TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин се согласи за Парламентарна истрага за Беслан

А1 - 11.09.2004

Рускиот претседател Владимир Путин се согласи рускиот Парламент, Државната Дума, да ја спроведе истрагата за кризата што настана по киднапирањето на заложниците во училиштето во Беслан, чиј исход беше најмалку 330 мртви, претежно деца.

Рускиот парламент со истрага за трагедијата во Беслан

Вест - 11.09.2004

МОСКВА, 11 септември (Ројтерс) - Рускиот парламент ќе отвори истрага за училишната заложничка криза во која загинаа повеќе од 300 заложници, соопшти вчера претседателот Владимир Путин, меѓутоа аналитичарите МОСКВА, 11 септември (Ројтерс) - Рускиот парламент ќе отвори истрага за училишната ...

Уништениот свет на бајките

Време - 11.09.2004

МИЛО ПИСМО 12 Славе Ѓорѓо Димоски <> Дали децата во иднина ќе читаат бајки? Во Беслан се затвори последната страница на златниот свет на бајките. Буквите и зборовите, со кои тие беа создавани, беа последната божествена светлина што ги осветлуваше заводливите патишта во детските соништа, од кои ...

Нашите мртви и ранети деца

Време - 11.09.2004

РЕАКЦИЈА НА ЕДЕН ОД ЧЕЧЕНСКИТЕ ВОДАЧИ АХМЕД ЗАКАЕВ Крвавата разврска на трагедијата во Беслан беше варварска - ниту еден друг збор не е доволно силен. Нема оправдување за терористите што, ни велат, им стрелале на заложници в грб - ниту пак за тие што загинаа во рацете на лошоспроведената акција на ...

Каде се шеесетте исчезнати?

Утрински - 11.09.2004

Во Северна Осетија е формирана посебна група која ќе ги бара исчезнатите кои не се ниту во мртовечниците ниту во болниците Во мртовечниците има 92 неидентификувани тела ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - За повеќе од 150 блиски роднини драмата во училиштето во Беслан не само што сў уште ...

Го открија Полковникот, но не го фатија?

Дневник - 11.09.2004

ИСТРАГА ЗА МАСАКРОТ ВО БЕСЛАН Руските специјални служби го утврдија идентитетот на терористот, наречен Полковникот, кој раководел со крвавата акција во училиштето во Беслан, јави Макфакс. Полковникот е 32-годишниот Руслан Тагирович Хучбаров, роден во Ингушија.

Чистењето на нужниците

Дневник - 11.09.2004

Уводник - Митко БилЈаноски Ќе го кутнеше ли Осама срцето на Америка ако Белата куќа не му даваше пари за да организира муџахедински одреди во Авганистан? Светот нема лек против тероризмот. Тоа беше јасно по уривањето на патничките авиони врз срцето на Америка пред точно три години, тоа е уште ...

ДВОЈНИ АРШИНИ

Вечер - 11.09.2004

Зар требаше да се случи онаа крвава детска балада во Беслан, Северна Осетија, за на јавноста да &"241; стане јасно дека антитерористич ката коалиција е природна творба онолку колку што Папата е протестант. И дека врската Вашингтон - Лондон со другите членови на коалицијата е цврста и стабилна ...

Почина уште една жртва од Беслан

А1 - 10.09.2004

Во Московската болница ноќеска почина уште едно дете кое се наоѓаше помеѓу заложниците во училиштето во Беслан. Седумгодишното момче умрело од многубројните прострелни рани, а во московските болници и понатаму се наоѓаат 99 тешко повредени од заложниците, од нив 65 се деца.

Утврден идентитетот на терористичкиот водач во Беслан

А1 - 10.09.2004

Руските специјални служби го утврдија идентитетот на терористот, наречен „полковникот“, кој што раководел со акцијата во училиштето во Беслан, пишува денеска весникот „Времја новости“, јавуваат агенциите. Весникот објавува дека се работи за 32-годишниот Руслан Тагирович Хучбаров, роден во Ингушија.

Чеченците во соседство?!

Време - 10.09.2004

ПО МАСАКРОТ ВО БЕСЛАН Британскиот весник „Тајмс“ тврди дека чеченските терористи не добиваат пари и поддршка до Ал каеда, како што тврди Русија, туку од руската и од албанската мафија. Според овој угледен весник, кој често има пишувано за албанската мафија во Британија, чеченските терористи се ...

