TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Скопје со истрели прославена независноста на Косово

А1 - 17.02.2008

Со истрели од огнено оружје од сите страни, еуфорично, Албанците во Скопје пред споменикот на Скендербег во Старата скопска чаршија ја дочекаа независноста на Косово. На прославата, која ја организираше ДУИ, лидерот на партијата Али Ахмети побара македонската Влада да го признае Косово.

ЕУ поделена околу Косово

А1 - 17.02.2008

Големата европска четворка Британија, Франција, Германија и Италија се очекува да го признаат Косово. Остануваат Кипар, Грција, Шпанија, Романија, Словачка, тие се против. Поделеноста на 27-те земји на Унијата, сепак, се очекува да се надмине, утре на министерскиот состанок да се донесе заедничка ...

На Блаце изостанаа гужвите

А1 - 17.02.2008

Во автомобили со развеани знамиња или пеш, дел од македонските граѓани со албанско етничко потекло на граничниот премин Блаце кон Косово. Во Приштина ќе ја прославуваат независноста на Косово. Одат на еден ден, велат, за да се дел од славеничката атмосфера која ја чекале.

Голем концерт во Тетово за Косово

А1 - 17.02.2008

Се уште се слави во Тетово. Голем концерт на градскиот плоштад со повеќе музички групи, организиран од тетовската локална самоуправа. Низ градот кружат автомобили со вклучени сирени и со развиорени знамиња. „Од една страна, ова е втор роденден на целата албанска нација на Балканот и пошироко, а од ...

Пристигна првиот контингент на ЕУЛЕКС

А1 - 17.02.2008

Првиот контингент од 50 припадници на мисијата на ЕУ на Косово ЕУЛЕКС пристигна денеска во Приштина. Цивилно - полициската мисија на ЕУ, која ќе брои околу 2,000 членови, во јуни треба целосно да ја замени мисијата на ОН, УНМИК.

Србија никогаш нема да го признае Косово

А1 - 17.02.2008

Еден час откако Косово еднострано прогласи независност, српскиот премиер Воислав Коштуница и се обрати на нацијата. Србија ќе ги поништи сите документи со кои на нејзина територија се создава лажна држава. Создавањето на оваа лажна држава е завршен чин на политиката која е на сцена од 1999 година.

Буш: Ќе се постигне регионална стабилност

А1 - 17.02.2008

„Нова ера за Косово“, „Парламентот во Приштина прогласи независност“. Ова се првичните информации кои овде во САД ги објавуваат големите национални телевизиски мрежи, без премногу детали за американската публика. Претседателот Џорџ Буш од африканската турнеја се осврна на косовската независност.

Признавањето на Косово ќе оди во три фази

А1 - 17.02.2008

Признавањето на косовската независност ќе биде спроведено во три фази, тврдат европски дипломати. Словенија, Австрија, Велика Британија, Франција, Германија, Италија, Данска, Белгија, Луксембург, Финска, како и уште неколку други влијателни европски земји ќе ја признаат самостојноста на Косово.

Косово прогласи независност

А1 - 17.02.2008

Како што и се очекуваше, Косово денеска ја прогласи својата независност. „Денес, на 17 февруари 2008-ма, граѓаните преку нивните пратеници ја изразија својата волја за независна, демократска и суверена држава Косово“, изјави Јакуп Красниќи, претседател на Собрание.

Русија ја отфрли независноста на Косово

А1 - 17.02.2008

Русија ја отфрли независноста на Косово и побара итна седница на Советот за безбедност на ОН. Русија целосно ги поддржува оправданите барања на Србија, да се воспостави територијална целовитост на државата, соопшти руското МНР.

Историски осврт за Косово

А1 - 17.02.2008

Сиромашниот протекторат на Обединетите Нации со 2,2 милиони жители и мнозинско албанско население се реши на отцепување од Србија. По 500 години турско владеење и речиси 100 години во рамките на Србија и различни облици на Југославија Косово сака да стане држава и нација.

Албанија ја поздрави независноста на Косово

А1 - 17.02.2008

Албанија со големо интересирање го дочека денот на прогласување на независноста на Косово. Веднаш се огласи претседателот Топи, според кого, денеска се поправа една неправда врз грбот на Албанците. Премиерот Сали Бериша изјави дека Албанија ќе има добри односи со Србија и дека денеска започнува ...

Буш: САД и сојузниците ќе сторат се за да не дојде до насилство на Косово

Канал5 - 17.02.2008

САД и сојузниците ќе ги вложат сите напори за да не дозволат да дојде до насилство на Косово, изјави денеска американскиот претседател Џорџ Буш. Дар ес Салам, 17 февруари (МИА) - САД и сојузниците ќе ги вложат сите напори за да не дозволат да дојде до насилство на Косово, изјави денеска ...

Десетина илјади Албанци од Македонија денеска се на приштинските улици

Канал5 - 17.02.2008

Со автомобили, дури и пешки, со развиорени знамиња и покрај температурата под нула, бројни Албанци од Македонија заминаа на Косово преку граничните премини Блаце и Јажинце за да ја слават независноста. Со автомобили, дури и пешки, со развиорени знамиња и покрај температурата под нула, бројни ...

Хашим Тачи: Од денеска Косово е гордо, слободно и независно

Канал5 - 17.02.2008

Со усвојувањето на дневниот ред, косовскиот Парламент ја почна итната свечена седница. Прва точка на дневниот ред е декларацијата за независност на Косово, а втора точка се државните симболи - грбот и знамето. Приштина, 17 февруари (МИА) - Со усвојувањето на дневниот ред, косовскиот Парламент ја ...

Тачи: Се е подготвено за прогласување независност

Канал5 - 17.02.2008

Претседателот на косовската Влада Хашим Тачи најави дека денеска, заедно со претседателот на Косово и претседателот на Парламентот ќе одлучи за времето и датумот за прогласување независност на Косово. Приштина, 17 февруари (МИА) - Претседателот на косовската Влада Хашим Тачи најави дека денеска, ...

По официјалното прогласување на независноста во Приштина од Белград се огласи српскиот премиер

Канал5 - 17.02.2008

Владата на Србија ќе ги поништи сите документи со кои на територијата на Србија се создава лажна држава, изјави премиерот Коштуница откако косовскиот парламент во Приштина ја прогласи Независноста на Kосово. Владата на Србија ќе ги поништи сите документи со кои на територијата на Србија се создава ...

Македонските Албанци историчари се потсетуваа на патот до независноста

Канал5 - 17.02.2008

На денот на самопрогласувањето на независност на Косово, македонските Албанци историчари се потсетуваа на патот до независноста. Тие се едногласни дека благодарение на големите сили кои увиделе дека тоа е услов за стабилноста на регионот косово станува независно.

