TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија ќе биде најголемата европска жртва од запирање на рускиот гас

Оff.net - 16.03.2014

Иако можното стопирање на рускиот гас за Украина во западните медиуми се оценува како "голем проблемна ЕУ", континентот многу нерамномерно ќе ги почувствува последиците од тоа.

ЕУ спрема нови санкции за Русија поради «нелегалниот» референдум на Крим

Нова ТВ - 16.03.2014

Брисел и Вашингтон денес рекоа дека референдумот во Крим е «нелегален и нелегитимен» и «во спротивност со украинскиот устав и меѓународните закони». Во ие на ЕУ заедничко соопштение испратија ...

Меркел за повеќе набљудувачи во Украина, Путин е согласен

Кајгана - 16.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел му порачала на рускиот претседател Владимир Путин дека во Украина треба да се испратат уште набљудувачи на Организацијата за европска безбедност и соработка ...

Ќе ја преоформи ли кризата во Украина светската монетарна политика?

Фактор - 16.03.2014

Централните банкари се принудени повторно ги да отворат своите атласи.Откако во последните години светската монетарна политика беше преоформена поради долговите на Јужна Европа и поради земјотрес во ...

Кризата во Украина не влијаела на Црна Гора

Нетпрес - 16.03.2014

Украинскиот бизнисмен Роман Денковиќ рекол дека кризата во неговата земја не влијае на инвестициите во Црна Гора. Најпознатиот украински инвеститор во Црна Гора, Роман Денковиќ, смета дека кризата во ...

Меркел за повеќе набљудувачи во Украина, Путин е согласен

Portal - 16.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел му порачала на рускиот претседател Владимир Путин дека во Украина треба да се испратат уште набљудувачи на Организацијата за европска безбедност и соработка ...

Меркел за повеќе набљудувачи во Украина, Путин е согласен

Макфакс - 16.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел му порачала на рускиот претседател Владимир Путин дека во Украина треба да се испратат уште набљудувачи на Организацијата за европска безбедност и соработка ...

Анализа - Како Западот ќе ја казни Русија?!

Inpress - 16.03.2014

Москва, 16. март 2014 (ИНПРЕС) Референдумот во Крим неизбежно ќе заврши со пристапување на полуостровот кон Русија, па главното прашање во моментов е - како Русија ќе плати поради тоа? Авторитетниот ...

Можна причина за војна: Златните резерви на Украина префрлени во САД

Falanga - 16.03.2014

Можеби се би поминало незабележано доколку еден независен украински портал не ја објавеше веста:. Како што е познато, САД потрошија милијарди долари на побуна во Киев и смена на Виктор Јанукович, што ...

Украина го премислува Стејт департментот, проширувањето на НАТО се враќа на дневен ред

МКД - 15.03.2014

По кризата во Украина и се почестите реакции на конгресмените за враќање на проширувањето на НАТО како приоритет на септемврискиот самит во Велика Британија, а американскиот Стејт департмент најави ...

Киев тврди дека успеале да спречат руска инвазија на истокот на Украина

МКД - 15.03.2014

Украинскиата војска наводно успеала да одбие обид на руски трупи да возпостават контрола врз област во близина на Крим, изјавил украинскиот министер за одбрана, а пренесува Гардијан ...

Кој најмногу ќе профитира од кризата во Украина?

МКД - 15.03.2014

Доколку Западот воведе санкции против Русија поради кризата во Украина најголема корист од тоа ќе има кинеската економија, пишува Независимаја ...

На НАТО му треба нова стратегија за Русија

Н.Македонија - 15.03.2014

Критичарите, како што пренесува Дојче веле во својата анализа, велат дека кризата во Украина покажува оти на НАТО му е потребна нова стратегија. Украина се најде во средината на битката меѓу Русија, ...

Украинските сили спречиле навлегување на руски трупи во соседен реон на Крим

А1 On - 15.03.2014

Украинските ВВС спречиле денеска обид на руските сили да навлезат длабоко во соседен реон на Крим, соопшти украинското Министерство за одбрана. Министерството посочува дека руските сили се обиделе да ...

Пауер: Скандалозна ескалација е ако се потврди дека Русија навлегла во јужниот дел од Украина

А1 On - 15.03.2014

Ако обвинувањата на Киев дека Русија навлегла во јужниот дел од Украина се потврдат, тоа би била скандалозна ескалација, изјави Саманта Пауер, американски амбасадор во ОН.

Украинските сили спречиле навлегување на руски трупи во соседен реон на Крим

+инфо - 15.03.2014

Украинските ВВС спречиле денеска обид на руските сили да навлезат длабоко во соседен реон на Крим, соопшти украинското Министерство за одбрана. Министерството посочува дека руските сили се обиделе да ...

Аларм во СБ околу можната руска инвазија во Украина

+инфо - 15.03.2014

Ако обвинувањата на Киев дека Русија навлегла во јужниот дел од Украина се потврдат, тоа би била скандалозна ескалација, изјави Саманта Пауер, американски амбасадор во ОН.

Пауер: Скандалозна ескалација е ако се потврди дека Русија навлегла во јужниот дел од Украина

Сител - 15.03.2014

Ако обвинувањата на Киев дека Русија навлегла во јужниот дел од Украина се потврдат, тоа би била скандалозна ескалација, изјави Саманта Пауер, американски амбасадор во ОН.

САД: Украински олигарх обвинет за корупција

Точка - 15.03.2014

Влијателен украински олигарх и главен играч во продажба на природен гас за Украина е обвинет за корупција во Соединетите Американски Држави. Четириесет и осумгодишниот Дмитро Фирташ, кој е уапсен ...

Украинската војска се судрила со руски војници?

Телеграф - 15.03.2014

Како што соопшти украинското Министерство за одбрана, нивните сили користеле авиони, копнени сили и воздушно-десантен батаљон во операцијата Украинските воени сили денеска спречиле обид на руските ...

РЕАКЦИИ: Скандалозен е упадот на Русија во јужниот дел на Украина

Телеграф - 15.03.2014

Ако обвинувањата на Киев дека Русија навлегла во јужниот дел од Украина се потврдат, тоа би било скандалозно, изјави Саманта Пауер, американски амбасадор во ОН Ако обвинувањата на Киев дека Русија ...

САД: Украински олигарх обвинет за корупција

Нетпрес - 15.03.2014

Влијателен украински олигарх и главен играч во продажба на природен гас за Украина е обвинет за корупција во Соединетите Американски Држави. Четириесет и осумгодишниот Дмитро Фирташ, кој е уапсен ...

Украинските сили спречиле руски трупи да навлезат во соседен реон на Крим

Република - 15.03.2014

Украинските ВВС спречиле денеска обид на руските сили да навлезат длабоко во соседен реон на Крим, соопшти украинското Министерство за одбрана. Министерството посочува дека руските сили се обиделе да ...

Украинските сили спречиле навлегување на руски трупи во соседен реон на Крим

Денешен - 15.03.2014

Украинските ВВС спречиле денеска обид на руските сили да навлезат длабоко во соседен реон на Крим, соопшти украинското Министерство за одбрана. Министерството посочува дека руските сили се обиделе да ...

И Западот е виновен за кризата на Крим

Deutsche Welle - 14.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел ја предупреди Русија со меѓународна изолација поради кримската криза и се закани со натамошни санкции. Но и Западот е виновен за ескалацијата на конфликтот, смета ...

Украина поведе постапка против Русија пред Европскиот суд за човекови права

24 Вести - 14.03.2014

Украинската Влада пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур покрена меѓудржавна судска постапка против Руската Федерација, во согласност со членот 33 од Европската конвенција за човекови ...

Мисија на ММФ на разговори во Украина

Р.С.Европа - 14.03.2014

ММФ ќе почне разговори со украинската влада за програмата за економски реформи. Тим на ММФ се наоѓа во главниот град Киев, каде што собира податоци за финансиите на владата.

Телефонски разговор Путин - Рохани

Р.С.Европа - 14.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин зборувал по телефон со претседателот на Иран Хасан Рохани за иранската нуклеарна програма и за кризата во Украина, соопшти Кремљ.

Украина веќе никогаш нема да биде тоа што беше, прашање е што и как(в)о ќе остане

МКД - 14.03.2014

Светска војна поради Украина (скоро!) сигурно нема да има ама студената е веќе тука и ќе ...

Украина поведе постапка против Русија пред Европскиот суд за човекови права

А1 On - 14.03.2014

Украинската Влада пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур покрена меѓудржавна судска постапка против Руската Федерација, во согласност со членот 33 од Европската конвенција за човекови ...

Платениците ги загрижуваат балканските земји

Н.Македонија - 14.03.2014

Бивш шеф на украинската безбедносна служба тврди дека специјалните полиции на Украина утврдиле дека снајперистите кои пукале во центарот на Киев биле платеници, дојдени од Балканот Фотографија од ...

ЕУ во понедленик ќе објави листа на Руси кон кои ќе воведе санкции

А1 On - 14.03.2014

Европската унија во понеделник ќе ја комплетира листата со имињата на руските официјални лица кон кои ќе бидат воведени санкции, поради нивната улога во нарушувањето на територијалниот интегритет и ...

ЕУ во понедленик ќе објави листа на Руси кон кои ќе воведе санкции

Алфа - 14.03.2014

Европската унија во понеделник ќе ја комплетира листата со имињата на руските официјални лица кон кои ќе бидат воведени санкции, поради нивната улога во нарушувањето на територијалниот интегритет и ...

Путин: Кризата во Украина не настана поради Русија

Фактор - 14.03.2014

Кризата во Украина има внатрешен карактер и не настана по вина на Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин на седница на Советот за безбедност на Русија, пренесе агенцијата ИТАР-ТАСС, ...

Украина поведе постапка против Русија пред Европскиот суд за човекови права

+инфо - 14.03.2014

Украинската Влада пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур покрена меѓудржавна судска постапка против Руската Федерација, во согласност со членот 33 од Европската конвенција за човекови ...

