TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Референдумското прашање за двојазичност не е согласно Уставот

Идивиди - 08.12.2013

Прочитајте: / Загреб, 7 декември 2013 (МИА) - Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска оцени дека референдумското прашање поврзано за двојазичноста, кое го предлага Штабот за одбрана на хрватски ...

Јосиповиќ: Референдумското прашање за двојазичност не е согласно Уставот

24 Вести - 07.12.2013

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска оцени дека референдумското прашање поврзано за двојазичноста, кое го предлага Штабот за одбрана на хрватски Вуковар, не е согласно Уставот, истакнувајќи ...

Јосиповиќ: Референдумското прашање за двојазичност не е согласно Уставот

А1 On - 07.12.2013

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска оцени дека референдумското прашање поврзано за двојазичноста, кое го предлага Штабот за одбрана на хрватски Вуковар, не е согласно Уставот, истакнувајќи ...

Јосиповиќ: Референдумското прашање за двојазичност не е согласно Уставот

+инфо - 07.12.2013

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска оцени дека референдумското прашање поврзано за двојазичноста, кое го предлага Штабот за одбрана на хрватски Вуковар, не е согласно Уставот, истакнувајќи ...

Јосиповиќ: Референдумското прашање за двојазичност не е согласно Уставот

Канал5 - 07.12.2013

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска оцени дека референдумското прашање поврзано за двојазичноста, кое го предлага Штабот за одбрана на хрватски Вуковар, не е согласно Уставот, истакнувајќи ...

ЈОСИПОВИЌ: Референдумското прашање за двојазичност не е согласно Уставот

Телеграф - 07.12.2013

Штабот за одбрана на хрватски Вуковар, организација која се бори против кирилицата, соопшти дека од 17 ноември до 1 декември, собрала 650.000 потписи за распишување државен референдум Хрватскиот ...

Собрани над 650 илјади пописи за референдум против кирилицата

Нова ТВ - 06.12.2013

Штабот за одбрана на хрватски Вуковар објави денеска дека се собрани над 650 илјади пописи и дека тие ќе бидат предадени во Саборот кој треба да распише референдум против кирилицата.

Хрватска: 650.000 потписи против кирилицата, се раѓа нова екстремна десница!

Н.Македонија - 06.12.2013

Повеќе од 650.000 потписи биле собрани од Здружението Стожер за одбрана на Хрватска во рамките на иницијативата за распишување референдум против употребата на кирилицата Претставниците на Стожер ...

Во Хрватска собраа 650.000 потписи против кирилица

Интересно - 06.12.2013

До недела на полноќ се собирало потписи за референдумот за измени на Законот за национални малцинства, односно измена на регулативите за употреба на писмото на националните малцинства, поточно ...

650.000 Хрвати ја потпишаа петицијата за ограничување на правата на малцинствата

А1 On - 06.12.2013

Околу 650.000 Хрвати ја потпишаа петицијата на ветерани од Вуковар и бројот е доволен за да побараат распишување референдум со цел да се ограничат права на малцинства.

650.000 Хрвати ја потпишаа петицијата за ограничување на правата на малцинствата

+инфо - 06.12.2013

Околу 650.000 Хрвати ја потпишаа петицијата на ветерани од Вуковар и бројот е доволен за да побараат распишување референдум со цел да се ограничат права на малцинства.

Хрватите се изјаснија за ограничување на правата на малцинствата

Локално - 06.12.2013

Околу 650.000 Хрвати ја потпишаа петицијата на ветерани од Вуковар и бројот е доволен за да побараат распишување референдум со цел да се ограничат права на малцинства.

650.000 Хрвати го поддржаа референдумот против кирилицата

Balkan Insight - 06.12.2013

Заговорниците на референдум за ограничување на правата на малцинствата и воведување на забрана за службената употреба на српското кирилско писмо, во некои делови на Хрватска веќе собраа доволно ...