Сејдиу: Не не очекува рај

Канал5 - 17.02.2008

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу оцени дека реалноста на Косово нема да биде променета со независноста. Виена, 17 февруари (МИА) - Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу оцени дека реалноста на Косово нема да биде променета со независноста. - Не не очекува рај ден после независноста...

Лос Анџелес тајмс: Се помалку е веројатно дека Европа ќе даде единствена поддршка за Косово

Канал5 - 17.02.2008

Иако според очекувањата властите на Косово овој викенд ќе прогласат независност, се помалку е веројатно дека Европа ќе даде единствена поддршка, оценуваат високи функционери и дипломати во регионот, а пренесува дневникот „Лос Анџелес тајмс“ (ЛАТ).

По независната на косово, економскиот амбиент во Македонија ќе се промени

Канал5 - 17.02.2008

Даночни последици, како резултат на енергетска нестабилност како негативен ефект, експанзија на Македонската Берза како придобивка. Вака деловната заедница и економските експерти ја анализираат независноста на Косово и последиците на економските односи во регионот.

Косово прогласи независност

Канал5 - 17.02.2008

Косово прогласи независност. Попладнево на специјална седница косовскиот парламент ја усвои декларацијата за независна држава. Зад независно Косово застанаа сите парламентарци освен шестмината пратеници Срби. Косово прогласи независност.

Косово го направи првиот чекор кон прогласување независност

Канал5 - 17.02.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи побара одржување итна седница на Парламентот на која ќе се разговара за декларацијата за прогласување независност на Косово. Приштина, 17 февруари (МИА) - Косовскиот премиер Хашим Тачи побара одржување итна седница на Парламентот на која ќе се разговара за ...

Ванковска: Влегуваме во нов циклус на неизвесност

А1 - 16.02.2008

„Сите сценарија се можни и се зависи од тоа како ќе се менаџираат односите меѓу државите“, изјави во интервјуто за А1 д-р Билјана Ванковска, универзитетски професор. Дали со Косово ставаме крај на конфликтите на Балканот? За жал, Балканот имаше историја и пред Југославија.

Србија насочена кон правно поништување на независноста

А1 - 16.02.2008

Србија е на нозе пред утрешното еднострано прогласување на независноста на Косово. Властите во Белград се свесни дека немаат начин да ја спречат одлуката на властите во Приштина и затоа силите ги насочуваат кон правното поништување на едностраната независност.

Бериша: Косово и Албанија ќе се обединат во ЕУ

А1 - 16.02.2008

Косово и Албанија ќе се обединат само во Европската Унија, изјави албанскиот претседател Сали Бериша во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. Бериша вели дека Тирана ќе го помага независно Косово во случај Србија да воведе економска блокада, истакнувајќи дека на Приштина ...

Дали со Косово завршува прегрупирањето на територии?

А1 - 16.02.2008

Историските околности како да си поигруваат со Балканот. Дисолуцијата на Југославија започна со нападот на ЈНА врз Словенија и прогласување на независноста на Дежелата. Тогашниот млад и бунтовен Јанша, денеска во улога на словенечки премиер, ќе треба да ја признае независноста на Косово, но ...

ЕУ го одобри испраќањето мисија на Косово

А1 - 16.02.2008

Европската Унија синоќа го одобри испраќањето на околу 2.000 полицајци и правници на Косово во рамките на мисијата ЕУЛЕКС, јавија западните медиуми, повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел. Мисијата доби зелено светло еден ден пред за утре најавеното прогласување независност на Косово.

Утре Косово ќе прогласи независност

А1 - 16.02.2008

Утре Косово ќе ја прогласи независноста. Индиректно одлуката ја потврди и премиерот Хашим Тачи. „Утрешниот ден ќе биде мирен, ден на разбирање, на државен ангажман во имплементирање на волјата на народот“, изјави Хашим Тачи, премиер на Владата на Косово.

Бусек: завршено распаѓањето на Југославија

А1 - 16.02.2008

Косово мора да стане независно и тоа мора да го сфати и Србија, изјави специјалниот координатор на Пактот за стабилност за ЈИЕ, Ерхард Бусек. „Со независноста на Косово се прави последниот чекор во новото формирање на Балканот и бескрајната историја на распаѓањето на Југославија конечно се ...

Македонија ќе го признае соседот ниту прва, ниту последна

Време - 16.02.2008

ВО ИСЧЕКУВАЊЕ НА ОДЛУКАТА ЗА НЕЗАВИСНОСТ НА КОСОВО Коле Чашуле Македонија нема да биде меѓу првите земји што ќе ја признаат независноста на Косово и при донесувањето на одлуката државава ќе инсистира таа да биде во пакет со конечно решение за одбележувањето на границата.

Независноста неизвесна до последен момент

Време - 16.02.2008

СВЕТСКОТО ВНИМАНИЕ НАСОЧЕНО КОН КОСОВО Симеон Серафиновски Косово, според сите најави, в недела, во 17 часот попладне, и официјално ќе се прогласи за независна држава. Косовскиот премиер Хашим Тачи, иако најави, вчера одби јавно да го соопшти датумот за прогласување на независноста.

ЕУ и Светска банка со донаторска конференција за Косово

Вест - 16.02.2008

БРИСЕЛ, 16 февруари (Ројтерс) - Европската унија и Светската банка планираат да одржат меѓународна донаторска конференција за Косово, соопшти вчера Еврокомисијата, два дена пред покраината да прогласи независност од Србија. "Можам да потврдам дека Еврокомисијата заедно со Светската банка подготвува ...

Турција ќе го признае Косово 48 часа по независноста

Утрински - 16.02.2008

Анкара - Турција нема да биде првата земја која ќе ја признае независноста на Косово, но тоа ќе го стори во рамките на 24 или најдоцна 48 часа, соопшти вчера турскиот весник „Заман“, кој се повикува на извор што посака да остане анонимен.

Границата кон Косово под посебен надзор

Утрински - 16.02.2008

Безбедноста на регионот во пресрет на најавеното прогласување независност на Косово беше тема на разговорите меѓу министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, и нејзиниот косовски колега Зенун Бајазити. На вчерашната средба во Скопје, министрите разговарале како да обезбедат квалитетна ...

Хашим Тачи во полутајна посета на Скопје

Утрински - 16.02.2008

Вчера попладне македонскиот премиер телефонски разговараше и со српскиот претседател Борис Тадиќ Гордана Дувњак Светлана Унковска На неполни 48 часа пред најавеното прогласување на независноста на Косово, премиерот на привремената косовска влада, Хашим Тачи, дојде во неочекувана посета на Скопје на ...

Коштуница им порача на Србите дека Косово не може да се задржи

Утрински - 16.02.2008

Белград ќе ги употреби сите свои економски, политички и дипломатски средства за да спречи сецесија на Косово Лидерот на радикалите, Томислав Николиќ, предлага паралелно со прогласување независност на Косово, во Белград да се одржи протестен собир, каде што треба да излезат еден милион Срби БЕЛГРАД ...