Нови крвопролевања во Украина

МРТ - 14.03.2014

48 часа пред референдумот за независност на Крим, нови крвопролевања во Украина, за време на паралелни митинзи во Донецк. Загина еден човек, а 16 се повредени кога проруските демонстранти го пробиле ...

Русија го задржува правото да ги штити своите сонародници во Украина, соопшти руското МНР

Сител - 14.03.2014

Русија ја сфаќа одговорноста за животот на своите сонародници и сограѓани во Украина и го задржува правото да ги заштитува, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи во коментар за ...

За настаните во Доњецк Москва го обвинува Киев

Либертас - 14.03.2014

Русија ја сфаќа одговорноста за животот на своите сонародници и сограѓани во Украина и го задржува правото да ги заштитува, соопшти денеска руското министерство за надворешни работи во коментар за ...

Во Стразбур Украина покрена постапка против Русија

Либертас - 14.03.2014

Украинската влада пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур покрена меѓудржавна судска постапка против Руската Федерација, во согласност со членот 33 од Европската конвенција за човекови ...

В понеделник ЕУ ќе ја објави „црната руска“ листа

Либертас - 14.03.2014

Европската унија в понеделник ќе ја комплетира листата со имињата на руските официјални лица кон кои ќе бидат воведени санкции, поради нивната улога во нарушувањето на територијалниот интегритет и ...

ЕСЧП ја усвои жалбата на Украина против Русија

Локално - 14.03.2014

Европскиот суд за човекови права ( ЕСЧП ) ја усвои жалбата на Украина , која ја обвинува Русија во кршење на Европската конвенција за правата на човекот.

Уште 1,7 милијарди евра европска помош за Украина

Локално - 14.03.2014

На 19 март се очекува Европската комисија да донесе одлука за обезбедување на Киев на дополнителна финансиска помош во висина од 1,76 милијарди евра .

Кои санкции можат да ја исплашат руската економија?

Канал5 - 14.03.2014

На почетокот на март меѓународната изолација на Русија, санкциите и ограничувањата изгледаа како шпекулација. Ако на 16 март референдумот за статусот на Крим донесе одлука за влез во состав на ...

Fitch откри кој ќе натрупа најмногу пари од кризата во Украина

Локално - 14.03.2014

Експертите на рејтинг агенцијата Fitch сметаат дека од украинската криза можат да се менуваат форматите на енергетските врски на земјите од Европската унија со Русија.

Украина поднесе жалба против Русија во Европскиот суд за човекови права

Канал5 - 14.03.2014

Украина на 13 март поднесе во Европскиот суд за човекови права тужба против Русија, се наведува во соопштението објавено на интернет-страницата на судот.

Извозот од Македонија во Украина под мраз

еМагазин - 14.03.2014

Во февруари годинава запрена е испораката на феросилициум во Украина, при што договорите не се прекинати, туку се ставени во мирување, пишува дневниот весник „Утрински весник“.

ЕСЧП ja усвои жалбата на Украина против Русија

Точка - 14.03.2014

Европскиот суд за човекови права ја прифати жалбата на Украина, која ја обвинува Русија за кршењето на членот 33 од Европската конвенција за правата на човекот.

Украина поведе постапка против Русија пред Европскиот суд за човекови права

Бриф - 14.03.2014

Украинската Влада пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур покрена меѓудржавна судска постапка против Руската Федерација, во согласност со членот 33 од Европската конвенција за човекови ...

Русија го задржува правото да ги штити своите сонародници во Украина, соопшти руското МНР

Бриф - 14.03.2014

Русија ја сфаќа одговорноста за животот на своите сонародници и сограѓани во Украина и го задржува правото да ги заштитува, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи во коментар за ...

УКРАИНА: Поведена меѓудржавна судска постапка против Русија

Телеграф - 14.03.2014

Со цел да спречи кршење на Конвенцијата и во согласност со членот 39, претседателот ги повика двете страни да се воздржат од преземање какви било мерки, особено од воен карактер Украинската влада ...

ЕУ во понедленик ќе објави листа на Руси кон кои ќе воведе санкции

Бриф - 14.03.2014

Европската унија во понеделник ќе ја комплетира листата со имињата на руските официјални лица кон кои ќе бидат воведени санкции, поради нивната улога во нарушувањето на територијалниот интегритет и ...

Русија ќе го задржи правото да ги штити сонародниците во Украина

Телеграф - 14.03.2014

Судирите доведоа до голем број повредени, а едно лице загина, ги опишува руското Mинистерствто настаните во украинскиот град Русија ја сфаќа одговорноста за животот на своите сонародници и сограѓани ...

ЕУ: Ќе се објави листа на Руси кон кои ќе се воведат санкции

Телеграф - 14.03.2014

На понеделничкиот состанок на Советот за надворешни работи (ФАК) на Унијата, шефовите на дипломатиите на земјите-членки на ЕУ ќе ја објават листата на која според високи официјални извори од Брисел, ...

Колку ќе ја чини македонската економија кризата во Украина?

Точка - 14.03.2014

Иако засега нема детални пресметки и навидум компаниите кои соработуваат или извезуваат на украинскиот пазар смируваат дека нема да има големи потреси, сепак, од Стопанската комора на Македонија ...

Новата власт во Киев не е способна да реши ниту еден од проблемите на Украина

Точка - 14.03.2014

Новите власти во Украина не се способни да решат ниту еден сериозен проблем, настанат како резултат на политичката криза. Ваквата оценка е дадена во соопштението на украинската Партија на регионите, ...

Робертс: Американските санкции против Русија се контрапродуктивни

Тера - 14.03.2014

Санкциите коишто ги предвидува Вашингтон против Русија во врска со ситуацијата во Украина може да им наштети на самите САД и нивните сојузници, а кризата таму ја финансирале самите, вели во интервју ...

Американските санкции против Русија се контрапродуктивни

Канал 77 - 14.03.2014

Санкциите коишто ги предвидува Вашингтон против Русија во врска со ситуацијата во Украина може да им наштети на самите САД и нивните сојузници, а кризата таму ја финансирале самите, вели во интервју ...

Робертс: Американските санкции против Русија се контрапродуктивни

Portal - 14.03.2014

Санкциите коишто ги предвидува Вашингтон против Русија во врска со ситуацијата во Украина може да им наштети на самите САД и нивните сојузници, а кризата таму ја финансирале самите, вели во интервју ...

ЕСЧП ja усвои жалбата на Украина против Русија

Нетпрес - 14.03.2014

Европскиот суд за човекови права ја прифати жалбата на Украина, која ја обвинува Русија за кршењето на членот 33 од Европската конвенција за правата на човекот.

ЕУ в понеделник ќе објави листа на Руси кон кои ќе воведе санкции

Република - 14.03.2014

Европската унија в понеделник ќе ја комплетира листата со имињата на руските официјални лица кон кои ќе бидат воведени санкции поради нивната улога во нарушувањето на територијалниот интегритет и ...

Украина иницираше постапка против Русија пред Европскиот суд за човекови права

Таратур - 14.03.2014

Украинската Влада пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур покрена меѓудржавна судска постапка против Руската Федерација, во согласност со членот 33 од Европската конвенција за човекови ...

Колку ќе ја чини македонската економија кризата во Украина?

Нетпрес - 14.03.2014

Иако засега нема детални пресметки и навидум компаниите кои соработуваат или извезуваат на украинскиот пазар смируваат дека нема да има големи потреси, сепак, од Стопанската комора на Македонија ...

Новата власт во Киев не е способна да реши ниту еден од проблемите на Украина

Нетпрес - 14.03.2014

Новите власти во Украина не се способни да решат ниту еден сериозен проблем, настанат како резултат на политичката криза. Ваквата оценка е дадена во соопштението на украинската Партија на регионите, ...

Робертс: Американските санкции против Русија се контрапродуктивни

Таратур - 14.03.2014

Санкциите коишто ги предвидува Вашингтон против Русија во врска со ситуацијата во Украина може да им наштети на самите САД и нивните сојузници, а кризата таму ја финансирале самите, вели во интервју ...

Кои санкции можат да ја исплашат руската економија

Руска реч - 14.03.2014

На почетокот на март меѓународната изолација на Русија, санкциите и ограничувањата изгледаа како шпекулација. Ако на 16 март референдумот за статусот на Крим донесе одлука за влез во состав на ...

Украина поднесе жалба против Русија во Европскиот суд за човекови права

Руска реч - 14.03.2014

Украина на 13 март поднесе во Европскиот суд за човекови права тужба против Русија, се наведува во соопштението објавено на интернет-страницата на судот.

МНР на РФ: Русија е подготвена да ги заштити граѓаните на Донецк

Руска реч - 14.03.2014

Министерството за надворешни работи на Русија изјави дека Москва е подготвена да ги заштити граѓаните кои се наоѓаат во Украина, пренесува РИА „Новости“.

Робертс: Американските санкции против Русија се контрапродуктивни

Макфакс - 14.03.2014

Санкциите коишто ги предвидува Вашингтон против Русија во врска со ситуацијата во Украина може да им наштети на самите САД и нивните сојузници, а кризата таму ја финансирале самите, вели во интервју ...

Српскиот “крал на шеќерот“ ќе инвестира во Украина

Lider - 14.03.2014

МК група планира да го прошири бизнисот и да продолжи да инвестира во земјоделството во Украина, изјавија на состанокот меѓу претставниците на MК и Амбасадата на Украина.

Украина поведе постапка против Русија пред Европскиот суд

Денешен - 14.03.2014

Украинската Влада пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур покрена меѓудржавна судска постапка против Руската Федерација, во согласност со членот 33 од Европската конвенција за човекови ...

Русија го задржува правото да ги штити своите сонародници во Украина

Денешен - 14.03.2014

Русија ја сфаќа одговорноста за животот на своите сонародници и сограѓани во Украина и го задржува правото да ги заштитува, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи во коментар за ...