Над 650 илјади Хрвати дале потпис за референдумот за кирилицата

Portal - 06.12.2013

Штабот за одбрана на хрватски Вуковар, во својата иницијатива за распишување на референдум за употребата на кирилицата, собрал повеќе од 650 илјади потписи, пишува Jutarnji list.

Над 650 илјади Хрвати дале потпис за референдумот за кирилицата

Макфакс - 06.12.2013

Штабот за одбрана на хрватски Вуковар, во својата иницијатива за распишување на референдум за употребата на кирилицата, собрал повеќе од 650 илјади потписи, пишува Jutarnji list.

Околу 650.000 Хрвати ја потпишаа петицијата за ограничување на правата на малцинствата

Денешен - 06.12.2013

Околу 650.000 Хрвати ја потпишаа петицијата на ветерани од Вуковар и бројот е доволен за да побараат распишување референдум со цел да се ограничат права на малцинства.

Србија предупреди дека Хрватска ги „загрозува“ Србите

Balkan Insight - 05.12.2013

Во услови кога трае спорот околу предложениот референдум за ограничување на правата на малцинствата, српското министерство за надворешни работи ги предупреди странските влади дека српското малцинство ...

Kирилицата ќе го менува хрватскиот Устав

Дневник - 04.12.2013

Хрватската влада завчера потврди дека Законот за животното партнерство наскоро влегува во процедура во Саборот, а негова цел е на малцинската група да ~ се осигураат права што никој друг нема да им ...

Уставните промени во Хрватска пред Божик

А1 On - 04.12.2013

Со уставните промени хрватската Влада сака да спречи одржување референдум за кирилица пред Божик, пишува весникот „Нови лист“. Усогласувањата, меѓутоа, се уште траат, а се чека конечен став на ...

Уставните промени во Хрватска пред Божик

+инфо - 04.12.2013

Со уставните промени хрватската Влада сака да спречи одржување референдум за кирилица пред Божик, пишува весникот „Нови лист“. Усогласувањата, меѓутоа, се уште траат, а се чека конечен став на ...

„Нови лист“: Уставните промени во Хрватска пред Божик

Бриф - 04.12.2013

Со уставните промени хрватската Влада сака да спречи одржување референдум за кирилица пред Божик, пишува весникот „Нови лист“. Усогласувањата, меѓутоа, се уште траат, а се чека конечен став на ...

„Нови лист“: Уставните промени во Хрватска пред Божик

Денешен - 04.12.2013

Со уставните промени хрватската Влада сака да спречи одржување референдум за кирилица пред Божик, пишува весникот „Нови лист“. Усогласувањата, меѓутоа, се уште траат, а се чека конечен став на ...

Референдум за бракот може, а за малцинствата не може

Н.Македонија - 03.12.2013

Во јавноста има многу дилеми, односно референдумот за брак отвори многу прашања, зашто се најавува и изјаснување на народот за користење на кирилицата во Хрватска.

Референдумска војна

Н.Македонија - 03.12.2013

Од хрватската влада се бара да ги заштити легитимитетот и стабилноста на политичкиот систем и да ги промени референдумските правила за да се осигури дека на референдум не може да се решава за прашања ...

Со промени во хрватскиот Устав ќе се спречи референдум за „забрана на кирилицата“

А1 On - 03.12.2013

Клучната препрека за оддржување референдум за правата на националните малцинства во Хрватска треба да биде промената на Уставот со која ќе се забрани плебисцитарно изјаснување за основните човекови ...

Хрватска: Со промени во Уставот ќе се спречи референдум за кирилицата

+инфо - 03.12.2013

Клучната препрека за одржување референдум за правата на националните малцинства во Хрватска треба да биде промената на Уставот со која ќе се забрани плебисцитарно изјаснување за основните човекови ...

Ќе се забрани ли кирилицата во Хрватска ?

Канал5 - 03.12.2013

Додека сум јас премиер таков референдум нема да помине , им одговори Зоран Миловановиќ на барањето на ветераните од Вуковар во Хрватска да се спроведе референдум за употреба на кирилицата.