Месиќ_ Србија да не ги прекинува врските поради Косово

Утрински - 16.02.2008

Загреб - Претседателот на Хрватска, Стјепан Месиќ, за Хрватската државна телевизија изјави дека Србија не треба да ги прекине дипломатските односи со земјите кои ќе ја признаат независноста на Косово. - „Не би било добро Србија да ги прекине дипломатските односи со земјите кои ќе го признаат ...

ДПА прва ја прогласи независноста на Косово

Дневник - 16.02.2008

Се случи врв на примитивизмот и на неодговорното и антимакедонско однесување, обвини СДСМ Косово ќе прогласи независност внедела,Америка ќе го признае веднаш, но и премиерите Груевски и Тачи се договорија, рече пратеникот Ружди Матоши од владејачката ДПА.

Македонија ќе го признае Косово и ќе ја договара границата

Дневник - 16.02.2008

Македонските безбедносни служби разработиле планови за можни сценарија во врска со прогласувањето независност на Косово , велат во МВР Македонија ќе ја признае независноста на Косово во бранот признавања, изјави премиерот на косовската привремена влада Хашим Тачи за скопската телевизија „Алсат-М“ ...

Косово ќе прогласи независност утре во 17 часот

Дневник - 16.02.2008

Борис Тадиќ, пак, го почна вториот претседателски мандат со заклетва дека „ќе ги вложи сите напори за да ги зачува суверенитетот и територијалниот интегритет на Србија, вклучувајќи ја и покраината Косово“ Косовскиот парламент утре во 17 часот ќе прогласи декларација за независност на покраината, ...

Срби имаат тапии за половина Косово

Дневник - 16.02.2008

Околу една половина од земјиштето на Косово им припаѓа на Срби, истакна српскиот државен секретар Душан Пророковиќ, наведувајќи податоци од катастарските документи. Тој истакна дека според податоците на српската влада, до почетокот на бомбардирањето на НАТО во 1999 година, 58 отсто од имотот на ...

Косовскиот премиер Хашим Тачи потврди дека утре Косово ќе прогласи независност

Канал5 - 16.02.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи потврди денеска дека независноста на Косово ќе биде прогласена утре, денот кога, според него, „ќе биде имплементирата волјата на граѓаните на Косово“, јави АФП. Приштина, 16 февруари (МИА) - Косовскиот премиер Хашим Тачи потврди денеска дека независноста на Косово ќе ...

Европската мисија ЕУЛЕКС ќе го замени УНМИК на Косово

Канал5 - 16.02.2008

ЕУЛЕКС новата Европска мисија денеска формално доби зелено светло да замине за Косово но таа ќе стане оперативна дури по 4 месеци откако сегашната УНМИК на ОН ќе биде повлечена, соопшти денеска Советот на Европската Унија. ЕУЛЕКС новата Европска мисија денеска формално доби зелено светло да замине ...

Собири за независноста на Косово утре се најавени во Скопје, Тетово и Гостивар

Канал5 - 16.02.2008

Тачи апелираше до граѓаните да останат дома и да слават во кругот на семејството, да ги избегнуваат јавните собири. Ахмети не оди на Косово, но ќе оди Стоиљковиќ со претставници на својата партија во знак на поддршка на Србите во Косовска Митровица.

Советот на ЕУ официјално го објави испраќањето на мисијата на ЕУ на Косово

Канал5 - 16.02.2008

Советот на Европската унија официјално го објави испраќањето на мисијата на ЕУ на Косово. - Советот одлучи да биде даден старт на Европската мисија за владеење на законот на Косово - „EULEX Kosovo“, соопшти Советот на ЕУ. Брисел, 16 февруари (МИА) - Советот на Европската унија официјално го објави ...

Британија и големите земји во ЕУ ќе го признаат независно Косово во понеделник

Канал5 - 16.02.2008

Велика Британија и другите земји од големата четворка во Европската унија (Франција, Германија и Италија), заедно со САД, веќе во понеделник ќе го признаат Косово како нова независна држава во Европа, објавуваат лондонските медиуми, повикувајќи се на свои дипломатски извори во Лондон.

Првите гости од Македонија заминаа да ја слават независноста во Косово

Канал5 - 16.02.2008

Преку граничните премини Јажинце и Блаце, пешки и со автомобили, цели семејства уште денеска заминуваа кон Косово. На покана на своите роднини и пријатели, но и на сопствена иницијатива викендов ќе го минат на Косово каде што ќе го слават прогласувањето независноста. Не се плашат од можни немири.

Јанкуловска: Република Македонија како непосреден сосед на Косово води сметка за безбедноста

Канал5 - 16.02.2008

Република Македонија како непосреден сосед на Косово води сметка за безбедноста - министерката Јанкуловска уверува дека состојбата е под контрола. Протокот на граничните премини и утре ќе биде без пречки - вели Јанкуловска Разработени се различни сценарија за различен развој на настаните.

Косовскиот шеф на полицијата не гарантира мир по прогласувањето независност

Вечер Прес - 16.02.2008

Косовскиот министер за внатрешни работи Зенун Пајазити не може да гарантира дека викендов ќе нема немири на Косово, за кога е најавено прогласувањето независност. - Не располагам со такви информации, но на функцијата министер сум нешто повеќе од еден месец, изјави Пајазити, по вчерашната средба со ...

В недела сите министри во Косово!

Вечер Прес - 16.02.2008

Сите министри уште во средата побарале одобрување од УНМИК за доаѓање во Косово. Дури и оваа "дозвола" да не ја добијат, тие за покраината ќе заминат како "приватни лица", без вообичаената безбедносна придружба Српската влада в недела ќе биде во Косово, пишуваат "Вечерње новости" во текстот во кој ...

И катастерски , Косово српско!

Вечер Прес - 16.02.2008

Според катастарските документи над половината од земјиштето на Косово припаѓа на Србите, затоа во случај на прогласување на независност на покраината некој ќе треба да ги обесштети Србите за загубата, изјави во интервју за Итар-тасс државниот секретар во српското Министерство за Косово и Метохија, ...

Владата будно ја следи ситуацијата

Вечер Прес - 16.02.2008

Владата будно ја следи ситуацијата во пресрет на најавеното прогласување независност на Косово и ќе постапува согласно интересите на Македонија и нејзините граѓани, изјави премиерот Никола Груевски, по вчерашната неформална средба со косовскиот премиер Хашим Тачи во Скопје.

На полноќ почнува мисијата на ЕУ на Косово

А1 - 15.02.2008

Ноќеска на полноќ или од утре ЕУ се очекува да го одобри започнувањето на мисија на Косово. Времето исклучително внимателно одбрано, да се даде зелено светло пред прогласувањето на независноста, доколку тоа се стореше во понеделник, на пример ден после, би значело признавање на новата држава.

