TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Српската резолуција пристигна во судот

Вечер - 12.10.2008

Меѓународниот суд за правдата во Хаг завчера го примил барањето во кое Генералното собрание на Обединетите нации, по предлогот на Србија, бара од него советодавно мислење за легалноста на независноста на Косово. Во соопштението на Судот, објавено на неговата Интернет страница, се наведува дека во Секретаријатот завчера и официјално пристигнало писменото барање од ОН по кое Судот за Правда треба ...

Косово ќе стане членка на ОН

А1 - 11.10.2008

Косово ќе стане членка на Обединетите нации во скоро време, и покрај тоа што Генералното собрание со огромно мнозинство побара мислење од Меѓународниот суд на правдата во Хаг дали независноста на Косово е во согласност со меѓународното право, убеден е шефот на косовската дипломатија, Скендер Хисени.

Скопје: Собранието идниот вторник ќе расправа за името

Р.С.Европа - 11.10.2008

Собранието на Република Македонија идниот вторник ќе расправа по Предлог резолуцијата за решавање на спорот за името што ја иницира НСДП, а ја поддржаа опозициските пратеници со исклучок на ДПА. Ермира Мехмети од ДУИ по доделувањето на државната награда „11 Октомври“ изјави дека одлуката да се стави на дневен ред оваа предлог резолуција е знак на подготвеност на владејачкото мнозинство да води ...

Долна Македонија

Вест - 11.10.2008

1 Ова со признавањето на Косово беше одлична државна стратегија. Првин резолуција во ОН и веднаш потоа резолуција во македонското Собрание. Генералното собрание на ОН и даде право на Србија - Меѓународниот суд на правдата да одлучува за легалноста на косовската независност.

Исправна одлука, но во лош тајминг

Утрински - 11.10.2008

Ова не личи на одлука на суверена држава и што добива Македонија за возврат, вели Билјана Ванковска Билјана Јовановска Одлуката на Владата на ноќната седница да ја признае независноста на Косово кај политичките партии и аналитичарите предизвика различни реакции.

МЕЃУНАРОДНИОТ СУД НА ПРАВДАТА ГО ПРИМИ БАРАЊЕТО ОД ОН

Телма - 11.10.2008

МЕЃУНАРОДНИОТ СУД НА ПРАВДАТА ГО ПРИМИ БАРАЊЕТО ОД ОН Меѓународниот суд на правдата во Хаг го примил барањето во кое Генералното собрание на Обединетите нации бара од него советодавно мислење за легалноста на независноста на Косово. Во соопштението на Судот, објавено на неговата Интернет страница се наведува дека на неговиот Секретаријат вчера му е испратено и официјално, писмено барање да изнесе ...

ДУИ и ДПА го одбележаа признавањето на независноста на Косово

Алсат-М - 11.10.2008

Резолуцијата за признавањето на независноста на Косово, по подолго време ги стави на иста страна двете најголеми партии на Албанците во земјава.

Солоцински: Русија останува на ставот дека косовската независност е нелегална

Алсат-М - 11.10.2008

Амбасадорот Солоцински вели дека ставот на Москва е познат, едностраното прогласување на независноста на Косово е спротивно со резолуцијата 1244 на ОН. “Во принцип ова е работа на Македонија да го признае или не Косово.

ПРЕДЛОГ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА РЕШАВАЊЕ НА МАКЕДОНСКО - ГРЧКИОТ СПОР ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ НА 21 ОКТОМВРИ

Сител - 11.10.2008

ПРЕДЛОГ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА РЕШАВАЊЕ НА МАКЕДОНСКО - ГРЧКИОТ СПОР ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ НА 21 ОКТОМВРИ Собранието на Република Македонија идниот вторник ќе расправа по Предлог резолуцијата за решавање на спорот за името што ја иницира НСДП, а ја поддржаа опозициските пратеници со исклучок на ДПА.

Албанските партии го прославија признавањето на Косово

А1 - 10.10.2008

Историски чин - легимитирањето од страна на соседите, но и можност за унапредување на правата на Албанците во Македонија. Вака претседателот на ДПА, Мендух Тачи го оквалификува македонското признавање на косовската независност. Во таа чест партијата организираше прием во Тетово.

