TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септември

24 Вести - 23.09.2018

Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за претстојниот референдум на 30 септември, а јавната пропаганда се интензивира и на терен меѓу граѓаните, но и на социјалните мрежи.

Љубчо Георгиевски ќе гласа “За” на референдумот на 30 септември

Фокус - 23.09.2018

Екс премиерот, Љубчо Георгиевски смета дека доколку не успее Договорот од Преспа земјата може да ја изгуби шансата за постигнување подобар компромис во иднина. Според него, доколку референдумот од 30 септември не помине, тогаш Македонија ќе продолжи ...

Љубчо Георгиевски ќе гласа на 30 септември ЗА

Алсат-М - 23.09.2018

Екс премиерот, Љубчо Георгиевски смета дека доколку не успее Договорот од Преспа земјата може да ја изгуби шансата за постигнување подобар компромис во иднина. Според него, доколку референдумот од 30 септември не помине, тогаш Македонија ќе продолжи ...

Спасовски: Институциите ќе гарантираат беспрекорно спроведување на референдумот

24 Вести - 23.09.2018

Една недела пред референдумот министерот за внатрешни гарантира дека беспрекорно ќе биде спроведен. Казни ќе има за сите кои на 30 септември ќе се закануваат или ќе вршат притисоци, порачува Оливер Спасовски.

Француската пратеничка Tанги: Oхрабрувачките пораки на Париз се позитивен сигнал

24 Вести - 23.09.2018

Македонија може да очекува да стане членка на НАТО и на Европската Унија, претстојниот референдум претставува една етапа од тој процес, подоцна ќе треба и Грција да се произнесе позитивно и сите тие услови да се обединат за да може да отпочнат ...

(ВИДЕО) Георгиевски за РСЕ: Доколку не успее референдумот, долго време ќе останеме ПЈРМ

ТВ21 - 23.09.2018

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски за РСЕ изјави дека овој пат не треба да ја испуштиме шансата за решавање на спорот за името. Според него, доколку не успее референдумот, нашата земја уште долго време ќе остане ПЈРМ.

Француската пратеничка Танги: Договорот од Преспа е корисен како за Македонија, така и за регионот, но и за Европа

24 Вести - 23.09.2018

Македонија може да очекува да стане членка на НАТО и на Европската унија, претстојниот референдум претставува една етапа од тој процес, подоцна ќе треба и Грција да се произнесе позитивно и сите тие услови да се обединат за да може да отпочнат ...

Георгиевски: Oваа шанса треба да се искористи, ако не остануваме БЈРМ

МКД - 23.09.2018

Не смееме да заборавиме дека ако пропадне референдумот ние и понатаму остануваме БЈРМ, затоа што, како прво, не верувам дека веќе ќе има храбри македонски политичари кои ќе влезат во оваа битка, а сметам дека и меѓународната заедница тотално ќе се ...

Ирска на референдум ќе одлучува за укинување на забраната за богохулење

Нова ТВ - 23.09.2018

Ирската Влада соопшти дека на 26 октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот со кој се казнува богохулењето. Ирска на референдум ќе одлучува за укинување на забраната за богохулење Министерот за здравство Сајмон Харис минатата година ...

Ирска на референдум ќе одлучува за укинување на забраната за богохулење

+инфо - 23.09.2018

Ирската Влада соопшти дека на 26 октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот со кој се казнува богохулењето. Бласфемијата (богохулство) во Ирска е забранета согласно член на Уставот и е казниво во таа земја.

Ирска на референдум ќе одлучува за укинување на забраната за богохулење

А1 On - 23.09.2018

Ирската Влада соопшти дека на 26 октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот со кој се казнува богохулењето. Бласфемијата (богохулство) во Ирска е забранета согласно член на Уставот и е казниво во таа земја.

Љубчо Георгиевски на 30 септември ќе гласа ЗА

Нетпрес - 23.09.2018

Екс премиерот, Љубчо Георгиевски смета дека доколку не успее Договорот од Преспа земјата може да ја изгуби шансата за постигнување подобар компромис во иднина. Според него, доколку референдумот од 30 септември не помине, тогаш Македонија ќе продолжи ...

Се интензивираат кампањите и подготовките за референдумот на 30 септември

А1 On - 23.09.2018

Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за претстојниот референдум на 30 септември, а јавната пропаганда се интензивира и на терен меѓу граѓаните, но и на социјалните мрежи.

Георгиевски - Нема да имаме шанса за подобар Договор со Грција

Р.С.Европа - 23.09.2018

Како иронија на историјата и на судбината е тоа што сега тие што тогаш не ми дозволија јас да го решам прашањето за името, самите го решаваат и тоа на многу потежок начин, вели поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во неделното интервју на Радио ...

Ирците на референдум ќе одлучат дали да ја укинат забраната за богохулење

МКД - 23.09.2018

Ирска на 26 октомври ќе одржи референдум за укинување на уставниот закон со кој се забранува богохулење, објави Даблин. Ирскиот Устав сега вели: „Објавување или искажување изјави кои се богохулни, поттикнуваат на бунт или се непристојни дела, се ...

Референдумска кампања, со предизборен шмек

Независен - 23.09.2018

Трикратно зголемување на социјална помош од наредната година, зголемување на парична помош за деца со специјални потреби, зголемување на опфатот на деца кои ќе добиваат детски и образовен додаток, отворање конкурс за сите земјоделци до 40 години кои ...

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септември

Стандард - 23.09.2018

Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за претстојниот референдум на 30 септември, а јавната пропаганда се интензивира и на терен меѓу граѓаните, но и на социјалните мрежи.

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септември

Независен - 23.09.2018

Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за претстојниот референдум на 30 септември, а јавната пропаганда се интензивира и на терен меѓу граѓаните, но и на социјалните мрежи.

Љубчо Георгиевски: Јас прв го отворив прашањето, ако пропадне референдумот ќе глумиме дека не сме БЈРМ

Press24 - 23.09.2018

Љубчо Георгиевски во интервју за Радио Слободна Европа се осврна на референдумот на 30. септември, даде поддршка и призна дека и тој ќе гласа. - Не смееме да заборавиме дека ако пропадне референдумот ние и понатаму остануваме БЈРМ, затоа што, како ...

Георгиевски: Да, јас ќе гласам на 30 септември

Нова ТВ - 23.09.2018

Меѓународната заедница тотално ќе се олади, ние ќе останеме со референцата ПЈРМ (Поранешна Југословенска Република Македонија), лично не верувам дека во иднина ќе има храбри македонски политичари кои ќе влезат во ваква битка и затоа сметам дека ова ...

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септември

Слободен Печат - 23.09.2018

Активности во Скопје попладнето имаат и застапниците на ставот за бојкот на референдумот. Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за претстојниот референдум на 30 септември, а јавната пропаганда се интензивира и на терен меѓу ...

Ирците на референдум ќе одлучат дали да ја укинат забраната за богохулење

Нетпрес - 23.09.2018

Ирска на 26 октомври ќе одржи референдум за укинување на уставниот закон со кој се забранува богохулење, објави Даблин. Ирскиот Устав сега вели: „Објавување или искажување изјави кои се богохулни, поттикнуваат на бунт или се непристојни дела, се ...

Може ли да бидат хакнати резултатите од престојниот референдум за името

еМагазин - 23.09.2018

Пред неколку дена Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана, Словенија, објави анализа во која има истражување на јавното мислење за престојниот референдум за името, а исто така даде детален преглед на ...

Георгиевски: Нема да имаме шанса за подобар Договор со Грција

Либертас - 23.09.2018

Како иронија на историјата и на судбината е тоа што сега тие што тогаш не ми дозволија јас да го решам прашањето за името, самите го решаваат и тоа на многу потежок начин, вели поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во неделното интервју на Радио ...

Љубчо Георгиевски за РСЕ: Сакав да го решам проблемот со името, ама од СДСМ не ми дозволија

Фактор - 23.09.2018

Љубчо Георгиевски, поранешниот премиер на Македонија, откри нова пикантерија во најновото интервју за Радио Слободна Европа , велејќи дека своевремено сакал да го реши пробемот со името со Грција и потегнал иницијатива, но наишол на жесток отпор од ...

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септември

Локално - 23.09.2018

Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за претстојниот референдум на 30 септември, а јавната пропаганда се интензивира и на терен меѓу граѓаните, но и на социјалните мрежи.

Георгиевски: Нема да имаме шанса за подобар Договор со Грција

iPortal - 23.09.2018

Како иронија на историјата и на судбината е тоа што сега тие што тогаш не ми дозволија јас да го решам прашањето за името, самите го решаваат и тоа на многу потежок начин, вели поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во неделното интервју на Радио ...

Ирска на референдум ќе одлучува за укинување на забраната за богохулење

Либертас - 23.09.2018

Ирската Влада соопшти дека на 26 октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот со кој се казнува богохулењето. Бласфемијата (богохулство) во Ирска е забранета согласно член на Уставот и е казниво во таа земја.

Димитровски: Ако референдумот е историски важен, многу е важно изразувањето на граѓан(к)ите

CivilMedia - 23.09.2018

Во разговор на ЦИВИЛ Медиа, со одговорниот уредник на неделникот „Фокус“, Зоран Димитровски, за прашањето и кампањата околу претстојниот референдум на 30 септември, тој вели дека веднаш по склучувањето на Договорот со Грција, владејачката коалиција, ...