Русија го обвини Запад за двојни стандарди и давање азил на чеченските терористи

Вест - 10.09.2004

МОСКВА, 10 септември (АП) - Вчера рускиот министер за надворешни работи ги обвини западните земји за примена на двоен стандард со давањето азил на чеченски сепаратисти и дека таквиот потег ги слабее глобалните напори во борбата против тероризмот.

Во Москва велат „формулата Рамбује“ нема да помине

Утрински - 10.09.2004

По трагедијата во Беслан, рускиот шеф на дипломатијата изјави дека се поткопува антитерористичката коалиција Заладување на односите меѓу Москва и Вашингтон по американските изјави дека ќе преговараат со Чеченци кои не се под влијание на Кремљ ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Владимир ...

Чеченските терористи се поврзани со ОВК

Дневник - 10.09.2004

"ТАЈМС" ОБЈАВИ Во кино во Санкт Петербург е експлозив, веројатно за нова терористичка акција Терористите во Чеченија не добиваат финансиска поддршка од Ал каеда, туку од руската и албанската мафија, како и од поранешната Ослободителна војска на Косово, пишува лондонскиот весник "Тајмс".

ЗА ГЛАВАТА НА ПУТИН - 20 МИЛ. ДОЛАРИ!

Вечер - 10.09.2004

Че ченските бунтовници распишаа награда од 20 милиони долари за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. "Распишуваме награда од 20 милиони долари за државите, организациите и лицата кои ќе ни дадат активна помош за апсење на рускиот воен злосторник Владимир Владимирович Путин", се вели во ...

Чеченските бунтовници даваат 20 милиони долари за Путин

А1 - 09.09.2004

Чеченските бунтовници распишаа награда од 20 милиони долари за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. „Распишуваме награда од 20 милиони долари за државите, организациите и лицата кои ќе ни пружат активна помош за апсење на рускиот воен злосторник Владимир Владимирович Путин“, се вели во ...

Тајмс: „Чеченските терористи поврзани со поранешната ОВК“

А1 - 09.09.2004

Чеченските терористички групации својата финансиска подршка не ја добиваат од Ал Каеда, како што обично се вели во Русија, туку од чеченските криминални групи кои се поврзани со руската и албанската мафија, како и со поранешната Ослободителна војска на Косово, пишува „Тајмс“.

Русија нуди десет милиони долари за информација за чеченските лидери

Вест - 09.09.2004

Москва, 9 септември (Ројтерс) - Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) вчера понуди 300 милиони рубљи, или неШто повеЌе од десет милиони долари, за информација за водачите на чеченските сепаратисти ша Москва, 9 септември (Ројтерс) - Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) вчера понуди ...

Бомбите пукнале случајно

Време - 09.09.2004

ПО ТРАГЕДИЈАТА ВО БЕСЛАН Руската телевизиска станица „НТВ“ објави снимка долга минута и половина направена внатре во салата во училиштето во Беслан. На снимката се гледа како терористите поставуваат бомби на жица закачена меѓу кошаркарските кошеви, се гледаат преплашените дечиња, а снимена е и една ...

Русија ќе ги убива терористите каде и да се во светот

Утрински - 09.09.2004

Москва тргна по стапките на САД по 11 септември ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Москва вчера најави дека ќе ги убива терористите во кој и да е дел на светот да се наоѓаат, со објаснување дека последниот настан и даде право и таа, како САД, да спроведува превентивна политика кон ...

Терористите сакале да предизвикаат регионална војна

Утрински - 09.09.2004

Според изјавата на уапсениот терорист МОСКВА - ?Пред да тргнеме во Беслан, за да го освоиме училиштето, во Чеченија ни зборуваа дека со оваа акција можеме да предизвикаме војна на целиот Северен Кавказ?. Тоа пред ТВ-камерите го изјави 24-годишниот преживеан терорист Нур-Паши Кулајев, кој сега моли ...

Русија ќе бие терористи низ целиот свет

Дневник - 09.09.2004

РЕАКЦИЈА НА КРВАВАТА ДРАМА ВО СЕВЕРНА ОСЕТИЈА - Зошто не го повикате Бин Ладен во Брисел или во Белата куќа, да го прашате што сака и тоа да му го даде за да си бидете мирни? - ги прашал Путин странските новинари Главниот руски генерал вчера објави дека руските сили за безбедност ќе ги преземат ...