Со промени во хрватскиот Устав ќе се спречи референдум за „забрана на кирилицата“

Сител - 03.12.2013

Клучната препрека за оддржување референдум за правата на националните малцинства во Хрватска треба да биде промената на Уставот со која ќе се забрани плебисцитарно изјаснување за основните човекови ...

Хрватските власти со смена на Уставот ќе се борат против „забраната на кирилицата“

Локално - 03.12.2013

По најавата на хрватската Влада дека нема да дозволи одржување на референдумот за „забрана на кирилицата“,хрватскиот весник „Јутарњи лист“ тврди дека клучната препрека за оддржување референдум за ...

Да се забрани референдум за основните човекови права и слободи!

Вечер - 03.12.2013

Клучната препрека за оддржување референдум за правата на националните малцинства во Хрватска, вклучувајќи го и референдумот за забрана на кирилицата, треба да биде промената на Уставот Клучната ...

Со промени во хрватскиот Устав ќе се спречи референдум за „забрана на кирилицата“

Бриф - 03.12.2013

Клучната препрека за оддржување референдум за правата на националните малцинства во Хрватска треба да биде промената на Уставот со која ќе се забрани плебисцитарно изјаснување за основните човекови ...

ХРВАТСКА: Со промени во Уставот ќе се спречи референдум за „забрана на кирилицата“

Телеграф - 03.12.2013

Добро нека слушнат, додека сум претседател на Владата, Референдум за правата на националните малцинства нема никогаш да мине, порача вчера Милановиќ Клучната пречка за одржување референдум за правата ...

Има прашања за кои не смее да се распишува референдум

Окно - 03.12.2013

Референдумот во Хрватска е само показател како и најпрогресивните елементи на демократското општество можат да бидат претворени во сопствена спротивност во заостанато и примитивно општество.

Референдум против кирилското писмо

Balkan Insight - 03.12.2013

Активистите во Вуковар што се противат на јавната употреба на српската кирилица, велат дека собрале доволно потписи за распишување на референдум за ова прашање.

Со промени во хрватскиот Устав ќе се спречи референдум за „забрана на кирилицата“

Република - 03.12.2013

Клучната препрека за оддржување референдум за правата на националните малцинства во Хрватска треба да биде промената на Уставот со која ќе се забрани плебисцитарно изјаснување за основните човекови ...

И хрватската црква против кирилицата

Portal - 03.12.2013

Во акцијата „не на кирилицата", Католичката црква директно имала логистичка улога во собирањето на потписите за референдумот против кирилицата, пишува Jutarnji list.

И хрватската црква против кирилицата

Макфакс - 03.12.2013

Во акцијата „не на кирилицата", Католичката црква директно имала логистичка улога во собирањето на потписите за референдумот против кирилицата, пишува Jutarnji list.

Со промени во хрватскиот Устав ќе се спречи референдум за „забрана на кирилицата“

Денешен - 03.12.2013

Клучната препрека за оддржување референдум за правата на националните малцинства во Хрватска треба да биде промената на Уставот со која ќе се забрани плебисцитарно изјаснување за основните човекови ...

Заврши собирањето потписи за референдум за кирилицата во Вуковар

24 Вести - 02.12.2013

На полноќ истече рокот за собирање потписи од граѓаните на Хрватска за референдум за забрана на кирилицата во Вуковар, а организацијата Штаб за одбрана на хрватски Вуковар, која ја покрена оваа ...

Заврши собирањето потписи за референдум за „забрана на кирилицата“ во Вуковар

Алфа - 02.12.2013

На полноќ истече рокот за собирање потписи од граѓаните на Хрватска за референдум за забрана на кирилицата во Вуковар, а организацијата Штаб за одбрана на хрватски Вуковар, која ја покрена оваа ...