Куманово: Ние сме сиромашни луѓе во која и да сме држава

CivilMedia - 23.09.2018

Тимот на ЦИВИЛ ги праша кумановчан(к)и што мислат за референдумот и колку се информирани за самиот процес. „Мислам дека граѓаните се доволно информирани и треба да се излезе на референдумот“, вели еден кумановчанец.

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септември

Либертас - 23.09.2018

Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за претстојниот референдум на 30 септември, а јавната пропаганда се интензивира и на терен меѓу граѓаните, но и на социјалните мрежи.

Влегуваме во последната недела од кампањата за референдумот на 30 септември

Вечер Прес - 23.09.2018

Референдумската треска се засилува, копјата се кршат на Фејсбук и Твитер Пет дена пред истекот на кампањата за претстојниот референдум на 30 септември, референдумската треска се засилува. Јавната пропаганда се интензивира и на терен меѓу граѓаните, ...

Ирска на референдум ќе одлучува за укинување на забраната за богохулење

CivilMedia - 23.09.2018

Ирската Влада соопшти дека на 26 октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот со кој се казнува богохулењето. Бласфемијата (богохулство) во Ирска е забранета согласно член на Уставот и е казниво во таа земја.

Георгиевски: Да, јас ќе гласам на 30 септември

Локално - 23.09.2018

Меѓународната заедница тотално ќе се олади, ние ќе останеме со референцата ПЈРМ (Поранешна Југословенска Република Македонија), лично не верувам дека во иднина ќе има храбри македонски политичари кои ќе влезат во ваква битка и затоа сметам дека ова ...

Швајцарците си излегоа на референдумите - еден прифатија, два отфрлија

Фактор - 23.09.2018

Швајцарците денеска со голем интерес излегоа на трите референдуми за кои се гласаше денеска во земјата, иако не се носеа одлучи „што живот значат“. Два референдуми се одбиени - односно 64 отсто од гласачите гласале против државна помош за ...

Почесниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка „ЗА“ референдумот

24Инфо - 23.09.2018

Почесниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка „ЗА“ референдумот Екс премиерот, Љубчо Георгиевски смета дека доколку не успее Договорот од Преспа земјата може да ја изгуби шансата за постигнување подобар компромис во иднина.

ДИК сними спот за референдумот (ВИДЕО)

Република - 23.09.2018

„Твој став, твое право“ е слоганот со кој Државната изборна комисија ги повикува граѓаните да се информаираат за гласачките права за референумот на 30 ...

Се интензивира референдумската кампања пред почетокот на последната недела до гласањето

Фактор - 23.09.2018

Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за претстојниот референдум на 30 септември, а јавната пропаганда се интензивира и на терен меѓу граѓаните, но и на социјалните мрежи.

Георгиевски: Ако пропадне референдумот, остануваме БЈРМ

Н.Македонија - 23.09.2018

Не смееме да заборавиме дека ако пропадне референдумот ние и понатаму остануваме БЈРМ, затоа што, како прво, не верувам дека веќе ќе има храбри македонски политичари кои ќе влезат во оваа битка, а сметам дека и меѓународната заедница тотално ќе се ...

Ирска ќе одржи референдум за укинување на забраната ѕа богохулење

Н.Македонија - 23.09.2018

Ирската Влада соопшти дека на 26 октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот со кој се казнува богохулењето. Бласфемијата (богохулство) во Ирска е забранета согласно член на Уставот и е казниво во таа земја.

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септември

1tv - 23.09.2018

Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за претстојниот референдум на 30 септември, а јавната пропаганда се интензивира и на терен меѓу граѓаните, но и на социјалните мрежи.

Иванов од Америка ни испрати порака дека ќе го бојкотира референдумот

AKO - 23.09.2018

Претседателот на РМ, Ѓорге Иванов, од Америка, каде престојува, говорејќи пред дел од македонската дијаспора, испрати порака дека ќе го бојкотира референдумот. Еве го неговото обраќање пред членовите на ОМД: ,,Благодарам за ова престижно признание.

(Видео) Георгиевски: Нема да имаме шанси да постигнеме подобар договор од овој

1tv - 23.09.2018

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски, во неделно интервју за Радио Слободна Европа, вели дека ќе излезе и ќе гласа на референдумот. Тој вели дека подобар договор од овој не можеме да постигнеме па затоа не смееме да ...

Мицкоски на протестен марш во Охрид, вели дека референдумот е за губење на Македонија (Видео линк)

1tv - 23.09.2018

Ако со референдумот се даде зелено светло на договорот со Грција, практично се вклучува црвено светло за референдумот од 8 септември 1991 година. Иако сакаат од власта да направат поистоветување тие се сосема два различни, спротивни еден од друг ...

Николовски: Русија има влијание врз референдумот и тоа е предмет на истрага, сепак факт е дека во модерниот свет војна ...

Фокус - 22.09.2018

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Република Македонија. -Граѓаните може да бидат спокојни, сето ова што оди е во друга сфера, на поголеми ...

МОСТ објави периодичен извештај од набљудувањето на

Канал5 - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

Извештај на МОСТ: Само коалицијата „За европска Македонија“ има интензивни активности на терен

Фокус - 22.09.2018

Набљудувањето на референдумот од страна на Граѓанската асоцијација МОСТ започна на 3 септември, со распоредување на 80 долгорочни набљудувачи, кои ги покриваат сите општини во Република Македонија.

МОСТ: Неетички е апелот на Заев до бизнисмените финансиски да ги мотивираат работниците

ТВ21 - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација „Мост“, објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. „Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

Уште седум дена останаа до одржување на референдумот

Канал5 - 22.09.2018

Додека поддржувачите на Договорот за името со Грција се активно на терен и бараат глас ЗА повеќе, и дел од потесното раководство на ВМРО ДПМНЕ се изјасни дали на 30ти сптември ќе отидат на избирачките места и дали ќе гласаат.

Николовски: Се истражува влијанието на Русија врз референдумот

Алсат-М - 22.09.2018

Русија има влијание врз референдумот и за тоа постои актуелна истрага. Ова го соопшти првиот човек на УБК Горан Николовски во едно телевизиско интервју, но притоа не откривајќи повеќе детали за начинот на кој се организира делувањето против успех на ...

Дали посетите на странци носат позитивен или негативен ефект за референдумот?

Алсат-М - 22.09.2018

Познавачи на политичките прашања се поделени околу влијанието на интензивните посети на меѓународниот фактор за поддршка на референдумот. Според професорот Лазар Лазаров, силните западни пораки ги убедуваат граѓаните масовно да го поддржат ...

МОСТ: Повикот на Заев до компаниите не е етички

Алсат-М - 22.09.2018

Повикот на премиерот Зоран Заев до бизнисмените, со пари да ги мотивираат вработените во нивните компании да гласаат на претстојниот референдум, не е етички. Ваква е оценката на невладината организација „Мост“ која се најде во нивниот периодичен ...

Шеху: Политичките партии немаат набљудувачи во избирачките совети

Алсат-М - 22.09.2018

Потпретседателката на Државната изборна комисија, Дитмира Шеху, во интервју за Алсат, говори за последните подготовки пред референдумот следнава недела. Таа нагласува дека меѓу членовите на оваа институција нема политички влијанија.

МОСТ објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот

Телма - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

МОСТ објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот

Нетпрес - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

МОСТ во извештај за референдумот го критикува апелот на Заев финансиски да се мотивираат вработените да гласаат

Макфакс - 22.09.2018

Набљудувањето на референдумот од страна на Граѓанската асоцијација МОСТ започна на 3 септември, со распоредување на 80 долгорочни набљудувачи, кои ги покриваат сите општини во Република Македонија.

Апелот на Заев до бизнисмените неприфатлив за МОСТ

Независен - 22.09.2018

Според извешттајот на МОСТ за периодот 3-16 септември, единствениот субјект кој има интензивни активности на терен е коалицијата „Заедно за европска Македонија“. Забележани се главно директни средби со граѓаните и повисок интензитет на т.н.

МОСТ: Апелот на Заев до бизнисмените финансиски да ги мотивираат вработените и да гласаат е неетички потег

МКД - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

МОСТ: Преовладува кампањата ЗА референдумот

+инфо - 22.09.2018

Забележан е и значително помал процент на активности на субјекти кои пропагираат граѓаните да не гласаат на референдумот, велат од МОСТ. Граѓанската асоцијација МОСТ информира дека во рамки на набљудувањето на референдумот се анализирани 311 ...

Бојкотирам или политика на инфантилизација

+инфо - 22.09.2018

Бојкотирам и останатиот политички башибозук, треба да биде свесен дека политичката апстиненција не значи ништо, па тие структури веруваат дека наоѓаат некакво протестно меѓурешение: да не излезеш на референдум, со што референдумот би станал ...