НАГРАДА ОД 10 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Вечер - 09.09.2004

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) вчера понуди 300 милиони рубли, или малку повеќе од десет милиони долари, за информација за водачите на чеченските сепаратисти Шамил Басаев и Аслан Масхадов, јавуваат западните агенции.

Устинов: „Водачот на терористите лично убил тројца од киднаперите“

А1 - 08.09.2004

Причина за првата експлозија во училиштето во Беслан била обидот на терористите да го преспојат системот на експлозивни мини поставен во зградата, соопшти денеска главниот обвинител во руската федерација Владимир Устинов. Тој прецизираше дека кога терористите се обиделе одново да го монтираат ...

Русија по настаните во Беслан отвара нова страница

А1 - 08.09.2004

„Што се однесува до нанесувањето превентивни удари врз базите на терористите, ние ќе ги преземеме сите дејства за да ги ликвидираме базите на терористите каде било во светот. Но тоа не значи дека ќе напаѓаме со нуклеарно оружје“.

Десет милиони долари за информација за Басаев и Масхадов

А1 - 08.09.2004

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) денеска понуди 300 милиони рубљи, или нешто повеќе од десет милиони долари, за информација за водачите на чеченските сепаратисти Шамил Басаев и Аслан Масхадов, јавуваат западните агенции.

Путин: „Русија нема да ја менува политиката према Чеченија“

А1 - 07.09.2004

Рускиот претседател ја отфрли можноста за политички дијалог со чеченските сепаратисти, со образложение дека нема намера да разговара со терористи и покрај повиците на одредени западни држави за таков чекор. „Зашто Вие не се состанете со Осама бин Ладен, зошто не го повикате во Белата куќа и почнете ...

Отворена книга на жалост во Руската амбасада

А1 - 07.09.2004

Од Анастазија и Димитрина за децата од Беслан, ова е една од пораките оставени пред Руската амбасада во Скопје. На денот на жалост во Русија, македонските граѓани пред дворот на амбасадата палеа свеќи и оставаа цвеќиња за 335-те загинати деца, родители и наставници во заложничката криза во ...

Протести поради терористичките напади во Русија

А1 - 07.09.2004

Илјадници луѓе со транспаренти, религиозни симболи и руски знамиња во знак на жалост за 339-те загинати заложници и спасувачи и за 100-те загинати во авионскиот напад и самоубиствениот бомбашки напад во изминатите недели го изразија револтот и гневот поради немоќта на државата да се справи со ...

Путин одбива да се спроведе јавна истрага за случајот во Беселан

А1 - 07.09.2004

Рускиот претседател Владимир Путин одби да се спроведе јавна истрага за случајот на бесланската заложничка криза во која загинаа повеќе од 300 лица, пишува денеска лондонскиот весник „Гардијан„ Тој најави дека ќе има интерна истрага, што би требало да одговори на прашањата „кој е одговорен и кој ...

Терорист тврди дека организатори на нападот во Беселан се Масхадов и Басаев

А1 - 07.09.2004

Руската државна телевизија синоќа емитуваше снимка на еден човек, претставувајќи го како терорист уапсен во Беслан, кој изјави дека организатори на нападот врз училиштето во овој град се чеченските сепаратистички лидери, Аслан Масхадов и Шамил Басаев.

Руските експерти за безбедност не одобриле напад во Беселан

А1 - 07.09.2004

„Руските експерти за специјални операции проценија дека е невозможно да се нападне училиштето во Беслан. Терористите во краен случај ќе побараа возила за да заминат со малкумина заложници и тогаш можеше да се изведе нападот“, изјави претседателот на Асоцијацијата на ветераните од Алфа (елитните ...

Медиумски реакции по Беслан

Време - 07.09.2004

- Остануваат многу нејаснотии по трагичните случувања - делумно од објективни причини, делумно поради обидите на некаков начин да се прикрие и да се замрачи информацијата - пишува рускиот весник „Независимаја газета“ и нагласува дека сите граѓани на Руската Федерација се осудени да станат заложници ...