Македонија ја признава независноста на Косово

Време - 10.10.2008

Македонија вчера ја почна процедурата за признавање на независноста на Косово, прво со собраниска расправа за посебна резолуција на таа тема, а потоа и со владина седница на која истата требаше да биде спроведена.

Резолуцијјата на ОН ќе го забави признавањето на Косово

Вест - 10.10.2008

КОСОВСКА МИТРОВИЦА, 10 октомври - Одлуката на Генералното собрание на ОН за иницијативата на Србија да побара мислење од Меѓународниот суд за правда во врска со косовската независност ќе ги успори новите признавања. Ова вчера го оцени државниот секретар за Косово во српската Влада, Оливер Ивановиќ.

Пратениците ќе препорачаат признавање на Косово

Вест - 10.10.2008

Собранието вчера на итна седница расправаше за резолуцијата предложена од ДУИ и од ДПА за признавање на Косово. Во резолуцијата, која беше доставен завчеравечер, и се препорачува на Владата да воспостави дипломатски односи со Косово.

Косовскиот случај оди пред Меѓународниот суд

Утрински - 10.10.2008

За Белград гласањето во ОН е голема победа, а во Приштина на тоа се гледа како купување време Димитар Чулев Германскиот канцелар Ангела Меркел, веројатно, најексплицитно го објасни она што се случуваше два дена во Обединетите нации кога Генералното собрание на ОН усвои Резолуција со која од ...

Избрзана расправа за голема тема

Утрински - 10.10.2008

Македонија, т.е. македонското Собрание преку Резолуција реши да го отвори патот за признавање на независно Косово. Мора конечно да се случил моментот кога националниот и државниот интерес за Македонија за вакво нешто се покажаа како најповолни? Се чекаше тој момент...

Признавањето на Косово го вжешти парламентот

Утрински - 10.10.2008

Владата се скри од расправата за поранешниот протекторат Оливера Војновска Резолуцијата за признавањето на Косово, околу која се обединија трите парламентарни партии на Албанците, вчера ја вжешти атмосферата во македонскиот парламент и одново ја покажа длабоката поделеност во македонскиот политички ...

Македонија го признава Косово

Н.Македонија - 10.10.2008

Собранието вчера цел ден расправаше за предлог-резолуцијата на ДУИ и на ДПА во која се бара Македонија да го признае Косово. Владата го чекаше исходот од Собранието, по што беше најавена владина седница од која се очекуваше официјална одлука за признавање на косовската независност.

Собраниската резолуција е параван за владиното признавање на Косово

Н.Македонија - 10.10.2008

Собраниската резолуција за признавање на Косово нема правно, но има политичко дејство. Од уставен аспект, Владата е таа што врши признавање на една држава, а не Собранието, изјави за „Нова Македонија“ професорот Димитар Мирчев.

Белград слави победа, за Приштина независноста завршена работа

Н.Македонија - 10.10.2008

Официјален Белград поддршката во Генералното собрание на ОН за предлог-резолуцијата со која се бара од Меѓународниот суд на правдата да се изјасни по легалноста на косовската независност ја оцени како целосен успех на српската дипломатија.

Милошоски: Признавањето е резултат на посветеноста на добрососедските односи

Алсат-М - 10.10.2008

Македонската Влада доцна синоќа ја призна независноста на Косово. Ова, според шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски е резултат на препораката на Собранието преку усвоената резолуција, но и поради посветеноста на земјава за изградба на добрососедски односи зголемувањето на соработката ...

Собранието ја усвои Резолуцијата за односите на Република Македонија со Косово

Канал5 - 10.10.2008

Скопје, 9 октомври (МИА) - Собранието на Република Македонија вечерва со 85 гласа „за“, 1 „против“ и 16 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата за односите на Република Македонија со Косово, поднесена од ДУИ, ДПА и Нова Демократија.

Од сите пратеници само еден против признавањето на Косово

Вечер - 10.10.2008

Овој чекор не е насочен кон трета држава и очекуваме истиот да биде разбран од официјален Белград, иако цениме дека нивната позиција по однос на ова прашање драстично се разликува во поглед на позициите кои ги имаа досега 50 држави во Европа и во Светот, изјави министерот за надворешни работи ...

ВЕЧЕР: Бранко и Черноземски во исти ден

Нетпрес - 10.10.2008

Пратениците во Собранието вчера ја почнаа расправата по предлог-резолуцијата за односите со Косово, која најпрвин ја поднесоа пратениците на ДПА и ДУИ, а потоа се придружија и пратениците на Нова демократија на Имер Селмани.