ЕУ ќе објави листа на Руси кон кои ќе воведе санкции

Денешен - 14.03.2014

Европската унија во понеделник ќе ја комплетира листата со имињата на руските официјални лица кон кои ќе бидат воведени санкции, поради нивната улога во нарушувањето на територијалниот интегритет и ...

На НАТО му треба нова стратегија за Русија

Deutsche Welle - 13.03.2014

Шпионски летови и повеќе заеднички вежби во централна Европа треба да ги уверат земјите-членки на Алијансата во регионот. Критичарите велат дека кризата во Украина покажува оти на НАТО му е потребна ...

Меркел ја предупредува Русија

Deutsche Welle - 13.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел го заострува тонот кон Русија. Таа му префрла на рускиот претседател Путин дека користи методи од 19. и 20. век. Со тоа Русија си штети пред се‘ себеси, оценува ...

Меркел: Русија ќе претрпи политичка и економска штета ако не го смени ставот кон Украина

24 Вести - 13.03.2014

Русија ризикува да претрпи огромна политичка и економска штета, доколку одбие да го смени ставот кон Украина, предупреди денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Светска банка додели на Украина три милијарди долари

24 Вести - 13.03.2014

Светска банка донесе одлука годинава на Украина да и додели дополнителна финансиска помош од 3 милијарди долари, што ќе бидат наменети за реформи и важни економски проекти, објави денеска ...

Меркел: Русија ја користи слабоста на Украина

Р.С.Европа - 13.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Бундестагот изјави дека Русија ја користи слабоста на Украина, наместо да дејствува како партнер на стабилност.

И Меркел не сака да се споредуваат Крим и Косово

МКД - 13.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјавила дека нема споредба меѓу ситуацијата на Крим со таа на Косово, пренесува Гардијан . Таа пред германскиот парламент изјавила дека територијалниот ...

„Газпром“: Долгот на Украина се искачи на 1,8 милијарди долари

Утрински - 13.03.2014

Долгот на Украина за испораките на руски гас изнесува над 1,8 милијарда долари, соопшти во Берлин шефот на „Газпром“, Алексеј Милер. - Денеска долгот на Украина за испорачаниот гас изнесува над 1,8 ...

Украина ја јакне војската, Путин одбива вина за кризната состојба

Телма - 13.03.2014

Украинскиот парламент донесе одлука за создавање национална гарда со 6000 членови, во обид да ги зајакне одбранбените сили на државата. Новата национална гарда во голем дел ќе биде регрутирана од ...

Вокер: Самитот на НАТО да биде „самит на проширување“

Алсат-М - 13.03.2014

Кризата во Украина продолжува да ги фокусира конгресмените, дипломатите и експертите во САД кон потребата од итно проширување на НАТО, јави дописникот ...

Меркел: Крим и Косово не се исто

А1 On - 13.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел вели дека не може да се споредуваат состојбите на Крим и Косово. Таа пред парламентот изјави дека територијалниот интегритет на Украина не може да се доведе во ...

Меркел: Русија ќе претрпи политичка и економска штета ако не го смени ставот кон Украина

Алфа - 13.03.2014

Русија ризикува да претрпи огромна политичка и економска штета, доколку одбие да го смени ставот кон Украина, предупреди денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Меркел: Русија ќе претрпи политичка и економска штета ако не го смени ставот кон Украина

А1 On - 13.03.2014

Русија ризикува да претрпи огромна политичка и економска штета, доколку одбие да го смени ставот кон Украина, предупреди денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Украинскиот Парламент формира Национална гарда

А1 On - 13.03.2014

Украинскиот Парламент на денешната седница формира Национална гарда, на која меѓу останатотo ќе бидат префрлени функциите за заштита на државните граници и борбата против тероризмот.

Светска банка додели на Украина три милијарди долари

А1 On - 13.03.2014

Светска банка донесе одлука годинава на Украина да и додели дополнителна финансиска помош од 3 милијарди долари, што ќе бидат наменети за реформи и важни економски проекти, објави денеска ...

Путин: Кризата во Украина не е по вина на Русија

Н.Македонија - 13.03.2014

Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за нејзиното избувнување, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средба со постојаните членови на Советот за безбедност на ...

Путин: Кризата во Украина не е по вина на Русија

А1 On - 13.03.2014

Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за нејзиното избувнување, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средба со постојаните членови на Советот за безбедност на ...

Алексеј Милер: Долгот на Украина за руски гас денеска изнесува 1,8 милијарда долари

А1 On - 13.03.2014

Долгот на Украина за испораките на руски гас денеска изнесува над 1,8 милијарда долари, соопшти во Берлин шефот на „Газпром“, Алексеј Милер. -Денеска долгот на Украина за испорачаниот гас изнесува ...

Алексеј Милер: Долгот на Украина за руски гас денеска изнесува 1,8 милијарда долари

Алфа - 13.03.2014

Долгот на Украина за испораките на руски гас денеска изнесува над 1,8 милијарда долари, соопшти во Берлин шефот на „Газпром“, Алексеј Милер. Долгот на Украина за испораките на руски гас денеска ...

Путин: Кризата во Украина не е по вина на Русија

Алфа - 13.03.2014

Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за нејзиното избувнување, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средба со постојаните членови на Советот за безбедност на ...

НАТО работи на тоа да ѝ помогне на Украина

SETimes - 13.03.2014

Алијансата се залага за стабилизација на ситуацијата и уверување на Украина и сојузниците. Ивана Јовановиќ за Southeast European Times во Белград -- 13.03.14 НАТО е решен да ѝ помогне на Украина во ...

Меркел: Русија ќе претрпи штета ако не го смени ставот кон Украина

+инфо - 13.03.2014

Русија ризикува да претрпи огромна политичка и економска штета, доколку одбие да го смени ставот кон Украина, предупреди денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Во Украина започна телевизиска војна!

Фактор - 13.03.2014

Еден од најголемите оператори на телевизиски услуги во Украина – Волја објави дека од својата понуда ги исклучува најголемите и највлијателни руски телевизиски канали.

Светска банка додели на Украина три милијарди долари

+инфо - 13.03.2014

Светска банка донесе одлука годинава на Украина да ѝ додели дополнителна финансиска помош од 3 милијарди долари, што ќе бидат наменети за реформи и важни економски проекти, објави денеска ...

Путин: Кризата во Украина не е по вина на Русија

+инфо - 13.03.2014

Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за нејзиното избувнување, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средба со постојаните членови на Советот за безбедност на ...

Русија придвижува воена опрема кон северните граници на Украина

Локално - 13.03.2014

Русија почна да придвижува воена опрема кон северната граница на Украина и дури не ги крие своите постапки. Денес беа дистрибуирани фотографии и видео клипови од маневрите.За ова пријавени и ...

Украина и ужасот на измамата

Локално - 13.03.2014

Моќното зрачење на Русите со антиукраинска пропаганда е опасно и работи против интересите на самата Русија, смета рускиот новинар Григориј Ревзин. Еве што напиша тој на блогот “Ужасот на измамата”: ...

Меркел ја предупреди Русија за катастрофалните последици од политичките чекори

Локално - 13.03.2014

Русија ризикува да претрпи огромна политичка и економска штета, доколку одбие да го смени ставот кон Украина, предупреди денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Меркел: Русија ќе претрпи политичка и економска штета ако не го смени ставот кон Украина

Сител - 13.03.2014

Русија ризикува да претрпи огромна политичка и економска штета, доколку одбие да го смени ставот кон Украина, предупреди денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Меркел ја предупредува Русија

МРТ - 13.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел го заострува тонот кон Русија. Таа му префрла на рускиот претседател Путин дека користи методи од 19. и 20. век. Со тоа Русија си штети пред се‘ себеси, оценува ...

Меркел: „Ако Москва продолжи вака катастрофално ќе биде и за Украина и за ЕУ и за Русија“

Либертас - 13.03.2014

Русија ризикува да претрпи огромна политичка и економска штета ако одбие да го смени ставот кон Украина, предупреди денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Матвиенко:Русија води преговори со САД и ЕУ за мирно решавање на кризата во Украина

Локално - 13.03.2014

Русија води преговори со САД и ЕУ за мирно решавање на кризата во Украина , изјави претседателот на Советот на федерацијата на Русија (Горниот дом на парламентот ) Валентина Матвиенко , цитирана од ...

Украина регрутира национална гарда за заштита на границите

Локално - 13.03.2014

Украинскиот парламент го одобри формирањето на национална гарда, која ќе вклучува најверојатно кон 60 илјади лица, пренесе Франс прес. Новата власт во Украина се плаши од упад на руски војници во ...

ФИФА и УЕФА не планираат санкции против руските или украинските тимови заради Крим

Локално - 13.03.2014

ФИФА и УЕФА не планирале евентуални санкции против фудбалските тимови од Русија или Украина поради тензиите во Крим, изјавија од двете организации. “Оваа тема не е земена во предвид и затоа нема што ...

Во Виена упасен украински олигарх близок до Јанукович

Локално - 13.03.2014

Украинскиот олигарх Дмитро Фирташ бил уапсен во Виена по барање на ФБИ , соопшти австриската криминалистичка полиција , цитирана од ИТАР -ТАСС . 48-годишниот милијардер е осомничен за вмешаност во ...

Путин: Случајот со Украина е „комплициран“

Локално - 13.03.2014

Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за нејзиното избувнување, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средба со постојаните членови на Советот за безбедност на ...

Меркел: Крим и Косово не се исто!

Канал5 - 13.03.2014

Германската канцеларка смета дека ситуацијата на Косово и на Крим не може да се спореди. Територијалниот интегритет на Украина не смее да се доведе во прашање - рече Меркел во Бундестагот и ја ...

Масовна тепачка во Доњецк, еден загина, повеќе повредени!

