TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буш: Иран има седмици, а не месеци да одговори на предлогот

А1 - 10.06.2006

Иран има седмици, а не месеци, да одговори на предлогот за својата нуклеарна програма. Ова го изјави американскиот претседател Џорџ Буш и истакна дека Техеран треба да го сопре збогатувањето на ураниумот. Буш коментира, дека ако Иран не го направи ова, треба да има акција од страна на Советот за ...

Иран продолжувада збогатува ураниум

Време - 10.06.2006

ИЗВЕШТАЈ НА ИАЕА Иран продолжува да збогатува ураниум и да инсталира нови центрифуги иако меѓународната заедница се обидува да ја убеди исламската република да ја прекине својата нуклеарна програма, се наведува во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА).

Иран продолжува да збогатува ураниум

А1 - 09.06.2006

Иран продолжува да збогатува ураниум и за таа цел инсталира нови центрифуги,независно настојувањата на меѓународната заедница да прекине со тие активности, се вели во извештај на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

ИАЕА - Иран продолжува да збогатува ураниум

Макфакс - 09.06.2006

Виена Иран продолжува да збогатува ураниум, да гради нови центрифуги и покрај меѓународните барања за прекинување на овие активности. Ова се наведува во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА). Извештајот на ИАЕА, составен врз основа на последните набљудувања во Натанц, се ...

Состанок на министрите на Г-8 за Иран

Макфакс - 09.06.2006

Москва Предлозите поврзани со Иран и нуклеарната програма на оваа земја се тема на состанокот на министрите за надворешни работи на најразвиените индустриски земји што ќе одржи денеска во Москва. Министрите на Г-8, САД, Канада, Франција, Германија, Италија, Велика Британија, Јапонија и Русија ...

САД и ЕУ гледаат надеж за договор

Време - 08.06.2006

ИРАНСКА КРИЗА САД и европските земји изразија оптимизам откако Иранците ја примиле понудата на еврокомесарот Хавиер Солана за прекин на нивната нуклеарна програма. Солана на Иранците им понудил нуклеарен реактор што не може да се користи за воени цели, укинување на американското ембарго на ...

Иран нема да преговара за видот на нуклеарна технологиja

Макфакс - 08.06.2006

Техеран Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска изјави дека Иран „никогаш нема да преговара“ за видот на нуклеарната технологија што сака да ја користи. „Ќе преговараме за заедничките проблеми и ќе ги разјасниме недоразбирањата на меѓународен план, но никогаш нема да преговараме за видот ...

САД подготвени да го почекаат одговорот на Иран за понудениот поттикнувачки пакет

А1 - 07.06.2006

Соединетите Американски Држави ќе почекаат да видат како Иран ќе реагира на пакетот поттикнувачки мерки, кои петте постојани земји-членки на Советот за безбедност на Обединете нации и Германија му ги понудија во замена за откажување од сомнителните нуклеарни активности, изјави денеска американскиот ...

Иран ќе добие право да збогатува ураниум на своја територија

А1 - 07.06.2006

Пакетот мерки предложени до Иран, од петте членки на Советот за безбедност и Германија, ќе му овозможат на Иран да збогатува ураниум на своја територија, пишува „Вашингтон Пост“. „Ваквата отстапка, како и ветената американска помош за развој на иранската програма за атомска енергија, е под услов, ...

ПретседателотАхмадинеџад во дрес со број 24

Утрински - 07.06.2006

Иран Третата светска војна ќе почека уште малку. Претседателот на Иран Махмуд Ахмадинеџад за време на СП во Германија ќе го остави по страна збогатувањето на ураниумот и ќе се посвети на навивањето. Доколку Иран се пласира во осминафиналето, Ахмадинеџад ќе дојде во Германија.

Иран ги бендиса стимулациите што му ги нудат за запирање на нукеарната програма

Вест - 07.06.2006

ТЕХЕРАН, 7 јуни (Би-Би-Си) - Стимулациите што треба да го убедат Иран да прекине со чувствителното атомско истражување содржат "позитивни чекори" и "двосмислености", соопшти вчера Али Лариџани, главниот нуклеарен преговарач. Али Лариџани ова го изјави откако го прими пакетот предлози, што ги ...

Техеран доби предлог полн со „ребуси“

Дневник - 07.06.2006

Во пакетот има и понуда за Техеран да може да купува авионски делови од „Боинг“ и „Ербас“ за да може да ја обнови својата застарена воздухопловна флота Предлогот на шесте светски сили за решавање на кризата со Иран е позитивен, но содржи неколку двосмислености, кои мора да се разјаснат, оцени ...