Русија се затвора

Време - 07.09.2004

ПО МАСАКРОТ ВО УЧИЛИШТЕТО ВО БЕСЛАН Знамињата низ Русија се на половина копје, а училишните часови и сите собири почнуваат со минута молчење во помен на жртвите од масакрот во училиштето во градот Беслан. Официјално жалоста ќе трае два дена, но низ Русија, а особено во Северна Осетија, ќе се тагува ...

Беслан ги погребува мртвите, критики за Путин

Вест - 07.09.2004

БЕСЛАН, Русија,7 септември (Ројтерс) - Ужалените родители низ кал и дожд вчера ги закопаа своите деца кои загинаа во заложничката криза во училиштето во Беслан, додека растеа критиките околу начинот на кој Кремљ БЕСЛАН, Русија,7 септември (Ројтерс) - Ужалените родители низ кал и дожд вчера ги ...

Панихида во храмовите на МПЦ за Беслан

Утрински - 07.09.2004

ДЕНЕСКА Во сите храмови на Македонската православна црква денеска во 10 часот ќе се отслужат панихиди и ќе бијат камбаните за покој на настраданите во рускиот град Беслан.Панихидите се знак на сочувство за загинатите деца, родители и учители во заложничката криза во Северна ...

Крави и овци како награда за направените масакри

Утрински - 07.09.2004

Семејствата на жените-самоубијци ќе добијат големи суми за водењето војна со Русија Доларска карта за заминување во рајот Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Звучи навистина неверојатно и цинично, но сепак е вистинито: роднините на четирите "шахидки° жени-самоубијци кои неодамна ги урнаа ...

Уапсениот терорист кукавички моли за живот

Утрински - 07.09.2004

Полицијата во североосетискиот град Беслан успеа да уапси еден од преживеаните варвари "Жими Алах, сакам да живеам. Јас исто така имам деца. Пукав само во воздух за да ги заплашам", изјави пред полицијата уапсениот терорист Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - ?Жими Алах сакам да живеам.

Сочуство до Путин од Црвенковски и Митрева за трагедијата во Беслан

Утрински - 07.09.2004

ТЕЛЕГРАМИ Претседателот на Република Македонија, Бранко Црвенковски, и министерот за надворешни работи, Илинка Митрева, по повод трагичните настани во градот Беслан, Северна Осетија, вчера упатија писма со сочувство до претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, до рускиот шеф на ...

Тројца терористи се уапсени?

Дневник - 07.09.2004

Руската државна телевизија синоќа прикажа снимка на еден од терористите што убија стотици од киднапираните деца и жени во училиштето во Беслан, јави Ројтерс. Не се знае точно колкумина од терористите се уапсени. До завчера руските власти тврдеа дека меѓу 32 терористи имало 10 арапски борци и оти ...

Русите жалат за децата и го колнат Путин

Дневник - 07.09.2004

ПО КРВАВАТА ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО СЕВЕРНА ОСЕТИЈА Освен цвеќе, родителите и роднините на загинатите оставаа и бокали вода покрај свежите гробови, затоа што терористите 53 часа со жед ги мачеа заложниците Русија вчера и денеска жали за стотиците деца, жени и мажи што загинаа во најкрвавата од ...

НАЈСКАПОТО

Вечер - 07.09.2004

Тероризмот е најскапото и најперфидното хоби на светската олигархија. И тоа од две при- чини. Прво, затоа што човечкиот живот, барем декларативно, нема цена, особено ако станува збор за деца чиј ум с&"238; уште не е инфициран од "старското лудило".

Ден на национална жалост во Русија

А1 - 06.09.2004

Во Русија денеска започнува дводневната национална жалост за жртвите во заложничката криза во училиштето во Беслан во руската Република Северна Осетија, во која според официјалните податоци загинаа 335 лица, од кои 156 деца, а најмалку 377 се повредени.

Од вкупно 32 терористи, еден уапсен, останатите убиени

А1 - 06.09.2004

Заменикот на државниот обвинител на Русија за јужниот федерален округ Сергеј Фридински, денеска во Владикавказ изјави дека од вкупно 32 терористи, кои ги држеа заложниците во училиштето во Беслан, 31 се убиени, додека еден е уапсен.