МОСТ: Апелот на Заев бизнисмените финансиски да ги мотивираат вработените да гласаат на референдумот е неетички

А1 On - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

Стоилковиќ: И при неуспешен референдум, власта ќе продолжи со имплементирање на договорот со Грција

Press24 - 22.09.2018

Иако референдумот биде неуспешен, ќе се продолжи со негово имплементирање. И на крајот немате никаква гаранција дека договорот ќе помине во грчкиот парламент,не заборавајте дека и Привремената Спогодба од 1995.г.

Македонија мора да ги извади усраните пелени од своите ормари

+инфо - 22.09.2018

Темата, меѓутоа, не е дијаспората. Макар што е нужно во оваа прилика да кажеме уште две работи во врска со некои позиционирања на делови од иселеништвото. По долги и драматични неизвесности, ангелот Гаврил, кој друг, ја спушти на земјата веста за ...

Николовски: Се истражува влијанието на Русија врз референдумот

Нетпрес - 22.09.2018

Русија има влијание врз референдумот и за тоа постои актуелна истрага. Ова го соопшти првиот човек на УБК Горан Николовски во едно телевизиско интервју, но притоа не откривајќи повеќе детали за начинот на кој се организира делувањето против успех на ...

Додавката Северна, најприфатливо решение на спорот

Слободен Печат - 22.09.2018

Како граѓанин на оваа држава цврсто сум решен да гласам ЗА на претстојниот референдум, сè со цел референдумот да успее и мојата држава конечно да ја обезбеди својата иднина. Во случај референдумот да не успее, иднината на мојата татковина станува ...

Бојкотирам или политика на инфантилизација

Слободен Печат - 22.09.2018

Бојкотирам и останатиот политички башибозук, треба да биде свесен дека политичката апстиненција не значи ништо, па тие структури веруваат дека наоѓаат некакво протестно меѓурешение: да не излезеш на референдум, со што референдумот би станал ...

МОСТ - Неетички е апелот на премиерот финансиски да се мотивираат работниците за да гласаат

Р.С.Европа - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ, во својот периодичен извештај од набљудувањето на референдумот, објавува дека единствени субјект кој има интензивни активности на терен е коалицијата „Заедно за европска Македонија“.

Невладините ќе им делат пропусници „под ракав“ на партиите?!

Слободен Печат - 22.09.2018

Претстојниот референдум за името е премногу важен како за партиите на власт, така и за партиите во опозиција, па воопшто не треба да изненади фактот доколку поголемите партии успеат да пронајдат начин како да го заобиколат законот што го забранува ...

Љубчо Георгиевски агитира „за“

Независен - 22.09.2018

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, влезе во кампањата „за“ договорот со Грција. Во рекламниот спот, тој ги убедува граѓаните да излезат и да гласаат за спогодбата од Мала Преспа, оти во спротивно, ризикуваат следните две, три или ...

Стоилковиќ: И при неуспешен референдум, власта ќе продолжи со имплементирање на договорот со Грција

Курир - 22.09.2018

Иако референдумот биде неуспешен, ќе се продолжи со негово имплементирање. И на крајот немате никаква гаранција дека договорот ќе помине во грчкиот парламент,не заборавајте дека и Привремената Спогодба од 1995.г.

Љубчо Георгиевски влезе во кампањата За договорот со Грција

Press24 - 22.09.2018

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, влезе во кампањата „за“ договорот со Грција. Во рекламниот спот, тој ги убедува граѓаните да излезат и да гласаат за спогодбата од Мала Преспа.

Ирска во октомври на референдум

Независен - 22.09.2018

Во Ирска во октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот против богохулење, беше објавено денеска во Даблин. Според уставот на Ирска, објавувањето или заговарање богохулење, подривачки или непристоен говор претставува кривично дело ...

Ирците во октомври на референдум за „богохулење“

Алфа - 22.09.2018

Не само Македонците, туку и Ирците ќе излезат на референдум. Во Ирска во октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот против богохулење, беше објавено денеска во Даблин. Според уставот на Ирска, објавувањето или заговарање богохулење, ...

МОСТ објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот

Курир - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

МОСТ објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот

Нова ТВ - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

МОСТ објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот

Стандард - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

Извештајот на МОСТ за текот на референдумот бележи прекршувања, пропусти и подобрувања

MTM - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

МОСТ објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот

Локално - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со британскиот министер Данкан: Младите да мислат на иднината и да гласаат на референдумот, ова е ...

Либертас - 22.09.2018

„360 Степени“ направи интервју со британскиот министер за Европа и Америка, Алан Данкан, во пресрет на референдумот. Министре, ви благодарам за можноста да разговарам со вас. Да почнеме со главното прашање – која е позицијата на Обединетото Кралство ...

КОЛУМНА НА КОЛЕ МАНЕВ: Референдумот како детергент!

Денешен - 22.09.2018

На 30 септември ќе одам или на море, или на планина, на езеро покрај некоја река или ќе си останам дома. Референдумот ќе го прескокнам, без разлика каква идеја или заклучок ќе му падне на Зоран Заев во умот! Коле Манев Актуелната власт и нивните ...

(ВИДЕО) Анкета во Битола: Референдумот треба да успее оти сами не можеме да опстанеме

Либертас - 22.09.2018

„Треба да успее референдумот бидејќи каде ќе одиме понатаму. Многу се залажуваат луѓето дека сами можеме да опстанеме, сега се сменија времињата и се знае кој командува во светот, ние сами ништо не можеме да направиме“, вели еден битолчанец на ...

(ВИДЕО) Биљали: Со успешен референдум ќе избегнеме една голема трагедија, една голема експлозија на Балканот

Либертас - 22.09.2018

Универзитетскиот професор Мерсел Билали во интервју за ЦИВИЛ Медиа зборува за своите ставови околу референдумот и неговите прогнози околу она што нè очекува по резултатите. ЦИВИЛ Медиа : Кои се вашите гледишта и ставови за и околу референдумот? ...

Прилеп: Досега тоневме, сега имаме историска шанса

CivilMedia - 22.09.2018

Тимот на ЦИВИЛ Медиа ги праша граѓанките и граѓаните на Прилеп кој е нивниот став и мислење околу референдумот. „Од срце очекувам да дојде референдумот и Македонија да биде вистинската Македонија, онаа што ја очекуваме и што ја мислиме.

Билали: Македонија останува држава на монументи и статуи

CivilMedia - 22.09.2018

Универзитетскиот професор Мерсел Билали во интервју за ЦИВИЛ Медиа зборува за своите ставови околу референдумот и неговите прогнози околу она што нè очекува по резултатите. : Мислам дека долго време меѓу аналитичари, новинари, дипломати, политичари ...

(ВИДЕО) Анкета во Прилеп за референдумот: Досега тоневме, сега имаме историска шанса

Либертас - 22.09.2018

Тимот на ЦИВИЛ Медиа ги праша граѓанките и граѓаните на Прилеп кој е нивниот став и мислење околу референдумот. „Од срце очекувам да дојде референдумот и Македонија да биде вистинската Македонија, онаа што ја очекуваме и што ја мислиме.

МОСТ објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот

Скопје инфо - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

МОСТ даде позитивни забелешки на Државната изборна комисија

Фактор - 22.09.2018

Уште седум дена останаа до одржување на референдумот.Во меѓувреме продолжува меѓународната дипломатската офанзива во земјава, а интензивно работи и Државната изборна комисија. Со периодичен извештај од набљудувањето на референдумската кампања излезе ...

MOСТ го искара Заев за „поткупот“

Фактор - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

Периодичен извештај од набљудувањето на референдумот

Република - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

Слободен печат: Можно е партиски активисти да се инфилтрираат во „невладините“ за референдумот

Фактор - 22.09.2018

Воопшто не треба да изненади фактот доколку поголемите партии успеат да пронајдат начин како да го заобиколат законот што го забранува нивното присуство во гласачкиот процес за време на референдумот и да инфилтрираат активисти во невладините ...

ВИДЕО: Анализа на Студио 1 со шефот на УБК Николовски за руското влијание во периодот пред референдумот

Либертас - 22.09.2018

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. -Граѓаните може да бидат спокојни, сето ова што оди е во друга сфера, на поголеми ...

Страшо Ангеловски, МААК: Kрајната цел е да се избрише постоењето на македонскиот народ

Република - 22.09.2018

Страшо Ангеловски, лидерот на МААК смета дека секој обид да се стави равенство меѓу референдумот од 8 Септември 1991-та и овој денешниов е сквернавење на третиот македонски Илинден и сквернавење на светите македонски идеали.

Битола: Референдумот треба да успее оти сами не можеме да опстанеме

CivilMedia - 22.09.2018

„Треба да успее референдумот бидејќи каде ќе одиме понатаму. Многу се залажуваат луѓето дека сами можеме да опстанеме, сега се сменија времињата и се знае кој командува во светот, ние сами ништо не можеме да направиме“, вели еден битолчанец на ...

МОСТ објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот

Вечер Прес - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

МОСТ: Заев постави неетички преседан

Република - 22.09.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, со своето барање до бизнисмените финансиски да ги мотивираат вработените за да гласаат на референдумот направи неодоговорен и опасен потег, што може негативно да влијае на демократичноста ...