Пет сценарија околу косовската независност

А1 - 15.02.2008

Новинската агенција Ројтерс во подолг текст анализираше неколку можни сценарија, кои според оценка на агенцијата, се можни во следните неколку дена, објави Б92. Србија, доколку САД, Велика Британија, Германија, Франција и Италија ја признаат независноста што косовскиот Парламент би можел да ја ...

Тачи во посета на Скопје

А1 - 15.02.2008

Два дена пред најверојатното прогласување на независноста, инкогнито во посета на Скопје дојде косовскиот премиер Хашим Тачи. Се сретна со својот македонскиот колега, кој пак вели дека станува збор за приватна посета. „Господинот Хашим Тачи во текот на вчерашниот ден замоли за една кратка приватна ...

Србија ја заострува реториката пред најавената независност

А1 - 15.02.2008

Србија ја тресе најавеното прогласување на независноста на Косово, во недела попладне. Во длабока сенка на Косово помина полагањето на заклетвата за вториот мандат на претседателот Борис Тадиќ и одбележувањето на денот на државноста на Србија.

Има ли Македонија стратегија за Косово?

А1 - 15.02.2008

Собранието не го прифати предлогот на опозицијата на итна седница од затворен тип, Владата да информира за настаните поврзани со очекуваното прогласување на независност на Косово. Случувањата во соседството, членството во НАТО и името, се три клучни работи за кои опозицијата сметаше дека Владата ...

Советот за безбедност не донесе одлука за Косово

А1 - 15.02.2008

Советот за безбедност на Обединетите Нации не донесе никаква одлука за едностраното прогласување на независност на Косово најавено за 17 февруари. Ставовите на земјите членки, како што се очекуваше и пред седницата, што беше одржана зад затворени врати, беа спротивставени околу потребата ...

Невладини организации подготвуваат прослава во Македонија

Време - 15.02.2008

ВО ПРЕСРЕТ НА ПРОГЛАСУВАЊЕТО НЕЗАВИСНОСТ НА КОСОВО Албанците во Република Македонија се подготвуваат да ја прослават независноста на Косово, паралелно со прославата во Приштина. Невладината организација „Разбуди се“ за в недела најави концерт на плоштадот кај споменикот на Скендербег, во Старата ...

Шест пратеници ќе потпишат декларација

Време - 15.02.2008

ПРЕДЛОГ НА ИВАН СТОИЉКОВИЌ Пратеникот на Партијата на Србите, Иван Стоиљковиќ поднесе декларација за почитување на повелбата на Обединетите нации и меѓународниот поредок до Собранието на Република Македонија. Со декларацијата се бара Собранието да осуди секаква употреба на сила и други форми на ...

Европа ќе добие нова држава

Време - 15.02.2008

ПРЕСУДЕН ВИКЕНД ЗА РАЗВРСКА НА КОСОВСКОТО ПРАШАЊЕ Со голема веројатност може да се каже дека во Европа од понеделник ќе има уште една држава, Косово. Едностраното прогласување независност од Србија, по речиси девет години од крајот на војната со српските безбедносни сили, ги заокружува ...

Неподготвена за независноста

Време - 15.02.2008

ЛДП ЈА КРИТИКУВА ВЛАДАТА Либерално-демократската партија изразува загриженост од фактот што Владата не прави никакви подготовки за претстојното решавање на статусот на Косово. Владата мора подготвено да ја пречека независноста на Косово, формализирањето на новата држава и својот нов сосед.

Коштуница: Бидете храбри, Косово ќе се отцепи

Вест - 15.02.2008

ПРЕМИЕРОТ ЈА БОДРИ СРБИЈА БЕЛГРАД, 15 февруари (Ројтерс) - Премиерот Војислав Коштуница вчера преку државната телевизија и порача на Србија да биде храбра и да се спреми за неизбежното отцепување на Косово, што неговата влада нема никогаш да го прифати.

Србија однапред ќе ја поништи „марионетската држава“ Косово

Утрински - 15.02.2008

Коштуница: Еднаш и засекогаш да ги поништиме сите акти на албанските сепаратисти БЕЛГРАД – Владата на Србија поднесе барање за свикување итна седница на Собранието на која треба да се потврди одлука на Владата за поништување на противправната независност на Косово.

Декларација на ДПС против независност на Косово

Утрински - 15.02.2008

Пратеникот од ДПС, Иван Стоиљковиќ, предлага Собранието да усвои декларација за почитување на Повелбата на ООН и меѓународниот правен поредок, што фактички значи против едностраното прогласување независност на Косово. На оваа иницијатива покрај Стоиљковиќ се потпишани и пратениците: Владанка ...

Македонија ќе го признае Косово за три недели

Утрински - 15.02.2008

Ние сме во третата група земји кои ќе го признаат протекторатот. Македонскиот политички врв со усогласени ставови и без дилеми за независноста на Косово Тамара Грнчароска Соња Крамарска Македонија ќе го признае Косово за најмногу две до три недели по прогласувањето на неговата независност, изјавија ...

ЛДП бара од Владата стратегија за Косово

Дневник - 15.02.2008

Наместо Владата подготвено да ја дочека независноста на Косово, таа е пасивна, без став заснован на долгорочните државни интереси, оцени вчера Јован Манасиевски, претседател на опозициската ЛДП.- Владата треба да подготви договор за добрососедство и пријателство со кој би се поставиле основите за ...

Србија не може да спречи независно Косово

Дневник - 15.02.2008

Белград најави дека ќе ги разгледа акциските планови за соодветни безбедносни, дипломатски, правни, економски и социјални контрамерки Србија е соочена со незаконски акт на отцепување на дел од нејзината територија, предупреди вчера премиерот Воислав Коштуница во телевизиското обраќање до јавноста.

Албанците за славје, Србите за декларација

Дневник - 15.02.2008

Ќе славиме, зашто Албанците од Македонија со пари, лобирање и со учество во војната придонесоа за независноста на Косово, велат во ДУИ Спроти прогласувањето независност на Косово, албанските партии во Македонија подготвуваат прослава, а група пратеници со декларација до Собранието бараат нашата ...

Тензија во Парламентот

Канал5 - 15.02.2008

Тензичен ден во Парламентот – косовското прашање отвори арена за надмудрувања. Пратеник на владејачката ДПА излезе со информации кога Косово ќе биде прогласено независно и со поддршка од македонските институции за независно Косово.

Пет сценарија околу косовската независност

Канал5 - 15.02.2008

Новинската агенција Ројтерс во подолг текст анализираше неколку можни сценарија, кои според оценка на агенцијата, се можни во следните неколку дена, објави Б92. Лондон, 15 февруари (МИА) - Новинската агенција Ројтерс во подолг текст анализираше неколку можни сценарија, кои според оценка на ...

