TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ранети двајца бадникари оти фрлале петарди, пиштолџијата во болница

Вест - 08.01.2003

КРВАВ БАДНИКАРСКИ ОГАН ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА АВТОКОМАНДА Душан Петров револтиран од пукотниците на фрлените петарди излегол од возилото, па кон насобраните бадникари почнал да пука со пиштол и ги ранил Коста Гаповски(51) и Гоце Трајковски(25), по кое група од 50-60 луѓ Во скопската населба ...

Божик најавен од илјадници коледарски огнови

Утрински - 08.01.2003

Коледарските песни и прославата на Бадник пред Соборниот храм го навестија Христовото раѓање СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА Коледарските огнови околу кои се собраа соседите во квечерината на 5 спроти 6 јануари, делењето на погачата со паричка беа само најава на големиот христијански празник Божик.

Го "нападнале" со петарди, им возвратил со пиштол

Дневник - 08.01.2003

СЕРИЈА ПРАЗНИЧНИ ИНЦИДЕНТИ Скопјанец во неделата, ранил две лица откако истрелал серија куршуми од пиштол кон педесетина бадникари собрани околу оган во Автокоманда, бидејќи претходно некој од групата му фрлил петарди. На крајот пиштолџијата бил тешко претепан од разлутената толпа која се нафрлила ...

Божик пречекан со надеж и со порака за љубов кон ближните

Дневник - 08.01.2003

ПРАВОСЛАВНИТЕ ВЕРНИЦИ ГО ПРОСЛАВИЈА ХРИСТОВОТО РОЖДЕСТВО Одборот за традиционална прослава на Бадник и годинава десетти пат организираше сенародна веселба за празникот пред Соборниот храм "Св. Климент Охридски" во Скопје Рождеството Христово - Божик вчера беше прославен во сите црковни храмови и во ...

Православните христијани го празнуваат Бадник

А1 - 06.01.2003

Православните христијани денеска го одбележуваат Бадник, ден пред најголемиот христијански празник Христовото раѓање Божиќ. Се' започнало пред 10 години, кога една старица, имајќи само 50 денари, не можела да си купи бадниково дабово гранче.

Бадникарски оган во Автокоманда завршил крваво

А1 - 06.01.2003

Бадникарски оган во скопската населба Автокоманда синоќа завршил крваво. Душан Петров, револтиран од петарди фрлени кон неговиот автомобилот, со пиштол ги ранил Коста Гаповски и Гоце Трајковски. Петров бил претепан и е во животна опасност во Градска болница.

Што симболизира бадниковото дрво

Утрински - 06.01.2003

Верување Бадникот е најчесто дабов, зашто ова дрво е најцврсто. Истото го претставува самиот Господ Исус Христос, новородениот Богомладенец, односно Дрвото на животот кое било насадено среде едемскиот рај за да ги одржува за вечност првите жители на рајот, а кое сепак, го претставува Господа.

Празник над празниците!

Утрински - 06.01.2003

Во пресрет на големиот христијански празник Божик Катерина Шекеровска Најголемиот христијански празник, празникот на светлината, радоста, среќата, спасението - Божик го празнува и чествува сиот христијански народ. Ова е празник проследен со многу обичаи, кои варираат од крај во крај, славејќи го ...

Бадник се прославува по десетти пат

Утрински - 06.01.2003

Денеска пред Соборниот храм се одржува голема народна веселба СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА Одборот за прослава на Бадник и годинава, по десетти пат, денеска пред Соборниот храм ?Свети Климент Охридски° во Скопје ќе го одбележи овој ден пред големиот христијански празник Божик.

Божик - празник на радоста

Дневник - 06.01.2003

ПРАВОСЛАВНИТЕ ВЕРНИЦИ ГО СЛАВАТ ХРИСТОВОТО РАЃАЊЕ Божикните празнувања почнуваат денеска, со коледарските обичаи и со бадниковата вечер, а утре во Соборниот храм "Св. Климент Охридски" поглаварот на МПЦ ќе одржи Златоуста литургија Православните верници утре ќе го прослават Божик, Рождеството ...