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Македонија го призна Косово

Нетпрес - 10.10.2008

Њеб Упдате: 02:05 10.05. - Владата на расправаше за усвоената Резолуција во Собранието за односите на Република Македонија со Косово и донесе одлука да ја признае самостојноста и сувереноста на Косово, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Резолуција за признавање на независност на Косово

А1 - 09.10.2008

Во Предлог-резолуцијата за односите на Република Македонија со Косово се наведува дека таа треба да се донесе со оглед на тоа што статусот на Косово долго време беше еден од клучните проблеми во регионот кој создаде перманентни политички потреси, нестабилност и воена конфронтација.

Собранието ја прифати Резолуцијата за признавање на Косово

А1 - 09.10.2008

Македонското Собрание по целодневна 9 часовна распрва даде поддршка на Резолуцијата за односите на Република Македонија со Косово. 85 гласа „за“, еден „против“, пратеникот Стоиљковиќ и 16 „воздржани“ гласови на опозицијата беше изгласана Резолуцијата поднесена синоќа од партиите ДУИ и ДПА.

Резолуција на ОН за Косово

BBC - 09.10.2008

Српскиот премиер Мирко Цветковиќ ја поздрави вчерашната резолуција на Обединетите Нации со која се бара мислење од Меѓународниот суд на правдата за легалноста на косовската декларација за независност.

Њујорк: ОН го усвои барањето на Србија за оценување на легалноста на независноста на Косово

Р.С.Европа - 09.10.2008

Генералното собрание на Обединетите Нации вчера го усвои барањето на Србија да побара мислење од Меѓународниот суд во Хаг за тоа дали независноста на Косово е легална. Барањето го поддржаа 77 земји, против беа шест, а 74 гласаа воздржано.

Скопје: Собранието денеска ќе расправа за признавање на Косово

Р.С.Европа - 09.10.2008

Македонското Собрание денеска на итна седница ќе расправа за резолуција за признавање на Косово, одлучено е на синоќешната координација на пратеничките групи во парламентот.

Адвокатите ќе ги сменат генералите во битката за Косово

Време - 09.10.2008

Адвокатите ќе ги сменат генералите во битката за Косово Во Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк вчера 192 земји-членки на ОН требаше да гласаат за српската резолуција - Меѓународниот суд за правда да се изјасни дали еднострано прогласената независност на Косово е легална.

ОН дозволи Србија да бара судска разврска за Косово

Вест - 09.10.2008

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ, 9 октомври (Ројтерс) - Генералното собрание на ОН вчера го одобри барањето на Србија да се обрати до судот на ОН за да пресуди дали отцепувањето на косово било легално. По ова многу земји сметаат дека ќе ја успори интеграцијата на Косово во меѓународната заедница.

Македонија воздржана на гласањето за Косово

Утрински - 09.10.2008

Македонија воздржана на гласањето за Косово Димитар Чулев Министерството за надворешни работи на Македонија официјално испрати инструкции до нашата мисија во Њујорк на гласањето, кое се одржа синоќа по македонско време во Обединетите нации, да се воздржи од гласање по прашањето за легалноста на ...

СОБРАНИЕТО ЈА ДОНЕСЕ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА ПРИЗНАВАЊЕ НА КОСОВО

Телма - 09.10.2008

Резолуцијата беше поднесена во името на 26 пратеници од ДУИ, ДПА и Нова демократија, пратеникот Тахир Хани кусо ја образложи предлог резолуцијата со која на Владата и се препорачува да го призне Косово како независна држава.

Приштина се помири со поразот во Генералното собрание на ОН

Дневник - 09.10.2008

Косовските власти веќе формираат посебна група, која би ги бранела интересите на Косово пред Меѓународниот суд на правдата , со што Приштина неофицијално призна дека Генералното собрание на Обединетите нации ќе го прифати барањето на Белград за арбитража на прогласувањето независност на покраината.

Седница за признавање на Косово

Форум - 09.10.2008

Пратениците денеска на итна седница ќе го отворат прашањето за признавање на Косово. Партиите од албанскиот блок, ДУИ и ДПА доцна синоќа во координација со претседателот на Собранието, Трајко Велјановски, но и со владиниот врв успеале да издејствуваат на дневен ред да се стави резолуција за ...