Државно владиниот врв на Србија ги повика граѓаните да ја бранат целовитоста на земјата

Канал5 - 15.02.2008

Прашањето на Косово доминираше и денеска - на денот на државноста на Србија и на инаугурацијата на претседателот Борис Тадиќ. Српскиот премиер Коштуница ги повика Србите на единство, а претседателот Тадиќ во свечената заклетва во парламентот се заложи дека ќе направи се да го сочува Косово.

ЕУ ќе остави нејзините членки самостојно да решаваат за признавање на Косово

Канал5 - 15.02.2008

Европската унија само ќе го регистрира прогласувањето на независност на Косово, додека секоја земја-членка на Унијата одделно ќе донесе решение за признавање, соопшти денеска во Брисел претставник на словенечкото претседателство со ЕУ.

Средба на Јанкулоска со косовскиот министер за внатрешни работи

Канал5 - 15.02.2008

Министерката за внатрешни работи на Република Македонија Гордана Јанкулоска денеска ќе го прими министерот за внатрешни работи на Косово, Зенун Бајазити. Скопје, 15 февруари (МИА) - Министерката за внатрешни работи на Република Македонија Гордана Јанкулоска денеска ќе го прими министерот за ...

Брисел е загрижен за регионот во очи на прогласување независност на Косово

Канал5 - 15.02.2008

Европската Унија утре ќе ја испрати својата нова мисија на Косово, ЕУЛЕКС, најавуваат дипломатите во Брисел. Одлуката се очекува да биде донесена до полноќ денеска, јавуваат неколку европски медиуми. Важно е мисијата да замине за Косово пред прогласувањето независност за да не дојде до внатрешен ...

Јанкуловска - Пајазити: Одржувањето на стабилноста и безбедноста во регионот е заеднички приоритет

Канал5 - 15.02.2008

Случувањата во регионот, со акцент на безбедносниот аспект, особено безбедноста во исчекување на конечното дефинирање на статусот на Косово и поминувањето на граничните премини се темите на кои денеска во Скопје разговараа министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и нејзиниот косовски ...

Косовскиот премиер ненадејно во Скопје

Канал5 - 15.02.2008

Два дена пред најавеното еднострано прогласување независност на Косово премиерот на привремената косовска влада Хашим Тачи допатува во Скопје на средба со премиерот Груевски. Ги усогласувавме чекорите што ќе ги преземеме како две независни држави во блиска иднина - изјави Тачи по средбата што не ...

Коштуница ги повика Србите на единство во одбраната на Косово

Канал5 - 15.02.2008

Претседателот на Владата на Србија Воислав Коштуница порача денеска дека сите државни институции и сите граѓани на Србија треба да бидат единствени во одбраната на Косово, онака како што Србите биле единствени на Косово во 1389 година и во Орашац 1804 година.

Хашим Тачи одби да го соопшти датумот за прогласување независност на Косово

Канал5 - 15.02.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи на денешната прес-конференција одби да го соопшти датумот за прогласување независност на Косово. - Имаме план и ќе дејствуваме во согласност со него, изјави Тачи, без да даде повеќе детали. Приштина, 15 февруари (МИА) - Косовскиот премиер Хашим Тачи на денешната ...

Подготовката на мисијата на ЕУ во Косово е во завршна фаза

Канал5 - 15.02.2008

Подготовката на мисијата што Европската унија треба да ја испрати во Косово е во завршна фаза, изјавија извори од словенечкото ротирачко претседателство, кои сакаат да останат анонимни. Истовремено овие извори ниту ја потврдуваат, ниту демантираат информацијата според која во моментов ( до полноќ) ...

Министрите од српската влада во недела ќе бидат на Косово

Канал5 - 15.02.2008

Српската влада во недела ќе биде на Косово, пишува денешното издание на белградски „Вечерње новости“ во текстот во кој се објаснува дека голем број министри решиле во недела да бидат со својот народ во јужната покраина во нивниот најтежок ден, додека Албанците во Приштина ќе ја прогласуваат својата ...

Косово брои часови до прогласување независност

Канал5 - 15.02.2008

Севкупната атмосфера во Приштина упатува дека тука за в недела се подготвува прослава. Се прават подготовки на плоштадот, се менува уличното осветлување, се лепат постери со пораки за независност. Граѓаните Албанци со нетрпение го очекуваат големиот ден.

Стоп за едностраното менување на границите

Вечер Прес - 15.02.2008

Декларацијата за почитување на Повелбата на организацијата на Обединетите нации, што ја поднесе пратеникот на ДПС Иван Стоилковиќ во Парламентот е генерален документ кој не се однесува само на косовското прашање, туку и за неменување на границите на која било друга држава, врз основа на еднострана ...

И Хрвати во мисијата на ЕУ

Вечер Прес - 15.02.2008

Хрватска ќе биде меѓу ретките држави кои не се членки на Европската унија, а кои ќе учествуваат во идната мисија на ЕУ во Косово-Еулекс, наведува "Јутарњи лист", повикувајќи се на изјави на високи лица на ЕУ. Меѓутоа се уште не се знае со колку точно луѓе Хрватска ќе партиципира во Еулекс.

Косово прогласи енергетска криза

Вечер Прес - 15.02.2008

Покраината формира посебно тело на чело со премиерот Хашим Тачи, кој вети дека ќе бидат преземени мерки против оние кои со саботажа сакаат да го остават Косово во темнина во време на независност Косово вчера прогласи енергетска криза и формира посебно тело кое ќе се занимава со решавање на ...

Еу треба да се засрами

Вечер Прес - 15.02.2008

Рускиот претседател Владимир Путин вчера ја оцени како "неморална и незаконска" секоја поддршка на "еднострана" независност на Косово. Тој изјави дека европските држави кои планираат да ја признаат независноста на Косово треба да се "засрамат" поради воведувањето двојни стандарди.

Завршни потези пред финалниот статус на Косово

А1 - 14.02.2008

Вонредната седница на советот за безбедност на ОН се одржува на барање на Србија, која поддржана од Русија побара итно да заседание на извршното тело светската организација, за да се разгледува најавеното прогласување на независност ма Косово.

Стоиљковиќ достави декларација против независно Косово

А1 - 14.02.2008

Додека партиите на Албанците во Македонија со коктел се подготвуваат да го дочекаат денот на независноста на Косово, пратеникот на партијата на Србите Иван Стоиљковиќ до собранието поднесе декларација за почитување на повелбата на ОН.

Косово ќе ги скара Русија и ЕУ

Време - 14.02.2008

НЕЗАВИСНОСТ В НЕДЕЛА ИЛИ В ПОНЕДЕЛНИК Прогласувањето независност на Косово ќе се случи в недела навечер или в понеделник наутро, тврди поранешниот косовски премиер и актуелен градоначалник на Косовска Митровица, Бајрам Реџепи.

Како ќе ја пречекаме независноста на Косово?