Наследникот на Сашо Мијалков во УБК: Референдумот се загрозува само преку социјалните мрежи

Фактор - 22.09.2018

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. -Граѓаните може да бидат спокојни, сето ова што оди е во друга сфера, на поголеми ...

Минатата недела ДИРЕКТНО: гласачки права, правен систем и контрола на оружјето

CivilMedia - 22.09.2018

Оваа недела помина во знакот несовесното работење на полицијата и судовите, улогата на младите во референдумскиот процес, а во тој контекст на мета беа гласачите третирани како бројки и состојбата на Избирачкиот список.

МОСТ во извештај за референдумот го критикува апелот на Заев финансиски да се мотивираат вработените да гласаат

Точка - 22.09.2018

Набљудувањето на референдумот од страна на Граѓанската асоцијација МОСТ започна на 3 септември, со распоредување на 80 долгорочни набљудувачи, кои ги покриваат сите општини во Република Македонија.

Николовски: Русија има влијание врз референдумот и тоа е предмет на истрага

iPortal - 22.09.2018

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Република Македонија. -Граѓаните може да бидат спокојни, сето ова што оди е во друга сфера, на поголеми ...

Референдумска војна на социјалните мрежи

Н.Македонија - 22.09.2018

Иако социјалните мрежи сѐ уште се доживуваат како паралелен свет на реалниот живот во македонското општество, сепак можностите што тие ги нудат сѐ повеќе се користат како средство за наметнување на сопствениот фактор на влијание, а сепак тоа да ...

Периодичен извештај на МОСТ од набљудувањето на референдумската кампања

1tv - 22.09.2018

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави периодичен извештај од набљудувањето на референдумот. Во набљудуваниот период добиени и анализирани се 311 извештаи за кампања и 978 дневни извештаи за настани и случувања во општините.

МОСТ: Повикот на Премиерот до бизнисмените за финансиска мотивација за гласање е неетички и е преседан

AKO - 22.09.2018

,,Апелот на претседателот на Владата на РМ до бизнисмените, финансиски да ги мотивираат вработените во нивните компании да гласаат, е неетички потег кој не треба да биде дел од еден ваков важен процес.

МОСТ даде позитивни забелешки на Државната изборна комисија

Денар - 22.09.2018

Уште седум дена останаа до одржување на референдумот.Во меѓувреме продолжува меѓународната дипломатската офанзива во земјава, а интензивно работи и Државната изборна комисија. Со периодичен извештај од набљудувањето на референдумската кампања излезе ...

АВМУ: Анкети заклучно со 24, а референдумски молк од 28 септември

Телма - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Обвинителството ќе ги следи евентуалните незаконитости во текот на референдумот

Канал5 - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со референдумот. Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на ...

Обвинителот Бајрами на чело на Комисијата за следење на нерегуларности на референдумот

ТВ21 - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето ...

Швајцарците во недела гласаат на три реферндуми

Канал5 - 21.09.2018

Швајцарците во недела ќе се изјаснуваат на три референдуми и тоа за подобрување на исхраната , земјоделството , како и да ги уредат патеките за велосипедисти. Швајцарските гласачи во недела ќе излезат на дури три референдуми , со кои сакаарт да го ...

Графити „Бојкот на референдум“ и „Северна никогаш, Македонија секогаш“ осамнаа на градинка

Фокус - 21.09.2018

Како што се наближува времето за референдумот на 30-ти септември, така расте политичката тензија помеѓу граѓаните во Македонија. Некои јавно порачаа дека ќе гласаат „за“ на референдумот, додека пак некои соопштија бојкот на истиот.

Во Швајцарија ќе има три референдуми: Ќе се гласа за храна и за велосипедистите

ТВ21 - 21.09.2018

Швајцарските граѓани во недела излегуваат на два референдума со кои сакаат да ја заштита својата храна и земјоделство, а во истиот ден ќе одлучуваат и за правниот статус на велосипедските патеки низ земјата.

Јавното обвинителство формираше комисија - ќе се ловат нерегуларности на референдумот

24 Вести - 21.09.2018

Јавното обвинителство формира комисија за следење на евентуалните нерегулараности за време на престојниот референдум на 30 септември. Оттаму наведуваат дека Комисијата ќе следи евентуални противправности со извршување кривични дела од Глава ...

АВМУ: Анкети заклучно со 24.09.2018 а молкот за референдумот почнува на 28.09.2018

Канал5 - 21.09.2018

Резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето, односно заклучно со 24 септември, потсетуваат од Агенцијата за визуелни и медиумски услуги.

Мнозинството не размислува за избори, Шекеринска: Во прашање е иднината, тие водат партиски политики

ТВ21 - 21.09.2018

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и мнозинска поддршка од гласачите , владата сепак не размислува за свикување нови избори.

ЈОРМ формира комисија за следење евентуални нерегуларности на референдумот

Телма - 21.09.2018

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот, и за таа цел е формирана Комисијата, а за претседател е назначен обвинителот Џељаљ Бајрами.

АВМУ: Анкети заклучно со 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

Канал5 - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Анкети до 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

Независен - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

АВМУ: Анкети заклучно со 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

Сител - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

ДИК нема да го прогласи референдумот за успешен или не: Ќе има уште еден - обврзувачки

Press24 - 21.09.2018

На вчерашниот брифинг со новинарите, членовите на ДИК кажаа дека на референдумот на гласање треба да излезат половина од запишаните избирачи плус еден и половина од излезените плус еден да гласаат „за“, пренесува МКД.мк.

АВМУ: Анкети за референдумот може да се објавуваат до 24 септември

Р.С.Европа - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Анкети заклучно со 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

+инфо - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот

А1 On - 21.09.2018

Согласно своите надлежности Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот ...

АВМУ: Анкети заклучно со 24, а референдумски молк од 28 септември

Правдико - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

ЈО формира комисија за евентуални неправилности на референдумот

Нова ТВ - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои ...

Обвинителот Бајрами на чело на Комисијата за следење на нерегуларности на референдумот

+инфо - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето ...

ЈО формира комисија за евентуални неправилности на референдумот

Алфа - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои ...

Обвинителот Бајрами на чело на Комисијата за следење на нерегуларности на референдумот

Слободен Печат - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето ...

Референдум без етничка боја – се одлучува за иднината на сите!

Окно - 21.09.2018

Додека противниците на претстојниот Референдум тврдат дека Македонија велгува во фаза на капитулација и самоуништување, а подржувачите дека ни се отвора патот кон евроатланската интеграција, експертите се едногласни оти ова се исторски моменти за ...

ДИК нема да го прогласи референдумот за успешен или не, за членство во ЕУ ќе имаме уште еден - обврзувачки

МКД - 21.09.2018

На вчерашниот брифинг членови на Државната изборна комисија се обидоа да одговорат на некои отворени прашања во врска со референдумот на 30 септември. Тие велат дека на референдумот на гласање треба да излезат половина од запишаните избирачи плус ...

Швајцарците в недела ќе излезат на три референдуми

Макфакс - 21.09.2018

Швајцарските гласачи в недела излегуваат на два референдума со кои сакаат да го заштитат квалитетот на својата храна и земјоделството во целина, пренесуваат тамошните медиуми, а истиот ден ќе се одлучува и за правниот статус на велосипедските патеки.

Обвинителството формираше комисија која ќе ги следи неправилностите не референдумот

Press24 - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои ...

Обвинителството следи дали некој го крши референдумот

Независен - 21.09.2018

Основното јавно обвинителство ќе ги следи евентуалните неправилности при спроведувањето референдум. Од таму велат дека формирале Комисија за следење противправности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет: Кривични дела против ...

Јавното обвинителство формираше Комисија за следење на противправности во врска со референдумот

Макфакс - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30 септември. Како што информираат од Јавното обвинителство, за претседател на привремената ...

Швајцарците в недела гласаат на три референдуми

Факултети - 21.09.2018

Швајцарските гласачи в недела излегуваат на два референдума со кои сакаат да го заштитат квалитетот на својата храна и земјоделието, а истиот ден тие ќе одлучуваат и за правниот статус на велосипедските патеки.

Анкета на „Фактор“: Генерално, мнозинството граѓани на Македонија имаат став за референдумот

Таратур - 21.09.2018

Според направената анкета од страна на бизнис порталот Фактор.мк, која се базираше на одговори на едноставното прашање: „Дали сте доволно информирани за да формирате личен став во врска со референдумот?“, од досега дадените одговори на прашањето ...

Успешноста на референдумот на политичка вага

Независен - 21.09.2018

Ноќта на 30 септември Државната изборна комисија само ќе ги соопшти резултатите од гласањето – одѕивот, колкумина од излезените избирачи заокружиле „да“, а колкумина „не“, бројката на неважечки ливчиња...

Графити „Бојкот на референдум“ и „Северна никогаш, Македонија секогаш“ осамнаа на градинка

Press24 - 21.09.2018

Како што се ближи денот кога ќе се одржи референдумот, така се повеќе граѓаните го искажуваат своето мислење, па дури и јавно. Овој пат на погрешно место. Графити со натпис „Името ни е идентитетот“, „Северна никогаш, Македонија секогаш“ осамнаа на ...