Собранието ќе расправа за резолуција за признавање на Косово

Алсат-М - 09.10.2008

Собранието на 26-та седница, што треба денеска да се одржи, ќе распрва за Предлог-резолуција на односите на Македонија со Косово што беше поднесена вчера од ДУИ и ДПА.

ДУИ и ДПА: Независно Косово значи стабилен регион

Форум - 09.10.2008

Владата да ги преземе сите потребни активности за да воспостави дипломатски односи и да го признае Косово, стои во предлог-резолуцијата за односите помеѓу Македонија и Косово што вчера после 18 часот ја поднесоа пратеничките групи на ДУИ и ДПА Признавањето на Косово двете најголеми албански партии ...

Независноста на Косово пред Меѓународниот суд

Н.Македонија - 09.10.2008

Генералното собрание на ОН вчера ја поддржа предлог-резолуцијата на Србија Меѓународниот суд на правдата да даде мислење дали прогласувањето независност на Косово е во согласност со меѓународното право.

СДСМ ја проблематизара седницата за Косово

Форум - 09.10.2008

Пратеничката група на СДСМ го одложи почетокот на итната собраниска седница на која треба да се расправа за Резолуција со која на македонската влада би и се наложило да го признае Косово.

СДСМ признавањето на Косово го услови со уставното име

Форум - 09.10.2008

Пратеничката група на СДСМ поднесе амандмани на Резолуцијата за признавање на Косово поднесена од ДУИ и ДПА со кои бара признавањето на државата да се случи по целосно завршување на демаркацијата на северната граница.

Започна расправата за резолуцијата за признавање на Косово

Алсат-М - 09.10.2008

Група пратеници од СДСМ доставија два амандмана за предлог - резолуцијата за признавање на независноста на Косово поднесена синоќа од страна на ДУИ и ДПА.

Почна дискусијата за независност на Косово

Форум - 09.10.2008

Почна собраниската дискусија по Резолуцијата за односоите помеѓу Макеоднија и Косово. СДСМ ги повлече амандманите на резолуцијата поради технички причини, но нејзините пратеници и понатаму на седницата за признавање на Косово инсистираат признавањето на северниот сосед да биде условено со целосна ...

Аналитичари: Косовските институции потфрлија со српската иницијатива во ОН

Алсат-М - 09.10.2008

Српската резолуција, преку која Белград бара советодавно мислење од Меѓународниот суд на правдата за законитоста на независноста на Косово е усвоена поради неспособноста на косовските институции.

ВМРО-ДПМНЕ: Имаме гаранции од Косово за уставното име

Форум - 09.10.2008

Македонија има цврсти уверувања од косовските власти дека нема проблем со уставноти име на нашата држава, објави денеска Силвана Бонева од пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ на собраниската седница на кое е отоворено прашањето за признавање на Косово. “Од 1997/98 г.

Генералното собрание на ОН ја поддржа иницијативата на Србија за Косово

SETimes - 09.10.2008

Генералното собрание на ОН ја поддржа иницијативата на Србија за Косово 09/10/2008 Генералното собрание на ОН во средата (8-ми октомври) ја усвои српската резолуција во која се бара од Меѓународниот суд на правдата да ја процени легитимноста на косовското прогласување независност.

Собранието ја изгласа резолуцијата за признавање на Косово

Алсат-М - 09.10.2008

Парламентарното мнозинство со 85 гласа ЗА ја изгласа предлог резолуцијата за признавање на независноста на Косово, воздржано гласаа 16-те пратеници од опозицијата, а против само Иван Стоилковиќ од ДПСМ.

Македонија го призна Косово

Форум - 09.10.2008

Македонија го призна Косово и ќе воспостави целосни дипломатски однсои со северниот сосед. Одлуката ја донесе Владата на итна седница која се одржа вечерва, а претходно Собранието донесе Резолуција за односи помеѓу двете држави.

Косово среќно од одлуката на Македонија

Дневник - 09.10.2008

Косово среќно од одлуката на Македонија Груевски и Ахмети решија за признавањето на Косово да се затскријат зад Собранието, а за името премиерот се затскрива зад граѓаните, обвини Бучковски Се' е подготвено македонското претставништво во Приштина да стане амбасада Македонската влада синоќа требаше ...