Канал5 - 13.03.2014

Еден загина а повеќе се повредени во судир на неколку стотини украински демонстранти во Доњецк. Ројтерс јавува дека дошло до судир на неколку стотици приврзаници на рускиот претседател Путин и исто ...

Меркел: Русија ќе претрпи политичка и економска штета ако не го смени ставот кон Украина

Бриф - 13.03.2014

Русија ризикува да претрпи огромна политичка и економска штета, доколку одбие да го смени ставот кон Украина, предупреди денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Русија води преговори со САД и ЕУ за мирно решавање на кризата во Украина

Точка - 13.03.2014

Русија води преговори со САД и ЕУ за мирно решавање на кризата во Украина, изјави претседателот на Советот на Федерацијата на Русија, Валентина Матвиенко, цитирана од РИА Новости.

Поранешниот шеф на ДБ Украина: "Парубиј ангажирал снајперисти од поранешна СФРЈ да пукаат по Мајдан?!"

Точка - 13.03.2014

Истрелите доаѓале од зградата на Филхармонијата - под контрола на командантот Андреј Парубиј, кој потоа стана шеф на Украинскиот Совет за безбедност, изјавува Александар Јакименко.

МЕРКЕЛ: Ќе се случи катастрофа ако Русија не го смени ставот кон Украина

Телеграф - 13.03.2014

Територијалниот интегритет на Украина не може да се доведе во прашање, нагласи Меркел, појаснувајќи дека ситуацијата на Крим не може да се споредува со Косово Русија ризикува да претрпи огромна ...

УКРАИНА: Парламентот формира национална гарда

Телеграф - 13.03.2014

„За“ националната гарда гласаа 262 пратеници од неопходните 226 гласа. Националната гарда најверојатно ќе бори 60.000 лица Украинскиот парламент на денешната седница формира национална гарда, на која ...

СВЕТСКА БАНКА: Дополнителни три милијарди долари за Украина

Телеграф - 13.03.2014

Оваа сума е шестпати поголема од доделените средства минатата година Светската банка донесе одлука годинава на Украина да ѝ додели дополнителна финансиска помош од три милијарди долари, што ќе бидат ...

ВИЕНА: Уапсен украинскиот олигарх Дмитриј Фирташ

Телеграф - 13.03.2014

Американските власти Украинецот го обвинуваат за подмитување при договарање бизнис-зделки, како и за формирање криминална мрежа Австриската полиција во Виена го уапсила Дмитриј Даркаш, кој важи за ...

Уапсен еден од најбогатите Украинци во Виена

Точка - 13.03.2014

Еден од најбогатите Украинци во Виена е уапсен по долгогодишна истрага на американското Федерално истражно биро (ФБИ) и потерници кои што ги распишаа Соединетите Американски Држави.

Путин: Кризата во Украина не е по вина на Русија

Бриф - 13.03.2014

Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за нејзиното избувнување, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средба со постојаните членови на Советот за безбедност на ...

МИЛЕР: Украина има долг од 1,8 милијарда долари за руски гас

Телеграф - 13.03.2014

Од почетокот на годината, месец за месец долгот сè повеќе расте Долгот на Украина за испораките на руски гас денеска изнесува над 1,8 милијарда долари, соопшти во Берлин шефот на „Гаспром“, Алексеј ...

ПУТИН: Русија не е виновна за кризата во Украина

Телеграф - 13.03.2014

На состанокот на Советот за безбедност на Русија е разговарано за градењето односи меѓу Москва и партнерите во Украина, Европа и САД Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за ...

Меркел: Нема споредба меѓу Крим и Косово

Тера - 13.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави пред германскиот парламентот дека територијалниот интегритет на Украина не може да се доведе до прашање, и нагласи дека нема споредба меѓу ситуацијата на ...

Меркел: Германија не зависи од рускиот гас

Тера - 13.03.2014

Германија не зависи од испораките на рускиот гас и не очекува проблеми во снабдувањето изјави канцеларката Ангела Меркел во интервју за дневниот весник Passauer Neue Presse објавено во четвртокот.

Дачиќ: Примерот со кој Косово прогласи независност погубен за меѓународната заедница

Тера - 13.03.2014

Српскиот премиер, Ивица Дачиќ, во изјава за српските медиуми истакна дека Србија, Украина и Русија се пријателски земји и воедно изрази надеж дека ќе се изнајде политичко решение за кризата и ...

Конгресмени бараат од Белата куќа да воведат санкции против Русија и да ја исклучат од Г-8

Руска реч - 13.03.2014

Претставничкиот дом на американскиот конгрес ја прифати резолуцијата, според која се осудува делувањето на Руската Федерација во Украина и се бара од Белата куќа да се исклучи Русија од Г-8, а исто ...

Меркел: Русија ќе претрпи политичка и економска штета ако не го смени ставот кон Украина

Република - 13.03.2014

Русија ризикува да претрпи огромна политичка и економска штета, доколку одбие да го смени ставот кон Украина, предупреди денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Русија води преговори со САД и ЕУ за мирно решавање на кризата во Украина

Нетпрес - 13.03.2014

Русија води преговори со САД и ЕУ за мирно решавање на кризата во Украина, изјави претседателот на Советот на Федерацијата на Русија, Валентина Матвиенко, цитирана од РИА Новости.

Меркел: Германија не зависи од рускиот гас

Portal - 13.03.2014

Германија не зависи од испораките на рускиот гас и не очекува проблеми во снабдувањето изјави канцеларката Ангела Меркел во интервју за дневниот весник Passauer Neue Presse објавено во четвртокот.

Меркел: Нема споредба меѓу Крим и Косово

Portal - 13.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави пред германскиот парламентот дека територијалниот интегритет на Украина не може да се доведе до прашање, и нагласи дека нема споредба меѓу ситуацијата на ...

Дачиќ: Примерот со кој Косово прогласи независност погубен за меѓународната заедница

Portal - 13.03.2014

Српскиот премиер, Ивица Дачиќ, во изјава за српските медиуми истакна дека Србија, Украина и Русија се пријателски земји и воедно изрази надеж дека ќе се изнајде политичко решение за кризата и ...

Што ги поврзува Русија и Украина освен границите и историјата?

Руска реч - 13.03.2014

„Руска реч на македонски“ собра приказни на Руси за кои сегашната криза во Украина не е едноставна политичка парола, туку нешто што тие длабоко го доживуваат.

Меркел: Ако Русија не го смени ставот кон Украина ќе претрпи голема штета

Курир - 13.03.2014

Русија ризикува да претрпи огромна политичка и економска штета, доколку одбие да го смени ставот кон Украина, предупреди денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Меркел му се закани на Путин: Крим не е Косово, руските потези ќе доведат до катастрофа!

Република - 13.03.2014

Германската канцеларка Ангела меркел предупреди дека Москва рескира „масивни“ политички и економски последици доколку не го промени своето стојалиште кон Украина и рече дека Крим не може да се ...

Уапсен еден од најбогатите Украинци во Виена

Нетпрес - 13.03.2014

Еден од најбогатите Украинци во Виена е уапсен по долгогодишна истрага на американското Федерално истражно биро (ФБИ) и потерници кои што ги распишаа Соединетите Американски Држави.

Светска банка ѝ додели на Украина три милијарди долари

Република - 13.03.2014

Светска банка донесе одлука годинава на Украина да и додели дополнителна финансиска помош од 3 милијарди долари, што ќе бидат наменети за реформи и важни економски проекти – објави денеска ...

На Украина доделени и се три милијарди долари

Press24 - 13.03.2014

Донесена е одлука од Светската банка дека годинава Украина ќе добие дополниотелна финасиска помош од 3 милјарди долари кои ќе бидат наменети за реформи и важни економски проекти.

Путин: Русија не виновна за кризата во Украина

Press24 - 13.03.2014

Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за нејзиното избувнување, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средба со постојаните членови на Советот за безбедност на ...

Путин: Ние не сме виновни за украинската криза

Курир - 13.03.2014

Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за нејзиното избувнување, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средба со постојаните членови на Советот за безбедност на ...

Колку пари Украина и должи на Русија?

Курир - 13.03.2014

Долгот на Украина за испораките на руски гас денеска изнесува над 1,8 милијарда долари, соопшти во Берлин шефот на „Газпром“, Алексеј Милер. -Денеска долгот на Украина за испорачаниот гас изнесува ...

Долгот на Украина за руски гас изнесува 1,8 милијарда долари

Република - 13.03.2014

- Долгот на Украина за испораките на руски гас денеска изнесува над 1,8 милијарда долари – соопшти во Берлин шефот на „Газпром“, Алексеј Милер. -Денеска долгот на Украина за испорачаниот гас изнесува ...

Газпром: Би сакале Украина да може да го плати гасот

Portal - 13.03.2014

Руската нафтена компанија Газпром би сакала Украина да биде во можност да ги плаќа испораките на гас и да не дојде во гасна криза, соопштено е денеска од компанијата.

Меркел ѝ се закани на Русија со крах на економијата и односите со ЕУ

Руска реч - 13.03.2014

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека Русија ризикува големи економски и политички загуби доколку не се откаже од својот курс во однос на Украина.

Меркел ѝ се закани на Русија со крах на економијата и односите со ЕУ

Република - 13.03.2014

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека Русија ризикува големи економски и политички загуби доколку не се откаже од својот курс во однос на Украина.

Меркел: Германија не зависи од рускиот гас

Макфакс - 13.03.2014

Германија не зависи од испораките на рускиот гас и не очекува проблеми во снабдувањето изјави канцеларката Ангела Меркел во интервју за дневниот весник Passauer Neue Presse објавено во четвртокот.

Меркел: Нема споредба меѓу Крим и Косово

Макфакс - 13.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави пред германскиот парламентот дека територијалниот интегритет на Украина не може да се доведе до прашање, и нагласи дека нема споредба меѓу ситуацијата на ...