АВМУ: Анкетите за референдумот може да се објавуваат до понеделник, молкот започнува на 28 септември

А1 On - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Обвинителството ќе следи евентуални нерегуларности на референдумот

Р.С.Европа - 21.09.2018

Јавното обвинителство ќе следи евентуални противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот. За таа цел е формирана Комисија, а за претседател е назначен обвинителот Џељаљ Бајрами, информираат од Обвинителството.

Богданов, член на ИK на ВМРО ДПМНЕ: Дел од членовите размислуваат да го поддржат договорот

Слободен Печат - 21.09.2018

Според моите сознанија, членството е поделено. Дел од членовите размислуваат да излезат и да го подржат договорот, особено членовите од урбаните средини и поголемите градови, вели Богданов член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

АВМУ: Анкети заклучно со 24 септември, молкот од 28 септември

Нова ТВ - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Зошто ќе го бојкотирам референдумот

Независен - 21.09.2018

Во средата Уставниот суд, очекувано, политички ѝ пресуди на иницијативата за поништување на одлуката за референдумот како неуставна. Срам да те фати со какви „аргументи“ ја отфрлија иницијативата.

Јавното обвинителство формира Комисија за следење на нерегуларности на референдумот

МКД - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето ...

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните нерегуларности околу референдумот

Академик - 21.09.2018

Во согласност со своите надлежности, јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела од Главата шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од ...

ДИК: За членство во ЕУ ќе мора да има уште еден, ОБВРЗУВАЧКИ референдум

Таратур - 21.09.2018

На прес-конференцијата која вчера членовите на ДИК ја одржаа за медиумите, меѓу другите прашања кои ги добија и на кои одговараа, беше и она дали има разлика во исполнувањето на условите на консултативен или обврзувачки референдум, од ДИК одговорија ...

Швајцарците во недела гласаат на три реферндуми

Нетпрес - 21.09.2018

Швајцарците во недела ќе се изјаснуваат на три референдуми и тоа за подобрување на исхраната , земјоделството , како и да ги уредат патеките за велосипедисти. Швајцарските гласачи во недела ќе излезат на дури три референдуми , со кои сакаарт да го ...

ЈОРМ формира комисија за следење евентуални нерегуларности на референдумот

Стандард - 21.09.2018

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот, и за таа цел е формирана Комисијата, а за претседател е назначен обвинителот Џељаљ Бајрами.

ЈОРМ формира комисија за следење евентуални нерегуларности на референдумот

Сител - 21.09.2018

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот, и за таа цел е формирана Комисијата, а за претседател е назначен обвинителот Џељаљ Бајрами.

ЈО формира комисија за евентуални неправилности на референдумот

Правдико - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето ...

АВМУ: Анкети заклучно со 24, а референдумски молк од 28 септември

Макфакс - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

АВМУ: Анкети заклучно со 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

Слободен Печат - 21.09.2018

Како што соопшти АВМУ, рефендумскиот молк започнува 48 часа пред денот на гласањето, односно на 28 септември 2018 година и завршува со затворањето на гласачките места во 19 часот на 30 септември 2018 година.

АВМУ: Анкети заклучно со 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

Стандард - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

АВМУ: Анкетите за референдумот може да се објавуваат до понеделник, молкот започнува на 28 септември

Press24 - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Референдумски молк од 28 септември

МКД - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Специјална комисија ќе гони нарушувања на референдумот

Фактор - 21.09.2018

Основното јавно обвинителство на Македонија формира специјална комисија која ќе ги следи евентуалните прекршувања пред, за време и по референдумот на 30 септември за гласање за Спогодбата од Преспа.

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

Фактор - 21.09.2018

Во Швајцарија, земја позната по голем број на референдуми и изјаснување на грашаните за прашања од се и сешто, в недела ќе се гласа масовно по три иницијативи кои, сепак, не се „од животно значење“, но секако би можеле да гоп подобрат секојдневието.

Дерала: Државата мора да ги третира гласачите како луѓе, а не како бројки

CivilMedia - 21.09.2018

Во најновиот прилог на ЦИВИЛ Медиа во рубриката ДИРЕКТНО, Џабир Дерала говори за недостатоците на законската регулатива со која дел од граѓанките и граѓаните се оневозможени да го искористат своето право на глас.

Референдумскиот молк од 28 септември

Вечер Прес - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

АВМУ: Анкети ќе се објавуваат до понеделник, 24 септември, а молк од петок, 28 септември

Мета - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Референдумскиот молк од 28 септември

Скопје инфо - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Гостивар ќе гласа за братство и единство

CivilMedia - 21.09.2018

„Ќе гласаме сите „за“ референдумот, бидејќи тоа е најдоброто решение за Македонија, повеќе нема други алтернативи“, вели еден гостиварчанец на прашањето на ЦИВИЛ – Медиа – што мисли за референдумот.

Љубчо Георгиевски за ВМРО-ДПМНЕ: Ставот не е толку лош, колку однесувањето на пратениците

Фактор - 21.09.2018

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во изјава за Радио Слободна Европа вели дека однесувањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои вчера масовно во број од дваесетина напишаа на Фејсбук дека нема да гласаат за уставни измени дури и референдумот да ...

ЈО: ќе ги следиме евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот

Бизнис Вести - 21.09.2018

Согласно своите надлежности Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот ...

Референдумот, визија за идните генерации порачуваат граѓан(к)ите од источниот регион

CivilMedia - 21.09.2018

Граѓанките и граѓаните во општините Пробиштип, Кратово и Крива Паланка преку пораките „За иднината на моите деца“, „Ти одлучуваш!“, „Деца на транзицијата“, „Визија, перспектива, прогрес“… ги пренесоа своите размислувања за референдумскиот процес.

(ВИДЕО) Анкета во Струга: Ќе излеземе на референдум за подобра иднина и перспектива

Либертас - 21.09.2018

ЦИВИЛ Медиа ги праша граѓан(к)ите на Струга каков став имаат за референдумот и на какви промени се надеваат во иднина. „Успешен, друго ништо“, вели еден граѓанин на Струга. Според еден граѓанин подобро е референдумот да успее, за иднината на ...

(ВИДЕО) Анкета за референдумот во Гостивар: Ќе гласаме за братство и единство

Либертас - 21.09.2018

„Ќе гласаме сите „за“ референдумот, бидејќи тоа е најдоброто решение за Македонија, повеќе нема други алтернативи“, вели еден гостиварчанец на прашањето на ЦИВИЛ – Медиа – што мисли за референдумот.

„Ленка“ бојкотира, но бара набљудувачи „против референдумски фалсификат“

Фактор - 21.09.2018

Левичарската организација „Ленка“, блиска до партијата Левица, бара набљудувачи за референдумот на 30 септември кои треба да ги пријави во ДИК до 24 септември. Иако „Ленка“ не го признава референдумот и Спогодбата од Преспа и истиот ќе го бојкотира, ...

ВИДЕО: Поларизираноста во Македонија пресликана во дијаспората пред референдумот – анализа во Студио 1

Либертас - 21.09.2018

Долги години етаблирана беше Обединетата македонска дијаспора, чијшто став во врска со референдумот е јасен – бојкот. Но последниве година-две кај нашите иселеници почна да се јавува група граѓани која не се наоѓа во тие ставови.

ЈО ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот

Република - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија информираше дека е составена Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и ...

Утре во весникот ВЕЧЕР интегрално: Договорот од Преспа

Вечер Прес - 21.09.2018

Весникот ВЕЧЕР в о утрешниот, викенд број, на една недела пред одржувањето на Референдумот на кој граѓаните со право на глас ќе треба да се изјаснат на прашањето “Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија ...

АВМУ: Анкети заклучно со 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

Локално - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Секогаш сме имале друго презиме

CivilMedia - 21.09.2018

„Мојот став за референдумот е сите граѓани во Република Македонија да излезат и да гласаат. Мислам дека референдумот треба да се прифати затоа што ние секогаш сме биле со некое друго име, ФИРОМ или претходно, секогаш сме имале друго презиме“, вели ...

Скопската чаршија повикува на излезност на референдумот

CivilMedia - 21.09.2018

На инфо-штандот на ЦИВИЛ – Центар за слобода граѓанките и граѓаните на скопската Стара чаршија имаа можност да ги остават своите пораки, размислувања и ставови во врска со претстојниот референдум.

Стружани ќе излезат на референдум за подобра иднина и перспектива

CivilMedia - 21.09.2018

ЦИВИЛ Медиа ги праша граѓан(к)ите на Струга каков став имаат за референдумот и на какви промени се надеваат во иднина. „Успешен, друго ништо“, вели еден граѓанин на Струга. Според еден граѓанин подобро е референдумот да успее, за иднината на ...

Обвинителството формира комисија за следење евентуални нерегуларности на референдумот

еМагазин - 21.09.2018

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот, и за таа цел е формирана Комисијата, а за претседател е назначен обвинителот Џељаљ Бајрами.

ЈОРМ: Бајрами ќе биде шеф на комисијата за следење нерегуларности на референдумот

Денешен - 21.09.2018

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот, и за таа цел е формирана Комисијата, а за претседател е назначен обвинителот Џељаљ Бајрами.