Србија го слави дипломатскиот успех во ОН

Дневник - 09.10.2008

Српската делегација, на чело со шефот на дипломатијата Вук Јеремиќ, го прославува резултатот од гласањето Србија на голема врата се врати на глобалната дипломатска сцена.

Собранието денеска ќе расправа по резолуцијата на ДУИ и ДПА, за признавање на Косово

Кирилица - 09.10.2008

Собранието на Република Македонија на 26. седница, што треба денеска да се одржи, ќе распрва за Предлог-резолуција на односите на Република Македонија со Косово што беше поднесена вчера, по 18 часот, во собраниските служби од страна на пратениците на ДУИ и на ДПА.

Собранието ќе расправа за резолуција за признавање на Косово, поднесена од ДУИ и ДПА

Канал5 - 09.10.2008

Скопје, 9 октомври (МИА) - Собранието на Република Македонија на 26. седница, што треба денеска да се одржи, ќе распрва за Предлог-резолуција на односите на Република Македонија со Косово што беше поднесена вчера, по 18 часот, во собраниските служби од страна на пратениците на ДУИ и на ДПА.

ПРАТЕНИЧКАТА ГРУПА НА СДСМ ГИ ПОВЛЕЧЕ ДВАТА АМАНДМАНА НА ПРЕДЛОГ-РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА КОСОВО

Сител - 09.10.2008

ПРАТЕНИЧКАТА ГРУПА НА СДСМ ГИ ПОВЛЕЧЕ ДВАТА АМАНДМАНА НА ПРЕДЛОГ-РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА КОСОВО Пратеничката група на СДСМ, неполн час по поднесувањето, ги повлече двата амандманa на Предлог-релозуцијата за односите на Република Македонија со Косово.

Пратеничката група на СДСМ прво ги поднесе па ги повлече амандманите поднесени за Предлог-резолуцијата за Косово

Кирилица - 09.10.2008

Пратеничката група на СДСМ, неполн час по поднесувањето, ги повлече двата амандманa на Предлог-релозуцијата за односите на Република Македонија со Косово. Првиот амандман се однесуваше на точката 1 од препораките содржани во Предлог-текстот.

ПРОДОЛЖИ СОБРАНИСКАТА РАСПРАВА ПО ПРЕДЛОГ - РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА КОСОВО

Сител - 09.10.2008

ПРОДОЛЖИ СОБРАНИСКАТА РАСПРАВА ПО ПРЕДЛОГ - РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА КОСОВО Расправата по Предлог-резолуцијата за односите на Република Македонија со Косово поднесена од ДУИ, ДПА и Нова Демократија, како единствена точка на дневен ред на 26. седница на Собранието ќе продолжи по редовната попладневна пауза.

Предлог - резолуцијата за односите со Косово пред пратениците

Канал5 - 09.10.2008

Скопје, 9 октомври (МИА) - Македонското Собрание на 26. седница распрaва за Предлог-резолуција на односите на Република Македонија со Косово што беше поднесена вчера од пратениците на ДУИ, на ДПА и на Нова демократија.

СОБРАНИЕТО ЈА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА ОДНОСИТЕ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА СО КОСОВО

Сител - 09.10.2008

СОБРАНИЕТО ЈА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА ОДНОСИТЕ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА СО КОСОВО Собранието на Република Македонија вечерва со 85 гласа „за“, 1 „против“ и 16 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата за односите на Република Македонија со Косово, поднесена од ДУИ, ДПА и Нова Демократија.

Собранието почна со расправа за Резолуцијата за признавање на Косово

Нетпрес - 09.10.2008

Пратениците започнаа со расправаа со 26 седница, каде на дневен ред е единствената точка а тоа за Резолуцијата за признавање на Косово. Пратениците го изгласаа дневниот ред со вкупно 76 гласа од кој 75 “за“ и само еден против предлогот.

Македонското Собрание ја усвои резолуцијата за признавање на Косово

Нетпрес - 09.10.2008

Македонското Собрание ја усвои резолуцијата за признавање на Косово Македонското Собрание доцна вечерва со 85 гласа “за“, 1 “против“ и 16 “воздржани“ ја усовои Резолуцијата за признавање на косовската независност, која ја поднесоа владејачката ДУИ, опозициската ДПА и новоформираната партија на Имер ...