Дачиќ: Примерот со кој Косово прогласи независност погубен за меѓународната заедница

Макфакс - 13.03.2014

Српскиот премиер, Ивица Дачиќ, во изјава за српските медиуми истакна дека Србија, Украина и Русија се пријателски земји и воедно изрази надеж дека ќе се изнајде политичко решение за кризата и ...

Газпром: Би сакале Украина да може да го плати гасот

Макфакс - 13.03.2014

Руската нафтена компанија Газпром би сакала Украина да биде во можност да ги плаќа испораките на гас и да не дојде во гасна криза, соопштено е денеска од компанијата.

Путин: Кризата во Украина има внатрешен карактер и не избувна по вина на Русија

Макфакс - 13.03.2014

Кризата во Украина има внатрешен карактер и не избувна по вина на Русија, изјави претседателот Владимир Путин во четвртокот на состанокот со постојаните членови на Советот за безбедност на Руската ...

Русија ќе претрпи политичка и економска штета ако не го смени ставот кон Украина

Денешен - 13.03.2014

Русија ризикува да претрпи огромна политичка и економска штета, доколку одбие да го смени ставот кон Украина, предупреди денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Еве зошто се води војна: Златните резерви на Украина префрлени во САД

Денешен - 13.03.2014

Како што е познато, САД потрошија милијарди долари на побуна во Киев и смена на Виктор Јанукович, што го призна и државната потсекретарка Викторија Нуланд, која неодамна изјави дека американската ...

Путин: Кризата во Украина не е по вина на Русија

Денешен - 13.03.2014

Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за нејзиното избувнување, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средба со постојаните членови на Советот за безбедност на ...

Украина за рускиот гас должи 1,8 милијарда долари

Lider - 13.03.2014

Долгот на Украина за испораките на руски гас денеска изнесува над 1,8 милијарда долари, соопшти во Берлин шефот на „Газпром“, Алексеј Милер. -Денеска долгот на Украина за испорачаниот гас изнесува ...

Меркел: Кризата во Украина не може да се реши по воен пат

Falanga - 13.03.2014

Русија, наместо да делува како партнер кој внесува стабилност, ги искориси слабостите на својот сосед. Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека не може да се споредуваат состојбите на Крим и ...

Украина ќе добие 3 милјарди долари помош од Светската банка

Maxim - 13.03.2014

Донесена е одлука од Светската банка дека годинава Украина ќе добие дополниотелна финасиска помош од 3 милјарди долари кои ќе бидат наменети за реформи и важни економски проекти.

Путин: Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за нејзиното избувнување

Maxim - 13.03.2014

Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за нејзиното избувнување, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средба со постојаните членови на Советот за безбедност на ...

Американскиот Конгрес бара поостри санкции против Москва

Deutsche Welle - 12.03.2014

Двата дома на американскиот Конгрес усвоија резолуции со кои ја осудуваат руската интервенција во Украина. Тие бараат повлекување на руските трупи од Крим и поостри санкции против Москва.

ЕУ подготви санкции кои ќе ги загрозат бизнисите на тајкуните на Путин

Нова ТВ - 12.03.2014

Земји членки на Европската унија се согласија да воведат санкции против Русија , вклучувајќи ограничувањата за патување и сзамрзнување на средства на одговорните за кршење на суверенитетот на Украина ...

Во конгресот на сад усвоена резолуција за санкции кон Русија

Телма - 12.03.2014

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои резолуција, со која се осудуваат активностите на Русија во Украина и се повикува за санкции против Москва, јави ДПА.

За заштитата на правата на руското национално малцинство во Украина

МКД - 12.03.2014

Една од причините за агресивните дејства на Руската Федерација во поглед на Украина стана тврдењето во врска со прогонот во Украина на украинските граѓани од руско потекло.

Конгресот на САД: Русија да ја повлече војската

МКД - 12.03.2014

Американскиот Конгрес побарал од Русија веднаш да ги повлече своите војници од украинска територија и го повикал претседателот Барак Обама да воведе економски санкции кон Москва, пренесува Франс прес.

Претставничкиот дом на Конгресот на САД усвои резолуција за воведување санкции против Русија

А1 On - 12.03.2014

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои резолуција, со која се осудуваат активностите на Русија во Украина и се повикува за санкции против Москва, јави ДПА.

САД, Претставничкиот дом одобри санкции против Русија

Алсат-М - 12.03.2014

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои резолуција, со која се осудуваат активностите на Русија во Украина и се повикува за санкции против Москва, јави ДПА.

Бизнисмените не сакаат со ембарга да се решаваат проблемите во Украина

Н.Македонија - 12.03.2014

Околу 6.200 германски фирми се активни во Русија и досега инвестираа 20 милијарди евра во оваа земја, додека 300.000 работни места во Германија зависат од трговијата со Русија Не се согласуваат, но ...

Партија на регион: Да се истражи кој стои зад снајперот во Киев

А1 On - 12.03.2014

Украинската Партија на регион побара парламентарната комисија да започне истрага за пукањето од снајпер кон демонстрантите и полицијата, при демонстрациите во Киев, соопшти прес службата на оваа ...

Ароганцијата, надменоста и злото од Вашингтон поставуваат основа за војна

А1 On - 12.03.2014

Во некои кругови јавното мислење се совпаѓа со Стивен Лендман, Михаил Косудовски, Рик Розоф, мене со и неколку други, сфаќајќи ја опасноста од кризата која Вашингтон ја создаде во Украина.

Американски сенатори предлагаат санкции спрема Москва

А1 On - 12.03.2014

Американскиот Конгрес ќе разгледа примена на одредени санкции спрема Русија, најтешки од Студената војна, во обид рускиот претседател да ги повлече трупите од Крим, се вели во документ на Сенатот ...

Чешка ќе и помогне на Украина со дополнителни два милиони евра

А1 On - 12.03.2014

Чешката Влада одобри дополнителна помош за Украина во износ од два милиони евра, наменети за обнова на здравството, образованието, социјалните установи и други инфраструктури во земјата, соопшти ...

На Украина и прети инвазија: 80.000 руски војници чекаат наредба!

Н.Македонија - 12.03.2014

Украина се соочува со целосна инвазија на своја територија. На границата со русија групирани се 80.000 војници и голем број воена машинерија, наведе Андеј Паруби, секретар на Националната безбедност ...

Украина ја обвинува Русија за натрупување на војска на границата

А1 On - 12.03.2014

Шефот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј ја обвини денеска Русија за масовно натрупување војска во близина на границата со Украина и тоа според него значи закана ...

Државите од ЕУ се договорија за содржината на евентуалните санкции спрема Русија

+инфо - 12.03.2014

Членките на Европската унија се договорија за формулацијата за санкциите спрема Русија, јавија западни медиуми кои имале увид во документот. Санкциите ќе вклучуваат замрзнување на сметките и забрана ...

Претставничкиот дом на Конгресот на САД усвои резолуција за воведување санкции против Русија

Сител - 12.03.2014

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои резолуција, со која се осудуваат активностите на Русија во Украина и се повикува за санкции против Москва, јави ДПА.

Војна на пропаганди: Каде се границите на Украина?

Вечер - 12.03.2014

Руските и украинските националисти ја зграбија реториката на која на сите од поранешна Југославија и те како им е позната. Изминатава недела низ интернет порталите кружи мапа на која Украина е ...

Санкциите кон Русија ќе бидат замрзнување на имотот и забрана за патување за одговорните за нарушувањето на ...

Локално - 12.03.2014

Земјите членки на Европската унија се согласија за формулацијата на санкциите против Русија , соопшти Ројтерс , повикувајќи се на документ , со чија содржина Агенцијата се запознала .

Чешка ќе и помогне на Украина со дополнителни два милиони евра

Сител - 12.03.2014

Чешката Влада одобри дополнителна помош за Украина во износ од два милиони евра, наменети за обнова на здравството, образованието, социјалните установи и други инфраструктури во земјата, соопшти ...

Украина ја обвинува Русија за натрупување на војска на границата

Сител - 12.03.2014

Шефот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј ја обвини денеска Русија за масовно натрупување војска во близина на границата со Украина и тоа според него значи закана ...

Таен извештај за катастрофалната состојба на украинската армија

Локално - 12.03.2014

Само една десетина од личниот состав на поделба на воздушна одбрана на Украина се подготвени за извршување на борбени задачи. Овие и други алармантни податоци се пробиени или намерно пуштени во ...

КОНГРЕС НА САД: Усвоена резолуција за воведување санкции против Русија

Телеграф - 12.03.2014

Конгресменот од редовите на Републиканската партија од Калифорнија и претседател на Комисијата за надворешни работи Ед Ројс ја означи резолуцијата како „мошне важна декларација за поддршка на ...

Претставничкиот дом на Конгресот на САД усвои резолуција за воведување санкции против Русија

Бриф - 12.03.2014

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои резолуција, со која се осудуваат активностите на Русија во Украина и се повикува за санкции против Москва, јави ДПА.

Ароганцијата, надменоста и злото од Вашингтон поставуваат основа за војна

Бриф - 12.03.2014

Во некои кругови јавното мислење се совпаѓа со Стивен Лендман, Михаил Косудовски, Рик Розоф, мене со и неколку други, сфаќајќи ја опасноста од кризата која Вашингтон ја создаде во Украина.

ДРЖАВИТЕ ОД ЕУ СЕ ДОГОВОРИЈА: Со какви санкции ќе се соочи Русија

Телеграф - 12.03.2014

Санкциите ќе вклучуваат замрзнување на сметките и забрана за патување за одговорни лица поради непочитување на суверенитетот на Украина Државите-членки од Европската унија се договорија за ...

Американски сенатори предлагаат санкции кон Москва

Телеграф - 12.03.2014

Сенаторите ја овластуваат администрацијата на Белата куќа да воведе економски санкции за руски официјални лица кои се соучесници во корупција во Украина, како и за сите одговорни за воената акција во ...

На Украина и' се заканува инвазија: 80.000 руски војници чекаат наредба на граница!