ЈОРМ формира комисија за следење евентуални нерегуларности на референдумот

Локално - 21.09.2018

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот, и за таа цел е формирана Комисијата, а за претседател е назначен обвинителот Џељаљ Бајрами.

АВМУ: Анкети заклучно со 24-ти, референдумски молк од 28. септември

Република - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

АВМУ: Анкети заклучно со 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

Република - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

АВМУ: Анкети заклучно со 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

MTM - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Формирана комисија за следење евентуални нерегуларности на референдумот

CivilMedia - 21.09.2018

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот, и за таа цел е формирана Комисијата, а за претседател е назначен обвинителот Џељаљ Бајрами.

АВМУ: Анкети заклучно со 24-ти, а референдумски молк од 28-ми септември

Точка - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Јавното обвинителство формираше комисија за следење на противправности во врска со референдумот

Точка - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше комисија за следење на евентуални противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30 септември. Како што информираат од Јавното обвинителство, за претседател на привремената ...

Најголемиот дел од граѓаните имаат став во врска со референдумот

Фактор - 21.09.2018

Реномираниот информативно бизнис портал Фактор.мк спроведе анкета со која ги праша граѓаните: Дали сте доволно информирани за да формирате личен став во врска со референдумот? На прашањето досега одговорија вкупно 3187 посетители на веб-страната.

Обвинителството формираше комисија која ќе ги следи неправилностите не референдумот

Скопје инфо - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои ...

Швајцарците в недела ќе излезат на три референдуми

Точка - 21.09.2018

Швајцарските гласачи в недела излегуваат на два референдума со кои сакаат да го заштитат квалитетот на својата храна и земјоделството во целина, пренесуваат тамошните медиуми, а истиот ден ќе се одлучува и за правниот статус на велосипедските патеки.

Јавното обвинителство формира комисија за следење евентуални нерегуларности на референдумот

MTM - 21.09.2018

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот, и за таа цел е формирана Комисијата, а за претседател е назначен обвинителот Џељаљ Бајрами.

ЈО формира комисија за евентуални неправилности на референдумот

Мета - 21.09.2018

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето ...

Јавното обвинителство формира комисија за следење евентуални нерегуларности на референдумот

iPortal - 21.09.2018

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот, и за таа цел е формирана Комисијата, а за претседател е назначен обвинителот Џељаљ Бајрами.

За големото „да“ и големото „не“, Македонија не го менува името

Н.Македонија - 21.09.2018

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, против конзервативните Македонци, кои не сакаат да си го променат името и веднаш да ги ...

Вистината за спогодбата

Н.Македонија - 21.09.2018

Спогодбата потпишана од министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција за македонскиот народ нема правно дејство, потпишана е од министерот Никола Димитров без да има мандат. Тој не е овластен со Уставот на РМ да се договори да се сменат ...

ЈОРМ формира комисија за следење евентуални нерегуларности на референдумот

Н.Македонија - 21.09.2018

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот, и за таа цел е формирана Комисијата, а за претседател е назначен обвинителот Џељаљ Бајрами.

Што ќе се случува по 30 септември

Н.Македонија - 21.09.2018

Што ја очекува Македонија по одржувањето на референдумот закажан за крајот на септември, на кој граѓаните треба да се изјаснат за спогодбата со Грција од Нивици. Како ќе реагираат политичките партии доколку на референдумот мнозинството граѓани ...

АВМУ: Анкети заклучно со 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

Н.Македонија - 21.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето.

Комисија на Обвинителството ќе следи и гони незаконитости поврзани со референдумот

1tv - 21.09.2018

Комисија предводена од јавниот обвинител Џељаљ Бајрами ќе ги следи евентуалните нелегални активности за претстојниот референдум. Ќе се надгледуваат активностите при организирањето и спроведувањето на референдумот.

Анализа на Студио 1 со шефот на УБК Николовски за руското влијание во периодот пред референдумот

1tv - 21.09.2018

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. -Граѓаните може да бидат спокојни, сето ова што оди е во друга сфера, на поголеми ...

ЈО ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот

1tv - 21.09.2018

Согласно своите надлежности Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот ...

Поларизираноста во Македонија пресликана во дијаспората пред референдумот – анализа во Студио 1

1tv - 21.09.2018

Долги години етаблирана беше Обединетата македонска дијаспора, чијшто став во врска со референдумот е јасен – бојкот. Но последниве година-две кај нашите иселеници почна да се јавува група граѓани која не се наоѓа во тие ставови.

Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот

Канал5 - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. Австрија е важен пријател и партнер на Македонија.

Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за" на референдумот

Канал5 - 20.09.2018

Претседателот на албанскиот парламент, Грамоз Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Како што оценил на средбата во Тирана, со градоначалничката на Тетово, Теута ...

Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот

24 Вести - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц повторно преку видео порака повторно ги повика граѓаните на македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. Австрискиот канцелар истата порака ја упати и за време на посетата на Македонија на 7 ...

Неопходни се два услова за успешен референдум

Телма - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

ДИК ги соопшти условите за успешен референдум

Алсат-М - 20.09.2018

Условите кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум се половина од гласачите плус еден да излезат на гласање и половина од излезените плус еден да гласаат „за“, велат од Државната изборна комисија на денешен брифинг.

ЕП: Важна улогата на младите во политичките процеси

Алсат-М - 20.09.2018

Младите во Македонија треба да станат дел од важните политички одлуки, како што се изборите или референдумот. Вака оценија претставниците на Европскиот парламент говорејќи за учеството на младите во политиката, на дводневната конференција во ...

Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ повикува на гласање на референдумот: Ќе нема друга опција освен да се поддржи Договорот!

Фокус - 20.09.2018

Костадин Богданов, член на ИК на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во своето интервју за Фактор.мк , повика на масовно гласање на референдумот. Исто така, тој порача дека ќе мора да се оддржи Договорот од Преспа, поради тоа што никој не понудил добра ...

Кои се двата услова за успешен референдум?

Фокус - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

Мицкоски: Ако референдумот успее и мнозинството е „за“, ќе почитуваме

Нова ТВ - 20.09.2018

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на ТВ 21.

ДИК ги соопшти условите за успешен референдум

Курир - 20.09.2018

Условите кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум се половина од гласачите плус еден да излезат на гласање и половина од излезените плус еден да гласаат „за“, велат од Државната изборна комисија на денешен брифинг.

Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот (ВИДЕО)

Стандард - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. – Австрија е важен пријател и партнер на Македонија.

Курц порача: Граѓаните да излезат на референдум

Press24 - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. - Австрија е важен пријател и партнер на Македонија.

Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 20.09.2018

Јас не можам да ja донесам вашата одлука, но како пријател на Македонија, се надевам на правилна одлука и на европски развој, порача Курц. Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да ...

АНАЛИЗА: Референдум без етничка боја – се одлучува за иднината на сите!

А1 On - 20.09.2018

Додека противниците на претстојниот Референдум тврдат дека Македонија велгува во фаза на капитулација и самоуништување, а подржувачите дека ни се отвора патот кон евроатланската интеграција, експертите се едногласни оти ова се исторски моменти за ...

(ВИДЕО) Курц повторно ги повика граѓаните на Македонија да гласаат на референдумот

Независен - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. - Австрија е важен пријател и партнер на Македонија.

Мицкоски порача: Ако референдумот биде успешен, ние ќе го почитуваме тоа

Таратур - 20.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе го почитува исходот од референдумот ако истиот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање. Ова го изјави лидерот на партијата Христијан Мицкоски на дебатната емисија на ТВ 21, запрашан дали ако ...

Курц повторно со видео порака за референдумот

Нова ТВ - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. – Австрија е важен пријател и партнер на Македонија.

ВИДЕО: Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот

А1 On - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. – Австрија е важен пријател и партнер на Македонија.

Курц: Јас не можам да ја донесам вашата одлука, гласајте на референдумот ВИДЕО

+инфо - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. – Австрија е важен пријател и партнер на Македонија.

Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот

А1 On - 20.09.2018

Претседателот на албанскиот парламент, Грамоз Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Како што оценил на средбата во Тирана, со градоначалничката на Тетово, Теута ...

Ручи ги повика Албанците да гласаат „за“

Независен - 20.09.2018

Претседателот на албанскиот парламент, Грамоз Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Како што оценил на средбата во Тирана, со градоначалничката на Тетово, Теута ...

Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот

Press24 - 20.09.2018

Претседателот на албанскиот парламент, Грамоз Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Како што оценил на средбата во Тирана, со градоначалничката на Тетово, Теута ...

Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за” на референдумот

Слободен Печат - 20.09.2018

Претседателот на албанскиот парламент, Грамоз Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Како што оценил на средбата во Тирана, со градоначалничката на Тетово, Теута ...

Богданов од ИК на ВМРО ДПМНЕ повикува масовно да се гласа на референдумот

Press24 - 20.09.2018

Костадин Богданов, член на ИК на опозициската ВМРО ДПМНЕ, во интервју за Фактор вели дека ќе гласа на референдумот. - Јас уште на состанокот на Извршниот Комитет го изложив својот став дека партијата треба да ги повика членовите масовно да излезат ...

[Анализа] Референдум без етничка боја – се одлучува за иднината на сите!