Итна собраниска седница за Косово

Макфакс - 09.10.2008

Македонскиот парламент денеска на итна седница треба да расправа за резолуција за признавање на Косово. Резолуцијата синоќа ја поднесоа трите албански парламентарни партии - Демократската партија на Албанците(ДПА), Демократската унија за интеграција(ДУИ) и Нова Демократија.

Собранието расправа за резолуција за признавање на Косово

Макфакс - 09.10.2008

Собранието на Македонија попладнево ја почна итната седница на чиј дневен ред е резолуција за итно признавање на Косово, поднесена од трите албански парламентарни партии.

Опозицијата го обвини Груевски дека бега од одговорност за Косово

Макфакс - 09.10.2008

Опозицијата го обвини Груевски дека бега од одговорност за Косово Скопје /09/10/ 14:18 Опозицијата го обвини премиерот Никола Груевски дека ја префрла одговорноста за признавање на Косово врз Парламентот. „Одлуките за признавање на држави ги носи Владата, а не Парламентот.

Успорен процесот на признавање на Косово

Макфакс - 09.10.2008

Одлуката на Генералното собрание на ОН за иницијативата на Србија да побара мислење од Меѓународниот суд за правда во врска со косовската независност ќе ги успори новите признавања. Ова денеска го оцени државниот секретар за Косово во српската Влада, Оливер Ивановиќ.

Собранието ја донесе Резолуцијата за признавање на Косово

Макфакс - 09.10.2008

Македонското Собрание вечерва со 85 гласа „за, 1 против и 16 „воздржани“ ја изгласа Резолуцијата за признавање на независноста на Косово, поднесена од партиите ДУИ и ДПА.

Усвоена Резолуцијата за Косово

А1 - 08.10.2008

Генералното собрание на ОН со мнозинство гласови ја усвои резолуцијата на Србија со која од Меѓународниот суд на правдата се бара советодавно мислење за еднострано прогласената независност на Косово. За резолуцијата гласале 77 држави членки на ОН, шест биле против, додека 74 држави биле воздржани.

Косово ги здружи Ахмети и Тачи

А1 - 08.10.2008

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети и Мендух Тачи од Демократската Партија на Албанците, како што дознава ексклузивно А2, се договориле нивните партии утре да настапат со заедничка предлог резолуција до собранието на Македонија, со која ќе се бара од македонските власти брзо да ...

Итна собраниска за признавање на Косово

А1 - 08.10.2008

Итна собраниска седница со единствена точка на дневен ред разгледување на резолуцијата за признавање на Косово. Вака вечерва се договорија координаторите на пратеничките групи од власта и од опозицијата кај спикерот Трајко Вељановски, по поднесувањето на резолуцијата од ДУИ, ДПА и Нова демократија.

Њујорк: Резолуцијата од Србија за Косово пред генералното собрание на ОН

Р.С.Европа - 08.10.2008

Генералното собрание на ОН денеска ќе ја разгледува нацрт резолуцијата поднесена од Србија во која се бара Меѓународниот суд на правдата да оцени дали прогласената независност на Косово е во согласност со Меѓународното право.

ООН - ПРИФАТЕНА ПРЕДЛОГ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА СРБИЈА

Телма - 08.10.2008

ООН - ПРИФАТЕНА ПРЕДЛОГ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА СРБИЈА Поголем број земји во Генералното собрание на Обединетите нации ја подржаа предлог-резолуцијата на Србија, Меѓународниот суд за правда да се бара советодавно мислење за легалноста на едностраното прогласување независност на Косово Со 77 гласа ...

ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО НА ДНЕВЕН РЕД ВО СОБРАНИЕТО НА МАКЕДОНИЈА

Телма - 08.10.2008

На иницијативата се потпишаа и лидерите на ДПА и на Нова демократија, како и пратениците од овие две партии. Вечерва во парламентот се одржа состанок на координаторите на парламентарните групи со спикерот Трајко Вељановски, а на кој се приклучи и премиерот Никола Груевски.

Хаг ќе одлучува за независноста на Косово

Форум - 08.10.2008

Генералното собрание на Обедениетите нации ја прифати нацрт резолуцијата на Србија со којашто Меѓународниот суд на правдата во Хаг ќе теба да даде мериторно мислење зза легалитетот на самопрогласувањето на независноста на Косово, јавува Танјуг За резолуцијата поднесена од страна на Србија гласале ...