Утрински - 14.02.2008

Мислења Ермира Мехмети Албанците во Македонија ќе ја пречекаат независноста на Косово достоинствено и гордо, што нема да биде заслуга на албанската партија на власт Едно од најчесто поставуваните прашања деновиве е: како ќе се однесуваат Албанците во Македонија по прогласувањето на независноста на ...

Приштина подготвува прослава за независност

Утрински - 14.02.2008

ПРИШТИНА - Работната група што ја формира премиерот на Косово, Хашим Тачи, подготви сценарио за прославата за прогласување независност на Косово. Веднаш по прогласувањето независност на седницата на Собранието на Косово, која ќе се одржи на 17 или можеби 18 февруари, ќе следува свеченост во Салата ...

Белград подготвува одговор за Косово, но не е јасно каков

Утрински - 14.02.2008

Закажана итна седница на Советот за безбедност на ОН на барање на Србија Фереро-Валднер, Рупел, Лавров и Солана во Брдо кај Крањ Статус кво на Косово веќе не еодржливо, изјавија вчера претставниците на европската тројка пред почетокот на состанокот со Русија кој се одржува во Брдо крај Крањ.

Москва не планира казни за Косово

Дневник - 14.02.2008

Рускиот амбасадор во ЕУ, сепак, најави дека ќе се влошат односите меѓу Москва и земјите што ќе го признаатнезависно Косово Русија вчера објави дека не планира казнени мерки ако покраината Косово прогласи независност од Србија.

Голема прослава в недела во Виена

Дневник - 14.02.2008

Косовски Албанци иселени во Австрија закажале организирање јавна манифестација во Виена в недела, од пладне до 17 часот, за да го прослават прогласувањето независност на Косово, јави МИА. Прославата е закажана на плоштадот Хелденплац, во непосредна близина на претседателската резиденција, владата ...

Србија исклучува енергетско ембарго

Дневник - 14.02.2008

Едностраното прогласување независност на Косово не треба да предизвика дополнителни рестрикции на струја во покраината, објави вчера „Политика“. Според весникот, официјален Белград верува дека на српските домаќинства во Косово, кои сега поголем дел од денот поминуваат во мрак, нема уште повеќе да ...

Српската влада донесе одлука за поништување на најавената независност на Косово

Канал5 - 14.02.2008

Во документот се вели дека се поништуваат сите одлуки на косовските власти, со кои се нарушува суверенитетот и територијалниот интегритет на Србија. Рускиот претседател Владимир Путин, на годишната конференција пред новинарите изјави дека Москва знае како да одговори, ако западот ја признае ...

Косовски медиуми: Во Приштина е ставено до знаење дека „Косово не е независна држава“

Канал5 - 14.02.2008

Приштинските печатени медиуми денеска пренесуваат детали од нацрт-уставот на Косово констатирајќи истовремено дека планот на Марти Ахтисари е „над уставот“ и дека во Приштина е ставено до знаење дека „Косово не е независна држава“.

Македонија во очи на независност на Косово

Канал5 - 14.02.2008

Различни тонови на македонската политичка сцена во пресрет на најавеното еднострано прогласување на независност на Косово. Владата не оговара на хипотетички прашања, ДУИ се подготвува за прослава, демократската партија на Србите ќе собира пратенички потписи против, ЛДП предлага конкретни мерки.

Седницата на Советот за безбедност на ОН за Косово закажана за денеска

Канал5 - 14.02.2008

Советот за безбедност при Обединетите нации по барање на Србија за денеска закажа седница на која ќе се расправа за ситуацијата на Косово, јави Танјуг повикувајќи се на извори од ОН. Србија официјално побара денеска да се одржи специјална седница на Советот за безбедност на ОН, на која ќе се ...

Неморална и незаконска секојa поддршка на едностранo прогласена независност на Косово

Канал5 - 14.02.2008

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ја оцени како „неморална и незаконска“ секоја поддршка на „еднострана“ независност на Косово. Тој изјави дека европските држави кои планираат да ја признаат независноста на Косово треба да се „засрамат“ поради наметнувањето двојни стандарди.

Српската влада денеска ја усвојува одлуката за поништување на независноста на Косово

Канал5 - 14.02.2008

Претседателот на Владата на Србија Воислав Коштуница најави дека владата на денешната седница ќе усвои „Одлука за поништување на противправнитеакти на привремените органи на самоуправата на Косово и Метохија за прогласување на еднострана независност“ и веднаш ќе ја проследи до Парламентот за и ...

Баросо се надева дека ЕУ ќе биде „обединета“ за Косово

Канал5 - 14.02.2008

Претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо изрази надеж дека сите членки на ЕУ ќе бидат „обединети“ колку што е тоа можно како одговор на очекуваната декларација за независност на Косово. На прес конференција со шведскиот премиер Фредерик Рејнфелд, Баросо изјави дека „во случај ...

Итна седница на ОН за Косово

Вечер Прес - 14.02.2008

Србија и Русија побараа одржување итна седница на Советот за безбедност на ОН, посветена на плановите на Приштина еднострано да прогласи независност на Косово, изјави во Љубљана еврокомесарот за надворешни односи, Бенита Фереро-Валднер.

Русија предупредува против балканското домино

А1 - 13.02.2008

Годишната конференција за безбедност во Минхен беше одлична можност за собирање на кремот на воениот и политичкиот естаблишмент на НАТО и традиционално добра можност за Европејците и Американците да си кажат некои вистини едни на други, пишува лондонски „Фајненшл Тајмс“.

Нема сигурен датум за независно Косово

А1 - 13.02.2008

Косоварите и денеска останаа покуси за датумот кога ќе се прогласи независноста. По средбата што ја имаше со генералот на КФОР Хавиер де Марнак и шефот на УНМИК Јоаким Рикер, косовскиот премиер не го кажа датумот кога ќе се прогласи независноста. Според него, народот на Косово веќе го знае датумот.

Србија ќе ја поништи косовската независност

Вест - 13.02.2008

Белград, 13 јануари - Српскиот државен врв усогласи позиција во случај на еднострано прогласување независност на Косово, кое сите институции ќе бидат обврзани да го поништат со посебни одлуки. Како што соопшти Владата на Србија, на состанокот меѓу шефот на државата Борис Тадиќ, спикерот Оливер ...

Русија го предупреди западот да не го признава Косово

Вест - 13.02.2008

ЖЕНЕВА, 13 февруари (АП) - Русија вчера го предупреди западот да не го признава унилатералното прогласување на независност на Косово велејќи дека тоа може да предизвика домино ефект на сецесионистички движења во Европа и во светот.

Напорите на ЕУ за независност на Косово се неправедни

Време - 13.02.2008

АНАЛИТИЧАРИТЕ ЗА НЕЗАВИСНОСТА НА СРПСКАТА ПОКРАИНА Учесниците на собирот во Берлин за исправноста на сецесијата на Косово во организација на Центарот за европска политика, оценија дека напорите на Европската унија за Косово да прогласи независност се неправедни и покажуваат дека ЕУ е опседната со ...