Радио МОФ - 20.09.2018

Додека противниците на претстојниот Референдум тврдат дека Македонија влегува во фаза на капитулација и самоуништување, а поддржувачите дека ни се отвора патот кон евроатланската интеграција, експертите се едногласни оти ова се историски моменти за ...

На референдумот треба да се исполнат два услова

Независен - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

ДИК: Неопходни се два услова за успешен референдум

МКД - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за". Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен ќе го почитуваме тоа

Р.С.Европа - 20.09.2018

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува. Ова го изјави лидерот на партијата Христијан Мицкоски на дебатната емисија на ТВ 21, запрашан ...

Христијан Мицкоски: Ако референдумот биде успешен, ќе го почитуваме тоа

МКД - 20.09.2018

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети двата услова, првиот да има цензус и мнозинството да гласа во насока на поддршка на ...

ДИК: Неопходни се два услова за успешен референдум

Стандард - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

ДИК ги објасни условите за успешен референдум

Р.С.Европа - 20.09.2018

Условите кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум се половина од гласачите плус еден да излезат на гласање и половина од излезените плус еден да гласаат „за“, велат од Државната изборна комисија на денешен брифинг.

Десет дена пред референдумот не се знае од каде ќе се делат избирачките материјали

Слободен Печат - 20.09.2018

Државната изборна комисија денеска по трет пат писмено побарала од Владата да и дозволи подигањето на гласачките материјали за престојниот референдум да биде организирано од Клубот на пратеници, но досега одговор не добила.

Партиите преку невладини ќе го набљудуваат гласањето

Независен - 20.09.2018

Десетина дена пред одржувањето на референдумот за името, политичките партии се екипираат за техничко следење на граѓанското изјаснување. Додека истурените играчи на терен ја водат кампањата, административниот дел ги привршува своите обврски.

Во ДИК нема дилеми околу цензусот за успешен референдум

Слободен Печат - 20.09.2018

За референдумот да биде успешен на него треба да излезат да гласаат половината плус еден од 1.806.336 гласачи регистрирани во гласачкиот список, односно 903.169 гласаи, а половината од нив да гласаат „за“, објаснуваат од Државната изборна комисија.

ДИК: Неопходни се два услови за успешен референдум

Академик - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените избирачи плус еден да гласаат „за“, се двата услови кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември за да биде успешен ...

Втора мајка референдум?

Слободен Печат - 20.09.2018

Во земјата се формира движење кое бара нов референдум, таканаречениот Глас на народот (не оној на Борис) добива поддршка и од пратеници во парламентот, а најновата петиција ја потпишаа повеќе од 700.000 луѓе што бараат Британија да остане во ...

ДИК шест пати ќе се огласи за излезноста на 30 септември

+инфо - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме тоа

Независен - 20.09.2018

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на ТВ 21.

ДИК: Неопходни два услови за успешен референдум

Press24 - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

ДИК ги потенцира двата клучни услови за успешен референдум

Таратур - 20.09.2018

Двата едноставни и клучни услови за успешност на референдумот се половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тие две нешта мора да бидат исполнети на претстојниот консултативен ...

Неопходни се два услова за успешен референдум

А1 On - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

Кои се условите за успешен референдум на 30 септември?

Кајгана - 20.09.2018

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) – Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 ...

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за”, ќе го почитуваме тоа

Слободен Печат - 20.09.2018

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на ТВ 21.

ДИК ги објасни условите за успешен референдум

Правдико - 20.09.2018

Условите кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум се половина од гласачите плус еден да излезат на гласање и половина од излезените плус еден да гласаат „за“, велат од Државната изборна комисија на денешен брифинг.

ДИК: Неопходни се два услова за успешен референдум

Алфа - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот

Либертас - 20.09.2018

Претседателот на албанскиот парламент, Грамоз Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Како што оценил на средбата во Тирана, со градоначалничката на Тетово, Теута ...

(ВИДЕО) Алберт Муслиу: Владата треба да одлучи според советот на граѓаните

Либертас - 20.09.2018

ЦИВИЛ Медиа: Кое е вашето мислење за прашањата околу референдумот и состојбите пред истиот? Муслиу: Референдумот е кулминација на една повеќегодишна активност во Македнија, од еден друг аспект, односно кулминација на едно делување во промената на ...

Кои се условите за успешен референдум на 30 септември?

Локално - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

Неопходни се два услова за успешен референдум

Либертас - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

ДИК ги соопшти условите за успешен референдум

Република - 20.09.2018

Условите кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум се половина од гласачите плус еден да излезат на гласање и половина од излезените плус еден да гласаат „за“, велат од Државната изборна комисија на денешен брифинг.

АНАЛИЗА: Референдум без етничка боја – се одлучува за иднината на сите !

Локално - 20.09.2018

Додека противниците на претстојниот Референдум тврдат дека Македонија велгува во фаза на капитулација и самоуништување, а подржувачите дека ни се отвора патот кон евроатланската интеграција, експертите се едногласни оти ова се исторски моменти за ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме тоа

Либертас - 20.09.2018

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на ТВ 21.

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен ќе го почитуваме тоа

iPortal - 20.09.2018

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува. Ова го изјави лидерот на партијата Христијан Мицкоски на дебатната емисија на ТВ 21, запрашан ...

Цивил центар за слободи: Некој ги заплашува граѓаните за референдумот

iPortal - 20.09.2018

Нема да вршиме влијание на граѓаните како да се изјаснат, тоа е нивно политичко и со закон загарантирано право, но сакаме сите да ги повикаме да излезат на референдум и да не дозволат никој да манипулира со нивниот глас и сите да им помогнат на ...

ДИК:Неопходни се два услова за успешен референдум

Вечер Прес - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме тоа

еМагазин - 20.09.2018

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече лидерот на партијата Христијан Мицкоски во емисијата Клик плус на ТВ 21.

Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот (видео)

Либертас - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. – Австрија е важен пријател и партнер на Македонија.

Мицкоски: Лага е дека ќе има бесплатно здравство и образование во ЕУ

Фактор - 20.09.2018

Христијан Мицкоски како гостин во телевизијата ТВ21 изјави дека е неточна пораката од референдумската кампања дека македонските граѓани ќе имаат право на бесплатно здравство и бесплатно образование во Европската унија кога Македонија би станала ...

Богданов: На референдум ќе излезат членовите од урбаните средини и поголемите градови

Фактор - 20.09.2018

„Немаме дилема дека во моментот државата е исправена пред историски крстопат кој по својата важност е еднаков на оној од 1991 година. Членството во ЕУ и НАТО ќе отвори нови перспективи за државата, од аспект на демократијата, владеењето на правото, ...

Мицковски: референдумот ќе биде успешен ако бидат исполенти овие услови

Бизнис Вести - 20.09.2018

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на ТВ 21.

Компромис со законите нема: Ако помине овој референдум без цензус, да се поништи референдумот од 2004 година

Република - 20.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во дебатната емисија Клик Плус на ТВ 21 истакна дека доколку на референдумот за промена на името излезат помалку од 900 илјади гласачи на референдумот тој ќе биде неуспешен.

Јасмин Реџепи за Ал Џезира: Како референдумското прашање во 1991 беше јасно, а ова не е јасно?

Фактор - 20.09.2018

Јасмин Реџепи, познат македонски активист од исламската заедница, претседател на невладината ”Легис “ , во својата колумна за Ал Џезира пишува дека политичкиот кампус кој го претставува актуелното референдумско прашање за нејасно и неповрзано, треба ...

Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот (видео)

Локално - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. – Австрија е важен пријател и партнер на Македонија.

Неочекуван потег на Христијан Мицковски: Ова ќе биде чекорот на ВМРО ДПМНЕ доколку референдумот биде успешен!

Centar - 20.09.2018

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на ТВ 21.

ДИК: Два услова за успешен референдум

еМагазин - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

Кои се процедурите за работа на избирачките одбори за референдумот (Видео)

Бизнис Вести - 20.09.2018

Едукативен видео прирачник – Процедури за работа на Избирачките одбори – Референдум ...

Пресврт во ВМРО ДПМНЕ – Висок партиски функционер објави повик да се гласа на референедумот

Centar - 20.09.2018

Костадин Богданов, член на ИК на опозициската ВМРО ДПМНЕ, во интервју за Фактор вели дека ќе гласа на референдумот. – Јас уште на состанокот на Извршниот Комитет го изложив својот став дека партијата треба да ги повика членовите масовно да излезат ...

Богданов, член на ИК на ВМРО ДПМНЕ, повикува на масовност на референдумот

Либертас - 20.09.2018

,,Јас уште на состанокот на Извршниот Комитет го изложив својот став дека партијата треба да ги повика членовите масовно да излезат на референдум и да гласаат согласно своето убедување за или против Договорот.

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

Фактор - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја повика Европската унија денес да започне разговори со Египет со цел да се намали бројот на мигранти што доаѓаат во Европа од Африка. - Египет покажа дека може да биде ефикасен во спречувањето на луѓето да го ...

Зеколи на Зекири: За референдумот се само вахабистите

Република - 20.09.2018

Дебар ќе гласа За на референдумот а така ќе биде и во другите градови во нашава земја. Против се само кримниналците во земјава, кои немаат ниту нација ниту вера. Ова го нагласи на отворената трибина во Дебар потпретседателот на СДСМ и пратеник во ...