Точка - 12.03.2014

На границата помеѓу Русија и Украина се наоѓаат 270 тенкови, околу 180 борбени возила, 380 артилерии, околу 18 ракетни фрлачи, 140 авиони, наведува Андреј Паруби, секретарот за Национална безбедност ...

ПОМОШ ЗА УКРАИНА: Дополнителни два милиони евра од Чешка

Телеграф - 12.03.2014

Во рамките на здравствената програма Медевак, Чешка досега ѝ помогна на Украина со 720.000 евра Чешката влада одобри дополнителна помош за Украина во износ од два милиони евра, наменети за обнова на ...

Украина ја обвинува Русија за натрупување на војска на границата

Телеграф - 12.03.2014

Парубиј соопшти дека Русија распоредила најмалку 80.000 војници во близина на границат Шефот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј ја обвини денеска Русија за масовно ...

Конгресот ја повика Белата куќа да ја исклучи Русија од Г8 и да и' воведе санкции

Тера - 12.03.2014

Претставничкиот дом на Конгресот на САД усвои резолуција со којашто ги осуди дејствата на Москва во врска со Украина и ја повика Белата куќа да ја исклучи Русија од групацијата најразвиени земји ...

Американскиот Конгрес бара поостри санкции против Москва

Орбис - 12.03.2014

Двата дома на американскиот Конгрес усвоија резолуции со кои ја осудуваат руската интервенција во Украина. Тие бараат повлекување на руските трупи од Крим и поостри санкции против Москва.

Конгресот ја повика Белата куќа да ја исклучи Русија од Г8 и да ѝ воведе санкции

Portal - 12.03.2014

Претставничкиот дом на Конгресот на САД усвои резолуција со којашто ги осуди дејствата на Москва во врска со Украина и ја повика Белата куќа да ја исклучи Русија од групацијата најразвиени земји ...

Конгресот ја повика Белата куќа да ја исклучи Русија од Г8 и да и’ воведе санкции

Хајд Парк - 12.03.2014

Претставничкиот дом на Конгресот на САД усвои резолуција со којашто ги осуди дејствата на Москва во врска со Украина и ја повика Белата куќа да ја исклучи Русија од групацијата најразвиени земји ...

Москва му одобри на Киев набљудувачки лет над Русија

Portal - 12.03.2014

Украинските власти добиле дозвола за извршување набљудувачки лет над територијата на Руската Федерација, за да може Киев да се увери во изостанувањето на руски активности коишто би претставувале ...

Ќе се дрзнат ли САД и ЕУ да вршат економски притисок на Русија?

Руска реч - 12.03.2014

Русија не го прифаќа јазикот на санкции и закани, но во случај на нивна реализација адекватно ќе одговори, соопшти Министерството за надворешни работи на РФ по вонредното заседание на Европскиот ...

Меркел се заканува со нови санкции, Москва дека ќе возврати

Portal - 12.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави во средата дека европската унија следната седмица ќе воведе построги санкции кон Русија, доколку следните неколку дена нема сигнали дека Москва е ...

МНР на РФ: САД незаконски издвојуваат средства за протестирачите во Украина

Руска реч - 12.03.2014

Средствата кои се издвојуваат за режимот кој по насилен пат ја презеде власта во Украина се незаконски и се надвор од правните рамки на системот во САД, пренесува „Гласот на Русија“.

Шефовите на руската и француската дипломатија ја разгледаа ситуацијата во Украина

Руска реч - 12.03.2014

Шефовите на руската и француската дипломатија, Сергеј Лавров и Лоран Фабиус за време на телефонски разговор ја разговараат за ситуацијата на Крим. Според наводите на рускиот надворешнополитички ...

Конгресот ја повика Белата куќа да ја исклучи Русија од Г8 и да и' воведе санкции

Макфакс - 12.03.2014

Претставничкиот дом на Конгресот на САД усвои резолуција со којашто ги осуди дејствата на Москва во врска со Украина и ја повика Белата куќа да ја исклучи Русија од групацијата најразвиени земји ...

Москва му одобри на Киев набљудувачки лет над Русија

Макфакс - 12.03.2014

Украинските власти добиле дозвола за извршување набљудувачки лет над територијата на Руската Федерација, за да може Киев да се увери во изостанувањето на руски активности коишто би претставувале ...

Меркел се заканува со нови санкции, Москва дека ќе возврати

Макфакс - 12.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави во средата дека европската унија следната седмица ќе воведе построги санкции кон Русија, доколку следните неколку дена нема сигнали дека Москва е ...

САД ќе воведат санкции против Русија

Денешен - 12.03.2014

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои резолуција, со која се осудуваат активностите на Русија во Украина и се повикува за санкции против Москва.

ЕК одобри олеснувања за Украина

Денар - 12.03.2014

Европската комисија одобри трговски олеснувања за Украина, чија вредност се проценува на околу 500 милиони евра. ЕК ги укина увозните царини од широк спектар на земјоделски и други производи од ...

Ароганцијата, надменоста и злото од Вашингтон поставуваат основа за војна

Економски - 12.03.2014

Во некои кругови јавното мислење се совпаѓа со Стивен Лендман, Михаил Косудовски, Рик Розоф, мене со и неколку други, сфаќајќи ја опасноста од кризата која Вашингтон ја создаде во Украина.

Камерон предлага ограничување на движењето на членовите на руското Федерално собрание

Inpress - 12.03.2014

Лондон, 12. март 2014 (ИНПРЕС) Британскиот премиер Дејвид Камерон предложи да се воведе ограничување на движењето во Европа за членовите на руското Федерално собрание, како одговор на дејствата на ...

Американски сенатори предлагаат санкции спрема Москва

Економски - 12.03.2014

Американскиот Конгрес ќе разгледа примена на одредени санкции спрема Русија, најтешки од Студената војна, во обид рускиот претседател да ги повлече трупите од Крим, се вели во документ на Сенатот ...

Американскиот Конгрес бара повлекување на руските трупи од Крим и поостри санкции против Москва

Falanga - 12.03.2014

Упатен е повик до ФИФА да размисли за својата одлука за одржување на светското фудбалско првенство во Русија во 2018 година. Американскиот Конгрес усвои резолуции со кои ја осудуваат руската ...

Имаат ли логика санкции против Русија?

Deutsche Welle - 11.03.2014

Визни ограничувања, замрзнување на сметки, бојкот: не недостасуваат сугестии како да се застане на патот на руските закани. Но што ќе постигнат санкциите? Политичарите се скептични.

ЕУ ги отстрани царинските давачки за Украина

24 Вести - 11.03.2014

Европската комисија денеска го усвои предлогот за привремено отстранување на царинските давачки за украинскиот извоз во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

Светската банка ќе понуди 3 милијарди долари за Украина

Р.С.Европа - 11.03.2014

Светската банка е подготвена оваа година да понуди 3 милијарди долари за Украина за унапредување на реформите и поддршка на проекти кои се од клучно значење, соопштија од организацијата.

ЕУ ги намалува и укинува тарифите за Украина

Р.С.Европа - 11.03.2014

Како уште еден знак на подршка за новата влада во Киев, Европската комисија денеска треба да донесе одлука за намалување, а во некои случаи и за постепено отстранување на тарифите за украинските ...

Подгответе се за руско-германска Европа

Р.С.Европа - 11.03.2014

Двете големи светски сили Русија и Германија ќе бидат тие кои најверојатно ќе решаваат за судбината на Украина, но и на регионот. Ова се наведува во анализата на Форин афеарс во врска со украинската ...

ЕУ со трговски олеснувања за Украина

Р.С.Европа - 11.03.2014

Европската комисија денеска се согласи да и даде трговски олеснувања на Украина во вредност од 500 милиони евра. Претседателот на Комисијата Жозе Мануел Баросо изјави дека станува збор за конкретна ...

ЕУ ги отстрани царинските давачки за Украина

Утрински - 11.03.2014

Европската комисија денеска го усвои предлогот за привремено отстранување на царинските давачки за украинскиот извоз во Европската унија. Ова е една од мерките предвидени во пакетот на поддршка од ...

САД преку генерал ја тера Русија на преговори

Дневник - 11.03.2014

Изјавата на генерал Мартин Демпси дека САД се спремни воено да го поддржат НАТО ако немирите во Украина ескалираат, е порака од американскиот претседател Барак Обама Русија да почне преговори, ...

Светската банка на Украина ќе и додели три милијарди долари

Алфа - 11.03.2014

Светската банка соопшти дека има намера годинава да и помогне на Украина со три милијарди долари, што ќе бидат одобрени за развојни проекти, пренесе ДПА.

Светската банка годинава на Украина ќе и додели три милијарди долари

А1 On - 11.03.2014

Светската банка соопшти дека има намера годинава да и помогне на Украина со три милијарди долари, што ќе бидат одобрени за развојни проекти, пренесе ДПА.

Милановиќ: Украинците не се мразат како Југословените!

А1 On - 11.03.2014

Хрватскиот премиер, Зоран Милановиќ споредувајќи го судирот во Украина со распадот на поранешна СФРЈ рече дека според него не постои толкав степен на омраза помеѓу Украинците и Русите, како што било ...

Светска банка подготвена да издвои три милијарди долари за Украина

Бизнис Инфо - 11.03.2014

Светска банка соопшти дека годинава е подготвена да издвои три милијарди долари помош за Украина, која западна во големи финансиски проблеми и длабока политичка криза.

Сакциите за Русија „многу брзо“ по референдумот на Крим

Н.Македонија - 11.03.2014

Санкциите за Русија и за „истакнати поединци“ ќе стапат на сила „многу брзо“ по референдумот на Крим, доколку официјална Москва ги легализира неговите резултати, тврдат лондонските медиуми Според ...

Санкциите за Русија ќе се воспостават „многу брзо“ по референдумот на Крим

А1 On - 11.03.2014

Санкциите за Русија и за „истакнати поединци“ ќе стапат на сила „многу брзо“ по референдумот на Крим, доколку офцијална Москва ги легализира неговите резултати, тврдат лондонските медиуми.