САД се подготвени да го почекаат одговорот на Иран за понудениот поттикнувачки пакет

Канал5 - 07.06.2006

Соединетите Американски Држави ќе почекаат да видат како Иран ќе реагира на пакетот поттикнувачки мерки, кои петте постојани земји-членки на Советот за безбедност на Обединете нации и Германија му ги понудија во замена за откажување од сомнителните нуклеарни активности, изјави денеска американскиот ...

Иран ќе добие право да збогатува ураниум на своја територија

Макфакс - 07.06.2006

Вашингтон Пакетот мерки предложени до Иран, од петте членки на Советот за безбедност и Германија, ќе му овозможат на Иран да збогатува ураниум на своја територија, пишува „Вашингтон Пост“. „Ваквата отстапка, како и ветената американска помош за развој на иранската програма за атомска енергија, е ...

Иран ќе им одговори на шесте земји до крајот на јуни

Макфакс - 07.06.2006

Москва Иран би можел да одговори на предлогот на шесте земји, Русија, САД, Франција, Велика Британија, Кина и Германија, за нуклеарната програма, до крајот на месецот. Ова денеска на прес конференција го изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

Мотаки: Иран ќе даде „апсолутно јасен одговор“ на предложениот пакет

Макфакс - 07.06.2006

Техеран Иран ќе даде „ апсолутно јасен “ одговор на пакетот предлози даден од „шесторката “ кој се однесува на решавање на иранската нуклеарната криза. Ова денеска го изјави иранскиот министер на надворешни работи Манучехр Мотаки.

Иран ќе размисли

Вечер Прес - 07.06.2006

Главниот ирански преговарач за нуклеарната програма Али Лириџани вчера изјави дека предлогот на петте постојани земји-членки на Советот за безбедност и на Германија, содржи одредени поволности, но и некои нејаснотии, кои треба да се надминат.

Од Иран изнесени околу 200 милијарди долари

А1 - 06.06.2006

Околу 200 милијарди долари се изнесени од Иран од страна на жителите на земјата и бизнисмени, откако Махмуд Ахмадинеџад беше избран за претседател на Иран, бидејќи стравуваа од меѓународна блокада, пишува руското електронско издание Газета.

Солана пристигна во Техеран со предлог мерки за Иран

А1 - 06.06.2006

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана доцна синоќа допатува во Техеран со понудата на САД, Русија, Кина, Германија, Велика Британија и Франција за поттикнувачки мерки во замена за иранското откажување од нукеларните амбиции.

Солана денеска го носи пакетот во Техеран

Дневник - 06.06.2006

Шефот на дипломатијата на Европската Унија, Хавиер Солана, денеска изутрина во Техеран треба да го претстави новиот пакет со предлози од меѓународната заедница за решавање на кризата со иранската спорна нуклеарна програма, јави Ројтерс.

Солана му носи на Иран стимуланси за да престанат со нуклерната програма

Вест - 06.06.2006

ТЕХЕРАН, 6 јуни (Ројтерс) - Шефот за надворешна политика на Европската унија Хавиер Солана денеска треба да му предаде на Иран пакет стимуланси што треба да го убедат Техеран да прекине со чувствителната нуклеарна програма, соопшти вчера портпаролката на Солана.

Солана пристигна во Техеран со предлог мерки за Иран

Канал5 - 06.06.2006

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана доцна синоќа допатува во Техеран со понудата на САД, Русија, Кина, Германија, Велика Британија и Франција за поттикнувачки мерки во замена за иранското откажување од нуклеарните амбиции Техеран, 6 јуни (МИА) - Високиот ...

Од Иран изнесени околу 200 милијарди долари

Канал5 - 06.06.2006

Околу 200 милијарди долари се изнесени од Иран од страна на жителите на земјата и бизнисмени, откако Махмуд Ахмадинеџад беше избран за претседател на Иран, Техеран, 6 јуни (МИА) - Околу 200 милијарди долари се изнесени од Иран од страна на жителите на земјата и бизнисмени, откако Махмуд Ахмадинеџад ...

Лариџани: Предлозите „позитивни“, но и „двосмислени“

Макфакс - 06.06.2006

Техеран Предлозите доставени до Техеран од големите сили за иранската нуклеарна програма содржат „позитивни чекори“, но се и „двосмислени“. Ова денеска го изјави главниот ирански преговарач за нуклеарни прашања Али Лариџани, откако ги виде предлозите што во Техеран ги донесе високиот комесар за ...

Солана ги започна разговорите со иранските власти

Макфакс - 06.06.2006

Техеран Високиот претставник на Европската унија за безбедност и надворешна политика Хавиер Солана денеска во Иран ги започна разговорите околу нуклеарната програма на оваа земја. Солана, на иранскиот преговарач за нуклеарни прашања Али Лариџани, треба да му го претстави пакетот мерки со кои ...