Гласам, значи постојам во Кочани

CivilMedia - 20.09.2018

„Гласам за преспанскиот договор и вечна Македонија“, „Јас имам глава за што да се одлучам“, „За европска Македонија, доволно чекавме“, „За поголеми пензии“… беа само дел од пораките и ставовите кои кочанчани ги оставија на инфо-штандот на ЦИВИЛ – ...

Алберт Муслиу: Владата треба да одлучи според советот на граѓаните

CivilMedia - 20.09.2018

Кое е вашето мислење за прашањата околу референдумот и состојбите пред истиот? Референдумот е кулминација на една повеќегодишна активност во Македнија, од еден друг аспект, односно кулминација на едно делување во промената на начинот на владеењето ...

Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за” на референдумот

Вечер Прес - 20.09.2018

Претседателот на албанскиот парламент, Грамоз Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Како што оценил на средбата во Тирана, со градоначалничката на Тетово, Теута ...

Ако нема цензус, а мнозинството се “за” Владата и парламентот треба да кажат ДА

Вечер Прес - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат “за”, се двата услова кои треба да бидат исполнети на референдумот на 30 септември да биде успешен.

Пробиштип подготвен за референдумот

CivilMedia - 20.09.2018

„Гласам за чист воздух, чиста почва, чиста вода!“, „За европска Македонија“… се дел од пораките на жителите на Пробиштип кои ги напишаа на инфо-штандот на ЦИВИЛ во однос на референдумот. Инаку Пробиштип е познат рударски град бидејќи во неговата ...

Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за" на референдумот

MTM - 20.09.2018

Претседателот на албанскиот парламент, Грамоз Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Како што оценил на средбата во Тирана, со градоначалничката на Тетово, Теута ...

Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот

Локално - 20.09.2018

Претседателот на албанскиот парламент, Грамоз Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Како што оценил на средбата во Тирана, со градоначалничката на Тетово, Теута ...

Египет е адутот на Курц за проблемот со мигрантите

Либертас - 20.09.2018

Може ли Египет да придонесе за надминување на долгиот спор за миграцијата во ЕУ? Во меѓувреме веќе се водат барем разговори за тоа. Австрискиот канцелар гледа можност за потесна соработка со Каиро, пишува Дојче веле .

ДИК: Неопходни се два услова за успешен референдум

Скопје инфо - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

Кампања на „Цивил”: „Гласам, значи постојам”

Локално - 20.09.2018

Граѓанската организација „Цивил” вечерва организираше промотивна кампања за запознавање на граѓаните со значењето на референдумот и важноста од искористување на правото на глас на 30 септември.

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме тоа

МК News - 20.09.2018

– Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на ТВ 21.

Член на ИК на ВМРО ДПМНЕ – Богданов повикува масовно да се гласа на референдумот

24Инфо - 20.09.2018

Член на ИК на ВМРО ДПМНЕ – Богданов повикува масовно да се гласа на референдумот Јас уште на состанокот на Извршниот Комитет го изложив својот став дека партијата треба да ги повика членовите масовно да излезат на референдум и да гласаат согласно ...

АНАЛИЗА: Референдум без етничка боја – се одлучува за иднината на сите!

Либертас - 20.09.2018

Додека противниците на претстојниот Референдум тврдат дека Македонија велгува во фаза на капитулација и самоуништување, а подржувачите дека ни се отвора патот кон евроатланската интеграција, експертите се едногласни оти ова се исторски моменти за ...

Неопходни се два услова за успешен референдум

CivilMedia - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

Референдумијада

Н.Македонија - 20.09.2018

Сеопфатна и отворена дебата во едно демократско општество е неопходна за да се заштити слободата на изборот што произлегува од принципот на народниот суверенитет. Слободното изразување на волјата на сите актери во таквото општество, пак, подразбира ...

Курц: Се надевам на правилна одлука на граѓаните на референдумот

Н.Македонија - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. – Австрија е важен пријател и партнер на Македонија.

Узунов: Референдумот е како дупла шестка

Н.Македонија - 20.09.2018

Како што се развива кампањата поврзана со референдумот, кој треба да се одржи на 30 септември, така со свои ставови пред јавноста излегуваат сѐ повеќе личности што се определуваат за едниот или за другиот табор.

Неопходни се два услова за успешен референдум

Н.Македонија - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

Богданов-член на ИК на ВМРО ДПМНЕ повикува масовно да се гласа на референдумот

AKO - 20.09.2018

,,Јас уште на состанокот на Извршниот Комитет го изложив својот став дека партијата треба да ги повика членовите масовно да излезат на референдум и да гласаат согласно своето убедување за или против Договорот.

Неопходни се два услова за успешен референдум

1tv - 20.09.2018

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот ...

Богданов, член на ИК на ВМРО ДПМНЕ, повикува на масовност на референдумот

1tv - 20.09.2018

,,Јас уште на состанокот на Извршниот Комитет го изложив својот став дека партијата треба да ги повика членовите масовно да излезат на референдум и да гласаат согласно своето убедување за или против Договорот.

Средба Ручи – Арифи: Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот

1tv - 20.09.2018

Претседателот на албанскиот парламент, Грамоз Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Како што оценил на средбата во Тирана, со градоначалничката на Тетово, Теута ...

Себастијан Курц повторно повика граѓаните на Македонија да гласаат на референдум (видео)

1tv - 20.09.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. – Австрија е важен пријател и партнер на Македонија.

Артан Груби: Референдумот ќе успее

Фокус - 19.09.2018

Денеска, претседателот на Комисијата за европски прашања, г. Артан Груби имаше средба со г-ѓата Лилијана Танги, пратеник во Националното собрание на Република Франција и заменик претседател на Комисијата за европски прашања, во придружба на ...

Бачев од Ранковце, Нагоричане и Куманово – Убеден сум народот ќе донесе историска одлука за бојкот

ТВ21 - 19.09.2018

Караванот на Кризниот штаб против референдумот вчера во рамките на кампањата „Македонија-бојкотира„ одржа повеќе средби и собири во општините Ранковце, Младо Нагоричане и Куманово. На собирот се зборуваше за значењето на референдумот да неуспее ...

Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени

Фокус - 19.09.2018

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на ТВ 21.

Европските медиуми со анализи пред референдумот

Канал5 - 19.09.2018

Неуспешен референдум ќе ги блокира евроинтегративните процеси на Македонија со години – пишува реномираниот Франкфуртер Алгемајне Цајтунг. Во краткиот коментар на весникот посветен на високите меѓународни претставници кои дојдоа во Македонија во ...

Македонија на насловните страни во европските весници

24 Вести - 19.09.2018

Во време кога Скопје станува една од најпосетените дестинации на странски дипломати, и политичари некои од нив и за прв пат, а некои и по повеќе пати за краток период , го направија главиот град на земјава да биде меѓу првите вести кои осамнуваат на ...

И Зафир Хаџиманов со поддршка „ЗА“ референдумот

Фокус - 19.09.2018

Познатиот уметник, глумец, пејач и писател Зафир Хаџиманов, кој е македонски амбасадор на културата во Србија каде живее 58 години, го поддржа претстојниот референдум во Македонија. – Сакам да се знае дека како еден од втемелувачите на повеќе ...

„Ако излезат помалку од 900.000 гласачи референдумот е неуспешен, ако се поништи законот, тогаш нека се поништи и ...

Курир - 19.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во дебатната емисија Клик Плус на ТВ 21 истакна дека доколку на референдумот за промена на името излезат помалку од 900 илјади гласачи на референдумот тој ќе биде неуспешен.

Зафир Хаџиманов ги повика Македонците во Србија да гласаат „За“

+инфо - 19.09.2018

Во дебатата со пораката на Хаџиманов „Каде сте Македонци од Србија и поранешна Југославија...“ вклучени се не само Македонците во Србија, туку и српските граѓани и негови следбеници. Познатиот уметник, глумец, пејач и писател Зафир Хаџиманов, кој е ...

Зафир Хаџиманов го поддржа референдумот

Независен - 19.09.2018

Познатиот уметник, глумец, пејач и писател Зафир Хаџиманов, кој е македонски амбасадор на културата во Србија каде живее 58 години, го поддржа претстојниот референдум во Македонија. - Сакам да се знае дека како еден од втемелувачите на повеќе ...

Зафир Хаџиманов со поддршка „За” на референдумот

Слободен Печат - 19.09.2018

Тој на својот Фејсбук профил го повика Националниот совет на Македонците во Србија да го каже својот став за договорот со Грција и за референдумот. Познатиот уметник, глумец, пејач и писател Зафир Хаџиманов, кој е македонски амбасадор на културата ...

Бачев од Ранковце, Нагоричане и од Куманово: Убеден сум, народот ќе донесе историска одлука за бојкот

Макфакс - 19.09.2018

Карванот на Кризниот штаб против референдумот вчера во рамките на кампањата „Македонија бојкотира“ одржа повеќе средби и собири во општините Ранковце, Младо Нагоричане и Куманово. На собирот се зборуваше за значењето на референдумот да не успее, ...