Вуковар: Заврши собирањето потписи за референдум за „забрана на кирилицата“

А1 On - 02.12.2013

На полноќ истече рокот за собирање потписи од граѓаните на Хрватска за референдум за забрана на кирилицата во Вуковар, а организацијата Штаб за одбрана на хрватски Вуковар, која ја покрена оваа ...

По забрана на геј-браковите Хрватска со референдум против кирилицата

Н.Македонија - 02.12.2013

Штабот за одбрана на хрватски Вуковар собра доволен број на потписи за смена на законската рамка со која се регулираат правата на малцинските права, како користење на нивниот јазик и писмо, изјави ...

Вуковар: Заврши собирањето потписи за референдум за кирилицата

+инфо - 02.12.2013

На полноќ истече рокот за собирање потписи од граѓаните на Хрватска за референдум за забрана на кирилицата во Вуковар, а организацијата Штаб за одбрана на хрватски Вуковар, која ја покрена оваа ...

Во Хрватска истече рокот за собирање потписи за референдум за кирилицата

Либертас - 02.12.2013

На полноќ истече рокот за собирање потписи од граѓаните на Хрватска за референдум за забрана на кирилицата во Вуковар, а организацијата Штаб за одбрана на хрватски Вуковар, која ја покрена оваа ...

Во Вуковар собрани доволно потписи за референдум за „забрана на кирилицата“

Сител - 02.12.2013

Штабот за одбрана на хрватски Вуковар собра доволен број на потписи за смена на законската рамка со која се регулираат правата на малцинските права, како користење на нивниот јазик и писмо, изјави ...

Хрватските ветерани бараат референдум за забрана на кирилицата

Канал5 - 02.12.2013

Уште од изборниот резултат од референдумското „Не“ за хомосексуалните ракови, Загреб се соочува со нов предизвик: Ветераните од Вуковар соопштија дека собрале доволен број потписи за организирање ...

Заврши собирањето потписи за референдум за „забрана на кирилицата“ во Вуковар

Бриф - 02.12.2013

На полноќ истече рокот за собирање потписи од граѓаните на Хрватска за референдум за забрана на кирилицата во Вуковар, а организацијата Штаб за одбрана на хрватски Вуковар, која ја покрена оваа ...

Собирањето потписи за референдум за „забрана на кирилицата“ во Вуковар заврши

Курир - 02.12.2013

Рокот за собирање потписи од граѓаните на Хрватска за референдум за забрана на кирилицата во Вуковар истече синоќа, а организацијата Штаб за одбрана на хрватски Вуковар, која ја покрена оваа ...

Хрватска: Има ли доволно потписи за референдум за Вуковар?

Република - 02.12.2013

Заврши собирањето потписи во Хрватска за референдум за забрана на кирилицата во Вуковар, а организаторот Штаб за одбрана на хрватски Вуковар процени дека се собрани доволен број потписи.

Хрватска блиску до референдум за употребата на кирилицата

Portal - 02.12.2013

Во Хрватска во неделата на полноќ истекол рокот за собирање на потписи за референдумот за забрана на кирилицата во Вуковар, а т.н. Штаб за одбрана проценил дека се собрале доволно потписи.

Хрватска блиску до референдум за употребата на кирилицата

Макфакс - 02.12.2013

Во Хрватска во неделата на полноќ истекол рокот за собирање на потписи за референдумот за забрана на кирилицата во Вуковар, а т.н. Штаб за одбрана проценил дека се собрале доволно потписи.

Во Вуковар собрани доволно потписи за референдум за „забрана на кирилицата“

Денешен - 02.12.2013

Штабот за одбрана на хрватски Вуковар собра доволен број на потписи за смена на законската рамка со која се регулираат правата на малцинските права, како користење на нивниот јазик и писмо, изјави ...

Вуковар собра доволно потписи за референдум за „забрана на кирилицата“

Maxim - 02.12.2013

Портпаролот на невладината организација Игор Гавриќ, изјави дека штабот за одбрана на хрватски Вуковар собрал доволен број на потписи за смена на законската рамка со која се регулираат правата на ...