпреварувач Мин Кју Ча.

Алпската комбинација е поместена, а Микаела Шифрин се откажа од спуст!

Sport 1 - 19.02.2018

Американката Микаела Шифрин замина на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг со надеж дека ќе освои пет златни медали, но пред последниот викенд на игрите се надева дека ќе има барем два.

Кој во што доминира на ЗОИ?...

Н.Македонија - 19.02.2018

Кој во што доминира на ЗОИ? Норвешкиот и германскиот олимписки тим имаат најмногу медали во досегашниот тек на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Седум европски земји заедно со Канада и со САД од Северна Америка и Јужна Кореја од Азија ја ...