ЕК предложи еднострани трговски олеснувања за Украина

А1 On - 11.03.2014

Европската комисија предложи денеска воведување еднострани трговски олеснувања за Украина. Олеснувањата ќе спасат во украинскиот буџет половина милијарда евра годишно, најави претседателот на ...

Сакциите за Русија ќе се воспостават „многу брзо“ по референдумот на Крим

Идивиди - 11.03.2014

/ Лондон, 11 март 2014 (МИА) - Санкциите за Русија и за „истакнати поединци“ ќе стапат на сила „многу брзо“ по референдумот на Крим, доколку офцијална Москва ги легализира неговите резултати, тврдат ...

ЕУ ги отстрани царинските давачки за Украина

А1 On - 11.03.2014

Европската комисија денеска го усвои предлогот за привремено отстранување на царинските давачки за украинскиот извоз во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

ЕУ ги отстрани царинските давачки за Украина

Алфа - 11.03.2014

Европската комисија денеска го усвои предлогот за привремено отстранување на царинските давачки за украинскиот извоз во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

Светската банка годинава на Украина ќе ѝ додели три милијарди долари

+инфо - 11.03.2014

Светската банка соопшти дека има намера годинава да ѝ помогне на Украина со три милијарди долари, што ќе бидат одобрени за развојни проекти, пренесе ДПА.

Светската банка годинава на Украина ќе и додели три милијарди долари

Канал5 - 11.03.2014

Светската банка соопшти дека има намера годинава да и помогне на Украина со три милијарди долари, што ќе бидат одобрени за развојни проекти, пренесе ДПА.

Светска банка на Украина ќе и даде 3 милијарди долари

Либертас - 11.03.2014

Светската банка соопшти дека има намера годинава да и помогне на Украина со три милијарди долари, што ќе бидат одобрени за развојни проекти, пренесе ДПА.

Астролог: Третата светска војна ќе почне во 2014 година

Локално - 11.03.2014

Познатиот руски астролог Павел Глоба уште пред речиси 10 години предвидува дека во 2014 година ќе започне третата светска војна, а пред четири години, изјави дека Украина ќе престане да постои.

Светската банка годинава на Украина ќе и додели три милијарди долари

Сител - 11.03.2014

Светската банка соопшти дека има намера годинава да и помогне на Украина со три милијарди долари, што ќе бидат одобрени за развојни проекти, пренесе ДПА.

Светската банка ќе понуди 3 милијарди долари за Украина

Локално - 11.03.2014

Светската банка е подготвена оваа година да понуди 3 милијарди долари за Украина за унапредување на реформите и поддршка на проекти кои се од клучно значење, соопштија од организацијата.

Руски војници ја блокираа украинска база во Крим

Локално - 11.03.2014

120 руски војници ја опколија украинската воена база на нос Тарханкут во Крим, пренесува РИА Новости. Ренџерите се обиделе да ја заземаат единицата на Кримската воздухопловните сили на Украина.

Хрватски премиер: Украинците не се мразат како Југословените!

Локално - 11.03.2014

Хрватскиот премиер, Зоран Милановиќ споредувајќи го судирот во Украина со распадот на поранешна СФРЈ рече дека според него не постои толкав степен на омраза помеѓу Украинците и Русите, како што било ...

Сакциите за Русија ќе се воспостават „многу брзо“ по референдумот на Крим

Сител - 11.03.2014

Санкциите за Русија и за „истакнати поединци“ ќе стапат на сила „многу брзо“ по референдумот на Крим, доколку офцијална Москва ги легализира неговите резултати, тврдат лондонските медиуми.

ЕУ ги отстрани царинските давачки за Украина

Сител - 11.03.2014

Европската комисија денеска го усвои предлогот за привремено отстранување на царинските давачки за украинскиот извоз во Европската унија. Ова е една од мерките предвидени во пакетот на поддршка од ...

СВЕТСКА БАНКА: Украина годинава ќе добие три милијарди долари

Телеграф - 11.03.2014

Приоритети ќе бидат економската стабилност, банкарското работење, енергетиката и инвестициите, борбата со корупцијата, поефикасната помош за сиромашните и ранливите групи Светската банка соопшти дека ...

Светската банка годинава на Украина ќе и додели три милијарди долари

Бриф - 11.03.2014

Светската банка соопшти дека има намера годинава да и помогне на Украина со три милијарди долари, што ќе бидат одобрени за развојни проекти, пренесе ДПА.

Европските санкции против Русија ќе стапат во сила уште оваа недела?

Точка - 11.03.2014

Министерот за надворешни работи на Франција, Лорен Фабиус изјавил дека санкциите на Европската унија против Русија, можат да стапат во сила уште оваа недела, пренесе "ИТАР-ТАСС".

Обама и Бајден разговараа за ситуацијата во Украина со лидерите на Казахстан, Шпанија и Кипар

Точка - 11.03.2014

Претседателот на САД, Барак Обама и потпретседателот Џо Бајден, разговараа за ситуацијата во Украина со лидерите на Казахстан, Шпанија и Кипар. Земјите ја потврдиле заинтересираноста за мирното ...

БРИТАНИЈА: Русија брзо ќе ја стасаат санкциите по референдумот на Крим

Телеграф - 11.03.2014

Според медиумите во Лондон, Велика Британија, ЕУ и САД постигнале согласност околу казнувањето на Русија и за тоа во неделата разговарале во Хановер, германскиот канцелар Ангела Меркел и британскиот ...

ЕК: Еднострани трговски олеснувања за Украина

Телеграф - 11.03.2014

Според претседателот на Европската комисија, Жозе Баросо, за да стапат на сила олеснувањата треба да бидат поддржани од Советот на ЕУ и од Европскиот парламент Европската комисија предложи воведување ...

ЕУ ги тргна царинските давачки за Украина

Телеграф - 11.03.2014

Ваквиот чекор претставува економска корист за Украина од околу 500 милиони евра годишно Европската комисија денеска го усвои предлогот за привремено отстранување на царинските давачки за украинскиот ...

Украина бара 35 милијарди долари во две години

Република - 11.03.2014

Новите власти во Украина објавија дека на земјата и се неопходни 35 милијарди американски долари странска помош во следните две години. Украинското министерство за финансии во понеделникот побара да ...

Европските санкции против Русија ќе стапат во сила уште оваа недела?

Нетпрес - 11.03.2014

Министерот за надворешни работи на Франција, Лорен Фабиус изјавил дека санкциите на Европската унија против Русија, можат да стапат во сила уште оваа недела, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Обама и Бајден разговараа за ситуацијата во Украина со лидерите на Казахстан, Шпанија и Кипар

Нетпрес - 11.03.2014

Претседателот на САД, Барак Обама и потпретседателот Џо Бајден, разговараа за ситуацијата во Украина со лидерите на Казахстан, Шпанија и Кипар. Земјите ја потврдиле заинтересираноста за мирното ...

Украинското МНР со апел до своите руски колеги околу објавувањето на непроверени информации

Portal - 11.03.2014

Неопходно е да се даде јасна правна оценка на дејствијата на тие, што поради задоволување на своите прагматични интереси, всушност планирано ги уништуваат демократските придобивки на нашата земја, се ...

Филе: Спогодбата за асоцијација не е конечната цел на соработката меѓу ЕУ и Украина

Portal - 11.03.2014

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека Договорот за асоцијација не е конечната цел на соработката меѓу Европската унија (ЕУ) и Украина, пренесува Интерфакс.

ЕК ги одобри олеснувањата за Украина

Нетпрес - 11.03.2014

Европската комисија ги одобри трговските олеснувања за Украина, чија вредност се проценува на вредност од 500 милиони евра. ЕК ги укина увозните царини за широк спектар на земјоделски и други ...

ЕК предложи еднострани трговски олеснувања за Украина

Курир - 11.03.2014

Европската комисија предложи воведување еднострани трговски олеснувања за Украина. Олеснувањата ќе спасат во украинскиот буџет половина милијарда евра годишно, најави претседателот на Европската ...

ЕУ започна со пакетот мерки за помош на Украина- укинати царинските давачки за украинскиот извоз

Press24 - 11.03.2014

Европската Унија започна со пакетот мерки за помош на Украина. Комисијата денеска го усвои предлогот за привремено отстранување на царинските давачки за украинскиот извоз во Европската унија.

Украинското МНР со апел до своите руски колеги околу објавувањето на непроверени информации

Макфакс - 11.03.2014

Неопходно е да се даде јасна правна оценка на дејствијата на тие, што поради задоволување на своите прагматични интереси, всушност планирано ги уништуваат демократските придобивки на нашата земја, се ...

Филе: Спогодбата за асоцијација не е конечната цел на соработката меѓу ЕУ и Украина

Макфакс - 11.03.2014

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека Договорот за асоцијација не е конечната цел на соработката меѓу Европската унија (ЕУ) и Украина, пренесува Интерфакс.

САД: Русија ќе плати за своите постапки во Украина

Макфакс - 11.03.2014

САД сѐ уште се надеваат во решавање на кризата во Украина по дипломатски пат, но доколку Русија не се согласи на тоа „ќе мора да плати за своите постапки", изјави во вторникот навечер портпаролот на ...

Светската банка годинава на Украина ќе и додели три милијарди долари

Денар - 11.03.2014

Светската банка соопшти дека има намера годинава да и помогне на Украина со три милијарди долари, што ќе бидат одобрени за развојни проекти, пренесе ДПА.

Украина годинава ќе доби три милијарди долари од Светска банка

Lider - 11.03.2014

Светската банка соопшти дека има намера годинава да и помогне на Украина со три милијарди долари, што ќе бидат одобрени за развојни проекти, пренесе ДПА.

Светската банка годинава на Украина ќе и додели три милијарди долари

Денешен - 11.03.2014

Светската банка соопшти дека има намера годинава да и помогне на Украина со три милијарди долари, што ќе бидат одобрени за развојни проекти, пренесе ДПА.