Генералното собрание на ОН ја прифати нацрт резолуцијата на Србија

Алсат-М - 08.10.2008

Со 77 гласа „за“ Генералното собрание на ОН го прифати барањето на српската Влада со која од Меѓународниот суд за правда се бара советодавно мислење за легалноста на едностраното прогласување независност на Косово.

Собранието денеска се очекува да усвои резолуција за признавање на Косово

Алсат-М - 09.10.2008

Пратениците на ДУИ и на ДПА вечерва заеднички до Собранието доставија иницијатива за признавање на независноста на Косово. Иницијативата е потпишана од сите пратеници на овие две политички партии.

ДУИ и ДПА заедно ќе бараат признавање на Косово

Форум - 08.10.2008

ДУИ и ДПА, најверојатно утре ќе поднесат резолуција за признавање на Косово до Собранието на Република Македонија. Резолуцијата била договрена, по попладневното одлука на Генералното Собрание на ОН, независноста на Косово да биде испитувана од Меѓународниот суд на правдата.

Генералното собрание на ОН ја прифати нацрт резолуцијата на Србија

Кирилица - 08.10.2008

Амбасадорот на Велика Британија во ОН Џон Соерс изрази изненадување од бројот на земји кои денеска гласаа „за“ српската резолуција, но не пропушти да каже дека тоа нема да влијае на независноста на Косово.

ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ НА ОН ЈА ПРИФАТИ НАЦРТ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА СРБИЈА

Сител - 08.10.2008

НЕЗАВИСНОСТА НА КОСОВО ПРЕД МЕЃУНАРОДНИОТ СУД НА ПРАВДАТА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ НА ОН ЈА ПРИФАТИ НАЦРТ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА СРБИЈА Поголем број земји во Генералното собрание на Обединетите нации ја подржаа предлог-резолуцијата на Србија, Меѓународниот суд за правда да се бара советодавно мислење за ...

Со 77 гласа ЗА изгласана Резолуцијата на Србија во ООН

Вечер - 08.10.2008

Генералното собрание на ООН вчера ја изгласа Резолуцијата на Србија со која од Меѓународниот суд за правда се бара советодавно мислење за легалноста на едностраното прогласување независност на Косово.

Генералното собрание на ООН ја прифати нацрт резолуцијата на Србија

Нетпрес - 08.10.2008

Генералното собрание на Обединетите нации денес со мнозинство гласови ја прифати нацрт резолуцијата на Србија во која од Меѓународниот суд на правдата се бара советодавно мислење за легалноста на еднострано признаената независност на Косово и Метохија.

Собранието ќе расправа за Резолуцијата за признавање на Косово

Нетпрес - 09.10.2008

Демократската Унија за Интеграција до собранието достави Резолуција за признавање на независноста на Косово од страна на Македонија. Оваа Резолуција ја доставија шефот на парламентарната група на ДУИ, Тахир Хани како и пратениците од редовите на ДУИ, Џемал Јашари и Ермира Мехмети.

Кучан: Косово ќе биде поделено

Макфакс - 08.10.2008

- Косово во иднина ќе биде поделено на два дела, едниот ќе влезе во составот на Србија, а другиот ќе се приклучи кон Албанија. Ова денеска за руските медиуми го изјави поранешниот словенечки претседател Милан Кучан.

Усвоена резолуцијата на Србија

Макфакс - 08.10.2008

Генералното собрание на ОН со мнозинство гласови ја усвои резолуцијата на Србија со која од Меѓународниот суд на правдата се бара советодавно мислење за еднострано прогласената независност на Косово. За резолуцијата гласале 77 држави членки на ОН, шест биле против, додека 74 држави биле воздржани.

Резолуциите добрисамо за одложување

Време - 07.10.2008

Недореченостите во Деловникот и манипулациите кои се прават со предлозите на закони можат да предизвикаат иницијативите, наместо на пленарни седници, да завршат во фиоки, обвинуваат дел пратеници.

Албанските партии различно реагираат на македонскиот став за српската иницијатива во ОН

Алсат-М - 07.10.2008

ДПА не се согласува Македонија да гласа воздржано за иницијативата на Србија во ОН, ДУИ го брани ставот на Владата Македонија ќе биде воздржана на средбата на генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк, во врска со резолуцијата на Србија што се однесува на независноста на Косово.