Србија со единствена државна и национална политика

Време - 13.02.2008

ПО СРЕДБАТА ТАДИЌ - КОШТУНИЦА Претседателот на Република Србија, Борис Тадиќ, премиерот Воислав Коштуница и претседателот на Народното собрание, Оливер Дулиќ по завчерашната средба ја потврдија неопходноста од водење единствена и национална политика за заштита на суверенитетот и националниот ...

За независноста на Косово, торта тешка еден тон

Време - 13.02.2008

Иако денот на прогласување на независност на Косово се уште не е точно определен, во покраината се раѓаат разновидни идеи околу прославата. Една од идеите е таканаречената „торта на независноста“, која ќе биде тешка еден тон и со површина од 25 квадратни метри, а на која ќе биде картата на ...

Протести во Република Српска

Време - 13.02.2008

Српското движење на невладини организации (СПОНА) најави дека во случај на признавањето на независноста на Косово ќе организира протести низ Република Српска (РС) и ќе бара референдум за нејзино издвојување од Босна. - Ако Косово прогласи независност, веднаш ќе бараме независност и за РС.

Иницијатива за отцепување на Република Српска

Дневник - 13.02.2008

Српското движење на невладини здруженија најави дека во случај на прогласување независностна Косово, ќе организира масовни собири низ Република Српска со барање за референдум за отцепување на српскиот ентитет од Босна и Херцеговина.

Белград „флертува“ со вонредна состојба

Дневник - 13.02.2008

Оваа вонредна состојба ќе биде сериозна, а не онаа, на која се сеќаваме по ќотекот, укажува лидерот на опозициските радикали Српскиот државен врв усогласи позиција во случај на еднострано прогласување независност на Косово, што сите институции ќе бидат обврзани да го поништат со посебни одлуки.

Засилување за мисијата ЕУЛЕКС

Дневник - 13.02.2008

Цивилната мисија на Европската Унија на Косово (ЕУЛЕКС) ќе биде зајакната на 2.200 службеници наместо првично планираните 1.800 полицајци, правници, цариници и финансиски експерти, пишува виенскиот весник „Пресе“. - Цел на ЕУЛЕКС е да го обезбеди јавниот живот во покраината по прогласувањето ...

Србија и Русија побарале итна седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

Канал5 - 13.02.2008

Србија и Русија побараа одржување итна седница на Советот за безбедност на ОН, посветена на плановите на Приштина еднострано да прогласи независност на Косово, изјави денеска во Љубљана еврокомесарот за надворешни односи, Бенита Фереро-Валднер.

Прогласувањето независно Косово ќе биде в недела за да се пресретнат потезите на Русија во ООН

Канал5 - 13.02.2008

Собранието на Косово, доколку се се одвива според однапред договорениот план, треба да ја прогласи независноста во недела, најави денеска приштинскиот издавач Ветон Сурои, истакнувајќи дека недела е избрана за да се пресретнат акциите на Русија во Советот за безбедност.

Бајрам Реџепи: Во недела или во понеделник ќе биде прогласена независноста на Косово

Канал5 - 13.02.2008

Поранешниот косовски премиер и актуелен градоначалник на Митровица Бајрам Реџепи јавно соопшти дека независноста на Косово ќе биде прогласена на 17-ти или 18-ти февруари, јави дописникот на МИА од Тирана. Тирана, 13 февруари (МИА) - Поранешниот косовски премиер и актуелен градоначалник на Митровица ...

ЕУ до крајот на седмицата ќе усвои одлука за испраќање мисија на Косово

Канал5 - 13.02.2008

Европската унија ќе усвои „Оперативен план“ и формална одлука за испраќање мисија на Косово до крајот на седмицата, изјавија денеска во Брисел високи претставници на ЕУ, јави Танјуг. Неопходниот документ ќе биде донесен по забрзана, пишана процедура, со што мисијата Еулекс ќе може веднаш да почне ...

И после Косово треба да се живее

Вечер Прес - 13.02.2008

Можното воведување вонредна состојба во Србија поради најавеното прогласување независност на Косово не би имало ниту еден позитивен ефект за судбината на покраината и само би послужило за внатрешни политички цели. На тој начин Српската радикална странка и ДСС на премиерот Воислав Коштуница би имале ...

Србија ќе ја прогласи за неважечка независноста на Косово

А1 - 12.02.2008

Српската Влада ќе ја прогласи за неважечка евентуалната независност на Косово, е пораката од средба на државно владиниот врв. Сите институции треба да ги донесат неопходните одлуки и мерки за поништување на сите противправни акти за едностраната независност.

Признавањето на Косово е правно насилство

Време - 12.02.2008

СРБИЈА ЌЕ ТУЖИ ВО ХАГ Правниот советник на српскиот државен тим во преговорите за идниот статус на Косово, Томас Флајнер, оцени дека Србија има 80 проценти шанси за успех доколку пред Меѓународниот суд во Хаг ги тужи државите што еднострано ќе ја признаат независноста на Косово, пренесува МИА.

Неделава се решава ЕУ мисијата на Косово

Вест - 12.02.2008

БРИСЕЛ, 12 февруари (Ројтерс) - Европската унија оваа недела ќе го финализира овластувањето на големата надгледувачка мисија во Косово, пред најавеното прогласување на независност на покраината од Србија, соопштија дипломати и претставници на ЕУ.

Британски генерал го има клучот за иднината

Време - 12.02.2008

КОСОВО Клучот за иднината на Косово се наоѓа во рацете на британскиот генерал Мартин Ратлеџ, координатор на Косовскиот заштитен корпус, јави „Дејли телеграф“. Ратлеџ, кого британскиот медиум го нарекува де факто министер за одбрана на Косово, во периодот во кој се очекува покраината да прогласи ...

Слом и вонредна состојба

Утрински - 12.02.2008

Европа-Балкан Иван Торов Српската влада практично падна - вонредни избори или „нова коалиција“ пoради Косово ќе ја суспендираат демократијата БЕЛГРАД - Само два дена по втората победа на Борис Тадиќ на претседателските избори се покажа дека доминантната светска порака за триумф на европска Србија ...

ЕУ ќе ја започне мисијата на Косово оваа недела

Утрински - 12.02.2008

Ќе пристигнат 1.800 европолицајци пред очекуваното прогласување независност БРИСЕЛ - Европската унија ќе го комплетира овластувањето за големата надзорна мисија на Косово оваа недела пред очекуваното прогласување независност на територијата од Србија, јавија дипломатски и официјални извори на ЕУ.

Косово - последно одбројување

Утрински - 12.02.2008

ЕДИТОРИЈАЛ Димитар Чулев Извесно е дека косовскиот парламент ќе усвои декларација за независност без разлика дали тоа ќе биде на 17 февруари, засега најексплоатираниот датум, или еден ден потоа. Може да се очекува дека официјален Белград експресно ќе реагира со некаков пакет-мерки, чија содржина е ...