Масхадов го обвини Путин за терористичкиот акт во Беслан

А1 - 06.09.2004

Чеченскиот лидер Аслан Масхадов синоќа повторно го осуди терористичкиот акт во Беслан, во кој загинаа 335 лица, вклучувајќи и 158 деца, критикувајќи ја истовремено политиката на рускиот претседател Владимир Путин, за која рече дека „ваквите трагедии ги прави неизбежни“.

Можеа да бидат и наши деца

Време - 06.09.2004

...Германскиот канцелар Герхард Шредер изјави дека не може и не треба да се води дијалог со терористи како оние во Беслан. Шредер, како што јавува МИА, потсети дека Германија е за политичко решение на чеченскиот конфликт. - Но, не сум како оние што сега даваат совети по радијата и телевизиите како ...

Беслан масовна гробница

Вест - 06.09.2004

РУСИЈА ВО ЖАЛОСТ Црниот биланс на заложничката драма засега е 350 мртви, од кои 155 се деца БЕСЛАН, Русија, 6 септември (Ројтерс) - Од домовите во Беслан вчера се слушаа плачеви на расплаканите мајки кои ги загубија своите деца во крвавото разрешување на заложничката криза во училиштето додека ...

Како против тероризмот?

Време - 06.09.2004

Цветин Чилиманов <> Со секој терористички напад се повеќе повици на единство на сите нормални луѓе, и се помалку единство меѓу нив. Веќе се развија две школи за тоа како да се постапува со тероризмот. Руско-американската школа ја знаеме.

Стотици детски ковчези

Време - 06.09.2004

СТРАВОТЕН КРАЈ НА ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД ВО РУСИЈА Во јужниот руски град Беслан вчера почнаа погребите на децата убиени во крвавиот терористички напад на група чеченски терористи, кои освоија едно од градските училишта во првиот ден на учебната година.

Осуда за „кругот на насилство и на крв“

Време - 06.09.2004

СВЕТСКИОТ ПЕЧАТ ЗА СЛУЧУВАЊАТА ВО БЕСЛАН По крвавата разврска на заложничката криза во Северна Осетија, светскиот печат изрази вчудовидување за „аматеризмот на руските специјалци“ и ужас поради „колежот на децата“ во трагичниот „затворен круг на насилство и на крв“.

Училиштето се претвори во голема гробница

Утрински - 06.09.2004

Според последните податоци, досега се избројани 338 жртви. Од нив половината се деца. Бројот на жртвите ќе се зголеми бидејќи има многу повредени и исчезнати Првото училиште во северноосетискиот град Беслан терористите го претворија во голема гробница.

Грција понуди да го обнови училиштето

Дневник - 06.09.2004

Грчкото Министерство за надворешни работи понуди помош за обнова на училиштето во Беслан, кое беше разурнати при заложничката драма во Беслан, јави МИА. Финансиите ќе бидат обезбедени од буџетот, а невладини организации ќе дадат техничка ...

ЗапечатенаСеверна Осетија

Дневник - 06.09.2004

Претседателот Владимир Путин им нареди на руските сили за безбедност да ги запечатат границите на Северна Осетија поради можноста терористите кои ја предизвикаа заложничката криза во Беслан да побегнат во друга република. - Една од целите на терористите беше да се прошири омразата во нашата област ...

Загинаа најмалку 338 луѓе

Дневник - 06.09.2004

Во крвавата заложничка драма во Беслан загинале најмалку 338 лица, 260 исчезнале, а повеќе од 428 се згрижени во болница. Ова вчера го објавија локалните власти во Северна Осетија, но се претпоставува дека конечниот трагичен биланс може да биде и 600 загинати.

Путин ги призна слабостите

Дневник - 06.09.2004

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во саботата, точно 24 часа по крвавата трагедија во Беслан, и се обрати на нацијата и призна слабости на силите за безбедност во борбата против терористите, јави Ројтерс. Путин истакна дека меѓународните терористи и објавиле војна на Русија и ја повика ...

Ал каеда платила, Басаев планирал,Јевлојев командувал, Арапи пукале

Дневник - 06.09.2004

ИСТРАГА ЗА ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД Терористите се под големо влијание на вахабизмот, фундаментална форма на сунитскиот ислам, која со закон е забранета во Русија Крвавата заложничка драма во Беслан била раководена од озлогласени терористички команданти од Чеченија, а била финансирана од Ал каеда, ...