Солана со пакетот предлози до Иран

Макфакс - 06.06.2006

Техеран Високиот претставник за надворешна политика на Европската унија Хавиер Солана треба да ги достави во Техеран предлозите за решавање на иранското нуклеарно прашање. Пакетот предлози што минатата недела ги составија големите сили, според дипломатските најави, Солана денеска лично ќе му ги ...

Иран разгледува пакет предлози за решавање на нуклеарната криза

Макфакс - 06.06.2006

Шангај Пакетот предлози кои Иран ги доби да се откаже од нуклеарната програма е позитивен чекор, изјави денеска иранскиот претседател Махмуд Ахмединеџад на конференција за новинари во Шангај, без да даде назнаки кога Техеран би можел да даде одговор на тие предлози.

Иран ја разгледува понудата за решавање на нуклеарниот проблем

Макфакс - 06.06.2006

Шангај Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави денеска дека понудениот пакет од големите сили, со кој Иран требало да се натера да ја напушти нуклеарната програма, е позитивен чекор, но не навести кога Техеран би можел и официјално да одговори.

САД: Блокадата на нафтата ќе го погоди Иран

А1 - 05.06.2006

Прекинувањето на испорака на нафта ќе создаде големи проблеми пред се на Иран, чија економија зависи од извозот. Ова го изјави државниот секретар на САД Кондолиза Рајс, коментирајќи ја изјавата на верскиот водач на Иран Али Хамнеи дека неговата земја ќе ги блокира испораките на нафта од Персискиот ...

Иран ќе ја искористи нафтата во борба против САД

Утрински - 05.06.2006

Хамнеи сугерира дека Иран би можел да ги прекине набавките на нафта доколку биде под притисок ТЕХЕРАН - Иранскиот ајатолах Али Хамнеи, врховен лидер на четвртиот извозник на нафта во светот, изјави вчера дека доколку САД направат „погрешен чекор“ кон Иран, ќе биде загрозен енергетскиот прилив во ...

Нема нафта ако САД го нападнат Иран

Време - 05.06.2006

ИРАНСКИОТ ВЕРСКИ ВОДАЧ СЕ ЗАКАНУВА Ако САД направат погрешен чекор со Иран, ќе ја нарушат доставата на нафта во регионот. Нема да бидеме излажани од поткупот и заканите на непријателот, им порачал на САД иранскиот врховен верски водач ајатолахот Али Хамнеи за време на одбележувањето на ...

Иран се закани со ...

Вест - 05.06.2006

Техеран, 5 јули (АП) - Доколку Соединетите американски држави (САД) направат погрешен чекор кон Иран ќе ги одведат во опасност енергетските извори во регионот. Ова е прва закана со нафтата од страна на Иран а ја упати раководителот на Исламската република Иран ајатолах Саиед Али Хаменеи.

Рајс - Сопирањето на нафтата ќе го погоди самиот Иран

Макфакс - 05.06.2006

Вашингтон Прекинувањето на испорака на нафта ќе создаде големи проблеми пред се на Иран, чија економија зависи од извозот. Ова го изјави државниот секретар на САД Кондолиза Рајс, коментирајќи ја изјавата на верскиот водач на Иран Али Хамнеи дека неговата земја ќе ги блокира испораките на нафта од ...

Путин - Иран подготвен за преговори

Макфакс - 05.06.2006

Москва Иран е подготвен да започне преговори за нуклеарниот проблем и наскоро ќе формулира предлози за роковите, соопшти рускиот претседател Владимир Путин по средбата со неговиот ирански колега Махмуд Ахмадинеџад, денеска во Шангај.

САД ќе ги ублажат санкциите за Иран

Макфакс - 05.06.2006

Виена САД предложиле повлекување на дел од еднострано воведените економски санкции против Иран, во рамки на пакетот предлози што ќе му бидат соопштени на Техеран. Петте постојани членки на Советот за безбедност при Обединетите нации и Германија ќе му врачат на Иран предлози со цел властите во ...

Солана, утре, со пакет предлози до Иран

Макфакс - 05.06.2006

Техеран Високиот претставник за надворешна политика на Европската унија (ЕУ) Хавиер Солана ќе допатува вечерва во Техеран, каде во вторник ќе претстави пакет-предлози на големите сили на иранските челници, објавија денеска дипломатски извори.

Иран сака преговори без условувања

Макфакс - 05.06.2006

Берлин Иранскиот министер на надворешни работи Манучехр Мотаки истакна во Берлин, дека Техеран сака обновување на преговорите за нуклеарното прашање без никакви предуслови. Иран не е изолиран од нуклеарното досие, рече Мотаки на прес конференцијата по средбата со германскиот колега Франк-Валтер ...