Белград се обединува пред косовската завршница

Утрински - 12.02.2008

Политичката спогодба со ЕУ која го отвoра процесот за независност на Косово е провокација за Србија БЕЛГРАД - Министерот за Косово и Метохија и функционер на ДПС, Слободан Самарџиќ, оцени дека Србија е поблиску до избори. „Спогодбата треба да ја тестира владата, дали премолчано ќе прифати ...

Последни подготовки за независно Косово

Дневник - 12.02.2008

Во „критичните моменти“, најголемата одговорност ќе падне врз британскиот генерал Мартин Ратлеџ, координатор на Косовскиот заштитен корпус, пишува „Дејли телеграф“ Европската Унија се' уште не почнала да распоредува припадници од мисијата ЕУЛЕКС, која треба да го замени УНМИК, но на Косово во ...

„Пресе“: Мисијата на ЕУ во Косово побројна од планираното

Канал5 - 12.02.2008

Цивилната мисија на Европската унија на Косово (ЕУЛЕКС) ќе биде зајакната на 2.200 лица наместо првично планираните 1.800 полицајци, правници, цариници и финансиски експерти, пишува денеска виенскиот весник „Пресе“. Виена, 12 февруари (МИА) - Цивилната мисија на Европската унија на Косово (ЕУЛЕКС) ...

Јакуп Красниќи: Независноста на Косово може да биде прогласена во текот на оваа седмица

Канал5 - 12.02.2008

Претседателот на косовското Собрание Јакуп Красниќи денеска потврди дека е можно во текот на оваа седмица да биде прогласена независност на Косово. - Да, тоа може да биде точно. Нема да ви кажам ништо ново, изјави Красниќи запрашан дали во текот на неделава ќе биде донесена одлука за прогласување ...

Србија се подготвува за очекуваното прогласување независност на Косово

Канал5 - 12.02.2008

Во превечерието на очекуваното еднострано прогласување независност на Косово, најважна цел на сите државни институции во Србија е да покажат целосно државно и национално единство во заштитата на покраината, порача денеска српскиот премиер Воислав Коштуница.

Тужба до сите што ќе го признаат Косово

Вечер Прес - 12.02.2008

Правниот советник на српскиот државен тим во преговорите за Косово, Томас Флајнер оцени дека тужбата на Србија до Меѓународниот суд за правда во Хаг против државите кои еднострано ќе ја признаат независноста на Покраината, би имала 80 отсто шанси за успех.

Подготвено сценариото за независно Косово

А1 - 11.02.2008

Посебна работна група на привремената косовска Влада изготви сценарио за прослава по повод прогласување на независност на Косово, пишува весникот „Коха диторе“. По седницата на Собранието, која ќе се одржи на 17 или на 18 февруари, на која треба да биде прогласена независноста, ќе биде одржан ...

Хотелиерите профитираат од „независноста“ на Косово

Утрински - 11.02.2008

Дваесет отсто попуст за граѓаните на оние земји што ќе го признаат Косово Аугустин Палокај Дописничко биро на ВАЦ БРИСЕЛ - Многу новинари од Брисел деновиве патуваат за Косово во надеж дека ќе бидат таму за да известуваат за прогласувањето на независност.

Албанците во Косово ќе објават независност, Србите своја општина

Утрински - 11.02.2008

Коштуница вели дека „Косово нема цена“, Тадиќ очекува апсолутна воздржаност, особено од соседите Предлогот за декларација за независност на Косово ќе биде завршен идната недела, a првиот состанок ќе се одржи денес во Приштина и ќе го одржи косовскиот претседател Фатмир Сејдиу.

На Косово се отвора Пандорината кутија

Дневник - 11.02.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ вчера во Брисел предупреди дека отцепувањето ќе има „несогледливи последици не само во регионот туку и во целиот свет“ Русија вчера ја предупреди Европа дека со признавањето независност на Косово ќе ги прекрши меѓународното право и „ќе ја отвори Пандорината кутија, ...

Клучот на иднината на Косово во рацете на координаторот на Косовскиот заштитет корпус

Канал5 - 11.02.2008

Клучот за иднината на Косово се наоѓа во рацете на британскиот генерал Мартин Ратлеџ, координатор на Косовскиот заштитет корпус, пишува денеска британскиот весник „Дејли телеграф“. Ратлеџ, кого Би-Би-Си на српски јазик го нарече „де факто министер за одбрана на Косово“, претстојните денови, во кои ...

Јакшиќ: Делови од мисијата на ЕУ почнаа да пристигнуваат на Косово

Канал5 - 11.02.2008

Претседателот на Заедницата на српски општини во Косово Марко Јакшиќ изјави дека делови од мисијата на ЕУ веќе почнале да пристигнуваат во Косово. Белград, 11 февруари (МИА ) - Претседателот на Заедницата на српски општини во Косово Марко Јакшиќ изјави дека делови од мисијата на ЕУ веќе почнале да ...

На Србите од Косово им е важно да им се обратат властите во Белград

Канал5 - 11.02.2008

Лидерот на Српската листа за Косово Оливер Ивановиќ изјави дека на Србите во Косово им е важно да им се обратат властите во Белград. Ивановиќ во изјава за српски медиуми, нагласи дека поради најавите за прогласување независност на Косово, Србите се многу загрижени особено оние во енклавите, а ...

На Косово пристигна персоналот за подготовка на мисијата на ЕУ

Канал5 - 11.02.2008

Портпаролот на подготвителната мисија на Европската унија на Косово Карин Лимдал изјави денеска дека ЕУ се уште не почнала со распоредување на свои припадници во рамки на идната мисија во покраината, но потврди дека изминатите денови на теренот пристигнале нови членови на тимот за подготовка.

Македонија е безбедна

Вечер Прес - 11.02.2008

Состојбата на безбедносен план во Македонија во пресрет на решавањето на статусот на Косово засега е стабилна, а надлежните институции го следат развојот на настаните, изјави министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Бог да бие кој прв ќе го признае Косово

Вечер Прес - 11.02.2008

Само еден ден по изјавата што косовскиот премиерот Хашим Тачи ја даде во Приштина, дека веднаш по прогласувањето независност новата држава ќе ја признаат над сто држави, стана познато дека САД, Германија, Италија, Франција, Австрија, скандинавските земји и Словенија, како претседавач на ЕУ, ќе ...

Србите се отцепуваат од Косово?

Вечер Прес - 11.02.2008

Весникот "Зери" пишува дека тоа ќе се случи по иницијатива на српскиот премиер Воислав Коштуница и на министерот за Косово Слободан Самарџиќ Косовските Срби ќе формираат на 15 февруари свој парламент во северниот дел од Митровица по иницијатива на српскиот премиер Воислав Коштуница и на министерот ...