Фабиус - Пакетот санкции за Москва може да стартува уште оваа недела

Inpress - 11.03.2014

Париз, 11. март 2014 (ИНПРЕС) Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус се закани дека санкциите против Русија може да бидат преземени уште оваа недела, ако Москва не одговори на ...

Сакциите за Русија ќе се воспостават „многу брзо“ по референдумот на Крим

Економски - 11.03.2014

Санкциите за Русија и за „истакнати поединци“ ќе стапат на сила „многу брзо“ по референдумот на Крим, доколку офцијална Москва ги легализира неговите резултати, тврдат лондонските медиуми.

Санкциите за Русија ќе се воспостават „многу брзо“ по референдумот на Крим

Денешен - 11.03.2014

Санкциите за Русија и за „истакнати поединци“ ќе стапат на сила „многу брзо“ по референдумот на Крим, доколку офцијална Москва ги легализира неговите резултати, тврдат лондонските медиуми.

ЕК предложи еднострани трговски олеснувања за Украина

Lider - 11.03.2014

Европската комисија предложи денеска воведување еднострани трговски олеснувања за Украина. Олеснувањата ќе спасат во украинскиот буџет половина милијарда евра годишно, најави претседателот на ...

ЕУ ги отстрани царинските давачки за Украина

Економски - 11.03.2014

Европската комисија денеска го усвои предлогот за привремено отстранување на царинските давачки за украинскиот извоз во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

Милановиќ: Украинците не се мразат како Југословените!

Falanga - 11.03.2014

Мислам дека Русите и Украинците гледајќи не нас, научија некои лекции. Споредувајќи го судирот во Украина со распадот на поранешна СФРЈ, хрватскиот премиер, Зоран Милановиќ рече дека, според него, не ...

Руски генерали: САД и НАТО ги напаѓаат само послабите, ако тргнат на нас, ќе има нуклеарна војна

Falanga - 11.03.2014

Изјавата на Демпси, во Русија се доживува како пропагандна војна. Заканата на началникот на американскиот Генралштаб, Мертин Демпси, дека Вашингтон е подготвен и воено да реагира ако ескалира ...

ЕУ ги отстрани царинските давачки за Украина

Maxim - 11.03.2014

Европската Унија започна со пакетот мерки за на Украина. Комисијата денеска го усвои предлогот за привремено отстранување на царинските давачки за украинскиот извоз во Европската унија.

Руски трупи отвориле оган при преземање база на Крим

24 Вести - 10.03.2014

Руските трупи отвориле оган денеска од автоматско оружје за време на преземање база на украинските поморски сили на Крим, јавија руски медиуми повикувајќи се на изјава на неименуван украински офицер.

Обама и Џинпинг разговарале за Украина

Р.С.Европа - 10.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама и кинескиот претседател Си Џинпинг се согласиле во врска со важноста од зачувувањето на суверитетот и територијалниот интегритет на Украина.

Нова „гасна војна“ помеѓу Русија и Европа?

Нова ТВ - 10.03.2014

Европа и Нафтогас го зголемија увозот на рускиот гас откако се заострија руско-украинските односи. Стручњаците го поставуваат прашањето: нè чека ли нова „гасна војна“? Од 1 февруари испораката на гас ...

Милановиќ: Украинците не се мразат како Балканците

МКД - 10.03.2014

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ кажал дека мисли дека „не постои толкав степен на омраза“ меѓу Украинците и Русите, како што постоел меѓу балканските нации, пренесува Индекс.

Мултиполарен свет

Н.Македонија - 10.03.2014

Ако е лицемерно ЕУ да се обидува да ја придобие Украина со празни ветувања за некоја просперитетна иднина, не е помалку лицемерно руското пакување на братската помош за соседот што Москва сака по ...

Руски трупи отвориле оган при преземање база на Крим

А1 On - 10.03.2014

Руските трупи отвориле оган денеска од автоматско оружје за време на преземање база на украинските поморски сили на Крим, јавија руски медиуми повикувајќи се на изјава на неименуван украински офицер.

Украина и ЕУ можеби ќе го потпишат Договорот на 21. март

А1 On - 10.03.2014

Украина и Европската унија би можеле да го потпишат политичкиот дел од Договорот за асоцијација на 21. март, најави денеска украинскиот министер за надворешни работи Андриј Дешчич.

Украина и ЕУ можеби ќе го потпишат Договорот на 21 март

Алфа - 10.03.2014

Украина и Европската унија би можеле да го потпишат политичкиот дел од Договорот за асоцијација на 21 март, најави денеска украинскиот министер за надворешни работи Андриј Дешчич.

Руски трупи отвориле оган при преземање база на Крим

+инфо - 10.03.2014

Руските трупи отвориле оган денеска од автоматско оружје за време на преземање база на украинските поморски сили на Крим, јавија руски медиуми повикувајќи се на изјава на неименуван украински офицер.

Украина и ЕУ можеби ќе го потпишат Договорот на 21 март

+инфо - 10.03.2014

Украина и Европската унија би можеле да го потпишат политичкиот дел од Договорот за асоцијација на 21 март, најави денеска украинскиот министер за надворешни работи Андриј Дешчич.

Руски трупи отвориле оган при преземање база на Крим

Сител - 10.03.2014

Руските трупи отвориле оган денеска од автоматско оружје за време на преземање база на украинските поморски сили на Крим, јавија руски медиуми повикувајќи се на изјава на неименуван украински офицер.

Видео: Руски трупи отвориле оган при преземање база на Крим

Канал5 - 10.03.2014

Руски трупи денеска отвориле оган од автоматско оружје при преземање на една база на украинските поморски сили на Крим, јавил Интерфакс повикувајќи се на неименуван украински офицер.

Украина и ЕУ можеби ќе го потпишат Договорот на 21 март

Сител - 10.03.2014

Украина и Европската унија би можеле да го потпишат политичкиот дел од Договорот за асоцијација на 21 март, најави денеска украинскиот министер за надворешни работи Андриј Дешчич.

Руски трупи отвориле оган при преземање база на Крим

Бриф - 10.03.2014

Руските трупи отвориле оган денеска од автоматско оружје за време на преземање база на украинските поморски сили на Крим, јавија руски медиуми повикувајќи се на изјава на неименуван украински офицер.

КРИМ: Руски трупи отвориле оган при преземање база на украински поморски сили

Телеграф - 10.03.2014

Ниту еден од украинските војници не е повреден, а командантот на базата се обидува да преговара за прекин на акцијата. Други детали засега не се познати Руските трупи отвориле оган од автоматско ...

Украина и ЕУ можеби ќе го потпишат Договорот на 21 март

Телеграф - 10.03.2014

Можно е Украина да поднесе тужба пред меѓународните судови поради руската акција на Крим Украина и Европската унија би можеле да го потпишат политичкиот дел од Договорот за асоцијација на 21 март, ...

Нова „гасна војна“ помеѓу Русија и Европа?

Бриф - 10.03.2014

Од 1 февруари испораката на гас надвор од границите на поранешниот Советски Сојуз пораснаа за 8% (до 476.5 милиони кубни метри дневно). Увозот на гас од страна на Нафтогас од Украина порасна за ...

ФОТО: Мало дете го проби рускиот кордон за да го прегрне татка си!

Орбис - 10.03.2014

Ова мало дете кое денеска го обиколи светот медиумите го нарекоа светлината на хаосот во Украина. Од фотографиите кои беа објавени на украинските портали може да се види мало детенце кое го бара ...

Нова „гасна војна“ помеѓу Русија и Европа?

Руска реч - 10.03.2014

Европа и Нафтогас го зголемија увозот на рускиот гас откако се заострија руско-украинските односи. Стручњаците го поставуваат прашањето: нè чека ли нова „гасна војна“? Од 1 февруари испораката на гас ...

Војна на повидок: Руските сили отвориле оган на Крим

Република - 10.03.2014

Руските трупи отвориле оган при преземањето на воена база на Крим, објави „Интерфакс“ според икзјавата на украински полковник кој тврди дека околу два часот попладне руските воени единици презеле ...

Украина и ЕУ можеби ќе го потпишат Договорот за асоцијација на 21. март

Press24 - 10.03.2014

Украина и ЕУ би можеле да го потпишат политичкиот дел од Договорот за асоцијација на 21 март, најави денеска украинскиот министер за надворешни работи Андриј Дешчич.

Прогнози за гасна криза: Европа и Украина можат да издржат само до следната зима

Република - 10.03.2014

Од 1 февруари испораката на гас надвор од границите на поранешниот Советски Сојуз пораснаа за 8% (до 476.5 милиони кубни метри дневно). Увозот на гас од страна на Нафтогас од Украина порасна за ...

Украинските граничари за една недела не пуштиле во земјата 3,5 илјади руски државјани

Руска реч - 10.03.2014

Почнувајќи од 3 март, 3,5 илјади руски граѓани не се пуштени преку границата на територијата на Украина. Ова во неделата го изјави заменикот шеф на Државната погранична служба, Павел Шишолин.

Русите отвориле оган и завзеле украинска база

Денешен - 10.03.2014

Руските трупи отвориле оган денеска од автоматско оружје за време на преземање база на украинските поморски сили на Крим, јавија руски медиуми повикувајќи се на изјава на неименуван украински офицер.

Руски трупи отвориле оган при преземање база на Крим

Lider - 10.03.2014

Руските трупи отвориле оган денеска од автоматско оружје за време на преземање база на украинските поморски сили на Крим, јавија руски медиуми повикувајќи се на изјава на неименуван украински офицер.

Украина и ЕУ можеби ќе го потпишат Договорот на 21.март

Maxim - 10.03.2014

Украина и ЕУ би можеле да го потпишат политичкиот дел од Договорот за асоцијација на 21 март, најави денеска украинскиот министер за надворешни работи Андриј Дешчич.